Scheidend dijkgraaf benoemd tot Ridder in Orde van Oranje Nassau Kerstpost veroorzaakt topdrukte voorsorteercentrum in Zierikzee VERWIJS NU ZOMER- GIDSEN Magere varkensrollade DE ZIERIKZEESCHE COURANT reisburo m5 van ocvercn WA> Wh P Bür Keurslagerij DE JONGE i •Vs<y c ZIERI ESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 21 DECEMBER 1989 146ste jaargang Nr. 24665 Explosie De Bout Op reis Biljarten Bij een explosie in Haamstede is een man Meerderheid Middenschouwse raad achter uit- De zevende Nieuwsbodereis biedt de deelne- Jeugdconsul Wim Hanse op de bres voor het zwaar gewond geraakt. (Pag. 2). gangspunten van Plan de Bout. (Pag. 3). mers dit keer volop de keus. (Pag. 8). jeugdbiljarten. (Pag. 11). WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De eerste voorwaarde om een onderscheiding werke lijk waardig te zijn, is er niet naar te dingen als men haar verdient. A. Tournier ,Ik ben er heel blij mee en ook een beetje ontdaan van ZIERIKZEE - „Ik ben er heel blij mee en ook een beet je ontdaan van". Dat was de eerste reactie van dijkgraaf M. J. Steur toen hij gisteren, woensdag, bij zijn afscheid van het waterschap van burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer te horen kreeg dat hem een hoge konink lijke onderscheiding ten deel was gevallen. Steur is be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, en dat liet de immer stoïcijnse Noordwellenaar niet onberoerd. „Ik ben er bijzonder trots op en ik zie het ook als een er- keninng van het werk van het waterschap", aldus Steur. Een gelegenheid waarbij Steur ver scheen op het NOS-journaal. Uit han den vart Klompe kreeg Steur een in gelijste kaart van Schouwen-Duive- land anno 1300 aangeboden. De speciale algemene vergadering waar afscheid van hem genomen werd, werd door Steur nietsvermoe dend geopend. Hoewel hij wel al met een schuin oog naar burgemeester Niemantsverdriet had gekeken. ,,Ik wacht deze dag vol spanning af", al dus Steur. ,,Ik ben gelukkig en dank baar dat ik deze dag in goede gezond heid mee mag maken". Vakbekwaam Na het openingswoord van Steur werd de leiding van de vergadering overgenomen door waarnemend dijk graaf L. J. Klompe. Hij zwaaide in een korte toespraak lof toe aan het adres van de scheidend dijkgraaf. ,,Zijn inzet was altijd de volle hon derd procent en onder zijn vakbe kwame leiding is er heel wat tot stand gekomen", aldus-Klompe. Hij stelde dat er weliswaar veel ge beurd is in de tijd dat Steur aan het hoofd stond van het waterschap, maar dat er in de toekomst ook nog heel wat te gebeuren staat. „Het is niet waarschijnlijk dat het water schap in rustig vaarwater terecht komt". Klompe roemde de 'droge Schouw- se humor' van Steur en bracht de roe rige waterschapsvergadering over de aanleg van een zoetwaterleiding naar Schouwen-Duiveland in herinnering. Advertentie VERS BAKKERIJ Voor de kerstdagen bestellen 01110-12224 BELLEN Kerstkrans Kerststaaf Wheinachstol Tulbanden Kersttaart UW WARME BAKKER Haringvlietplein 6 't hoekje Mol 1, tel. 12644 gadering heeft gevoerd dwingt res pect af", aldus Van Gastel. „Dijk graaf, ik denk dat ik mag spreken namens de gehele algemene vergade- het pensioen mogen genieten. Uiter aard was Van Gastel niet met lege handen naar Steurs afscheid geko men. Namens de hoofdingelanden der meer uit een zeker idealisme ver richt werd. „Ik ben maar een gewone boer in hart en nieren", aldus Steur. Hij koppelde daar de opmerking aan dat het boerenbestaan vandaag de dag niet zo makkelijk is. „Maar men moet niet varsagen, maar doorgaan". Hij kon niet nalaten om nog eens te wijzen op het belang van het werk van het waterschap. „Als de storm komt, moet de dijk in orde zijn". „Verder wil ik niet teveel in de toe komst kijken. En ook niet teveel ach terom", aldus Steur. Hij stelde dat het wel meevalt met de hem vaak toege schreven opperste kalmte. „Ik weet Dit nummer bestaat uit 12 pagina'; Aangedaan Daarop betrad burgemeester Nie