G Shell-zelftankstation De Val verdwijnt uit Zierikee Schouwen-Duiveland massaal op de bres voor volk van Roemenië Vrouwen uit Zuid-Afrika op bezoek in Zeeland DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bromfietser gewond bij aanrijding Diefstal totempaal Brand in schuurtje een gelukkig nieuwjaar ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Voedselpakketten Protest Klokluiden Volleybal Ook op Schouwen-Duiveland is het inzamelen In Zierikzee wordt protest gehoord tegen het C. H. Kesteloo houdt na 45 jaar op met kloklui- Kersttoernooi van volleybalvereniging Delphi van voedselpakketten snel op gang gekomen, verbod om honden los te laten lopen. (Pag. 3). den in Kerkwerve. (Pag. 13). Mevo '80 succesvol. (Pag. 17). (Pag. 2). DONDERDAG 28 DECEMBER 1989 146ste jaargang Nr. 24667 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De grootste dienst, die we iemand kunnen bewijzen, is hem te helpen, zichzelf te helpen. R. W. Trine Vele inzamelpunten voor voedsel SCHOUWEN-DUIVELAND - Tijdens de kerstdagen is er op tal van plaatsen op Schouwen-Duiveland een begin gemaakt met het inzamelen van voedsel voor de bevol king van Roemenië. Na de executie van de dictator Ceau- cescu is het aantal schermutselingen sterk afgenomen en komt de hulp goed op gang. In Zeeland is de belangstel ling voor de ontwikkelingen in Roemenië bijzonder groot. De Nederlandse Hervormde Kerk in Yerseke heeft zelfs één miljoen gulden overgemaakt aan de hulpverle ners. Op Schouwen-Duiveland is drs J. C. Erbrink uit Nieuwerkerk aangewe zen als contactpersoon, terwijl mr Van Pij keren als voorzitter van het Rode Kruis tekent voor het transport naar Vlaardingen. Vanuit diverse zij den is er particulier initiatief, waar door inzamelingen langs elkaar lo pen. Zo zijn er in Haamstede bijvoor beeld meerdere inzamelpunten. Het inzamelschema, zoals dat nu bekend is, ziet er als volgt uit: Gere formeerde kerk in Haamstede op vrijdag tussen 19.00-21.00 uur; de Ge reformeerde kerk in Brouwershaven op vrijdag tussen 19.00-21.00 uur; de Hervormde kerk in Dreischor op vrij dag tussen 19.00-21.00 uur, de Her vormde kerk in Zonnemaire op vrij dag tussen 19.00-21.00 uur; in de Gereformeerde kerk in Bruinisse op donderdag en vrijdag tussen 19.00- 21.00 uur; in het dorpshuis van Elle- meet op vrijdag tussen 16.00-18.00 uur; in de Hervormde kerk te Renes- se (zij-ingang) op vrijdag tussen 15.00-16.00 uur en tussen 19.00-20.00 uur; in de Hervormde kerk te Noord- gouwe tussen 19.00-21.00 uur; in de Hervormde kerk te Serooskerke tus sen 19.00-21.00 uur; in de Gerefor meerde kerk te Nieuwerkerk tussen 9.00-21.00 uur en in Ouwerkerk in de Hervormde kerk op vrijdag tussen 19.00-21.00 uur. Eerste pakket In dorpshuis de Schutse te Burgh- Haamstede wordt donderdag en vrij dag ingezameld tussen 14.00-17.00 uur en 19.00-21.00 uur. Burgemeester J. L. Niemantsverdri et-Leenheer heeft hier het eerste pakket aangeboden aan de organisatie. Woensdag zijn de inwoners "van Kerkwerve huis-aan-huis geïnfor- Vooruitlopend op conferentie over vrouwenstrijd MIDDELBURG - In januari 1990 bezoeken 150 Zuidafrikaanse vrou wen Nederland. Zij komen uit Kaapstad en van het platteland. Vier van hen komen dinsdag 9 januari naar Middelburg op uitnodiging van Vrouw Kerk 2/3 Wereld en het Cen trum voor Ontwikkelingssamenwer king Zeeland. De vrouwen komen naar Neder land voor een conferentie over de vrouwenstrijd tegen apartheid en over hun rechten in het andere, be vrijde Zuid-Afrika. Malibongwe, let terlijk: Wij eren de vrouwen in de strijd, is de naam van de door de anti apartheidsbeweging georganiseerde conferentie. De gemeenten Middelburg en Vlis- singen steunen deze conferentie en zij hebben een viertal vrouwen uitgeno digd een bezoek aan Zeeland te bren gen voor een nadere kennismaking. In het stadhuis in Middelburg wor den de vier vrouwen om 20.00 uur verwelkomd door burgemeester mr. G. J. Rutten van Middelburg. Vervolgens wordt een dia-serie ver toond over het werk van de dienstbo den-bond Sawu. Daarna vertellen de vrouwen elk hun verhaal. Na een kort pauze is er gelegenheid tot het stellen van vragen. meerd over de bliksemactie, die van daag, donderdag, wordt gehouden ten bate van Roemenië. Vandaag, donderdag, kan er voedsel, kleding en geld gebracht worden naar de Hervormde kerk aan de Ring. Dat kan tussen 15.30-17.30 uur en van 18.30-20.00 uur. De actie is in een ini tiatief van de diakonieën van beide kerken en van de Dorkas-werkgroep. Zij