WL Bruse raad unaniem achter 'unieke reddingsoperatie' Raad Bruinisse verdeeld over verkoop pandje in Oudestraat hl Bruse veeg uit de pan voor kersverse minister WATERSTANDEN Bruse raad komt niet tot besluit over begroting bibliotheekvoorziening DEURLOO B.V. Service telefoon voor de lezers Voor naar deurloo BEL 01110-14739 Zeeuwse subsidie kunstenaars ZIERIKZEE - Vanaf maan dag 4 december heeft de Zie- rikzeesche Nieuwsbode een ei gen lezersservicetelefoon. Met één centraal telefoonnummer (01110-17314) kan accuraat in gesprongen worden op even tuele bezorgproblemen. Het telefoonnummer is op werkda gen bereikbaar tot 20.00 uur. Door het instellen van één centraal telefoonnummer voor de lezersservice wordt ge streefd naar een optimale klachten-afhandeling. De ser vice geldt zowel voor de Zierik- zeesche Nieuwsbode als de Nieuwsbode Extra. Het num mer is echter alleen in hoofd zaak bedoeld voor vragen en/of opmerkingen over de be zorging van de krant. Voor an dere zaken blijft het algemene telefoonnummer (01110-16551) gelden. Een centraal nummer voor de lezersservice voorkomt jam mer genoeg niet, dat een krant soms op de verkeerde plaats wordt bezorgd. Die garantie is er niet als je meer dan een mil joen Zierikzeesche Nieuwsbo des per jaar bezorgt (en nog meer Nieuwsbode Extra's!). Maar onze lezers mogen van ons wel verwachten, dat even tuele bezorgproblemen snel op gelost worden. U kunt ons daarbij helpen door bezorg klachten direct door te geven via het nummer van de lezers servicetelefoon, 01110-17314. Halve ton voor scheepswerf Hm Duivendijk BRUINISSE - Opluchting en tegelijkertijd een zekere reserve. Die twee gevoelens voerden de boventoon in de discussie binnen de Bruse gemeenteraad over het voor stel van het college om aan scheepswerf Van Duivendijk een bedrag van 50.000,- ter beschikking te stellen. Opluchting omdat men blij is dat het bedrijf voor de on dergang behoed kan worden en de sanering van de Bruse haven nu eindelijk van start kan. Reserve omdat het hier toch om een forse greep in de gemeentelijke buidel gaat en men ondanks alles beducht blijft voor een zekere pre cedentwerking. Het college geeft in de toelichting op het voorstel aan dat men in feite wel eieren voor zijn geld moet kiezen. Als er geen oplossing voor de scheepswerf gevonden zou zijn zou de sanering van de haven op losse schroeven zijn komen te staan. En dat zou de gemeente uiteindelijk nog veel meer kosten dan de halve ton die nu, a fonds perdu, voor de redding Van de scheepswerf uitgetrokken wordt. Zijn slotconclusie: ,,ïk denk dat dit bandje helpen zeker verantwoord is. Het milieu heeft een bijzondere hoge prioriteit". Van Liere tekende daar bij aan dat als de raad zich tegen de reddingsoperatie uitgesproken zou hebben dat verstrekkende gevolgen zou hebben gehad. „Om te beginnen zou de twee ton die de uitvoering van het preventie plan kost weggegooid geld zijn ge weest", alfus Van Liere. Hij stelde dat met de reddingsoperatie niet alleen het plaatselijk, maar ook het regio naal brlang gediénd is. Een relative rende opmerking van Van Liere tot slot: ,,Er zijn zeker nog een aantal hobbels te nemen". Advertentie Precedentwerking Raadslid M. C. Maaskant-Okkerse (Algemeen Belang) stelde in een eer ste reactie op het voorstel dat dit een eenmalige zaak moet blijven. ,,We moeten zorgen dat we geen precedent scheppen", aldus Maaskant. ,,Onze fractie stemt wel in met het voorstel, maar we hebben er wel moeite mee". CDA-fractievoorzitter J. Huizer sprak over de scheepswerf