water deurloo Geen goudstukken, wel hondekoppen Voorbereiding verbouw dorpshuis Ouwerkerk weer een stap verder 52 ploegstoffen Herbestratingswerk Oosterland Verkeer Zonnemaire wordt geremd iBlEDpiN intermeubel Ouderraden laten mogelijkheid samenwerking met ZOC open Voor naar deurloo Storingen veerdienst Vlissingen- Breskens ROTTERDAM - De vervoersbonden van FNV en CNV hebben met de ha venwerkgeversverenigingen in Rot terdam en Amsterdam een akkoord bereikt over een pakket maatregelen dat de werkgelegenheid in beide ha vens na 1990 moet veilig stellen. Dit zogenoemde masterplan, waarvan de Vervoersbond FNV de geestelijke va der is, is in Rotterdam gepresenteerd. De belangrijkste doelstelling van het plan is uitsluiting van gedwongen ontslagen tot en met 1995. Dit in eer ste instantie door de invoering van een collectieve 56-jarigen regeling die geldt voor werknemers in vrijwel al le havensectoren. Advertentie Haringvlietplein 4, Zierikzee, Telefoon 01110-12946/12854 BREDA - Justitie in het arrondisse ment Breda heeft de Nederlandse tak van een internationale organisatie opgerold die zich bezig hield met het zogenoemde omkatten van gestolen personenwagens. In totaal werden 24 personen aangehouden. Van hen zit ten er nog tien vast. De gestolen wa gens werden de dag na de diefstal al van hun motoren ontdaan en de car rosserieën werden direct geplet. Los se onderdelen werden verkocht. Vol gens de woordvoerder leverde een gestolen auto de dief 1.500 gulden op. ZONNEMAIRE - Nog in december van dit jaar of in januari 1990 worden in Zonnemaire maatregelen geno men om de snelheid van het verkeer dat over de Zuidweg en de Dijk van Bommenede rijdt binnen de perken te houden. Het betreft een proef die wordt genomen voor in 1991 definitieve maatregelen worden genomen die het verkeer verplichten wat zachter te rijden. De betreffende wegen zijn eigendom van het provinciaal bestuur. Het initiatief voor de proef met verkeersremmende maatregelen is dan ook van deze instantie Af komstig. Men heeft een verkeersdeskundige in de arm genomen om uit te kienen welke maatregelen in aan merking komen om in Zonnemaire te worden uitgeprobeerd. De gemeente Brouwershaven heeft toegezegd mee te werken aan de proef. De hoge snelheden waarmee het doorgaande verkeer door Zonnemaire rijdt is de dorpsbewoners al vele jaren een doorn in het oog. Onlangs werd door een aantal bewoners nog de actie groep Veilig Zonnemaire opgericht. Een groep die zich inzet voor een betere verkeersveiligheid in het dorp. Het Schouwse Serooskerke SEROOSKERKE - Tweemaal Serooskerke in één pro vincie, dat lijkt te veel van het goede. Voor buitenstaan ders die de naam voor de eerste keer tegenkomen is het bovendien verwarringwekkend; heeft men te maken met Serooskerke op Walcheren of met het Schouwse Seroos kerke? Duivelands college van b en w stelt voor bestemmingsplan te herzien OUWERKERK - De voorbereidingen die nodig zijn om het dorpshuis te Ouwerkerk te kunnen verbouwen op de wijze die de bewoners (en nu ook het gemeentebestuur) het liefste willen zijn weer een stap verder. Tijdens de raadsvergadering die donderdag 14 december wordt ge houden in het gemeentehuis te Nieuwerkerk zal het col lege van burgemeester en wethouders aan de raadsleden voorstellen een voorbereidingsbesluit te nemen. Advertentie Het is de bedoeling dat het dorpshuis in Ouwerkerk in 1991 verbouwd wordt. Een besluit dat het mogelijk maakt via een artikel 19 procedure de be stemming te wijzigen yan het huisje Zuidstraat 2. Dit naast het huidige dorpshuis gelegen pandje kocht de gemeenteraad in september 1989 aan van een particulier. Men heeft het no dig om het te klein en smal gebleken huidige