Westerschouwen eindelijk in meerderheid akkoord met VOP Kerstmarkt in het dorpshuis Dreischor Landbouwgrond aan rand van Oosterland wordt woongebied USLv DE ZIERIKZEESCHE COURANT WA> ffir- P Bitr oosterland ^'ODEV-B^ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Asielzoekers Statuten Brieven Meester Zierikzee gaat een derde woning inrichten voor De gemeente Westerschouwen heeft de statu- Soldatenbrieven uit de Napoleonistische tijd. John Vermeule heer en meester in weg- ten van de Stichting Renesse vastgesteld. (Pag. 4). wedstrijd. (Pag. 9). (Pag. 3). de opvang van asielzoekers. (Pag.. 2). DINSDAG 12 DECEMBER 1989 146ste jaargang Nr. 24660 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Wie niet in kennis vooruitgaat, gaat achteruit. T&lmud Alleen PvdA tegen BURGH-HAAMSTEDE - Er zijn heel wat jaartjes van voorbereiding en overleg aan vooraf gegaan, maar nu is het dan zover. De gemeenteraad van Westerschouwen heeft haar Verblijfsrecreatief Ontwikkelings Plan (VOP) vastgesteld. Alleen de PvdA was tegen. Zelfs tijdens de raadsvergadering waren er nog twee schorsingen nodig, maar de kogel is nu door de kerk. De gemeente heeft met het VOP haar toeristisch beleid voor de komende jaren uitgestippeld. De meerderheid van de Westerschouwse raad heeft het VOP vastgestelde Het idee voor het VOP is enige ja ren geleden geboren uit pure nood zaak. Binnen het lokale bestuur groeide het besef, dat een ongebrei delde groei van de recreatie niet kon blijven voortduren. De gémeente moest en zou zicht krijgen op de plan nen en wensen, die er onder de onder nemers leefden. Daarnaast moest er voor gewaakt worden, dat de kwali teit van het toeristisch produkt niet, zou vervagen, sterker nog zou verbe teren. Daarom is de gemeente in overleg getreden met haar ondernemers en maakte naar aanleiding hiervan een inventarisatie van de behoeften. Al snel bleek, dat slechts een deel van alle wensen vervuld zou kunnen wor den. Een niet onbelangrijk deel van de ondernemers moe(s)t nee worden verkocht. Woordvoerder Wethouder A. J. Padmos voerde na mens burgemeester en wethouders het woord tijdens de behandeling van het VOP, maandagavond in het ge meentehuis te Burgh-Haamstede. On raad weten. En wafehem betreft heeft de bevolking straks ook nog volop de kans om gebruik te maken van in spraak proced ures. De VVD-er ir C. W. Veerhoek zwak te de stellingname van Padmos enigs zins af. Volgens Veerhoek geeft de ge meente met het VOP een richting aan en dat is, vrij vertaald meer dan een vrijblijvend discussiestuk, waarvan te pas en te onpas afgeweken kan worden. Desalniettemin ging de WD - tesamen met CDA en HU - akkoord met de vaststelling van het VOP. Niet zonder blikken of blozen. Tus sen het college en de raad werd het nodige 'onderhandeld', maar de som der delen was dat de meerderheid van de gemeenteraad kon instemmen met de vaststelling van het VOP. Met name de zogenaamde fruitgaardrege- ling trok veel aandacht. Discussies die in de diverse commissies al uit den treure besproken werden. Maar tijdens de raadsvergadering werden de puntjes op de i gezet. Alleen de PvdA kon zich niet achter de vaststelling van het VOP stellen. De PvdA-er J. C. Hendrikse: ,,Wij kunnen niet akkoord gaan met dit eindrapport. Wij hadden als fractie een andere visie op kwaliteitsverbe tering van ons recreatief produkt. Jammer, er is veel tijd, inspanning en gemeenschapsgeld mee gemoeid. Als fractie zullen wij de bestemmings plannen straks beoordelen op de wer kelijke doelstelling en kwaliteitsver betering en planologisch". Naast de details van het plan en de toekomstige mogelijkheden van een aantal individuele bedrijven werd door meerdere raadsleden, de vrees uitgesproken voor te grootschalige projecten. J. van den Berge (RU) vroeg hiervoor met klem aandacht. Maar college-woordvoerder Padmos hield hem voor, dat er van uitbrei ding in het VOP geen sprake is. De te benutten oppervlakte neemt aanzien lijk toe, maar het aantal eenheden vervolg pagina 3 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's danks het feit, dat ruimtelijke orde ning in de portefeuille van burge meester J. L. Niemantsverdriet-Leen heer thuishoort. En Padmos hield de raad nogeens goed voor, dat met het vaststellen van het VOP de bestem mingsplannen er nog niet zijn. „Vanavond gaat U het VOP vast stellen, maar