streeknieuws Na zoveel jaar op een woonboot is het in een huis toch wennen POSTZEGELRUBRIEK j *?*yï^ DEURLOO B.V. 4 Aanrijding in Zierikzee Inbrekers winkelpand Renesse aangehouden Voor naar deurloo LUCHTBEHANDELING Kerstzangavond in Ned. Herv. kerk Bruinisse Vooruitblik emissies 1990 ZIERIKZEE - Op de kruising Mast- gatstraat/Scheldestraat botsten woensdag twee auto's op elkaar. Volgens de politie zou het ongeluk zijn ontstaan doordat P. C, de M. uit Burgh op de kruising geen voorrang gaf aan een auto bestuurd door J. W. M. van D. uit Zierikzee. Bij de aanrij ding werden beide auto's beschadigd. RENESSE - In nacht van donder dag op vrijdag werden door de Rijks politie Schouwen-Duiveland drie personen op heterdaad betrapt bij een inbraak in een winkelpand te Re- nesse. De rijkspolitie is bezig met een onderzoek waaruit moet blijken of deze personen ook verantwoorde lijk zijn voor andere inbraken die de afgelopen tijd in Renesse werden ge pleegd. In verband met dit onder zoek wilde men de initialen van de dieven nog niet prijsgeven. ZIERIKZEE Bedrijventerrein Op bedrijventerrein Haringvliet- plein in Zierikzee zijn onlangs twee kavels gekocht. De Zierikzeesche Ke gelbond gaat hier een onderkomen voor haar club bouwen en accoun tantskantoor Schouwen-Duiveland verhuist van het pand aan de Oude Haven naar een nieuw kantoorge bouw op het Haringvlietplein. Voor het resterende deel van dit terrein, bestemd voor ambachtelijke en dienstverlenende bedrijven, kanto ren en detailhandel in de non-food- sector, zijn opties aan enkele gegadig den uitgegeven. Thans wordt gewerkt aan het ontwerp-bestemmingsplan 'Diensten- en Bedrijventerrein Boe- renweg-fase 1' als nieuwe lokatie voor bedrijvenvestigingen buiten de binnenstad. Twee bedrijven bouwen thans op onlangs verkochte kavels op industrie-terrein De Zuidhoek, te we ten tractorbedrijf Kloet en ijzerwa renhandel Rombouts. Deze laatste bouwt hier een opslagloods. Van de dit voorjaar door de gemeente inge voerde premieregeling arbeidsplaat sen, waarbij bedrijven welke zich in Zierikzee vestigen of de bedrijfsacti viteiten uitbreiden onder bepaalde voorwaarden een premie van maxi maal 45.000 gulden kunnen krijgen, heeft tot op heden één bedrijf ge bruik gemaakt. Gezien de uitgegeven opties zullen er meerdere volgen. KinderkerstJoop Een dertigtal kinderen van de St. Willibrordusschool deed onlangs mee aan de landelijke Kinderkerstloop. Deze werd gehouden ten bate van de vluchtelingen. Ondanks de stromen de regen werd er door de kinderen een groot aantal machtigingskaarten opgehaald, namelijk 167. De totale waarde hiervan bedraagt 1.900 gul den. Lopers en gevers bedankt. NBvP De Nederlandse Bond voor Platte landsvrouwen, afdeling Schouwen, heeft op vrijdag 15 december in res taurant Mondragon een geslaagde kerstavond gehouden in Noorse sfeer. Mevrouw T. Geluk-Hjelt vertelde aan zestig dames over de kersttradities van haar geboorteland Noorwegen. Een aantal dames van het koor zong twee Noorse liederen en mevrouw M. Dehtman verzorgde de muzikale in termezzo's. Op 4 januari houdt afde ling Schouwen haar nieuwjaarsre ceptie in bovengenoemd restaurant. Disco-cursus Stichting Jeugd Schouwen-Duive land gaat een disco-cursus houden. In deze cursus wordt besproken wat dis- comuziek is en wat voor soorten er zijn. Welke bekende muzieksoorten er nog meer zijn die gedraaid worden bij drive-ins, dancings enzovoorts. Ook.worden er disk-jockey foefjes als scratchen, samplen, mic-using en mixen getoond en de technische as pecten die bij disk-jockey zijn, komen kijken zoals apparatuur en