,SU Schouwen-Duivelandse jeugd op pad voor vluchtelingen Voortrazende verkeer: bron van ergernis in Weststraat HOUDT HET DROOG! Sm Zierikzee krijgt nieuwe stichting voor promotie DE ZIERIKZEESCHE COURANT ZIERIKZEESCHE M NIEUWSBODE IKI ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Havenplateau Speellieden Herman Pieter de Boer Voetbalseizoen B en w van Bruinisse willen havenplateau niet De Middeleeuwen herleven tijdens het optre- Het optreden van Herman Pieter de Boer in Hoe is 't geweest en hoe zal het worden? - Een gebruiken als parkeerplaats voor vrachtwa- den van de Speellieden van Voorne in de Rid- Zierikzee trok veel belangstelling. (Pag. 4). terug- en vooruitblik op het voetbalseizoen gens. (Pag. 2). derzaal van Slot Haamstede. (Pag. 3). '89/'90. (Pag. 6). MAANDAG 18 DECEMBER 1989 146ste jaargang Nr. 24663 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Vrede kan niet door geweld gehandhaafd worden, al leen door elkander te begrijpen. Albert Einstein Woensdag 20 december worden machtigingskaarten huis- aan-huis opgehaald en neem een abonnement op dé krant van Schouwen-Duiveland. Maandag Dinsdag - Donderdag Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland. De ingevulde en ondertekende bon. met wettig betaalmiddel, in een gesloten envelop. zonder postzegelsturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, abonnementen administratie. Antv/oordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. LET OP!! De nieuwe abonnee mag de afgelopen 3 maanden geen abonnee zijn geweest. dé krant van schouwen - duiveland! JA. WIJ HOUDEN HET DROOG DEZE WINTER Noteer ons voor een kwartaalabonnement met ingang van heden. I 43.50 per kwartaal) Een wettig betaalmiddel, bank- of girocheque, met daar op het verschuldigde bedrag f 4350. hebben wij bij gesloten. Stuur ons de paraplu geel/zwart r met de kleuren bordeaux QON Naam Mres Plaats Postcode Telefoon ZIERIKZEE - Vrede op aarde, een helse drukte om het huis in kerstsfeer te brengen en de ijskast vol te stouwen. In alle drukte zou je vergeten dat er voor velen geen spra ke van een onbezorgd Kerstfeest is. Voor de vele vluchte lingen bij voorbeeld. Speciaal voor de vluchtelingenkin deren gaat een aantal Schouwen-Duivelandse kinderen woensdag 20 december tussen 15.00 en 17.00 uur huis- aan-huis speciale machtigingskaarten (voor giften) uit de omroepbladen van deze week ophalen. Deze Kinderkerètloop waaraan ook in Zierikzee, Brouwershaven en Scha- rendijke door de oudste leerlingen van de basisschool wordt deelgeno men is een actie van het Vluchtelin genwerk Nederland en vormt het sluitstuk van een tweejarige voor lichtingscampagne rond het thema Vluchtelingen... mogen ze even. Deze campagne moet leiden tot een wat meer realistische kijk op vluchtelin gen en de redenen van hun vlucht. Luxe goed Nederland blijkt op dit gebied op twee gedachten te hinken. Wanneer de mensenrechten ergens op de we reld worden geschonden loopt ieder een te hoop. Wanneer dit ertoe leidt dat mensen hun land ontvluchten en een veilig heenkomen in Nederland zoeken dan blijkt het allemaal wat moeilijker te liggen. Asiel krijgen is een luxe goed, schaars en voor vele vluchtelingen nooit binnen handbe reik. Meneer Kaktus Zoals gezegd vormt de Kinder- kerstloop van woensdag 20 december het sluitstuk van deze tweejarige voorlichtingscampagne. Aange spoord door Meneer Kaktus van de Grote Meneer Kaktusshow zullen de Al met al hoopt het Vluchtelingen werk Nederland met deze landelijke actie vier miljoen gulden bijeen te brengen voor onder meer het geven van taallessen aan vluchtelingen en het organiseren van zomerkampen voor vluchtelingenkinderen. Ook voor opvang en begeleiding van vluchtelingen is gezien de toenemen de vraag geld nodig. Een zinvolle actie, zeker in een tijd waarin kinderen (en volwassenen) hier genieten van alle overdaad. Zo blijkt uit de woorden van J. I. Goed hart, directeur van de Theo Thijssen- school. ,,Het is een goede zaak om rond de Kerst aandacht te schenken aan hen die het minder goed hebben", aldus Goedhart. Het feit dat het toch ook wel een beetje hypocriet