'Tijd om kleine schoonmaak voor een grote in te ruilen' nieuws Overlast van de bruine rat op Schouwen-Duiveland toegenomen Siervuurwerk; mooi maar giftig 4 Visio Zeeland start posteractie Commissie algemene zaken Duiveland Voor 1 naar deurloo Kerstboom verbranding Oosterland Eilandelijke reinigingsdienst: KERKWERVE - Het is bij de Reinigingsdienst Schou wen-Duiveland gebleken, dat de overlast van bruine rat ten de laatste tijd is toegenomen. Als belangrijkste oor zaken worden ondere andere genoemd de minder strenge winters, voldoende eten en een goede behuizing voor de ratten en een minder attente bestrijding van de knaag dieren. Overal in het landschap komen rat ten voor. In de meeste gevallen is dit de bruine rat. Een cultuur-volger, die dus overal voorkomt waar mensen verblijven. Als overbrenger van ziek tes is de rat een ongewenst dier voor de gezondheid van mens en dier. Daarnaast is een rattenpopulatie in staat voor grote bedragen schade toe te brengen aan goederenvoorraden en materialen. Om die redenen is be strijding dringend noodzakelijk. Al enige jaren wordt op Schouwen- Duiveland deze bestrijding uitge voerd door de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland en kon bij de reinigingsdienst lokaas worden ver kregen. Met ingang van 1 januari 1990 komt hierin verandering. De reinigingsdienst zal zich met in gang van genoemde datum beperken tot het uitleggen van lokaas voor rat ten in en rond de gebouwen tot aan de erfafscheiding. Dit zal geschieden op afroep. Het is de reinigingsdienst in gevolge artikel 12 van de Bestrij dingsmiddelenwet verboden zelf aan gemaakt lokaas aan derden af te geven of te verkopen. Voor bestrij ding in landerijen en het zelf uitleg gen bij gebouwen dient de bewoner cq eigenaar zelf lokaas aan te schaf fen welke verkrijgbaar is bij de be strijdingsmiddelenhandelaar. On danks deze maatregel wordt er door de reinigingsdienst gewezen op de noodzaak van een permanente be strijding en controle. Effectief Wil de bestrijding volgens, de dienst effectief zijn, dan dient een aantal regels in acht genomen te wor den. Zo moeten de aanbevelingen die vermeld staan op de aanwijzigingen en verpakking die verstrekt worden bij het aangekocht lokaas worden op gevolgd. Na het uitleggen van het lokaas dient te worden gecontroleerd of door de ratten het aas is opgeno men en zonodig lokaas aanvullen. Er moet permanent aandacht be steed worden aan het rattenpro- bleem. Niet alleen op de boerderij en direct aangrenzende percelen, maar ook op v.erder afgelegen landerijen. De reinigingsdienst wijst erop dat bestrijding door een enkeling weinig zin heeft. Volgens de dienst zal over leg met de buren in veel gevallen een beter resultaat geven. Nog beter dan bestrijden is het treffen van voorzorgsmaatregelen waardoor het de ratten niet aange naam gemaakt wordt: opruimen van restanten gewassen, slootkanten on derhouden, veevoeders opslaan in goed gesloten verpakkingen of ruim tes. Speciaal wordt hierbij ook ge dacht aan percelen met aantrekkelij ke gewassen, onder andere maïs en suikerbieten. Zonodig kunnen permanente voer plaatsen woor de knaagdieren wor den ingericht, bijvoorbeeld door ge bruik te maken van voerkisten of pvc kokers. Het lokaas blijft dan droog en een goede controle is mogelijk. Het gehele jaar door kan de Reini gingsdienst Schouwen-Duiveland om advies worden gevraagd. Desgewenst wordt een bestrijding in en rond ge- bouwep uitgevoerd. Z1ERIKZEE - Visio Zeeland start eind december een. posteractie om meer bekendheid te geven aan het werk van de organisatie. Visio biedt slechtziende en blinde kinderen en volwassenen voorlich ting, advies, consultatie, onderzoek