juli ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 29 december 1989 Nr. 24668 31 Vervolg juni het Noordernieuwswelle uitbrengt. In Zierikzee wordt officieel afscheid genomen van gemeentesecretaris A. G. Izeboud, die naar Tholen vertrekt. Steenhouwer Timmerman uit Nieuwerkerk maakt bekend, dat hij de opdracht heeft gekregen om monumenten te plaatsen in Polen en bejaardencentrum de Wieken in Zierikzee laat weten de recreatiezaal te gaan uitbreiden. Een sponsorloop in Brouwershaven bracht 6000 gulden op voor het Koningin Wilhelmina Fonds. In de zomermaanden worden er op Schouwen-Duiveland zoals bekend veel rommelmarkten georganiseerd. Vaak is de opbrengst voor een bijzonder doel, soms is het om de eigen kas te spekken. De Wereldwinkel in Zierikzee kan terugzien op een geslaagde jubileumviering en de eerste culturele manifestatie van Schouws.Spel trekt tachtig bezoekers. De grootste Avondvierdaagse van de streek - in Zierikzee - trekt bijna 1700 deelnemers, die ideaal wandelweer treffen. De Stichting Aanvullende Thuishulp wil ook dat de hulp doorgaat in de vakantieplaatsen. De organisatie schrijft alle recreatie-ondernemers aan met haar plannen. Bekend wordt, dat M. J. Walraven de nieuwe gemeentesecretaris van Zierikzee gaat worden. De raad moet zich er nog wel over uitspreken. De vijftiende juni gaat Schouwen- Duiveland naar de stembus. De Europese verkiezingen zijn een feit. Er wordt een eerste aanzet gegeven voor een voorlichtingsproject voor patiënten. De initiatiefnemers richten zich in eerste instantie op de ouderen. De gemeente Westerschouwen krijgt twee blauwe vlaggen voor haar milieu vriendelijk strand- en havenbeleid en in Zierikzee maken mensen zich boos over het feit, dat de herinrichting van de binnenstad deels in de zomermaanden wordt uitgevoerd. 'Hoe kun je op dit tijdstip de hele stad overhoop halen', luidt één van de reacties. De landbouw wil best veel aan het milieu doen, maar dat mag niet ten koste gaan van de concurrentie positie vindt R. J. van der Wekken, voorzitter van de CBTB. De taptoe in Zierikzee trekt ruim duizend bezoekers aan en dat is stukken beter dan het jaar daarvoor. Bij het tellen van de stemmen voor de Vlnr: De Zierikzeese Avondvierdaagse, stemmen voor het Europees parlement en de Zeelandbrug. Europese verkiezingen blijkt de PvdA de winnaar te zijn in de streek. Een topper voor de zangkoren was de uitvoering in de Nicolaaskerk te Brouwershaven. Dertien koren gaven acte de présence en die tekenden voor maar liefst 500 zangers en zangeressen. Op de diverse scholen worden de diploma's uitgereikt. Gedeputeerde staten van Zeeland blijken unaniem in het voorlopig handhaven van de tol voor de Zeelandbrug. Met name VVD-lid in de provincie, J. M. Geluk laat zijn frustratie hierover klinken. „Dat kunnen ze niet maken tegenover Schouwen-Duiveland". Hij vindt te weinig aanhangers voor het tolvrij maken van de brug. Het nieuwe bestuur van jeugdsoos de Pul wil het roerige verleden achter zich laten en kondigt aan te werken aan een nieuw seizoen met een schone lei. Jan Midavaine uit Burgh- Haamstede presenteert het zogenaamde auto-reductieplan. Doel is het uit de auto houden van de recreanten op hun vakantiebestemming. Midavaine krijgt veel positieve reacties, waaronder één van ^premier Lubbers. In Zierikzee worden ANWB-informatieborden onthuld en de zomeravondvaartocht van de serviceclub Kiwani's brengt bijna zeven mille netto op; een rommelmarkt in Zonnemaire bruto 7400 gulden. Het Anywave-festival in Zierikzee (editie negen) trekt ruim 2000 muziekliefhebbers en jeugdsoos Big S in Burgh- Haamstede tekent voor een geanimeerd dorpsfeest. De Verenigingsraad van Beter Wonen gaat akkoord met een ambitieus plan, dat het groot onderhoud van 200 woningen omvat. De Vereniging van