Meerderheid raadsleden achter uitgangspunten Plan de Bout 'Ik hoef de onderschriften niet te lezen' Brandweer niet de dupe laten worden van een slordig beleid Voor naar deurloo GASTVRIJE GASTRONOMIE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 21 december 1989 Nr. 21685 3 Tegensputterend CDA krijgt alleen in detailkwesties haar zin SCHARENDIJKE - Een meerderheid van de gemeente raad van Middenschouwen kan zich vinden in de uit gangspunten en randvoorwaarden voor Plan de Bout zo als die door het college opgesteld zijn. Dit tegen de zin van de CDA-fractie die in eerste instantie pleitte voor het aanhouden van het voorstel om een en ander eerst te bespreken in de commissie algemene en bestuurlijke za ken. Uiteindelijk kwam het CDA met vier amendemen ten op de proppen. Stemming maakte duidelijk dat het CDA alleen op detailkwesties een meerderheid van de raad achter zich vond. Wel liet Bolleman weten ook niet onvoorwaardelijk achter de notitie te kunnen staan. ,,Dat het een rustige wijk moet worden spreekt mij zeer aan, maar dan wil ik graag 10 wonin gen per hectare in plaats van 15", al dus Bolleman. J. M. van Langeraad (VVD) kon zich wel vinden in de sug gestie van het CDA om het agenda punt aan te houden en eerst nog eens in de commissie AB2 te bespreken. ,,Voor bloembakken wordt ook een vergadering van die commissie bij een geroepen". Ook van PvdA-zijde werd instemming betuigd met de CDA-suggestie. Het college was zichtbaar niet inge nomen met de suggestie van het CDA om behandeling van het agendapunt uit te stellen tot een volgende raads vergadering. De reactie van wethou der L. C. Hart liet aan duidelijkheid niets te wensen over. „Als u dat echt wilt zullen wij ons schikken als colle ge. Maar ik wil er wel op wijzen dat hier al veel uren werk aan besteed zijn en dat ik liever vantevoren van u had gehoord dat u deze notitie eerst in de commissie ABZ had willen be spreken". Een duidelijk misnoegde burge meester W. den Boer zette het betoog van Hart kracht bij met de opmer king: „We emmeren hier nu al min stens zeven jaar over. Je moet nu nog niet teveel vastleggen want dat gaat ten koste van je onderhandelings ruimte". Ook wethouder W. G. Renden liet weten niets te zien in uitstel. „Het gaat hier alleen om uitgangspunten. Er is nog geen sprake van besluitvor ming. Er moet snel gehandeld kun nen worden door de gemeente en ik vind dat het CDA nu een beetje op de stoel van het college wil gaan zitten". Waarop Berrevoets zich haastte te zeggen dat een en ander niet opgevat dient te worden als een blijk van wantrouwen jegens het college. Zij vroeg schorsing van de vergadering voor fractieberaad. Na een dikke twintig minuten werd Burgemeester W. den Boer: „Wie zit ten er nu al minstens zeven jaar over te emmeren". de vergadering weer hervat en legde de CDA-fractie vier amendementen op tafel. In die amendementen ging men nogal gedetailleerd in op de tekst van de notitie. Het CDA kwam met aanvullingen op onderdelen van de tekst of wilde juist bepaalde pas sages schrappen. Eén van de belang rijkste amendementen betreft het aantal te bouwen woningen per hec tare. Het college wil een maximum van 15 woningen per hectare als uit gangspunt, maar dat gaat het CDA te ver. Zij stelt voor niet meer dan 10 woningen per hectare te bouwen. Een ander punt waar het CDA zwaar aan tilt is het aantal parkeer plaatsen bij de woningen. In de noti tie wordt uitgegaan van tenminste 1,1 parkeerplaats per woning. Het CDA wil, zo blijkt uit haar amendement, 2 parkeerplaatsen per woning. PvdA- raadslid G. A. M. Cobussen reageerde op de CDA-amendementen met de op merking deze veel te gedetailleerd te vinden. „Daar kan ik mij niet in vin den". SGP/RPF-woord voerder Bolle man schaarde zich wel achter het CDA. 1 Stemming Na nog twee korte schorsingen wer den de CDA-amendementen in stem ming gebracht. Amendement num mer 1, waarin de doelstelling van Plan De Bout door het CDA wordt aangevuld, werd met algemene stem men aangenomen. CDA, SGP/RPF en VVD-raadslid Van Langeraad stem den vervolgens voor amendement twee dat derhalve met vier stemmen voor en drie tegen aangenoemen