dergelij ke. BIJ RGH-H AAMSTEDE Expositie De Stichting Westerschouwen Kul- tureel houdt in de Bewaerschole een expositie met het thema Het Neder landse Reddingwezen. De expositie duurt van 6 tot en met 27 januari en is geopend van maandag tot en met za terdag van 13.30 tot 16.30 uur. De ten toonstelling komt tot stand in samen werking met de Koninklijke Zuid Hollandse Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen (KZHMRS). HAAMSTEDE Nachtmis In de nachtmis op 24 december in de Rooms-Katholieke Strandkerk zal worden gezongen "door het Grego- riaans-Latijnskoor Gaudeamus 'uit Advertentie Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL: 01110-16255 BRUINISSE - Gezongen wordt er veel en graag in Bruinisse. Dat bleek weer eens tijdens de kerstzangavond in de Nederlandse Hervormde kerk waar de vele aanwezigen konden ge nieten van koor- en samenzang. Daar stonden de drie koren ook borg voor. Het kinderkoor Bruinisse onder lei ding van Rianda Dalebout, de Chr. Gem. zangvereniging Laus Deo on der leiding van Kees den Braber en het Hervormd kerkkoor onder lei ding van Rianda Dalebout. De muzikale avond werd geopend door L. Ottens (ds. De Roo was ziek) die namens de organiserende koren de aanwezigen verwelkomde. Na ge bed en schriftlezing hield hij met het oog op de herdenking van de geboor te van Christus op handen een medi tatie over de voorgeslachten van de Here Jezus. Onder orgelbegeleiding van Lennard Hoekman die Hendrik Hoogerheide verving werd Psalm 33:1 en 8 gezongen. Tijdens het eerste gedeelte van de avond zongen de drie koren het welbekende Stille nacht. De kinderen met hun heldere stem men beten het spits af met drie liede ren met onder andere 'k Stel mijn vertrouwen, en In een wonderschone nacht. Daarna Laus Deo met Nu sijt welle kome, In 't nachtelijk duister en Hei lig ist der Herr, wat met veel gevoel werd gezongen. Het Hervormd kerk koor zong prachtig als eenheid Kerst lied en Stille nacht. Na samenzang traden alle koren op met het bekende Er ruist langs de wolken en Hij maakt je vrij. Het werd enthousiast en levendig gezongen en door de vele aanwezigen als bijzonder aangenaam en verfrissend ervaren. Het kinder koor zingt dan Jezus is geboren en Blaas de Bazuin waarbij door enkele kinderen solo zongen wat in het grote kerkgewelf prachtig klonk. Laus Deo trad toen op met Wiegelied der Har ten waarvan een couplet door Hennie Moerland en Heieen van den Berge samen werd gezongen. Op deze fijne zangavond trad als solist op Harold van den Berge die met een prachtige donkere bariton twee liederen zong: Heilige nacht u groeten wij en Eeu wen geleden. Een jongeman met een prachtige stem die zich zeker op zin gen moet gaan toeleggen. Het Her vormd kerkkoor zong Hoor de klok ken waarin duidelijk de kerk klokken met de kerstboodschap te horen waren. Tot slot werd door alle aanwezigen staande het Ere zij God gezongen. Een prachtige en voor de koren en belangstellenden geslaagde avond, zeker voor herhaling in deze opzet vatbaar. Tuintje ,,Ach, we hadden er geen last van", herinnert mevrouw Van Leeuwen zich. Wat ze daar in de Oude Haven wel miste was een tuintje. Er was weliswaar een platje maar daar kon iedereen het gezin zien zonnebaden. Ondanks dat gemis woonde mevrouw Van Leeuwen er naar haar zin en dacht ze niet aan verhuizen, ook al was het de laatste jaren door de toe nemende stroom toeristen toch wel wat minder gezellig dan voorheen. Dat veranderde bij het overlijden van haar man drie jaar geleden. We tende dat het onderhouden van een woonboot geen ,,werk voor een vrouw alleen was" begon ze