Westerschouwen stelt nieuwe statuten Stichting Renesse vast Scheele stopt met raadslidmaatschap Vuurtoren Haamstede zal bemand blijven Straatnamen Nieuw-Haamstede Weststraat veiliger door verkeersvoorzieningen VOP Raad akkoord met VOP Voor I I naar Deurloo Begraaf tarief' Westerschouwen fors omhoog Westerschouwen Eén miljoen behang- plaktafels ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 12 december 1989 Nr. 24660 3 De gemeenteraad van We ster- schouwen heeft maandagavond na jarenlange discussie het Verblijfsre- creatief Ontwikkelingsplan vastge steld. Hierin liggen de uitgangspun ten voor het te voeren toeristisch beleid van de gemeente neergeschre ven. Tijdens de vaststelling deed zich een aardig, maar wel serieus verschil van mening voor. Namelijk, hoe vrijblijvend is een VOP. Het is juist, dat de bestemmingsplannen nog vastgesteld moeten gaan wor den, maar met het VOP geeft de ge meente toch een richting aan. Daar mee worden verwachtingen gewekt en uit eerdere uitspraken van de Raad van State is gebleken, dat ver wachtingen al reden kunnen zijn o.m een gemeente bij een gewijzigd be leid terecht te stellen. In zoverre is het VOP dus maar beperkt vrijblij vend. En wat als gemeenteraadsleden straks bij de vaststelling van be stemmingsplannen van gedachten blijken veranderd en onderdelen van het VOP van de hand wijzen? Ze krij gen de garantie dat burgemeester en wethouders hen op hun VOP-beslis- sing zullen aanspreken. Vrijblij vend? Als je ergens jaren over spreekt en dan pas tot overeenstemming komt, dan is er een gedegen studie aan vooraf gegaan. Zo en niet anders is het VOP tot stand gekomen. Is ieder een in de Westerschouwse gemeente raad dan nog gerechtigd om van de gemaakte werkafspraken af te wij ken? Niets vrijblijvend dus. Slechts één fractie heeft bij de vast stelling van de bestemmingsplannen straks echt recht van spreken en dat is de fractie van de PvdA. Deze partij stemde tegen het VOP en heeft daar mee een vrijbrief om bij de bestem mingsplannen haar visie te aeven. De andere fracties zullen zien drie keer moeten bedenken alvorens van gedachten te veranderen. AvdW Raadsvertegenwoordiger Scheele tegen BURGH-HAAMSTEDE - Een meerderheid van de Wes terschouwse gemeenteraad is maandagavond akkoord gegaan met de nieuwe statuten van de Stichting Renesse. Alleen J. van den Berge (RU) en W. D. Scheele (CDA en vertegenwoordiger in de stichting namens de gemeente) stemden tegen. Daarnaast is het volgens hem zo, dat de Stichting Renesse binnen af zienbare tijd een aantal exploitatie overeenkomsten met de gemeente zal beëindigen, waardoor de financiële bemoeienis van de gemeente met de stichting volgens hem verder terug loopt. Wat Scheele betreft kunnen de nieuwe statuten ingaan met de instal latie van de nieuwe gemeenteraad in mei van 1990. Op die wijze is er ook nog gelegenheid de statuten juridisch te toetsen. Toetsen Dat juridisch toetsen was overigens voor burgemeester J. L. Niemants- verdriet-Leenheer reden om niet ach ter het collegevoorstel te staan. Het voorstel werd alleen gedragen door beide wethouders. Voornaam be zwaar van Van den Berge was, dat wat hem betreft de burgemeester best ook voorzitter van de stichting mag zijn. In de nieuwe statuten be staat die mogelijkheid niet meer. Padmos liet met name Scheele in zijn reactie weten, dat er geen sprake is van plotselinge haast. Volgens Padmos speelt de wijziging van de statuten al geruime tijd. „Overigens willen we de statuten van kracht la ten zijn bij aanvang van de nieuwe raad, dan moet U ze nu toch echt vaststellen". Volgens Padmos duurt het gauw enkele maanden alvorens gedeputeerde staten hun goedkeu ring