H C Herdenking tien van Renesse met dienst en stille tocht Groen licht voor nieuw bedrijf op havenplateau in Bruinisse ZIERIKZEE-DBS 'Soms is er geen andere oplossing dan het vastbinden van arrestanten' HOUDT HET DROOG! DE ZIERIKZEESCHE COURANT zierikzeeschei nieuwsbode! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Verdeeld Tegen Ars Muslca Bowling De Bruse raadsleden denken verdeeld over Het Duivelandse SGP/RPF-raadslid K. Hen- Het tweede Ars Musica-concert bestond uit De dames Bakelaar en Boot winnen met de verkoop van het pandje in de Oudestraat, drikse is tegen een midgetgolfbaan en frites- een gevarieerd programma gebaseerd op de één pin verschil bowlingtoernooi in Renesse. (Pag. 2). tent. (Pag. 3). vibrafoon. (Pag. 4). (Pag. 9). VRIJDAG 1 DECEMBER 1989 146ste jaargang Nr. 24654 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Zij zijn niet waarlijk dood, die in ons harte leven. De Genestet Een gedenksteen markeert de plaats voor de 10 *an Renesse die door ophan ging om het leven werden gebracht. Op zondag 10 december RENESSE - Op zondag 10 december is het precies 45 jaar geleden dat op de oprijlaan van slot Moermond tien bewoners van Schouwen-Duiveland door ophanging om het leven werden gebracht door de Duitse bezetters. Naar aanleiding hiervan wordt op die dag in de Neder landse Hervormde Jacobuskerk te Renesse een herden kingsdienst gehouden die wordt gevolgd door een stille tocht langs de graven van de tien mensen die indertijd hun leven gaven voor de vrijheid van ons land en volk. Omdat de datum op een zondag valt worden de herdenkingsdienst en de stille tocht gehouden op initiatief van de kerkeraad van de Hervormde Gemeente Renesse-Noordwelle. Men heeft hierover overleg gevoerd met het dagelijks bestuur van de gemeen te Westerschouwen. Herdenkingsdienst De herdenkingsdienst in de Jaco buskerk begint om 9.30 uur. Voorgan ger is de plaatselijke predikant ds C. Bregman. Aan de dienst wordt verder medewerking verleend door het Her vormd kerkkoor onder leiding van J. Lemsom-Daane en de kopergroep van Luctor et Emergo onder leiding van J. H. Blom. De stille tocht die in aansluiting op de dienst plaatsvindt zal naar ver wachting om ongeveer 10.45 uur van af de kerk van start gaan. De tocht wordt gehouden onder verantwoor delijkheid van de gemeente Wester schouwen. Om de gevoelens van eer- beid en herdenken uit te drukken wordt op de graven van de mensen die 45 jaar geleden door ophanging om het leven kwamen een witte roos gelegd. De stille tocht eindigt bij het dorps huis in Renesse. Daar spreekt de bur gemeester van Westerschouwen. J. L. Niemantsverdriet-Leenheer tot be sluit een kort woord. In een brief aan de nabestaanden van de slachtoffers en aan oud-verzetsmensen waarin de plechtigheid wordt aangekondigd schrijft de kerkeraad ,,Wij herdenken hen opdat wij niet vergeten. Maar dat niet alleen. Het zal er ook om gaan in het licht van het komende Kerstfeest de inspiratie te vinden. Om onze voe ten te richten op de weg van de vrede. (Lukas 1:79b). Advertentie 3 december - 14.30 uur - Hoge Blok Oudeweg 1 Zierikzee Telefoon 01110-14951 Hoofdsponsor VV Zierikzee a Politie-groepscommandant Lenselink distantieert zich van berisping ombudsman Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - De groepscommandant van de Rijkspoli tie Schouwen-Duiveland, M. P. Lenselink distantieert zich van een rapport waarin de nationale ombudsman de rijkspolitie in Zierikzee en de officier van justitie in Middelburg op de vingers tikt vanwege onbehoorlijk ge drag tegenover een arrestant. „We laten de berisping maar gewoon over ons heen komen. Soms gaan arrestan ten zo door het lint dat er voor de politie geen andere mo gelijkheid is om ze tegen zichzelf te beschermen dan hen vast te binden Dat was volgens Lenselink ook het geval bij de heerS. uit Wateringen die in de zomer van 1988 in een cel van het politiebureau te Zierikzee werd opgesloten. Dat gebeurde nadat S. in Den Haag werd ópgepakt op verden king van auto-inbraken die hij eerder in 1988 in Zierikzee zou hebben ge pleegd. De Rijkspolitie Schouwen- Duiveland nam het verdere onder zoek van de zaak over van de gemeen tepolitie in Den Haag. Paniek Toen S. in Zierikzee hoorde dat hij in verband daarmee twee keer 24 uur in een cel zou moeten doorbrengen raakte hij in paniek en verzette zich heftig tegen de opsluiting. De politie boeide daarop de arrestant aan han den en voeten. En deze boeien werden vervolgens weer met elkaar verbon den via een derde set boeien. Op deze manier vastgebonden moest de arres