aan an dere huisvesting te denken. De plan nen om de Oude Haven flink uit te baggeren bespoedigden die verhui zing. Mevrouw E. P. van Leeuwen uit Zierikzee ZIERIKZEE - De woonboot in de Oude Haven is voor vele Zierikzeeënaars een vast gegeven. Die boot is na al die jaren daar gelegen te hebben een niet meer weg- te denken element uit het stadsbeeld. Alhoewel wie tegenwoordig 's avonds een rondje langs de Oude Haven maakt mist de lichtjes die anders zo vertrouwd vanuit het midden van de haven schenen. De boot is leeg en de eigenaresse mevrouw E. P. van Leeuwen woont nu al weer enkele weken aan de wal in een rijtjeshuis in Poortambacht. over de haven en op het historische poortencomplex bood. Die eenzame boot daar in de haven, soms dobberend op het water, maar vaker omgeven door modder wekte nogal eens de nieuwsgierigheid van passanten op. Weliswaar konden die hun neus niet nieuwgierig tegen de ruiten drukken, zoals elders in de stad weieens gebeurt maar toch wer den er vanaf de walkant glurende" blikken geworpen op dat in het oog springende onderkomen in de haven. Eb en vloed Hoe die boot daar in vredesnaam gekomen was, was een vraag die me vrouw Van Leeuwen nogal eens te ho ren kreeg. De meesten bleken er geen weet van te hebben dat eb en vloed vrij spel hebben in de. Oude Haven. Deze haven die bii laag water een „modderbad" in het stadshart is deed menigeen zich ook bezorgd af vragen hoe het met de stankoverlast zat. Volgens mevrouw Van Leeuwen viel dat reuze mee, alleen wanneer er regen in de lucht zat rook je volgens haar bij laag water een modderlucht. Begin oktober trok mevrouw Van Leeuwen de deur van de woonboot 'voor het laatst achter zich dicht en woont ze nu in een rijtjeshuis in Poortambacht. Hoewel ze over het huis best tevreden is en daarbij nu ook een tuintje heeft is ze nog niet he lemaal „thuis" in haar nieuwe omge ving. „De eerste weken viel het toch wel tegen, maar nu gaat het al vrat be ter" aldus mevrouw Van Leeuwen. Ligplaats De woonboot, haar woonboot ligt nog steeds in de haven te wachten op een nieuwe eigenaar. Die blijkt tot nu toe op zich te laten wachten vanwege het feit dat de boot zonder ligpaats- vergunning moet worden verkocht. Omwille van het behoud van het historisch stadsbeeld vindt de ge meente dat die woonboot niet in de Oude Haven hoort. Mevrouw Van Leeuwen: „Ik heb tot drie keer toe een advertentie geplaatst, maar tot nu toe zonder resultaat. Ik kan hem zonder ligplaats ook moeilijk verko pen, alleen aan iemand die al een lig plaats heeft". De bezwaren dat de boot niet in het stadsbeeld past, daar voor kan ze wel begrip opbrengen maar anderzijds zijn er ook Zierik zeeënaars die haar woonboot niet als een storend element in het stadshart beschouwen en die de aanwezigheid van woonboten in de Oude Haven juist als gezellig en levendig ervaren. Het verwisselen van haar ver trouwde stek in de Oude Haven voor een nieuwbouwhuis in de Eendracht- straat is niet zomaar gegaan. Of schoon ze met het huis best tevreden is was het de eerste tijd toch even wennen voor mevrouw Van Leeuwen die toegeeft dat het in die eerste we ken allemaal wat tegen is gevallen. De knusheid van haar boot, ach die mist ze nog een beetje in haar nieuwe onderkomen, zeker in deze donkere dagen voor Kerst. Dat ze moest wennen aan haar nieuwe huisvesting aan de wal is be grijpelijk. Sinds haar huwelijk met een man, die in hart en nieren schip per was, heeft ze immers op een woonboot gewoond. Mevrouw Van Leeuwen: „Gezien het werk van mijn man, die als dragline-machinist bij een aannemingsbedrijf werkte moes ten