kan zijn om in deze tijd van consumptieve overvloed een aalmoes voor de min der bedeelde te schenken, ziet "Goed hart niet als schaduwzijde. ,,Als je ziet wat mensen geven en niet een keer maar voor verschillende acties, dan vraag ik me af of ze dat alleen maar om het geven doen. Ik vermoed dat er echt nog wel mensen zijn die bewogen zijn met het lot van ande ren". De oudste leerlingen van de Theo Thijssenschool waren dat in ieder ge val wel. Goedhart: ,,We hebben de kinderen gevraagd of ze aan deze Kerstloop mee wilden doen. De mees ten wilden dat wel. Een voordeel van deze actie is vind ik dat de kinderen niets behoeven te verkopen en ook niet met geld over straat moeten". Het belangrijkste is echter dat de in Nederland verblijvende vluchte lingen en hun kinderen ermee zijn ge baat. Wat dat betreft heeft Goedhart geen moment geaarzeld. ,,Tben we in de Tweede Wereldoorlog ellende ken den waren we ook blij met hulp en opvang, daarom vind ik dat ook de huidige vluchtelingen geholpen moe ten worden" aldus de schooldirecteur. Behalve het ophalen van machti gingskaarten in Malta zal ook de Theo Thijssenschool zelf een bijdrage leveren door een deel van de op brengst van het jaarlijkse buurtfeest voor dit doel beschikbaar te stellen. Daarnaast is het woensdag voor die genen die geen omroepblad hebben ook mogelijk om een ingevulde be taalkaart bij de Theo Thijssenschool af te geven, waarna deze worden doorgestuurd naar het Actiecentrum van Vluchtelingenwerk Nederland. BRUSSEL - De EG zal de komende twee jaar 15 miljoen ECU (ECU 2,33 gulden) uitgeven voor genetisch onderzoek om de medische kennis op dit gebied te verhogen. Het gaat om onderzoek op het gebied van het ge noom, het geheel van genen en chro mosomen van een mens. oudste leerlingen (de groepen 6 tot en met 8) van ruim zestig Zeeuwse basis scholen tussen 15.00 en 17.00 uur huis- aan-huis gaan om de ingevulde mach tigingskaarten die deze week in de oproepbladen zitten op te halen. De NOS-televisie zal zowel dinsdag 19 als woensdag 20 december aan dacht aan deze actie besteden met dinsdag een programma over vluchte lingen. waarin naast politici ook vluchtelingen zelf aan het woord ko men en verschillende artiesten zullen optreden. Dit programma volgt na het 20.00 uur journaal. Woensdag zal NOS-Studio Sport voor, tijdens en na de voetbalwedstrijd Nederland- Brazilië aandacht aan deze nationale Kinderkerstloop besteden, waarbij ook de resultaten van de actie bekend worden gemaakt. Wijk Ook op Schouwen-Duiveland trek ken de kinderen erop uit. De Theo Thijssenschool. de Sint Willibrordus- school. de Johan Louis de Jonge school en de Jan Wouter van den Doelschool uit Zierikzee zullen elk een wijk voor hun rekening nemen, terwijl in Brouwershaven en Scha- rendijke de Schoener en Helchersee- school hun steentje aan deze actie ten behoeve van het vluchtelingenwerk zullen bijdragen. Gezamenlijk initiatief VVV en ZOG ZIERIKZEE - Er komt begin 1990 een nieuwe stichting in Zierikzee die tot taak krijgt om allerlei promotionele activiteiten beter op elkaar af te stemmen. De besturen van de VVV-Zierikzee en de Zierikzeese Ondernemers Centrale hebben dit begin december tijdens een geza menlijke vergadering besloten. Het idee van een stichting die reeds bestaande en ook nieuwe promotie activiteiten zou moeten coördineren ''en stimuleren is niet nieuw. Vorig jaar reeds werd dit idee besproken tijdens een ledenvergadering van de Zierikzeese VW. In die nog op te richten promotiestichting zouden VVV, ZOC én gemeente moeten sa menwerken om zodoende tot een be tere afstemming van verschillende promotionele activiteiten te komen. Dit idee van een gezamenlijke aan pak van de promotie van Zierikzee leek een beetje naar de achtergrond te zijn gedrongen totdat de besturen van de VW-Zierikzee en de ZOC be gin december besloten om het groene licht voor deze nieuwe stichting te ge ven. Waarschijnlijk nog begin 1990 zal de nieuwe stichting officieel wor den opgericht. Wat de taakstelling van deze pro motiestichting betreft merkt VW- voorzitter mr G. Nijland op dat het hier om promotie van Zierikzee