Rustige nieuwjaarsnacht op Schouwen-Duiveland Goede afname van vuurwerk bij winkeliers Schouwen-Duiveland ^£P£LBV)5^ DE ZIERIKZEESCHE COURANT Steen door de ruit Ongeluk op Grevelingendam bij Bruinisse P£ Bitr reisburo m *on oeveren M Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Oliebollen Er zijn 6000 oliebollen gebakken in Kerkwerve. (Pag. 2). Roemenië Op Schouwen-Duiveland zijn 1400 voedsel pakketten ingezameld. (Pag. 3). Nieuwsjaarsconcert Een nieuwjaarsconcert van Trio Loco vond plaats in café de Vlinder. (Pag. 3). Tafeltennis Tachtig deelnemers aan Taptoe tafeltennistoer nooi. (Pag. 9) DINSDAG 2 JANUARI 1990 146ste jaargang Nr. 24669 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Een goed begin is halve werk. Spreekwoord Wel gewonden bij huisarts ZIERIKZEE - De viering van het oude naar het nieuwe jaar is rustig verlopen op Schouwen-Duiveland. Er hebben zich geen noemenswaardige voorvallen voorgedaan. Dit liet J. J. van Doorn, opperwachtmeester van de rijkspolitie op Schouwen- Duiveland desgevraagd weten. De verpleegkundigen van de Eerste Hulp van het Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee hebben ook een rustige nacht gehad: er zijn geen men sen binnen gekomen met verwondingen als gevolg van verkeerd afsteken van vuur werk. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het afsteken van vuurwerk trekt altijd veel bekijks. (Foto: Joop van Houdt). Oren dicht (Foto: Joop van Houdt). Terwijl de meeste mensen van het oudjaar en het nieuwjaar een feestje bouwden waren er ook mensen die zich paraat hielden. Eén van die groe- .pen zijn leden van het politiekorps Schouwen-Duiveland. Erg druk heb ben, ze het echter niet gehad van 31 de cember op 1 januari. ,,Er is een klein brandje geweest in Bruinisse. Maar dat was zo klein, daar is de brand weer niet eens bij geweest", vertelt Van Doorn van de rijkspolitie. Verder laat hij weten dat een vuurpijl niet op een al te gunstige plek terecht kwam. „In Nieuw Haamstede aan de Strand weg kwam een vuurpijl terecht in een hoopje gemaaid gras". Dit vatte vol gens de opperwachtmeester vlam. De brandweer is er wel bij geweest die aan het vuur snel een einde maakte. Aan de Dorpsweg in Bruinisse was, volgens de politie uit balorigheid, een grote tractorband gevuld met zand en ,deze op de weg gelegd. Dit obstakel was door de politie niet op te ruimen omdat het te zwaar was. Van Doorn liet weten dat het korps over het algemeen preventief gewerkt heeft. Tot slot constateerde Van Doorn: ,,Er was dit jaar ook duide lijk minder vuurwerk dan andere ja ren." Ook het knalvuurwerk is vol- BURGH-HAAMSTEDE - In de nacht van maandag op dinsdag werd in Burgh-Haamstede een ruit ver nield doordat er een steen doorheen werd gegooid. De vandalismedaad werd gepleegd om ongeveer 03.00 uur op de Weste- renbanweg te Burgh-Haamstede. Het betrof de ruit van een keukenraam van een particuliere woning. De be nadeelde is M. H. C. uit Burgh- Haamstede. BRUINISSE - Op de Rijksweg N59 op de Grevelingendam nabij Bruinis se vond vanmorgen om ongeveer 07.50 uur een aanrijding plaats waar bij drie auto's werden beschadigd. Het ongeluk gebeurde toen J. L. G. uit Eindhoven (die in de richting Zie rikzee reed) linksaf wilde slaan. Op het laatste moment reed de bestuur der terug naar rechts. Hij raakte daarbij de auto bestuurd door A. B. uit Benschop die achter hem reed. De daarachter rijdende mevrouw D. C. J. M. P. uit Schiedam probeerde de el kaar rakende auto's te ontwijken. Dat lukte niet zodat zij op de auto van G. reed. Alle drie de voertuigen werden behoorlijk beschadigd. Nie mand werd gewond. Advertentie ZONVAKANTIE IN SPANJE, TUNESIË OF„ TURKIJE! 