Nieuw rijwielpad langs Laan van Saint Hilaire Nog onzekerheid over plaatsing van stagiaires Westerschouwen Basisschool Binnen de Veste steunt Foster Parents Plan door adoptie 11-jarige Adama 4 Voor li naar deurloo Steur Ridder in Orde Oranje Nassau Firma Garage Kerkwerve een jaar voor adama Eerst meer duidelijkheid over de plannen van Platform Renesse Aktief ZIERIKZEE - Het fietspad langs de Laan van Saint Hilaire tussen de Scheldestraat en de Hoofdpoortstraat in Zierikzee komt eraan. Momenteel wordt door het aannemingsbedrijf M. C. van den Dries hard gewerkt om het circa drie meter brede rijwielpad, dat aansluit op het reeds bestaande fietspad aan te leggen. De aan leg van deze nieuwe fietsstrook maakt deel uit van een plan om de verkeersveiligheid van het kruispunt Laan van Saint Hilaire/Scheldestraat/Weststraat te verbeteren. Behalve dit fietspad (dat ongeveer twee ton kost) voorziet dit reconstructieplan in het aanbrengen van verkeersgeleiders aan de noord- en zuidkant en het vergroten van de verkeersgeleider aan de westkant van dit kruispunt. Aan de oostzijde, waar gebrek aan ruimte de aanleg van een verkeersgeleider onmogelijk maakt komt een ononderbroken asstreep uitlo pend in een bolvormige druppel te liggen. Deze aanpassingen moeten op en bij deze gelijkwaardige kruising de veiligheid van met name fietsers en voetgangers verbeteren en de rijsnelheden op de Laan van Saint Hi laire aan banden leggen. Voor de uitvoer van deze werkzaamheden zullen zo'n veertig werkbaredagen no dig zijn. (Foto Joop van Houdt). ZIERIKZEE Borrendamme De dames van de UW vierden in Borrendamme samen met de bezoe kers van de beide sociëteiten en oud- UW-sters het Kerstfeest. Na de ont vangst met koffie en banket heette mevrouw C. Zuur de aanwezigen wel kom, waarna mevrouw Riezebos het Kerstevangelie voorlas. Behalve sa menzang trad ook het koortje onder leiding van mejuffrouw M. K. Beije op. Het kerstverhaal dat voorgelezen werd door mevrouw Wandel was van Marga Kool, terwijl ook het Kerst ABC werd voorgedragen. Na de pau ze, waarin warme wijn met een sau- cijzebroodje werd geserveerd bestond het tweede gedeelte uit zang en decla matie. De bijeenkomst werd afgeslo ten met een gezamenlijke broodmaal tijd en het zingen van Ere zij God. Advertentie Brogum De band Moon Bootz treedt zater dag 23 december in jongerencentrum Brogum op. Het optreden van deze band waarvan gitarist Eelco Prins de spil is begint om 22.30 uur. Het pro gramma van Moon Bootz bestaat uit instrumentale nummers. De eigen nummers die door Prins worden ge schreven doen denken aan Miles Da- vis, Jimi Hendrix en Prince. Dinsdag 26 december is ertussen 15.00 en 18.00 uur grootbeeldvideo, 's Avonds (van af 22.30 uur) is de groep Who is Q in Brogum te horen. Who is Q is een Be- velandse band die funkrockmuziek op het programma heeft staan. Maan dag 1 januari is Brogum ook dit jaar weer vanaf 00.15 uur open om -het nieuwe jaar te beginnen. BURGH-HAAMSTEDE Geslaagde Kerst-Sing-ln In het dorpshuis De Schutse was er voor het eerst een Kerst-Sing-ln. De vele aanwezigen konden genieten van kerstliederen van uiteenlopende aard, gebracht door het Ouderenkoor, We willen de kinderen de problemen van Derde Wereld laten ervaren ZIERIKZEE - Openbare basisschool Binnen de Veste uit Zierikzee heeft de 11-jarige jongen Adama uit het Afrikaanse land Burkina Faso geadopteerd. Daarmee steunt de school het Foster Parents Plan. „We willen de kinderen op deze manier de problemen van de mensen in de Derde Wereld laten ervaren", aldus André Koster van het onder- wijsteam van Binnen de Veste. „We willen de kinderen ook laten zien dat het mogelijk is om daadwerkelijk te helpen". De kinderen zelf dragen ook hun steentje bij. Zij heb ben zelf onder het motto Een jaar voor Adama een kalender gemaakt. Het is de bedoe ling dat exemplaren van deze speciale kalender voor minstens 1,50 verkocht gaan worden. Vervolg