hebben gegeven. Tijdens de vergadering werd onder meer nog gesproken over een subsi die voor Big S. Die had de jeugdsoos in oktober vorig jaar al aangevraagd, maar zoals de aanvraag was inge diend kon deze niet gehonoreerd wor den. Op een tweede verzoek (het be trof het dorpsfeest van juni van dit jaar) is geen antwoord gekomen. Zo wel G. J. W. van der Salm (PvdA) als C. van der Haven-Eikelenboom (VVD) hielden met succes een plei dooi om het college subsidiëring als nog te laten heroverwegen. A. J. Padmos. Scheele was het meest duidelijk in zijn kritiek op de nieuwe statuten. Niet alleen had hij inhoudelijk be zwaar tegen enkele onderdelen, ook deprocedure rond de vaststelling zin- de hem niet. Hij noemde het een vreemde gang van zaken en onver standig om zo snel tot wijziging over te gaan. „Ik begrijp de haast niet", liet hij weten tijdens de raadsverga dering. W. D. Scheele. Vervolg van pagina 1 neemt volgens de berekeningen van Padmos met 400 af. Zoals gezegd krijgt slechts een be perkt aantal ondernemers haar zin (mits de VOP-uitgangspunten ver woord worden in de bestemmings plannen van straks - red.). Voor de ondernemers, die plaatsen moeten gaan inleveren komt er tien hectare compensatielokatie beschikbaar. Een poging van de gemeente om de saneringspijn te verzachten. Die compensatielokatie was voor Veerhoek nog even reden voor het 'breken van zijn klomp'. De eigenaar van de Prinsenhoeve krijgt er in het VOP 71 plaatsen bij. Toch heeft de on dernemer een aanvraag bij de ge meente lopen om aanspraak te kun nen maken op de compensatielokatie. Dat kan volgens Veerhoek niet. „Het woord zegt het al. Compensatiegrond is om te compenseren". Hij wilde in eerste instantie een uitspraak van het college, dat de Prinsenhoeve geen aanspraak op compensatiegrond zou kunnen ma ken. Die kreeg hij niet. Wel werd hij tevreden gesteld met de opmerking, dat eerst de ondernemers aan bod ko men, die plaatsen inleveren. Als er dan nog grond over is, komt de Prin senhoeve aan de beurt. Maar die on derneming maakt dat niet meer aan spraak dan andere ondernemers, die er grond van willen hebben. Advertentie TILBURG - De gemeente Tilburg neemt met ingang van 1 januari bij nieuwe vacatures voornamelijk nog vrouwen, gehandicapten of mensen uit etnische groepen in dienst. Dit om de achterstandspositie van deze groe peringen bij de gemeente weg te wer ken. Dat heeft de gemeenteraad van Tilburg besloten. Het tot nu toe ge hanteerde keuzecriterium „de meest geschikte kandidaat", komt in Til burg te vervallen en wordt vervangen door „meest geschikt, behorend tot een doelgroep". BURGH-HAAMSTEDE - Het be- graaftarief in de gemeente Wester schouwen gaat volgend jaar van 170 gulden naar 550 gulden. Met een krappe meerderheid (6-5) stemde de gemeenteraad van Westerschouwen hier maandagavond mee in. Burgemeester en wethouders had den eerder het idee om de forse verho ging gefaseerd in te voeren. Zo zou de verhoging tot 550 gulden minder hard aankomen. Maar het WD-raadslid C. van der Haven-Eikelenboom rea geerde hierop ad rem met „Wie in 1990 doodgaat en het volle pond be taalt, denkt toch niet van was ik maar eerder doodgegaan". Wat haar betrof kon de verhoging direct inge voerd worden. Haar fractiegenoten ir C. W. Veer hoek en J. C. de Feiter dachten er an ders over, alsook de fractie van de PvdA. Veerhoek noemde de verho ging een „marginale poging om geld binnen te halen". Het CDA, dat zich eerder in een commissie tegen het voorstel uitliet, kon er nu mee in stemmen. Met de typerende opmer king 'zand erover' rondde een van de bestuurders het onderwerp af. WESTERSCHOUWEN - Het CDA-raadslid W. D. Scheele in de gemeente