Grevelingenschap-directeur Rietveld legt functie neer Gemeentelijke bijdrage voor 'zijderupsproject' De Schouw 'Ik gebruik mijn computer ook om repetities en examens te maken' Veel ruiten vernield Aanrijding in Ouwerkerk Verblind door de laagstaande zon Schoorsteen brandje in Bruinisse WA> Zfljh P Biir '454 C ZIERIKZEESCH E NIEUWSBODE MAANDAG 11 DECEMBER 1989 146ste jaargang Nr. 24659 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT (1797 - 1889) Stille tocht Onderscheiden Postzegels Wonderen In Renesse hebben veel mensen deelgeno L. J. J. Verton uit Burgh-Haamstede ontvangt In Zierikzee werd een geslaa gde postzegel- De wonderen zijn voor SV WIK de wereld nog Tijd heelt alle wonden. men aan de Stille tocht voor de tien van Renes twee onderscheidingen. (Pag. 3). beurs gehouden. (Pag. 4). niet uit; winst op Zierikzee. (Pag. 6). Gezegde se. (Pag. 3). Het pioniersschap is voorbij'1'' BROUWERSDAM - Na drie jaar bij het Grevelin genschap werkzaam te zijn geweest, legt Rens Riet veld per 1 maart zijn functie als directeur van het Grevelingenschap neer. „Het pioniersschap is voor bij", reageert Rietveld op zijn keuze om zijn werk zaamheden over te dragen aan een nieuwe directeur, waar het schap naarstig naar op zoek is. Aan de ene kant vindt Rietveld het erg om op te stappen, maar aan de andere kant wil hij graag weer een nieuwe uitdaging aangaan, hoewel hij nog niet weet wat hij straks precies gaat doen. Hij denkt aan een baan in het bedrijfsleven. Rietveld kwam, na vijftien jaar bij het Openbaar Lichaam Rijn mond te hebben gewerkt als hoofd van de afdeling toerisme, recreatie en agrarische aangelegenheden, drie jaar geleden bij het Grevelin genschap terecht. Dat bestond toen nog maar een jaar, dus er was veel te realiseren. Rietveld heeft aan verschillende initiatieven een bijdrage geleverd en een grote stempel gezet op projecten, zoals Port Zélande aan de Kabbelaars- bank. Als directeur van de jonge „onderneming" moest Rietveld vaak als een pionier te werk gaan. Iets dat hem duidelijk op het hart geschreven was, want hij is ie mand die graag bezig is met nieu we initiatieven. Bezoekerscentrum Niet alleen Port Zélande heeft hij van dichtbij meegemaakt, maar hij had ook een vinger in de pap bij de realisatie van de mos- selbank in de Grevelingen, de totr standkoming van het bezoekers centrum op de Punt en niet te vergeten de overdracht van de gronden. Voor de verschillende in stanties, die een stem in het kapit tel hebben, was het erg wennen dat er een Grevelingenschap kwam, blijkt uit- de woorden van Rietveld. Naast de komst van Port Zélandq en het bezoekerscentrum, heeft dé scheidende directeur ook een grote bijdragegeleverd in de public relations-sfeer. Zo heeft het schap bekendheid verworven. Rietveld is er nog steeds van overtuigd dat de Grevelingen het mooiste gebied is, „dat iemand zich maar kan voorstellen". Toch heeft hij het besluit genomen om weg te gaan. Hij heeft geen echte aanwijsbare redenen om weg te gaan, madr zegt wel over weinig financiële middelen te hebben be schikt om zijn ideeën en initiatie ven te kunnen realiseren. Hij zegt, desgevraagd, dat hij drie jaar geleden nog wel zijn ei kwijt kon, maar nu niet meer. „Toch wil ik wel duidelijk stellen dat we als vrienden uit elkaar gaan. Laat dat duidelijk zijn", benadrukt hij met klem. Rietveld vindt het een mooi mo ment omnu op te stappen, omdat alle zaken, die gerealiseerd zou den moeten worden, nu klaar zijn of bijna zijn bewerkstelligd. Hij is vooral te spreken over de samen werking met René Coltof. Hij spreekt zich lyrisch uit over het Vendorado-project dat in mei wordt afgeropd. „Ik hoop het eindprodukt nog wel mee te kun nen maken". Voor de functie, die nu vrijkomt, zijn volgens Rietveld genoeg