dorpshuis via een verbou wing grondig te kunnen uitbreiden. Woondoeleinden Dat is echter niet mogelijk zolang in het bestemmingsplan Ouwerkerk is vastgelegd dat op het aangekochte huis de bestemming woondoeleinden ligt. Om dat te kunnen veranderen in de bestemming openbare en bijzon dere doeleinden is een procedure no dig die ermee begint dat de gemeente raad het bovengenoemde voorberei dingsbesluit neemt. Burgemeester en wethouders stellen voor om hierbij tevens het perceel te betrekken waar op het huidige dorpshuis ligt. Dit met het oog op de toegestane bebouwings hoogte. Naar verwachting wordt het dorps huis in Ouwerkerk in 1991 verbouwd. Nadat het verbouwingsplan is aan gepast aan de wensen van de bewo ners bedragen de kosten om het uit te voeren naar verwachting 800.000 gul den. Tijdens de gemeenteraadsvergade ring wordt ook beslist over de verde ling van het geld dat door het provin ciaal bestuur beschikbaar wordt gesteld voor stads- en dorpsvernieu wing in 1990. Het gaat om een bedrag van ruim 100.000 gulden. B en w stel len voor om het grootste deel hiervan, 80.000 gulden, te reserveren voor pre mies die particulieren kunnen krij gen als zij het initiatief nemen hun (eigen) huis te verbeteren. Ruim 14.000 gulden zou gereserveerd moe ten worden voor de verwerving, de verbetering en de sloop van panden door de gemeente zelf. En 7.500 gul den voor kosten die woningbouwcor poraties maken bij het aanbrengen van verbeteringen aan hun woningen die in de gemeente Duiveland staan. Plan Leeuwenburg Het plan Leeuwenburg, het gebied aan de Oud Heiligenweg in Ooster- land dat is bestemd om in de toe komst nieuwe huizen op te bouwen, valt iets kleiner uit dan eerst was ver wacht. Bij de notariële afwikkeling van de grondtransacties is gebleken dat het totale gebied ongeveer 620 vierkante meter kleiner wordt. De gemeenteraad wordt gevraagd daarin toe te stemmen. Tijdens de vergadering wordt de raadsleden verder gevraagd akkoord te gaan met het verhogen van de ge meentelijks subsidie voor Meer Be wegen voor Ouderen. Een activiteit waarmee de kruis vereniging oudere mensen in de gele genheid stelt' om via gymnastiek of volksdansen de lichamelijke conditie op peil te houden. Tot nu toe betaalde het gemeentebestuur jaarlijks 10 cent per inwoner om deze activiteit in stand te houden. Omdat is gebleken dat dat niet genoeg was, stelt het col lege voor om met terugwerkende kracht tot 1 januari 1988 jaarlijks 13 cent per inwoner bij te dragen. En over 1989 12 cent. Rode Kruis Omdat het Rode Kruis extra taken toegeschoven kreeg in de hulpverle ning bij een eventuele ramp op Schouwen-Duiveland moet zij extra kosten maken voor de aanschaf van alarmeringsapparatuur, een verzor- gingsmaterieelwagen en persoonlijke uitrusting. Daarom stelt het college van b en w voor om een keer een extra bijdrage van een'gulden per inwoner beschikbaar te stellen. In totaal onge veer 3000 gulden. Omdat de taak van de indicatie commissie, de groep mensen die ad viseert welke ouderen in aanmer king komen voor opname in een bejaardencentrum, is uitgebreid is er meer geld nodig. De commissie adviseert nu ook voor verpleeginrichtingen. Daarom stelt het college van b en w voor om in 1989 1,58 per inwoner en in 1990 2,49 per inwoner beschikbaar te stellen. Of de raadsleden met al deze voorstellen (en nog diverse andere) akkoord gaan blijkt tijdens de open bare raadsvergadering. Iedereen die belangstelling heeft kan de discus sies volgen vanaf de publieke tribu ne. In het gemeentehuis te Nieuwer kerk, donderdag 14 december om 19.30 uur. ZIERIKZEE - De ouderraden van de Zicrikzeesc basischolcn houden de deur tot samenwerking met de Zierikzeese Ondernemers Centrale (ZOC) betreffende de Sintcrklaasin- tocht open. Naar aanleiding van een bijeenkomst gisteren (donderdag) van de ZOC en de ouderraden is be sloten om acht maart opnieuw rond de tafel te gaan zitten. De ouderraden hadden na afloop van de Sinterklaasintocht dit jaar kritiek op de ZOC, omdat zij niet be trokken zouden zijn bij de organisa tie van de intocht, terwijl de ZOC hierom gevraagd had. Of de nieuwe bijeenkomst in maart resultaat zal hebben moet worden afgewacht. 