als zijnde een onmisbare schakel en omschreef het voorstel van het college als 'een unieke reddingsoperatie'. Huizer benadrukte dat voor het CDA het belang van de werkgelegen heid in deze kwestie ook een stevig woordje meespreekt. Hij zei verder niet zo bang te zijn voor eventuele precedentwerking. SGP/RPF-woord- voerder G. E. Houtekamer sloot zich daar volmondig bij aan. Hij om schreef de reddingsoperatie als 'hart hebben voor de bedrijven in Bruinis- se'. Raadslid A. J. Bal restte niet veel meer dan de woorden van de andere raadsleden te onderstrepen. Jaar en dag ,,Het bedrijf bestaat al jaar en dag en het zijn goede vaklui", aldus Bal. Hij zei geen al te grote vrees te heb ben voor precedentwerking. Loco burgemeester C. J. van Liere toonde zich ingenomen met de positieve reac ties van de raadsfracties. Hij deed nog eens in het kort uit de doeken hoe een en ander tot stand gekomen is. M. C. Maaskant-Okkerse: ,,Hier veel moeite mee". In verband met intrekken premieregeling voor opgeviste explosieven BRUINISSE - De kersverse mi nister van verkeer en waterstaat, mevrouw J. R. H. Maij-Weggen heeft het nu al grondig verbruid bij de gemeenteraad van Bruinis- se. In niet mis te verstane bewoor dingen kreeg zij tijdens de ge meenteraadsvergadering een veeg uit de pan in verband met het in trekken van de premieregeling voor opgeviste explosieven. Het mag bekend worden veron dersteld dat de het intrekken van die regeling de Bruse bestuurde- ren, en zij niet alleen, een doorn in het oog is. Eerder stuurde de gemeente een brief op poten naar het ministerie en op de raadsvergadering gister avond, donderdag, werd het ant woord van Maij-Weggen genade loos neergesabeld. Niet ingewerkt „Deze brief staat ver van de werkelijkheid. De minister is dui delijk nog niet ingewerkt", aldus CDA-woord voerder J. Huizer. Lo co-burgemeester C. J. van Liere sloot zich daar volmondig bij aan. ,,De minister heeft het over 'een jacht naar explosieven'. Daar is volstrekt geen sprake van". Van Liere benadrukte dat vis sers er allerminst op uit zijn om explosieven op te vissen. ,,De mi nister vergeet dat er een groot ri sico aan verbonden is", aldus Van Liere. Hij stelde dat er bovendien spra ke is van verlies aan inkomen om dat de vissers als zij een bom in de netten krijgen moeten wachten op de Explosieven Opruimingsdienst en in die wachttijd niet kunnen vissen. Van Liere liet doorscheme ren dat belangenorganisatie £evi- bel (waar hij voorzitter van is. red.) zeker geen genoegen zal ne men met het antwoord van de mi nister. Actie Het college van b en w van Brui- nisse, zo zegde Van Liere toe, zal zich nader beraden over te nemen stappen. Wellicht komt het college op de volgende raadsvergadering met een voorstel. „Maar dat moe ten we eerst intern bespreken", al dus Van Liere. Onvoldoende steun voor CDA-voorstel tot uitstel verkoop BRUINISSE - „Er had doorgepraat moeten worden en dat is niet gebeurd. Met volwassen mensen onder elkaar moet je toch tot een compromis kunnen komen?". Dat was het commentaar van CDA-voorman J. Huizer op het voorstel van het college tot verkoop van het pand Ou destraat 26 over te gaan. De Bruse raad bleek verdeeld over dit voorste 1. Uiteindelijk trok het college toch aan het langste eind. Alleen het CDA stemde tegen. Het voor stel van Huizer om behandeling van het agendapunt een maand uit te stellen werd onvoldoende gesteund en dus niet in stemming gebracht. 