B Bouw mortuarium Zonnemaire mogelijk al het volgend jaar Tol Zeelandbrug blijft doorn in het oog van Bruse CDA-fractie BIEFSTUKDAG Keurslagerij De Jonge ■ilSH C DE ZIERIKZEESCHE COURANT Kritiek op muilkorf- gebod in Zierikzee WA> ffih Pt eitr Nieuwe huisarts Noordgouwe Opbrengst glasbak stijgt weer ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Voorlichting Bejaardencentrum Plan de Bout Schaken In het voorjaar van 1990 worden jongeren uil De Bruse SGP/RPF wil uitbreiding van bejaar- Het college van b en w van Middenschouwen Zierikzee I verloor hel top schaakduel legen de gemeente Brouwershaven voorgelicht over dencentrum In 't Opper. (Pag. 4). wil de ontwikkeling van Plan de Bout voortva- Koudekerke. (Pag. 9). de 1990-maatregel. (Pag. 3). rend aanpakken. (Pag. 7). DONDERDAG 14 DECEMBER 1989 146ste jaargang Nr. 24661 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Het treuren baat de dode niet en voedt des levenden verdriet. Vondel Sugestie van CDA-raadslid R. J. van der Wekken ZONNEMAIRE - Op verzoek van CDA-raadslid R. J. van der Wekken gaat het Brouwse college van b en w bekijken of er mogelijkheden zijn om reeds volgend jaar een mortuarium te laten aanbouwen aan de gymnastiekzaal te Zonnemaire. Dat zou volgens Van der Wekken kunnen gebeuren in samenhang met de bouw van een nieuwe gemeentewerkplaats achter de gymnastiekzaal die in 1990 is gepland. Het Brouwse college van b en w gaat bekijken wat de mogelijkheden zijn om gelijk met de bouw van een nieuwe ge meentewerkplaats achter de gymnastiekzaal te Zonnemaire in 1990 aan het gebouw vast ook een mortuarium te bou wen. In zijn algémene beschouwingen naar aanleiding van de plannen voor 1990 drong de CDA-er er bij het colle ge van b en w op aan om de plannen ten aanzien van de voorgenomen bouw van een nieuwe (vrijstaande) gemeentewerkplaats achter de gym nastiekzaal te Zonnemaire opnieuw te bezien. „Wellicht is het mogelijk gelijk met de nieuwe gemeentewerk- plaats ook een mortuarium te bou wen. De noodzaak daarvan hebben we reeds in het verleden aangegeven. Wij zijn van mening dat de bouw van een mortuarium op korte termijn zal moeten worden gerealiseerd". Hoewel het college van b en w al eerder concludeerde dat een mortua rium in de gemeente Brouwershaven het beste kan worden gerealiseerd via aanbouw aan de gymnastiekzaal van Zonnemaire, bestonden geen plannen om die bouw ook op korte termijn te realiseren. Het mortuari um stond niet op de meerjarenra ming. ,,De prioriteit om er een te bou wen is bij het college niet erg hoog", zei wethouder Ph. J. van Ast tijdens de begrotingsbehandeling. Maar mis schien komt daarin binnenkort ver andering want namens het college van b en w zegde hij toe de suggestie van het CDA-raadslid te onderzoe ken. De verkeersremmende maatrege len waarmee provinciale waterstaat een proef wil nemen om de snelheid van het verkeer op de Zuidweg en de Dijk van Bommenede te Zonnemaire terug te brengen, houden in dat twee plateaus (brede verhogingen) worden aangebracht in die wegen. Een aan het begin van de Zuidweg voor het verkeer dat uit de richting Noord- gouwe komt en een aan het begin van de Dijk van Bommenede voor het verkeer dat uit de richting Brouwers haven komt. De plateaus zullen nog voor Kerst mis worden aangelegd. Na een half jaar wordt bekeken welke invloed de ze voorzieningen op de verkeerssnel heid hebben gehad. De mogelijkheid bestaat dat er daarna nog twee extra plateaus worden bijgelegd. In 1991 wordt definitief bepaald welke ver keersremmende maatregelen worden genomen voor beide wegen. Volgens burgemeester L. N. Labruyère be sloot provinciale waterstaat (de eige naar van de weg) de proef met de ver keersremmende maatregelen te doen omdat de plannen voor aanleg van een rondweg om Zonnemaire van de baan zijn. ,,Tot voor kort ging men er