704 verschillende gordijnstoffen vindt u in de kollektie bij 't lange uus interieurvormgeving die zich onderscheidt van anderen havenpark 26-28 zierikzee 01110-13727 DEN HAAG - Touroperators en reisbureaus gaan onderzoeken of het nodig is te adviseren het Spaanse va kantieoord Benidorm tijdelijk te mij den. De reiswereld is opgeschrikt door twee sterfgevallen in Benidorm waar veel ouderen overwinteren. Een 73-jarige Brit en een 79-jarige Belg, die beiden iri hetzelfde hotel verble ven, zijn afgelopen dagen door een plotselinge longaandoening om het leven gekomen. Negen andere vakan tiegangers, onder wie voorzover be kend geen Nederlanders, zijn met longklachten in een ziekenhuis opge nomen. Wie de moeite neemt even de ge schiedenis in te duiken en/of de kaart van Zeeland te raadplegen zal spoe dig enkele gegevens hebben verza meld die uiteindelijk het antwoord geven op de eerder gestelde vraag. Er zijn tussen de twee gelijknamige dor pen nl. nogal wat verschillen. Er is óók een overeenkomst: zij bezitten een gelijksoortig dorpswagen. Een schild met drie hondekoppen! Het Walcherse Serooskerke is groter dan het Schouwse en ook veel bekender. Beter gezegd: het is veel bekender ge worden. Het is alweer enige tijd geleden maar wie herinneert zich niet de enorme goudvondst in het Seroos- kerkse preiveldje in 1966 toen maar liefst elfhonderd goudstukken wer den opgedolven die naderhand op een veiling zeshonderdvijftigduizend gulden opbrachten. De goudvondst op Walcheren was enige tijd voorpa ginanieuws. Toch is het kleine Se rooskerke op Schouwen interessant en schilderachtig genoeg om óók aan dacht te trekken. Kleinste Op 1 januari 1961 werd Seroosker ke ingedeeld bij de nieuwe gemeente Westerschouwen. Daarmee eindigde tevens het jarenlange record van dit dorp (dat toen honderdnegenentach tig inwoners telde en een oppervlakte had van driehonderddrieëndertig ha.) de kleinste gemeente van Neder land te zijn... Dat inwonerstal is wel enigszins toegenomen - in 1980 bedroeg het on geveer tweehonderdveertien - maar klein is het gebleven. Niettemin kan het bogen op een historie van eeu wen; kerk en toren dateren uit het be gin van de vijftiende eeuw. Zij heb ben letterlijk en figuurlijk heel wat stormen over zich heen zien gaan. Tij dens de tachtigjarige oorlog werd de kerk (met toren) moedwillig in brand gestoken (14 februari 1575). Welis waar volgde herstel, maar het com plex kreeg toch blijvend een enigs zins ander aanzien. In 1958 toen een veelomvattende restauratie plaats vond heeft men een ingrijpende „operatie" uitge voerd waarbij de nogal scheef han gende torenkolos min of meer recht werd gezet. Er bestaat ook een histo rische band met het geslacht Tuyll van Serooskerken. De hondekoppen in het dorpswapen zijn ontleend aan het eeuwenoude familiewapen-Tuyll. Behalve uit oude archivalia en ge schiedenisboeken van uiteenlopende aard kan men ook talrijke gegevens betreffende het oude Schouwse Se rooskerke vinden in het populaire prentbriefkaartenboekje „Schouwen zoals het Was". Men staat versteld over de talrijke - soms piepkleine bij zonderheden - die de samensteller W. P. de Vrieze bijeen wist te sprokke len. Genoemde auteur heeft bij