Beide Zierikzeese musea volgend jaar meer open Voorwaarden voor subsidie aan projecten in de Derde Wereld ter discussie in Brouwse raad Klachten gedeputeerde staten over ontvangst WATERSTANDEN Aan die woningen daar is nog steeds niets gebeurd' Grond wat erkaart Nederland voor minister Maij-Weggen Financiële opkikkert jes voor Stichting- Ramschip Hof: Greenpeace mag geen schepen beklimmen en hinderen Afscheids cadeau voor burge meester Voorl naar Deurloo 2 ENSCHEDE - De ongelijke verde ling van de welvaart in de wereld kan alleen door geboortebeperking wor den bestreden. Vrouwen moeten daarom het recht krijgen niet meer dan twee kinderen voort te brengen. Prof. I. Zonneveld heeft dit verklaard bij zijn afscheid van het internatio naal instituut voor luchtkartering en aardkunde (1TC) in Enschede. BRU1NISSE - De Stichting Ram schip Schorpioen krijgt 80.000 gul den van het ministerie van landbouw en visserij en nog eens 50.000 gulden van het Prins Bernhardfonds. Het ramschip lag eerst in Vlissingen en is nu afgemeerd aan de Loskade in Mid delburg. Het geld dat de stichting krijgt is om de opknapwerkzaamhe- den aan het schip in 1990 voort te kunnen zetten. Ieder jaar wordt niet verder gegaan dan het te besteden budget. In 1990 wordt het schip voorzien van ra's en er komt een oude stoommachine in. De mogelijkheid die in 1989 geboden werd om het schip te bezichtigen wordt in 1990 uitgebreid met andere gedeelten van het schip. DEN HAAG - Greenpeace en aan hangers mogen niet zonder toestem ming van de eigenaar op een schip klimmen. Het is ook verboden de vrije vaart van een schip te verhinde ren. Het Gerechtshof in Den Haag bekrachtigde onlangs in die zin een uitspraak daarover van de kort geding-rechter in Rotterdam. 'De zaak werd in 1987 aangespannen door de Vulcanus II Shipping Compa ny. Die daarmee acties van Green peace in Rotterdam wilde tegenhou den. Vulcanus II, een vuilverbran dingsschip van genoemd bedrijf, was in Antwerpen ook al door Green peace gehinderd. Het bedrijf won het kort geding en Greenpeace ging in be roep bij het Gerechtshof in Den Haag. Het hof motiveert zijn vonnis onder meer als volgtGreenpeace heeft be toogd dat haar meer ruimte moet worden gegeven in het maatschappe lijke verkeer, omdat zij een algemeen belang dient, dat nationaal en inter nationaal steeds meer prioriteit krijgt, en dat zij daarom acties als de onderhavige ook mag voeren als daardoor schade aan anderen wordt toegebracht". „Daar staat echter niet alleen, zo als Greenpeace meent, het commer ciële belang tegenover, maar ook het algemeen belang dat in een democra tisch geregeerd land een ieder ge bruik kan maken van de rechten die hij op legale wijze heeft verkregen", aldus het hof. Maritiem Museum op zondag open ZIERIKZEE - De openingstijden van zowel het Stad huismuseum als het Maritiem Museum in Zierikzee wor den volgend jaar verruimd. In de zomermaanden zal het Stadhuismuseum ook tussen 12.00 en 13.00 uur zijn ge opend, terwijl het Maritiem Museum dan op zondag voor het publiek toegankelijk zal zijn, aldus besloot de Zie rikzeese gemeenteraad maandagavond tijdens zijn laat ste raadsvergadering van '89. Tbt dusverre is het Stadhuismu seum tussen de middag voor het pu bliek gesloten, hetgeen door velen als M. R. de Jong-van Loo (PvdA): Zon dagopenstelling is stukje service aan bezoekers. onplezierig wordt ervaren. In septem ber is uitgeprobeerd of het openstel len van het museum tussen 12.00 en 13.00 uur in een behoefte voorziet. Dit bleek het geval te zijn, zodat b en w met het voorstel kwamen deden om dit museum in de maanden mei tot en met september op werkdagen van 10.00 tot 17.00 uur open te stellen. Niemand van de raadsleden die daar bezwaar tegen maakte. Anders lag het met de openstelling van het Maritiem Museum gedurende de zomerperiode op