\\e^e «s^ee Keurslagerij De Jonge gemeente Z rikzee Open plekken en groene longen in de binnenstad van Zierikzee De Keurslager Verstand van lekker vlees berichten Varkenslappen 11,00 13,50 Sucadelappen kilof 19,00 Wie 't beste wil kiest voor de Keurslager Van de week: rappent 9,90 riapponf i4,oo Fricandeau Schnitzel Halfom gehakt Rundergehakt Varkensrollade Varkensfilet Varkensfiletrollade Haaskarbonade Ribkarbonade Schouderkarbonade u De grens van het volbouwen is bereikt ZIERIKZEE - Het is begrijpelijk en misschien aanvaardbaar dat de ABN-bank te Zierikzee haar door een muur afgeschermde binnenplaats mag gaan bebouwen. Men kampt al geruime tijd met ern stig ruimtegebrek of, om het verslag in de Zierikzee- sche Nieuwsbode (30 november) te citeren: „De ABN-bank in Zierikzee is uit haar jasje gegroeid"... Hoe groen was Zierikzee in 1660. Fragment van een kaart door Za- charias Roman. Het Jannewekken („Jenne wecke") heeft nr. 75. Met begrip voor deze wellicht onhoudbare situatie zal een ruime meerderheid van de raadsleden ongetwijfeld de positieve opstel ling van de commissie ruimtelijke ordening, industrie en recreatie steunen. Tbch zijn er een paar raadsleden die er andere opvattin gen op na houden. Laatstgenoem den hebben zich waarschijnlijk gerealiseerd dat ondanks schone beloften en op het oog onaantast baar lijkende bestemmingsplan nen toch telkens weer, soms kleine soms grotere, stukken levend groen en schilderachtige binnen plaatsen worden opgeslokt... Haast onmerkbaar (achter de mu ren!) en heel geleidelijk wordt het historisch stedebeeld van het eeuwenoude Zierikzee aangetast. D plannen van de ABN, hoe se rieus, en hoe goed ook onder bouwd, drukken bestuurders en bewoners van de historische stad opnieuw met de neus op de feiten. Men ziet het voor zijn ogen gebeu ren maar beseft nauwelijks dat in traag maar voortdurend tempo de binnenstad van Zierikzee als het ware dichtslibt. ,,Het volbouwen van de binnenstad is geen goede zaak", is er gezegd, „Want als al het groen verdwijnt neemt de leef baarheid af". Zo ver is het natuur lijk nog lang niet, maar ieder die door de Hoge Molenstraat wan delt of door de Sint Domusstraat, kan met eigen ogen aanschouwen dat hier en daar al aardig aan voormalige open plekken is ge knabbeld. Bovendien worden de groene longen die het ademen in de stad gemakkelijker maken, op verschillende plaatsen aangetast. Vooral in die betrekkelijk kleine (achter)straten vindt blokvorming plaats. Grootschalige complexen verrijzen; een opsomming mag hier achterwege blijven. Een nog vrij recent voorbeeld van „tuinbe- bouwing" vond destijds plaats achter het voormalige PZEM- gebouw bij het Gravensteen. De sterke argumenten van toen (het kan nauwelijks kwaad; het wordt alleen maar mooier) doen ook nu weer opgeld. Het voordeel van de steeds weer opduikende nieuwbouw- en ver bouwingsplannen in het hart van de stad is dat wij ons gaan verdie pen in de situatie van vroeger. Raadpleging van een eeuwenoude stadsplattegrond doet ons verrast opkijken: zoveel groen, zoveel tui en en akkers binnen de veste! De akkers hebben hun functie bin nen de stad sinds lang verloren, maar al het andere groen is nog even belangrijk als toen. Hoewel alle historische platte gronden van Zierikzee de over vloedige ruimte van het stadsdo- mein duidelijk aantonen kan een fragment van de handschrift- kaart door Zacharias Roman uit ca. 1660 als een goed voorbeeld gelden. Het detail dat bij dit arti kel wordt gereproduceerd toont ons de hoek waarin linksonder het stadhuis valt, boven de Nobel- poort en rechts 't Vrije (nr. 79) en de Nobelstraat (nr. 74). De Schuit haven is met nr. 70 aangeduid, het Jannewekken met nr. 75. Méér nog dan een beschrijving maakt het