'Het leuke van collages is dat iedereen er iets anders in ziet' 'We moeten zorgen dat aandacht voor brandweer niet verslapt' Verrassende barbershopmuziek in ridderzaal van slot Haamstede Voor fizssB naar deurloo Geen nieuwe loswal bij nieuw kanaal Wemeldinge „Arbeidspools moeten permanent karakter krijgen" ZIERIKZEE Computerdag Op initiatief van de Computer Club Zeeland wordt zaterdag 9 december in de Graanbeurs te Zierikzee weer een computerdag gehouden. Er wor den diverse demonstraties gehouden. Onder andere met een video scanner. Een apparaat waarmee plaatjes, fo to's en tekeningen kunnen worden opgenomen in een computergeheu gen, waarna ze bewerkt en afgedrukt kunnen worden. De computerdag wordt gehouden in samenwerking met computergebruikers op Schou- wen-Duiveland. De bijeenkomst is van 10.30 tot 15.30 uur. NEELTJE JANS Expositie Van 9 december tot en met 14 janua ri is in het bezoekerscentrum op Neel- tje Jans een expositie te zien van het werk van de Zierikzeese kunstenaars Ad en Tessa Braat. De expositie wordt op zaterdag 9 december om 14.00 uur geopend door de burge meester van Zierikzee mr. J. J. P. M. Asselbergs. De openingstijden zijn dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur. NIEUWERKERK Sinterklaasavond NBvP De musical Sinterklaas in Humme- dummedum stond centraal tijdens de Sinterklaasviering van de afdeling Duiveland van de NBvP in het dorps huis te Nieuwerkerk. De musical werd opgevoerd door de groepen vijf en zes van de openbare basisschool te Ouwerkerk onder leiding van H. Snijders. De zaal was versierd met te keningen die werden gemaakt door de groepen twee, drie en vier van de openbare scholen te Oosterland, Ouwerkerk en Nieuwerkerk. Tijdens de musical kwam Sinterklaas met zijn Piet het dorpshuis binnen. De kinderen (uit Hummedummedum) overhandigden hem zingend de teke ningen. R. Boot speelde tijdens de pauze Sinterklaasliedjes op de piano en daarna hield de Goedheiligman zich aan de hand van zijn dikke boek persoonlijk bezig met diverse platte landsvrouwen. Uit een gedicht van Zwarte Piet bleek dat de samenwer king tussen bestuur en leden van de afdeling het afgelopen jaar prima is verlopen. Nadat de Sint en zijn knecht waren vertrokken werden surprises uitgepakt en naar oud- Hollands gebruik poppen versierd. De avond werd besloten met een bin go waarbij de prijzen uitsluitend be stonden uit speculaas en banket. OOSTERLAND Tijdrede SGP Op uitnodiging van de plaatselijke kiesvereniging van de SGP spreekt J. de Rooy uit Krabbendijke een tijdre de uit in de kerk van de Gereformeer de Gemeente aan de Sint Joostdijk te Oosterland. De bijeenkomst vindt plaats op donderdag 7 december en begint om 19.30 uur GOES Theatervoorstelling Tijdens de Beroepenmanifestatie Zeeland, die van 13 tot en met 16 de cember gehouden wordt in de Zee landhallen in Goes, verzorgt Lydia Zolnet met haar theatergroep een theatervoorstelling. Dit op initiatief van het Platform Economische Zelf standigheid. Het thema van de thea tervoorstelling is roldoorbreking. De leden van het platform maken zich sterk om de achterstand die Zeeland nog heeft ten aanzien van het beleid voor meisjes en <jonge vrouwen zo snel mogelijk in te lopen. MIDDELBURG Verkeersveiligheid In de filmzaal van het provincie huis aan de Abdij te Middelburg wor den op 13 december de aanmoedi gingsprijzen Verkeersveiligheid Zee land uitgereikt door gedeputeerde J. D. de Voogd. De prijzen worden door het regionaal orgaan Verkeersveilig heid beschikbaar gesteld voor ideeën of activiteiten die in het afgelopen jaar hebben bijgedragen aan de ver keersveiligheid. Advertentie 45 brandweercommandanten bijeen in Tonnenmagazijn Brouwershaven BROUWERSHAVEN - „We moeten ervoor zorgen dat de aandacht van de kant van de overheid voor de brand weer niet verslapt. We moeten zorgen dat we in de pictu re blijven", aldus J. de Jonge, commandant van het korps Dreischor van de