Stichting Jeugd viert derde lustrum met avond in Driehoek Nieuw model rampenplan valt in goede aarde in Duiveland SGP/RPF-commissielid Hendrikse tegen midgetgolfbaan en friettent Petten VERKOOP, VERHUUR VAN SKIES, SNOWBOARDS 'Hef is een hele verbetering ten opzichte van de huidige situatie' gouxn DEURLOO Aanrijding in Zierikzee Auto beschadigd na botsing met autobus Nieuw marinefregat Vlissingen Voor naar deurloo 52 ploegstoffen Monument in haven Burghsluis Commissie Duiveland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 1 december 1989 Nr. 24654 3 De burgemeester van de gemeente Westerschouwen mag niet gelijktij dig voorzitter van de Stichting Re- nesse zijn. Waarom niet? Ze heeft dan twee petten op, die niet verenigbaar zijn. Het is juist, dat die twee petten in Westerschouwen tot problemen hebben geleid. Maar dat iemand met meer petten op spreekt, is allesbe halve vreemd. Functie-accummula- tie heet dat. Een burgemeester die als voorzitter van het Rode Kruis subsidie vraagt aan de gemeente. Een raadslid dat geld wil vrijmaken voor een dorpshuis, waarvan hij of zij bestuurslid is. Een raadslid, dat betrokken is bij de plaatselijke sportvereniging. Niets is algemener geaccepteerd dan bestuurders met meerdere petten. Daarop draait de samenleving, want het is nu eenmaal zo dat het altijd de zelfden zijn, die zich inspannen voor het maatschap- pelijk leven. Functies trekken func- ties aan. Zo is het en zo zal het blij ven. In dat opzicht is het niet juist, dat een burgemeester geen voorzit ter mag zijn van de Stichting Renes- se. Een gemeenteraad mag zich wel uitspreken over een persoon, waar van men vindt dat hij of zij beide functies niet kan scheiden. Daar is iets voor te zeggen in Westerschou wen. Door de betrokkenheid van de burgemeester bij de Stichting Renes- se was ze niet langer in staat los van persoonlijke betrokkenheid de be langen van de gemeente objectief te benaderen. Vandaar ook, dat de loco burgemeester enige tijd geleden de opdracht kreeg zaken betreffende de Stichting Renesse in de raad te ver woorden. Dat is een juiste keuze. Maar het voor in lengte van jaren on mogelijk maken van de combinatie burgemeester-voorzitter Stichting Renesse kan niet. Dan doe je een principiële uitspraak over de alge mene petten-kwestie. Voor functie- accummulatie is geen alternatief. Het moet dan ook als een feit worden geaccepteerd. Ongeacht het gegeven, dat belangenverstrengeling nooit uitgesloten kan worden. Als iemand daarin te ver gaat moet hij of zij per soonlijk worden aangesproken. Maar niet onder het mom van alge meenheden zoals die petten. AvdW Advertentie Ook ski-onderhoud specialist Toekomstvisie vervat in beleidsplan Tussen houvast en stimulans ZIER1KZEE - „In de afgelopen vijftien jaar is er het nodige veranderd. Hadden we in het begin amper een adresseermaehine, nu zit alles in de computer en ook in het werk van de jeugdwerkleider zijn er accenten verschoven". Dit concludeerde voorzitter Anneke Bruel van de Stichting Jeugd tijdens een goedbezochte jubileumbijeenkomst in De Driehoek. Behalve een terugblik op de voorbije vijftien jaar werd tijdens deze bijeenkomst ook het beleidsplan van de stichting voor de komende jaren gepresen teerd. te aan deskundigheidsbevordering toeneemt. Grootbeeldscherm Na een opsomming van de activitei ten van de stichting op velerlei terrei nen werden die activiteiten, variëren de van kinderopvang tot en met de jeugdsosen en het uitlenen van aller lei materiaal via een videoband kort maar duidelijk op een rijtje gezet. Deze band werd op het grootbeeld scherm, dat ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan is aangeschaft, aan de vele aanwezigen, onder wie oud-voorzitter A. P. Schouwenaar ge toond. Beleidsplan Jeugdwerkcoördinator Jaap Elen- baas ging nader in op het nieuwe be leidsplan van de stichting. Deze toe komstvisie heeft de naam Tussen houvast en stimulans meegekregen. Hiermee wordt aangegeven dat jeugd- en jongerenciubs en verenigin gen altijd een beroep kunnen doen op de Stichting Jeugd. Deze stichting vindt, zo bleek uit de woorden van Elenbaas weer steun bij een aantal provinciale organisa ties en bestaan er intensieve contac ten met de Federatie Christelijk Jeugdwerk in