'Grondgebied hier is te klein om de natuur zijn gang te laten gaan' 'Het leven in Roemenië werd beheerst door honger en angst voor Securitate' Roemenië Kandidaten lijst SGP/RPF Midden- schouwen Voor imy naar deurloo Arjoan te gast bij Omroep Zeeland Reünie van ex-krijgs gevangenen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 29 december 1989 Nr. 21668 Het is indrukwekkend, om te zien hoeveel mensen op Schouwen-Duive- land de laatste dagen in de weer zijn voor het Roemeense volk. De eensge zindheid, waarmee de eilandelijke bevolking inzamelt, is enorm. En de eerste cijfers doen geloven, dat er enorm veel opgehaald wordt. De ern stige berichten vanuit Roemenië hebben heel de wereld wakker ge schud. Nog geen maand geleden echter hield Roemenië slechts een enkeling bezig. Ook toen al waren Ceaucescu's plannen bekend om 7000 dorpen met de grond gelijk te walsen om de be volking zo haar 'verwerpelijke his torische cultuur' af te nemen. Ook die berichten haalden de krant, maar echte reacties kwamen er niet los. Sterker nog, noodkreten van be trokken organisaties werden voor kennisgeving aangenomenmeer niet. Neem bijvoorbeeld de gemeente raad van Westerschouwen, waar tij dens de raadsvergadering een brief ter sprake kwam van een organisa tie, die vroeg een van de bedreigde dorpen moreel te ondersteunen als Westerse gemeente. Burgemeester en wethouders wilden dat verzoek af doen met louter en alleen een kennis name. Gemeenten doen toch niet aan ontwikkelingshulp en mengen zich toch niet in buitenlandse problemen van politieke aard? Een pleidooi van een van de raads leden deed de politieke wind een beetje draaien. Nog niet al te veel, want het college beperkte zich tot het uitspreken van de bereidheid om adoptie van een Roemeens dorp te overwegen. Dat was nog geen maand geleden. De enorme inzet van de eilandelij ke bevolking moeten de zes gemeen tebesturen hogeens ter harte nemen. Is het inderdaad zo, dat gemeenten in Nederland zich verre moeten houden van internationele conflicten? Kan een gemeente geen daad stellen door bijvoorbeeld een Roemeens dorp mo reel te ondersteunen? Het gaat vaak niet eens om geld. Laat de eilandelijke gemeenten de eensgezindheid van haar inwoners nogeens in beraad houden als er nog- eens soortgelijke verzoeken binnen komen. AvdW KERKWERVE - De SGP/RPF heeft de kandidatenlijst bekend ge maakt voor de gemeenteraadsver kiezingen die op 21 maart 1990 wor den gehouden. Als eerste op de lijst staat het hui dige gemeenteraadslid J. L. T. Bolle- man (SGP). Als tweede J. van de Sluis (RPF). Vervolgens J. Stouten (SGP), B. J. Boot (RPF), D. J. Vlieger (SGP), S. Bij de Vaate (RPF), J. W. van de Velde (SGP) en J. J. Bil (SGP). In totaal 8 kandidaten. Op dit moment is de SGP/RPF in de gemeenteraad vertegenwoordigd door een persoon. Advertentie Boldizsar Csaba, gevlucht voor de Roemeense geheime politie: Z1ERIKZEE - A. Leydekkers uit Zierikzee, bij velen beter bekend als Arjoan, is op nieuwjaarsdag te gast in de al lereerste uitzending van Om roep Zeeland. Wie de wederwaardigheden van Arjoan wil volgen dient op Nieuwjaarsdag de radio af te stemmen op 101,9 megaherz op de FM-band. Omroep Zeeland besteedt in haar programma onder meer aandacht aan het 50-jarig bestaan van de Vereni ging Stad en Lande. Verder komt in het programma waarin Arjoan te gast is het Zeeuwse dialect aan de orde. Het is de bedoeling dat Arjoan, naast -zjjn persoonlijke kijk ,op Zee- lan£,en,he,t ze.euwSe dialect ook -een aantal liedjes' ten gehore brengt. De uitzending van het programma, waarin Arjoan voor het voetlicht treedt begint om 14.10 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF volgd. Csaba heeft een en ander