zondag. Of schoon deze zondagopenstelling reeds bij herhaling uitputtend is be discussieerd, leverde de zondagopen stelling ook nu weer een principiële discussie op. Nadat dit museum vorig jaar gedurende de maand augustus bij wijze van proef was geopend en dit jaar drie maanden lang op zondag te bezichtigen was, bleek dat deze zondagopenstelling in een behoefte/ voorziet. Voor een meerderheid bin nen het college (alleen wethouder P. de Rijke is om principiële redenen te gen) derhalve reden om voor te stel len deze zondagopenstelling volgend jaar in te voeren. PvdA en WD hadden daar geen en kel bezwaar tegen. Sterker nog, gelet op het minimum aan activiteiten dat 's zondags mogelijk is juichte me vrouw M. R. de Jong-van Loo (PvdA) die initiatief toe als zijnde een stuk service aan de bezoekers. CDA en Re formatorische Unie dachten daar ge heel anders over. Met name W. F. Sprengelmeijer (RU) trok fel van leer tegen dit naar zijn mening heilloze idee dat „een breuk doet op de chris telijke zeden die sinds mensenheuge nis in de stad gelden". Andersdenkenden „Serviceverlenen is een mooie doelstelling, maar als dat door een zondagopenstelling moet, dan doet dat bij een aantal mensen pijn", aldus Sprengelmeijer. Dat pijn doen was voor burgemeester mr J. J. P. M. As- selbergs aanleiding om hierbij wat kanttekeningen te plaatsen. Niet al leen vond hij het woord pijn doen overtrokken ook beklemtoonde hij dat het nooit de bedoeling is om an deredenkenden pijn te doen. Daar te genover meende burgemeester Assel- bergs dat van een minderheid ver wacht mag worden dat deze begrip toont voor de verlangens van de meerderheid. Museumbezoek is vol- fens hem ook een binnengebeuren at geen hinder voor derden met zich meebrengt. Het principiële standpunt van Sprengelmeijer ontlokte bij de soci- aaldemocrate De Jong-Van Loo de op merking dat zij de vertegenwoordi ger van klein rechts nooit zal aanzet ten om 's zondags naar een museum te gaan. Anderzijds moeten anderen W. F. Sprengelmeijer (RU): Begrip voor andersdenkenden, de zondag openstelling principieel afkeuren. wel die mogelijkheid hebben, luidde haar mening, terwijl ook zij zich keerde tegen termen als pijn doen. Minder „spraakwater" was ge moeid voor de omroepinstallatie voor het Maritiem Museum. In dit museum zijn weliswaar camera's en monitoren aanwezig, maar gezien de minimale bezetting kan dit beveili gingssysteem worden uitgebreid met een eenvoudig omroepsysteem. Hier door kan een suppoost bezoekers die zich misdragen vanaf zijn. plaats ach ter de balie op de vingers tikken. Deze omroepinstallatie, waarmee de raad zonder meer instemde be staat uit negen luidsprekers en een schakelpaneel dat in de balie wordt aangebracht. Al met al kost deze om roepinstallatie de gemeente ruim drieduizend gulden. In datzelfde Ma ritiem Museum worden ook twee rek jes en twee standaards geplaatst voor de verkoop van ansichtkaarten, affi ches en boeken. Hiervoor wordt een bedrag van 1000,- geraamd. ARNEMUIDEN - De Arnemuiden- se burgemeester M. Markusse die naar IJselmuiden vertrekt, neemt met de beste herinneringen aan zijn eerste gemeente afscheid, zo ver klaarde hij bij zijn afscheid. Die her inneringen zullen worden gestimu leerd, door het fraai getuigde, van een spriettuig voorziene, model van een schip. Hij kreeg dat van de vissers, die nu wel allemaal op een grote ijzeren Noordzeekotter varen, maar die nog wel weten van hun oude scheepjes, waarmee hun vaders en grootvaders visten. Advertentie In hun brief aan de minister prijst het dagelijks bestuur van Zeeland de minister voor haar voornemen om de ondersteunende zender in Philippine versneld in gebruik te nemen. De pro blemen met de Goese zender zijn van tweeërlei aard. Enerzijds blijkt de Belgische zender in Egem krachtig te zijn en over een groot gebied in Zee