Westerschouwen komt in een volgende raadsperiode niet meer terug. Scheele werd in eerste instantie door de kiesraad op een vijf de (vrijwel onverkiesbare) plaats gezet op de kieslijst. Hiermee kon het huidige raadslid geen ge noegen nemen en heeft zich vervolgens teruggetrok ken. Ook raadslid en fractievoorzit ter J. W. Geleijnse heeft pas op de plaats moeten maken. Stond hij voorheen op een tweede plaats, de vólgende gemeenteraadsverkie zing zal hij genoegen moeten ne men met een derde plaats. De tweede plaats wordt nu ingeno men door H. J. Klatter uit Burgh- Haamstede. De vierde plaats op de lijst wordt ingenomen door me vrouw M. J. L. Hack-Engel uit Burgh-Haamstede. Lijstaanvoer der van de christen-democraten blijft wethouder A. J. Padmos Geleijnse die een plaats naar achteren is geschoven heeft hier niet zoveel problemen mee. „Nee, ik vind het niet zo erg. Het blijft een verkiesbare plaats", laat de CDA-er desgevraagd weten. Het zijn volgens hem alleen de werk zaamheden die verschoven gaan worden. „Het wordt voor mij al leen gemakkelijker. Eerst had ik de hele verantwoordelijkheid voor het CDA, nu niet meer", ver telt Geleijnse die inmiddels al weer zo'n tien jaar meedraait in de gemeente-politiek van Wester schouwen. Scheele is minder tevreden over de plaats die hij in eerste instantie kreeg aangewezen. „Ik had best nog een raadsperiode mee willen draaien. Na vier jaar weet je hoe alles een beetje reilt en zeilt", ver telt Scheele. Het idee om in het re servebankje te komen zitten, trekt hem niet zo. „Ik heb de afge lopen jaren intensief meegewerkt binnen de raad. Vaak ten koste van mijn privé-leven. Als ik in het reserve-bankje kom te zitten, moet ik alles nauwgezet volgen. Dan kan ik mijn tijd wel beter besteden". De CDA-er is ook van mening dat de gang van zaken, zo als deze nu gaan, nogal rigoreus is. „Voorheen werden nieuwe kan didaten op de zesde plaats gezet en mochten dan om de deur meekij ken. De politiek is hard, dat blijkt wel weer", laat Scheele weten. Mm Nu kan de vuurtoren tot eind 91 bemand blijven. BURGH-HAAMSTEDE - Nu de gemeenteraad van Westerschouwen heeft besloten om geld uit te trekken voor de bemanning van de vuurtoren, is de bezetting ge garandeerd tot en met 1991. Wel zal de gemeente eind 1990 gaan bekijken in hoeverre de beperkte bezetting ef fectief is geweest. Zoals bekend zijn de rijksgelden danig teruggeschoefd, waardoor de bemanning van de vuurtoren in ge vaar was gekomen. Tóch blijft er fi nanciële ruimte voor een projectbe heerder en het rijk zegt ook 75.000 gulden extra toe als de gemeente be reid is haar bijdrage te leveren. Het gaat om bijna 60.000 gulden. De gemeente heeft hiervoor een werkrooster opgesteld. C. .Verton (PvdA) rekende het college voor, dat indien de gemeente haar eigen bezet- tingsrooster volgt, er heel, wat meer geld nodig zal zijn dan die zestigdui zend gulden. Desalniettemin kon zijn fractie instemmen met de bezetting. Wel deed Verton de suggestie om alle gegevens in Viet logboek (journaal) neer te schrijven zodat eind van 1990 een onderzoek naar de efficiëntie ge daan kan worden. Plotter J. van den Berge (RU) ging zonder commentaar akkoord en dat zelfde gold voor J. W. Geleijnse, die evenals Verton op een evaluatie rekent. C. van der Haven-Eikelenboom deed het college nog de suggestie om een plot ter aan te schaffen. Dat apparaat sig naleert de scheepvaart op het mo ment, dat de toren niet bemand is. Dat kan ook bij de evaluatie van be lang zijn. OOSTBURG. - Het Werkvoorzie ningsschap Dethon in het Zeeuws- vlaamse Oostburg is de voornaamste fabrikant in Europa van behang- plaktafels. De één miljoenste tafel die daar deze week werd gemaakt was aanleiding om een feestje te bou wen. In september 1973 nam Dethon de orderportefeuille over van een IJzen- dijks ladderbedrijf. De produktie was enkele tienduizenden per jaar. In 1990 hoopt men er 200.000 af te leve ren. Vijfenzestig procent van de pro duktie gaat naar het buitenland. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF NIEUW-HAAMSTEDE - In het gebied van Zeebad Nieuw-Haamstede, waar op dit moment veel gebouwd wordt, hebben drie straten een naam gekregen. Het gaat om de twee zijstraten van de Torenweg en één van de Meidoornweg. De nieuwe namen zijn Cederweg. Cypresweg en Azaleaweg. Dit werd besloten op de raads vergadering van de gemeente Westerschouwen. Er is voor die namen gekozen, omdat vele straatnamen in die omgeving naar bomen, bloemen en planten vernoemd zijn. Wat voorde raad de reden was, om in dezelfde sfeer te blijven. Voor de gemeente werd het noodzakelijk om benaming toe te passen, daar er een bouwaan- vraag was binnengekomen voor één van de straten. Besluit valt maandag 18 december tijdens raadsvergadering ZIERIKZEE - Snelverkeer in de clinch met het langza me verkeer, schade aan de woningen en overlast. Daar zijn de bewoners van de Weststraat in Zierikzee bang voor. Om de verkeersproblemen in deze drukke straat die naar het centrum voert aan te pakken heeft de dienst gemeentewerken een aantal aanpassingen op een rijtje gezet. Deze tijdelijke aanpassingen worden maandag 18 december door de Zierikzeese gemeenteraad besproken. Deze vergadering begint om 19.30 uur in het stadhuis. Een bewonersdelegatie uit de West straat heeft bij de gemeente aandacht gevraagd voor de overlast die zij door het drukke verkeer ondervindt. Met name wordt gevreesd voor een span ningsveld tussen langzaam en gemo toriseerd verkeer. De te hoge snelhe den van het autoverkeer leveren volgens de bewonerscommissie ge vaarlijke situaties op voor het lang zame verkeer. Daarnaast tast die ver keersonveiligheid ook de woonfunc tie in die straat aan. Door de dienst gemeentewerken is een plan opgezet om in deze straat een aantal voorzieningen te treffen. Vooruitlopend op de definitieve uit voering van dit plan heeft de bewo nersdelegatie aangedrongen om zo lang tijdelijke voorzieningen te treffen. Volgens b en w valt daarbij te denken aan verkeersremmende voor zieningen. Palen Wat die tijdelijke voorzieningen be treft wordt voorgesteld om in de straat trottoirbanden van 13/25 cm met afgeschuinde voorzijde en met een witte slijtlaag aan te brengen. Daar naast wordt gedacht aan het plaatsen van houten palen met reflecterende markeringen en het aanbrengen van markeringen met witte betonverf op de bestaande verhardingen. Voor waarschuwingsborden (bij voorbeeld met het opschrift woonwijk obstakels) en het uitbreiden van de openbare ver lichting in de straat completeren het pakket maatregelen ter bevordering van de verkeersveiligheid. Prijskaartje Het prijskaartje dat aan dit pakket tijdelijke maatregelen hangt wordt geschat op 15.800,- (incl. BTW). Een deel van- genoemde aanpassingen zo als de reflecterende houten palen, de trottoirbanden en de voorwaarschu wingsborden kunnen ook bij de defi nitieve herinrichting worden ge bruikt. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tol 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071. 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) I 43.50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0.80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeescbe Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 59 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6.60, Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3