nauwlettend gevolgd. .Mensen vroe gen mij steeds wat ik dacht van de toestand in Roemenië en ik heb steeds gezegd dat het net zo zou lo pen als in China". Csaba: „Tben Ceausescu aan de macht kwam werd alles verduisterd door de donkere wolken van het com munisme. Honger, kou, angst. Nu worden de mensen verblind door de zon nu Ceausescu dood is. Er was geen liefde en gepn geloof meer in Roemenië. Het is van oorsprong een religieus land, maar je moest lid zijn van de partij en je moest atheïst zijn". ,,Ik heb steeds gezegd dat de enige manier waarop een opstand tegen het regime van Ceausescu succes zou heb ben zou zijn als het leger zich tegen hem zou keren. En dat is nu gebeurd", aldus Csaba. Hij is ervan overtuigd dat als het leger trouw was gebleven aan de Roemeens dictator de volksop stand in de kiem gesmoord zou zijn, net als alle oppositie tegen Ceausescu in het verleden bloedig werd onder drukt door de Securitate Studeren Of Scaba in Nederland kan blijven is niet zeker. ,,Ik zou het wel graag willen. Ze hebben mij hier helemaal geaccepteerd als vriend. Nederland is heel anders dan Roemenië, maar ik heb het hier naar mijn zin. Ik wil graag verder studeren in Nederland en daarna zou ik het liefst weer gaan varen", aldus Csaba. Voorlopig weet hij echter nog niet wat de toekomst hem zal brengen. Zijn vriendin, violiste Katalyn Agoston, is op het ogenblik bij hem op bezoek, maar moet in januari 1990 weer terug naar het hongaarse Boe dapest waar zij het conservatorium bezoekt. Csaba hoopt ooit samen met zijn jeugdliefde een bestaan in Nederland op te kunnen bouwen. „Natuurlijk mis ik Roemenië weieens. Maar wij leven samen met onze herinneringen en we genieten van elkaar tot Kata lyn weer terug moet naar Boeda pest". SCHARENDIJKE - „Toen ik hier kwam en er over vertelde wilde niemand mij gelo ven. Maar nu kan iedereen op televisie zien wat er allemaal in Roemenië gebeurt". Aan het woord is Boldizsar Csaba. Hij vluchtte ongeveer een jaar geleden uit angst voor de geheime politie van Ceausescu, de beruchte en gehate Securitate. „Ik wilde niet vluch ten, maar ik zag geen andere keus. Het leven in Roemenië werd beheerst door honger, kou en angst voor de Securitate. Ze konden je zonder enige geldige reden oppakken en arresteren". Csaba is niet van plan spoorslags naar zijn vaderland terug te keren nu het Ceausescu-regime ten val is gebracht. „Het is nu een enorme chaos, en ik hoop dat Roemenië een democratie wordt. Misschien dat ik dan over een paar jaar terug ga". de men hem te dwingen om spion voor de geheime politie te worden. Csaba voelde daar absoluut niets voor, maar een openlijke weigering zou hem, zo vreesde hij, duur komen te staan. En de arm van de Securitate is lang, zo blijkt uit het verhaal van Csaba. ,,Ik wilde niet vluchten, maar ik zag geen andere uitkomst meer. Ik voelde me bedreigd door de mensen van de Securitate, maar ik wilde niet toegeven en over mijn vrienden rap porteren". Csaba hakte de knoop door en besloot zijn vaderland vaar wel te zeggen. In Brussel verliet hij zijn schip om niet meer terug te ke ren. „Ik had niets. Alleen een tas met wat kleren. Mijn paspoort lag op het schip en ik had alleen een Roemeens identiteitsbewijs". Uiteindelijk slaagde Csaba erin hulp te krijgen en vroeg asiel aan in Nederland. Hij woont nu ongeveer een jaar in Scha- rendijke en volgt de ontwikkelingen in Roemenië met spanning. Wat hem erg treft is dat de mensen hier in Ne derland zo met Roemenië meeleven. „Tben Ceausescu dood was belden mensen me op om me te feliciteren. Maar ze moeten mij niet feliciteren, maar de mensen in Roemenië, Csaba is Hongaar van afkomst, maar groeide op in de Roemeense grensprovincie Transsylvanië