we heel wat keren met onze woon boot verhuizen. Dan werd ons huis houden met boot en al gewoon versleept. Vooral in die beginperiode bleven we soms maar enkele maan den op dezelfde plaats om vervolgens weer verder te trekken. Na dertien jaar huwelijk hadden we dan ook al dertien verhuizingen meegemaakt." Verhuizingen die haar overal in Ne derland brachten. Roermond, Alme lo, de Biesbosch, Burghsluis, Veere, Goes, Bruinisse, Driel en Vianen. Me vrouw Van Leeuwen kent die plaat sen allemaal. Ook Zierikzee, waar zij zich in 1965 definitief vestigde was geen onbekend terrein voor haar. Tweemaal eerder woonde ze er korte tijd op haar woonboot. Contacten Dat rondzwervende bestaan magJ dan zo zijn charme hebben, er zitten volgens mevrouw Van Leeuwen ook nadelen aan. Niet alleen qua sociale contacten maar ook met schoolgaan de kinderen kan dat weieens proble matisch zijn. Echt moeilijkheden heeft ze er nooit door ondervonden want toen haar kinderen eenmaal naar school gingen werd het gezin Van Leeuwen wat honkvaster. Met de uitvoer van de Deltawerken waarbij Zierikzee vanaf 1965 de vaste woonplaats van mevrouw Van Leeu wen werd. De woonark van de Van Leeuwens werd via een sleepboot naar de Nieuwe Haven gesleept en vandaar met de nodige mankracht naar de Oude Haven, de nieuwe woonplaats van mevrouw Van Leeu wen gesleept. Het gezin Van Leeuwen was niet de enigen die in de haven haar woon plaats had. Mevrouw Van Leeuwen: „Er lagen toen nog zo'n negen a tien andere boten in de haven". Die woon boten zijn geleidelijk aan verdwe nen, alleen de woonboot van me vrouw Van Leeuwen bleef als een der laatste mohikanen liggen. Zij woonde daar in de Oude Haven naar haar zin. De woonboot was wel iswaar klein maar gerieflijk en knus. .„In de kleine keuken was elke centi meter benut zodat en wasmachine en koelkast er allemaal inpasten" aldus mevrouw Van Leeuwen over haar vo rige stek die haar zo'n fraai uitzicht De woonboot in de Oude Haven ligt gaan. (Foto: Joop van Houdt). er verlaten bij nu de eigenaresse mevrouw E. P. van Leeuwen ,,aan wal" is ge- Advertentie KETEL VERNIEUWEN BEL 01110-14739 (ÓÓK 'S AVONDS EN IN HET WEEKEND) M INSTALLATIEBEDRIJF D. OOMS H 8REE0STRAAT 1 -ZIERIKZEE-TELEF00N 01110 14739 Vlissingen. Naast Latijns wordt er ook Nederlands gezongen. Het koor is een gemengd koor en bestaat uit 17 personen. De dienst begint om 22.00 uur. Kerstnachtdienst Evenals vorige jaren zal er in de Ne derlandse Hervormde kerk weer een kerstnachtdienst worden gehouden welke is voorbereid door de Christe lijke Gereformeerde Kerk, de Gere formeerde Kerk en de Hervormde Gemeente. Deze dienst wordt gehou den op zondag 24 december. Voorgan ger in deze dienst is ds Dijkstra. Het orgel zal worden bespeeld door An- net van der Linde. Medewerking zal weer worden verleend door de ko ninklijke muziekvereniging Witte van Haemstede, oder leiding van Jaap Knuist en het Interkerkelijk Kerkkoor onder leiding van Mientje Bliek. De kerk, die sfeervol door kaarsen zal worden verlicht, zal ook worden verwarmd. Om zoveel moge lijk warmteverlies te voorkomen zal uitsluitend de achteringang van het kerkgebouw worden opengesteld. De dienst begint om 22.00 uur. Kerstviering Met een prachtige versierde recrea tiezaal van Rusthuis Duinoord en ge zellig gedekte tafels, werden de soosleden om 16.00 uur ontvangen. Na de opening door de presidente me vrouw Kik-Verton, werd er gezongen Dit is de dag die God ons geeft en werd het programma verder afge werkt. De kinderen van openbare ba sisschool Kirreweie traden op met ge dichten en zongen oude en nieuwe