daarmee heeft nog niet één bestemmingsplan hiervan rechtskracht. Het is louter en alleen een sectorale benadering. De raad krijgt in een later stadium nog alle gelegenheid om planologische afwe gingen te maken", liet Padmos de Kerstman deelt presentjes uit aan de kinderen DREISCHOR - In het dorpshuis te Dreischor wordt za terdag 16 december een kerstmarkt gehouden. Een eve nement waarbij 14 ondernemers uit het dorp zich presen teren met de mogelijkheden die ze tijdens de kerstdagen te bieden hebben. Een van de trekpleisters tijdens het evenement is de kerstman himself. "Vaïïöf de opening van de kerstmarkt, om 10.00 uur 's morgens, is hij in het dorpshuis aanwezig om aan alle kin deren die het evenement bezoeken een presentje uit te delen. Nog gezelliger Vorig jaar organiseerden de onder nemers uit Dreischor voor het eerst een dergelijk evenement in een loods aan de Bogerdweg. Maar volgens een van de ondernemers die bij de organi satie is betrokken, C. J, T. van Velzen wordt het in het dorpshuis nog gezel liger. „Het dorpshuis ligt centraler. Daar stappen de mensen gemakkelij ker binnen". En dat laatste is belangrijk want behalve een presentatie van hun pro- dukten willen de Dreischorse onder nemers van de kerstmarkt vooral een gezelligheidsevenement maken. „Een soort dorpsfeest waar de men- sen elkaar ontmoeten en een praatje maken". De hele dag door wordt de achter grondmuziek bij het evenement live gespeeld. In de grote zaal van het dorpshuis staan kraampjes opgesteld waarin de ondernemers hun waren presenteren. Zo kan het publiek proe ven van speciale kerstpaté's. Er zijn demonstraties in de opmaak van kerststukken. Men kan allerlei soor ten kerstversieringen bekijken en wollen truien van zelfgesponnen wol die nu eenmaal bij een koude winter passen. Vorig jaar werkten 12 ondernemers uit Dreischor mee aan de eerste kerst markt die in Dreischor werd gehou den. Dit jaar zijn dat er nog twee meer. „Er is een schildersbedrijf bij gekomen dat in januari naar Drei schor verhuist. En ook de wolboerde rij De Pitshoeve". De kerstmarkt duurt van 10.00 tot 17.00 uur en de toegang is gratis. Verwachting tot woensdagavond: Van tijd tof tijd regen Veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Minimumtemperatuur onge veer 5, middagtemperatuur om streeks 8 graden. Een matige zuid westenwind rond kracht 4, aan de kust en op het IJsselmeer eerst krachtig, 6. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 16 dec.: Donderdag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: zuid 5 Vrijdag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 90% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: zuidwest 6 Zaterdag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 90% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: zuidwest 6 ZON- EN MAANSTANDEN 13 dec. Zon op 08.40, onder 16.28 Maan op 16.53, onder 09.58 14 dec. Zon op 08.41, onder 16.28 Maan op 18.14, onder 10.43 Laatste Kwartier: 20 december (00.54) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Woensdag is er veel be wolking, waaruit het van tijd tot tijd regent. Later op de dag nemen de re genkansen af. De wind waait uit het zuidwesten en is matig. Aan de kust en op het IJsselmeer eerst nog krach tig. De middagtemperatuur ligt zo rond 8 graden. Het wisselvallige weer hangt sa men met een groot en actief lagedruk gebied boven de Atlantische Oceaan. Deze depressie breidt zijn invloed ge leidelijk verder uit naar West- Europa. De zuidwestenwind neemt flink in kracht toe en aan de kust gaat het de komende dagen nu en dan stormachtig waaien. Door deze krachtige stroming wordt lucht aan gevoerd, waarin de middagtempera- turen waarden van ongeveer 9 graden bereiken. Eerste gedeelte van plan Leeuwenburg wordt naar verwachting in januari 1990 bouwrijp gemaakt O O STEELAND - Vele jaren lang werd er door landbouwers geploegd, gezaaid en ge oogst. En momenteel ziet het stuk grond tussen de Oud Heiligenweg en de Leu venstraat te Oosterland er nog steeds uit als een omgeploegd stuk land. Maar binnen kort komt daar verandering in. Naar verwachting in januari 1990 beginnen de werkzaamheden waarmee het grootste gedeelte van het ruim 21.000 vierkante meter omvattende stuk landbouwgrond bouwrijp wordt gemaakt. Er worden rioleringsbui- zen in de grond gelegd en er komen