en revalidatie. Tévens kan iedereen die vragen heeft met betrekking tot slechtzienden en blinden terecht bij Visio voor voorlichting en advies. De afdeling Zeeland van Visio wordt ge financierd middels de'Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. De posters worden verspreid in Middelburg, Vlissingen, Goes, lérneuzen en Zie- rikzee. NIEUWERKERK - De wijziging van de algemene plaatselijke veror dening is één van de agendapunten die aan de orde komt op de vergade ring van de commissie algemene za ken van de gemeente Duiveland. De vergadering wordt donderdag 4 ja nuari gehouden en begint om 19.30 uur. Eerder werd in een gemeenteraads vergadering de totaal herziene APV vastgesteld. Het college stelt voor om hier nog een wijziging aan toe te voe gen. Men wil een algemeen sluitings uur van 02.00 uur instellen voor ca- fé's, cafetaria's en restaurants. Ook aan de orde op de commissie vergadering komt de wet persoonsre gistratie. Met de inwerkingtreding van de wet heeft een aantal belang rijke elementen van de privacy bescherming een wettelijke basis ge kregen. Het college stelt voor ook in de gemeente Duiveland een organisa torisch kader te scheppen door de verordening vast te stellen. Verder op de agenda van de com missievergadering een voorstel van het college om het perceel Ste kelstraat 2 in Nieuwerkerk te verko pen. Als laatste punt staat een aanvraag voor een bouwvergunning op de agenda. Eerder werd aan M. Flik- weert bouwvergunning geweigerd. Flikweert wilde een hobby-werk plaats bouwen, maar volgens het col lege wordt met die plannen de maxi maal toegestane erfbeboüwingsop- pervlakte overschreden. Inmiddels is aan Flikweert een aantal alternatie ven voorgelegd. Kritiek ZMF over aanpak bodemsanering door provincie en Rijkswaterstaat: ZIERIKZEE - „Grote schoonmaak is uiteraard wat anders dan het onder het grote vloerkleed vegen van de verzamelde rommel". Dat is het oordeel van de ZMF over de aanpak van de waterbodemsanering door provincie en Rijkswaterstaat. In een artikel in het ZMF-blad Wantij spuit de milieufederatie ongezouten kritiek. „Uit onderzoek van TNO blijkt dat reiniging van vervuild slib mogelijk is. En dat is een hoopvol gege ven. Want met PAK's verontreinigde species komen in Zeeland veel voor. Voor provin cie en Rijkswaterstaat redenen te over om de kleine schoonmaak voor een grote in te ruilen. En dat zou, gezien de ernst van de situatie zo spoedig mogelijk moeten gebeu ren". VERKLARING ItA gi aandi|kings locatii grootte depot (indicatiel) (20 ha) 80 ha. Potentiële lokaties voor de berging van baggerspecie. Advertentie Steeds weer zorgt de vervuiling van de havenbodems voor de nodige dis cussie. ,,De bodems van de meeste Zeeuwse wateren zijn vuil. Flink vuil. Zo zeer zelfs dat plant en dier gevaar lopen. Hoogste tijd dus voor een grote schoonmaak", aldus de ZMF. „Tbch lijken Rijkswaterstaat en de provincie met half werk te willen volstaan". Maat In het artikel in Wantij stelt auteur Tjeu van Mierlo dat als men ervan uitgaat dat het Zeeuwse beeld voor wat betreft de vervuiling van de wa terbodems niet al te veel afwijkt van het landelijke beeld rustig gesteld kan worden dat tachtig procent van de Delta vervuild is. Dat vervuilde bodems schoonge maakt moeten worden staat buiten kijf. Daar is iedereen het over eens. „De discussie ontstaat pas als moet worden bepaald wat er met het opge baggerde slib moet gebeuren", aldus de ZMF. ,,Het Zeeuwse provinciebestuur is daarin soepel", aldus de milieufede ratie. ,,Uit de startnotitie over de ber ging van baggerspecie die op initia tief van gedeputeerde staten is ver schenen blijkt dat matig vervuilde klasse II specie