november december 34 a NOVEMBER - In verband met zijn naderende afscheid werpt de dijkgraaf van het eilandelijke waterschap, M. J. Steur, een blik in de toekomst. „De tijd is nog niet rijp, maar ik geloof niet dat het waterschap tot in lengte van dagen blijft bestaan". Het Waterschap Schouwen-Duiveland krijgt na het vertrek van Steur een vrouwelijke dijkgraaf, mevrouw A. P. den Haan uit Lelystad. De provincie Zeeland laat weten 73 miljoen gulden nodig te hebben voor de sanering van vervuilde bodems. Dat geld moet van het rijk komen. Als het aan de Provinciale Waterstaat ligt komt er natuurbouw in het westelijk deel van het Schelphoekgat nabij Serooskerke. Ooit draaide het Zierikzeese ziekenhuis onder auspiciën van de Stichting Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Maar de stichting is nu passé en het hospitaal gaat verder onder de vlag van de Stichting Oosterschelde Ziekenhuizen. Ook nieuws over het plaatselijke ziekenhuis voor wat de verpleging betreft. Er worden plannen bekend gemaakt om de verpleegstersflat om te bouwen tot appartementen gebouw. Mevrouw E. J. Vos-Meijer uit Renesse neemt als eerste vrouw zitting in het Landelijk Groepsbestuur Gepensioneerden. Op de begraafplaats in Ouwerkerk krijgen de graven van de watersnoodslachtoffers een schoonmaakbeurt en het Zierikzeese ziekenhuis geeft alle pasgeborenen een 'eerste t-shirt' cadeau. In Oosterland wordt een begin gemaakt met de bouw van een nieuwe brandweergarage op het industrieterrein en de Brouwse brandweerauto wordt eveneens in verband met verhuisplannen tijdelijk ondergebracht in de gemeentewerkplaats. De Rookende Moor in Zierikzee wordt het toekomstige onderkomen van een plaatselijke edelsmederij. Oud- minister van vrom, Ed Nijpels, grijpt een bijeenkomst in Oude Tonge aan om Westerschouwen te roemen om haar milieubeleid. De Vijverberg-Lysenprijs van de eilandelijke Natuur- en Vogelwacht is dit jaar toegekend aan de Koninklijke Zeelandia in'Zierikzee. Directeur H. J. Doeleman nam de prijs in ontvangst uit handen van Vogelwacht-lid F. Jansen. De oud-inwoner van Renesse, H. Simons, wqrdt staatssecretaris van welzijn, volksgezondheid en milieu. Het CNV vierde in het dorpshuis van Kerkwerve het feit, dat de organisatie tien jubilarissen had. De Zeeuwse politiek blijft in beroering door de tol van de Zeelandbrug. In de algemene beschouwingen blijft de PvdA zwijgen over de tolheffing, waardoor de discussie een jaar opgeschoven wordt. De streek blijft betalen. De weg over de Oestersdam is door de Zeeuwse commissaris van de koningin, dr C. Boertien, officieel in gebruik genomen. In Schuddebeurs wordt een begin gemaakt met het bebouwen van de ruim veertig verkochte kavels. Er komen landhuizen. De Zierikzeese horeca-man Harrie Dikmans tekent voor een nieuwe trend: potmenu's. De belangstelling hiervoor blijft echter achter. De Streekomroep Schouwen- Duiveland heeft zendtoestemming gekregen van het Commissariaat van de Media. Als het aan stichtingsbestuurder Gabri de Groot ligt, gaat de lokale zender half 1990 de ether in. In het postkantoor te Zierikzee worden de eerste kinderpostzegels verkocht en wethouder P. de Rijke slaat de eerste paal voor de verbouwing van het Texaco-benzinestation in Zierikzee. De Stichting Onderdak laat weten, dat de nieuwbouw- plannen van de nieuwe sporthal 1,9 miljoen gulden gaan kosten. De gemeente Zierikzee wordt onder meer 150.000 gulden gevraagd. Met de standaard-opmerking 'Ik komt niet met een zak met geld' brengt de commissaris van de koningin in Zeeland een werkbezoek aan de gemeente Duiveland. Het kampeerterrein de Lelie in Scharendijke is verkocht en daarmee komt een einde aan de periode, dat