in de ruime zin des woord gaat. Niet alleen op toeristisch gebied maar ook op economisch terrein is een goede pro motie van Zierikzee volgens Nijland niet alleen gewenst maar ook noodza kelijk. Uitgangspunt hiervoor is om de verschillende activiteiten die nu op het gebied van de promotie be staan beter op elkaar af te stemmen. Een van de eerste activiteiten van de nog op te richten stichting zal dan ook zijn om tot één promotieboekje te komen. Momenteel hebben zowel VVV als ZOC en gemeente hun eigen publikaties. Het bezwaar dat de ge meentelijke Vraagbaak informatie bevat die alleen voor de plaatselijke bevolking interessant zou zijn wordt door de VW-voorzitter niet gedeeld want de informatie uit de "Vraagbaak kan ook voor een toerist waarde heb ben. Ofschoon de nieuwe stichting een gezamenlijk initiatief is van VVV en ZOC denkt voorzitter Nijland ook aan de gemeente Zierikzee als parti cipant in de nieuwe organisatie. Tbt nu toe heeft de gemeente te kennen gegeven het reilen en zeilen van de stichting via een toehoorder op de voet te willen volgen. Een teleurstel lend standpunt volgens voorzitter Nijland. die gelet op het belang van een goede promotie voor de gemeente Zierikzee op een iets actievere bijdra ge van de lokale overheid had ge hoopt. .Ik zou het erg op prijs stellen als de gemeente in deze nieuwe stich ting zou willen participeren" aldus Nijland. Wie regelmatig gebruik maakt van de Weststraat weet dat het daar knap gevaarlijk kan zijn. Zeker als fietser is het in deze straat oppassen gebla zen en moet je soms halsbrekende toeren uitvoeren om heelhuids tussen het voortjakkerende autoverkeer en de vrachtwagens die richting cen trum crossen door te fietsen. Ook voor de ouderen uit Borrendamme en de leerlingen die gebruik maken van de gymnastiekzaal in de Raamstraat is de Westraat niet direct prettig wan delgebied, ondanks dat de voetgan- gersstrook nu ook met paaltjes is af gebakend, hetgeen al een kleine verbetering blijkt te zijn. Dat zware vracht- en busverkeer dat door de straat dendert brengt voor de bewo ners nog een ander bezwaar met zich mee. Het zware vrachtverkeer en de bussen die de Weststraat gebruiken om naar het centrum of het parkeer terrein aan de Balie te gaan, doen de huizen (particulier bezit) schudden en trillen op hun grondvesten, waar door her en der scheuren verschijnen. Die verkeersoverlast nam met na me na het wijzigen van de rijrichting in de Ravenstraat en het verbeteren van de Westbrug en -straat vormen aan, die voor R I. Hage reden waren om in de pen te klimmen om na te gaan hoe de andere bewoners over de ze overlast dachten. ,,Kijk, gezien an dere verkeersremmende maatregelen in de stad dacht ik dat we de situatie met goed overleg met de gemeente wel zouden kunnen veranderen". Bewoners De respons op de brief van Hage liet niets aan duidelijkheid te wensen over. Op drie bewoners na bleek ie dereen in de Weststraat de klachten van Hage te onderschrijven en ook over de maatregelen tegen deze ver keersoverlast bleken er ideeën onder de bewoners te leven. Een bewoners commissie met de niets aan duide lijkheid te wensen overlatende naam Weststraat veiliger werd in het leven geroepen. Deze commissie, bestaande uit P. J. Hage, J. M. van de Brand, G. A. Lup- gens J. C. van Beveren en J. Schot zet te in -cc-n brief aan de gemeente de klachten van de bewoners op een rij tje en voegde daarbij tevens een aan tal mogelijke oplossingen op zowel lange als korte termijn toe. Zo werd onder andere voorgesteld om de straat te versmallen en een verbod voor het rijden met autobussen in de Weststraat uit te vaardigen. Daar naast zou de rijrichting in de Raven straat in de oude situatie moeten worden hersteld ten einde de West- straat te ontlasten van het zware vrachtverkeer. Van de Brand: „Die oplossing komt komt erop neer dat het in en uitgaan de verkeer niet geconcentreerd zou worden in de Weststraat, maar over meerdere in- en uitvalswegen zou worden verspreid. Dit gecombineerd met snelheidsbeperkende maatrege len". Bij dit laatste denkt Van de Brand aan het versmallen van de straat door bij voorbeeld