land hoorbaar te zijn. De Goese zen der daarentegen is verouderd. Gedeputeerde staten vragen de be windsvrouwe om de Belgen opnieuw te vragen om de uitzwaai van de Bel gische zender in Egem over grote de len van Zeeland terug te brengen. Een ander punt waarover de provinciaal bestuurders zich zorgen maken is het feit dat de programma's van de Goese FM-zender voortaan in stereo worden Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAp. Zierikzee Roompot Buiten Bruinisse Wemeldinge Doodtij: 22 december Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 20 december 08.40 128 02.25 -100 21.20 137 14.55 -143 21 december 09.35 119 03.15 - 97 22.15 128 15.50 -134 20 december 07.30 123 01.20 - 95 20.15 130 13.50 -136 21 december 08.30 110 02.20 - 90 21.20 119 14.55 -126 20 december 08.50 139 02.25 -109 21.30 148 14.55 .-151 21 december 09.40 128 03.15 -105 22.25 137 15.45 -142 20 december 08.50 146 02.25 -113 21.25 153 15.00 -156 21 december 09.40 134 03.25 -109 22.30 143 15.55 -145 Kritiek CDA en WD op keuze projecten ontwikkelingssamenwerking BROUWERSHAVEN - De CDA- en VVD-fractie binnen de gemeenteraad van Brou wershaven willen de voorwaarden die de gemeente stelt aan groeperingen die in aan merking willen komen voor een gemeentelijke bijdrage in het kader van ontwikke lingssamenwerking opnieuw bezien. Dat was de uitkomst van een discussie tijdens de gemeenteraadsvergadering gisteravond, maandag, in het Brouwse stadhuis. Overi gens ging de raad wel unaniem akkoord met het voorstel van het college in deze een bijdrage beschikbaar te stellen aan basisschool De Schouw, het Comité Woord en Daad, de kerngroep Tekenen van Hoop én de afdeling Brouwershaven van de PvdA. In schrijven aan minister Maij-Weggen MIDDELBURG - Ten einde een zo optimaal mogelijke start van de Omroep Zeeland mogelijk te maken, hebben gedeputeerde staten van Zeeland minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat verzocht de capaciteit van de Goese FM-zender voor januari nog te verhogen. uitgezonden. Het verlies aan vermo gen dat daardoor ontstaat doet de voorgenomen stapsgewijze verhoging van het zendvermogen van de Goese zender voor een deel te niet. Gedeputeerde staten beëindigen hun schrijven met het dringende ver zoek om het verhogen van het zend vermogen van de Goese FM-zender niet in fasen maar in een keer te doen en nog wel voor het begin van hét nieuwe jaar. Die haast is, zo blijkt uit het schrijven, gewenst om de Omroep Zeeland een zo optimaal mogelijke start te kunnen bieden, waardoor de ze in heel Zeeland goed en duidelijk te ontvangen zal zijn. Voorts dringen gs er bij de minister op aan om zo spoedig mogelijk het overleg over de zendersituatie te starten. De gemeente Brouwerehaven is de enige gemeente op Schouwen-Duive- land die ontwikkelingssamenwer king opgenomen heeft in het algehele beleid. Elk jaar wordt een bepaald bedrag ter beschikking gesteld waar mee een aantal projecten in de Derde Wereld gesteund wordt. Niet ieder project komt voor gemeentelijke sub sidie in aanmerking. Voorwaarden De gemeente hanteert een aantal criteria waaraan de projecten moeten voldoen. Het project in kwestie moet fericht zijn op de kwetsbaarste bevol- ingsgroepen en de bevordering van de zelfwerkzaamheid van die groe pen. Verder dient het particulier ini tiatief, in eerste instantie in de ge meente zelf, door het project onder steund te worden. Als laatste wil men dat het project aansluit bij wezenlij ke acties vanuit de plaatselijke bevol king. Om dat laatste criterium draaide het tijdens de raadsvergadering en wel met betrekking tot de aanvraag van de Brouwse afdeling van de PvdA. Deze vraagt geld aan de ge meente om de NOVIB te steunen. Van de kant van de WD-fractie werd gesteld dat het hier in feite niet gaat om een project dat aansluit bij wezenlijke