gas-, water- en elektriciteitsvoorzieningen en stra ten. Na voorbereidingen die vele jaren in beslag namen wordt landbouwgrond bouw grond. Plan Leeuwenburg neemt vaste vorm aan. Hoofd dienst gemeentewerken ge meente Duiveland, D. A. Haak ver wacht dat het na het bouwrijp maken van de grond niet lang zal duren voor de eerste werkzaamheden voor de bouw van woningen beginnen. „Op dit moment hebben zeven particulie ren bij de gemeente schriftelijk laten vastleggen dat zij een stuk grond wil len kopen in plan Leeuwenburg om daar een vrijstaande woning te laten bouwen". Behalve deze mogelijkheid van particuliere woningbouw kun nen in het nieuwe bouwgebied ook huizen in rijenbouw of twee-onder een-kap worden gebouwd. Voor deze projecten, die meestal door bedrijven of woningbouwverenigingen worden aangepakt, hebben zich nog geen ge gadigden gemeld. Van landbouw naar woningbouw Het idee om het landbouwgebied om te vormen tot een woongebied is niet nieuw. Reeds in 1981 nam het ge meentebestuurvan Duiveland het be sluit om de bestemming van het grootste gedeelte van de grond te wij zigen van landbouw in woningbouw. Een kleiner gedeelte kreeg de be stemming 'nog nader uit te werken'. Volgens Haak is het de bedoeling om ook daar in een later stadium wonin gen neer te zetten. De procedure ging in 1981 niet van een leien dakje. Het provinciaal be stuur van Zeeland kon zich wel vin den in de plannen van de gemeente Duiveland, maar niet in sommige de tails. Zo vond een langdurige proce dure plaats omdat liet provinciaal bestuur van mening was dat de goot- hoogte van de nieuwe huizen in plaats van zes meter (zoals de ge meente wilde) maar 4 V2 meter mocht zijn. „Dat zou beter bij het polder landschap passen". Uiteindelijk werd de gemeente Duiveland toch in het gelijk gesteld. Het was inmiddels 1988 toen men voor de tweede keer over wilde gaan tot de uitwerking van plan Leeuwen burg. Maar eerst werd opnieuw kri tisch bekeken welke soort woningen er in zouden moeten komen. „Aan vankelijk was er vooral sociale wo ningbouw gepland. Maar de vraag naar dat soort woningen was inmid dels nogal terug gelopen. En er was op Oosterland praktisch geen grond meer te koop waarop vrijstaande wo ningen mochten worden gebouwd". Nieuwe weg Een andere verandering die werd aangebracht was de route van de nieuwe weg die het gebied moet gaan ontsluiten. „Eerst was die weg aan sluitend op de Oud Heiligenweg ge pland. Maar om verkeersproblemen te voorkomen hebben we de toe gangsweg tot Plan Leeuwenburg nu vanaf de Leuvenstraat gepland. Dat is rustiger", aldus Haak. De indeling- van het nieuwe woon gebied, die enkele maanden geleden door de Duivelandse gemeenteraad werd goedgekeurd, omvat nu tien stukken grond waarop vrijstaande woningen kunnen worden gebouwd. En stukken grond waarop 20 niet- vrijstaande woningen kunnen wor den gebouwd. „Dat kunnen tien twee-onder-een-kap woningen zijn, maar ook twee rijen van tien wonin gen". In totaal is in het eerste gedeel te van plan Leeuwenburg ruimte voor 30 tot 38 woningen. Het eerste gedeelte omvat ongeveer 70 procent van het totale plan Leeu wenburg. Op dit moment wordt de procedure afgerond waarmee het nieuwe plan rechtsgeldig wordt door de toestemming van het provinciaal bestuur. Haak verwacht daarbij geen problemen. Hij schat in dat de grond in januari 1990 bouwrijp gemaakt kan worden cn dat ongeveer zes we ken daarna kan worden begonnen met de bouw van de eerste huizen. „Maar dat hangt natuurlijk ook van het weer af. Als het hard gaat vriezen worden de werkzaamheden opgehou GEM. DUIVPI mn Nu nog landbouwgrond, straks een woongebied aan de rand van Oosterland. (Foto: Joop van Houdt) den. En van de mensen die plannen hebben om een huis te bouwen. Of zij hun plannen handhaven". Maar Haak blijft daarover optimis tisch. „Vroeger was er weinig belang stelling van particulieren om een huis te laten bouwen. Maar de laatste tijd is de vraag nogal toegenomen. Vooral door Oosterlanders zelf". Het dorp dat in januari 1989 bijna 2300 in woners telde wordt gezien als een groeikern. „Maar het is wel zo dat we in alle kernen van de gemeente Dui veland regelmatig nieuwbouw plan nen. In elk geval voldoende om de woningbehoefte op te vangen die ont staat door groei van de plaatselijke bevolking". 1 I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1