de camping door miserabel onderhoud in diskrediet werd gebracht. Het rookverbod van 1 januari 1990 houdt de gemoederen danig bezig. Maar de meeste rokers kunnen zich er wel in vinden. Eind van dit jaar wordt de Restaria De Witte Molen in Scharendijke heropend. De zaak was eerder door brand vernield. Discotheek de Steeg komt in het nieuws, doordat het Zierikzeese raadslid Sprengelmeijer de eigenaar oproept in Brogum te gaan zitten. Brogum kan wat Sprengelmeijer betreft gesloten worden. De gemeenteraad denkt er (vooralsnog) anders over en Brogum krijgt nog een financiële kans. De liggelden van de haven in Brouwershaven worden niet verhoogd en aan de Boérenweg te Zierikzee wordt een landbouwschuur volledig in de as gelegd. De schade bedraagt zeker 2,5 ton. Gedeputeerde W. Don opent het nieuwe deel van de recreatiezaal van de Wieken in Zierikzee. De droge zomer richt voor miljoenen schade aan de Zeeuwse wegen aan. Dat laten de wegenbeheerders in de streek weten. Ir C. W. Veerhoek uit Renesse opent nabij Rotterdam zijn Lunatheek. De eerste avond trekt zijn discopaleis bijna 5000 mensen. De 31-jarige Marjo Giljam uit Renesse presenteert haar eerste verhalenbundel, terwijl het Burgerweeshuis in Zierikzee haar kapitale schilderij Vanitas voor 400.000 gulden van de hand doet aan het Zeeuws Museum. A. IJzelenberg stapt uit de gemeenteraad van Bruinisse. Eerder was hij door zijn achterban (SGP/GPV/RPF) op een onverkiesbare plaats gezet voor de raadsverkiezingen in maart 1990. Ook op Schouwen-Duiveland wordt de Beaujolais Primeur gepresenteerd. De Bruenaar ir B. Korkers ontwerpt een recreatieve attractie voor Neeltje Jans. De beheermaatschappij van Neeltje Jans wil echter eerst een financieel plaatje zien van Korkers. De voorzitter van de VVV in Burgh- Haamstede, dr H. J. van Zuylen, haalt fel uit naar de nieuwe club Vrienden van Westerschouwen. Wie hier komt wonen, past zich maar aan, liet Van Zuylen de groep weten. De politie kondigt aan geen gerichte alcoholcontroles te zullen uitvoeren, zolang er gerechtelijk geen duidelijkheid is over de betrouwbaarheid van de adem- analyse-apparatuur. Er komt veel kritiek op dit beleid. De commandant van de politie laat na enige dagen weten, dat er geen sprake zal zijn van terughoudendheid op het gebied van de alcohol-controle. Het CJV in Haamstede gaat de straat op om bloembollen te verkopen. Het arbeidsbureau in Zierikzee komt met een speciaal telefoonnummer voor het uitpluizen van vacatures. De Stichting Recreatie Zeeland komt in 1990 met een vignet op de markt, dat de bedrijven met recreatiewerkers moet onderscheiden van de campings zonder recreatiewerkers. Maarten Dijkman neemt afscheid van de brandweer van Westerschouwen. Veraelen van 't eiland Schouwen- Duiveland. Van Burgh tot Bru. Deze titel heeft het boekje in de originele spreektaal van Stad en Lande meegekregen. Het boekje is door L. E. M. Veltman-Hack aangeboden aan Stad en Lande-voorzitter J. D. de Kam. Het Willibrorduskoor in Zierikzee huldigt zeven jubilarissen. Zierikzee toont zich bereid meer asielzoekers te willen herbergen en de gemeente Westerschouwen overweegt een Roemeens dorpje te willen 'adopteren' uit solidariteit met de bevolking van dat land. De vuilstortplaats in Serooskerke en nevengelegen akkers worden geplaagd door vele meeuwen. De kleine kernen in de streek moeten hun wijkgebouwtjes gaan inleveren. Bruinisse trekt twee ton uit voor de scheepswerf Van Duivendijk om te kunnen beginnen aan de sanering. Zowel de commandant als zijn plaatsvervanger, Piet Smalheer en Rinus van der Weele, verlaten de Brouwse brandweer. Sinterklaas laat op tal van plaatsen van zich horen. De Vereniging Stad en