m \s Meisje, alleen dan nog 'zuuniger' Stille tocht voor tien van Renesse die 45 jaar geleden werden vermoord streeknieuws 'Je bent het broertje van Zeeuws GEISERS-B' Ef Voor Sï naar deurloo Politie betrapt jeugdige vandalen in Bruinisse Russische opvarenden gezonken schip tijdelijk in Vlissingen Boeing wil nieuw type vliegtuig Meertrossen losgegooid van schepen in Bruse reparatiehaven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag ll december 1989 Nr. 24659 3 Ongeveer 250 mensen bij herdenkingsdienst en stille tocht naar begraafplaats RENESSE - Terwijl de klanken van de torenklok van de Hervormde Jacobuskerk zich door de stilte verspreid den, liep zondagmorgen een stoet van ongeveer 250 men sen door Renesse. Zij liepen vanaf de kerk naar de be graafplaats aan de Oude Moolweg. Een stille tocht waarmee de tien Schouwen-Duivelanders werden her dacht die op 10 december 1944, gisteren (zondag) precies 45 jaar geleden, door de Duitsers door ophanging om het leven werden gebracht. zonder uit Renesse. Zij waren het die toen door de Duitse bezetters door ophanging om het leven werden ge bracht op de slotlaan van slot Moer- mond te Renesse. J. P. Jonker uit Haamstede. L. M. Jonker uit Haamstede. A. M. Padmos uit Renesse. Joh. Oudkerk uit Renes se. W. M. Boot uit Renesse. M. K. van de Beek uit Zierikzee. I. M. van de Bijl uit Zonnemaire. J. A. Verhoeff uit Brouwershaven. M. P. M. van de Klooster uit Brouwershaven en C. La- Kaart met stelling Dat gebeurde nadat een groot deel van deze verzetsmensen door de Duit se militairen werd betrapt toen ze 's nachts bij de Oosterscheldedijk, even buiten Zierikzee, op een boot wacht ten uit het reeds bevrijde Noord- Beveland. Op deze manier wilden zij kaartmateriaal over een militaire stelling rond Haamstede in handen spelen van de bevrijders. Om zo mee Op de begraafplaats aan de Oade Moolweg werden witte rozen gelegd op de graven van de tien van Renesse. (Foto: Joop van Houdt). Tivee onderscheidingen voor jubilerend penningmeester L. J. J. Verton ZIERIKZEE BURGH-HAAMSTEDE - ,Je bent de oudere broer van Zeeuws Meisje, alleen dan nog 'zuuniger'. Met die woor den typeerde J. W. Geleijnse, voorzitter van de Onderne mersvereniging Burgh-Haamstede jubilaris L. J. J. Ver ton. Verton is al 35 jaar werkzaam als penningmeester van de vereniging en daar werd in hotel Bom in Haam stede uitgebreid bij stilgestaan. Verton kreeg voor zijn verdiensten in die 35 jaar twee onderscheidingen. De Ko ninklijke Nederlandse Ondernemers Vereniging eerde hem met de erespeld voor verdienste en uit handen van loco-burgemeester A. J. Padmos ontving Verton de leg penning van de gemeente. Kerstviering en Nieuwjaarsreceptie De afdeling Schouwen van de NBvP houdt haar jaarlijkse kerstvie ring dit jaar in Noorse sfeer met me dewerking van T, Geluk-Hjelt. De bijeenkomst vindt plaats op vrijdag 15 december in restaurant Mondra- gon aan de Oude Haven te Zierikzee. Ter gelegenheid van de jaarwisseling houdt de afdeling op donderdag 4 ja nuari een nieuwjaarsreceptie. Van 10.00 tot 11.30 uur eveneens in restau rant Mondragon. OOSTERLAND SGP-studievereniging Vrijdag 15 december spreekt dr. R. Seldenrijk uit Zeist op een vergade ring van de SGP-studievereniging Schouwen-Duiveland. DNA-onder- zoek staat centraal in zijn lezing on der de titel Sleutelen aan erfelijk heid. De bijeenkomst wordt gehou den in de vergaderzaal van de Gere formeerde Gemeente aan de St. Joostdijk in Oosterland en begint om 19.45 uur. BRUINISSE Opbrengst Goed Werk De verkoping van Derde Wereld goederen van Goed Werk is een succes geworden. De verkoping heeft 575.85 opgebracht. Alle kopers har telijk dank. Begin volgend jaar zal er weer een verkoping plaats vinden. MIDDELBURG Culturele raad Maandag 18 december