acties vanuit de plaatse lijke bevolking. Woordvoerder M. C. J. Mol pleitte voor een evaluatie van de voorwaarden. R. J. van der Wek ken (CDA) sloot zich daarbij aan. Goed doel „Op zich gaat het om een goed doel. Daar wil ik niets aan afdoen", aldus Van der Wekken. „Maar die laatste voorwaarde komt voor wat betreft het PvdA-project niet helemaal uit de verf". Wethouder S. C. J. B. Loscha- coff-de Kanter reageerde op de kri tiek van CDA en VVD met de opmer king dat in de gemeente Brouwerehaven verschillende men sen actief zijn binnen de NOVIB. „Het gaat inderdaad niet om een specifieke actie, maar de NOVIB voert eigenlijk permanent aktie", al dus het verweer van LoschacoffVer der liet zij weten in principe best be reid te zijn om de voorwaarden eens opnieuw te bezien. Zonder discussie of hoofdelijke stemming ging de raad verder ak koord met het voorstel van het colle ge om de tarieven voor de verhuur van De Blokkendoos en de gemeente lijke gymzalen te verhogen. Voor wat betreft de Blokkendoos gaat het om een verhoging van vijf procent. De huren van de gymzalen gaan voor 1990 met zeven procent omhoog. Brouwse raad wil duidelijkheid BROUWERSHAVEN - De gemeen teraad van Brouwershaven wil meer duidelijkheid over de geplande reno vatie van een zestal woningen in Schuddebeurs. Dat bleek gisteren, maandag, tijdens de gemeenteraads vergadering in het Brouwse stad huis. „Het zat vorig jaar al in de planning, maar er is nog steeds niets gebeurd", aldus PvdA-woordvoerder A. de Vlieger. Een en ander kwam ter sprake bij de vaststelling van het verdeelbesluit subsidieverordening stads- en dorps vernieuwing. De gemeenten krijgen daar van de provincie geld voor en dit jaar is dat voor Brouwerehaven maar liefst 143.476,- minder dan vorig jaar. „Dat zal niet toereikend zijn", aldus De Vlieger. - Blij mee Loco-burgemeester Ph. J. van Ast reageerde op de woorden van De Vlie ger met de opmerking dat de gemeen te nog blij mag zijn met het bedrag, 273.924,-, dat men nu krijgt. „Ik denk dat we hier toch heel aardige dingen mee kunnen doen", aldus Van Ast. Hij deelde verder mee dat de ge meente met woningbouwvereniging Beter Wonen in overleg is over de wo ningen in kwestie. Hij tekende daarbij aan dat het in derdaad tijd wordt dat er meer dui delijkheid komt over de plannen van de woningbouwvereniging. „Daar moet nu een keer klaarheid in ko- Voor de restauratie van woonmonu- menten wordt voor 1990 vooralsnog geen geld uitgetrokken in Brouwere haven. In 1989 zijn hiervoor geen aan vragen bij de gemeente binnengeko men en voor 1990 wordt dit ook niet verwacht. Mochten er in 1990 alsnog aanvragen worden ingediend dan is hiervoor het ongebruikte budget van 50.000,- van 1989 voor beschikbaar. ZIERIKZEE - Tijdens een symposium over grondwa ter, dat donderdag 21 december in Utrecht wordt gehou den, krijgt minister Maij-Weggen van verkeer en water staat de grondwaterkaart van Nederland aangeboden door de directeur van de Dienst Grondwaterverkenning van TNO, drs F. Walter. De grondwaterkaart is een geohy- drologiosche verkenning en geeft een beeld van het vóórkomen en de bewe ging van het grondwater. Aan deze landelijke verkenning van het grond water is 22 jaar gewerkt. Het grond water is vooral de laatste jaren sterk in belangstelling komen te staan als gevolg van toenemende schaarste daarvan en de bedreigde kwaliteit. Door grondwateronttrekkingen en verbeterde ontwatering daalt de grondwaterstand in veel gebieden, hetgeen niet alleen voor de gebrui kers, maar ook voor de natuur pro blemen oproept. Het grondwater raakt bovendien als gevolg van zoge naamde diffuse lozingen boven gronds steeds meer vervuild, waar door het voor bepaalde doeleinden, zoals drinkwater, ongeschikt wordt. Deze onderwerpen worden op het symposium, dat als titel Grondwater TYoef meekrijgt, door