Goes. Stimulans De stimulerende taak van de stich ting komt onder andere tot uiting in het streven om samen met groepen en organisaties jaarlijks een project op te pakken ten einde ,,een frisse wind" te doen waaien. Zo'n project kan be staan uit het ontwikkelen van mate riaal op het gebied van alcohol en drugs. De Stichting Jeugd werkt hiervoor samen met het Zeeuws Con sultatiebureau voor Alcohol en Drugs. Elenbaas beklemtoonde voorts dat ook gemeenten altijd een beroep kunnen doen op de deskun digheid en ervaring die de stichting in huis heeft. Elenbaas liet niet na om te wijzen op het probleem van voldoende vrij willigers. Volgens hem wordt dat pro bleem nijpender wanneer mensen ja renlang in een organisatie blijven hangen. Het zal dan volgens Elen baas noodzakelijk zijn de organisa ties door te lichten en de taken en ver antwoordelijkheden evenredig te verdelen. Advertentie De Suzuki Super Carry Commercial. Kaaazend handig. Al vanaf 112.795,- In haar openingstoespraak ging Anneke Bruel nader in op het ont staan van de stichting. De eerste aan zet om tot regionale ondersteuning van het jeugdwerk te komen werd twintig jaar geleden gegeven. Dat dit hard nodig was bleek uit de conclu sies die een speciaal opgerichte en breed samengestelde commissie trok. Deze constateerde dat Schouwen- Duiveland op het gebied van creativi teit en zelfontwikkeling arm aan mo gelijkheden was en dat de eilandelij- ke bevolking in. vergelijking met de landelijke situatie op sociaal- cultureel gebied relatief in geringe mate betrokken was. Accentverschuivingen Vijf jaar later (15 juli '74) werd de Stichting Jeugd een feit. Ofschoon zich in de afgelopen jaren accentver schuivingen hebben voorgedaan staat de doelstelling van de Stichting Jeugd, het bevorderen van de maat schappelijke, geestelijke, lichamelij ke en culturele ontplooiing van jon geren nog steeds rechtop. Wat duidelijk wel veranderd is zijn de omstandigheden waarin het werk wordt verricht. Had de stichting aan vankelijk relatief weinig apparatuur tot haar beschikking, tegenwoordig is dat evenals de huisvesting (in De Driehoek) sterk verbeterd. Daar- naast wees de voorzitter op de rol van de vrijwilliger binnen het jeugdwerk van wie tegenwoordig nogal wat wordt gevraagd, waardoor de behoef- Beleidsplan Om de gemeenten op de hoogte te stellen van de koers die de stichting de komende jaren wil gaan voeren werd tijdens deze jubileumbijeen komst het nieuwe beleidsplan uitge reikt aan de oud-voorzitter van de stichting A. P. Schouwenaar en de wethouders S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter (Brouwershaven) en P. de Rij ke (Zierikzee). Laatstgenoemde sprak namens de andere gemeenten lovende'woorden over de .jubilaris". TtAMm, ZEdTRflSPORT GIETEN - De rijkspolitie van Gie ten heeft in samenwerking met de al gemene inspectiedienst en de inspec tiedienst van de dierenbescherming proces-verbaal opgemaakt tegen een inwoner van het Drentse Gieterveen (gemeente Gieten). In hokken achter zijn woning werden, naast vier dode, twintig varkens in miserabele toe stand aangetroffen. De dieren had den geen voer of waterbakken en stonden tot hun buik in de mest. NIEUWERKERK - „Het nieuwe model rampenplan is een hele verbetering ten opzichte van de huidige situa tie". De leden van de adviescommissie algemene zaken van de gemeente Duiveland waren het in grote lijnen eens met deze uitspraak van hun voorzitter, burgemees ter A. Bergshoeff. Na enige discussie over details gaven de vier commissieleden unaniem hun fiat aan het plan: een positief advies. Het ziet er naar uit dat het nieuwe rampenplan al tijdens de raadsverga dering van december op de agenda staat en daarmee wordt Duiveland de eerste, of een van de eerste gemeenten in Zeeland die een beslissing neemt óver het nieuwe plan. Het rampenplan is zo opgesteld dat het mogelijk wordt dat de aanpak bij een eventuele ramp in alle gemeenten in Zeeland organisatorisch op elkaar is afgestemd. Aan het plan is veel voorbereidend werk voorafgegaan. Het werd voorbereid door een provin ciale coördinatiegroep en een aantal regionale werkgroepen die allemaal het uitwerken van een onderdeel voor hun rekening namen. Alle parate diensten zoals politie, brandweer en