tant een uur doorbrengen. Voor dit al les zich afspeelde mocht S. vanwege rugklachten een arts raadplegen. Die schreef hem pijnstillers voor en advi seerde de politie om een matras op de brits in de cel te leggen, wat ook ge beurde. Toen S. na afronding van het poli- tie-onderzoek weer op vrije voeten werd gesteld maakte hij met behulp van zijn advocaat de behandeling die hij in Zierikzee had ondergaan aan hangig bij het ministerie van justitie en de nationale ombudsman. Na on derzoek naar de gang van zaken stel de het ministerie dat de klacht onge grond was. Maar de ombudsman oor deelde anders. ,,S. is te lang en van wege zijn rugklachten op voor hem pijnlijke wijze geboeid. Bovendien kreeg hij geen kans zijn advocaat te bellen", zo luidde de conclusie. ,,Ik heb het rapport nog niet binnen gekregen, maar een ombudsman schat de situatie anders in dan het ministerie van justitie", aldus groeps commandant Lenselink in een eerste reactie. „Wij delen de mening van het ministerie dat onderkent dat de poli tie in sommige situaties niets anders kan doen om arrestanten in bedwang te houden dan ze te boeien. Als je zo die uitspraken leest van de ombuds man denk je al gauw er klopt niets van die behandeling bij de politie in Zierikzee. Maar in de praktijk is het anders". Stormram Volgens de groepscommandant komt het af en toe voor dat mensen die opgesloten worden ernorm te keer gaan. ,,Ze gaan helemaal door het lint en raken dan zo buiten zinnen dat ze als een stormram te keer gaan. Het gebeurt'dat de luiken uft'dê deu ren worden geslagen en de politie mensen omver getrapt. Ze zijn dan echt tijdelijk onhandelbaar. Net als patiënten in een psychiatrische in richting. Die kunnen nog een injectie DEN HAAG - D66-fractievoorzitter Van Mierlo bleef in de derde termijn in het debat over de regeringsverkla ring hameren op de noodzaak tot een maximale inspanning om tot een ef fectieve vermindering van de uitstoot van kooldioxyde te komen. De be reidheid van de regering om zich wat dit betreft een inspanningsverplich ting te getroosten, vond Van Mierlo toch niet genoeg. Hij wenste daarom zijn motie toch in stemming te bren gen. Volgens Van Mierlo ,,kan je dat in deze situatie waarin iedereen graag wat aan het milieu wil doen, wel vragen van het parlement". Raad bezorgd over uitzicht havenmeester BRUINISSE - Niets lijkt startende ondernemer P. A. Hoogerheide uit Bruinisse nog in de weg te staan om op het havenplateau een mosselverwerkingsbedrijf te be ginnen. De gemeenteraad van Bruinisse ging donderdag unaniem akkoord met het voorstel van het college voor het betreffende gedeelte van het havenplateau een voor- bereidingsbesluit te nemen. Overigens kwam dit besluit niet dan na de nodige discussie tot stand. Verschillende raadsleden toonden zich met name bezorgd over het uit zicht van de havenmeester. Het nieuwe bedrijf staat ge projecteerd vlak voor diens kantoor. CDA-voorman Huizer reageerde op het collegevoorstel met de opmerking dat het voor hem als een volslagen verrassing is gekomen. ,,De sky-line van de haven wordt ingrijpend an ders", aldus Huizer. Hij stelde niets op het voorstel, en de komst van het bedrijf tegen te hebben, maar zei zich wel af te vragen of het uitzicht van de havenmeester door het bedrijf niet belemmerd wordt. Parkeren A. J. Bal (Lijst van de Velde) sloot zich aan bij die laatste opmerking 'van Huizer. Raadslid M. C. Maaskant- Okkerse merkte vervolgens op dat het parkeren op het havenplateau weieens een probleem kan worden als het bedrijfsgebouw er eenmaal staat. Zij stelde voor de naastgelegen kavel op te ruimen zodat op die plaats wat parkeergelegenheid wordt gecreëerd. Loco-burgcmccster C. J. van Licre legde allereerst uit dat ook andere mogelijke lokatics voor het nieuwe bedrijf zijn besproken. Daarbij was ook jachtwerf Van Duivendijk be langhebbende. ,,En uiteindelijk zijn we tot een oplossing gekomen die voor beide partijen bevredigend is", aldus Van Liere. Op de woorden van Maaskant rea geerde wethouder M. J. van de Velde met een, retorische, tegenvraag aan haar adres. ,,Is de gemeente verplicht daar parkeergelegenheid te creëren? Ik denk van niet", aldus Van de Velde. Huizer sprong daarop in met de op merking dat bij bijvoorbeeld de aan leg van een supermarkt wel rekening wordt gehouden met parkeerplaats. Waarop Van de Velde stelde dat de on dernemer in kwestie zelf voor die parkeergelegenhied heeft gezorgd. Geen probleem Vervolgens ging Van de Velde uitge breid in op de bezorgheid van een aantal raadsleden met betrekking tot het uitzicht