op het land mag wor den verspreid. Eveneens mag bagger van deze categorie in de Westerschel- de worden gestort. RWS oordeelt nog toleranter. ,,Zij staat toe dat flink vuile specie uit klasse II uit de veerhavens van Breskens en Perkpolder ongecontro leerd in de Westerschelde mag wor gden gedumpt", aldus de ZMF.'De mi lieufederatie "verfoeiteen dergelijke aanpak. ,,En daarin staan wij niet al leen. Het is landelijk beleid klasse II en III te bergen". Volgens de ZMF laat het provincie bestuur van Zeeland de belangen van industrie en scheepvaart prevaleren boven die van de natuur. In het arti kel in Wantij omnschrijft auteur Tjeu van Mierlo het verwijderen van vervuilde bagger als 'een sluitpost'. ,,Dat voor een gezond systeem van allerlei levensgemeenschappen een goede kwaliteit van de waterbodem noodzakelijk is lijkt de provinciale bestuurders niet te deren", aldus de ZMF. ,,Wij kiezen ervoor het volume van de vervuilde specie drastisch te verminderen. Dat kan door deze te scheiden in een schone en vervuilde deelstroom". Te duur Gesteld wordt verder dat de Zeeuw se Milieu Federatie bij Rijkswater staat herhaaldelijk aangedrongen heeft op reiniging van het opgebag gerde vervuilde slib. ,,De provincie en Rijkswaterstaat stellen zich uiter mate terughoudend op. Alle technie ken zijn naar hun mening te duur of te beperkt". De ZMF tekent daar meteen bij aan dat zeker niet alle technieken toepas baar zijn. „Maar om dat wel te berei ken zal ook het Zeeuwse bestuur zijn verantwoordelijkheid moeten dra gen. Dat betekent dat verdere experi menten financieel moeten worden ge steund en toegepast". ZIERIKZEE Willibrordusschool De kindernevendienst en de crèche worden vanaf 1 januari onderge bracht bij de werkgroep Kind en Kerk, zodat alle kind-activiteiten ge bundeld worden. De eerstvolgende kindernevendienst in het nieuwe jaar is op zondag 7 januari met Driekonin gen. Deze dienst begint om 10.00 uur. Tijdens de dienst op Nieuwjaar is er crèche in het parochiecentrum. Concert Als de kruitdampen nog maar nau welijks opgetrokken zijn en de goede voornemens allang weer vergeten zijn, is het er weer: het traditionele nieuwjaarsconcert in café de Vlinder in Zierikzee. Een ritueel dat zich al jaren afspeelt. De band die dit jaar het concert verzorgt is Trio Loco, be staande uit Kees, Ad, Peter Schot, Braber, van Herp, Krul, Padde en Deppuh, kortom een trio dat muziek voor negen man tegelijk maakt. Het nieuwjaarsconcert begint om 15.30 uur. Café de Vlinder bevindt zich aan de Nieuwe Boogerdstraqt 29. Brogum De vier-mans formatie Lace wing treedt op zaterdag 6 januari op in Jongerencentrum Brogum in Zierik zee. De muziek laat zich het beste om schrijven als powerpop, zwevend op de vleugels van ruige rock. Het reper toire bestaat uit eigen werk, aange vuld met covers van onder andere Bryan Adams, Romantics en Journey. Het Stuffed Puppet Theatre, dat pop pentheater brengt wat bedoeld is voor mensen met een leeftijd vanaf 16 jaar, verzorgt een voorstelling op vrijdag 12 januari. Annie en Harry, beter bekend als De Berini's komen op zaterdag 20 januari naar het Zie- rikzeese jongerencentrum om op te treden. Het repertoire van De Beri ni's: dansen met de strop, een verta ling van At the Hop, een eigen versie van Bei mir bist du Schon en Harrie blijf van die geiser af. De teksten ma ken ze grotendeels zelf en zijn uit het 'leven gegrepen. Case Crosshead en the Screwdrivers zijn zaterdag 27 ja nuari in Brogum en treden op met dansbare nummers van the Bluesbro- thers, Huey Lewis the News, David Lee Roth, John Cougar Meelencamp en anderen. Jump! Dickie Jump! De band die op 23 december zou optre den in Brogum,.maar op