wordt in de Statenzaal van het Abdijcomplex in Middelburg de nieuwe Zeeuwse Cul turele Raad geïnstalleerd. Na een in leidend woord door drs. G. R. Heere bout, voorzitter van de Zeeuwse Culturele Raad ad interim is het aan gedeputeerde G. de Vries-Hommes om de nieuwe Zeeuwse Culturele Raad te installeren. Heerebout wordt voorzitter van de nieuwe raad. De bij eenkomst in de Statenzaal begint om 19.30 uur. Volwasseneneducatie Om een aantal organisaties de kans te geven alsnog te reageren op het ad vies 'Naar een passende organisa tiestructuur voor volwasseneneduca tie in Zeeland' heeft de projectgroep in kwestie besloten de renctietermijn te verlengen. Aanvankelijk was het de bedoeling dat het voorstel van de projectgroep in de vergadering van Het komt niet al te vaak voor dat iemand 35 jaar lang een vereniging trouw blijft, en zeker niet dat iemand 35 jaar lang de centen van een vereni ging beheert. Met dat in het achter hoofd was een feestelijke bijeen komst gepland door het bestuur van de ondernemersvereniging. Commen taar van de jubilaris zelf: „Ouwe jul- der dan nooit op!" 'Diere' Verton werd allereerst toegespro ken door voorzitter Geleijnse. Deze dook terug in de tijd. ,,Je bent nu zo'n beetje de accountant van de onderne mersvereniging, maar ik weet nog dat je in 1954 141,15 in kas had en dat 513,89 op de bank stond. Dat was geen vetpot". Geleijnse roemde vooral Verton's zuinigheid. Hij illustreerde dat aan de hand van het verhaal over het uit stapje dat in 1955 gemaakt werd naar Rotterdam. „Ze kwamen uitgehon gerd terug en dat blijkt wel uit de re kening. Vijftig man hebben daar ge geten voor 190,50", aldus Gelijnse. Hij stelde dat Verton in die 35 jaar goed geboerd heeft. „Er staat nu provinciale staten van februari aan de orde zou komen. Behandeling van het voorstel is nu uitgesteld tot maart 1990. Voorafgaande aan de behande ling door provinciale staten wordt het advies behandeld in de commis sie welzijn (12 februari, 14.00 uur) en de commissie bestuurszaken (23 fe bruari. 10.00 uur). Advertentie ruim 17.000,- op de bank", aldus Ge leijnse. „En ik moet nog even zeggen dat de consumpties vanavond voor re kening van het bestuur zijn. En deze keer beslist het bestuur dat". Geleijn se kenschetste Verton als 'de rugge- graat van het bestuur' en overhandig- te werken aan een spoedige bevrij ding van Schouwen-Duiveland. Nadat ze door de Duitsers werden betrapt en gevangen gezet, werden ze door een militair gerechtshof aange merkt als spionnen. Het vonnis dat daarna werd uitgesproken en ook werd uitgevoerd zou de geschiedenis in gaan als een van de ergste misdra gingen waaraan de Duitsers zich tij dens de Tweede Wereldoorlog in Ne derland schuldig maakten. In het bijzijn van 25 familieleden en andere willekeurige burgers, die door de Duitsers verplicht werden om getui ge te zijn van deze misdaad, werden de verzetsmensen door ophanging om het leven gebracht. „Om deze voeten te richten op de weg van de vrede", stond op het kaartje dat aan de tien witte rozen hing die zondagmorgen tijdens de stille tocht op het graf van de tien slachtoffers werden neergelegd. Herdenkingsdienst Voorafgaand aan de tocht vond in de kerk van de Hervormde Gemeente Renesse-Noordwelle, de Jacobuskerk midden in de Ring van het dorp een speciale herdenkingsdienst plaats. De kerkeraad nam dit initiatief om dat de tweede adventszondag dit jaar precies op 10 december viel en het 45 jaar was geleden dat het misdrijf op de oprijlaan van slot Moermond plaats vond. Ds C. Bregman sprak een woord van gedachtenis naar aan leiding van die gebeurtenis. Aan de dienst werd meegewerkt door de ko- pergroep van Luctor et Emergo onder leiding van J. H. Blom en door het Hervormd Kerkkoor onder leiding van J. Lemsom-Daane. Organist