kaartbeeld duidelijk dat een zeer grote oppervlakte-onbebouwd in middels bebouwd is. Dat waS een proces dat een paar eeuwen duur de. Op zichzelf kan dit als heel vanzelfsprekend worden be schouwd. Niettemin lijkt de grens thans bereikt. Het groen in de vorm van de tuinen, de plaatsen en de plei nen is schaars geworden. Hetgeen rest is kostbaar. Wil men er toch nog eens iets afknabelen, dan mondjesmaat! Liefst niet meer dan met centimeters tegelijk... Wiebe Keikes kio f 16,00 kiiof 18,50 Extra voordelig f 8,95 kilo kilo Rundvleesaanbieding kilo kilo kilo f 11,00 f 18,50 kilof 19,00 kilof 17,00 kiiof 15,80 kiiof 13,80 Noordstraat 45 - Burgh-Haamstede Telefoon 01115-1497 Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Sommelsdijk met bij zondere opdracht (geestelijke verzor ging voor de Hervormd Diakonale Gezondheidszorg): J. Willemsen te Klundert, die dit beroep heeft aange nomen. Aangenomen naar Koudekerk aan de Rijn: J. A. Tielkemeijer te Streek- gemeente Fivelland; naar Nieuw Am sterdam: W. J. Hament, kand. te Box tel, die bedankte voor Nieuwerkerk (Z.) (Herv.-Geref.). Gereformeerde Kerken Beroepen te Veendam: A. J. Ver hoog te Ruinerwold-Koekange; te Wolphaartsdijk: drs. J. P. Feddema te Goes. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Giessendam en Neder-Hardinxveld: W. Scherff te Spakenburg-Z. Christelijke Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Naarden: J. M. Viergever, kand. te Ede, die bedankte voor Ulrum in combinatie met Lutje- gast. Bedankt voor Bussum: H. D. Riet veld te Maarssen; voor Emmeloord: A. Wagenaar te Mussel; voor Opper does: P. D. J. Buijs te Zwaagwestein- de. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Katwijk aan Zee en te Naaldwijk: A. F. Honkoop te Zwijn- drecht; te Woerden: J, den Hoed te Rock Valley (USA). Bedankt voor Capelle aan den IJs- sel (wijk Middelwatering): Chr. van der Poel te Yerseke; voor Middelburg- Centrum: G. J. van Aalst te Benthui zen; voor Rotterdam-Alexanderpol- der: J. S. van dei Net te Dordrecht. Gereformeerde Gemeente NIEUWERKERK - Donderdag 14 december, 19.30 uur ds. M. J. van Gel der, Tricht-Geldermalsen. Kand. W. J. Hament bedankt NIEUWERKERK - De heer W. J. Hament, kandidaat te Boxtel, heeft bedankt voor het beroep dat de Her vormde Gemeente van Nieuwerkerk samen met de Gereformeerde Kerk van Nieuwerkerk-Oosterland op hem had uitgebracht. In de Hervormde Gemeente is een vacature sinds 1987 toen ds. A. van der Ban, die eind vo rig jaar overleed, vervroegd met eme ritaat ging. De Gereformeerde Kerk is vacant sinds september 1988 toen drs. A. ten Hove, die sinds 1 december j.l. vervroegd met emeritaat is ge gaan, naar Lutjegast vertrok. Kandi daat Hament heeft het beroep van de gemeente van Nieuw Amsterdam aangenomen. Nedlloyd Delft, 11-12 15 n Kaap Guar- dafui naar Le Havre Nedlloyd Rotterdam, 11-12 Bremerha ven naar Antwerpen Snoekgracht, 11-12 te Amsterdam Aard appel beurs ROTTERDAM, 11-12. Consumptie aardappelen, los verladen af bedrijf, per 100 kg, exclusief BTW. Klei-aardappelen: Bintje 40-50 mm 21,00-f 22,00; Bintje 40-55 mm f 26,00-f 27,50; Bintje 50 mm op waarts 34,00-/ 35,00; Bintje 50 mm opwaarts (frites) 34,00-/ 35,00. Ei genheimer 40 mm opwaarts in zak ken 30,00-/ 32,00. Zandaardappelen: Bintje 40-50 mm 20,00-/ 22,00; Bintje 50 mm op waarts (frites) 31,00-/ 33,00. Exportaardappelen: Bintje klei 45 mm opw. in zakken 31,00-/ 33,00. Blankschillige rassen voor overzee 24,00-/ 26,00. Voeraardappelen 5,00-/ 6,50. Stemming prijshoudend. Eierveiling Eiveba bv Barneveld BARNEVELD, 12-12. Aanvoer 2.883.600. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 50-51 gram wit 11,28 en bruin 11,49-/ 11,65; 55-56 gram wit 12,09 en bruin 12,74; 60-61 gram wit 13,01-/ 13,15 en bruin 13,50-/ 13,61, 65-66 gram wit 13,10-/ 13,75 en bruin 14,15-/ 14,61. De stemming was redelijk. BRUSSEL - De Belgische politie heeft in Brussel vijf ton hasjiesj met een straatwaarde van 25 miljoen gul den in beslag genomen. De gemeenteraad van Zierikzee komt maandag 18 decem ber 1989 bijeen teneinde een groot aantal beslissingen te ne men. Veel van de betreffende uitgaven kunnen zodoende nog op de gemeenterekening van 1989 geboekt worden. Zoals gebruikelijk vindt deze raadsvergadering plaats in de raadzaal van het stadhuis en begint om 19.30 uur. Kredieten zijn nodig voor publieke werken als het besteks- gereed maken van het rioleringsplan voor de Scheepstim- merdijk, de uitvoering van de herinrichting van het cen trumgebied en het uitvoeren van de bodemsanerings operatie in de Raveslootstraat. Behandeld worden de be groting voor 1990 van de Gemeenschappelijke Bibliotheek voorziening Schouwen-Duiveland, wijzigingen van de Al gemene Plaatselijke Verordening en de Drank- en Horecaverordening, de verdeling van de middelen van het stadsvernieuwingsfonds in 1990 en de vaststelling van het jaarprogramma sociaal-cultureel werk voor volgend jaar. Het Leger des Heils wil verhoging van de jaarlijkse subsi die ten behoeve van een part-time administratieve kracht. Voor de gemeentelijke musea wordt een wijziging in het re glement voorgesteld, waardoor, naast de huidige tijden, het stadhuismuseum tussen de middag en het maritiem mu seum op zondagmiddag opengesteld worden. In laatstge noemd museum zal, mede uit veiligheidsoverwegingen, een omroepinstallatie worden aangebracht. Geld is verder nodig voor restauratie van een collectie char ters en voor de realisering van een stiltecentrum in Psychia trisch Ziekenhuis Zeeland. Over deze en andere zaken worden beslissingen genomen in de december-raad. Iedere burger kan een raadsvergadering bijwonen. Heeft u interesse in de plaatselijke politiek en wilt u regelmatig een raadsvergadering bijwonen, dan kunt u een abonne ment nemen op alle raadsstukken. Dit betreft een exem plaar van de raadsagenda, de daarbij horende voorstellen van burgemeester en wethouders (ofwel het college) aan haar gemeenteraad en het verslag van de vorige vergade ring. De raadsstukken worden ruim een week voor de ver gadering toegestuurd. Een jaarabonnement op de raadsstukken kost 35,—. Heeft u belangstelling, dan kunt u zich opgeven bij de afdeling In terne Zaken op het stadhuis, tel. 01110-13151. Middel om bij te sturen: de APV Onze samenleving kan niet zonder wetten. Een wet is een op schrift gestelde hoeveelheid regels waaraan we ons als gemeenschap en ook persoonlijk moeten houden. Ze wor den opgesteld door de overheid, beter gezegd door de rijks overheid. Daarnaast worden gewoonlijk ook algemene ver ordeningen die bijv. door provincies en gemeenten worden vastgesteld, tot de wetten gerekend. Een van die gemeente lijke verordeningen is de APV, de Algemene Plaatselijke Verordening. Het gaat hier om een aantal spelregels dat al tijd betrekking heeft op één bepaalde gemeente. Die spelre gels worden vastgesteld door de gemeenteraad. Deze heeft hierdoor een mogelijkheid aanvullende regels op te stellen als dat nodig is en kan zo dus het beleid bijsturen". Im mers: niet in alle gemeenten zijn alle omstandigheden ge lijk. In een grote stad bijvoorbeeld kan het gewenst zijn dat een horeca-bedrijf tot in de kleine uurtjes open is. In een dorp is zo'n laat sluitingsuur vaak minder gewenst en er is meestal ook geen behoefte aan. De gemeenteraad heeft het recht verschillende regels op te stellen die zijn aangepast aan de plaatselijke omstandigheden. Enkele onderwerpen die gewoonlijk via een APV geregeld zijn: de al genoemde sluitingstijden