daar bloem bakken a la de Poststraat neer te zet ten B en w zegden begin '88 de bewo ners toe de kwestie door te spelen naar de politie en de dienst gemeen tewerken. Ongetwijfeld tot teleur stelling van de bewoners van de West straat werd in de nazomer van '88 duidelijk dat de Weststraat het daar op volgende jaar nog niet aan de beurt was voor herbestrating, omdat er geen geld voor beschikbaar was. Opnieuw klom de commissie West- straat veiliger in de pen, waarna een gesprek met b en w volgde, waarin beide partijen hun standpunten naar voren brachten en waarbij door b en w werd toegezegd dat de dienst ge meentewerken een plan voor de ver betering van de verkeersveiligheid zou ontwikkelen. Dit zou vervolgens aan de politie en aan de commissie zou worden voorgelegd. Een jaar later ligt er nu een plan op tafel om de situatie in de Weststraat op korte termijn te verbeteren zolang de herinrichting vn de Weststraat die gelijk met de aanpassing van het kruispunt Laan van Saint Hilaire/ Scheldestraat/Westbrug is gepland nog niet is uitgevoerd. Als tijdelijke oplossingen worden onder andere woonerf-obstakels oftewel drempels voorgesteld. Een mogelijkheid die voor een straat weliswaar verkeers- remmend kan werken maar die voor de huiseigenaar voor wiens huis die drempel komt te liggen, volgens de commissie bepaald geen pretje is. Hoe blij de bewonerscommissie ook is met het feit dat er nu daadwer kelijk iets gaat gebeuren aan de ver keersoverlast in hun straat zijn ze toch ook wel een beetje verwonderd over het feit dat het allemaal zo lang heeft moeten duren. „Kijk, als com missie had je graag gezien dat er meer samenspraak zou zijn geweest tussen gemeente en commissie" zo verwoordt Van de Brand de gevoelens van de bewonerscommissie, die graag zou zien dat ze bij de uitvoer van het plan wat meer betrokken zou wor den. Blij dat er nu eindelijk wat wordt gedaan ZIERIKZEE - Er wordt hier in de Weststraat door auto mobilisten veel te hard gereden, terwijl het voortdende rende vrachtverkeer schade toebrengt aan de huizen. In het kort gezegd zijn dat de belangrijkste redenen ge weest waarom een bewonerscommissie zich eind '87 tot de gemeente heeft gewend met het verzoek de Weststraat veiliger te maken. Nu twee jaar later ligt er een plan op tafel om deze straat veiliger te maken. Dit plan wordt vanavond (maandag 18 december) tijdens de maandelijk se raadsvergadering besproken. Het voortrazende verkeer in de Weststraat is een bron van ergernis voor de bewoners van de Weststraat. Niet alleen klagen zij over de verkeersonveiligheid maar ook over schade aan de woningen door met name het zware vrachtver keer. (Foto: Joop van Houdt). Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Verwachting tot dinsdagavond: Enkele buien Wisselend bewolkt en enkele buien. Temperatuur omstreeks 7 graden. Vrij krachtige westenwind, aan de kust en op het IJsselmeer hard. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 22 dec.: Woensdag: Zonneschijn: 10%. Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: zuid 5 Donderdag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: zuidwest 6 Vrijdag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 19 dec. Zon op 08.45, onder 16.30 Maan op onder 12.16 Laatste Kwartier: 20 dec. (00.54) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Morgen staat het weer in ons land nog steeds onder de invloed van een storing, die via ons land naar zuidelijk Scandinavië trekt en daar dinsdag in de middag aankomt. Op de oostflank van dit systeem wordt lucht aangevoerd, afkomstig van een zuidelijke breedte, terwijl overdag de lucht met een westelijke stroming over de Noordzee wordt aangevoerd. Dit betekent dat er maar weinig verschil is tussen de nacht- en dagtemperatuur, die in de buurt van de 7 graden komt te liggen. De lucht is onstabiel van opbouw dus komen er buien voor en daar tussendoor laat de zon zich af en toe zien. De wind neemt overdag toe tot vrij krachtig. Aan de kust en op het IJsselmeer tot hard, windkracht 7 en mogelijk even tot stormachtig.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1