Kerstliederen. Na de pauze hielden drie dames van het bestuur een Kerst A-B-C en vertelde Damman een kerst verhaal. Na de tweede pauze, met i en toebehoren, sloot ds Dijk stra deze mooie viering en zongen al le aanwezigen Ere zij God. lederen ging met de beste wensen voor 1990 en met een kerststaaf naar huis. RENESSE Tv-opnamen Een Zwitserse tv ploeg heeft woensdagochtend (20-12) onverwacht een bezoek gebracht aan de oudste troep van de openbare basisschool 't taepel'of te Renesse. De Zwitserse televisie is bezig met de voorberei ding van een avondvullend program ma over water. Een gedeelte van dit programma gaat over Nederland en over de ramp die ons land in 1953 heeft getroffen. Zo is de Zwitserse tv onder andere geïnteresseerd of men in Nederland bang is voor de voor spelde stijging van de zeespiegel, ten gevolge van het broeikaseffect. Tij dens het filmen in Nederland bracht men woensdagochtend een bezoek aan de school in Renesse. Dit gebeur de omdat de school vorig jaar heeft deelgenomen aan een project over de Deltawerken. Het initiatief tot dit project werd genomen door Rijkswa terstaat. De televisieploeg maakte opnamen van het materiaal dat vorig jaar in het kader van genoemd pro ject werd vervaardigd. Zo werden schilderijen, een maquette en de door de leerlingen gemaakte foto's, ge filmd. Daarnaast werd een vraag gesprek gefilmd met de leerlingen en hun leerkracht. Er werd gesproken over het project van vorig jaar alsme de over ervaringen van oudere fami lieleden van kinderen tijdens de ramp in 1953. Het onverwachte be zoek was voor de leerlingen van de groep 7 en 8 van 't Staepel'of een hele sensatie. Geslaagd Aan de Erasmus-universiteit in Rotterdam is Gaico Verseput uit Re nesse geslaagd voor het doctoraal- medicijnen. Oud-papier Muziekvereniging Luctor et Emer- go gaat zaterdag 23 december weer papier ophalen vanaf half negen. Ge lieve het oud papier aan de straat te zetten. KERKWERVE Oliebollen De onderhoudscommissie van de Nederlandse Hervormde Kerk in Kerkwerve bakt dit jaar voor de vij fentwintigste keer oliebollen. De ac tie komt ten goede van de kerkvoog dij en deze zal hier zeker een goed doel voor vinden. De oliebollen wor den gebakken op zaterdag 30 decem ber en kunnen vooraf besteld worden bij de volgende adressen: familie Theunisse tel. 01110-13669 of bij fami lie De Wit tel. 01110-15340. De prijs van de oliebollen is niet verhoogd en ze worden gratis thuis bezorgd op Schouwen-Duiveland. OUWERKERK Bejaardensociëteit In een sfeervol versierd dorpshuis vierde woensdagmiddag de bejaar densociëteit het Kerstfeest. Na het welkom van de presidente mevrouw Hage-Raamsdonk werd gezongen Daar is uit 's werelds dui'stre wolken. Omdat Rouw ziek was, las mevrouw Den Bleyker het kerstevangelie- eerste deel met aansluitend het lied De herdertjes lagen bij nachte. Ver volgens het kerstevangelie tweede deel en de zang Komt, verwondert u hier, mensen. Na de pauze met thee en koek las mevrouw Timmermans het kerstverhaal over een viering in het oorlogsjaar 1943. Het zingen van Nu zijt wellekome werd gevolgd door Stille Nacht, waarna mevrouw Den Bleyker het kerstverhaal las over de hannekemaaier Joachim, die door een verwonding de Weihnachten in de Alblasserwaard moeSt doorbrengen. In de tweede pauze was er een trakta tie op warme Bisschopswijn en ap pelbollen. Mevrouw Timmermans leidde een quiz (oplossing Geluk en gezondheid in 1990). Er volgde nog sa menzang: Daar ruist langs de wol ken. Met hartelijke dankwoorden sloot mevrouw Hagc de prettige bij eenkomst. Namens allen dankte we derkerig mevrouw Den Bleyker