van pagina 1 Haan uit Lelystad, en sprak de wens uit dat ook de provincie met haar tot een vruchtbare samenwerking zou kunnen komen. Uit handen van De Voogd kreeg Steur een boek over de Nederlandse delta aangeboden. Chopin Namens Rijkswaterstaat werd het woord gevoerd door hoofdingenieur- directeur H. Engel. Hij omschreef Steur als iemand die niet op de voor grond treedt en vergeleek hem met een ballade van Chopin: „Introvert, maar wel met een stevige mening. Een voorzichtig maar onbevreesd en dienend bestuurder". De heer Collot d'Escury sprak Steur toe namens de Unie van water schappen. Hij kenschetste Steur als een bestuurder met een afgewogen oordeel. Hij mocht Steur de Unie penning overhandigen. Namens de Zeeuwse Waterschaps bon d betrad de heer Landsheer het spreekgestoelte. Ook hij stak de lof trompet over Steur. „U was een waar dige vertegenwoordiger van Schou- wen-Duiveland die steeds naar oplos singen bleef zoeken". Van Landsheer ontving Steur een set boekensteunen. Zijn reactie, later: „Stevig en goed koop. Dat spreekt mij wel aan als wa terschapsbestuurder". Burgemeester mr. J. J. P. M. Assel- bergs van Zierikzee sprak Steur toe namens de vereniging van B, W en S. Hij ging in zijn toespraak terug naar de tijd waarin een dijkgraaf be noemd werd door de gemeentebe stuurderen. „Maar die tijd is helaas voorbij", aldus Asselbergs. Hij stelde dat met het afscheid van Steur wat dat betreft een historisch breekpunt is bereikt. Met een knipoog naar Steurs opvol ger verhaalde Asselbergs van vroege re dijkgraven van het vrouwelijk ge slacht. „Anna van Bourgondië en Anna van Borssele lieten zich aan het waterschap niet veel gelegen liggen. Maar ik verwacht dat mevrouw Den Haan dat wel doet". Asselbergs vertelde onder de in druk te zijn van de manier waarop Steur vergaderingen placht te leiden. „U zat daar op uw troon en u was zeer overtuigend. U voelde zich duidelijk als een steur in het water". Laatste spreker in de rij was hoofdingeland J. M. Geluk die Steur toesprak namens CBTB en ZLM. Legende Hij haalde de oude legende aan van de zeemeerman die de vissers die zijn vrouw in hun netten vindt en 'stelen' bestraft door hen hun dorp af te ne men. Alleen de toren (van Koudeker- ke) zou blijven bestaan. Geluk verge leek Steur met die toren die standvastig verzet bleef bieden tegen het water. Voor de tweede keer die dag ging Steur in een kort dankwoord in op al le loftuitingen aan zijn adres. „Nou, hier sta ik dan. Ik zou er haast ver waand van worden. Ik vond het alle maal wel een beetje overdreven maar ik kon blijkbaar goed meedoen in de kring en dat doet me plezier". Na al dit verbale geweld was er gelegen heid de scheidend dijkgraaf de hand te drukken en te feliciteren met diens koninklijke onderscheiding. De Stichting Foster Parents Plan probeert in de eerste plaats de levens omstandigheden en de toekomstkan sen te verbeteren van kinderen, hun familie en de gemeenschap waar zij wonen. Vaak ontbreekt het aan basis behoeften als voeding, onderdak, ge zondheidszorg en onderwijs en daar wil FPP graag iets aan veranderen. Pleegouders Eén van de manieren waarop FPP mensen, en vooral kinderen, in de Derde Wereld probeert te helpen is door in Nederland pleegouders voor die kinderen te zoeken. „We hadden de keus uit verschillende organisa ties die zich bezig houden met hulp aan de Derde Wereld en uiteindelijk is FPP uit de bus gerold. Het werk van FPP spreekt ons aan", aldus Kos ter. Met dat in het achterhoofd werd besloten tot adoptie van Adama. Hij woont in Burkina Faso, een erg warm, arm en droog land in Afrika. Zijn vader en moeder zijn arme boe ren die alleen wat geiten, schapen en kippen hebben. Op het land verbouwen ze wat graan, pinda's en groente In het huis staan alleen maar een paar stoelen en de mensen moeten slapen op matjes. Adama kan niet naar school omdat hij zijn vader moet helpen op het land. Om Adama en zijn dorp