'We hebben een derde Piet mee moeten nemen naar Noordgouwe' Begraafrechten in Westerschouwen zouden 220 procent omhoog moeten HOUDT HET DROOG! DE ZIERIKZEESCHE COURANT ZIERIKZEESCHE PjJ NIEUWSBODE Kal Auto geslipt door gladheid Belangstelling voor Ontdek je Plekje boven verwachting ■V5V C. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Brand Sinterklaas Brandweer Goede start Clubhuis van de Scouting in Zierikzee door fel Sinterklaas blijft volop in de weer in de regio. Aandacht voor de brandweer mag volgens ge SKNWK start tweede periode go ed met winst le brand verwoest. (Pag. 2). (Pag. 3). zamenlijke commandanten niet verslappen. op Hoedekenskerke. (Pag. 6). (Pag. 4). MAANDAG 4 DECEMBER 1989 146ste jaargang Nr. 24655 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De werkelijke ontdekker is niet degene, die iets nieuws vindt, doch die daarvan het eerst de beteke nis inziet. Max Ver worn Sinterklaas in Noordgouive ingehaald door muziekvereniging Con Amore NOORDGOUWE - „We hebben een derde Piet mee moeten nemen naar Noordgouwe omdat hier zoveel kin deren zijn bijgekomen". Met die woorden reageerde Sin terklaas zaterdag op het welkomstwoord van wethouder S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter in Noordgouwe. Zij ver telde de Goedheiligman over de recente uitbreiding van Noordgouwe met onder andere de Merientje Visstraat. De Spaanse kindervriend bleek echter al van dit nieuws op de hoogte. Hij maakte zijn entree in het dorp onder flinke publieke belangstelling. Hij wordt verwelkomd door wet houder Loschacoff die hem allereerst de groeten van Merientje Vis over brengt. „En hij vroeg of u eens bij hem op bezoek komt als u in Austra lië bent", aldus Loschacoff. Sint Nicolaas ging verder niet in op de uitnodiging van de wethouder, maar haakte wel in op haar opmer king dat Noordgouwe de laatste tijd behoorlijk uitgebreid is. „Er zijn veel kindertjes bijgekomen, en ik weet ge- woop dat het allemaal lieverdjes zijn", aldus de Sint. Hierna werd het podium vrijge maakt voor de deelnemers aan de playbackshow. De 36 kinderen waren verdeeld in twee leeftijdsgroepen. Na een spannende strijd ging de eerste prijs in de leeftijdscategorie 4-9 jaar naar Christian van der Werf met zijn vertolking van een nummer van The Who. In de groep 10-12-jarigen ging de eerste prijs naar het viertal Suzanne Limburg, Heelke van der Pols, Cindy Matthews en Simone Keizer. Zij ver tolkten een nummer van Womack Womack. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Noordgouwe, zaterdagmiddag. De torenklok geeft aan dat het half twee is en Sinterklaas derhalve niet lang meer op zich kan laten wachten. De kinderen wachten gespannen de komst van de Goedheiligman af. Dan kondigen vrolijke klanken van Con Amore de entree van de Spaanse kin dervriend aan. Huifkar Ook in Noordgouwe komt de Sint niet zoals gebruikelijk op zijn witte schimmel het dorp ingereden. Voor Noordgouwe heeft hij gekozen voor een vervoermiddel met wat meer be schutting tegen de elementen: een huifkar. Minzaam wuivend groet hij de kinderen. Voor ééri van de Pieten was blijkbaar geen plaats want hij komt op de fiets achterop. Veel mensen"zijn Sinterklaas tege moet gekomen en als een soort rat tenvanger van Hameien krijgt hij een stroom ouders en kinderen in zijn kielzog op zijn tocht naar het dorpshuis. Eén van de Pieten klimt op de oude travalje aan de Dr. Wortmanstraat en speelt voor dirigent. Sint vervolgt on-' verstoorbaar zijn weg, tegen de felle zon beschermd door een eigentijdse zonnebril. Het laatste stukje naar het dorpshuis overbrugt hij te voet, uiter aard onder begeleiding van zijn drie Pieten. Tekeningen In het dorpshuis is men al (bijna) helemaal klaar voor de komst van de Sint. Het podium, waar ook al een stoel gereed staat voor de hoge gast, is versierd met allerlei kinderteke ningen. De organisatoren sluiten nog snel even wat luidsprekers aan zodat iede/óeen straks de Goedheiligman zal kunnen verstaan als hij de kinde ren toespreekt. Sint, compleet met zonnebril, arriveerde in een huifkar in Noordgouwe. DEN HAAG - De bouw van wonin gen waarvoor de overheid geen of