werd. In dat amendement wordt de ontsluiting van De Bout nader om schreven. Amendement drie, waarin het CDA onder meer stelt dat de te creëren voorzieningen in het park in overeen stemming moeten zijn met het dorps- plan Scharendijke, werd met vier stemmen tegen (PvdA en VVD) en drie voor (CDA, SGP/RPF) verwor pen. Amendement vier werd op initia tief van het college in gedeelten in stemming gebracht. Met vier stem men tegen en drie voor werd het on derdeel waarin het CDA pleit voor twee parkeerplaatsen per woning verworpen. Met alleen de stem van Cobussen tegen schaarde de raad zich wel achter het onderdeel waarin ge steld wordt dat de groenstructuur zo veel mogelijk deel uit moet maken van de percelen van het bunalow- park. Dit om de onderhoudskosten voor de gemeente zoveel mogelijk te drukken. 15 woning-en De al eerder aangehaalde wens van het CDA om niet lomaar 10 woningen per hectare als maximum te hanteren zag de fractie in rook opgaan. Dit on derdeel van amendement vief werd met vier stemmen tegen en drie voor verworpen. De notitie in zijn totali teit tenslotte werd met vier stemmen voor en drie tegen aangenomen. Het geen inhoudt dat het college verder kan onderhandelen met Boswoudt BV over de verdere concrete invulling van het plan. Volgens de nu vast gestelde uitgangspunten mogen er op het 18 hectare metende terrein in to taal maximaal 270 woningen ge bouwd worden. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF DEN HAAG - Het Nederlandse be drijfsleven sluit 1989 af met een ex portprestatie die het record van 1985 overtreft: het heeft voor 230 miljard gulden goederen aan het buitenland verkocht. Dat is 14 procent meer dan de 200 miljard van 1988. In het top jaar 1985 behaalde het bedrijfsleven een resultaat van 225 miljard. CDA-raadslid P. W. Berrevoets- Ringelberg:Liever eerst in commis sie ABZ". In de notitie 'Uitgangspunten en randvoorwaarden Plan de Bout' gaat het in feite om een raamwerk waar binnen het college verder kan met fle onderhandelingen met projectont wikkelaar Boswoudt BV uit Den Haag. Het is de bedoeling dat De Bout een rustige villawijk met een ei gen identiteit wordt. Luxe en comfort dienen de kenmerken te zijn in het bungalowpark waar, onder bepaalde voorwaarden, permanente bewoning is toegestaan. Teleurgesteld Hoe een en ander in de praktijk precies uitpakt is een kwestie van on derhandelingen tussen gemeerite en projectontwikkelaar. CDA-woord- voerster P. W. Berrevoets-Ringelperg reageerde in eerste instantie op de notitie met de opmerking dat het col lege voortvarend bezig is. „Maar wij vinden niet veel terug van onze eigen nota", aldus een teleurgestelde Berre voets. Zij pleitte ervoor om de notitie nog eens in alle rust, als het even kan sa men met een stedebouwkundige, te bekijken. SGP/RPF-woord voerder J. L. F. Bolleman schaarde zich in eer ste instantie niet geheel en al achter het CDA. Kritiek op de totstandkoming van het plan voor de bouw van het nieuwe brandweercomplex BURGH-HAAMSTEDE - De commissie financiën van de gemeente Westerschouwen gaat akkoord met de bouw van de nieuwe brandweergarage die ongeveer 717.000 gulden moet gaan kosten. Na het ja-woord geven voor het plan voor de bouw van het complex sprak ir. C. W. Veer- hoek (VVD) zijn ontevredenheid uit over de totstandko ming van het project. Hij was het niet eens met de werk wijze die aangehouden is om het plan te realiseren. „Ik ben verbaasd dat er tegen het advies van de commissie ingegaan is, om meer aannemers te raadplegen", liet hij weten. Hij was van mening dat het plan bestaande uit een tekening en wat materiaal te summier was. Of er ook werkelijk gebouwd gaat worden, wordt besloten tijdens de komende raadsvergadering. Advertentie JONGENS KLEDING Ondanks het feit dat de WD be zwaren had met de gang van zaken, gaat deze fractie toch akkoord met de plannen voor de bouw. „Na aftrek van het bedrag dat de oude brand weergarage op gaat brengen, komen we waarschijnlijk toch aan een be drag van zeven ton. Maar dat is .niet mijn hoofdopmerking. Ik ben ver baasd hoe dit plan gepresenteerd wordt", liet de VVD-er weten. Hij doelde hiermee