gegadigden, maar wie nu definitief op zijn stoel gaat zitten is voorlopig nog een grote vraag. ZIERIKZEE - In de nacht van vrij dag op zaterdag werden in het cen trum van Zierikzee op diverse plaat sen ruiten ingegooid. Bij het belastingkantoor aan het Kerkhof wei-den vijf ruiten inge gooid. Bij de zaak van opticien J. S. aan het Havenplein werd een etalage ruit ingegooid en ook van de particu liere woning van de familie V. in het Gat van Westnoordwesten werd een ruit ingegooid. De precieze omvang van de schade is nog niet bekend maar bedraagt zeker enkele duizen den guldens. OUWERKERK - Twee personenau to's werden beschadigd bij een aan rijding die zaterdag om ongeveer 10.45 uur plaats vond op de kruising Laan der Wereldveteranen/Achter weg te Ouwerkerk. Het ongeluk gebeurde toen J. J. H. uit Ouwerkerk met zijn auto vanuit de Achterweg de Laan der Wereldve teranen wilde oprijden. Hij zou daar bij J. P. B. uit Ouwerkerk die met zijn auto al over deze laan reed te laat hebben opgemerkt. Een botsing was het gevolg. Beide auto's werden be schadigd. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's NIEUWERKERK - Bij het ongeluk dat zaterdag in Nieuwerkerk gebeur de op de kruising Oude Noordstraat Schoolstraat zou de laagstaande zon een belangrijke rol hebben gespeeld. Het ongeluk gebeurde om ongeveer 12.00 uur. Volgens de politie zou Q. J. uit Nieuwerkerk zijn verblind door het zonlicht toen hij op de kruising met zijn auto vanuit de Schoolstraat de Oude Noordstraat in reed. Hij zag de auto van J. G. S. uit Nieuwerkerk niet die voor de stopstreep stond te wachten. Daardoor zou Q. J. de bocht te krap hebben genomen. Bij de aan rijding die hiervan het gevolg was, werden beide voertuigen beschadigd. BRUINISSE - De brandweer van Bruinisse moest zaterdag in actie ko men vanwege een schoorsteenbrand je in het huis van de familie K. aan de Burgemeester Hagelaan te Brui nisse. De gevolgen van de brand ble ven beperkt tot rookschade. 750,- voor kerngroep Tekenen van Hoop uit Brouwershaven BROUWERSHAVEN - Het college van b en w van Brouwershaven stelt de gemeenteraad voor een bedrag van 1500,- beschikbaar te stellen voor het door de school gesteunde zijderupsproject in Brazilië. Verder wordt in het kader van de jaarlijkse vaststelling van de gemeentelijke bijdragen ontwikkelingssamenwerking voorgesteld een bedrag van 750,- beschikbaar te stellen aan de kerngroep Tekenen van Hoop. Een en ander komt aan de orde op de gemeenteraadsvergadering van maan dag 18 december. De vergadering begint om 19.30 uur. waar een project aan moet voldoen om in aanmerking te komen voor een bijdrage van de gemeente. Een pro ject dient gericht te zijn op de kwets baarste bevolkingsgroepen en de be vordering van de zelfwerkzaamheid van die bevolkingsgroepen. De gemeente Brouwershaven is tot dusverre de enige gemeente op Schouwen-Duiveland die daadwerke lijk iets doet aan ontwikkelingssa menwerking. Voor het tweede achter eenvolgende jaar op de agenda van de raadsvergadering de toekenning van bijdragen aan ontwikkelingssamen werking. Criteria Vorig jaar augustus stelde de raad een aantal criteria en richtlijnen vast Een ander niet onbelangrijk crite rium is dat het project in k westie aan moet sluiten bij wezenlijke acties vanuit de plaatselijke bevolking. In verband met het laatste stelt het college voor een subsidie-aanvraag van de Stichting Diergeneeskunde in Ontwikkelingssamenwerking uit Utrecht af te wijzen. Wel aan alle cri teria voldoen de vier andere subsidie aanvragen van School met de bijbel De Schouw, het Comité Woord en Daad Schouwen-Duiveland, PvdA- Brouwershaven en de kerngroep Te kenen van Hoop. Zijderupsproject Alles bij elkaar is in het kader van ontwikkelingssamenwerking een be