'Na zo'n lange tijd ontstaat een automatisme dat funest kan zijn' KK 'Na zo'n lange tijd ontsta automatisme dat funest Sztafeta-afdeling actief voor Polen Nieuwe gemeentegids van Brouwershaven Tweede kans voor duikcentrum in haven Kloosternol Scharendijke DEURLOO B.V. Voor MM3 naar deurloo ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ir ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 22 december 1989 Nr. 24666 3 Van Ast is namelijk van mening dat de maatschappij zo snel verandert dat men als bestuurder heel alert móet blijven. ,,Dat vergt een grote in spanning. Men kan niet alleen afgaan op ervaring. Oplossingen die vroeger goed waren kunnen nu in soortgelij ke situaties wel eens heel verkeerd uitpakken. Je weet van jezelf niet wanneer je dingen verkeerd begint aan te pakken. Want hoewel mensen tegenwoordig veel mondiger zijn ge worden zullen ze niet zo gauw tegen je zeggen dat je het niet goed meer zou doen. Dat wil ik voorkomen. ROTTERDAM - De luchthaven Schiphol, die vanaf 1 januari het Rot terdamse vliegveld Zestienhoven gaat exploiteren, is bereid acht mil joen gulden te steken in het verhel pen van achterstallig onderhoud op de luchthaven. Daaróm stop ik tijdig met de gemeen tepolitiek". Kritiek Een besluit dat volgens Van Ast niets heeft te maken met de discussie die pasgeleden ontstond over het al dan niet vervuild zijn van de Brouw se jachthaven. ,,Het heeft niets met mijn werk als wethouder te maken. Kritiek moet je kunnen verwerken. We leven nu eenmaal in een periode waarin men uiterst alert reageert op alles dat met milieuvervuiling te ma ken zou kunnen hebben. Dat is een goede zaak, maar men moet daarbij wel genuanceerd blijven. Dat er wat teer en olie in de haven is gekomen is heel normaal. Dat komt bij alle jacht havens voor. Dat betekent niet dat de bodem zwaar vervuild is". De andere motieven die Van Ast de den besluiten te stoppen met de ge meentepolitiek liggen op het per soonlijke vlak. ,,Ik wil meer tijd besteden aan ons bedrijf en aan mijn privéleven. De kinderen 2ijn de deur uit, dus willen mijn vrouw en ik ook weer wat meer dingen samen doen". Advertentie binnen het college van b en w. Als wethouders moet je vaak voor een soort evenwicht zorgen. Als een bur gemeester erg snel en actief is moet je op de rem trappen en als het er te ge zapig aan toe gaat moet je zelf actie ondernemen". Burgemeester Hoewel hij voor de komst en na het vertrek van Slabbekoorn een lange en kortere tijd loco-burgemeester was, heeft Van Ast nooit de ambitie gehad om zelf burgemeester te wor den. ,,Ik heb nooit gesolliciteerd. Dat komt omdat ik teveel verknocht ben aan mijn eigen bedrijf en aan de plaats waar ik ben geboren. Daar wilde ik mij het liefste voor inzet ten". De wethouder is van mening dat wat de recreatieve voorzieningen in de gemeente betreft de grenzen van het compromis zijn bereikt. „Voorlo pig moeten we een pas op de plaats maken. Eerst eens afwachten wat de effecten op de totale gemeenschap zijn van de aanleg van het zomerdorp in Den Osse". Vertrouwen In plaats van Van Ast komt nu de huidige fractievoorzitter van de VVD, J. K. Goemans uit Zonnemaire als eerste op de WD-verkiezingsIijst te staan. ,,Ik heb er alle vertrouwen in dat hij een goede wethouder zal zijn. Als hij zich ervoor inzet moet het kunnen". Na enkele maanden samen werking met de nieuwe burgemeester schildert Van Ast Labruyère af als 'een jonge vent vol ambities die zich zakelijk opstelt'. ,,Het is een goede voor Brouwershaven. De wethouders moeten wel alert zijn want het is ie mand die hard loopt. Maar dat is wel positief, dat verhoogt je oplettend heid". Na zijn afscheid als wethouder blijft Van Ast wel politiek actief op de achtergrond. „Ik blijf lid van de plaatselijke VVD-afdeling". Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS TEL. 01110-16255 DEN BOSCH/TILBURG - Werk zoekenden in Noord-Brabant die door de vier grootste Arbeidsbureaus in die provincie niet aan werk kun nen worden geholpen, worden dat in voorkomende gevallen op de stoep van het Arbeidsbureau wel. Voor de diverse deuren posteert zich sinds kort een vertegenwoordiger van de uitzend-organisatie Manpower, die de teleurgestelde werkzoekende op vangt en vaak alsnog aan een baan helpt. BROUWERSHAVEN - Bij alle inwoners van de ge meente Brouwershaven valt binnenkort de nieuwe ge- meentegids 1990-1991 in de bus. Een oranjekleurig boek je waarin alle informatie staat over verenigingen, diensten en activiteiten die in de gemeente plaatsvin den. ,,We leven in een tijd die geken merkt wordt door veel veranderin gen. Dat maakt het noodzakelijk om u regelmatig te voorzien van een gids waarin de meest recente gegevens over allerhande zaken in de gemeente en regio verwerkt zijn", schrijft de nieuwe burgemeester van Brouwers haven, L. N. Labruyère in het voor woord. Gegevens De gemeentegids begint met een lijst van belangrijke telefoonnum mers en een trefwoordenregister. Daarna volgen wat algemene gege vens over de ruim 3.600 inwoners tel lende gemeente. De wijze waarop het gemeentebestuur is georganiseerd, de gang van zaken bij gemeente diensten zoals het aanvragen van rij bewijzen, paspoorten en pas 65. Verder volgt een opsomming van de namen en adressen van de diverse instellingen voor dienstverlening, de verenigingen, organisaties, kerken, politieke partijen, bezienswaardig heden en de openbaar vervoersmoge lijkheden in de gemeente. Iedere be langstellende bij wie de gids niet in 'de brievenbus is gegooid kan gratis een exemplaar afhalen op het stad huis te Brouwershaven. ZIERIKZEE - De in Zierikzee woonachtige J. H. Verwoerd van de So ciale pakkethulp Sztafeta gaat vrijdag 5 en zaterdag 6 januari ge zinspakketten inzamelen voor families in Polen. Het is de bedoeling, dat de pakketten eind januari naar het Oostblok-land gaan. Verwoerd heeft zich enige tijd geleden opgeworpen als vrijwilli ger voor de organisatie, die zich inzet voor de bevolking van Polen. In Polen is momenteel een tekort aan zowat alles en daarin wil Szta feta verandering brengen. De or ganisatie werkt gezinsgericht. Le den van Sztafeta krijgen een gezin toegewezen en kennen de behoef ten. Men kan zo vaak als men wil iets laten versturen. Maar men kan ook éénmalig meedoen. Iedereen heeft wel iets over van de Kerst. Als het houdba re voeding is (blikken of ge droogd) kan het in een doos. Moge lijk met kleding, dekens of speelgoed. Het pakket kan op voornoemde dagen ingeleverd worden bij Verwoerd, Wielingen straat 44 te Zierikzee. Daar wor den de pakketten gewogen. Deel nemers betalen drie gulden per kilo; het benodigde bedrag voor transport en douane. In december is een neef van Ver woerd, Ronald Flikweert uit Goes, met een lading pakketten naar Polen geweest. Volgens Ver woerd is uit de verhalen van zijn neef nogeens gebleken hoe ernstig de situatie in Polen momenteel is. De Polen zijn bijzonder dankbaar voor de hulp die hen wordt gebo den. Daarom adviseert Verwoerd deelnemers een kaartje met het eigen adres in het pakket te stoppen. Op die manier krijgt de Poolse familie de kans te reage ren. Ph. J. van Ast stopt na 20 jaar met gemeentepolitiek BROUWERSHAVEN - Na de gemeenteraadsverkiezingen van 21 maart 1990 keert VVD-wethouder Ph. J. van Ast niet meer terug in de gemeenteraad van Brouwersha ven. Een verrassend besluit voor de inwoners van de gemeente. Want omdat 'Flip' van Ast nu bijna 18 jaar achter elkaar wethouder is, is men in Brouwershaven min of meer vergroeid met het idee dat hij deel uitmaakt van het college van b en w. Dat laatste was ook een van de redenen voor Van Ast om te stoppen. „Als je zo lang deel uitmaakt van een gemeenteraad ontstaat op den duur een soort automatisme, een routine die fu nest kan zijn voor een bestuurder". Wethouder Van Ast. (Foto: Joop van Houdt). Van Ast is nu bijna 52 jaar. Zijn in teresse voor de Brouwse gemeentepo litiek ontstond in de jaren zestig toen hij ongeveer 28 jaar oud was. ,,Dat was in de tijd dat het bergafwaarts ging op Schouwen-Duiveland en dus ook in de gemeente Brouwershaven. De werkgelegenheid liep terug door de mechanisatie in de landbouw. De RTM was al eerder vertrokken uit Brouwershaven en de garnalenvisse rij hield ook op ten gevolge'van de