in het ongeveer 150 huizen tellende dorpje Sztana. „Een heel rustig dorp op het platteland", vertelt Csaba. Een dorp waarvan 80 procent van de inwoners Hongaren zijn en 20 procent Roeme nen. Een dorp ook waar armoede ge leden wordt: „Maar het is niet zo erg als in de grote steden, want op het platteland verbouwen de meeste mensen hun eigen aardappelen en tarwe". Werk Veel bewoners van het Roemeense platteland werken overdag in een fa briek om 's avonds nog eens het eigen schamele lapje grond te gaan bewer ken. De vergelijking met Nederland in lang vervlogen tijden dringt zich op. Dankzij het eigen stukje grond kan men het hoofd boven water hou den. Geld om luxe goederen te kopen ontbreekt echter en so simpel als het hier is om in de supermarkt aan pak suiker van een schap te pakken, zo moeilijk is het op het Roemeense platteland om aan dit soort voedings middelen te komen. „Levensmiddelen zijn niet te koop. Je kunt ze alleen krijgen als je bij voorbeeld eieren, noten of kippen aan de staat afdraagt. In ruil daar voor krijg je dan suiker en dergelijke terug", aldus Csaba. „In het dorp is maar één winkel". Het leven is Roemenië is niet- altijd zo moeilijk geweest. Csaba-herinnert zich nog de verhalen van zijn grootva der, van de tijd voordat dictator Ceausescu de macht greep. ,/Iben hij de macht in handen kreeg veranderde de situatie radicaal", vertelt Csaba. „isr werd een heel andere politiek ge voerd". Ceausescu regeerde met har de hand. Oppositie werd in de kiem gesmoord. Securitate Een belangrijk instrument voor de Roemeense dictator was daarbij de gevreesde geheime politie Securitate. Een organisatie die tot in alle vezels van de Roemeense samenleving door wist te dringen. „Niemand vertrouw de elkaar nog", stelt Csaba. „Nie mand durfde in opstand te komen te gen het regime van Ceausescu, want wie zijn mond open deed werd opge pakt door de Securitate. En ver dween Ook Csaba kreeg met de geheime politie te maken. If ijst, wegens poli tieke activiteiten, maar volgens hemzelf simpelweg vanwege zijn Hongaarse afkomst. „Mijn naam is iïi Roemenië een heel opvallende -naam en alleen daarvoor kun je in Roemenië al opgepakt wórden". Dat ovèrkwam Csaba twee keer. „De eerste keer was een paar jaar geleden. Ik werd verhoord door de Securitate en er werden allerlei vreemde vragen gesteld. Ik voer in die tijd als stuurman op de grote vaart en ik kwam overal", aldus Csa ba. Hij stelt dat er geen enkel Roe meens schip uitvaart zonder een spion van Ceausescu aan boord. „Hij wilde het communisme in Roemenië afschermen tegen invloeden van bui tenaf en daarom zat er op elk schip een spion die moest rapporteren over de gedragingen en de contacten van de andere bemanningsleden". Bedreiging Toen Csaba een tweede keer werd opgepakt door de Securitate probeer Uiteindelijk moest Csaba's broer noodgedwongen genoegen nemen met een baan in de mijnen. Zwaar, smerig, en slechtbetaald werk. En4 dat allemaal omdat hij de commu nistische partij openlijk de rug had toegekeerd. Daarbij was er onder het regime van Ceausescu geen plaats voor vrijheid van god.sdienst.,,Me_. T toch naar de kerk ging lièp niét gériri-' ge risico's. Want ook hier had de Secu ritate haar spionnen en kerkgangers liepen gevaar opgepakt te worden vanwege hun religieuse overtuiging. Opstand Of het leven in Roemenië ooit weer zo zal worden als voor Ceausescu aan de macht kwam is voor Csaba nog de vraag. „Ik ben bang dat de commu nisten zich toch weer op de voorgrond zullen dringen. Voor mij is commu nisme overal hetzelfde: leeg en koud. Ik ben in China geweest en ik heb bange mensen gezien. Ik ben in Cuba geweest en ook daar durfden de men sen nauwelijks contact met buiten