nog van uit dat zo'n weg er ongeveer in het jaar 2000 zou komen. Maar nu wil men de doorgaande route in de toekomst niet meer langs Zonnemai re, maar via de Heuvelsweg laten lo pen". Fiets- en wandelpaden De face-lift voor Zonnemaire in 1991, waarvan in de begrotingsbrief sprake is, houdt in dat langs de door gaande wegen een fietspad en voet pad worden gerealiseerd. En dat die wegen plus het gebied rondom de kerk opnieuw worden aangekleed met groen. Al deze plannen voor de wegen in Zonnemaire houden in dat de bewo ners van Dreischor nog even moeten wachten voor ook op de Bogerdweg en Stoof weg verkeersremmende maatregelen worden genomen. „We kunnen niet alles tegelijk. Uit een politierapport is gebleken dat het aantal verkèersovertredingen op de wegen in Dreischor lager ligt dan in Zonnemaire. Dus het knelpunt in Zonnemaire is het grootste. Drei schor komt later aan de beurt". 1 De plannen voor renovatie van de kerktoren in Zonnemaire in 1990 (kosten een kwart miljoen gulden) werden door alle fracties onder steund. En dat was ook het geval met de plannen om alle klassen van de openbare basisschool te Noordgouwe in één gebouw onder te brengen. Uit de algemene beschouwingen van de VVD-fractie kwam het voorstel om in Dreischor op de plaats van het huidi ge landbouwmuseum een complex te realiseren waarin zowel een nieuw dorpshuis als het landbouwmuseum zouden kunnen worden gerealiseerd. Uit de reactie van het college van b en w bleek dat men toch meer voelt voor renovatie van het huidige dorpshuis. Overigens wordt pas in 1992 een defi nitief besluit over deze voorzieningen genomen. Spreekuren Naar aanleiding van vragen vanuit diverse fracties verzekerde Labruyè re dat de spreekuren die huisartsen houden in de dorpen niet komen te vervallen als de diverse Groene Kruisgebouwen volgens plan worden opgeheven. ,,In overleg tussen de be trokken huisartsen, de kruisvereni ging en de gemeente zal een oplossing worden gezocht". EINDHOVEN - Het 5-jarige politie- paardje Cindy had er woensdagavond kennelijk geen zin meer in om de on geveer 160 Ajax-supporters in het re genachtige Eindhoven te begeleiden naar het PSV-stadion waar de beker wedstrijd Eindhoven-Ajax zou wor den gespeeld. Door een ongelukkig toeval botste het paard vlakbij het NS-station tegen een papierbak en ging vervolgens door de voorbenen. De onfortuinlijke ruiter werd daar door voorover afgeworpen. Eenmaal bevrijd van de last verdween Cindy in gestrekte draf richting warme stal. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - In een brief aan de fractievoorzitters van de Zierikzeese gemeenteraad en de burgemeester heeft L. van Mastrigt uit deze plaats aangedrongen op een herbezin ning op een aanlijn- muilkorf- gebod voor gevaarlijke en agressieve honden. De gemeen teraad is voornemens maan dag 18 december de wijziging in de algemene plaatselijke verordening aan te passen. Met deze wijziging probeert de gemeente Zierikzee - en veel collega-gemeenten - een instru ment te hebben tegen dergelij ke honden. Van Mastrigt, zelf bezitter van een Mechelse her der, vraagt de gemeente alvoj rens tot de wijziging over te gaan hondenbezitters inzicht te geven in de criteria die de ge meente gaat hanteren bij het vastellen of er sprake is van een agressieve of gevaarlijke hond. Ras Volgens de Zierikzeeënaar kan het ras op zich nooit bepa lend zijn voor een gemeente. Verder lijkt het Van Mastrigt een juiste zaak, indien de ge meente hondenbezitters aller eerst de gelegenheid geeft hun zegje te doen. Volgens de brief schrijver is die mogelijkheid er niet geweest. Concreet vraagt Van Mas trigt het gemeentebestuur de verordening uit te stellen, tot dat hondenbezitters hun zegje hebben kunnen doen en meer duidelijkheid hebben over de precieze plannen van de ge meente Zierikzee. De openbare raadsvergadering in het stad huis begint om 19.30 uur. Verwachting tot vrijdagavond: Af en toe regen Veel bewolking en af en toe regen, in het noorden van het land mogelijk met natte sneeuw. Minimumtempera tuur ongeveer 8 graden, in het noor den rond 3 graden. Middagtempera- tuur omstreeks 10, in het noorden circa 5 graden. Matige tot vrij krach tige wind, zuidwestelijk maar in het Waddengebied later oostelijk. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 18 dec. Zaterdag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 90% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: zuidwest 6 Zondag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 90% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: zuidwest 6 Maandag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 90% -Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: zuidwest 6 ZON- EN MAANSTANDEN 15 dec. Zon op 08.42, onder 16.29 Maan op 19.39, onder 11.15 Laatste Kwartier: 20 december (00.54) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Ook morgen blijft ons land onder de invloed van een uit gestrekt gebied van lagedruk dat van Ierland tot in Noord-Duitsland loopt. Het blijft zwaar bewolkt en hoewel het gebied met de meeste regen ge passeerd is valt er toch nog af en toe regen. Belangrijker is de scheiding tussen zachte Oceaanlucht en koelere lucht die vlak bij ons land ligt. Hierdoor kan de neerslag die in het noorden valt mogelijk wat natte sneeuw be vatten. Verder blijft de temperatuur daar enige graden achter bij de rest van het land waar het een graad of tien wordt. De wind waait uit het zuidwesten en is matig tot vrij krach tig, maar ook hier weer verschil met het noorden waar de wind uit een oostelijke richting waait. TILBURG - In ons land worden dit jaar 17 miljoen kilo kaarsen ver bruikt, drie procent meer dan vorig jaar, aldus de Nederlandse Vereni ging van Fabrikanten in de Kaarse nindustrie. De 17 miljoen kilo kaar sen zijn goed voor twee miljard uur kaarslicht. Dit licht wordt geleverd door ongeveer 200 miljoen kaarsen en ongeveer evenveel theelichtjes. NOORDGOUWE - A. W. Au- dier uit het Noord-Hollandse Santpoort is door de eilande- lijke vestigingscommissie huisartsen benoemd als de nieuwe huisarts voor Noord- gouwe. Audier wordt daarmee de op volger van H. J. M. Sleegers die wegens ziekte moest stoppen met de praktijk in Noordgou we. De praktijk werd tussen tijds waargenomen door R. Da- nen. De benoeming van Audier gaat in per een januari 1990. Naar verwachting zal de nieu we huisarts zijn werkzaamhe den in Noordgouwe ook in ja nuari beginnen. Hij is al gestopt met zijn huidige huis artsenpraktijk in Santpoort. De heer Audier is 36 jaar, is ge trouwd en heeft drie kinderen. Hij begon zijn werkzaamheden als huisarts in 1981 in Sant poort waar hij zich na zijn stu die vestigde. In Noordgouwe vestigt Audier zich op het prak tijkadres van dokter Sleegers. Hij werd door de eilandelijke vestigingscommissie huisart sen geselecteerd uit 20 artsen die solliciteerden naar de func tie in Noordgouwe. I Schouwen-Duiveland door provincie danig in het hemd gezet BRUINISSE - „Wanneer wordt nu eindelijk eens de tol van de Zeelandbrug afgeschaft? Die vragende kreet wordt onder de bevolking van Schouwen-Duiveland steeds vaker en luider gehoord. Alleen schijnt het nog niet tot Middelburg doorgedrongen te zijn". Deze hartekreet slaakt de CDA-fractie binnen de Bru se gemeenteraad in haar algemene beschouwingen op de gemeentebegroting voor 1990. Gesteld wordt dat Schouwen-Duiveland door de provincie danig in het hemd gezet wordt. „En dat blijkt nog altijd nader dan de rok te zijn Het CDA heeft weinig goede woor den over voor de provinciale bestuur- deren. In de ogen van het CDA ver schuilt men zich in Middelburg achter vage beloften en onduidelijke constructies. „Maar