c Prettige kerstdagen m* Met n goede verhuizer kunt u rustig gaan slapen Neeltje Jans onder de loep van project-ontwikkelaars Zeeuwse Volksuniversiteit begint cursus milieukunde 8 Itr DE ZIERIKZEESCHE COURANT rcisburo Inbreker aangehouden SstBIBL' OTH IERIKZEESCHE NIEUWSBODE Griep Afscheid Woonboot Stille trom Griepgolf slaat op Schouwen-Duiveland voor- Wethouder Van Ast denkt dat automatisme in Mevrouw Van Leeuwen moet er nog aan wen- Competitieleider volleybal René Visser met namelijk op de scholen toe. (Pag. 2). besturen funest kan zijn. (Pag. 3). nen, dat ze haar woonboot voor een huis ver- stille trom vertrokken. (Pag. 11). ruild heeft. (Pag. 4). VRIJDAG 22 DECEMBER 1989 146ste jaargang Nr. 24666 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Volmaaktheid vergeeft en begrensdheid oordeelt. Inayat Khan Foto: Joop van Houdt Commercieel recreatief themapark NEELTJE JANS - De Beheersmaatschappij Neeltje Jans wil met drie partijen verder in zee gaan om een commercieel recreatief themapark op het voormalige werkeiland Neeltje Jans in de monding van de Ooster- schelde te verwezenlijken. Hiervoor wil het bestuur van de maatschappij een samenwerkingsovereenkomst aan gaan met de projectontwikkelingsmaatschappij Mabon bv (een dochter van HBG, Hollandse Beton Groep nv), Gran Dorado Leisure nv en Roompot Recreatie bv te Wis- senkerke. Het is de bedoeling dat er zes maan den na ondertekening van de samen werkingsovereenkomst een realiseer baar programma van eisen voor het themapark, waarin met name de wa terbouw gestalte krijgt, op tafel ligt. Vervolgens zouden de drie partijen op korte termijn moeten laten weten in hoeverre zij bereid zijn te investe ren in de verdere voorbereiding. Vertrekpunt voor de uitwerking vormt de door provinciale staten var. Zeeland vastgestelde inrichtings- schets voor'het eiland. Met de aanwe zigheid van Delta Expo zal rekening worden gehouden. Als randvoor waarden worden verder plannen van Het Zeeuwse Landschap/Natuurmo numenten en het World Fish Center meegenomen. Directeur De directeur van de Beheersmaat schappij zal worden belast met de lei ding van een zogenaamd ontwikke lingsteam, waarin naast de Beheers- Advertentie Zuidweg 20', Zonnemaire Tel.OI II2-I3I Relatie mens en zijn milieu centraal in cursus ZIERIKZEE - Het onderwerp milieu is weer helemaal in. In alle toonaarden wordt er zoals ook in de jaren zestig het geval was gepraat, geschreven en gediscus sieerd over het door menselijk ingrijpen verziekte mi lieu. Dit gebeurt niet altijd even deskundig. Voor de Zeeuwse Volksuniversiteit was dat reden om Rita de Ligt uit Zierikzee te vragen om een cursus milieukunde op te zetten, die in februari in Zierikzee van start gaat. een belangrijk deel afhangen van het milieubewustzijn van de mensen zelf. En ofschoon Rita de Ligt beklem toont dat het niet de bedoeling is om de cursisten een schuldcomplex wat' betreft het eigen gedrag aan te praten hoopt ze dat de cursus wel kan bijdra gen aan het vergroten van het milieu bewustzijn en dat door deze cursus ook een beter inzicht in de milieupro blematiek ontstaat waardoor mensen de vele artikelen op dit gebied beter en kritischer kunnen leien. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's P Ofschoon het voor het eerst is dat Rita de Ligt een cursus milieukunde verzorgt weet ze waarover ze spreekt als het milieu ter sprake komt. Als lid van de werkgroep Schoolbiologie van de Natuur- en Vogelwacht Schou wen-Duiveland en momenteel druk bezig met een omscholing milieukun de en een studie milieukunde aan de Open Universiteit heeft ze zich in het milieu en alle bedréigingen daarvan grondig verdiept. maatschappij de drie genoemde par tijen zitting hebben. Op deze wijze zijn de voortgang en de terugkoppe ling naar de diverse overheden en het bedrijfsleven het best gewaarborgd. Ook andere initiatiefnemers moe ten volgens het bestuur van de Be heersmaatschappij bij de opstelling van het programma van eisen worden betrokken. Met name gaat het om de stichting Delta Expo, de Stichting WFC en de stichting Het Zeeuwse Landschap/Natuurmonumenten. Op onderdelen zouden deze drie stichtin gen goede adviezen kunnen verstrek ken. Ook de toekomstige samenwer kingsmogelijkheden zouden in de komende maanden nader aan de orde kunnen komen. Mens en milieu In de cursus milieukunde die Rita de Ligt in februari voor de ZVU op Schouwen-Duiveland verzorgt ligt het accent op de relatie van de mens en zijn milieu.'Daarbij wordt uiter aard veel aandacht besteed aan de problemen die uit deze relatie voort vloeien en mogelijke oplossingen daarvoor. Een hele hap die in zes bij eenkomsten van twee uur de revue moet passeren. Aanzet Rita de Ligt: .Gezien de beperkte tijd is het meer een introductiecursus die hopelijk een aanzet is om zich ver der in de milieuproblematiek te ver diepen." Wie belangstelling heeft voor het milieu maar daarnaast hui verig is voor scheikundige (toverfor mules behoeft dan ook niet bang te zijn dat de bijeenkomsten door aller lei scheikundige goocheltrucs wor den beheerst. ,,In principe wil ik het gebruik van scheikundige formules zoveel mogelijk voorkómen. Het moet voor iedereen begrijpelijk zijn en blijven" aldus de docente die aan de hand van dia's en actuele artikelen verschillende aspecten van de milieu problematiek zal belichten. Inhoud Om een beter beeld te krijgen van wat milieukunde, een nog jonge we tenschap precies inhoudt zal in de eerste bijeenkomst deze wetenschap, waarbij de relatie van de mens en zijn milieu centraal staat worden toege licht. Vervolgens komen de verande ringen van de maatschappij en de ge volgen ervan voor het milieu aan de orde. De overgang van de agrarische maatschappij naar de (vroeg) in dustriële samenleving is een van die onderwerpen die hierbij niet ont breekt. Veel aandacht krijgen ook de mi lieuproblemen zelf en eventuele oplossingen daarvoor. Rita de Ligt beperkt zich daarbij niet tot alleen lokale problemen zoals ondermeer dë vervuilde havenbodems (een zaak die ook op Schouwen-Duiveland actueel is) en de afvalproblematiek maar richt ze de kijker ook op problemen als zure regen. Hierbij komt uiter aard ook het autogebruik aan de or de. Het grote wereldprobleem van dit moment: het broeikaseffect blijft tij dens de2e lessen niet onbesproken. Hoe de overheid op dergelijke pro blemen reageert en welk beleid deze op milieugebied voert wordt in een latere fase van de cursus besproken. Het Nationaal Milieubeleids Plan zal hierbij als leidraad dienen. Oplossingen Uiteraard wordt ook een aantal oplossingen voor milieuproblemen nader toegelicht. Die oplossingen kunnen door de technologie worden aangedragen maar kunnen ook in het geven van goede voorlichting worden gezocht. Die voorlichting, zo geeft Ri ta de Ligt aan, moet mensen milieu bewust maken. Dat kan bij voorbeeld door hen te wijzen op een andere vorm van vervoer dan alleen per auto". Wat dat milieubewustzijn betreft kan het volgens Rita de Ligt wel be ter. Een aantal mensen houdt reeds rekening met het