Vijftigjarig huwelijk Balletvoorstelling zorgt voor een sprookjesachtige sfeer in Schutse Kerstcircus in Ahoy Rotterdam 'Je kunt beter vragen hoelang ik géén postzegels heb verzameld' Veel belangstelling voor najaarsuitvoering Op Drift Minder geld voor stads en dorps vernieuwing Brouwershaven 4 Publiek amuseert zich bij opvoering twee eenakters RENESSE - De naam van de toneelvereniging Op Drift begint blijkbaar een steeds bekendere klank te krijgen in de regio. Het dorpshuis te Renesse waar zaterdag avond de najaarsuitvoering werd gehouden was bijna te klein om alle belangstellenden te herbergen. Nadat een extra aantal stoelen was bijgezet konden de bijna 200 mensen, die van heel Schouwen-Duiveland kwamen, gaan genieten van de voorstelling. twee zussen. Een simpel lijkend gege ven, maar door de boeiende en geesti ge dialoog werden de karakters van beide vrouwen haarscherp getekend. Wim den Haan speelde de ober die dat alles op een discrete manier volg de. Het stuk werd geregisseerd door Marco Holm. Het andere onderdeel van de na jaarsuitvoering was het blijspel in Die bestond uit de opvoering van twee totaal verschillende eenakters die vanwege organisatorische rede nen in een andere volgorde werden gespeeld dan in het programmablad stond aangegeven. Eerst kwamen An- nemarie van der Wiel, Rie Gilijamse en Wim den Haan in actie met de een akter van Peter van Straaten, Een lichte lunch. Het stuk omvat het ta felgesprek in een restaurant tussen een bedrijf van Luisa Trèves, De brief van Don Juan. Een intrigerend stuk waarin de zes minnaressen van Don Juan de hoofdrol spelen, maar het voortdurende onderwerp van hun ge sprek, Don Juan, zelf nooit in beeld kdmt. Zij kapittelen elkaar op een ja loerse wijze omdat ze allen denken bij de oude zieke minnaar op de eer ste plaats te komen. Annemarie van der Wiel die in de eerste eenakter nog toneelspeelde, was bij deze tweede opvoering ver antwoordelijk voor de regie. Zij werd daarbij geholpen door Wim den Haan. ,,We hebben dit stuk gekozen omdat er zoveel vrouwenrollen in voorkomen. De toneelvereniging Op Drift heeft namelijk niet zoveel man nelijke spelers. We hebben grote be hoefte aan nieuwe mannelijke le den". In het blijspel De brief van Don Ju an speelden Wil Vermaat, Adrie Scha- leven, Tinewia van de Putten, Marti- ne Wakkee en Judith van de Palm de vrouwen die via een brief werden op geroepen om de zieke Don Juan nog een keer te bezoeken. Jerry Rijsten- bil was de bediende van Don Juan die trachtte hun jaloers gekrakeel in goe de banen te leiden. Zelfstandig De toneelverenigng Op Drift telt momenteel zo'n 25 leden waarvan er in totaal 13 meewerkten aan de na jaarsuitvoering. Hoewel men via het lidmaatschap van het Zeeuws Cen trum voor Amateurtoneel af en toe wordt begeleid door een zogenaamde raamregisseur, werd de voorstelling deze keer geheel zelfstandig voor be reid en uitgevoerd. ,,Het liep als een trein", aldus regisseuse Annemarie van der Wiel. BROUWERSHAVEN - Het ge meentebestuur van de gemeente Brouwershaven krijgt in 1990 veel minder geld om te besteden aan stads- en dorpsvernieuwing. Terwijl men in 1989 nog ruim 417.000 gulden kreeg voor dit doel is dat in 1990 nog maar 274.000 gulden. De reden van deze teruggang is het feit dat de rijksoverheid voor de ver deling van het geld van het Rijks Meerjarenplan Stadsvernieuwing een andere verdeelsleutel hanteert. Men houdt ook rekening met de hoe veelheid bedrijven die zich in een ge meente bevinden. Het dagelijks be stuur van de gemeènte Brouwersha ven stelt aan de raadsleden voor óm de bijna 274.000 gulden die beschik baar is in 1990 als volgt te verdelen. Het grootste deel, 125.000 gulden zou gereserveerd moeten worden voor "bijdragen aan particulieren die hun woning willen verbeteren. Ruim 80.000 gulden wil men reserveren voor woonbuurtverbetering, bijna 40.000"gulden voor verhuis- en herin richtingskosten bij renovatie van wo ningen en 29.000 gulden voor de ver betering van woningen in de sociale sector. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF ZIERIKZEE - „Mijn schoonouders zijn vijftig jaar geleden een vecht- vereniging aangegaanzegt Rudolf van der Bijl schertsend. Hij is de schoonzoon van Huiherdina Francina Ceton en Karei Pannekoek. Het echtpaar viert vandaag (maandag) het feit dat zij vijftig jaar geleden in het huwelijk traden in Nieuwlekkerland. Mevrouw Ceton werd in Nieuwlekkerland geboren en Pannekoek werd geboren in Kinderdijk. In 1962 verhuisde het echtpaar naar Zierikzee. „Mijn schoonvader was de eerste die voor de firma Smit-Bolnes naar Zierikzee ging wonen", laat Van der Bijl weten. Inmiddels is Pannekoek gepensioneerd. Wat echter niet wegneemt dat hij nu stilzit. Mijn schoonvader vindt het leuk om allerlei mechanisch werk te doen en om bij de boer te werken. Hij vindt dat zo leuk dat hij vaak naar huis geroepen moet worden". Mevrouw Pannekoek heeft zo haar eigen hobby's: „Ze houdt van brei en, borduren en haken. Een andere hobby van haar is het planten kwe ken. Ze heeft zoals dat genoemd wordt, groene vingers. Volgens de bu ren praat ze tegen de planten", vertelt de schoonzoon. Het gouden echtpaar woont in de Mulockstraat 20, waar zij sinds 1962 wonen. Door 55 leerlingen van balletschool Joke Zuyderwijk BURGH-HAAMSTEDE - De zuidpool, Antartica, maar dan zonder zijn ijzige koude en mét de romantiek van zijn sneeuwvlokken en ijsbergen. Dat was de sfeer waarin 55 leerlingen van balletschool Joke Zuyderwijk in de Schutse te Haamstede een avondvullende ballet voorstelling verzorgden. Een voorstelling die zowel klas- Wat de kinderen nog aan techniek te siek- als jazzballet omvatte. Maar die kort kwamen werd ruimschoots ge- vooral een sprookjesachtige sfeer compenseerd door de wijze waarop ademde. Hoewel met veel enthousias- de uitvoering werd gepresenteerd, me werd gedanst kwam dat vooral door de entourage: de prachtige kle- 1V ding van de danseressen, het decor, Belangstelling de belichting en de muziek waarop werd gedanst. De ongeveer 250 be- De balletschool Joke Zuyderwijk langstellenden die naar De Schutse ging drie jaar geleden van start in kwamen om naar het optreden van de Burgh-Haamstede. Sinds balletlera- jeugdige danseressen te kijken hoef- res en choreografe Joke Zuyderwijk den zich geen moment te vervelen. de eerste pasjes oefende met haar eer- ROTTERDAM - De 19de aflevering van Kerstcircus Ahoy is te zien van 22 tot en met 29 december in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy. Vele artiesten uit de hele wereld komen voor dit circusevenement naar de havenstad om hun kunsten te laten zien, aldus een bekendmaking van Ahoy. Gerd Siemoneit, directeur van het Westduitse circus Barum, laat zijn ijsberen, tijgers, luipaarden, een leeuw en een zwarte panter gelijktij dig optreden. Barums huisdresseur Sacha Houcke jr., telg uit een wereld vermaard circusgeslacht, presenteert twaalf paarden en twaalf zebra's in combinatie met twee olifanten. Daar naast komen er nog zes kamelen en dromedarissen, buffels, een bison en een giraf in de piste. De Bulgaarse Slavovi Troupe