men komt maar niet met een door iedereen allang ver wachte beslissing tot het tolvrij ma ken van de brug". Jaaaaaaren „De brug is nu afgeschreven, maar men steekt de overschotten nu in een grootonderhoudsfonds voor eventue le calamiteiten. Zo kan het jaren en jaren duren voordat er een rechtvaar dig tolafschaffing komt", aldus de christen-democraten. Men brengt, wellicht ten overvloede, nog onder de aandacht dat de tolheffing voor de Zeelandbrug voor een heleboel inwo ners van Schouwen-Duiveland op z'n zachtst gezegd lastig is. „De ondernemer met zijn aanhan ger krijgt geen enkele reductie en Beusje naar het Grevelingenstrand heeft men een prachtig uitzicht op de altijd levendige haven. Zeker voorde toeristen die er dan ook druk gebruik van maken". Nu moeten de toeristen op de dijk volgens het CDA vaak opzij springen voor aanstormende auto's. Aanleg van een, veilige, wandelpromenade verhoogt volgens het CDA de aan trekkelijkheid van de route van het dorp naar Aquadelta sterk. „En het werk zou met een minimum aan kos ten in eigen beheer uitgevoerd kun nen worden". In haar algemene beschouwingen pleit het CDA verder voor het opzet ten van een gezamenlijke milieu dienst. „Niet als een extra gemeen schappelijke regeling, maar als een verschuiving van gemeentetaken naar de milieudienst". Het CDA heft ook een waarschuwende vinger: „Mi lieubewust maken is een mentaliteit sombuiging. Nog steeds wordt er af valolie en ander chemisch afval op het riool geloosd". Bestrijdingsmiddelen Het CDA stelt dat als de overheid het milieu hoog in het vaandel heeft zij ook voorzieningen moet creëren en koppelt daar de vraag aan of er voor de afvoer van chemisch afval op het havenplateau wel voldoende ca paciteit is. Ook vraagt zij het college eens te bezien of de gemeentelijke plantsoenendienst met minder, of als het even kan helemaal geen, onkruid bestrijdingsmiddelen haar taak naar behoren uit zou kunnen voeren. ook na de fusie van de Oosterschelde- ziekenhuizen is het voor patiënten en bezoekers van 'Goes' veel duurder geworden". In haar algemene beschouwingen gaat de CDA-fractie verder in op de aanleg van het watersporteiland Mos- selbank bij Bruinisse. Volgens de christen-democraten kan de aanleg van dat eiland weieens derving van inkomsten voor de beide jachthavens die de gemeente rijk is betekenen. Dit omdat op dat eiland, zo stelt de fractie, gratis overnacht kan worden. Niet alleen zou men dan minder pas santen krijgen, maar zou de gemeen te ook nogeens watertoeristenbe lasting mislopen. Wandelpromenade Het CDA komt in haar algemene beschouwingen nog eens terug op een eerder door hen gelanceerd plan: het creëren van een wandelpromenade over de dijk. „Vanaf de dijk langs het ZIERIKZEE - De Stuurgroep Pro motie Glasbak kan terugkijken op een succesvol 1989. In de eerste helft van het jaar gooiden de Nederlan ders ruim 120.000 ton glas in de glas bak, 6% meer dan in dezelfde periode van het jaar daarvoor. Daarmee blijft ons land met jaarlijks ruim 16 kilo glas per hoofd van de bevolking bij de eersten op de wereldranglijst behoren. De voortdurende campagne van de stuurgroep om de Nederlander te sti muleren (meer) glazen flessen, potten en ander verpakkingsglas naar de ruim 13.000 glasbakken in ons land te brengen, blijkt dus succes te hebben. In september j.l. is gestart met een nieuwe campagne, uitgevoerd met cartoons, vooral om ook de jeugd tot beter glasbakgebruik te stimuleren. Deze campagne wordt thans voortge zet met een nieuwe serie tekeningen van met elkaar pratende flessen en potten. Om begrijpelijke redenen neemt de glasconsumptie in de maand december altijd sterk toe. Advertentie CDA: ..Wanneer nu eindelijk verlost van tol". Vrijdag en zaterdag 250 gram f 7,75 Noordstraat 45 Burgh-Haamstede

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1