4t Over de verkoop van het pand ligt de gemeente in de clinch met de chris telijke woningbouwvereniging. Zij heeft een perceel aanrde Beursstraat gekocht en stelt dat zij door de ver koop van het pand aan de Oudestraat Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF in haar belangen geschaad wordt. Het gaat daarbij om wat genoemd wordt de erfdienstbaarheid. Fout kadaster Naar die erfdienstbaarheid heeft het kadaster in opdracht van de wo ningbouwvereniging een onderzoek uitgevoerd. Daarbij werden echter geen problemen met de erfdienst baarheid gesignaleerd. Het college vindt dat degene die het pand aan de Oudestraat wil kopen niet de dupe mag worden voor een fout van het ka daster. Raadslid A. J. Bal (Lijst van de Vel de) schaarde zich vierkant achter die zienswijze van het college. „De wo ningbouwvereniging speelt de ge meente de Zwarte Piet toe. Dit is geen zaak van de gemeente". J. Huizer: ,,Uitstel teveel gevraagd". Lijnrecht daar tegenover bleek CDA-voorman J. Huizer. „Juridisch gezien heeft Bal gelijk, maar sinds wanneer gaat het in Bruinisse alleen om juridische gronden?". Huizer trok vervolgens een vergelijking met wat hij omschreef als goed zeemanschap. „Dan moet je ook weieens van de re geltjes afwijken". SGP/RPF-woordvoerder G. E. Hou tekamer reageerde daarop met de op merking dat er in dit geval geen ver wijten naar links of rechts gemaakt dienen te worden. Loco-burgemeester C. J. van Liere stelde dat de conclusie van Bal correct is. „Het is zeker een nare zaak voor de woningbouwver eniging. Er is veel over gepraat, maar een voor iedereen aanvaardbare oplossing bleek niet mogelijk", aldus Van Liere. Hij stelde dat er zeker sprake is van een zorgvuldige belan genafweging. Van Liere benadrukte verder dat de gemeente in deze geen blaam treft. „Wij zijn zeer bereidwillig geweest", aldus Van Liere. Huizer probeerde daarop nogmaals zijn voorstel tot uit stel van de verkoop te pousseren. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat de kwestie binnen een maand tot ieders tevredenheid opgelost kan worden. „Is uitstel dan teveel gevraagd?". Van Liere bleek het optimisme van Huizer niet te delen. „Wij zien ook binnen die maand geen oplossing", aldus Van Liere. Omdat het voorstel van Huizer onvoldoende steun kreeg bracht hij het collegevoorstel tot ver koop van het pand in stemming. Al leen de CDA-fractie stemde tegen. Advertentie KETEL VERNIEUWEN (ÓÓK S AVONDS EN IN HET WEEKEND) BERGAMBACHT - OAD-reizen heeft haar omzet dit jaar met tien procent zien stijgen tot circa 250 mil joen gulden. Directeur ir. J. ter Haar van OAD heeft dit bekend gemaakt bij de presentatie van het zomerpro- gramma 1990. OAD wil de komende drie jaar haar aantal busreizen laten stijgen van 150.000 naar 200.000. Het aantal vliegreizen, dat nu 50.000 be draagt, moet in die periode zijn ver dubbeld. MIDDELBURG - Het dagelijks be stuur van de provinciè heeft aan acht Zeeuwse kunstenaars subsidie toege kend vbor de promotie van henzelf en hun werk. Per kunstenaar is 2.500 gulden verleend, wat neerkomt op een totaal van 20.000 gulden. De be gunstigden zijn S. Littel, I. Otte, G. Schade, S. van den Heuvel, T. van Hoften, Barbara Jean, J. Zembsch en H. van de Vliet. Allen hebben zij afbeeldingen van hun werk gebundeld in een boekje. De aanvragen zijn beoordeeld op de kwaliteit van de kunstenaar, de ma nier van presentatie en de promotio nele waarde. De subsidie is een uit vloeisel van de nota provinciaal beeldende kunstbeleid. Jaarlijks kunnen tien kunstenaars een beroep doen op de regeling. Er is namelijk 25.000 gulden voor uitgetrokken met een maximum van 2.500 gulden per kunstenaar. Een kunstenaar kan één keer in de drie jaar voor een bijdrage in aanmerking komen. Er waren 27 aanvragen ingediend, waarvan er 14 zijn afgewezen, omdat zij niet vol doen aan de criteria. Aan 5 kunste naars is .gevraagd hun verzoek nader toe te lichten. Binnenkort valt de be slissing wie van hen alsnog een bij drage krijgt. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Zierikzee Roompot Buiten Bruinisse Wemeldinge Doodtij: 8 december Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 C Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 2 december 05.25 154 11.35 -142 17.55 161 23.40 -114 3 december 06.05 148 12.10 -145 18.35 158 4 december 06.45 141 00.25 -110 19.20 154 12.55 -146 2 december 04.00 158 10.20 -140 16.15 169 22.30 -111 3 december 04.40 151 10.55 -142 16.55 164 23.15 -107 4 december 05.25 141 11.40 -143 17.50 156 2 december 05.10 163 11.35 -150 17.35 168 23.45 -122 3 december 05.45 158 12.15 -153 18.20 165 - 4 december 06.25 151 00.25 -119 19.20 161 12.55 -155 2 december 05.35 176 11.35 -156 17.55 184 23.45 -128 3 december 06.10 170 12.15 -159 18.35 180 - 4 december 06.55 161 00.25 -124 19.25 175 12.55 -160 SGP/RPF: 100% verhoging voor ons onaanvaardbaar BRUINISSE - „Het gaat hier om een verhoging van de gemeentelijke bijdrage met 100 en dat is voor ons niet acceptabel". Dat was de resolute en tamelijk felle reactie van de SGP/ RPF-fractie op het voorstel van het Bruse college om akkoord te gaan met de begroting voor 1990 van de Stichting Gemeenschappelijke Bi bliotheekvoorziening Schouwcn- Duiveland. Uiteindelijk kwam de Bruse raad niet tot een beslissing. Bij stemming staakten de stemmen. De bewuste begroting heeft al heel wat discussie in de verschillende ge meenteraden op Schouwen-Duive- land opgeleverd. In eerste instantie stuitte de begroting, waaruit blijkt dat de gemeenten voor een forse ver hoging van de gemeentelijke bijdrage komen te staan, op forse kritiek. In middels hebben alle gemeenten, be halve Bruinisse, eieren voor hun geld gekozen en ingestemd met de begro ting. I Het instandhouden van een open bare bibliotheek is immers voor de gemeenten een verplichting en der halve was het simpelweg slikken of stikken. De Bruse raad echter lijkt niet van plan zich zo gemakkelijk ge wonnen te geven. Nu staakten de stemmen omdat de raad, na het op stappen van SGP/RPF-raadslid IJze-t lenberg, niet voltallig was. Als de SGP/RPF-fractie na de komst van IJzelenbcrgs opvolger A. Mol weer voltallig is kan het voorstel de begroting goed te keuren weg gestemd worden. Ervan uitgaande dat het CDA vasthoudt aan haar standpunt. CDA-fractievoorzitter Huizer liet er tijdens de raadsvergadering donder dag geen enkele onduidelijkheid over bestaan waar het CDA in deze staat. „Dit is weer een van die gemeen schappelijke regelingen waarvan de de kosten de pan uitrijzen. Wij stem men tegen de begroting". Loco-burgemeester C. J. van Liere reageerde op de woorden van Huizer en Van den Bos met de opmerking dat ook het college de kostenstijging on verantwoord vindt. „Maar we staan met onze rug tegen de muur. Gezien de houding van de andere gemeenten komt de begroting er toch door en moeten wij toch betalen". Symbolisch Als de Bruse raad de begroting van de stichting op de volgende raadsver gadering wegstemt is dat in feite niet meer dan een gebaar van protest. Het voorstel zal opnieuw verschijnen op de agenda van de decembervergade- ring van de Bruse gemeenteraad. DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft met steun van CDA en PvdA, SGP en RPF het wetsvoorstel aange nomen om bejaarden vooralsnog geen recht te geven op AAW- voorzieningen. Zij worden verder vrijgesteld van premiebetaling AAW, maar gaan daarentegen wel wat meer belasting betalen. Per saldo zullen zij er in hun portemonnee niets van mer ken. Het wetsvoorstel moet nu, even als een viertal andere reparatie- voorstellen op de operatie Oort, nog met spoed door de Eerste Kamer wor den geloodst opdat het op 1 januari van kracht kan worden. December Neeltje Jans Expositie Cees de Valk, woensdag t/m zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Vrijdag 1 december Zierikzee Cabaretvoorstelling Potters Dakter ras in jeugdsoos Brogum. Aanvang 21.30 uur. Renesse Vogeltentoonstelling Schouwse Zan ger in dorpshuis. 19.00-22.00 uur. Dreischor Algemene ledenvergadering ijs ver eniging Dreischor in het dorpshuis. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 2 december Zierikzee Sinterklaasmiddag kinderboerderij de Punt. 13.30-16.00 uur. Uitvoering Cantare in RK-parochie- centrum. 20.30 uur. Haamstede Barbershopuurtje in Ridderzaal Slot Haamstede met medewerking van The New Hope Singers. Aanvang 16.00 uur. Renesse Vogeltentoonstelling Schouwse Zan ger in dorpshuis. 11.00-18.00 uur. Brouwershaven Oud papier actie van ASV Brouwers haven. Vanaf 9.30 uur. Oosterland Sint Nicolaas bijeenkomst in cafeta-. ria Neffen d'Eule. Aan Markt 3. 14.30 Bruinisse Disco-avond jeugdsoos De Pul. Dorpshuis. 19.45 uur. Van 2 tot en met 30 december Burgh-Haamstede Expositie werken Bertha A. Meijer in de Bewaerschole. Toegankelijk maan dag tot en met zaterdag tussen 13.30 en 16.30 uur. Maandag 4 december Zierikzee Commissievergadering Internationa le uitwisselingen in grote commissie kamer, stadhuis. 16.30 uur. Districtsvergadering voor leden Wo ningbouwvereniging Beter Wonen. Huis van Nassau. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Begrotingsvergadering gemeente raad in gemeentehuis. 14.00 uur. Woensdag 6 december Zierikzee NCVB-middag voor ouderen in zalen centrum Nederlandse Hervormde kerk. Aanvang 14.30 uur. Kindertheater-atelier Zolderkolder. Zolder OBS Binnen de Veste. 13.30 tot 16.30 uur. Donderdag 7 december Zierikzee Informatiebijeenkomst over geveliso latie voor bewoners Hoofdpoort straat in het stadhuis. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 9 december Zierikzee Postzegelbeurs Philatelica in Huis van Nassau. 10.00-17.00 uur. Burgh-Haamstede Jaarlijkse clubkampioenschappen werkhondenvereniging Schouwen- Duiveland op terrein aan Hogezoom. Vanaf 13.30 uur. Uitvoering toneelvereniging Op Drift in het dorpshuis. Aanvang 20.00 uur. Renesse Dubbel-uitvoering toneelvereniging Op Drift in dorpshuis. 20.00 uur. Zondag 10 december Renesse Stille tocht langs graven Tien van Re nesse. Vanaf de Jacobuskerk. 10.45 uur. 1 Dinsdag 12 december Brouwershaven Begrotingsraadsvergadering. Stad huis. 15.00 uur. Donderdag 14 december Zierikzee Borstvoeding-informatie-avond. Ju- lianastraat 9. 20.00 uur. Middelburg Thema-avond FNV, Huurorganisatie noodzaak. In de Provinciale Biblio theek. 20.00 uur. Woensdag 20 december Zierikzee Kindertheater-atelier Zolderkolder. Zolder OBS Binnen de Veste 13.30 tot 16.30 uur. Zaterdag 23 december Zierikzee Concert van Ars Musica. Kerstcon cert bij kaarslicht in de Lutherse kerk. Aanvang 20.00 uur. Zondag 24 december Bruinisse Expositie antieke comtoise-klokken. Restaurant The Sailors Inn. 12.00 tot 17.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 2