1 Gemiddeld bedrag van vijfentwintig gulden besteed ZIERIKZEE - Zondagavond/maandagochtend 0.00 uur. Over en weer werden in den lande de nieuwjaarswensen uitgewisseld enhet vuurwerk spatte in de lucht uit een. Het nieuwe jaar 1990 werd ingeluid. Zoals oliebollen horen bij het oudjaar, zo horen vuurwerk, sierpijlen en gillende keukenmeiden bij het verse nieuwe jaar. Hoe staat het eigenlijk met de verkoop van vuurwerk op Schouwen-Duiveland? Werd het in de regio verkocht en zo ja, hoeveel? Uit navraag bij ondernemers op het voor malige eiland die de verkoop van vuurwerk voor hun re kening namen blijkt dat er goed gekocht is door bewo ners en gasten. Een algemeen gehoorde kreet is: „We hebben niet te klagen". Kik werd door de kopers gemiddeld een bedrag van rond de vijfentwintig gulden uitgegeven. kocht. ,,We zijn zo goed als uitver kocht. We kopen elk jaar zo'n beetje dezelfde hoeveelheid", vertelt Van de Kasteele die al ongeveer vijftien jaar verkoper is van vuurwerk. Hij heeft inmiddels, volgens zijn zeggen, een vaste klantenkring opgebouwd. Op vrijdagmiddag was de rijwielhande laar al door zijn partij knalvuurwerk heen. «Toch is hij van mening dat de vraag naar siervuurwerk groter ge worden is. ,,De jeugd van rond de zes tien jaar koopt vooral knalvuurwerk. Dat blijft trekken". Van het vuurwerk dat hij de klan- gens de opperwachtmeester minder afgestoken. Ook dienstdoende huisartsen blij ven in het weekend en tijdens de vie ring van oud en nieuw in staat van paraatheid. Bij dokter W. Bontkes uit Zierikzee hebben zich twee patiënten gemeld. Bontkes liet weten dat - het slachtoffers waren van het vuurwerk. ,,Het was te wijten aan het verkeerd gebruik van het vuurwerk door de slachtoffers zelf", liet de Zierikzeese huisarts weten. Op nieuwjaarsdag is Bontkes nog een keer opgeroepen. De ambulance is uitgerukt, maar we hebben niets kunnen vinden. Het was een vals alarm". Dienstdoende huisarts J. L. Flach uit Renesse laat weten dat het in Re- nesse heel rustig is gebleven. ,,Er is wel het nodige afgeschoten", vertelt Flach. Ook in de praktijk van huis arts C. Pet in Bruinisse is het rustig gebleven: ,,Er heeft zich niemand ge meld met oogletsel of brandwonden", laat de Bruse huisarts weten. Met de ze berichten kan gesteld worden dat de eerste dag van 1990, een nieuw de- cenium, zonder al te grote ongeluk ken is ingegaan. ten bood, was er veel vraag naar de pakketten. „Die werden goed ver kocht". Wat de besteding per klant was? Ik denk zo rond de twintig, der tig gulden gemiddeld. In die prijs klasse had ik een leuke serie pakket ten. Dat is ook gemakkelijk verko pen. De mensen hoeven dan niet te zoeken naar losse pijlen enzovoort". Vlak na de jaarwisseling werd er ook in Bruinisse vuurwerk de lucht ingeschoten. Verkoper ir\ deze vis sersplaats was Pieter Haeck. Hij heeft dit jaar iets meer vuurwerk verkocht dan het vorige jaar. ,,Er was hier meer vraag naar siervuurwerk dan knalvuurwerk", aldus Haeck. „Dat was het eerste uitverkocht. Ook bij hem is er een bedrag van ge middeld vijfentwintig gulden uitge geven aan het belangrijke element van het nieuwe jaar. „Ik denk dat dit bedrag wel een beetje het landelijke gemiddelde is", laat de Bruenaar we ten. Verwachting tot woensdagavond: Enkele opklaringen Droog weer, wolkenvelden maar in de loop van de dag enkele opklarin gen. Minimumtemperatuur ongeveer min 2 graden, middagtemperatuur tussen 3 graden in Zeeland en om het vriespunt in het noordoosten. Matige zuidoosten wind. WEERSVOORUITZICHTEN f, Verwachting t/m zaterdag 6 jan.: Donderdag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: -2 graden Middagtemp.: 3 graden Windkracht: zuid 4 Vrijdag: Zonneschijn: 0% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 0 graden Middagtemp.: 4 graden Windkracht: zuid 5 Zaterdag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 6 graden Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 3 jan. Zon op 08.49, onder 16.41 Maan op 11.27, onder 4 jan. Zon op 08.48, onder 16.42 Maan op 11.41, onder 00.41 