tal van oude plaatjes uitvoerige teksten ge schreven waaruit blijkt dat hem geen detail is ontgaan. De toelichtingen staan „stijf" van anekdotische voor vallen die het boek zelfs zonder il lustraties boeiend zouden maken... Sfeervol is de opname van het dorpsplein, genomen in 1913. Ter loops vermeldt De Vrieze dat de blin den van het huis van metselaar J. van der Werf voor de ochtendzon waren gesloten, er aan toevoegende: „vroe ger was men meer zonneschuw dan tegenwoordig"... Zeer frappant zijn de tegenover el kaar geplaatste dorpsgezichten, die Serooskerke op twee geheel verschil lende manieren weergeven terwijl het een en dezelfde foto-opname be treft. In maart 1902 werd de foto ge maakt, maar men zag kans om de prentbriefkaart in 1903 opnieuw uit te geven maar dan als wintergezicht! Op geraffineerde wijze werd het dorpsbeeld geheel „besneeuwd" het geen De Vrieze de opmerking heeft ontlokt: wat fototrucage betreft is er dus weinig nieuws onder de zon". Ondanks dit „boerenbedrog" blij ven de prenten uit het sfeervolle Se rooskerke nog altijd een aangenaam dorpsbeeld opleveren, bijzonder boeiend en levendig. Het gemoedelij ke dorp van weleer komt door de rij ke keuze uit vergeelde prentbrief kaarten opnieuw tot leven... Wiebe Keikes Advertentie BREDA - De Bredase rechtbank heeft een 36-jarige Rotterdam en een 55-jarige inwoner van Lissabon voor de invoer van 27 kilo cocaïne veroor deeld tot 7 en 3 jaar gevangenisstraf. De eisen waren 12 en 6 jaar. De twee hebben steeds ontekend ,dat zij met. de cocaïnesmokkel in augustus via de grenspost Hazeldonk bij Breda iets te maken hebben ge had. Verder weigerden zij steeds een verklaring af te leggen. VLISSINGEN - Op de veerverbin- ding Vlissingen-Breskens hebben twee storingen donderdagmorgen ge leid tot vertraging. Door een storing in de aanleginrichting in Vlissingen kon de eerste boot van 4.50 uur - de Prinses Juliana - niet vertrekken. De afvaart kwam daardoor op 5.50 uur. Vervolgens kon de afvaart van 6.20 uur vanaf Breskens niet worden uit gevoerd door een storing in de laad- en losbrug. De retourvaart moest daardoor worden uitgesteld tot 7.45 uur. Op het moment van de storing in Breskens was de Juliana geladen. De passagiers aan boord moesten wach ten tot de stoxdng was verholpen. Veerpassagiers zijn via de radio en op de veerpleinen van Vlissingen en Breskens geattendeerd op het onge mak, waarna veel reizigers gebruik konden maken van de veerverbin- ding Kruiningen-Perkpolder. Het op onthoud in Vlissingen en Breskens bleef daardoor beperkt. OOSTERLAND - Na enkele weken in de rommel te hebben gezeten, kunnen de bewoners van de Burgemees ter van der Havestraat in Oosterland weer zonder zand aan de schoenen hun huizen ingaan. In het kader van groot onderhoud werd de straat de afgelopen weken over een lengte van 200 meter voorzien van nieuwe be- tonklinkerkeien. Ook de trottoirs werden opnieuw gelegd. Ondanks het afronden van deze werkzaamheden blijven de Oosterlanders elders in het dorp nog ongeveer vier weken tegen een opgebroken straat aankijken Nu is men namelijk begonnen met de bestrating van een gedeelte van de Sint Joostdijk. Het betreft het stuk vanaf het Koninginneplein tot de Sandstromstraat. In plaats van de gebakken waalformaat steentjes, waar mee de straat nu was belegd, komen er bij de herbestratingswerkzaamheden betonklinkerkeien op de Sint Joostdijk te liggen. Dezelfde straatstenen als in de Buraemeester van der Havestraat. De trottoirs langs de Sint Joostdijk worden ook opnieuw gelegd. In verband met de werkzaamheden is de straat naar verwach ting gedurende vier weken gedeeltelijk afgesloten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4