Vissers krijgen toch premie voor zeemijnen De fraai gedekte tafels van vroeger Het geslacht Ockersse: eertijds zeer voorname lieden op Schouwen-Duiveland Van Ast stopt met wethouder schap Bezetting vuurtoren veiliggesteld door uitspraak minister Maij-Weggen Voor naar deurloo BROUWERSHAVEN - Na een periode van bijna 25 jaar voor de VVD wethouder van Brouwershaven te zijn geweest heeft Ph. J. van Ast uit Brou wershaven besloten zich niet langer beschikbaar te stellen voor deze functie. Op de WD-kandidatenlijst, voor de gemeenteraadsverkie zingen die op 21 maart 1990 worden gehouden, staat Van Ast op de zevende plaats. Mo menteel telt de Brouwse ge meenteraad drie WD-raadsle- den. Kandidaat-wethouder wordt nu J. K. Goemans uit Zonnemaire die als eerste op de WD-lijst staat. Op de tweede plaats staat M. C. J. Mol uit Dreischor en op de derde plaats mevrouw G. J. van de Velde-de Wilde uit Dreischor. De verdere volgorde van de lijst is num mer vier P. C. S. van Hattum uit Noordgouwe, vijf mevrouw J. van de Hoek-Moermond uit Dreischor, zes J. M. Geluk uit Schuddebeurs, zeven Ph. J. van Ast uit Brouwershaven, acht G. Gerretsen uit Noordgouwe, ne gen A. Gast uit Brouwershaven en tien G. Velders uit Schudde beurs. BURGH-HAAMSTEDE - Met de jongste uitspraak van minister Maij- Weggen (verkeer en waterstaat) kan de bemanning van de Haamsteedse vuurtoren de gemeente Westerschou- wen weieens een stuk goedkoper uit vallen. Maij-Weggen heeft de Tweede Kamer-commissie zeeën laten weten in tegenstelling tot haar voorgang ster Smit-Kroes niets te voelen voor het sluiten van de vuurtorens in den lande. Of de gemeente Westerschouwen hiermee ook het bedrag van 58.000 gulden, dat zij gereserveerd heeft om de bemanning van de vuurtoren vei lig te stellen, terug krijgt, is nog niet duidelijk. De plannen van oud-minis ter Smit-Kroes werden door de Twee de Kamer te rigoreus bevonden. Er werd volgens de Kamer te veel gesne den in de "bezetting van de vuurto rens. De nieuwe minister van verkeer en waterstaat kan het wel eens zijn met de argumenten van haar voorgang ster. Dit liet zij de Tweede Kamer gis teren weten. „Maar ik vind ook dat er niet te hard van stapel gelopen moet worden. Ik vind de continuïteit van de lokale dienstverlening erg belang rijk". Met deze uitspraak heeft Maij- Weggen de weg voor een gedeelte vrij gemaakt om de Westerschouwse vuurtoren bemand te laten. Minister Maij-Weggen komt terug op besluit van haar voorgangster BRUINISSE - De nieuwe minister van verkeer en wa terstaat Maij-Weggen heeft besloten dat vissers die oude bommen of andere explosieven in hun netten ophalen van het rijk toch een (gedeeltelijke) vergoeding krijgen voor de extra kosten die het aan wal brengen van dit wa pentuig met zich meebrengt. De minister komt daarmee tege moet aan de wens van een meerder heid van de Kamercommissie voor de zeeën. En aan de wens die het ge meentebestuur van Bruinisse uitte in een brief die in oktober werd ver stuurd naar de (toen nog demissionai re) minister van verkeer en water staat Smit-Kroes. Het initiatief om een dergelijke brief te sturen kwam van CDA-raadslid J. Huizer. Bommenjacht Minister Smit-Kroes besloot eerder dit jaar de zogeheten premieregeling af te schaffen omdat ze de indruk kreeg dat vissers vanwege de premie van 1000 gulden op bommenjacht gin gen. Wanneer de vissers een bom in hun netten krijgen moeten zij extra kosten maken in verband met opont houd en een voortijdige terugkeer naar de haven. Huizer vertelde van een visser uit Colijnsplaat die in september van dit jaar de doorgang bij de Room- potsluis werd ontzegd omdat hij een mijn in zijn netten had. De man had het idee