GGD in de hele provin cie weten op basis van het rampen- filan wat hun taak is. Het is de bedoe- ing dat elk van deze diensten zijn eigen organisatie-plan bepaalt om die taak te vervullen. Van de ge meenteraden in Zeeland wordt nu verwacht dat zij de systematiek en organisatievorm van het rampenplan vaststellen. Ofwel wat er moet ge beuren in geval van een ramp. Het is de bedoeling dat de provinciale coör dinatiegroep vanaf volgend jaar een handleiding gaat opstellen over hoe een en ander moet gebeuren. van het rampenplan door de gemeen teraad van Duiveland niet veel pro blemen opleveren. C. J. Hillebrand: ,,Het plan is een samenbundeling van ideeën die zijn uitgewerkt naar aan leiding van vele discussies. Het is dus de best mogelijke oplossing. Als er werkelijk een ramp gebeurt zal toch altijd wel blijken dat sommige on derdelen voor verbetering vatbaar zijn". Oefening Bergshoeff was het volledig met hem eens. ,,Ik denk dat het daarom goed zou zijn om in de begroting fi nanciële middelen op te nemen om af en toe een oefening te organiseren. In samenwerking met de andere ge meenten natuurlijk". Ook de andere commissieleden hadden er geen moeite mee het model van het nieuwe rampenplan een positief advies mee te geven. AUTOBEDRIJF ISTA OOSTERLAND - 01114-1495 ZIERIKZEE - Twee auto's raakten beschadigd bij een aanrijding don derdagmiddag in het Jannewekken in Zierikzee. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. De aanrijding gebeurde toen C. U. uit Noordgouwe vanuit de Gasthuis boomgaard het Jannewekken in wil de rijden. Zij verzuimde daarbij voorrang te verlenen aan G. J. J. W. uit Zierikzee die een botsing niet meer kon voorkomen. De auto van W. liep schade aan het linkervoorportier op terwijl de auto van U. aan de voor- zijde beschadigd raakte. BROUWERSHAVEN - De auto van B.-V. uit Kerkwerve raakte bescha digd na een botsing donderdagoch tend bij Brouwershaven met een ZWN-lijndienstbus. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. B.-V. reed over de Delingsdijk en wilde linksaf slaan richting Brou wershaven. Volgens de politie zou zij daarbij de bus, bestuurd door J. B. uit Zierikzee, die vanuit Brouwershaven in de richting Zonnemaire reed niet hebben zien aankomen. De bus liep geen schade op. VLISSINGEN - Op 9 december doopt de echtgenote van oud-minis ter Bolkestein, Femke Boersma, bij de Koninklijke Mij De Schelde in Vlissingen het nieuwe marinefregat Tjerk Hiddes, zo heeft defensievoor lichting meegedeeld. Het is de derde van de acht M- fregatten waarover de marine gaat beschikken. Alle schepen in deze klasse, die dienen ter vervanging van de Roofdier- en Van Speijkklasse- fregatten, worden door de KMS ge bouwd. De kiel van de Tjerk Hiddes werd in oktober 86 gelegd. De proefvaart zal naar verwachting in november '91 worden gehouden. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF Afgaande op de reacties van de commissieleden zal het vaststellen De zondagsrust is er mee gemoeid NIEUWERKERK - K. Hendrikse (SGP/RPF) heeft zich tijdens de openbare vergadering van de adviescom missie algemene zaken van de gemeente Duiveland ge distantieerd van de plannen om aan de Baalpapenweg te Ouwerkerk een midgetgolfbaan aan te leggen en daarbij een vaste frituurwagen te plaatsen. ,,Ik zie het perceel waarop die voor zieningen zouden komen als een buf fer tussen de bestaande camping en het begin van de bebouwing van Ouwerkerk. Ik heb er moeite mee dat die buffer verstoord wordt", aldus Hendrikse. Nadat hij dit bezwaar verschillende keren had uitgelegd kwam er nog een andere reden voor zijn weigerachtig standpunt boven ta fel. Toestanden ,,Ik heb er ook bezwaar tegen van wege de toestanden die zich bij derge lijke voorzieningen kunnen afspelen. Advertentie Zo'n friettent en midgetgolfbaan zijn natuurlijk ook op zondag open. Daar om zijn het voorzieningen waarmee de zondagsrust is verstoord". Het verzoek om bovengenoemde recreatieve voorzieningen te mogen realiseren kwam van de exploitant van de Ouwerkerkse camping 't Sluitgat, H. Langcndoen. Dc midget golfbaan en de vaste frituurwagen zouden op het perceel naast zijn cam ping aan de Baalpapenweg komen. Een perceel dat volgens het bestem mingsplan nu nog de bestemming landbouw