on der aanbieding van een boeket aan de voorzitster voor de vele organisatori sche werkzaamheden, 't Is nu even vakantie en 3 januari 1990 hoopt de soos weer te kunnen starten. NIEUWERKERK Kerstviering Tijdens de onlangs in het dorpshuis in Nieuwerkerk gehouden kerstvie ring voor ouderen verzorgde ds. Kuin de meditatie. Het kerstverhaal werd gelezen door burgemeester A. Bergs- hoeff. Na het zingen van enkele kerst liederen en het versterken van de in wendige mens voerden leerlingen van basisschool De Dobbelsteen een kerstmusical op, welke zeer in de smaak viel. De middag werd besloten met het zingen van Ere zij God. BRUINISSE - Zo kort voor de jaarwisseling is het best wel leuk eens wat uitgebreider in te gaan op de emissies die PTT-Post volgend jaar op het programma heeft. Verzamelaars die hun zegels bij de Filatelisti sche Dienst in Groningen bestellen weten daar al meer van omdat die de Emissie-kalender ontvingen met een aantal bijzonderheden. Sinds de 16e eeuw worden in de Hortus Botanicus in Leiden bij zondere en zeldzame plantensoor ten ondergebracht. Aan het 400- jarig bestaan van de tuin wordt op 6 februari een postzegel van 65 cent gewijd. De Arbeids Inspectie hield zich na haar oprichting in 1890 voornamelijk bezig met het controleren van de veiligheid in fabrieken. Nu is er een meer advi serende en sturende taak wegge legd voor de Inspectie. Vanwege het 100-jarig bestaan komt even eens op 6 februari een zegel van 75 cent uit. Vincent van Gogh stierf 100 jaar geleden als eenzaam en arm schil der. Nu wordt zijn stijl door mil joenen mensen gewaardeerd en behoren zijn schilderijen tot de kostbaarste ter wereld. Op 6 maart komen twee Van Gogh- zegels uit van 55 en 75 cent ter na gedachtenis aan een van onze grootste kunstenaars. Op 3 april verschijnen de traditionele zomer- postzegels met dit jaar als thema het weer. Als losse zegels met toeslag van 55 30 ct, 65 35 en 75 35 ct en in een postzegelboek je. Op 8 mei zal een serie van drie zegels verschijnen waar verleden, heden en toekomst van Rotterdam centraal staan. Bombardement Het is dan 50 jaar geleden dat een verschrikkelijk bombarde ment van de Duitsers het hart van de havenstad verwoestte en vele slachtoffers maakte. Een van de Rotterdam-zegels is dan ook ge wijd aan markante momenten uit de Tweede Wereldoorlog. De waar den zijn 55, 65 en 75 ct. Op 12 juni verschijnen de twee Europa- CEPT-zegels. In het kader van het CEPT-thema PTT-gebouwen staan op de zegels van 55 en 75 ct het postkantoor van Veere en het hoofdkantoor van de PTT in Gro ningen afgebeeld. De geest van de Verenigde Oostindische Compag nie en de roemruchte dagen van de Nederlandse zeehelden herleven in de reconstructie van twee VOC- schepen. Daarnaast gooit ons land op ei gentijdse wijze hoge ogen met het 5-jaarlijks festijn Sail Amster dam waarbij zeilschepen uit heel de wereld aan het publiek worden getoond. Sail Amsterdam en de VOC-schepen vormen het thema van twee zegels van 65 en 75 ct die op 3 juli verschijnen. Regentes Emma was in 1890 de eerste Ne derlandse koningin in een reeks van vier. Het begin van een tijd perk dat op 4 september met een zegel „100-jaar Oranjevrouwen op de troon" wordt geëerd. Waarde 1,50. Het landelijk alarmnum mer 06-11 krijgt op 9 oktober aan dacht op een zegel van 65 ct terwijl op 23 oktober de serie Cour Inter national de Justice wordt voortge zet met de waarden 65 ct, 1,-, 1,50 en 5,-. Het jaar sluit op 7 november met de kinderzegels: Kind en hobby. Gezegende kerstdagen toege wenst. p»

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4