dat moment in Amerika zat, komt op maandag 3 februari naar Brogum. Julya Lo'ko band speelt zaterdag 17 februari ei gen nummers en covers van Mother's Finest, Dalbello, Toto en Robbie Ro bertson. Nieuwjaarsreceptie NCVB De afdeling Zierikzee van de NCVBf houdt haar nieuwjaarsreceptie op woensdag 10 januari in de bovenzaal van de Gereformeerde kerk aan de Sint Domusstraat in Zierikzee. De nieuwjaarsreceptie begint om 14.00 Nieuwjaarsbijeenkomst VVV/ZOC WV-Zierikzee en ZOC houden hun gezamenlijke nieuwjaarsbijeen komst op zaterdag 13 januari in de Concertzaal in Zierikzee. Men is wel kom vanaf 19.30 uur. Omstreeks 20.15 uur volgt het eerste optreden van het Scheldeloodsenkoor uit Vlissingen. Na een korte pauzé verzorgt het koor een tweede optreden. Het Schel de- lpodsenkoor trad eerder op tijdens de eerste havendag. De groep bestaat uit 45 loodsen en oud-loodsen uit het Vlissingse. Op het repertoire van de groep bekende en minder bekende zeemansliedjes. BURGH-HAAMSTEDE Causerie NVvH Voor de afdeling Westerschouwen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen hield Peter Rosier on langs op een koffie-ochtend een cau serie over kunstbeschouwing. Na een inleiding over het ontstaan van kunst vertelde hij aan de hand van een aan tal dia's over de contrasten tussen ou de meesters en moderne kunst: een atelier van toen en nü, het verschil in materiaalgebruik en het kijken naar moderne kunst. Rosier is verbonden aan het Regionaal Educatief Cen trum in Goes en geeft binnenkort een tweede cursus voor de NVvH. Dan gaat het over beeldhouwkunst en fo tografie. Kerstmiddag NVvH De kerstmiddag van de afdeling Westerschouwen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen is on langs gehouden in de zaal van de Ge reformeerde kerk in Haamstede. Na opening door de voorzitster en een toepasselijk gedicht werd het eerste gedeelte van de middag op Scandina vische wijze gevierd met een echte Lucia met een brandende kaarsen kroon op het hoofd. Mevrouw Van Voorst van Beest vertelde over de her komst van het Lucia-verhaal, waarna mevrouw Alberda een stukje in het Noors voorlas over dit feest, met aan sluitend de vertaling ervan. Het koor van de NVvH zong vervolgens een kerst/nieuwjaarswens in het Noors. Een traktatie van Lucia-koekjes en tulband volgde. Na de pauze werd de middag voortgezet op Nederlandse wijze, met samenzang en koorzang onder leiding van mevrouw Vos- Simons, afgewisseld met declamatie. Nieuwjaarsreceptie Ter gelegenheid van de jaarwisse ling houdt de gemeente Westerschou wen dinsdag 2 januari een nieuw jaarsreceptie in het gemeentehuis. Zowel ingezetenen van de gemeente als zij die als gast in de gemeente ver blijven zijn welkom tussen 19.30 en 21.00 uur. RENESSE Bejaarden Veel bejaarden in Renesse werden zaterdagmorgen verrast op een ban- ketstaaf. Het betrof hier alle bewo ners van de Emmaweg en het Oranje hof. De gulle gever was de plaatselij ke bakker Everaers, die spontaan tot deze geste had besloten. Dit gebaar werd door de bejaarden zeer op prijs gesteld. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDESEDRS - TEL. Q1W16255 HOEK VAN HOLLAND - De veer bootonderneming Stena Line, die een dienst onderhoudt tussen Hoek van Holland en Harwich, heeft de 8.000 inwoners van de Rotterdamse deelge meente Hoek van Holland gratis tic kets aangeboden voor een tweedaags reisje heen en terug met het cruise schip De Koningin Beatrix. Ruim 2.500 mensen hebben hiervan ge bruik gemaakt. De eerste groep is vanuit Hoek van Holland vertrok ken. OOSTERLAND - Op woensdag 3 januari wordt op het industrieter rein te Oosterland een kerstboom verbranding gehouden. Het evenement wordt georgani seerd