Politie Schouwen-Duiveland voert nieuwe werkwijze in Ministeries starten uitgebreide voorlichtingscampagne scholing KK Vanaf donderdag te koop WATERSTANDEN DEURLOO B.V. Voor I naar Deurloo Voorwaar- schuwingsfase luchtveront reiniging ingesteld Europese milieuprijs op toeristisch gebied Effectief inspelen op signalen vanuit de samenleving ZIERIKZEE - Als een van de eerste rijkspolitie-korpsen in Nederland voert de Rijks politie Schouwen-Duiveland een nieuwe werkwijze in om de veel voorkomende crimi naliteit effectiever te kunnen aanpakken. Uitgangspunt daarbij is dat men nauwkeu riger wil inspelen op specifieke problemen en behoefte aan politietoezicht die zich in bepaalde plaatsen in de regio voordoen. Om daarin een goed inzicht te krijgen is con tact met het publiek onontbeerlijk. wijze waarop de criminaliteit in Re- nesse de afgelopen jaren is aange pakt. Om een zo groot mogelijk ren dement uit de nieuwe werkwijze te verkrijgen wil de politie behalve met de diverse gemeenten ook samenwer ken met middenstanders, wijkvereni- gingen en sportclubs. ,:Wij willen die instanties betrekken bij de oplossing van zaken. Het blijkt immers dat ge richte voorlichting en maatregelen in bestuurlijke zin doorgaans nog grote re effecten sorteren dan optreden van politie en justitie". Nu het vandalisme eenmaal via de nieuwe manier wordt aangepakt blijft dat verder ook zo. De komende tijd komt daar steeds weer een onder deel van de veel voorkomende crimi naliteit bij. Op het lijstje van de poli tie staan auto-inbraken en diefstal len, inbraak in woningen, scholen, bedrijven en kantoren, fiets- en bromfietsdiefstallen, drugsgebruik en heling en winkeldiefstallen. ,,Het zijn de criminaliteitsoorten die de grootste hinder geven bij de inwoners van Schouwen-Duiveland. Daarom proberen we daar nu via een nieuwe aanpak meer gericht tegen op te tre den". De succesvolle wijze waarop de recreatie-criminaliteit in Renesse de afgelopen twee zomers is aangepakt, heeft in belangrijke mate bijgedra gen aan het idee om de politiezorg in heel Schouwen-Duiveland op een soortgelijke manier aan te pakken. Bij het uitwerken van het plan heeft men advies gekregen van crimino loog B. Beke. Hij werd de afgelopen jaren door de rijksoverheid ingezet om de recreatie-criminaliteit in Re- nesse terug te dringen. Geen nieuwe politiemensen Ook het feit dat het er niet naar uit ziet dat men in'de komende jaren de beschikking krijgt over meer politie mensen, speelde een rol bij het be sluit op de nieuwe werkwijze over te gaan. ,,We moeten de. beschikbare mankracht zo effectief mogelijk ge bruiken". De nieuwe werkwijze wordt in fa ses ingevoerd. Men begint in decem ber met het vandalisme op de nieuwe manier aan te pakken. Daarna wordt, steeds na enkele maanden, een ander element van de veel voor komende criminaliteit bij de nieuwe manier van werken betrokken. In 1995 verwacht de Rijkspolitie Schou wen-Duiveland de nieuwe aanpak in de hele politiezorg in de regio te heb ben doorgevoerd. De basis van de nieuwe aanpak is een zo goed en volledig mogelijk overzicht van de specifieke proble men die zich op Schouwen-Duiveland voordoen. Volgens opperwacht meester J. J. van Doorn, die de lei ding heeft over de projecten die stuk voor stuk op de nieuwe wijze worden aangepakt, is hierbij de hulp van het publiek ontontbeerlijk.,,Alleen als de mensen bereid zijn om ons te laten weten wanneer zij ergens overlast van hebben kunnen wij een goed en volledig inzicht krijgen van wat er gebeurt op het eiland". Kleine dingen Van Doorn bedoelt daarmee vooral ook de kleine dingen. Zoals overlast van fietsers in een loopstratengebied of vuurwerk dat door de jeugd tussen het winkelend publiek wordt ge gooid. „Mensen hebben de neiging om alleen de politie te bellen voor grote dingen. Als zij worden gedu peerd door een inbraak bijvoorbeeld. De oude werkwijze van de politie houdt in dat men vooral in actie komt als dat soort meldingen binnenkomt. Maar het nieuwe beleid is er net op gericht om dergelijke overtredingen en overlast voor te zijn. Daarom