verscheidene deskundigen aan de orde gesteld. Vanuit de hoek van de waterleiding bedrijven, de rijks-, provinciale en gemeentelijke overheden en de Stich ting Natuur en Milieu zullen sprekers hun visie geven over grondwater in de landinrichting, in stedelijke gebie den en over verdroging. De directeur- generaal van Rijkswaterstaat, ir G. Blom, opent de symposiumdag. De minister van verkeer en waterstaat besluit de bijeenkomst met een toe spraak. Symposium Het symposium wordt georgani seerd door de Dienst Grondwaterver kenning van TNO en de Dienst Bin nenwateren/Riza van het ministerie van verkeer en waterstaat. December Neeltje Jans Expositie Cees de Valk, woensdag t/m zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Tot en met 30 december Burgh-Haamstede Expositie werken Bertha A. Meijer in de Bewaerechole. Tbegankelijk maan dag tot en met zaterdag tussen 13.30 en 16.30 uur. Tot en met zondag 14 januari Ouddorp Expositie werk Ad en Tessa Braat. Bezoekerscentrum Grevelingen, De Punt, Ouddorp (van Natuur- en re creatieschap de Grevelingen). Dage lijks van 10.00 tot 17.00 uur. Dinsdag 19 december Zierikzee Christelijke Plattelandsvrouwen, kerstavond in zaal van Gereformeer de kerk, St. Domusstraat. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Commissievergadering financiën in gemeentehuis. 19.30 uur. Scharendijke Schrijfavond Amnesty International. Zaaltje Gereformeerde kerk. Van 19.00 tot 21.00 uur. Noordgouwe Schrijf morgen Amnesty Internatio nal. Dr. Wortmanstraat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Nieuwerkerk Schrijfavond Amnesty International. Zaaltje Gereformeerde kerk, Bad huisstraat. Van 19.00 tot 21.00 uur. Oosterland Schrijfavond Amnesty International. Consistorie Hervormde kerk. Van 20.00 tot 21.00 uur. Bruinisse Start leesprogramma Dikke Vrien den ip bibliotheek De Zaete. Kerstfeestviering Leger des Heils met bewoners In 't Opper. 19.00 uur. Woensdag 20 december Zierikzee Kindertheater-atelier Zolderkolder. Zolder OBS Binnen de Veste 13.30 tot 16.30 uur. Kinderkeretfeest in De Lichtboei. 14.00 uur. Afscheid dijkgraaf M. J. Steur tij dens bijzondere vergadering in ge bouw waterschap. 14.00 uur. Kerstviering NCVB in bovenzaal Ge reformeerde kerk. 20.00 uur. Zierikzee, Brouwershaven en Scharendijke Kinderkerstloop ten behoeve van vluchtelingen. Tussen 15.00 en 17.00 uur. Burgh-Haamstede Commissievergadering algemene be stuurlijke zaken gemeente Wester- schouwen in gemeentehuis. 16.00 uur. Bingo klaverjasclub Haamstede. Dorpshuis de Schutse. 20.00 uur. Scharendijke Raadsvergadering in het gemeente huis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Keretmiddag bejaardensoos/ANBO in Ons Dorpshuis. 14.00 uur. Bruinisse Schrijfavond Amnesty International. Leeszaal van openbare bibliotheek. Van 19.00 tot 21.00 uur. Donderdag 21 december Zierikzee Kerstfeest Leger des Heils voor vrou wen die lid zijn van een vrouwen bond. 14.00 uur. Noordgouwe Avond van regionale agrarische com missie, thema financiering van be drijfsovername. Café-restaurant Van der Weijde. 20.00 uur. Oosterland Kerstviering NBvP. Oosterhof. 19.30 uur. Bruinisse Begrotingsraadsvergadering. Ge meentehuis. 16.00 uur. Vrijdag 22 december Zierikzee Christmas Carols door Gereformeerd kerkkoor in Nieuwe Kerk. 20.30 uur. (Zaal open 20.00 uur.) Bruinisse Kerstfeest voor kinderen Goed Nieuws-club in het dorpshuis. 19.00 Zaterdag 23 december Zierikzee Concert van Are Musica. Kerstcon cert bij kaarslicht in de Lutherse kerk. Aanvang 20.00 uur. Burgh-Haamstede Signeeractie Maz Giljam. Geschen kenhuis Goudzwaard. 14.00 tot 16.00 uur. Sirjansland Keretzangavond in Nederlandse Her vormde kerk. 19.30 uur. Bruinisse Expositie antieke comtoise-klokken. Restaurant The Sailors Inn. 12.00 tot 17.00 uur. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 2