vrijwel geen subsidie geeft is met 29 procent toegenomen tot bijna 48.000. Dat begint de helft van de totale wo ningbouw van 116.000 te benaderen. De bouw van duurdere woningen neemt al toe sinds 1986. Enkele jaren geleden nog werd nauwelijks in de vrije sector gebouwd. Km 170 naar 550 gulden BURGH-HAAMSTEDE - Het Westerschouwse college van b en w wil het tarief voor begraven met ingang van 1990 verhogen met ruim 220 procent. Als het aan het col lege ligt moeten de nabestaanden vanaf die datum 550 gulden in plaats van de tot nu toe gebruikelijke 170 gul den betalen om hun overledene ter aarde te mogen be stellen op een van de begraafplaatsen in de gemeente Westerschouwen en neem een abonnement op dé krant van Schouwen-Duiveland. Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland. De ingevulde en ondertekende bon, met wettig betaalmiddel, in een gesloten envelop, zonder postzegel, sturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, abonnementen administratie, Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. IET OP!! 0e nieuwe abonnee mag de afgelopen 3 maanden geen abonnee zijn geweest. dé krant van schouwen - duiveland! JA, WIJ HOUDEN HET DROOG DEZE HERFST Noteer ons voor een kwartaalabonnement met ingang van heden 43.50 per kwartaal) Een wettig betaalmiddel, bank- of girocheque, met daar op het verschuldigde bedrag f 43.50. hebben wij bij gesloten. Stuur ons de paraplu geel/zwart met de kleuren bordeaux qq^j Naam Adres Plaats Postcode:v Telefoon Of de gigantische verhoging ook in derdaad in een keer wordt doorge voerd hangt af van de gemeente raadsleden die op maandag 11 december bijeen komen in het ge meentehuis te Burgh-Haamstede voor een openbare gemeenteraads vergadering. Het voorstel van burge meester en wethouders om de be- graafrechten in een keer te verhogen tot 550 gulden is het vijfde van de 37 agendapunten die aan de orde ko men. Iedereen die belangstelling heeft kan de vergadering vanaf de pu blieke tribune volgen. Burgemeester en wethouders stel len de verhoging van de begraafrech- ten voor omdat de uit 1984 daterende tekst van de gemeentelijke verorde ning begraafrechten moet worden aangepast. Men is daarbij uitgegaan van een model-verordening van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. Daarin zijn de tarieven aan zienlijk verhoogd om een betere dek king van de kosten te krijgen die de gemeente heeft voor haar begraaf plaatsen. De leden van de adviescommissie financiën stelden het college van b en w voor de tariefsverhoging naar 550 gulden niet ineens, maar fasegewijs in te voeren. Het begraafrecht zou dan in 1990 295 gulden, in 1991 420 gulden en pas in 1992 550 moeten gaan kosten. Maar uit de stukken voor de gemeenteraadsvergadering op 11 december blijkt dat het college van b en w zich heeft gedistantieerd van dit advies. „Wij blijven van mening dat het ta rief reeds in 1990 op 550 gulden moet worden gesteld". Het college moti veert /lat door te stellen dat de hef fing geen structurele uitgave voor de belastingplichtigen betreft, maar duidelijk een incidenteel karakter heeft. Men stelt verder dat zelfs met een verhoging tot 550 gulden het dek kingspercentage van de kosten die de gemeente voor begraafplaatsen maakt nog maar 36 procent bedraagt. De raadsleden moeten volgende week maandag de definitieve beslissing ne men. Trekpaard En dat geldt ook voor alle andere dingen die het college van b en w voorstelt. Zoals het yoortaan jaar lijks subsidiëren van de stichting Het ffih PÊ BI ir werkend trekpaard. Een stichting die zich inzet voor het instandhouden van werkende trekpaarden, werktui gen en de daarbij behorende kennis. Het college stelt voor om jaarlijks een bijdrage van 3 cent per inwoner (op dit moment 163,50) beschikbaar te stellen aan de stichting. Voor de aanschaf van een draagba re snijbranderset, een boottrailer en reddingsvesten voor de gemeentelij ke brandweer is een bedrag nodig van ruim 7000 gulden. Het college van b en w stelt voor dit geld be schikbaar te stellen. En dat is tevens het geval met de ruim 36.000 gulden die nodig is voor het opstellen van het beheersplan Serooskerke. Een