te hel pen hebben de kinderen van Binnen de Veste samen een kalender ge maakt. Ieder kind heeft er wel iets aan getekend. Verschil Dat de kinderen haarscherp aan- BURGH-HAAMSTEDE - In eerste instantie is er nog geen goedkeuring verleend aan het bedrag van 10.000 dat het Platform Renes- seAktief gevraagd heeft aan de gemeente Wester schouwen om vier stagiai res te plaatsen in Renesse. Deze 10.000 gulden zijn no dig voor de verblijfskosten van de stagiaires. Dit be drag komt nog eens extra bovenop het bedrag van 60.000 gulden dat het plat form gevraagd heeft voor haar activiteiten ter voor koming van de criminali teit. De afspraak was dat dit bedrag fifty-fifty be taald zou worden door de gemeente en de onderne mers. Een afspraak die nu nog niet helemaal klopt. De commissie financiën van de gemeente Wester schouwen wil hierover eerst meer duidelijkheid. „Gezien de achterliggende twee jaar is er een goede opzet gemaakt", liet de VVD-er ir C. W. Veerhoek we- ten. „De 50.000 gulden die in die twee jaar gevraagd is, is volledig betaald door de gemeente". De criminaliteits bestrijding is, volgens de liberaal, het dameskoor van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, het In terkerkelijk Kerkkoor en Nu met Ho pe in de sfeervolle grote zaal van De Schutse. Ook de fanfare Witte van Haemste- de gaf acte de présence. Deze fanfare zorgde voor aanvang dat de aanwezi- ten in kerstsfeer werden gebracht oor koraalmuziek te spelen. Ook na afloop speelde het gezelschap nog en kele kerstliederen, terwijl de samen- Advertentie BOVAG lid Grote of kleine beurten. Uitlaten, banden, accu's tegen scherpe prijzen. Kerkweg 16, 4321 AB Kerkwerve Telefoon 01110-15210 de mensen in de voelen hoe het leven in een arm land als Burkina Faso is blijkt wel uit de teksten waar de kalender van voor zien is. „Er was eens een jongen en die was rijk. Dat jongetje heette Tim en er is ook een jongen en die heet Adama en die is arm. Een heel verschil hè? Doe er iets aan", aldus de januari-tekst. Een aantal kinderen heeft haar tekst op rijm gezet. 'Honger, honger, o zo'n honger. Ik wil alleen eten, me helemaal vol vreten. Voor maar één keer en dan nooit meer. Ik wil toch een dag dat ik me toch helemaal vol eten mag'. Men laat ook doorschemeren dat aan het eind van 1990 geen eind hoeft te komen aan de hulp van Binnen de een verantwoordelijkheid voor zowel de gemeente als de ondernemers. Hij vindt het dan ook redelijk dat iedere partij de helft betaalt. „Op deze voor waarde zijn we uitgegaan van een budget van 60.000 gulden. Nu blijkt dat de ondernemers 26.000 gulden meebetalen. Blijft er voor de gemeen te een bedrag van 34.000 gulden over plus de 10.000 gulden voor de stagiai res, is een totaal van 44.000 gulden", rekende Veerhoek voor. Zijn kern vraag is dan ook wat er met al dat geld gedaan wordt. Veerhoek wilde eerst de begroting en het actieplan zien, voordat hij ja zegt tegen het gevraagde geld. Van der Pol, hoofd financiën van de ge meente Westerschouwen, liet Veer hoek weten dat het nog te vroeg is voor het platform om een begroting te presenteren. Voorzitster van de vergadering, burgemeester J. L, Niemantsverdriet-Leenheer, liet we ten dat er alleen om 10.000 gulden ge vraagd werd voor de stagiaires. „De Hogeschool in Nijmegen moet voor 1 januari weten, of zij leerlingen kan plaatsen". Veerhoek liet daarop in duidelijke taal weten dat hij nee zei, tegen het gevraagde bedrag. „Als ik ja zeg tegen de tien duizend gulden, zeg ik ook ja tegen het actieplan". C. Verton, (PvdA) kon het voor een zang eveneens door de fanfare werd begeleid. Tussen de vocale en muzi kale onderdelen waren kerstdeclama ties te beluisteren. De organisatoren van de avond kunnen terugzien op een zeer geslaagd evenement. DREISCHOR Oud papier De leden van muziekvereniging Crescendo uit Dreischor trekken er zaterdag 23 december op uit om oud papier op te halen in het dorp en om