brandweer van Brouwershaven en vice- voorzitter van de afdeling Zeeland van de Nederlandse Vereniging van Brandweercommandanten. De afdeling vergaderde zaterdag in het Brouwse Tonnenmagazijn. De Nederlandse Verenigng van Brandweercommandanten is een or ganisatie die de belangen van de be roepsmensen binnen de brandweer, maar vooral ook van de vrijwilligers behartigt. ,,Maar hier op het eiland drijft de brandweer uitsluitend op vrijwilligers", aldus De Jonge. Erkenning De vereniging komt twee keer per jaar bij elkaar en dit jaar gebeurde dat voor het eerst in Brouwershaven. Naast een aantal huishoudelijke za ken tijdens de vergadering ook aan dacht voor actuele ontwikkelingen binnen de brandweer. Net als de poli tie is men bij de brandweer ook bezig met reorganisatie. Daarbij wil men, zo werd tijdens de vergadering herhaaldelijk bena drukt, proberen te voorkomen dat de aandacht voor de brandweer ver slapt. ,,We moeten ook voorkomen dat we zelf inslapen", aldus A. H. E. van Loon van de brandweer inspectie. ,,In de meeste gevallen hebben de plaatselijke korpsen een goed contact met de gemeente. We moeten er wel voor zorgen dat dat zo blijft. We moe ten ons in de toekomst heel duidelijk naar buiten toe profileren", aldus Van Loon. Hij voert aan dat de brandweer er na de opheffing van de BB net als het Rode Kruis heel wat taken bij heeft gekregen en dat lang niet ieder een beseft wat dat in de praktijk in houdt. Professioneel De Jonge beaamt dat laatste en stelt dat het wex-k van een vrijwillig brandweerman er de laatste jaren ze ker niet eenvoudiger op is geworden. Hun taak is een stuk zwaarder gewor den en van hen wordt verwacht dat zij vaak behoorlijke pittige opleidin gen volgen om goed mee te kunnen blijven draaien. „Wij zijn heel hard bezig", stelt Van Loon. „En ik denk dat we ons naar buiten toe ook professioneler moeten gaan presenteren in de toe komst". De bijeenkomst in Brouwershaven viel in feite in twee delen uiteen, 's Ochtends werd de huishoudelijke agenda afgewerkt. Na de lunch stond een inleiding van de heer Vasseur, re gionaal commandant van Zeëuws- Vlaanderen op het programma over ongevallen- en letselpreventie binnen de brandweer. De vergadering werd bijgewoond door in totaal vijfenveer tig brandweercommandanten uit heel Zeeland. Een deel van The New Hope Singers in actie. The New Hope Singers onder leiding van Elvira Tbs LEEUWARDEN - De Friese Rijks politie heeft in samenwerking met de douane-recherche en de Rijkspolitie te Water een organisatie opgerold die in softdrugs handelde. Drie hoofdver dachten A. K. (54) uit Amsterdam, J. K. (44) uit Venhuizen en D. H. (43) uit Hoord werden aangehouden. Op 20 november al werd de in het Friese Warns woonachtige Duitser F. D. (44) in zijn eigen land gearresteerd. WEMELDINGE - Toen bekend werd dat het Kanaal Wemeldinge- Hansweert een nieuwe ingang zou krijgen én de sluizen bij Wemeldinge kwamen te vervallen besloot de ge meente Kapelle, waaronder Wemel dinge behoort, aan de nieuwe ka- naalarm op verzoek van de Coöperatieve Zeeuwse Aan- en Ver koopvereniging in Wemeldinge een nieuwe loswal aan te leggen. Daartoe moest het bestemmingsplan worden veranderd, maar moest ook een procedure worden gevoerd met een landbouwer die weigerde zijn grond af te staan, op de plaats waar de loswal was geprojecteerd. Dit vergde een procedure tot aan de Raad van State toe. Nu deze procedure door de gemeente is gewonnen, heeft het bestuur van de CZAV aan de gemeen te medegedeeld, geen prijs meer te stellen op de nieuwe loswal. De CZAV moet de nieuwe loswal met anderen delen. Men prefereert een loswal alleen en uitsluitend voor de CZAV en ziet meer mogelijkheden in de insteekhaven, die na afsluiting van een stuk van het kanaal, deze te situeren in de dode kanaalarm, waar de schepen dan achteruit moeten in varen. Tengevolge van de gevoerde proce dure met de weigerachtige landbou wer, hebben de