dat dat wapentuig nog steeds goed was voor een premie van 1000 gulden. Toen hij bij de sluis kreeg te horen dat de premieregeling Sassé was gooide de visser uit woede e mijn voor de Stormvloedkering overboord. Duikers werden ingezet om de plaats op te zoeken waar de CDA-raadslid J. Huizer nam het ini tiatief om een brief te schrijven waarin Bruinisse protesteerde tegen het opheffen van de premie-regeling. mijn neerkwam zodat het wapentuig opgevist zou kunnen worden. Maar toen de zoekactie na enkele dagen nog geen resultaat opleverde werden de activiteiten gestaakt. HAAMSTEDE Oliebollen Het Interkerkelijk kerkkoor Haamstede bakt op oudejaarsdag weer oliebollen. Zij doet dit omdat zij in april 1991 vijftig jaar bestaat en zich dan in nieuwe kleding wil ste ken. De oliebollen zijn ook telefo nisch te bestellen. De adressen zijn: Braam, Sluispad 38, tél. 011Ï5-1732; Tuinman, Boomgaardwekken 12; tel.' 01115-2208; Mevr. Spee, Christina- straat 10, tel. 01115-1774 en mevr. Van der Linde, Zandweg 17, tel. 01115- 2489. Advertentie DU1VELAND Burgerlijke stand In de periode van 3 november tot en met 6 december 1989 werden in de ge meente Duiveland vijf kinderen ge boren, drie huwelijken gesloten en er overleden drie mensen. Geboren wer den Richard Dicky Maria Niemans uit Nieuwerkerk op 3 november, Jan Hendrik Kooijman uit Nieuwerkerk 1 op 5 november, Pieter Bal uit Ooster land op 10 november, Suzanna Maria Otte uit Oosterland op 27 november en Michael Schiettekatte uit Ooster land op 30 november. Overleden zijn Jan Lems uit Oosterland (81 jaar), Jo- hannis Poperins uit Oosterland (93 jaar), Bastiaan Noord uit Ouwerkerk (68 jaar). Getrouwd zijn Johannis Cornelis Wandel uit Nieuwerkerk en Elfrieda Caecilia Visser uit Nieuwer kerk. Theunis Willem van der Have uit Oosterland en Maatje Neeltje Boogert uit Oosterland. P. Morks uit Oosterland en Catharina Johanna Haaften uit Oosterland. SIRJANSLAND Kerstzang In de Nederlandse Hervormde kerk van Sirjansland wordt zaterdag 23 december een kerstzangavond wor den gehouden. Aan deze avond die om 19.30 uur begint werken het Duive- lands Mannenkoor onder leiding van Henk Weekhout mee, alsmede ook or ganist Stephan Folmer. BRUINISSE Kerstavond NCVB De Nederlandse Christenvrouwen- bond afdeling Bruinisse hoopt op donderdag 21 december het Kerst feest te vieren in het NH- verenigingsgebouw, aanvang 19.45 uur. Gasten zijn hartelijk welkom. Rijksweg gestremd Vanwege stormschade is zondag middag Rijksweg N59 over de Greve- lingendam ruim een kwartier ge stremd geweest. De weg werd door de rijkspolitie afgezet doordat planken van naamborden van daar aanwezige werkzaamheden door de storm waren losgeraakt en over de weg zeilden. De brandweer van Bruinisse ruimde de rommel op en sloopte tevens het resterende gedeelte van de borden ter preventie. Grote Kerstzangavond in Hervormde kerk In de Nederlandse Hervormde kerk van Bruinisse vindt op Woensdag 20 december de traditionele kerstzang- avond plaats, aanvang 19.30 uur. Me dewerkenden aan deze avond zijn Ha rold van den Berge, solozang; het Kinderkoor Bruinisse onder leiding van Rianda Dalebout; het Hervormd kerkkoor onder leiding van eveneens Rianda Daleboput en de Christelijke Gemengde Zangvereniging Laus Deo onder leiding van Kees den Braber. De opening en sluiting is in handen van dominee J. de Roo en het orgel wordt bespeeld door Lennard Hoek man. De toegang is gratis. MIDDELBURG Expositie In de Kuiperspoort 22 te Middel burg is van 23 december tot 28 janua ri een expositie van objecten en schil derijen van Thijs van Kimmenade te zien. Van Kimmenade maakt dingen die er anders uitzien dan men gewend is. Hij zet de