Monument in Burghsluis onthuld door oud-minister en oud-schipper QSU c Muziektent Havenpark blijft VERWIJS ÜEJU MOP03... SAMAN BV DE ZIERIKZEESCHE COURANT Grootvader Vorst... nieuwe C.V.-ketel Saman B.V. RIKZEESCHE NIEUWSBODE Musea Zijden draadje Familie Ockersse Belangrijk De Zierikzeese musea zijn vanaf volgend jaar Hef voortbestaan van de Bruse jeugdbrand- familie Ockersse was eertijds heel belang- Het eerste korfbalteam van All-Ready behaal- vaker open. (Pag. 2). weer hangt aan een zijden draadje. (Pag. 3). r'jk °P Schouwen-Duiveland. (Pag. 4). de een belangrijke overwinning op Tjoba 3. (Pag. 9). DINSDAG 19 DECEMBER 1989 146ste jaargang Nr. 24664 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Wat richt gij stenen beelden voor hen op, als konden zij ooit vergeten worden. Wilt gij ze werkelijk eren, volgt dan hun voorbeeld en luistert naar hun lessen. Grillparzer Visuele herinnering aan het werk van de redders van de redders van de reddingsmaat schappij", besloot Niemantsverdriet haar toespraak. J. C. van Munster» van Heg ven, president-directeur van de Koninklijke Zuid-Hollandsche Maatschappij tot Redding van Schip- BURGHSLUIS - „Ons past groot respect voor de inzet en het doorzettingsvermogen van zovelen. Vaak met groot gevaar voor eigen leven hebben zij zich ingezet voor het behoud van talloze mensenlevens". Dat zei bur gemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer, voorzitter van het Comité Monument Redders Burghsluis, in haar toespraak ter gelegenheid van de onthulling van het mo nument ter nagedachtenis aan het werk van de redders. Het monument werd onthuld door oud-minister M. H. M. F. Gardeniers-Berendsen en oud-schipper Cees Schot. Niemantsverdriet schetste in haar toespraak in het kort de geschiedenis van de reddingspost in Burghsluis. Het reddingsstation in Burghsluis werd in 1862 gestart als 'filiaal' van Zierikzee. In 1885 werd de post Burghsluis, na de opheffing van de post Zierikzee, een zelfstandig sta tion. Scheepsrampen De beruchte strandingsplaat Ban- jaard, voor de Schouwse kust, be zorgde de redders van Burghsluis heel wat werk. Niemantsverdriet: ,,In de loop van de jaren zijn vanuit Burghsluis en de andere plaatsen ve le reddingen uitgevoerd met wisse lend succes. Zonder daarbij anderen tekort te willen doen moeten we in het bijzonder de familie Van der Klooster noemen. Generaties van hen waren als schipper of bemanningslid aan de reddingsboot verbonden". Niemantsverdriet ging verder niet in op de historie maar vertelde wel hoe net idee om een monument voor de redders op te richten tot stand is gekomen. Het plan komt uit de ko ker van W. P. de Vrieze, voorzitter van de redactie van de Kroniek van het Land van de Zeemeermin. ,,Die gedachte bleef een jaar rusten en begin van dit jaar werd besloten een poging in het werk te stellen om een monument tot stand te brengen", aldus Niemantsverdriet. Een comité werd ingesteld en men vond een aan tal mensen bereid zich voor het plan in te zetten. Het comité ging meteen aan het werk om geld in te zamelen. Dat verliep voorspoedig want binnen het jaar was de benodigde 10.000,- bijeen gesprokkeld. Zuidwester Aan kunstenares Miems van Citters werd gevraagd een ontwerp voor het monument te maken. „Bij het ont werp heeft de lokatie een belangrijke rol gespeeld", aldus Niemantsver driet. „Het monument heeft een plaats gevonden op de plek waar het boothuis van het station Burghsluis heeft gestaan. Vanaf die plaats ver trok de reddingsboot". Over het ontwerp van Van Citters toonde Niemantsverdriet zich zeer enthousiast. Het monument is ver vaardigd uit een speciale graniet- soort en bestaat uit een stenen zuil waaruit het silhouet van een redder, compleet met zuidwester, is uit gespaard. „Voor nu en in de toekomst is het een visuele herinnering aan het werk breukelingen stelde in zijn toespraak dat het in het verleden niet altijd zo normaal is geweest als vandaag de dag om drenkelingen te redden of schepen in