milieu maar er is ook nog steeds een grote groep die aan het milieu geen boodschap lijkt te hebben en die ervan uitgaat dat de technologie te zijner tijd wel met een oplossing voor alle milieuproblemen zal komen. Bewustzijn Een gezonder milieu zal echter voor De cursus milieukunde die maan dag 12 februari om 19.30 uur met een kennismakingsavond in de vroegere Prinses Julianaschool begint is niet de enige cursus van de Zeeuwse Volksuniversiteit op Schouwen-Dui veland. Voor liefhebbers van de Jood se cultuur begint er woensdag 10 ja nuari een cursus Wegwijs in het Jodendom. Deze cursus die uit zes bijeenkomsten van twee uur bestaat wordt gegeven door F. D. Kappert in DeDriehoek in Zierikzee. vervolg" pagina 2 Advertentie Met boot, vliegtuig of (eigen) auto. Van Oeveren weet alles! van W oeveren DAM 3. ZIERIKZEE. 01110-15036 Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Onbestendig Half tot zwaar bewolkt en plaatse lijk een bui. Minimumtemperatuur omstreeks 3 graden, middagtempera- tiiur ongeveer 8 graden. Matige aan de kust krachtige en mogelijk' harde wind, draaiend van west naar zuid west. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 30 dec.: Zondag: Perioden met zon: 60% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: zuidwest 5 Maandag: Perioden mét zon: 10% Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.10 graden Windkracht: zuid 6 Dinsdag: Perioden met zon: 10% Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: zuid 4 ZON- EN MAANSTANDEN 23 dec. Zon op 08.47, onder 16.31 Maan op 04.18 onder 13.06 24 dec. Zon op 08.47, onder 16.32 Maan op 05.31 onder 13.27 25 dec. Zon op 08.47, onder 16 32 Maan op 06.43, onder 13.55 26 dece. Zon op 08.47, onder 16.33 Maan op 07.49, onder 14.34 27 dec. Zon op 08.48, onder 16.34 Maan op 08.46, onder 15.28 28 dec. Zon op 08.48, onder 16.35 Maan op 09.31, onderT6.36 Nieuwe Maan 28 dec. (04.20) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Morgen, zaterdag, is het weer nog onbestendig. Het is half tot zwaar bewolkt en er valt plaatselijk een bui. In de tweede helft van de dag wordt de buienkans kleiner. Van nacht daalt het kwik tot een minu- mumwaarde van rond de 3 graden, morgenmiddag wordt het ongeveer 8 graden. Er is vrij veel wind. Hij is westelijk, in het binnenland matig tot vrij krachtig, aan de kust krach tig of hard. Later draait de wind naar het zuidwesten en neemt wat af. Voor zondag wordt in het algemeen droog weer verwacht, met af en toe zon. Tijderjs de kerstdagen valt er weer af en toe regen. Het blijft vrij hard waaien. DEN HAAG - Minister Ter Beek van defensie wil bezuinigen op het grote aantal (hoge) ambtenaren in de krijgsmacht. Hij heeft dat gezegd in het Centraal Georganiseerd Overleg Militairen. Dit heeft een woordvoer der van zijn ministerie bevestigd. Tbr Beek vindt de zaak zo belangrijk dat hij daarover al mededelingen wil doen voordat eind 1990 de nieuwe de fensienota verschijnt. Volgens de mi nister zijn de van internationaal over leg afhankelijke bezuinigingen op materieel niet voldoende en zullen er ook in het personele vlak maatrege len moeten worden genomen. ZIERIKZEE - De politie heeft M. B. P. uit Zierikzee aangehouden. De man bekende dc afgelopen tijd drie inbraken te hebben gepleegd in Zie rikzee. De inbraken vonden plaats in twee panden van het Leger des Heils en het gebouw van kinderboerderij De Punt. De buit bestond voornamelijk uit geld, maar daar werd niets van te ruggevonden. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1