brengt nog meer paarden mee, terwijl voetballende honden van de Neder landse broer en zus Ron en Manuela van Rijn ook acte de présence geven. Ahoy presenteert als een van de acro batische hoogtepunten het optreden van de Filippijnse Scorpio's. Verder komen The Flying Rodleighs uit Ihi- wan, een zes man sterke vliegende trapeze, het acrobatische duo Galaxis en de Hongaarse Quick Boys op fiet sen. Het circusorkest van Joe Schwarz zorgt voor de muzikale bege leiding. UTRECHT - De Landelijke Studen ten Vakbond (LSVB) start vandaag (maandag) een informatiecampagne over de maatregelen op het gebied van de studiefinanciering. Hiermee wordt het begin van een actieperiode gemar keerd. ste leerlingen is de belangstelling voor de balletschool flink toegeno men. ,,Ik ben begonnen met een klas je. Nu heb ik vier klassen. Drie daar van doen klassiek ballet en een jazzballet. In totaal 55 kindefen". Daarnaast heeft Joke Zuyderwijk bijna evenveel volwassen leerlingen aan wie ze jazzballetles geeft of con ditietraining. Aan de jaaruitvoering in De Schut se werkten alleen de jeugdige leer lingen van balletschool Joke Zuyder wijk mee. De choreografie (de dans passen en andere bewegingen) die zij daarbij lieten zien waren door de bal letlerares zelf ontworpen en bij som mige dansen was zij ook zelf in actie te zien. De voorstelling werd geopend door de jazz-klas met de dans Deliverence of Antartica op muziek van Vangelis. Maar de hele uitvoering vormde een goede afspiegeling van de samenstel ling van de balletklassen van Joke Zuyderwijk. Want ongeveer drie kwart van de voorstelling bestond uit klassiek ballet. Dat variëerde van het vertederende optreden van de pas be gonnen ballerina's van klas een tot de dansen die de al wat beter getrainde leerlingen van klas 3 lieten zien. Be halve de choreografie was ook de mu ziek waarop werd gedanst heel mooi. Veel Tthaikovsky en Saëns en Mo zart, waaronder de vuurvliegjes, sneeuwvlokken, een deel uit het zwa- nenmeer, de saffierfee en de bloemen- wals. Contrast Het optreden van de jazzballetklas op muziek van Michael Jackson en Elvis Presley vormde daarbij een niet storend contrast. Dat kwam om dat het thema van de .voorstelling was dat balletten en groepen uit ver schillende landen elkaar troffen aan de Zuidpool. De mensen die elkaar troffen in de Schutse hebben zeker genoten van de sfeer waarin dat ge beurde. De jazz-klas van balletschool Joke Zuyderwijk in actie bij de dans Cali Pachanguero op muziek van Salsa. (Foto: Joop van Houdt). Postzegelbeurs in Zierikzee ZIERIKZEE - „Hoelang ik al postzegels verzamel? Je kunt beter vragen hoelang ik géén postzegels heb verza meld". De 74-jarige J. Quant uit Zierikzee houdt zich al minstens 60 jaar bezig met deze hobby. Hij was dan ook een van de mensen die zaterdag de postzegelbeurs be zocht die op initiatief van de afdeling Zierikzee van de Internationale Vereniging Philatelica werd gehouden in het Huis van Nassau te Zierikzee. Postzegels verzamelen is een hobby waarvan je wel aardrijkskundige kennis opdoet aldus enkele hobbyisten. (Foto Joop van Houdt). De afdeling Zierikzee organiseert een dergelijke postzegelbeurs twee keer per jaar. ,,Voor onze leden na tuurlijk. Maar vooral ook om bij mensen die nog geen postzegels ver zamelen interesse te wekken voor de ze hobby", aldus voorzitter H. K. de Winter uit Nieuwerkerk. ,,Het heet wel afdeling Zierikzee maar onze af deling omvat leden van heel Schou wen-Duiveland". Dubbel De postzegels die op de beurs te be kijken en te koop waren kwamen vanuit