nood te hulp te komen. Eigenbelang „Liefde voor de medemens heeft het maar al te vaak afgelegd tegen ei genbelang en de begeerte om een graantje mee te pikken van de rijke buit die soms zomaar bij storm op de banken of op het strand terecht kwam", aldus Van Munster van Heu- ven. „Aan de kust had men het im mers niet altijd zo breed en nam men het soms niet zo nauw". „Let wel, ook uit die donkere tij den zijn treffende voorbeelden be kend van reddende mensenliefde, maar er ging toch ook weieens wat mis. Temeer daar het toezicht vrijwel ontbrak". Van Munster van Heuven bena drukte verder dat de redders hun werk deden met gevaar voor eigen le ven. Hij bracht de scheepsramp bij Huisduinen in herinnering waarbij alle te hulp gesnelde redders omkwa men omdat hun sloep omsloeg. „Dat is de directe aanleiding geweest tot de organisatie van het reddingswezen door de oprichting van beide red dingsmaatschappijen in ons land in november 1824 Onverschrokken Na een uitgebreide omschrijving van de verdere wederwaardigheden van de reddingsmaatschappij volgde het verhaal van de stranding van stoomschip Baidar in 1897. Een red ding waarbij men meerdere tochten moest ondernemen om bij het ge strand schip te komen. Hetgeen vol gens Van Munster van Heuven een goed beeld geeft van de onverschrok kenheid van de redders. Hij wees er nadrukkelijk op dat niet alleen de familie Van der Kloos ter zich heeft ingezet voor de red dingsmaatschappij. „Ik zal dan ook veraer geen namen noemen uit vrees onvolledig te zijn". „Eén uitzondering wil ik toch wel maken voor iemand die in dit gezel schap is opgevallen", aldus Van Munster van Heuven. Hij doelde daarmee op mevrouw C. van der Ha ven-Eikelenboom die van 1972 tot 1983 als opstapper op de President Jan Leis heeft gevaren. „Niet alleen in Burghsluis iets bijzonders, deze vrouw in het reddingswerk, maar naar mijn weten ongeëvenaard langs de Nederlandse kust". Paraat Van Munster van Heuven bracht nog onder de aandacht dat hoewel de hulp van de reddingsmaatschappij vaak de watersport in de meest ruime zin betreft er ook nog steeds scheep vaartrampen voorkomen. „De be manningen van reddingsboten langs de hele kust dienen paraat te zijn voor hulpverlening van surfer tot scheepsramp". Van Munster van Heuven besloot zijn toespraak met de opmerking dat met het monument niet alleen de red ders, maar ook het 'thuisfront' geëerd worden. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar de haven van Burghsluis waar de regen en wind wera getrotseerd om getuige te kun nen zijn van de onthulling van het monument. Dit nummer bestaat uit 10 pagina' Wr- pa Bitr Advertentie Het nieuwe monument. Daarnaast de heer Schot en mevrouw Gardeniers. (Foto: Joop van Houdt). VERS BAKKERIJ Voor de kerstdagen bestellen 01110-12224 BELLEN Kerstkrans Kerststaaf Wheinachstol Tulbanden Kersttaart UW WARME BAKKER Haringvlietplein 6 't hoekje Mol 1, tel. 12644 Verwachting tot woensdagavond: Regen en wind In de loop van de nacht toenemende bewolking gevolgd door regen. Over dag veel bewolking en van tijd tot tijd regen of motregen. Minimum temperatuur ongeveer 6, middagtem- peratuur tussen 3 graden in het noordoosten en 7 graden in het zuid westen van het land. Middagtempera- turen rond 11 graden. Wind uit zuid tot zuidwest, toenemend tot krachtig, aan de kust en op het IJsselmeer tot hard of stormachtig. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 23 dec.: Donderdag: Zonneschijn: 0% Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: zuidwest 6 Vrijdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: west 5 Zaterdag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 20 dec. Zon op 08.45, onder 16.30 Maan op 00.45, onder 12.26 21 dec. Zon op 08.45, onder 16.30 Maan op 01.56, onder 12.37 Laatste Kwartier: 20 december (00.54) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Nauwelijks is de vorige depressie voorbij of wij krijgen al weer te maken met het slechte weer dat samenhangt