drag van ruim 3000,- beschikbaar. Het grootste deel gaat, als de raad ak koord gaat, naar basisschool De Schouw. Zij steunt het zijderupspro ject van de Igreja Evangélica Refor- mada in Brazilië. Middels het project worden arme boeren geholpen bij de bouw van een schuur voor het kwe ken van zijderupsen. De zijde- rupsproduktie is voor hen een moge lijkheid om een een nieuw bestaan op te bouwen. Woord en Daad krijgt 642,- van de gemeente voor het drinkwaterpro ject Magasin des Rois in Haïti. Een- zelfde bedrag wil het college be schikbaar stellen aan de PvdA-Brou- wershaven voor steun aan de NOVIB. De kerngroep Tekenen van Hoop ten slotte krijgt 750,- Op de agenda van de raadsvergade ring verder een voorstel tot het be schikbaarstellen van een krediet van 30.000,- voor de aanschaf van brand- weermatèrialen. Het betreft de aan koop van twee breedbandportofoons, veertien alarmontvangers en kleding voor twee nieuwe korpsleden. Huurverhoging Omdat de kosten voor de voormali ge kleuterschool De Blokkendoos in 1990 fors gestegen zijn stelt het colle ge de raad voor de tarieven voor het gebruik van dit gebouw met 5 pro cent te verhogen. Hgt gebouw wordt verhuurd aan de Stichting Het Knut- selhuis. Als de raad akkoord gaat wordt de huur voor 1990 verhoogd naar 2.729,-. Ook voor gebruik van de gymzalen in de gemeente gaan de tarieven om hoog. Voor 1990 staat een verhoging met 7 procent op stapel. Een verho ging met 5 procent volgt in 1991 en in 1992 gaan de tarieven nog eens met 4 procent omhoog. Voor de vaste gebruikers van de gymzalen houdt dit volgens het colle ge concreet in dat het tarief van 10,- per wekelijks klokuur in de komende jaren niet zal stijgen. In 1992 komt dan ook een einde aan de scheefgroei tussen de verschillende tarieven. Verwachting tot dinsdagavond: Mogelijk regen In de nacht weinig wind, enkele mistbanken en een minimumtempe ratuur om het vriespunt. Overdag eerst af en toe zon, maar van het zuid westen uit toenemende bewolking en later mogelijk regen. Middagtempe- ratuur ongeveer 4 graden. Wind draaiend naar zuidoost, toenemend tot matig. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 15 dec.: Woensdag: Zonneschijn: 10%. Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 6 graden Windkracht: zuid 4 Donderdag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag; -70% Min .temp.: 3 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: zuid 5 Vrijdag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 12 dec. Zon op 08.39, onder 16.28 Maan op 15.44, onder 08.52 Volle Maan: 12 dec. (17.30) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Er komt verandering in het weer. De hagedrukzone waar we al dagen mee te maken hebben trekt in oostelijke richting weg en geleide lijk wordt ons weer bepaald door een depressie boven de Atlantische Oceaan die langzaam wat dichterbij komt. Vannacht is het nog rustig weer. Er zijn enkele mistbanken en de minimumtemperaturen liggen rond het vriespunt. Morgen overdag is aanvankelijk hier en daar de zon nog te zien, maar in de loop van de dag neemt van het zuidwesten uit de bewolking toe. Vooral in de avond valt er mogelijk wat regen. De wind draait naar het zuidoosten en neemt toe tot matig. ROTTERDAM - In het Academisch Ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdan heeft zondagochtend korte tijd brand gewoed in een recreatiekamer op de derde verdieping van het beddenhuis. Vanwege de rookontwikkeling be sloot de brandweer de patiënten van de aangrenzende afdeling te evacue ren. De brandweer had het vuur bin nen een kwartier onder controle. Vol gens een woordvoerder van de brandweer heeft het meubilair in het dagverblijf door nog onbekende oor zaak vlam gevat. Computerdag in Zierikzee ZIERIKZEE - „Elke