Deltawerken. Zo brokkelde het een na het ander af en Brouwershaven vergrijsde". Iets doen Mede door de gesprekken die hij hierover voerde met bekenden ont stond bij Van Ast het verlangen om behalve praten over.de situatie er ook daadwerkelijk wat aan te doen. ,,Er moest, wat gebeuren om niet hele maal af te glijden". In 1966 werd hij lid van de WD-afdeling Brouwers haven („Omdat ik van huis uit was opgevoed met het liberale beginsel") en vier jaar later deed hij zijn intrede in de Brouwse gemeenteraad. Niet al leen als raadslid maar ook als fractie voorzitter van de VVD. „Dat kwam omdat de toenmalige voorzitter mr Gast juist had besloten er mee te stoppen". Twee jaar later, in dezelfde raadsperiode, werd Van Ast wethou der omdat de toenmalige WD-wet- houder L. M. Moermond werd be noemd tot burgemeester van Westka- pelle. Een functie die hij op dit moment nog steeds vervult. Maar die in de loop der jaren wel veel is veranderd volgens Van Ast. „Vroeger was het ook wel aanpoten. Maar de werk druk was toch veel minder groot. Nu zijn er zoveel zaken aan de orde dat Naast andere onderdelen heeft Van Ast vanaf het begin van zijn wethou derschap de post recreatie in zijn portefeuille gehad. Een onderwerp waarbij hij ook via zijn werk nauw is betrokken. Maar dat heeft volgens de wethouder elkaar nooit beïn vloed. „Dat denken de mensen wel eens. Maar het besluit om de jachtha ven van Brouwershaven uit te brei den was al genomen toen ik in de ge meenteraad kwarti". Een besluit overigens dat volgens Van Ast van essentieel belang is ge weest voor de gemeente Brouwersha ven. „Het stimuleren van de recreatie was de enige mogelijkheid om het ge bied weer nieuw leven in te blazen". En dat is ook goed gelukt volgens de wethouder. „De exploitatie van de jachthaven levert zoveel financieel voordeel op dat het niet alleen vol doende is om de kosten voor de haven mee te dekken. Jaarlijks wordt uit die opbrengst ook ongeveer 36.000 gulden toegevoegd aan de algemene middelen van de gemeente". Mondigheid Een van de veranderingen waaraan Van Ast in zijn periode als wethouder moest wennen was de toenemende mondigheid van de inwoners van de gemeente. „Het komt steeds vaker voor dat mensen via telefoontjes, brieven of zelfs actiegroepen druk proberen uit te oefenen op het ge meentebestuur. Dat is niet verkeerd. Daar blijf je wakker van als bestuur der". Maar het komt volgens de wet houder ook regelmatig voor dat men sen kritiek uiten omdat ze niet voldoende zijn geïnformeerd. „Ik kreeg bijvoorbeeld een brief van ie-, mand die het tofletgebouw dat we het wethouderschap toch zo'n 30 uur ^v'aan de Oude Haven via verbouw gaan realiseren het duurste van de EG is omdat het 200.000 gulden kost. Maar dat geld is gewoon nodig om het gebouw zo te maken dat het aan de ei sen van de tijd voldoet. De mensen hebben er soms geen idee van hoeveel dat alles kost". per week vraagt". Die uren doet Van Ast naast het werk voor het winter- bergingsbedrijf voor recreatiejach- ten dat hij samen met zijn broer runt. „Als ik het bedrijf alleen had moe ten doen was het onmogelijk geweest om het wethouderschap erbij te doen". Toen Van Ast wethouder werd was A. Schouwenaar burgemeester van Brouwershaven. Later werkte hij sa men met burgemeester C. Slabbe koorn en tegenwoordig met L. N. La bruyère. „De persoonlijkheid van een burgemeester heeft een grote invloed Van Ast zegt er dan ook niet van wakker te liggen als hem oneigenlij ke zaken worden verweten. „Het is moeilijk om iedereen tevreden te stellen en om hen uit te leggen wat de achtergronden van sommige beslui ten zijn. Als gemeentebestuurder moetje altijd verschillende belangen tegen elkaar afwegen. Een besluit is altijd een compromis". Naar aanleiding van vragen in de raad SCHARENDIJKE - S. C. Mathijsse uit Scharendijke krijgt van de gemeenteraad van Middenschouwen een herkansing. Naar aanleiding van vragen werd op de raadsvergadering besloten zijn plannen nog niet af te wijzen, maar nader te onderzoeken hoe het realiseren van een duikcentrum aan de haven Kloosternol wel gestalte kan krijgen. Het college vindt de plannen van