hebben een en ander op poten ge zet na een oproep van de Christelijke Stichting voor Hulp aan Gewetens- vervolgden te Andijk. In Zierikzee heeft W. van Doorn het idee opgepakt om vijf Zierikzeese kerken op kerstavond te 'overvallen' met pamfletten. Daarop worden de kerkgangers opgeroepen voedselpak ketten in te leveren. Van Doorn laat desgevraagd weten vervoer geregeld te hebben via de Koninklijke Zeelan- dia. Ook zijn resultaten gaan naar Vlaardingen, van waaruit het verder getransporteerd wordt. Andere parti culiere initiatiefnemers sloten zich aan bij bestaande inzamelacties. Tekort aan alles Hoewel de Roemeense bevolking een tekort aan alles heeft, laat het Rode Kruis toch een 'boodschappen lijst' circuleren. Het Rode Kruis ver zoekt iedereen voedselpakketten sa men te stellen met de volgende inhoud: Twee pakken bonen van 500 gram, 1 pak niet snelkokende rijst van 500 gram, een kilo suiker, vlees of vis in blik (maximaal 500 gram), zes repen chocolade, zes kaarsen in een doos, een pak lucifers en twee kuip jes plantaardige margarine. Het ge heel dient afgesloten te worden in een plastic zak, die vervolgens in een doos gestopt moet worden. Inleveren Het Rode Kruis roept een ieder op de pakketten in te leveren in het Rode Kruisgebouw aan de Molenstraat te Bruinisse of het Rode Kruis-gebouw aan het Kerkhof 8 te Zierikzee. Ook de eerder genoemde inzamelplaats de Schutse is door het Rode Kruis open gesteld. Wie pakketten heeft, maar niet in de gelegenheid is het in te le veren kan bellen met 01180-13608 of 27387 (Provinciaal Bureau Rode Kruis). Het Rode Kruis in Nederland heeft transportvliegtuigen van het minis terie van defensie tot haar beschik king gekregen. Inmiddels zijn er 25.000 dekens naar Roemenië gegaan, alsook een tweede medisch team van vier personen. Tweede kerstdag is er 's morgens een vliegtuig vertrokken met 19.000 kilo medische goederen. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Jong geleerd is oud gedaan; ook voor Roemenië. (Foto: Joop van Houdt). Advertentie BOOTREIZEN U komt terug met de mooiste herinneringen. Gezellig, komfortabel en u beleeft onderweg van alles. Exklusieve vertegenwoor diging van vele rederijen. Voor Rijn- en Maasreizen. reisbwo S van Woeveren DAM 3, ZIERIKZEE. 01110-15036 Beheerder H. van Zijtveld: „We moeten weg en we komen niet meer terug ZIERIKZEE - Zelf tankstation De Val verdwijnt uit Zierikzee. „We moeten hier weg en we komen niet meer terug", stelt beheerder H. van Zijtveld. Hij stelt dat de kansen dat er een nieuw Shell-station langs de weg naar De Val bij de kruising met de Platteweg komt uiterst mi nimaal zijn. „Shell-Nederland gaat niet herbouwen. Een station op dat punt is nooit rendabel te maken", aldus Van Zijtveld. Wanneer precies het Shell-station gaat ver dwijnen is nog niet bekend, maar Van Zijtveld denkt dat het op vrij korte termijn gaat gebeuren. Het verdwijnen van het benzinesta tion is een rechtstreeks gevolg van de plannen van de provincie om het met verkeerslichten beveiligde kruispunt van de weg naar De Val met Rijksweg N 59 drastisch te wijzigen. Dit plan is erop gericht om de verkeersveilig heid te verbeteren door de Weg naar De Val het karakter van een autoweg te geven. Dat vergt echter nogal wat ruimte en daarom moet het Shell- station van zijn huidige plaats ver dwijnen. REKONSTRUKTIE KRUISPUNT JULIANASTRAAT PLAN B Voor de reconstructie van het kruispunt moet het Shell-station weg. Shell ziet niets in een nieuw te bouwen station bij de Platteweg. Alternatief Als alternatief gaf gs eerder in de plannen aan dat voor het tankstation wellicht een andere plaats gevonden zou kunnen worden en we) langs de Weg naar De Val ter hoogte van de Platteweg. Zoals al aangestipt ziet Shell niets in die lokatie. ,,Ik denk dat zeker 50 procent van mijn klanten uit Zierikzee komt en dat ik zeker 40 procent van die klanten zou verliezen op die nieuwe lokatie". Hij licht toe:Als het station op de plaats zou komen waar gs ons willen hebben dan komen de Zierikzeeë- naars volgens mij niet meer bij ons tanken. Dan gaan ze wel ergens an ders naar toe". Van Zijtveld stelt dat het allemaal nog wel zou gaan als de automobi listen uit Zierikzee na een tankbeurt via de Platteweg weer terug naar Zie rikzee zouden kunnen rijden. Maar daar wil gs niet aan. En dat maakt de lokatie voor een nieuw tankstation voor de Shell oninteressant. ,,Op de plaats waar we nu zitten is het net rendabel", stelt Van Zijtveld. „Maar