heeft. Langendoen vroeg de medewerking van de gemeente Duiveland om die bestemming te wijzigen in recreatie. Behalve bij Hendrikse viel het plan bij de overige drie commissieleden in goede aarde. C. J. Hillebrand (PvdA): ,,De campings in Ouwerkerk geven weinig overlast. Deze voorzieningen kunnen alleen maar bijdragen aan het plezier en het recreatief bezig zijn van de mensen die er verblijven". Me de door zijn ligging aan de rand van de weg is ae midgetgolfbaan bedoeld voor iedere liefhebber. Langendoen wil te zijner tijd achter op het betref fende perceel grond een overloop terrein of een terrein voor vaste standplaatsen maken. Parkeerplaatsen Hillebrand adviseerde om ook te bekijken hoe een oplossing gevonden kan worden voor de auto's die in de omgeving van het terrein geparkeerd worden. Samen met W. P. Stouten (WD) en A. R. I. van den Hoek (CDA) gaf hij een positief advies voor de plannen van de Ouwerkerkse onder nemer. Dat was niet geval met Hen drikse die zich tegen het plan keerde. Parkeerproblemen stonden ook centraal tijdens de rondvraag. Hille brand (PvdA) maakte zich eveneens zorgen over de manier waarop wordt geparkeerd bij de kreek bij Ouwer kerk in het verlengde van de Baalpa penweg. En bij de brug aan dc Oost- weg. Grond die eigendom is van het Waterschap Schouwen-Duiveland, zo bleek uit een toelichting van burge meester Bergshoeff. Hij zegde toe het probleem door te geven aan wet houder A. van Klinken (SGP/RPF). ,,Dan kan hij het naar voren brengen bij het waterschap". Parkeren is ook een probleem in Ouwerkerk. En dan met name het parkeren van vrachtauto's in het weekend. Zo bleek uit opmerkingen van Stouten (VVD). Hij vroeg of er een aparte parkeergelegenheid kan worden gemaakt voor deze auto's. Uit de reactie van Bergshoeff bleek dat het dagelijks bestuur van Duiveland zich reeds aan het oriënteren is om voor dat doel een lokatie te vinden in Oosterland. ,,We hebben er al ideeën voor. Maar of het ook lukt moeten we nog even afwachten". Advertentie 186 verschillende meubelstoffen vindt u in de kollektie bij 't lange uus interieurvormgeving die zich onderscheidt van anderen havenpark 26-28 zierikzee 01110-13727 I BURGHSLUIS - De redders van Schouwen-Duiveland hebben vanaf maandag 18 december hun eigen mo nument in de haven van Burghsluis. Die dag onthult M. H. M. F. Garde- niers-Berendsen, lid Raad van State en oud-minister, het monument. Het genodigde gezelschap verzamelt zich hiervoor om 13.15 uur bij het gemeen tehuis te Burgh-Haamstede. Sinds 1862 is door de Koninklijke Zuid-Hollandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen te Rotterdam een reddingsboot gestati oneerd in Burghsluis. Ook elders op Schouwen-Duiveland waren red dingsboten geplaatst. Met vaak groot gevaar voor eigen leven hebben de schippers en bemanningsleden tallo ze reddingen verricht. Veel zeevaren den hebben hun leven te danken ge had aan de moed en het doorzettings vermogen van de redders. Daarom is er indertijd een comité Monument Redders Burghsluis in het leven geroepen onder voorzitterschap van burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer. Na de officiële ont hulling is er een demonstratie NIEUWERKERK - Dc Duivelandse commissie financiën en onderwijs komt maandag 4 december om 16.30 uur bijeen in het gemeentehuis te Nieuwcrkerk. De vergadering is openbaar toegankelijk. De commissieleden spreken onder meer over het vrijmaken van geld voor de aanschaf van een Musqle en een fax. Verder is er meer geld nodig voor Meer Bewegen voor Ouderen en komen er enkele begrotingswijzigin gen op tafel. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon; 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 18.00 uur: 01110-16551 of 01113-1766. Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43.50; per jaar 1 166,00; losse nummers 1 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6.60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Voorzitter Anneke Bruel van de Stichting Jeugd overhandigt het beleidsplan aan (v.r.n.l.): oud-burgemeester van Brouwershaven A. P. Schouwenaar, wethouder P. de Rijke van Zierikzee en wethouder S. C. J. B. Loschacoff-de Kan ter van Brouwershaven. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3