toeschouwer op het ver keerde been en geeft met een mini mum aan wat hij te zeggen heeft. De expositie is van dinsdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur te be kijken. ZEELAND Jeugdarts De heer A. Felius wordt met ingang van 1990 provinciaal arts jeugdge zondheidszorg bij het Kruiswerk dn Zeeland. De heer Felius, die me vrouw D. D. van Fraassen opvolgt, is momenteel kinderarts in het Acade misch Ziekenhuis in Leiden. Antiek uit Zierikzee ZIERIKZEE - Het zou overdreven zijn om de de cembermaand te bestempelen als een maand die een aaneenschakeling: te zien greeft van drinkgelagen en eetfestijnen. Zo is het niet maar wèl bestaat er in de ze doorgaans donkere dagen voor Kerstmis bij velen de neiging om extra aandacht te besteden aan de maaltijden en de entourage er omheen. Nog altijd fungeert een feeste lijk en smaakvol gedekte tafel eet- lustopwekkend. Dat is natuurlijk altijd al zo geweest maar niet ie dereen kon het zich permitteren om veel geld uit te geven aan kost bare gerechten en dure wijnen Het was dan ook het meer bemid delde volksdeel in Zierikzee dat zich in de luxe kon veroorloven om zo nu en dan aan de tafel extra luister bij te zetten door middel van voorouderlijk oosters porse lein, antiek kristal en zilver en fraai geweven damast. Het is de moeite waard om eens een kijkje te nemen in de stedelij ke verzameling van Zierikzee; daar zijn prachtige voorbeelden aanwezig van zilveren en kristal len voorwerpen die op hoogtijda gen de tafels der meer gegoede burgers hebben opgeluisterd. Er is fraai en kostbaar zilver bij dat zijn betekenis in hoofdzaak ontleent aan het feit dat het de ta fels van Zierikzeese burgers heeft gesierd. Dit zilver was van uitste kende kwaliteit, misschien ook wel op Schouwen-Duiveland ge kocht, maar behoefde uiteraard niet altijd van Zierikzeese make lij te zijn. Soms kwam het van Van Kempen en zn. te Den Haag. Bui ten de collectie zilver die in ver schillende eeuwen door Zierikzee se zilversmeden werd vervaardigd bezit het Stadhuismuseum ook een aantal objecten dat elders is gemaakt maar daarom niet min der mooi is. Rijk, sierlijk en kostbaar zijn de slanke karaffen van kristal, die eertijds tot Zierikzeese boedels behoorden en later aan de ge meente zijn geschonken of gelega teerd. Deze exemplaren dateren uit de tweede helft van de negentiende eeuw en hebben de tand des tijds goed doorstaan. Het museum be zit vier karaffen, die twee aan twee bij elkaar behoren. Met na me de mat geslepen kristallen ka raffen, die op originele wijze om rankt zijn met een zilveren Karaf van kristal, omwonden met zilveren fuchsia-tak, 19de eeuw. (Stedelijke collectie Zierikzee). fuchsia-tak zijn opvallend fraai van uitvoering en moeten op de gedekte tafel destijds een lust voor het oog zijn geweest. Deze karaffen ter hoogte van veertig centimeter zijn gedekt met een zware zilveren stop. Het andere tweetal karaffen, iets minder hoog (36.7 cm), lijken op het eerste gezicht minder kost baar omdat de fraaie zilveren ran ken ontbreken. Hier is het accent verlegd naar de zware zilveren voet: sierlijk gewelfd en voorzien van een parelrand. Rond de hals en de insnoering van de stop bevindt zich een ge graveerde zilveren band; beide de len zijn door een zilveren kettink je met elkaar verbonden. Er ligt wèl een wereld van ver schil of de wijn rechtstreeks uit de fles óf uit zó'n fraai gevormde an tieke karaf in de glazen van de ta felgenoten wordt geschonken! Wiebe Keikes BRUSSEL - Luxemburg en Spanje moeten hun BTW voor 1992 verhogen van twaalf tot minimaal veertien procent. Daarover hebben de EG-mi- nisters van financiën in Brussel over eenstemming bereikt. Beslissingen over een verdere toenadering van de BTW-tarieven in de EG-landen zijn vooruitgeschoven tot 1991. Voor reizi gers die goederen uit andere EG-lan- den willen meenemen wordt de vrij stelling voorlopig niet verruimd. Ibt ruim 900 gulden blijft de invoer vrij. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF Naam Okkerse ook nu nog veel voorkomend in Bruinisse BRUINISSE - De naam Okkerse komt ook nu nog veel vuldig voor in Bruinisse. Zierikzee en Dreischor kennen beide een Ockerssestraat en wie enigszins thuis is in ge schiedenis weet dat de leden van het geslacht Ockersse, waarnaar die straten vernoemd zijn, eertijds behoorden tot de zeer voorname lieden op Schouwen-Duiveland. Opmerkelijk in dat verband is dat in Zeeland de Ockers- sen schaars zijn. In het boek 'Meertens en de Zeeuwen' waarin uitgeweid wordt over de volkstelling van 1948, komt de naam Okkerse niet voor. Wel waren er toenter tijd veel De Jonge's, Jumeletten en Otte's Of de Okkerse's van Bruinisse af stammen van de roemruchte Ockers- se's uit het verleden is niet onomsto telijk vastgesteld. Wel staat vast dat het vaker voorkwam, zoals bijvoor beeld met de familie Van Vessem, dat er zowel een rijke als een arme tak van een geslacht bestond. Voornaam Wel zeker is dat de naam Okkerse ontleend is aan de vroeger veel voor komende naam Ocker. F. Nagtglas* die in 1893 onder de titel 'Levensbe richten van Zeeuwen' een boekje uit gaf begint zijn artikel over.de familie Okkérse aldus: ,,Uit den ouden tijden veel gebruikte voornaam Ocker ont stonden in Zeeland in verschillende maatschappelijke kringen onder scheiden families van gelijken of bij na gelijken, en dikwijls verwisselden naam, zoals Ockers, Ockerse Ocker- sen". We kunnen daar gerust de naam Okkerse aan toevoegen. Wat Nagt- glas in zijn boek stelt klopt overi gens wel. De eerste 'Okkerse' die we in Zierikzee aantreffen is de poorter Ocker Simonsz. Zijn nazaten werden dan weer Oc ker Simonszoon genoemd en dat werd al spoedig verbasterd tot Ok- kers of Ockerse. Waarschijnlijk om dat hij zelf kinderloos was en uitster ving van zijn familie vreesde liet mr. Johan Daniël Ockerse (1668-1742) voor zijn jongere broer Cornelis Da niël Ockerse (1674-1729) in de kerk van de hem toebehorende ambachts heerlijkheid Dreischor een graftom be oprichten. Portretten Op deze kostbare marmeren tombe werden de portretten in medaillon en de kwartierwapens Ockerse, Stouten- burg, De Vager, De Jonge, Van der Ha- be, Huyge, Weuyte en Coole aange bracht. De graftombe is nog steeds te zien in de kerk van Dreischor en het mag een wonder heten dat ze ge spaard bleef toen ten tijde van de Franse revolutie overal in Nederland dergelijke monumenten in stukken werden geslagen. Johan Danicl Ockerse was raads heer in het Hof van Holland en Zee land en burgemeester van Zierikzee. Zijn broer Cornelis bekleedde het ambt van afgevaardigde van Zeeland in de Algemene Staten. Tussen deze voorname heren en eerstgenoemde broers Ocker Simon Ockers en Cornelis Simon liggen on geveer 200 jaar en in die tijd was het geslacht geëerd en geacht. Volgens ge gevens uit het boek 'De Vroedschap van Zierikzee' van R D. de Vos was het in de tijd dat Karei V geboren werd Ocker Simon Ockers schepen van Zierikzee. Hij werd begraven in de Sint Lievens monsterkerk, samen met zijn echtgenote May ken Peck on der een witte zerk waarop, het merk van Ocker Simonsz stond. 