Lande houdt ter gelegenheid van haar 50- jarig jubileum een symposium. De Stichting Zeeland helpt Polen krijgt ruim dertien mille van de Zierikzeese leden en buurtsuper Jonker in Kerkwerve kondigt aan te verdwijnen. Boven: Feest bij het slaan van de eer ste paal voor een nieuw benzinestati on in Zierikzee en van links naar rechts minister Ed Nijpels, de Bruse ingenieur Korkers, het afscheid van de Westerschouwse brandweerman Dijkman en Stad en Lande-voorzit ter De Kam krijgt een bundel aange boden. DECEMBER - De Nationale Ombudsman tikt de eilandelijke politie op de vingers naar aanleiding van het vastbinden van een arrestant. Politie-commandant M. P. Lenselink distancieert zich hiervan: „Soms is er geen andere oplossing dan het vastbinden van arrestanten". De Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland viert het vijftienjarig bestaan. Ontdek je plekje van de Avro trekt in Brouwershaven bijna 1000 belangstellenden en in Zierikzee wordt in hetzelfde weekend het onderkomen van de scouting vernield door brand. In Westerschouwen pleit de PvdA voor verruiming van het sociaal noodfonds. Nog te weinig mensen kunnen er aanspraak opmaken. Wethouder A. van Klinken van Duiveland slaat in Nieuwerkerk de eerste paal de grond in voor de bouw van bejaardengeschikte woningen. De gemeente Bruinisse spant een kort geding aan tegen graanhandel van Tuyl. Alles draait om een stuk grond op het industrieterrein, waar Van Tuyl recht op meent te hebben. Uit een onderzoek blijkt dat een wasserij in Zierikzee vervuild is en ook een terrein aan de Stoofwekken te Renesse. In beide gevallen wil de provincie nader onderzoek. Uit het Grevelingenwater wordt door duikbedrijf Noordhoek bv een auto uit het water gehaald, die er acht jaar heeft gelegen. De bewoners van de Hoofdpoortstraat in Zierikzee krijgen van de gemeente gratis geluidsisolatie en de Westerschouwse wethouder dr H. J. van Zuylen wordt door zijn partij op een onverkiesbare plaats gezet voor de verkiezingen van maart 1990. De Jan Wouter van den Doelschool komt tweede Kerstdag op televisie in NCRV's Disney Parade live. Rens Rietveld, directeur van het Grevelingenschap, legt zijn functie neer en in Renesse worden de tien personen herdacht, die in de oorlog door de Duitsers werden opgehangen. De gemeente Westerschouwen gaat akkoord met het verblijfsrecreatief ontwikkelingsplan en bekend wordt, dat landbouwgrond aan de rand van Oosterland verklaard is tot woongebied. In Zierikzee neemt de gemeenteraad een aanlijn- en muilkorfgebod aan voor agressieve en gevaarlijke honden. Schouwen- Duiveland krijgt 59 woningen toegewezen van de provincie voor 1990. De Schouwen-Duivelandse jeugd gaat op pad voor de vluchtelingen en Zierikzee krijgt een nieuwe stichting voor de eigen promotie. De kerstmarkt in Dreischor trekt zevenhonderdvijftig mensen. In Burghsluis wordt een monument onthuld voor de redders en de gemeenteraad van Zierikzee 'redt' de muziektent, waarvoor een van de raadsleden afbreekplannen had gelanceerd. Dijkgraaf M. J. Steur wordt bij zijn afscheid geridderd in de orde van Oranje Nassau en de PTT draait op volle toeren met het verwerken van de kerstpost. Een explosie in' Haamstede veroozaakt bij een man zware brandwonden en de omroep Zeeland presenteert haar programma, dat vanaf de jaarwisseling de lucht in gaat. Het jaar is rond. Links van boven naar beneden poli tie-commandant M. P. Lenselink, het echtpaar Steur uit Noordwelle en de vervuilde grond aan de Stoofwekken te Renesse. Rechts de onthulling van het monument voor de redders van Burghsluis en het huis, waar een gas- explosie plaatsvond. i 1 t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 34