is het nodig dat we door een goed con tact met het publiek een overzicht krijgen van de kleine dingen. De ge beurtenissen waar men zich wel aan ergert maar die men niet de moeite waard vindt om te melden bij de poli tie. Mede omdat men het idee heeft dat we het al zo druk hebben". Volgens Van Doorn gaat de politie dat contact met het publiek op diver se manieren stimuleren. „Het is de bedoeling dat de agenten vaker in uniform te voet de straat op gaan om te surveilleren. Als dat regelmatig gebeurt krijgt men vanzelf meer con tact met het publiek. Als de mensen de politieagenten vaker zien lopen, zijn ze sneller geneigd om hen aan te spreken als ze zich ergens aan hinde ren". Verder wil de politie door het ophangen van posters in winkelstra ten en publiciteit in kranten het pu bliek op de hoogte stellen van de nieuwe aanpak. Men hoopt dat de mensen daardoor ook worden gesti muleerd om wat sneller de telefoon pakken om de politie te informeren over wat men signaleert. Via het overzicht dat men mede op basis van die informatie krijgt wil de politie inspringen op specifieke pro blemen die zich op een bepaalde plaats voordoen. „Dat kan op ver schillende manieren. Door meer sur veillance op die plaatsen. Maar ook door de betreffende gemeente te vra gen op die plaatsen maatregelen te treffen. Bijvoorbeeld het aanbrengen van meer verlichting op een parkeer plaats waar veel auto's worden open gebroken. Of het hoger ophangen van borden die telkens worden vernield". Vandalisme Als eerste project dat voortaan wordt aangepakt op de nieuwe ma nier is gekozen voor het vandalisme. Een overtreding die vooral wordt ge pleegd door jongeren van tien tot 20 jaar en in de gemeenten Zierikzee en Duiveland. Zo is gebleken uit de in formatie die de politie daarover tot nu toe heeft verzameld. De nieuwe aanpak van het vanda lisme is gisteren (maandag) begon nen. Dat houdt in dat zowel in uni form als in burger vooral wordt gesurveilleerd in Zierikzee en in de kernen van de gemeente Duiveland. Als daarbij baldadigheid, het plegen van vernielingen of het misbruik ma ken van vuurwerk worden geconsta teerd krijgen de overtreders geen waarschuwing maar direct een pro ces-verbaal. In overleg met justitie kan hierbij het lik-op-stuk-beleid worden toegepast. Dat wil zeggen dat de overtreders de boete ook di rect moeten betalen. Verder worden de verkooppunten van vuurwerk op Schouwen-Duiveland gecontroleerd. Een aanpak die voortvloeit uit de Inbraak valt onder de categorie veel voorkomende criminaliteit. (Archieffo to). Advertentie DEN HAAG - In Den Haag gaat vol gend jaar een experiment met twee centra voor thuiszorg van start. Be woners krijgen daarmee de mogelijk heid om op een plaats hun verzoeken te doen voor gezinshulp, wijkverple ging, dagverzorging, maaltijd- verstrekking en ander vormen van thuiszorg. In totaal moetten in Den Haag twaalf van dit soort centra ko men. Dat heeft de gemeente Den Haag bekendgemaakt. ZIERIKZEE - In Zeeland is sinds maandag de voorwaarschuwingsfase luchtverontreiniging voor stikstofdi oxide ingesteld. Deze blijft waar schijnlijk enkele dagen van kracht. Op de meetpunten in Zierikzee en de Braakman werden zondag gemid delden gemeten van respectievelijk 102 en 88 microgram per kubieke me ter lucht. De voorwaarschuwingsfase gaat in bij een verwacht daggemid delde van 80 microgram per kubieke meter. De verontreiniging is een ge volg van de industrie in het Rijn mondgebied, Gent, Antwerpen en van de uitstoot door het verkeer. Gezien de weersverwachtingen wordt verondersteld dat de situatie de komende dagen hetzelfde blijft. In de voorwaarschuwingsfase hoe ven nog geen maatregelen te worden getroffen terwille van de volksge zondheid. Alleen van ambtelijke diensten wordt een verhoogde pa raatheid verwacht. HENGELO - De Stichting Aange past Wonen (Pasaan) heeft in Hengelo officieel een centrum in gebruik ge nomen dat laat zien hoe bij de inrich ting van een huis rekèning kan wor den gehouden met de handicaps van de bewoners. ZEIST - De Jong Intra Vakanties heeft het voortouw