was Prosper Sevestre. Na de stille tocht naar de begraaf plaats, waar de tien witte rozen wer den neergelegd, werden de deelne mers in het dorpshuis toegesproken door de burgemeester van Wester- schouwen, J. L. Niemantsverdriet- Leenheer. „Ik ben blij dat u met zove- len bent gekomen. Het is goed om met elkaar te herdenken. Want de jongeren moeten ook weten wat er toen is gebeurd. De ouderen hebben hun eigen gedachten over die tijd en hun eigen ervaringen. Herinnerin gen die ze vaak niet aan een ander kunnen vertellen. Want dat was toen niet gebruikelijk. Men leerde om te zwijgen en om te luisteren. Men was er op getraind niet meer te vertellen dan mocht". De burgemeester sprak er haar vreugde over uit dat de bevrijding een einde maakte aan de angst die in dertijd heerste. „Ik ben blij dat we nog steeds in vrijheid kunnen leven en ook in vrijheid 10 december 1944 kunnen herdenken. Een dag die is ge wijd aan de tien van Renesse. Opdat wij met zijn allen niet vergeten". de hem namens het bestuur een dasspeld. Dankbaar Dr. H. J. van Zuylen, voorzitter van de WV-Burgh-Haamstede hield zijn toespraak kort. Hij dankte de jubila ris voor diens positieve instelling en sprak de hoop uit dat de verhouding tussen de ondernemersvereniging en de VVV zo goed zou mogen blijven als deze nu is. Namens het nationaal be stuur van de KNOV werd het woord gevoerd door J. F. Schelkens. Hij omschreef het jubileum van Verton als een bijzondere gebeurte nis en schetste in het kort de veran deringen die in ondernemerskring sinds de vijftiger jaren hebben plaatsgevonden. „Het jaar 1954 was voor de KNOV een bijzonder jaar. In dat jaar werd de nota Veldkamp uitgebracht waar- BRUINISSE - In de nacht van za terdag op zondag heeft de Rijkspoli tie Schouwen-Duiveland in Bruinis se zeven minderjarige Zierikzeeëna- ren betrapt die zich schuldig maak ten aan vandalisme. Zoals bekend werkt de politie van af december op een nieuwe project matige wijze om het vandalisme en vuurwerkmisbruik effectiever aan te pakken. In het kader daarvan wordt onder andere intensief gesurveilleerd in de gebieden waar in het verleden is gebleken dat er overtredingen plaats vinden. Zo was men in de nacht van zaterdag op zondag in Bruinisse toen zeven jeugdige Zierikzeeënaren bezig waren met het uitschoppen van lan taarnpalen en het vernielen van boompjes. Zij deden dat omdat ze na het sluiten van jeugdsoos De Pul weer naar Zierikzee wilden om daar verder hun vertier te zoeken en er geen bus bleek te gaan. De jeugdige vandalen kregen een gratis rit in de politiebus naar Zierikzee. Niet om daar verder te kunnen stappen, maar om in het politiebureau te worden vastgezet voor verhoor. Toen het de politie duidelijk was wie wat ha!d ge daan werd proces-verbaal opgemaakt tegen vijf van de zeven jongeren. Drie van hen konden hun boete in het ka der van het lik-op-stuk-beleid direct betalen. Twee jongeren werden vrij gelaten zonder bekeuring omdat zij niet hadden meegedaan aan de ver nielingen. VLISSINGEN - Tachtig opvaren den van het vrijdag in de Golf van Biscaye uitgebrande Russisch schip Putna hebben zondagavond onder dak gekregen in yiissingen. Een woordvoerder van Transworld Mari ne Agency NV in Vlissingen heeft dit bevestigd. De Russen zijn ondergebracht is een Vlissings pension. Dinsdag ver trekken zij met een Russisch vracht schip naar de thuishaven aan de Oostzee. Bij de brand op het schip kwamen twee Russen om het leven. Een Belgisch- en een Nederlands schip haalden de tachtig beman ningsleden uit de bootjes en red dingsvlotten. uit bleek dat zestig procent van de ondernemers onvoldoende inkomsten had. We hebben toen onze krachten gebundeld", aldus Schelkens. Hij stelde dat de positie van Verton een bijzonder belangrijke is. Vervolgens