op een tekening die nog diezelfde middag bij het gemeen tehuis was binnengekomen. „Het is een summier verhaal van zeven ton waar we 'ja' tegen moeten zeggen". Reeds in een eerdere commissie-ver- fadering had hij laten weten dat het elangrijk is om meer prijzen te over leggen. „De afdeling openbare werken had zelf een tekening kunnen maken en eventueel had de architekt een teke ning kunnen maken. Dan hadden we 'vijf verschillende prijzen gehad", ging de liberaal verder. Hij was van mening dat de concurrentie groter was geweest, wat voor de gemeente geld had kunnen schelen. „Als VVD willen we de brandweer niet de dupe laten worden van dit beleid, dus zeg gen we ja tegen het plan." Maar Veer- hoek wilde wel graag weten waarom het advies niet opgevolgd is. De voor zitter van de vergadering, burge meester J. L. Niemantsverdriet-Leen- heer, liet hierop weten dat de afdeling die de tekeningen eventueel zou kun nen maken, zwaar belast is en hier voor geen tijd heeft. Het college had volgens ha ai- zeg gen gekozen voor het turn-key pro ject. Een project dat in zijn totaliteit gezet wordt met alles er op en er aan. Voor Niemantsverdriet zijn er twee belangrijke redenen waarom er ge kozen is voor het project van de Zuid Nederlandse Staalbouw uit Fij naart: één is de snelheid en twee de kosten die het met zich mee brengt. Veerhoek liet de burgemeester weten dat hij het slordig vond om zo om te gaan met gemeentegeld. „Er is niet eens een bestektekening. Dan weet je wat je krijgt. Nu moeten we ja zeg gen tegen een plan van zeven ton, ter wijl we niet eens weten hoe het wordt. Wij gaan node akkoord". De PvdA-fractie uit naam van C. Verton, gaat graag akkoord met het plan om het brandweercomplex te bouwen. „Hoewel de kosten tegenval len". De socialist ging verder met te zeggen dat de commissie zes maan den geleden met elkaar afgesproken heeft hoe het draaiboek samen ge steld zou worden. Wat dit punt be treft is hij het met Veerhoek eens. Volgens de socialist is dit niet de eer ste keer dat dit op zo'n manier ge beurt. „Wel wordt iedere keer beter schap beloofd, maar er wordt op dezelfde voet doorgegaan. Ik zou graag in de toekomst tot meer belo vende afspraken komen", zei Verton tot slot. J. van den Berge liet zijn collega commissieleden weten: „in de com missie openbare werken heb ik al ge zegd dat ik nog niet wist welk stand punt ik zou nemen. Bij de begroting werd er uitgegaan van een bedrag van zes ton. Het eindbedrag zoals dat nu voor ons ligt schijnt niet goedko per te kunnen, dit bleek na de uitleg van de directeur gemeentewerken, W. van Meerten. Wij als RU gaan ak koord met de plannen zoals ze hier nu liggen, dat deze er moge komen met de tevredenheid van het korps". Wel liet Van den Berge weten, dat hij de volgorde van de commissies die nu werd aangehouden, eerst openbare werken en daarna financiën, raar vond. „We moeten toch eerst de cent jes tellen en dan pas bouwen", liet hij weten. Bedrag W. D. Scheele verwoordde de me ning van de CDA-fractie dat hij de ze ven ton een heel bedrag vond. „Er moet eigenlijk zo weinig mogelijk ge bruik van gemaakt worden. We heb ben eenmaal a gezegd, nu moeten we ook b zeggen. We hopen dat het korps er een genoeglijke tijd heeft en dan doel ik op de informatie-avonden en niet op het nabespreken van blus werkzaamheden". S. L. de Feiter, brandweercommandant van Wester schouwen, die samen met collega brandweermannen op de publieke tribune aanwezig was, liet weten blij te kunnen zijn met de uitspraak. „Met de nieuwe brandweergarage kunnen we straks beter functioneren en de gemeenschap beter tot dienst zijn. Wij willen U allen dank zeggen voor deze medewerking". Verton liet nog weten dat het ge bouw nog wel aangekleed moet wor den. „Ik vind het een zeer lelijk ge bouw. Zoals het er nu uitziet is het geen sieraad voor de gemeente". Hij doelt hiermee op de lange, blinde, achterzijde van het nieuw te bouwen complex. Advertentie RESTAURANT „DE WAAG" DORPSPLEIN 6 4327 AG SEROOSKERKE SCHOUWEN-DUIVELAND TELEFOON 01117-1570 BRUINISSE - „Ik hoef de onderschriften niet te le zen. Alle plekjes die in het fotoboek staan ken