Eerste Kwartier: 4 januari (11.40). HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Het al dagenlang aanwe zige - hogedrukgebied boven Zuid- Scandinavië en West-Rusland onder gaat het komende etmaal weer enige versterking. Gelijktijdig trekt een Oceaandepressie zuidoostwaarts ten westen van Ierland langs naar Span je. Deze gaat op het Iberische schier eiland en later in Marokko en Alge rije voor een flinke hoeveelheid regen zorgen. In ons land wordt het weer de ko mende 2 dagen nog bepaald door het genoemd hoog. De zuidoosten wind neemt het komende etmaal zelfs wat in kracht toe. Daaarmee wordt uit Duitsland nog steeds tamelijk koude lucht aangevoerd, waarin veel laag hangende bewolking voorkomt. De aanstromende lucht wordt op den duur wat droger zodat in de loop van de dag enkele opklaringen kunnen voorkomen. De temperaturen veran deren weinig en zijn het laagst in het noordoosten van het land. De komen de 2 nachten variëren de minima tus sen de min 3 graden in h§t noordoos ten en 0 graden in Zeeland. De middagtemperaturen schommelen rond het vriespunt. Tégen het week einde dringen Oceaanfronten moge lijk tot ons land door en wordt het waarschijnlijk iets zachter. Van Oeveren weet alles over reis. hotel/ appartement, bungalow en zelfs per cent! DAM J.ZIERIKZEE.OI 110-15016 De liefhebbers van vuurwerk en die het ook wilden afsteken, moesten zorgen dat dit voor zaterdagavond in huis was, want daarna gingen de deu ren van de winkels dicht. „Bij-ons loopt de verkoop van vuurwerk pri ma. Het is nog steeds druk", liet Jan de Jonge uit Zierikzee, rijwielhande laar en verkoper van vuurwerk om een uur of drie weten. „We hebben wel wat minder verkocht als andere jaren, maar dat komt omdat we het nu met z'n tweeën verkopen. Ook Centerpoint verkoopt vuurwerk. „Maar", liet De Jonge weten „Vuur werk bederft niet en je hoeft het niet te eten te geven". Bij de rijwielhande laar was de meeste vraag naar sier vuurwerk. „Er is gemiddeld door de mensen voor zo'n vijfentwintig a der tig gulden uitgegeven aan het vuur werk", laat De Jonge weten, op de vraag hoeveel de gemiddelde beste ding is geweest. Siervuurwerk In Haamstede werd vuurwerk ver kocht bij drogisterij Kik. „Het gaat goed. Prima. De eerste dag ging het wat minder, maar nu gaat het goed", vertelt L. D. Kik op zaterdagmiddag. In de drogisterij was de grootste vraag naar het siervuurwerk, vooral pakketten. Volgens de drogist was er genoeg vuurwerk. „En dat wat we niet verkopen, slaan we op in een bunker voor het volgende jaar. Dat is heel normaal. Bij de groothandel konit er nu al weer vuurwerk binnen voor het volgende jaar". Eveneens bij „Ik raak er doorheen en dat is heel belangrijk", vertelt W. O. Hooger- huis, van de met dezelfde naam dra gende winkel in Renesse. Hooger- huis koopt ieder jaar eenzelfde partij vuurwerk. „Dat houdt in dat er niet meer verkocht wordt dan vorig jaar. Het loopt volgens de planning". De winkelier uit Renesse realiseert wel dat hij de enige verkoper van de vuurpijlen in Renesse is. „In Haam stede wordt overigens ook vuurwerk verkocht". Volgens Hoogerhuis is de verkoop ook afhankelijk van de men sen in de Westhoek. Hij doelt hier mee op de toeristen. „Die zijn er dit jaar ook niet meer dan vorig jaar. Van het vuurwerk dat ik verkoop gaat ook veel naar de toeristen". In de winkel in Renesse is de vraag naar het siervuurwerk het grootst. „Meer dan naar het knalwerk. Het was vorig jaar al zichtbaar dat het die richting inging", laat Hoogerhuis we ten. „Er is bij ons zo ongeveer rond de twintig gulden gemiddeld per per soon aan vuurwerk besteed", vertelt de winkelier tot slot. Klantenkring Bij Piet van de Kasteele in Noord- gouwe, werd ook goed vuurwerk ge- r\ A.- Schouwen-Duiveland heeft redelijk in de buidel getast voor het vuurwerk. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1