Mathijsse eigenlijk te grootschalig. De raad bleek een andere mening toegedaan. Mathijsse heeft bij de gemeente een aanvraag ingediend voor de bouw van een duikcentrum, compleet met verblijfsaccommodatie en horeca- activiteiten. Het college ziet daar niets in. Niet alleen vindt men de plannen van Mathijsse te grootscha lig. „Ook bezien vanuit het oogpunt van beheer van het havenplateau wij zen wij deze ontwikkeling af". Mestoverschot SGP/RPF-woord voerder J. L. F. Bolleman reageerde op het voorstel van het college met de opmerking dat zijn fractie bepaald niet zit te sprin gen om van Middenschouwen een toe ristisch Walhalla te maken. „Eigen lijk heb ik principiële bezwaren tegen een dergelijk duikcentrum, maar toch voel ik wel wat voor dit plan van Mathijsse". „Het lijkt daar soms wel een nu- distenkamp". legde Bolleman uit, doelend op de duikers die zich vaak naast hun auto in het duikerspak ste ken. „En het terrein is ook niet hele maal mestvrij, als u begrijpt wat ik bedoel". WD-woordvoerder J. M. van Lan- geraad zei het volstrekt oneens te zijn met het college. Hij had de recreatie- nota van de gemeente erbij gehaald en stelde dat afwijzing van de plan nen van Mathijsse volledig in tegen spraak zou zijn met wat er in die re creatienota staat. „Daarin wordt juist gepleit voor realisering van een duikcentrum". Niet rendabel te maken „Mathijsse heeft nu de loods ge huurd met recht van koop", aldus Van Langeraad. Hij tekende daarbij aan dat alleen een vulstation en een win kel voor Mathijsse niet rendabel te maken is. „Er moet nogal wat aan het gebouw gebeuren en dat kost een hoop gela", aldus Van Langeraad. Het argument van het college dat een dergelijk centrum veel verkeer aan zou trekken hetgeen wellicht tot overlast zou kunnen leiden werd door Van Langeraad van de hand ge wezen. „Do duikers komen nu ook al", al dus Van Langeraad. Hij stelde dat er in feite geen gebrek aan parkeer ruimte hoeft te zijn. „Aan de andere kant van de dijk ligt een prachtig parkeerterrein dat niet gebruikt wordt. Als u daar nu eens een be waakt terrein van maakt dan is het probleem opgelost", aldus de libe raal. Ongelukkige plaats Pvd A-woord voerder G. A. M. Co- bussen stelde zich deels achter Van Langeraad en deels achter het college op. „Ik kan een eind meegaan in wat Van Langeraad zegt, maar aan de an dere kant ben ik het met het college eens dat de plaats die Mathijsse geko zen heeft wat ongelukkig is. Maar het plan op zich is zo gek nog niet", aldus Cobussen. Hij besloot zijn pleidooi met de op merking dat nader onderzoek hier wellicht op zijn plaats is. CDA- raadslid P. W. Berrevoets-Ringelberg kon zich daar wel in vinden. „Wij wil len wel een duikcentrum. Alleen niet daar". Zij pleitte voor het inschake len van een stedebouwkundige. Mogelijkheden Wethouder L. C. Hart reageerde op hetgeen door de verschillende frac ties naar voren was gebracht met de opmerking dat Mathijsse door de ge meente goed voorgelicht is over wat wel en wat niet kan in de leegstaande loods. „Hij wist precies wat de moge lijkheden waren en dan moet je later weer niet bij de gemeente komen met een plan waarvan je weet dat het niet kan", aldus Hart. Hij benadrukte dat het college op zich niets heeft tegen realisering van een duikcentrum. „Maar op die filaats is het voor ons niet aantrekke- ijk", aldus Hart. In tweede instantie brak Van Lan geraad nogmaals een lans voor Ma thijsse. „Ik wil hem graag een tweede kans geven". PvdA-woordvoerder Co- bussen sloot zich daarbij aan. „Ik vind dat het nu te vlug van tafel wordt geveegd". Burgemeester W. den Boer constateerde daarop dat er klaarblijkelijk een 'raadbrede' wens leefde om het voorstel aan te houden. „Ik heb er geen moeite mee om het voorstel te heroverwegen". De heer Mathijsse wil in de voormalige Cebeco-loods een duikcentrum begin nen. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofd-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 43,50; per jaar 1 166,00; losse nummers 4 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 59 cent per mm;..,succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3