kanaalwerken een jaar stil gelegen en heeft de gemeente veel geld en veel tijd verspild om de CZAV ter wille te zijn. De schippers wereld buiten de CZAV krijgt nu ook geen nieuwe loswal, waaraan voor Wemeldinge bestemde goeden kun nen worden gelost. De CZAV moet nog grond verwerven van Domeinen om haar plannen te kunnen verwe zenlijken voor nieuwbouw aan de do de kanaalarm. BURGH-HAAMSTEDE - „En nou u", zei de dirigente van The New Hope Singers, Elvira Vos tegen het publiek dat zich in de ridderzaal van slot Haamstede had verza meld voor een muzikaal uurtje met deze vrouwelijke barbershopgroep uit Haamstede. Het werd een ontspan nen bijeenkomst waarbij niet alleen de zeven vrouwen van de groep lieten horen wat barbershopmuziek is, maar het publiek ook zelf aan het zingen werd gezet om dit te ondervinden. En om er plezier aan te beleven. Want dat element lijkt ook bij de New Hope Singers zelf een belang rijke rol te spelen. De wijze waarop de 16 liedjes werden gebracht straal de vooral enthousiasme uit. Maar op een paar kleine foutjes na was ook het niveau waarop de vierstemmige barbershopzang werd gebracht be hoorlijk. De bijeenkomst.werd onder andere' georganiseerd om deze manier van zingen wat meer bekendheid te geven bij het publiek. De barbershop of wel kapperswinkel-zang ontstond rond de eeuwwisseling in de zaken van ROTTERDAM - Langdurig werklo zen met een laag opleidingsniveau kunnen alleen weer voor langere tijd in het arbeidsproces worden opgeno men, indien er arbeidspools komen waar de werklozen voor langere tijd in kunnen blijven. Dat stelde drs. P. Laman, directeur van de Sociale Dienst in Rotterdam tijdens de pre sentatie van het eerste jaarverslag van het Samenwerkingsverband Rot terdam. Als de werklozen na een periode van bij voorbeeld een jaar de ar beidspool weer moeten verlaten om een plaats te vinden op de reguliere arbeidsmarkt, dan is het geen reme- Amèrikaanse barbiers. Uit een oud bord dat voor in de ridderzaal was neergezet bleek dat men in die win kels indertijd heel wat meer deed dan haar knippen. Behalve scheren en ba den kon men er ook zijn tanden laten trekken en aderlatingen laten doen. Naar verluid begonnen de mensen in de wachtkamer te zingen om de lange wachttijden te verkorten én om het gekreun van degene die werd behan deld te overstemmen. De barbershopzang begon een stemmig maar groeide al snel uit tot een typische vierstemmige vorm be staande uit een leadstem die wordt die tegen de langdurige werkloos heid, aldus Laman. Laman vindt dat de aanzetten die in het regeerak koord voor het instellen van ar beidspools zijn gegeven hoopgevend, maar hij is nog niet gerust op een goe de uitwerking van ae plannen. In de arbeidspools kunnen werklo zen, die op de gewone arbeidsmarkt volstrekt kansloos zijn, nuttig werk doen dat nu blijft liggen. Voor de fi nanciering kunnen de uitkeringen worden gebruikt die de werklozen nu ontvangen, plus een kleine aanvul ling om een salaris op het niveau van het minimum-loon te kunnen geven. In het Samenwerkinsverband Rot terdam Werkt wordt getracht werklo zen die langer dan een jaar werkloos zijn aan een baan te helpen. De orga nisatoren erkennen echter dat het wat betreft de aantallen gaat om een druppel op een gloeiende plaat, om dat er voor de betreffende groep veel te weinig werk is. „Bovendien is niet iedereen in staat zich om te scholen voor wei-k dat er wel is", aldus La man. aangevuld door bas, bariton en tenor. Doordat de noten van de verschillen de partijen zo dicht bij elkaar liggen lijkt het alsof er ook een vijfde partij meezingt. Barbershopzang wordt al tijd door alleen mannen- of alleen vrouwenstemmen gezongen. Dat laatste is het geval bij The New Hope Singers uit Haamstede. Een barbershopgroep die in 1985 ontstond uit het gemengd koor Nu met Hope. Vanaf het begin heeft de groep regel matig opgetreden op plaatsen in en buiten Zeeland. Door het optreden in de