van horeca-bedrijven, het verlenen van vergunningen voor allerlei activitei ten, de verkoop van vuurwerk en de tijden waarop vuur werk mag worden ontstoken. Op die onderwerpen zijn, afhankelijk van de omstandighe den en de samenstelling van de raad, verschillende visies en die zijn dan weer terug te vinden in de APV. Binnen de regels Natuurlijk heeft de gemeenteraad geen onbeperkte macht. De raad zal zich bijv. moeten houden aan wetten die gelden voor alle staatsburgers. Daarom kunnen ook de regels die in de APV worden opgenomen, worden beoordeeld door de Kroon en kunnen ze ook ongeldig verklaard worden. Er is bovendien rechtsbescherming ingebouwd voor de burger. Wanneer iemand meent door een besluit van de overheid rechtstreeks in zijn belang te zijn getroffen" dan kan hij in beroep gaan tegen dat besluit via een z.g. AROB-procedure. Overigens streven veel gemeenten er rroar te komen tot een zekere uniformiteit in de APV o.a. door gebruik te maken van de model-APV die is opgesteld door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Ook de gemeente Zierikzee han teert dit model. Goeie vraag Mag iemand zomaar iets ten verkoop aanbieden aan de deur? Dat is niet toegestaan zonder vergunning o.a. om het publiek te beschermen tegen ongewenste verkooppraktijken, een colporteur moet in het bezit zijn van een door het plaatselijk bestuur afgegeven vergunning en tevens zijn ingeschreven bij de Kamer van Koophandel. Kan hij de vergunning niet tonen dan wordt door die persoon gecolporteerd zonder vergunning. Wijziging monument De burgemeester van Zierikzee maakt bekend dat de heer L. D. Kik te Haamstede, een aanvraag om vergunning inge volge artikel 11, lid 2, sub a van de Monumentenwet heeft ingediend ten behoeve van de verbouw van het winkelfront van het pand Dam 7. Genoemde aanvraag met bijbehorende bescheiden ligt met ingang van 13 december a.s. gedurende veertien dagen voor een ieder ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken van 09.00-12.00 uur ter inzage, gedurende de hierboven ge noemde termijn kan een ieder zijn bezwaren tegen het ver lenen van een vergunning op grond van artikel 11 van de Monumentenwet aan het college van burgemeester en wet houders, Postbus 5003, 4300 KA Zierikzee, schriftelijk ken baar maken. Bestemmingsplan „Poortambaeht l-.i-(i' De burgemeester van Zierikzee maakt ter voldoening aan het bepaalde in de artikelen 28, lid 6 en 31 van de Wet op de Ruimteluke Ordening bekend dat door gedeputeerde sta ten van Zeeland bij hun besluit van 21 november 1989, nr. 964/165, afd. 4 bur. rov is goedgekeurd het bij raadsbesluit van 24 augustus 1989 vastgestelde bestemmingsplan ..Poortambacht 1-5-6". Bij het besluit tot goedkeuring heb ben gedeputeerde staten op grond van artikel 29, lid 1 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening verklaard dat het be stemmingsplan onherroepelijk is. Het besluit van gedeputeerde staten ligt met het bestem mingsplan ..Poortambacht 1-5-6" met ingang van 13 decem ber 1989 gedurende een maand voor een ieder ter gemeente secretarie, afdeling algemene zaken, ter inzage. Sluiting stadhuis Het stadhuis (secretarie, dienst gemeentewerken en streek- archivariaat) is gesloten van vrijdag 22 december 1989 tot en met maandag 1 januari 1990. Het Bureau Burgerzaken is in deze periode uitsluitend voor aangiften van geboorte en overlijden geopend op vrijdag 22, woensdag 27, donderdag 28 en vrijdag 29 december van 9.00 tot 10.00 uur Gemeente Zierikzee NIEUWS is de wekelijkse mededelingenrubriek van de ge meente. Redactie: Bureau Voorlichting, Postbus 5003. 4300 KA Zierikzee. Tel. 01110-13151 MONUMENTENSTAD - PAREL AAN DE OOSTERSCHELDE A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 8