op die lokatie zou het absoluut niet rendabel te maken zijn". Nog maar kort geleden werd het tankstation aangepast aan de eisen des tijds. „Ik geloof dat dat alles bij U6V P BILP ZIERIKZEE - De bromfietsbe stuurder R. E. P. uit Zierikzee werd overgebracht naar het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee met verwondingen die hij opliep bij een aanrijding op de kruising Vla- kestraat/Haringvïietstraat te Zie rikzee. Het ongeluk gebeurde zaterdag om ongeveer 20.30 uur. R. E. P. reed met zijn bromfiets zonder licht op over de Haringvlietstraat in de richting Kreeftstraat. Mevrouw M. J. H. uit Zierikzee die met haar auto vanuit de Vlakestraat de Haringvlietstraat in reed zou xde bromfietser daardoor niet tijdig hebben gezien. Hij botste op haar auto en brak daarbij het lin keronderbeen. Beide voertuigen wer den beschadigd. Verwachting tot vrijdagavond: Rustig weer In de nacht en ochtend plaatselijk mist en minimumtemperatuur van 0 graden in Zeeland tot min 3 graden in Groningen en Drenthe. Overdag wol kenvelden en droog. Middagtempera- tuur ongeveer 3 graden. Weinig wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 1 jan. Zaterdag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: -2 graden Middagtemp.: 3 graden Windkracht: zuidoost 2 Zondag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: -2 graden Middagtemp.: 3 graden Windkracht: zuidoost 3 Maandag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: -3 graden Middagtemp.: 3 graden Windkracht: zuidoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN .29 dec. Zon op 08.48, onder 16.36 Maan op 10.05, onder 17.52 Eerste Kwartier: 4 januari (11.40) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Tbt en met de jaarwisse ling wordt geen neerslag verwacht. Een hogedrukgebied boven Oost- Europa beheerst het weer in Europa. Het wordt nog versterkt door een ho gedrukgebied dat boven Scandinavië tot ontwikkeling komt. Tusen dit ho gedrukgebied en een depressie bij Portugal komt een zuidoostelijke stroming op gang. In een laag dicht bij de grond is deze tamelijk koud. De temperatuur zal meestal dichtbij het vriespunt zijn, in de nacht en och tend er net onder, 's middags er net boven. Die laag dichtbij de grond is bovendien vrij vochtig, zodat er vaak mist of laaghangende bewolking zal zijn. ZIERIKZEE - In de nacht van don derdag op vrijdag werd de totempaal van de motorclub Lost Ones uit Zie rikzee gestolen. Het pronkstuk stond voor het club gebouw van de motorclub aan de Del tastraat te Zierikzee. De totempaal is ruim twee meter hoog. elkaar een miljoen gulden heeft ge kost. Achteraf gezien is dat wegge gooid geld geweest", aldus Van Zijt veld. Voor hem kwamen de plannen van de provincie toch nog onver wacht. „Het was eigenlijk de bedoeling dat we hier nog minstens vier jaar zouden kunnen blijven zitten", aldus de beheerder. „Kijk, die plannen spe len al zo lang en het werd steeds weer uitgesteld. Dan verwacht je niet dat ze ineens vier jaar naar voren gescho ven worden". Het spreekt vanzelf dat Van Zijt veld bepaald niet blij is met de plan nen van de provincie. Het betekent voor hem en de zes andere perso neelsleden dat men uit dient te zien naar een andere baan. De stemming is gedrukt op het station en dat is heel begrijpelijk. We krijgen ook veel reacties van klanten en ze vinden het allemaal jammer dat we weg moe ten". Begrip „Op de een of andere manier is het Shell-station in Zierikzee altijd een begrip gfeweest", aldus Van Zijtveld. „Als ik aan anderen vertelde waar ik werkte wisten ze altijd moteen over welk station ik het had. Al blijft het natuurlijk een pijpelaatje". Van Zijt veld is niet erg te spreken over de houding van gedeputeerde staten. „Er wordt niet eens naar ons ge luisterd én dat vind ik eerlijk gezegd geen stijl". ZIERIKZEE - Het brandweerkorps van Zierikzee rukte vrijdagavond uit voor een beginnende brand in het schuurtje van een woonhuis op de hoek Gravestraat/Lammermarkt. De oorzaak van de brand was een stapel kranten en dozen die door on bekende oorzaak begonnen te smeu len. De bewoners van het huis waren afwezig maar de smeulende en roken de stapel werd ontdekt door voorbij gangers. Tben de brandweer ter plaat se kwam had men de beginnende brand ook al geblust. Advertentie Met onze dank voor de prettige relatie gedurende het afgelopen jaar wensen wij u, Takel- en bergingsbedrijf Autobedrijf Ista Oosteriand

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1