geving. Vanaf 9.00 uur komen de mu zikanten langs om het bij voorkeur gebundelde oud-papier- op te halen. NIEÜWERKERK Kerstfeest Vrijdag 22 december viert de School met de Bijbel het Kerstfeest in de kerk van de Gereformeerde Ge meente aan de Molenstraat in Nieu- werkerk. Het Kerstfeest begint om 19.00 uur. Kerstfeest De leerlingen van de zondagsschool van de Nederlandse Hervormde Kerk in Nieuwerkerk vieren 26 december (tweede Kerstdag) hun Kerstfeest. Deze dienst wordt - gehouden in de kerk en begint om 18.00 uur. Voor ie der kind is er een zak met lekkers. OOSTERLAND Bazar Peuterspeelzaal 't Kraaienest heeft de jaarlijkse bazar weer achter de rug. Gezien de belangstelling en de medewerking van de winkeliers uit Zierikzee, Ouwerkerk en Oosterland was het een geslaagd evenement. Ie dereen die aan deze bazar zijn steen tje heeft bijgedragen en de bezoekers worden door de medewerkers van de speelzaal bedankt. de kalender. Veste aan Adama en zijn dorp. „Het is het einde van het jaar, de kalenderac tie is nu klaar. Maar we laten Adama groot deel eens zijn met de woorden van Veerhoek. „„Maar ik wil me niet star opstellen en het bedrag vrij ma ken". RU-raadslid J. van den Berge wilde eerst weten wat er allemaal gaat gebeuren. „Tegen hetgeen we nu weten zeg ik nee. Het platform kan het wel op de school schuiven, dat de ze dit per 1 januari moet weten, maar ze wist dit al eerder", aldus Van den Berge. Veerhoek adviseerde nog, om het platform uit te nodigen om te laten weten wat zij allemaal willen gaan doen. Hij wilde er voor waken, dat als de ondernemers het straks niet eens zijn met de gemeente, ze straks met vier stagiaires zitten. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCMJBBEBmmS^E£3mim6255 BRUINISSE Sleepboot Urk gezonken tijdens storm Op het Grevelingenmeer ter hoogte van de Mosselbank tussen Bruinisse en Herkingen is de sleepboot Urk ge zonken. Volgens de rijkspolitie te wa ter is de oorzaak van het zinken wel licht de zware golfslag tijdens de stormachtige wind waardoor de sleepboot is volgelopen. Omdat de in de bunkers aanwezige gasolie van de sleepboot naar de oppervlakte kwam vormde zich een grote olievlek op het Grevelingenmeer van ca. een kilome ter lang en 300 meter breed. De rijks politie te water onderzoekt de toe dracht van het gebeurde. De sleepboot verleende assistentie bij het opspuiten en aanleggen van de twee recreatie-eilandjes op de Mos selbank. De sleepboot is met eigen kranen van de fa. De Klerk weer ge licht. Kerstfeest zondagsschool De zondagsschool viert het Kerst feest traditioneel in de Hervormde kerk op tweede kerstdag. De aanvang is 16.30 uur. Naast zang en declamatie door de kinderen is er ook altijd een vrij verhaal. Dit jaar verlaten 14 kin deren de zondagsschool en zullen als afscheid een bijbel ontvangen. Fami lie, bekenden of belangstellenden zijn welkom. BRUINISSE Mini-playbackwedstrijd Donderdag 28 december presen teert Aktie '88 een mini-playback- show in het verenigingsgebouw in Bruinisse. Men maakt van de gele genheid gebruik om de trekking van de Aktie '88 loterij te verrichten. Wie mee wil doen aan de mini-playback wedstrijd kan zich opgeven bij voor zitter P. Wehrmeijer (01113-2006). De mini-playbackwedstrijd gaat om 19.00 uur van start. niet vallen, we blijven helpen met z'n allen. In '91 zullen we weer wat doen, en geven Adama ook weer poen". it M ADAMA Adona ia org arm nn in het nnd Va hi i/arm. Dus kunnen ze niet rorbouwen on de dieren niet lnng lioucn Mant ols r.n behoefte bobben aan geld dan vorkopen r.e bijna bet hele veld. daar binnenkort hebben Rij cr weer wat bij door U rn ook door mij *1 februari 1990 zondag 4 11 18 25, maandag 5 12 19 26 dinsdag 6 13 20 27 woensdag 7 14 21 28 donderdag 8 15 22 vrijdag 2. 9o 16 23 zaterdag 3 10 17» 24 Oe kinderen van Binnen de Veste zorgden zelf voor tekeningen en teksten op

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4