reikte hij Verton de erespeld uit. Ver ton's echtgenote kreeg een bloemetje aangeboden. Humor Loco-burgemeester A. J. Padmos roemde in zijn toespraak niet alleen de spreekwoordelijke zuinigheid van de penningmeester. „Naast een be minnelijk mens heb ik u leren ken nen als iemand met een groot gevoel voor humor. Een man ook die zich bij zonder dienstbaar heeft gemaakt aan de gemeente". Na dat aanloopje kwam Padmos met de mededeling op de proppen dat het college van b en w besloten had om aan Verton de legpenning van de gemeente uit te reiken. De reactie van de jubilaris op de eer die hem te beurt viel was kort en krachtig, ,,'t Is buitengewoon. Hier had ik nóóit op gerekend", aldus Ver ton. Hiermee was het officiële gedeel te ten einde. Eerder was er gelegen heid om de jubilaris de hand te drukken en 's middags was door een helikopter een groot aantal genum merde folders uitgeworpen. Hoofd prijs van deze prijsvraag is een draagbare kleurentelevisie. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS TEL. 01110-16255 SEATTLE - De Amerikaanse vlieg tuigproducent Boeing, de grootste ter wereld, heeft plannen ontvouwd voor de produktie van een nieuw ty pe vliegtuig. Eind vorige week maakte Boeing-directeur Dean Thornton bekend dat het een toestel wordt met driehonderd tot vierhon derd stoelen, groter dan de 767, maar kleiner dan de 747 van Boeing. Het vliegtuig heeft de aanduiding 777 gekregen en vermoedelijk kan het eerste toestel in 1995 van de band lopen. BRUINISSE - In de nacht van vrij dag op zaterdag zijn van alle kotters in de Bruse reparatiehaven de tros sen losgegooid door onbekenden. Door stom toeval dreven de schepen niet de haven uit naar de drukke vaarroute van en naar de Kram mersluizen maar bleven in de haven dobberen. Een sleepboot met een diepgang van drie meter liep vast in de havenuitgang en hield daardoor de andere schepen tegen en voor kwam zodoende een catastrofe. Toen werknemers van de machine fabriek Maaskant en Padmos zater dagochtend op hun werk kwamen konden ze hun ogen niet geloven. Er lag geen schip meer voor de kant. Al les dobberde los rond de havenuit gang, waaronder het casco van de nieuwe mosselkotter Bru 8. Zelfs de laskabels waren afgekoppeld terwijl er ook allerlei gereedschap in het wa ter was gesmeten waaronder dwang- hekken en een vuilcontainer van de gemeente. Ook de schepen die naast elkaar gelegen hadden waren onder ling los gemaakt. Met man en macht werden de schepen weer op hun plaats gelegd en de onderwaterobsta kels opgeruimd. Volgens havenmees ter J. Hoogerwerf moet er een soort maniak bezig zijn geweest die zich geen enkele voorstelling van de ge volgen van z'n daad kan geven: „Je moet er niet aan denken wat de gevol gen geweest hadden kunnen zijn als er zeven schepen onverlicht op de drukke vaarweg van het Zijpe terecht waren gekomen, met volop tankers met gevaarlijke stoffen. Dat had een ramp kunnen worden. Door stom toe val is eerst die sleepboot met z'n diep gang van drie meter vast gelopen in de uitgang en hield zodoende de an deren tegen. Als dat met hoog water was gebeurd waren we met die noord westenwind alle schepen kwijt ge weest". Saillant detail is dat precies een jaar geleden in dezelfde nacht het casco van de Noordzeekotter werd losgegooid in de gemeentehaven. Dat schip liep toen vast in de toeleidings- geul naar de haven ook zonder in de drukke scheepvaartroute te komen. De rijkspolitie te water heeft de zaak in onderzoek. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon. 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071. 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 43,50; per jaar 1 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 59 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3