heel Nederland. ,,Het is mate riaal dat leden van de vereniging dubbel hebben. Dat kunnen ze in boekjes doen en dan wordt het via dit soort beurzen te koop aangeboden". Voor postzegelverzamelaar Quant zat er niets bij deze keer. ,,Ik heb niets gevonden. Maar ik kom altijd, want ik blijf zoeken". Dat komt om dat de bejaarde heer een klassieke verzameling heeft. Hij spaart alle Nederlandse postzegels die ooit zijn uitgegeven. „Bij een klassieke verza- l meling kun je tot een afgerond ge heel komen. Maar dat is heel moei lijk en vaak ook heel duur omdat je ook een exemplaar te pakken moet zien te krijgen van de postzegels waarvan er maar enkele gemaakt zijn". Zo ontbreken aan de verzameling Nederland van Quant nog twee post zegels. Een telegramzegel, een post zegel van 25 cent die vroeger op een telegram werd geplakt. En een 'drie- gaats roltanding'. Een postzegel uit 1927 die er op het eerste gezicht heel gewoon uitziet met het profiel van de koningin er op. Maar de zeldzaam heid zit hem in het gekartelde randje langs de postzegel. Postzcgelrollen ..Vroeger moest het personeel in be drijven waar veel post werd ver stuurd op elke brief een zegel plak ken. Om dat te vergemakkelijken ging de PTT in plaats van de bekende vierkante vellen met postzegels, rol len produceren waar de postzegels per stuk afgescheurd konden worden. I Dat schoot beter op. In tegenstelling tot de gewone postzegels hadden de rolpostzegels geen kartelrandjes rondom. In de gebruikelijke postze gels van de rol zaten vier kartelgaat jes. Maar in de proefperiode maakte de PTT ook een rol postzegels die drie kartelgaatjes had; een driegaats rol tanding. En de postzegels van die ene rol zijn nu heel zeldzaam". Maar de postzegelverzamelaar heeft zonder die twee nog ontbreken de zegels in zijn Nederland-verzame ling toch wel plezier in zijn hobby. „Naast mijn klassieke, heb ik ook een thematische postzegelverzame ling. Dat wil zeggen dat je postzegels van een bepaald onderwerp verza melt". Quant koos voor wind- en wa termolens „Ik heb al negen albums vol". Via een wereldwijde vereniging van mensen die dit soort postzegels verzamelen heeft hij ook al heel wat nieuwe kennissen opgedaan. „Wc schrijven brieven en gaan bij elkaar op bezoek". Behalve nieuwe vrienden heeft Quant door zijn hobby ook veel nieu we kennis opgedaan. „Dat is het leu ke van postzegels verzamelen. Het is ontzettend leerzaam. Vooral op het gebied van aardrijkskunde. Op den duur weet je alle landen op de we reldkaart. Want als je een postzegel ziet die daar vandaan komt wil je dat toch even opzoeken". Samen met een collega-verzame laar snuffelt de postzegelliefhebber in de boekjes waarin alle bijzondere postzegels staan vermeld. „Kijk, dat een brandkastzegel. Die werd ge il bruikt na de oorlog *14-18. Omdat er nog zoveel mijnen in zee lagen was het riskant om met een schip de oceaan over te varen naar Nederlands Indië. De officiële en kostbare stuk ken die waren voorzien van zo'n brandkastzegel werden opgeborgen in een speciale brandkast die boven op het dek stond en niet kon zinken. Als het schip verging kon hij gemak kelijk worden opgevist zodat de ver stuurde stukken toch niet verloren gingen. Ik heb de hele serie. Sommige zijn heel veel waard". I Behalve door de heer Quant werd de postzegelbeurs door vele andere belangstellenden bezocht. Voorzitter De Winter was bijzonder verheugd omdat daar ook een behoorlijk groot aantal jongeren bij was. „De jeugd, dat is de toekomst".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4