mantsverdriet het spreekgestoelte, compleet met ambtsketen. Ze viel meteen met de deur in huis. „Er is een speciale reden waarom ik mijn ambtsketen draag", aldus Niemants verdriet. Zij voerde de spanning nog even op door in het kort de verdien sten van Steur in het waterschap én daarbuiten te schetsen. Totdat zij was aangeland bij het punt waarop zij met het heugelijke nieuws op de proppen kon komen. De anders schier onverstoorbare Steur W2~? zichtbaar aangedaan toen Nie mantsverdriet hem de versierselen behorende bij de onderscheiding opspeldde. Veel tijd om zich te hervinden kreeg Steur niet want een volgende spreker had zich reeds aangediend, oudste hoofdingeland L. J. van Gas tel. Hij beschreef allereerst de wijze waarop Steur destijds zijn entree had gemaakt bij het waterschap. „Je pro fileerde je heel duidelijk als hoofdin geland. Met kennis van het water- schapswerk en snedige opmerkingen doorspekt met veel humor". Stiller Steur verruilde al snel de hoofdin- gelandenstoel voor een plaatsje ach ter de bestuurstafel als opvolger voor gezworene Gast. „Ja, toen werd het wat stiller", aldus Van Gastel. Daar mee doelende op het feit dat Steur vanaf dat moment zelf deel uitmaak te van het bestuur waar hij in eerdere vergaderingen wellicht kritiek op had gespuid. Na het overlijden van dijkgraaf Geluk werd Steur acht jaar geleden dijkgraaf. Van Gastel schetste in vo gelvlucht al hetgeen sinds die tijd bij het waterschap de revue gepasseerd is. Hij ging ook in op de veranderin gen die zich hebben voorgedaan in hét takenpakket van het waterschap. Evenals Klompe "haalde ook Van Gastel herinneringen op aan de roeri ge, emotionele discussies over de zoetwaterleiding. „De wijze waarop u deze discussie in en buiten deze ver- De geridderde dijkgraaf Steur met diens echtgenote. (Foto: Joop van Houdt). ring als ik zeg dat de wijze waarop la ter onder uw leiding de definitieve besluitvorming heeft plaatsgevonden er toe heeft bijgedragen dat de per soonlijke verhoudingen binnen het waterschap ongeschonden zijn geble- Opvolgster Van Gastel verzuimde ook niet een passage van zijn toespraak te wijden aan Steur's opvolger. „U wordt opge volgd door een bestuurster, niet uit het eigen gebied, niet direct uit het waterschap maar uit de politiek. Het moet dus wel een heel bijzondere zijn", aldus Van Gastel. Hi] dankte niet alleen dijkgraaf Steur voor zijn inzet voor het waterschap, maar zette ook diens echtgenote in het zonnetje. „U kreeg zeker ook veel telefoon tjes. Leuke en minder leuke. Dat zal na vandaag achter de rug zijn. Ook u sluit vandaag een drukke periode af", aldus Van Gastel. „Uw man zal straks meer thuis zijn, en een goede hulp bij het afwassen en aardappels schillen". Van Gastel besloot zijn toespraak met het uitspreken van de wens dat Steur en zijn echtgenote samen nog vele jaren in goede gezondheid van bood hij de scheidend dijkgraaf een enveloppe met inhoud en een zonne wijzer aan. In een kort dankwoord stelde Steur dat het werk voor het waterschap on- Advertentie volop nieuwe voor uw vakantie.... DAM 3. ZIERIKZEE. 01110-15036 wel beter, en mijn vrouw weet ook wel beter". Steur besloot zijn toe spraak met de wens dat het water schap nog in lengte van jaren goed zal functioneren. Luctor et emergo In de Concertzaal in Zierikzee werd aansluitend op de algemene ledenver gadering een afscheidsbijeenkomst gehouden. Daar deed waarnemend dijkgraaf Klompe zijn toespraak nog eens dunnetjes over en haakte ook in op de wens van Steur met de woor den: „U gaat genieten van uw welver diende rust. Het waterschap gaat ver der. Luctor et emergo". Gedeputeerde J. D. de Voogd con stateerde allereerst in zijn toespraak dat Steur er een adellijke titel bij heeft gekregen. „Naast graaf bent u nu ook nog ridder". Hij kenschetste Steur als iemand die wars is van ver toon en dikdoenerij. „Een echte wa terschapsbestuurder. Ook als de gol ven hoog oplaaien". De Voogd stelde dat de Zeeuwse waterschappen een dynamische tijd tegemoet gaan. Hij richtte zich tot Steurs opvolger, mevrouw A. P. den vervolg pagina 4 Verwachting tot vrijdagavond: Buien en wind Wisselend bewolkt en buien. Som mige met onweer. Temperaturen on geveer 10 graden. Zuidwesten wind, vrij krachtig, aan de kust en op het IJsselmeer hard tot stormachtig. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 25 dec. Zaterdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: west 6 Zondag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: zuid 6 Maandag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: zuid 6 ZON- EN MAANSTANDEN 22 dec. Zon op 08.46, onder 16.31 Maan op 03.06, onder 12.50 Nieuwe Maan: 28 december (04.20) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Aan de voorzijde van een depressie, die vandaag over S.chot- land naar de Noordzee trekt, wordt met zuidwestelijke wind zachte lucht van de Oceaan aangevoerd. In deze lucht trekt bewolking mee waaruit enkele buien kunnen vallen, waarbij ook onweer mogelijk is. Af en toe is er wat zon. 's Middags passeert het koufront van de depressie, waarna met naar westelijke richting draaiende wind, koelere lucht wordt aangevoerd. Van nacht daalt de temperatuur tot een graad of 10. Vrijdagmiddag liggen de temperaturen eveneens rond 10 gra den. De wind uit zuidwest tot west is vrij krachtig, aan de kust hard tot stormachtig. Advertentie KERSTAANBIEDING kiiof 9,95 Noordstraat 45 - Burgh-Haamstede Telefoon 01115-1497 Kerstpostzegels worden overal opgeplakt ZIERIKZEE - Voorspoedig 1990 staat op de kerststerren waarvan er een tiental op hangt aan het plafond in het voorsorteercentrum van de PTT aan het Haringvlietplein in Zierikzee. In dit PTT-knooppunt heerst dezer dagen een koortsachtige topdrukte. Want ook dit jaar zijn er weer meer mensen die elkaar per kaart de beste wensen stu ren voor het nieuwe jaar. Normaal verwerkt men in het voorsorteercentrum ongeveer 14.000 brieven en kaarten per dag. Dat is in deze dagen voor Kerstmis opgeiopen tot bijna 39.000 per dag. Drukte in het voorsorteercentrum in Zierikzee. (Foto: Joop van Houdt). „Er worden dit jaar echt heel veel, heel veel kerstkaarten verstuurd", al dus hoofdbesteller J. C. Kouijzer uit Zierikzee. Het is hem opgevallen dat vooral het aantal kerstkaarten dat mensen op Schouwen-Duiveland on derling versturen is toegenomen. „Er wordt dit jaar opvallend veel eilande lij ke post verstuurd". Na enig reken werk Komt hij tot de conclusie dat die streekpost ongeveer veertig procent van de totale aanvoer in het voorsor teercentrum omvat". Leukste periode van het jaar Ondanks de bijna verdrievoudiging van de werkdruk heerst in het ge bouw een ontspannen sfeer. „Dit is voor ons de leukste periode van het jaar. Iedereen vind het wel spannend dat er zóveel post binnenkomt. Hoe drukker het is, hoe leuker het is. Er heerst hier een echte kersfeer. Muziek op de achtergrond en af en toe laten we worstebroodjes of bolussen aan rukken van de bakker omdat we zo veel moeten sorteren. Die kerstsfeer wordt ook gestimuleerd'omdat we vanwege de privatisering van de PTT dit jaar voor het eerst allemaal een kerstpakket en een kerstgratificatie krijgen". Bij een bezoek aan het voorsorteer centrum krijgt men de indruk dat de PTT-mcdewerkers dat ook verdienen want er worden heel wat uren ge maakt. Dat houdt volgens Kouijzer in dat alle medewerkers stand-by zijn. Niemand neemt vakantie of vrije dagen op. „En gelukkig zijn er ook maar twee mensen ziek". Op Schouwen-Duiveland zijn in totaal 53 postbcstellers werkzaam in vaste dienst, waarvan negen om de ATV- en andere vrije dagen op te vangen. Doordat iedereen nu aan het werk is heeft men volgens Kopijzer tot nu toe de extra kerstpost goed kunnen opvangen. In het voorsorteercentrum wordt de post gesorteerd die binnenkomt voor de mensen in Zierikzee, Dreischor vervolg pagina 2

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1