van de havenmeester. Slotconclusie van de wethouder was dat er op dat punt geen vuiltje aan de lucht is. ,,De havenmeester kan nu, en kan straks ook. de hele haven overzien. Niks in de weg", aldus Van de Velde. In tweede instantie kwam me vrouw Maaskant nog eens terug op Wethouder M. J. van de Velde: in de weg'\ ,Niks de parkeerkwestic. Loco-burgemccs- tcr Van Liere zegde toe te zullen be kijken of de kavel naast liet nieuw te bouwen bedrijf opgeruimd kan wor den om te dienen als parkeerplaats. Geen enkele moeite bleek de raad te hebben met het voorstel van het college een extra krediet van 27.800,- beschikbaar te stellen voor de uitvoering van het preventieplan voor de gemeentehaven. Eerder werd daarvoor een krediet van bijna 130.000,- beschikbaar gesteld, maar dat is niet toereikend gebleken. De extra werkzaamheden zijn het aan brengen van een afvoerleiding voor een toilet- en douche-inrichting bij scheepswerf gebroeders Van Duiven- dijk. het verlagen van de straat bij machinefabriek Maaskant en het ver groten van de opvangcapaciteit voor probleemstoffen. ffih Pt bitr M. P. Lenselink. krijgen of in een dwangbuis worden gelegd. Maar de enige mogelijkheid die de politie kan toepassen bij men sen die te keer gaan als beesten tegen zichzelf en tegen de politiemensen in bescherming te nemen is boeien. En zelfs dan slagen de arrestanten er vaak nog in om zichzelf te beschadi gen door met het hoofd tegen de muur te bonken. Of de politiemensen die in de cel komen met hun geboeide voe ten om te schoppen". Omdat vastbinden met boeien de enige mogelijkheid is die de politie in die gevallen ter beschikking staat, zal het volgens Lenselink ook na de berisping van de ombudsman af en toe blijven gebeuren. „In extreme ge vallen is er geen andere oplossing. En door het gedrag van S. was hij ook een extreem geval. We hebben zo veel mogelijk rekening gehouden met zijn rugklachten door een dokter te laten komen en hem een matras te geven. Maar toen hij daarna zo te keer ging moesten we hem wel vast binden". De beschuldiging dat S. niet in de gelegenheid werd gesteld om zyn ad vocaat te bellen klopt volgens Lense link niet. „Uit het rapport blijkt dat hij contact heeft gehad met zijn advo caat. Maar die man kon niet gelijk komen. En dat kun je in alle redelijk heid ook niet altijd verwachten". Verwachting tot zaterdagavond: Zonnig- Vannacht mogelijk een enkele mist bank. Minimumtemperatuur van min 2 graden aan de kust tot min 6 graden plaatselijk in het binnenland. Mid- dagtemperatuur ongeveer plus 4 gra den. Matige tot zwakke zuidoosten wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 5 dec.: Zondag: Zonneschijn: 60% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: -2 graden Middagtemp.: 4 graden Wind: variabel 2 Maandag: Zonneschijn: 50% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: -2 graden Middagtemp.: 4 graden Wind: variabel 2 Dinsdag: Zonneschijn: 50% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: -2 graden Middagtemp.: 4 graden Wind: variabel 2 ZON- EN MAANSTANDEN 2 dec. Zon op 08.26, onder 16.32 Maan op 12.02, onder 20.05 3 dec. Zon op 08.28, onder 16.31 Maan op 12.23, onder 21.25 4 dec. Zon op 08.30, onder 16.30 Maan op 12.40, onder 22.46 Eerste Kwartier: 6 december (02.26) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De veranderingen die gaan optreden in het huidige weerty pe zijn uiterst klein. Een omvangrijk en krachtig hogedrukgebied dat zich uitstrekt van de Britse eilanden tot boven de Balkan houdt onvermin derd een groot deel van Europa in zijn greep. De met een zwakke tot matige oostelijke wind aangevoerde lucht bevat weinig of geen bewol king zodat het overdag zonnig is. en neem een abonnement op dé krant van Schouwen-Duiveland. Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland. De ingevulde en ondertekende bon, met wettig betaalmiddel, in een gesloten envelop, zonder postzegel, sturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, abonnementen administratie, Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. LET OP!! De nieuwe abonnee mag de afgelopen 3 maanden geen abonnee zijn geweest. dé krant van schouwen - duiveland! st JA, WIJ HOUDEN HET DROOG DEZE HERFST Noteer ons voor een kwartaalabonnement met ingang van heden, (f 43,50 per kwartaal) Een wettig betaalmiddel, bank- ot girocheque, met daar op hef verschuldigde bedrag 14330, hebben wij bij gesloten. Stuur ons de paraplu geel/zwari met de kleuren: bordeaux BON Naam Adres Plaats Postcode: Telefoon

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1