met een nieuwe Oceaandepressie. Tussen de beide depressies ligt een zwakke rug van hogedruk. Deze pas seert vanavond met enkele opklarin gen het land. Bij een tijdelijk tot ma tig afnemende wind, koelt het in de loop van dinsdagavond af tot tussen de 3 graden in het noordoosten van het land en 7 graden in Zeeland. In de loop van de nacht drijft echter alweer bewolking binnen. Spoedig gevolgd door regen. Deze weers- verslechtering hangt samen met de al bovengenoemde nieuwe Oceaande pressie. Bouwwerk waarschijnlijk erkend als jong monument Advertentie ZIERIKZEE - De muziektent op het Havenpark, daar geplaatst ter gelegenheid van het koninklijk bezoek in 1908 blijft! Met uitzondering van de raadsleden H. Asma (PvdA) en W. F. Sprengelmeijer (RU) bleek de Zierikzee se gemeenteraad het vervallen bouwwerk een goed hart toe te dragen. Wacht de komst van Grootva- dertje Vorst niet tijdelijk af, want' opa's kunnen zeer streng zijnll Maar... die strenge Grootvader vlucht voor een van Vraag offerte! Constructeurs/Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Tel. 01110-12647 Ook voor: Dakbedekking Goten in koper en zink Het lot van de muziektent is nauw verbonden met de herinrichting van de binnenstad (Havenplein, Haven park, Kraanplein en Vrijpoortje) die in 1990 wordt uitgevoerd. Deze herin richting, die de voetganger meer ruimte moet bieden gaat in zijn tota liteit zo'n 1,3 miljoen gulden kosten. Een klein deel ervan 185.000,-) is nodig voor de „finishing touch" van deze herinriching zoals onder andere voor de verbetering van de gemetsel de bank bij het Kraanplein, zitban ken, het veranderen van de evene mentenverlichting en het vernieuwen van de gasleiding ten behoeve van de flambouwen. Raadsnestor H. Asma bleek die flambouwen maandagavond met an dere ogen te bezien dan onlangs in de commissie, waar hij zich als een voor stander van die flambouwen toonde het geval was. Na overleg met de frac tie en gezien alle reacties bleek Asma zijn mening te hebben gewijzigd, te meer ook omdat die flambouwen nauwelijks worden gebruikt. Dissidenten „Schrappen we die flambouwen dan houden we vijfduizend gulden over en dan zwijg ik nog over onder houd en het gebruik van gas" aldus de oud-wethouder, die zien persoon lijk nog eens als overtuigd tegenstan der van de muziektent ontpopte. In die afwijzing kreeg de PvdA-er steun van RÜ-vertegenwoordiger W. F. Sprengelmeijer. Deze constateerde met enige scherts dat de PvdA ook zijn dissidenten kent. „Wanneer het groen verwijderd wordt dan zal deze tent in volle le lijkheid te zien zijn" aldus Asma die daarbij ook wees op het bedrag van zo'n dertigduizend gulden dat straks nodig zal zijn om de muziektent op te knappen. Asma had dan ook graag gezien dat de muziektent in een later stadium nog eens ter discussie zou worden gesteld. De bezwaren van Asma en Spren gelmeijer die eerder reeds het ver dwijnen van de muziektent uit het centrum bepleitte, werden niet door de andere commissieleden gedeeld. Een voorstel van Asma om de kosten voor de flambouwen (vijf mille) uit het totaalbedrag voor deze herinrich ting te halen werd dan ook met acht tegen vijf stemmen (PvdA en RU) verworpen. De andere raadsleden bleken die muziektent als beeldbepalend ge- bouwwerk te willen handhaven. De liberaal Geleijnse waarschuwde er dan ook voor dat men er spijt van zou krijgen als de muziektent daar zou verdwijnen. Een mening die door raadsvoorzitter Asselbergs en ook wethouder P. de Rijke werd onder schreven. „De muziektent wordt in het straatbeeld steeds, unieker, wan neer de muziektent op het Haven- park goed wordt opgeknapt dan is dat een stuk verrijking" aldus Assel bergs die de raadsleden er op wees dat wanneer besloten zou worden dat de muziektent zou blijven, dit ook be tekende dat er rekening gehouden zou worden met de restauratie van het bouwwerk, dat mogelijkerwijs ook een plaats krijgt op de lijst van jonge monumenteii, die volgend jaar zal verschijnen. Fietsers Ook de