landers te zoeken". Net als in andere Oostbloklanden hebben de ontwikkelingen zich in Roemenië in een razend tempo opge Boldizsan Csaba, geflankeerd door zijn vriendin Katalyn Agoston. (Foto: Joop van Houdt). Hoe belangrijk het partijlidmaat schap was blijkt uit het verhaal dat Csaba vertelt over zijn broer. „Hij was actief binnen de partij, maar het ging hem steeds meer tegenstaan. Hij stapte eruit en raakte ook met een zijn baan kwijt. Hij heeft een jaar zonder werk gezeten". Jachtseizoen in volle gang ELLEMEET - „We hebben hier in Nederland een goede wildstand. Maar het grondge bied is te klein om de natuur zijn gang te laten gaan. Daarom moeten we als mens in grijpen om een natuurlijk evenwicht te bewaren. Aan de ene kant moet worden voor komen dat landbouwgewassen schade oplopen door te veel wild. En aan de andere kant mogen er niet meer dieren worden geschoten dan nodig is". Uitgaande van deze filosofie neemt de 47-jarige H. Punt uit Ellemeet jaarlijks deel aan de jacht op wild in de polders van Schouwen-Duiveland. Een jacht die in deze weken van de cember vooral is gericht op hazen en fazanten. „Vroeger werd dat jagen in december vooral gezien als een hob by. Als een manier om een lekker hapje te verkrijgen voor de Kerst. Dat speelt natuurlijk nog steeds een rol. Maar de jacht is ook steeds nood zakelijker geworden. Door de moei lijke situatie in de akkerbouw heb ben boeren minder geld om de schade op te vangen die het wild aan hun ge wassen aanricht. En doordat meer ge bieden op Schouwen-Duiveland in gebruik werden genomen voor re creatie is voor dat wild zelf steeds minder plaats. Dat houdt in dat in de overblijvende gebieden de concentra tie dieren groter wordt. En daarmee de noodzaak om die hoeveelheid in de hand te houden". 200 reeën Dat laatste is volgens Punt onver mijdelijk. „In de Westhoek van Schouwen-Duiveland zitten bijvoor beeld zo'n 200 volwassen reeën. Voor al in de duinen en de boswachterij. Dat aantal houden we intact door jaarlijks zo'n 30 a 40 reeën af te schie ten. Want de omvang van het gebied verdraagt geen hogere reeënstand. De dieren zouden dan gaan vechten of, op zoek naar een ander gebied, op de wegen terecht komen en daar wor den aangereden". Behalve op reeën wordt in verschil lende periodes tussen juli en januari op Schouwen-Duiveland ook gejaagd op wilde eenden, smienten, wilde ko nijnen en houtduiven. Momenteel, tussen oktober en december, is voor al de jacht op hazen en fazanten actu eel. Op Schouwen-Duiveland nemen daaraan bijna 200 mensen deel, waar van 70 procent boeren. Zij zijn in het bezit van een jachtvergunning. Een papier dat men van de gemeente krijgt als kan worden aangetoond dat men van een eigenaar toestemming heeft om op zijn grondgebied te ja gen. En als met goed gevolg het jacht- examen is afgelegd. Jachtheer Eenmaal in het bezit van een jacht- vergunnig kan men deelnemen aan jachten die door medevergunning houders worden georganiseerd. Of men kan zelf als initiatiefnemer van een jacht, als jachtheer, optreden. „In principe wordt op elk stuk grond een keer per jaar gejaagd. Op een ochtend of middag werkt men een gebied van ongeveer 150 hectare af". Een oogst van ongeveer 25 hazen en 5 a 10 fazanten is daarbij volgens Punt heel gewoon. Maar toch kunnen die hoeveelhedem per jachtveld sterk wisselen. „De jachtleider hoort zich vooraf op de hoogte te stellen van de wildstand in het betreffende gebied. Voor men aaii de jacht begint bespreekt hij aan de hand daarvan met de deelnemende jagers de hoe veelheid en soort dieren die bejaagd mag worden". Omdat de overheid daarbij steeds meer een vinger in de pap wil hebben bestaan plannen de ze beperkingen in een groter samen