Burgemeesters, Wethouders en Secretarissen (BWenS) viert haar honderdjarig bestaan. De Ierse setter Why not van Ingrid Silvius in Bruinisse is jeugd-wereldkampioen geworden in Kopenhagen. Het wordt steeds duidelijker dat de vuurtoren in Haamstede met bemanningsproblemen te kampen krijgt. Later in het jaar doet Westerschouwen een financiële toezegging om zo de rijksbezuinigingen deels ongedaan te maken. Nabij Brouwershaven komt een 75-jarige vrouw om het leven bij een verkeersongeluk. Het is een inwoonster van Brouwershaven. Basisschool 't Kofschip neemt afscheid van directeur Vaarzon Morel. Bekend wordt dat het ULV-veld in Brouwershaven met ingang van 1 augustus gesloten moet worden. In Zierikzee wordt de expositie van de Zeeuwse Kunstkring geopend in de Nieuwe Kerk. I Boven vlnr: De eerste Badkrant in de Duitse taal wordt gepresenteerd, de Brouwse Muziek-Play-In en mosselen in Bruinisse. Onder vlnr: Russisch bezoek, parkeerperikelen tijdens de Zierikzeese Toeristendagen en de nieuwe Grevelingenschap- voorlichtster Trudy Leerschoon. JULI - Met het hijsen van een vlag met het opschrift 'Oosterschelde natuurlijk recreatie' heeft de Zeeuwse gedeputeerde J. B. Ventevogel het officiële startsein voor de Deltaweek gegeven. Minder plezierige berichten van de politie en de brandweer. Bij een ongeval op de weg naar de Val (Zeelandbrug) raken vier mensen gewond. In Ouwerkerk wordt een actiebul tegen alcohol gepresenteerd, terwijl gedeputeerde De Vries-Hommes de zomertentoonstelling opent bij Ad en Tessa Braat in Zierikzee. De maanden juli en augustus zijn de rommelmarkt-maanden bij uitstek. Bij Neeltje Jans worden vijf mensen gearresteerd, die bezig waren met een drugssmokkel. Alle arrestanten komen uit Friesland. Archivarissen H. Uil en G. C. Groenleer brengen het boekwerkje De gemeente van huis uit op de markt. De ULV-club in Brouwershaven kondigt aan alles in het werk te zullen stellen om te voorkomen, dat het veld in Brouwershaven daadwerkelijk gesloten gaat worden. De Stichting Golf ziet af van de omstreden lokatie van de oefenbaan aan de Hogezoom/Armhoeksweg te Burgh- Haamstede. De leden van de stichting zullen bijeen komen om over eventuele andere plannen te praten. Tijdens een bijeenkomst in kasteel Moermond te Renesse heeft de burgemeester van Westerschouwen, mevrouw Niemantsverdriet- Leenheer de eerste Duitstalige Badkrant in ontvangst genomen. Ze kreeg de krant uit handen van de chef-redacteur van uitgeverij Lakenman en Ochtman te Zierikzee. Dit bedrijf heeft als eerste het initiatief genomen een Badkrant in de Duitse taal uit te brengen. Inwoners van Serooskerke zijn bezorgd over de handelwijze van het Westerschouwse gemeentebestuur. De dorpsbewoners willen woningbouw en de gemeente gaat wat hen betreft niet ver genoeg. „Mijn ouders zeggen dat het kruispunt verbeterd is. Mijn ouders zeggen ook dat het nog beter kan". Namens de bevolking van de gemeente Duiveland zei de negenjarige Ronnie Dorst uit Oosterland in twee regels wat ook de burgemeester van de gemeente naar voren bracht tijdens de officiële overdracht van het aangepaste kruispunt in de Rijksweg N-59 bij de Blauwe Keet. In Burgh-Haamstede viert de Ringpromotion hoogtij, terwijl Zierikzee haar eigen Tberistendagen heeft. Maar liefst 12.000 mensen hebben een bezoek gebracht aan de muzikale Brouwse dag; een record denkt de organisatie. A. A. van Leeuwen neemt afscheid van Cebeco en ontvangt uit handen van de Zierikzeese burgemeester een koninklijke onderscheiding. De gemeentewerkplaats in Burgh- Haamstede raakt in brand en dat levert de gemeente enkele tonnen schade op. Door een eerst onbekende oorzaak is Zeeland getroffen door een onaangename geur. De plastic-achtige geur-kan in eerste instantie door niemand verklaard worden. Pas enkele dagen