veiligheid van de fietsers kwam in verband met deze herinrich ting aan de orde. De gedachte achter de herinrichting is om de voetganger in het centrum meer veiligheid te ge ven. Dit ten koste van de auto. Maan dagavond kwam de vraag naar voren hoe het nu met de veiligheid van de fietser is gesteld, wanneer dit plan wordt uitgevoerd. Wethouder P. de Rijke: „De laatste maanden horen we dat we veel doen voor de voetganger, maar dat de fiet ser tekort komt" Volgens burgemees ter Asselbergs is dat gevaar dat de fietsers door die wegversmalling het kind van de rekening worden in het centrum niet zozeer aanwezig omdat aan beide zijden van het Havenpark alleen eenrichtingsverkeer mogelijk zal zijn. Een vergelijking met de No- belstraat gaat dan ook niet op. Als de veiligheid het noodzakelijk maakt zal ook Asselbergs weieens over het middengedeelte van de weg fietsen, omdat „nergens in de wet staat aangegeven dat een auto voor rang heeft op een fietser". Enige onduidelijkheid ontstond toen de tijdelijke maatregelen voor het verbeteren van de verkeersveilig heid in de Weststraat ter sprake kwa men. Om deze tijdelijke maatregelen in '90 uit te kunnen voeren moest maandagavond een bedrag van 15.800,- beschikbaar worden ge steld. De inhoud van de voorgestelde maatregelen zal alsnog in de commis sie verkeer worden besproken. „Ik had gehoopt dat dit voorstel eerder was gekomen. In december '87 werd reeds gesteld dat het in de com missie verkeer aan de orde zou ko men. Deze hele procedure heeft te lang geduurd", aldus de liberaal J. J. Geleijnse. Soortgelijke bewoordin gen werden ook door Asma (PvdA), Sprengelmeijer (RU) en Legemaate (CDA) geuit. Asma: „Het publiek leeft in de verwachting dat er snel wordt gehandeld" aldus de sociaalde mocraat. Raadsvoorzitter Asselbergs had een reden voor deze werkwijze en be greep de kritiek van genoemde raads leden niet erg. Tben de bewonerscom missie Weststraat veiliger eind '87 bij de gemeente aanklopte was er vol gens de burgemeester gewoon geen geld om deze straat eerder dan 1993 (wanneer daar rioleringswerkzaam heden zijn gepland) her in te richten. Volgens Asselbergs is dit ook aan de bewonerscommissie medegedeeld. Nu er dit jaar echter onverwacht toch geld hiervoor beschikbaar is wil het college volgend jaar tijdelijke maatregelen treffen. „Eerst werd het vreemd gevonden dat het niet op het bestedingsplan voor '89 staat en nu is het ook niet goed" aldus een ietwat verongelijkte raadsvoorzitter die van mening was dat het mensen bedotten is wanneer je commissievergaderin gen en hoorzittingen belegt om ver volgens te moeten erkennen dat er geen geld is. „We hadden de procedures (in com missie ep raad) beter in elkaar kun nen schuiven zodat eerder met de uit voer begonnen zou zijn" aldus Geleijnse. Volgens wethouder De Rij ke behoeft er met de huidige werk wijze niet veel tijd verloren te gaan. Als het geld beschikbaar is gesteld Het PvdA-raadslid H. Asma mag dan een muziekminnend mens zijn, de muziektent op het Havenpark ziet hij evenals W. F. Sprengelmeijer niet zitten. kan er zijns inziens (en afhankelijk van de weersomstandigheden) bin nen een termijn van zes weken met de uitvoer worden begonnen. Verkeersmaatregelen ook in de Miereweg. Door het toenmalige hoofd van 't Kofschip is de gemeente ge vraagd om iets te doen aan de ver keersonveiligheid in de Miereweg. Met slecht weer, wanneer veel ouders hun kind met de auto naar school brengen leidt dit tot gevaarlijke si tuaties voor met name de kinderen die fietsend naar school gaan. Om verbetering in die situatie te brengen wordt de Miereweg fietspad. Behalve het plaatsen van borden komt er aan de kant van de Grevelin- genstraat ook een sluishek te staan. Dit hek is draaibaar zodat in geval van nood de twee hekdelen kunnen worden gedraaid zodat de Miereweg dan voor auto's toegankelijk is. Dit alles (het plaatsen van borden en het hek) gaat 4500,- kosten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1