genomen een Eu ropees fonds in te stellen dat als sti mulans moet dienen bij het ontwik kelen van milieuvriendelijker vakanties. Directeur Hans de Jong stelde in Zeist bij de presentatie van het zomerprogramma 1990 een be drag van tienduizend gulden be schikbaar voor dat fonds, dat jaar lijks een prijs toe moet gaan kennen aan de organisatie die het meest in novatief is geweest op het gebied van vakantie en milieu. De Jong voert het milieu hoog in het vaandel. „Actief milieubeleid bij reisondernemingen, goede voorlich ting aan de klanten en betere regelge ving op Europees niveau zijn absolu te voorwaarden voor het behoud van milieu", meent De Jong. „Vandaar dit initiatief van de marktleider van busreizen vanuit Nederland". De Jong voelt zich daarbij gesteund door zijn klanten, de reizigers van In- tra Vakanties. Uit onderzoek blijkt dat ruim dertig procent van de klan ten van de touroperator milieu aspecten een rol laat spelen bij de va kantiekeuze. De Jong: „de klant blijkt bewust stil te staan bij het mi- lieu. We zijn dan ook van plan de rei zigers meer te informeren over de milieu-aspecten van hun vakantie. Zo zal er bij de bevestiging van de reizen in de toekomst informatie worden meegezongen over de door ons geno men milieumaatregelen en worden er suggesties gedaan om de vakantie ganger ook zelf behoedzaam met het milieu te laten omgaan". „Leren, je weet niet half wat er allemaal kan ZIERIKZEE - „Leren, je weet niet half wat er allemaal kan". Onder dat motto zijn de ministeries van onderwijs en van sociale zaken en werkgelegenheid een uitgebreide voorlichtingscampagne over scholing gestart. De cam pagne heeft tot doel om mensen met een baan en werklo zen inzicht te geven in het aanbod van op de arbeids markt gerichte opleidingen en hen te motiveren een opleiding te gaan volgen. Het kabinet besloot eerder dit jaar extra geld ter beschikking te stellen om de scholingsmogelijkheden uit te breiden (in 1989 125 miljoen gulden, in 1990 en volgende jaren 250 miljoen gulden). De extra scholingsmogelijk heden zullen met name zijn gericht op etnische minderheidsgroepen (al lochtonen), jongeren die voortijdig de school verlaten (drop-outs) en (herin tredende) vrouwen. Voorwaarden Voorwaarde voor het slagen van dit scholingsbeleid is dat mensen met een baan en werklozen er van over tuigd worden dat scholing belangrijk is. Uit onderzoek is gebleken dat ve len onbekend zijn met het grote aan bod van scholings- en opleidingsmo gelijkheden naast het reguliere onderwijs. Ook kennen zij vaak niet de orga nisaties die op deze opleidingsmoge lijkheden kunnen wijzen (organisa ties in het leerlingwezen, studie- en beroepskeuzevoorlichtingsbureaus, vrouw- en werkwinkels en dergelij ke). De campagne omvat twee fasen. In de eerste fase (1989-1990) worden vooral de overkoepelende organisa ties en werkenden en werklozen be naderd. In de tweede fase (1990-1991) richt de campagne zich op speciale doelgroepen als werkgevers en etni sche minderheden. In totaal duurt de campagne drie jaar. Per jaar kost de campagne een miljoen gulden. De campagne bestaat uit brochu res, affiches op stations en abri's, kleinere posters en een postbus 51- spot op televisie die tot' en met fe bruari 1990 wordt uitgezonden. Kern van de campagne vormt de brochure Weer leren, waarin allerlei oplei dingsmogelijkheden zijn aangege ven: basiseducatie, Primaire Be roepsgerichte Volwasseneneducatie, (PBVE), leerlingwezen, deeltijd- MAVO/HAVO/VWO, deeltijd MBO, Centra voor Beroepsoriëntatie en Be roepsoefening (CBB's), centra voor vakopleiding. In de brochure is een bon opgenomen waarmee mensen meer informatie kunnen aanvragen oyer opleidingen. Ook kan met de bon vrijblijvend om een oriënterend gesprek worden verzocht met een Ar beidsbureau, een organisatie in het leerlingwezen, een vrouw- en werk winkel of een studie- en beroepskeu zebureau. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Zierikzee Roompot Buiten Bruinisse Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 6 december 08.25 127 02.15 -101 21.20 148 14.45 -144 7 december 09.30 123 03.20 - 99 22.30 149 15.50 -143 6 december 07.25 122 01.10 - 94 20.10 142 13.35 -138 7 december 08.30 120 02.20 - 91 21.15 145 14.45 -137 6 december 08.40 136 02.15 -109 21.25 160 14.40 -153 7 december 09.45 135 03.15 -106 22.30 162 15.40 -151 6 december 08.35 144 02.15 -113 21.25 165 14.45 -157 7 december 09.45 140 03.25 -111 22.35 166 15.55 -156 Doodtij 8 december Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 ZIERIKZEE - Het comité voor kinderpostzegels start donderdag 7 december weer met de verkoop van kin derpostzegels en bijpassende kerst-en nieuwjaarskaarten. Belangstellenden kunnen op werkdagen terecht in het postkantoor te Zierikzee tussen 09.00-11.30 uur en 13.30-16.30 uur. Het thema luidt dit jaar Rechten van het kind. Alle kinderen hebben recht op zaken als verzorging, onderwijs en bescherming. Maar daar komt in de praktijk niet zoveel van terecht. Veel kinderen zitten in een moeilijke situatie; zijn dakloos, kunnen niet naar school of hebben weinig te eten. Met. het kopen van de zegels en/of kaarten kan hier iets aan ge daan worden. December Neeltje Jans Expositie Cees de Valk, woensdag t/m zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Tot en met 30 december Burgh-Haamstede Expositie werken Bertha A. Meijer in de Bewaerschole. Toegankelijk maan dag tot en met zaterdag tussen 13.30 en 16.30 uur. Woensdag 6 december Zierikzee NCVB-middag voor ouderen in zalen centrum Nederlandse Hervormde kerk. Aanvang 14.30 uur. Kindertheater-atelier Zolderkolder. Zolder OBS Binnen de Veste. 13.30 tot 16.30 uur. Adviescommissie financiën. Stad huis. 16.30 uur. Donderdag 7 december Zierikzee Informatiebijeenkomst over geveliso latie voor bewoners Hoofdpoort straat in het stadhuis. Aanvang 20.00 uur. Oosterland Tijdrede. Kerkgebouw Gereformeer de Gemeente. 19.30 uur. Vrijdag 8 december Zierikzee Openbare vergadering bestuur. Beax- trixschool. In het schoolgebouw. 15.00 uur. Zaterdag 9 december Zierikzee Postzegelbeurs Philatelica in Huis van Nassau. 10.00-17.00 uur. Computerdag. Graanbeurs. 10.30 tot 15.30 uur. Burgh-Haamstede Jaarlijkse clubkampioenschappen werkhondenvereniging Schouwen- Duiveland op terrein aan Hogezoom. Vanaf 13.30 uur. Uitvoering toneelvereniging Op Drift in het dorpshuis. Aanvang 20.00 uur. Renesse Dubbel-uitvoering toneelvereniging Op Drift in dorpshuis. 20.00 uur. Van zaterdag 9 december tot en met zondag 14 januari Neeltje Jans Expositie werk Ad en Tfessa Braat. Bezoekerscentrum Neeltje Jans. Da gelijks van 10.00 tot 17.00 uur. Zondag 10 december Renesse Stille tocht langs graven Tien van Re nesse. Vanaf de Jacobuskerk. 10.45 uur. Maandag 11 december Burgh-Haamstede Gemeenteraadsvergadering. Ge meentehuis. 19.30 uur. Dinsdag 12 december Brouwershaven Begrotingsraadsvergadering. Stad huis. 15.00 uur. Donderdag 14 december Zierikzee Borstvoeding-informatie-avond. Ju- lianastraat 9. 20.00 uur. Middelburg Thema-avond FNV, Huurorganisatie noodzaak. In de Provinciale Biblio theek. 20.00 uur. Zaterdag 16 december Burgh-Haamstede Middagconcert van Speellieden van Voorne in Ridderzaal van Slot Haam stede. Stichting Westerschouwen Kul- tureel. 16.00 uur. Woensdag 20 december Zierikzee Kindertheater-atelier Zolderkolder. Zolder OBS Binnen de Veste. 13.30 tot 16.30 uur. Burgh-Haamstede Binge klaverjasclub Haamstede. Dorpshuis de Schutse. 20.00 uur. Zaterdag 23 december Zierikzee Concert van Ars Musica. Kerstcon cert bij kaarslicht in de Lutherse kerk. Aanvang 20.00 uur. Bruinisse Expositie antieke comtoise-klokken. Restaurant The Sailors Inn. 12.00 tot 17.00 uur. Zondag 24 december Bruinisse Expositie antieke comtoise-klokken. Restaurant The Sailors Inn. 12.00 tot 17.00 uur. Dinsdag 9 januari Burgh-Haamstede Informatie- en kennismakingsavond nieuwe inwoners. Gemeentehuis. 19.30 uur. Donderdag 11 januari Burgh-Haamstede Informatie- en kennismakingsavond nieuwe inwoners. Gemeentehuis. 19.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDBEBÉURS - TEL. ÖWÖ-ISÈ5S

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 2