plan waarin wordt aangegeven hoe de komende tien jaar het specifieke bomenbestand en het overige groen in deze kern het beste beheerd kan worden. Tijdens de gemeenteraadsvergade ring wordt ook het eindrapport VOP (Verblijfsrecreatief Ontwikkelings Plan) ter vaststelling aangeboden. Een nieuw beleidsdocument waaraan jaren is gewerkt. In het VOP is vast gelegd wat wel en niet mogelijk is op net gebied van de verblijfsrecreatie. Ook het bemand houden van de vuurtoren in Nieuw-Haamstede, een wijziging van de statuten van de Stichting Renesse en het beschikbaar stellen van geld voor verkeersprojec- ten komt aan de orde tijdens de raadsvergadering die begint om 19.30 uur. Verwachting tot dinsdagavond: Wolkenvelden Vanuit het noordwesten wolkenvel den, in het zuiden ook perioden met zon. Minimumtemperatuur van om het vriespunt aan de kust tot min 5 graden in het zuidoosten. Middag- temperatuur omstreeks 6 graden. Zwakke tot matige noordwesten wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 8 dec.: Woensdag: Zonneschijn: 50%. Kans op neerslag: 10% Min.temp.: -2 graden Middagtemp.: 5 graden Windkracht: variabel 2 Donderdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 0 graden Middagtemp.: 4 graden Windkracht: variabel 2 Vrijdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 0 graden Middagtemp.: 4 graden Windkracht: variabel 2 ZON- EN MAANSTANDEN 5 dec. Zon op 08.31, onder 16.30 Maan op 12.54, onder Eerste Kwartier: 6 dec. (02.26) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Hogedruksystemen blij ven hun invloed houden op het weer in onze omgeving. Alleen heeft het hogedrukgebied boven Midden-Euro pa plaats gemaakt voor een nabij Schotland. Tévens is boven Scandina vië een depressie actief. Door genoemde weersystemen komt boven de Noordzee een noord westelijke stroming tot stand. Voor ons betekent dit dat vooral aan de kust de komende nacht de tempera tuur in de buurt van het vriespunt blijft, alleen in het zuidoosten kan nog lichte vorst voorkomen. De lucht van zee zorgt ervoor dat plaatselijk mist kan ontstaan en dat geleidelijk wolkenvelden binnendrijven. Over dag loopt het kwik op tot ongeveer 6 graden. De wind is zwak tot matig uit het noordwesten. BURGH - De auto van M. A. M. v. d. A. uit Westenschouwen raakte zaterdagavond zwaar beschadigd toen v. d. A. de macht over het stuur verloor en met zijn auto tegen de ge vel van het huis van J. J. K. uit Burgh belandde. De politie vermoedt dat de auto in de slip is geraakt door een combina tie van gladheid en te hard rijden. Het ongeluk deed zich voor om 01.30 uur. De auto raakte aan de linker voorzijde zwaar beschadigd. Ook de voorgevel van het huis van K. liep schade op. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Tussen de 7OO en 1000 mensen wandelden door Brouwershaven BROUWERSHAVEN - „We haden niet verwacht dat er zoveel zouden komen. We hadden natuurlijk wel het weer mee", aldus Nathalie de Roo. Zij was één van de twee AVRO-gastvrouwen die zondag hun intrek hadden genomen in het VVV-kantoor aan de Markt in Brouwers haven. Naar schatting tussen de 700 en 1000 mensen wa ren naar de smalstad gekomen om met de AVRO-route in de hand de monumenten en de mooie plekjes van Brou wershaven te bekijken. De wandelaars troffen prima weer. Volgens Nathalie de Roo is de respons van de kijkers op de afleve ringen van Ontdek je Plekje altijd behoorlijk goed. Zij tekent daarbij aan dat het weer in dit geval een be hoorlijk grote rol speelt. Wat dat be treft had men bepaald niet te klagen in Brouwershaven afgelopen zondag. „Het was ideaal wandelweer", aldus de AVRO-gastvrouw. Constant Zij stelt dat er meteen vanaf de start omstreeks 12 uur al behoorlijk wat belangstelling was. En dat is, zo blijkt uit haar verhaal, de hele dag zo gebleven. Voor WV-informatrice Matty Bakker was het een bijzondere dag. Het zal ook in het hoogseizoen niet gebruikelijk zijn dat het kleine kantoortje bijna continu vol mensen staat. „En ze kwamen uit het hele land. ik heb mensen uit Drachten aan de balie gehad en er hebben ook een he- vervolg pagina 3

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1