ik". Dat zei de oud-burgemeester van Bruinisse, T. C. Hekman terwijl hij samen met de 11-jarige Stephan Bogert uit Bruinisse bladzijde na bladzijde ombladerde van het nieuwe fotoboek Schouwen-Duiveland dat werd uitge geven door drukkerij Lakenman en Ochtman. burgemeester toen Stephan hem het fotoboek overhandigde. „Het is een machtig mooie herinnering aan de tijd die ik hier op Schouwen-Duive land als bestuurder heb gewerkt". Een periode die 32 jaar omvatte. Eerst werkte Hekman 18 jaar als ambtenaar algemene zaken op het stadhuis te Zierikzee. En daarna 14 jaar als burgemeester van Bruinis- Hekman was de laatste van de tien mensen aan wie een gratis exemplaar van het boek werd over handigd naar aanleiding van brie ven die kinderen naar de Zierikzee- sche Nieuwsbode stuurden. In dit geval was het de brief van Stephan Bogert die werd uitgekozen. Onze aardige burgemeester „Ik zou het zeer op prijs' stellen als ik onze aardige burgemeester Hekman mocht verrassen met het fotoboek. Burgemeester Hekman heeft 14 jaar op Bru gestaan. Als aandenken vind ik dit zeer op zijn plaats want hij heeft de Bruse ge meenschap altijd op bijzondere wij ze gediend", aldus de U-jarige. Uit een nadere toelichting bij Stephan thuis blijkt dat vooral de vriendelijke wijze waarop Hekman hem altijd groet heeft bijgedragen aan dit positieve burgemeesters beeld. „Ik ken de burgemeester al vanaf mijn geboorte en als ik hem tegenkom op straat zegt hij altijd zo vriendelijk goedendag. In de krant lees ik wat hij allemaal doet. Met de Boomplantdag en de Visse- rijdagen. Ik vind het een goede bur gemeester. Gewoon overal om". „Leuk dat je dat gedaan hebt jon gen", was de reactie van de oud- Herinnering „Een periode waarin veel dingen zijn veranderd. Waarin Schouwen- Duiveland zich ontwikkelde van ei land naar vasteland met alle veran deringen die dat met zich mee bracht. Voor mij persoonlijk is het boek een herinnering aan een druk ke en actieve periode in mijn leven". Met het afscheid als burgemees ter van Bruinisse in oktober 1989 is die periode voor Hekman definitief afgesloten. „Na dat afscheid ben ik van de ene op de andere dag in een andere wereld terecht gekomen. Eerst was ik altijd geestelijk heel actief en na mijn afscheid heb ik ontzaggelijk veel lichamelijke ar beid verricht". Dat laatste had alles te maken met de verhuizing van het echtpaar Hekman vanuit Bruinisse naar een woning in de Zierikzeese De Wit testraat. „We hebben het nog nooit zo druk gehad. Ik heb de hele tuin verplaatst naar Zierikzee. Daarbij heb ik ondervonden dat mijn gees telijke spieren wellicht goed waren getraind maar mijn lichamelijke niet. Want af en toe was ik ook flink stijf. Maar ja, dan had ik ook op een dag 26 kruiwagens grond verplaatst voor de aanleg van een rotstuin". Boxje Behalve een tuinliefhebber is Hekman'ook een liefhebber van de natuur op Schouwen-Duiveland. „Buiten het drukke zomerseizoen kunnen mijn vrouw en ik uren in de dominiale bossen zwerven". Hek man maakt van die gelegenheden ook gebruik om dia's te maken van het Schouwse landschap. „Fotogra feren is altijd mijn hobby geweest. Indertijd had ik een boxje waarmee ik foto's maakte van de watersnood ramp. Ik heb nog plaatjes van het dichten met caissons van de stroom- geul bij Ouwerkerk. De eerste keer dat ze dat probeerden mislukte het". Waar Hekman nooit aan toe kwam was het ordenen van al die foto's en dia's. „En kranteknipscls. Ik heb in de loop van de jaren heel wat uitgekraamd als ik daar weer eens naar kijk. Ik ben er nog maan den mee zoet om dat allemaal in volgorde te leggen. Maar dat geeft niet want ik heb nu tijd genoeg. En met het fotoboek hoeft niets meer te gebeuren. Daarin staan alle fo to's al op volgorde". De 11-jarige Stephan Bogert met oud-burgemeester T. C. Hekman. (Foto: Joop van Houdt). Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofd-redactie: A. van der Wouden s Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee: postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071. 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 59 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3