door de plaatselijke Oranjever eniging. Kerstbomen kunnen vanaf 18.30 uur worden ingeleverd. Voor el ke boom wordt een kwartje betaald en tevens ontvangt men een lot waar op een slagroomtaart kan worden ge wonnen. De kerstboomverbranding in Oosterland is inmiddels uitge groeid tot een jaarlijkse traditie. Het evenement vindt plaats onder toe ziend oog van de Duivelandse brand weer. De bomenstapel wordt opge bouwd achter de CTV-loods op het industrieterrein. Gassen en stofdeeltjes schadelijk voor volksgezondheid ZIERIKZEE - Tijdens de jaarwisseling wordt in verge lijking met voorgaande jaren steeds meer siervuurwerk afgestoken. Een aspect waaraan weinig of geen aandacht wordt besteed, is de giftigheid van de gassen en vaste stofdeeltjes die bij de kleurfonteinen vrijkomen. Vol gens de Koninklijke Nederlandse Chemische Vereniging (KNCV) bevat siervuurwerk vaak barium- of cadmium- verbindingen. Deze zijn schadelijk voor de volksgezond heid. De Federatie Vuurwerk Nederland schat dat onge veer 80 procent van hetgeen nu over de toonbank gaat, uit siervuurwerk bestaat. Enkele jaren geleden bestond een groot deel van wat met oud en nieuw de lucht in gaat nog uit knallers en eenvoudige sterretjes. Vanwege de vele ongelukken met rotjes, die bij onjuist gebruik niet al leen brandwonden maar ook vele li chamelijke verwondingen veroorza ken, begonnen de Stichting Ideeële Reclame (SIRE) en de Stichting Con sument en Veiligheid enkele jaren ge leden met campagnes om de mensen op de gevaren van dit soort vuurwerk te wijzen. Ook de gehoorschade die deze knallers kunnen veroorzaken, mag men niet onderschatten. dat het zogenoemde „koude" vuur werk een fabel is. De zo onschuldig lijkende flonkerende sterretjes, die ouders hun kinderen in de hand lie ten ronddraaien, hebben een tempe ratuur van ongeveer 2500 graden Cel sius. Ze kunnen dus gemakkelijk brandwonden veroorzaken. Het grootste gevaar van dit soort vuur werk vormen de brandende metaal deeltjes, die in de ogen kunnen sprin gen. Men wees de bevolking er tevens op Dc gevaren van siervuurwerk zijn tot nu toe nauwelijks belicht. Toch zijn ze aanwezig, vooral als grote hoeveelheden van de vrijkomende schadelijke gassen zich tussen de huizen ophopen. In een stuk sier vuurwerk kan 20 gram bariumni- traat zijn verwerkt, dat deels in de lucht terecht komt. De officiële toegestane maximale concentratie van deze stof in de lucht, de zogenoemde MAC-waarde, be draagt 0,5 milligram per kubieke me ter. Vuurwerk bestaat uit pyrotechni- sche mengsels, ofwel saSSEN GENOEMD. Zij bevatten oxidatie middelen, zoals nitraten, chloriden en peroxiden en reductiemiddelen, zoals metaalpoeders, koolstof en sili- cum. Na ontsteking geven deze stof fen een explosie of een zich langzaam voortplantende ontploffing. Buskruit Een van de oudste en meest beken de sassen is zwart buskruit. Dit is een mengsel van kaliumnitraat, koolstof en zwavel. Zwart buskruit wordt ge bruikt voor het knaleffect in rotjes, voor de voorstuwing van vuurpijlen en als reactieve stof in lonten. Door deze stof te mengen met metaalpoe ders. verkrijgt men lichteffecten. Tachtig procent van het vuurwerk dat verkocht wordt is siervuurwerk. Strontium bij voorbeeld geeft na de chemische reactie rood licht. Barium kleurt de lucht groe'n. Natrium zorgt voor een gele kleur en koper laat een blauw spoor achter. De gassen die bij dit proces in de lucht vrijkomen, kun nen bij kleinere of grote concentra ties in de lucht - dat is afhankelijk van de soort metaal - schadelijk zijn voor de gezondheid. Dit kan gebeu ren, als men een te grote hoeveelheid van de stof inademt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4