'd Apteeke Dana Ockersse was een dochter van het echtpaar. Zij huwde met Jan Jaco bus Boeije, schepen en later burge meester van Zierikzee (1527). Het echtpaar woonde aan de Noordzijde van de Oude Haven in wat toen 'd Ap teeke heette. Zijn zegel bestond uit een gevangenboei op een schild met de letters I.A.N. Het schild wordt vastgehouden door een kater. Hij was een zoon van Jacob Jansz Boeije en zijn moeder was Klazine de Kater. Bekende Zierikzeese namen. Hun zoon Jacob Jans Boeije volgt prompt in de voetstappen van zijn vader, hij werd burgemeester van Zierikzee. Hij huwde met Maria de Huybert, alweer een bekende naam in Zierik zee. Simon Ockerse, prierster, onder nam samen met zijn broers Hubrecht en Cornelis in 1519 een reis naar Jeru zalem, Rome en Sint Jacob de Com- postella. Waarschijnlijk werden ze vergezeld van een lid van de familie Pous. In die familie namelijk wordt een zilveren beker bewaard die aan de Pelgrimstocht herinnert. Burgemeester Ook Hubrecht Ockerse was diverse jaren burgemeester van Zierikzee. Verder mocht hij zich heer van Kem penhofstede noemen en voor een kwart ook bezitten van de gorsing Orisant. Hubrecht en Cornelis Ocker se werden gerekend tot de rijkste kooplieden van de stad. Hun inko men uit de handel bedroeg naar schatting 2000 gulden per jaar. Simon was, als priester, uiteraard niet gehuwd. Zijn broer Hubrecht trouwde twee keer. Zijn eerste vrouw was Maria Pieter Jacobsdochter. Na haar overlijden huwde hij Mayken de Huybert. Ook de vrouw van Cornelis was een De Huybert: Levina. Dit echtpaar kreeg acht kinderen. Cornelis Simon Ockerse schijnt minder fortuinlijk geweest te zijn. Hij woonde destijds in de Meelstraat en was gehuwd met N. N. Wesbeke. Zijn oudste zoon Cor nelis Corneliszn Ockersse werd, even als de oudste zoon van zijn broer Oc ker, priester. Accijnsenaar Een van de andere kinderen van dit echtpaar was Adriana Margriete. Zij huwde met Claes Bartelmeus. Jan Cornelis Ockersse trouwde met Mari- ken Cornelis Lammens. In 1543 woont een zoon van dit echtpaar op de Scheepstimmerdijk in Zierikzee. Mayken Ockersse huwde met Jan Janse Boeije. De zoon Cornelis Oc kersse was schepen van Zierikzee en tevens accijnsenaar. Jan Cornelis Ockersse huwde in 1588 met Agatha de Vager. Zij waren de grootouders van mr. Daniël Oc kersse die in 1621 geboren werd, Jan Ockersse (1623) Cornelis Ockersse (1623) en de oudere zuster Agatha Oc kerse (1619). Jan Cornelis Ockersse, de vijfde zoon van Cornelis Ockersse, voelde niets voor de regentenloopbaan van zijn voorouders. Hij ging in 1693 va ren en woonde onderscheiden gevech ten bij. Hij was onder andere schout bij nacht ten tijde van het beleg van Gibraltar in 1704. Hij was gehuwd met Cornelia Butler en overleed op 10 mei 1740. Zijn wapenspreuk was Nee Timide, nee tumide. Zijn weduwe bewoonde tot haar overlijden de uit de familie van der Stringe afkonstige buiten plaats Rustenburg. De in 1760 geboren schrijver Willem Anthonie Okkerse zag het levenslicht in Vianen bij Utrecht. Hij voelde zich Graftombe in de kerk in Dreischor van mr. Jan Ockersse Dz., Heer van Drei schor. Hij overleed in 1742. echter Zeeuw. Hij studeerde in Utrecht godgeleerdheid en maakte daar kennis met de Zeeuwse dichter Bellamy. Zij werden grote vrienden. Anthonie Okkerse vesxtigde zich als predikant in Baam en later in Wijk bij Duurstede. Effenkantoor Later ging hij een heel andere kant op en opende een effectenkantoor in Amsterdam. Dat bleek geen succes. Hij verspeelde zijn gehele vermogen en het was een uitkomst dat hij zijn oude beroep weer op kon nemen. Hij overleed aan een borstziekte in Den Haag in 1826. Hij werd in zijn tijd be schouwd als een scherpzinnig geleer de. Het leven van Okkerse werd be schreven door professor J. Clarisse. In Zierikzee herinnert alleen de straat in de wijk Malta nog aan het roemrijke geslacht. S. A. Jumelet Azn

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4