later blijkt, dat het afkomstig is van het Rijnmondgebied. Avro's Holland's Glorie komt naar Zierikzee en laat de plaatselijke bevolking kennis maken met een keur van Nederlandse artiesten. Het nieuwe gebouw van de Corneliastichting aan de Emil Sandströmweg te Zierikzee blijkt al snel te klein. Uit de aanzienlijke wachtlijst blijkt, dat de capaciteit niet toereikend is om alle mensen uit de regio op te nemen, waarvoor verpleging nodig is. Een tweede ULV-er moet gedwongen een noodlanding maken in een suikerbietenveld aan de Blooisedijk. In de Zierikzeese grachten worden 85 dode karpers aangetroffen. Een lozing van chemische stoffen is de vermoedelijke oorzaak. Het bestuur van jeugdsoos Trace maakt zich ernstig zorgen over de financiële perikelen van de soos. Later in het jaar zal de tent gesloten moeten worden. In Bruinisse worden de Visserijdagen gevierd. Een jaarlijks terugkerend festijn, dat vele duizenden belangstellenden trekt. Een verkeersongeval in Oostflakkee heeft het leven gekost aan een 32-jarige inwonér van Zierikzee. De reddingsbrigade in Westerschouwen meent na de reorganisatie weer op peil te zijn. Later in het jaar zal toch blijken, dat niet alle posten bemand konden worden. Kermissen en circussen dienen zich aan en Jan Midavaine start een één-mansactie tegen de veel te hard rijdende wagens op de Krayesteinweg. Na Zierikzee komt ook Nieuwerkerk in het nieuws met dode karpers. Volgens een deskundige binnen de gemeente moet de oorzaak gezocht worden in het warme weer. Een vijftienjarige scholier uit Wessem wordt op de Brouwersdam aangereden en overlijdt ter plaatse. Kunst en Eer uit Zierikzee behaalt muzikale successen in het Franse St Hilaire en ook het straattheater in Renesse trekt veel belangstellenden. In Scharendijke lopen de meningen uiteen over de toekomst van de Dorpsstraat en kinderboerderij de Punt in Zierikze.belegt een spoedvergadering in verband met het conflict dat ze heeft met haar beheerder. Het resultaat is, dat de beheerder het onderspit delft. De weegbrug Oude kloosternol in Scharendijke gaat onder de slopershamer en in de Zierikzeese passage doet een onbekende een succesvolle, maar agressieve greep in de kassa van een schoenenzaak. Uit het jaarverslag van de reddingsmaatschappij blijkt, dat de redders van Burghsluis het in 1988 twee keer zo druk hebben gehad dan in 1987. Het ju li-weekend van de 22e en 23e is één van de topweekenden in toeristisch opzicht. Tegelijkertijd bevinden zich 70.000 tot 80.000 toeristen op het voomalige eiland. De politie heeft dit weekeinde de handen vol aan aanrijdingen, inbraken enzovoort. Echte escalaties zijn er niet. De Middenschouwse burgemeester W. den Boer noemt het drukke pinkster-weekend 'de schrik van Pinksteren', maar zo laat hij weten de bevolking moet zowel de lusten als de lasten dragen. Schouwen-Duiveland wordt bezocht door vier Russische agrariërs.Boven het cultuurgebeuren op Schouwen- Duiveland bungelt het bekende zwaard van Damocles vervaarlijk. Zoals het er nu naar uitziet valt binnen enkele jaren het doek over Uit op Schouwen-Duiveland en lijkt de professionele podiumkunst in de regio ten dode opgeschreven. Alleen omdat de provincie de subsidiekraan van 1993 gaat dichtdraaien. Zierikzee ervaart ook de nadelen van druk bezochte Tberistendagen. Op sommige lokaties is het geen doorkomen aan door de schots en scheef geparkeerde wagens. Het Grevelingenschap heeft in de persoon van Trudy Leerschoon haar eerste voorlichtster gevonden. Burgemeester Hekman van Bruinisse wordt door de rechter in het gelijk gesteld in de taalkwestie met de Duitsers op Aquadelta. Bij de provincie komen 130 bezwaarschriften binnen tegen de aanwijzing van de Oosterschelde als natuurmonument. f I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 31