brief die ik schrijf maak ik op de computer. En ik gebruik mijn computer ook om repeti ties en examens te maken". C. J. Klumper uit Zierikzee is biologieleraar aan de Scholengemeenschap Schouwen- Duiveland. Hij geeft ook computerles en is zelf de trotse bezitter van een Commodore 64. Met dat instrument be zocht hij de computerdag die zaterdag in de Graanbeurs te Zierikzee werd gehouden. Een computerdag die inmiddels is uitgegroeid tot een evenement dat door de Computer Club Zeeland een a twee keer per jaar wordt georgani seerd in Zierikzee. Dat heeft volgens voorzitter Ron van Dijk alles te ma ken met het feit dat het aantal com puter-enthousiasten op Schouwen- Duiveland nog steeds groeit. Bijna 20 van de 100 leden die de computerclub in Zeeland heeft zijn afkomstig van Schouwen-Duiveland. „We hebben hier zelfs een hele schooi die lid is. Ik weet niet voor hoeveel leden je dat moet tellen. Er is een hele actieve on derwijsgroep bezig met het verzame len van software (computerprogram ma's) die geschikt is om op basisscholen te gebruiken. Als het nodig is passen ze die programma's zelf aan zodat ze voor kinderen goed bruikbaar zijn". Gegevens uitwisselen De Computer Club Zeeland wilde met de computerdag voor computer- bezitters en mensen die belangstel ling hebben voor zo'n instrument de mogelijkheid creëren om onderling gegevens uit te wisselen en kennis te maken met de diverse nieuwe moge lijkheden van de apparatuur. „Je kunt van elkaar leren. Je hoeft niet allemaal het wiel uit te vinden. Vooral mensen die nog maar pas met een computer werken kunnen er veel aan hebben zo'n computerdag te be zoeken. Zij hebben vaak problemen die heel simpel zijn op te lossen. Maar dat weten ze niet omdat ze nog maar pas met het apparaat omgaan. Een kabeltje aansluiten of een repa ratie die je makkelijk zelf kunt doen. Dat spaart soms een boel geld uit", al dus leraar en computerclublid Klum per. Zelf is hij al vele jaren bezig met de materie. „In 1982 kocht ik mijn eer ste apparaat, een Texas. Maar na een paar maanden heb ik hem weer ver kocht omdat de fabrikant er mee stopte. Dan wordt het moeilijker om aan onderdelen te komen". Bij de Commodore waarmee Klumper nu al weer ruim zes jaar werkt heeft hij ook een zogeheten plotter. „Een leuk ding om tekeningen mee te maken. Een printer werkt met allerriaal losse puntjes. Maar dit zijn kleine penne tjes die zo worden gebruikt dat het papier beweegt terwijl zij in hun zelfde positie blijven". De nieuwste ontwikkeling op com putergebied was ook te zien in de Graanbeurs. Een video scanner waar mee in het computergeheugen plaat jes, foto's en tekeningen kunnen wor den opgenomen. Vervolgens kunnen ze weer worden opgeroepen, bewerkt en afgedrukt. Veelomvattend „De mogelijkheden van computers zijn tegenwoordig zo veelomvattend dat er niet veel mensen zijn die met alles op de hoogte zijn. Daarom heb ben computerbezitters elkaar nodig om zich te informeren. Dat is de kracht van de computer als hobby. Je kunt veel aan elkaar hebben en van elkaar leren. Het is ook van groot be lang dat mensen die willen beginnen met de hobby zich eerst goed oriënte ren voor ze computerapparatuur ko pen. Dat kan op een dag als deze of di rect bij computerhobbyisten. Want Onderling gegevens uitwisselen was de belangrijkste opzet van de computerdag die werd gehouden in Zierikzee. (Fo to: Joop van Houdt). als ze het geld voor de aankoop van bepaalde apparatuur eenmaal heb ben uitgegeven zijn ze het kwijt. En een computer moet bij je passen. Als je er een koopt waarmee je niet uit de voeten kunt staat hij na verloop van tijd op zolder. Dat is zonde. Vooral omdat het heel leuk is als je er wel goed mee kunt werken".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1