werkingsverband te regelen. Via het indelen van diverse grondgebieden in grote wildbehcerseenheden waar voor wildbeheersplannen worden ge maakt. Een goede zaak vindt Punt, die zelf sinds vijf jaar voorzitter is van de plaatselijke afdeling van de Konink lijke Nederlandse Jagersvereniging. „In Nederland is een prima jachtwet. Maar toch staan er soms beperkingen in die niet verteerbaar zijn. Bijvoor beeld dat op wilde ganzen alleen van af zonsopgang tot 10.00 uur 's mor gens mag worden gejaagd. Die dieren verblijven overdag op het water en vreten zich 's nachts vol op het land. Door dat wetsartikel is het bijna niet mogelijk ze te schieten". Verder is vooral in landbouwgebieden, die aan natuurgebieden grenzen de wildscha- de groot. „Omdat we daar volgens de wet niet mogen jagen". Wildschade De laatst bekende cijfers over de schade die het wild aanrichtte in landbouwgebieden dateren uit het seizoen 1987/1988. „Iben was het voor 323.000 gulden in heel Zeeland". Punt is een van de mensen die er graag op uit trekt om dat bedrag zo minimaal mogelijk te houden. „Het leuke van jagen is verder het beleven van het spel in de natuur. Het werken met de hond, het samenzijn met jachtvrien den en het genot van raak te schie ten". De honden die de jagers altijd bij zich hebben zijn er vooral om het leed van dieren die worden aan- in- plaats van doodgeschoten zo kort mogelijk te houden. „Helaas is het wild niet altijd op slag dood. Dan is het de plicht van de jager om het op te sporen en uit zijn lijden te helpen. De honden maken ook onderdeel uit van de drijfjacht. Een vorm van ja gen die volgens Punt niet zo negatief is als vaak wordt afgeschilderd. „Het is juist een mogelijkheid om selectief bezig te zijn. De vrouwelijke hazen, de moeren hebben de gewoon te zich bij gevaar weg te drukken in het nest, in het leger. Tbrwijl de man nelijke hazen, de rammelaars, gaan rennen. Als de drijvers op redelijke afstand van elkaar net land overgaan kunnen op die manier vooral ramme laars worden geschoten. Dan blijven de moeren over om het volgend jaar weer voor jongen te zorgen. Nee, hier op Schouwen-Duiveland wordt geen wild uitgezet. Het is allemaal puur natuur". Loodvergiftiging Wat Punt wel redelijk vindt is de kritiek op de loden hagelkorrels waarmee wordt geschoten. „Dat lood blijft in de natuur achter. Het wordt vooral door eenden opgegeten met het voedsel. In hun maag lost dat lood op waardoor die dieren loodver- giftiging krijgen. Gelukkig is men nu bezig met het maken van stalen ha gelkorrels. Waarschijnlijk komen die over 2 a 3 jaar op de markt". DEN HAAG - In Den Haag wordt op 31 mei 1990 een reünie gehouden van ex-krijgsgevangenen uit de Duit se kampen. Het gaat om 6700 Neder landers die tussen 1943 en 1945 in een dergelijk kamp hebben gezeten. Het zou de eerste keer zijn dat er een reü nie van ex-krijgsgevangenen wordt gehouden. Er wordt vooralsnog op 250 deelne mers gerekend. De reünie wordt ge houden in de onderofficierskantine van de Alexander-kazerne in Den Haag. Bij een groter aantal liefheb bers moet naar een andere ruimte worden uitgeweken. Het is daarom van belang dat belangstellenden zich vroeg aanmelden. De entreeprijs is nog niet definitief bekend, want de organisatie is nog met verschillende sponsors in de slag. Verder wordt er nog aan ge werkt om een artiest te engageren. Schriftelijk aanmelden kan bij: J. Mojet, Laan van Nieuw Oost-Indië 82b, 2593 BW Den Haag. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofd-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) t 43,50; per jaar 1 166.00; losse nummers 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 59 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3