ridderzaal wilden zij hun zang soort weer eens onder de aandacht brengen van het publiek op Schou- wen-Duiveland. Kaarslicht De groep staat onder leiding van Elvira Vos. De leadstem wordt gezon gen door Lenie Pieterman en Joke Hogenstein. De tenorstem door Ella van de Broeke, de bariton door Bep Kruit en Cootje Pico en de basstem door Marijke Geleijnse en Mariet Landman. De ridderzaal van slot Haamstede zat helemaal vol en de sfeer van het optreden werd nog ver hoogd door de aankleding van de ruimte met kroonluchters met bran dende kaarsen. De liedjes dié werden gezongen straalden de sfeer uit van de jaren 20 a 30. En de kleding van de vrouwen was daaraan ook aangepast. Beken de nummers als Swannee, In the good old summertime, When I take miy sugar to tea en On the sunny side of the street. Dirigente Elvira Vos wist het enthousiasme van de groep over te brengen op het publiek zodat het laatste nummer Auld Lang Syne na enig oefenen door de in vier groe pen verdeelde aanwezigen op bar- bershopwijze werd meegezongen. Advertentie njsjf K INSTALLATIEBEDRIJF Expositie werk Bertha A. Meijer te zien in Bewaerschole Bertha A. Meijer. (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - „Het leuke van collages is dat iedereen er weer iets anders in ziet. Het werkt op de fantasie van mensen". Aan het woord is Bertha A. Meij er. Tot en met 30 december zijn werken van haar te zien in de Bewaerschole in Burgh-Haamstede. „Ik ben altijd al creatief bezig geweest, maar nu ik niet meer werk heb ik er veel meer tijd voor gekregen", aldus mevrouw Meij er. Zij werd als kind zijnde al gecon fronteerd met creatief bezig zijn. Ze ging zich echter pas op latere leeftijd meer toeleggen op het ontwikkelen van haar talenten. „Ik ging met va kantie naar een vormingscentrum en daar ben ik intensief bezig geweest met tekenen en schilderen". Tben viel haar hobby echter maar moeilijk te combineren met een drukke baan en bleef het creatief be zig zijn vaak beperkt tot wat gestolen uurtjes en het jaarlijkse verblijf in een vormingscentrum. „In de Essen- burgh in Hierden heb ik verschillen de cursussen gevolgd en daar heb ik eigenlijk pas echt iets geleerd over techniekencompositie en kleurge bruik". aldus mevrouw Meiier. Zij koos ervoor om zich niet in een bepaalde techniek tc specialiseren, maar juist om verschillende technie ken met elkaar te vermengen. „Ik schilder ook wel, maar ik maak het liefst collages". „Waarom collages zo leuk zijn? Ik denk dat dat is omdat het echt iets van jezelf is. Je bouwt iets op en een collage is bij mij eigenlijk een weer gave van mijn eigen gemoedstoe stand". aldus mevrouw Meijer. Zij ge bruikt in haar collages bijvoorbeeld ook foto's of stukken tekst uit een tijdschrift. „Maar ik knip ze nooit uit. Scheuren geeft veel mooiere vor men". Mevrouw Meijer zou tot de impres sionisten gerekend kunnen worden. „Ik kijk ergens naar, ik laat het op me inwerken en schilder ik het zoals ik het zie. Het kan best zijn dat er dan bijvoorbeeld bepaalde kleuren zijn die ik zie, maar die in werkelijkheid heel anders zijn", aldus de kunstena- Inspiratic voor haar werk put me vrouw Meijer voor een belangrijk deel uit de natuur. „Ik werk graag in de tuin. Ik heb graag contact met de aarde". Opvallend in haar werk is het ge bruik van kleur. In een aantal colla ges voert blauw de boventoon terwijl over ander werk weer een rood /oran je zweem hangt. Het merendeel is abstract te noemen. „Iedereen krijgt weer een verschillend gevoel bij mijn werk, en dat is het allerbelangrijk ste", aldus mevrouw Meijer. Prijzen In de Bewaerschole zijn tot en met 30 december ongeveer 50 werken van mevrouw Meijer te zien. Voor het overgrote deel betreft het collages. Verder op de tentoonstelling een aan tal zwart wit tekeningen. De werken van mevrouw Meijer zijn ook te koop. De prijs varieert van 25,- tot 250,-. t t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4