mmui stukken berichten Schouwen in de hoek gedrukt... Bietencombine met auto-piloot Emancipatie nota Poolse pakketservice Landbouwschap wil duidelijkheid over steun ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 30 november 1989 Nr. 24653 7 nieuwe leuke originele moderne en grappige kerstkaarten ze liggen weer klaar om bedrukt te worden met uw persoonlijke kerst- en nieuwjaarsgroet voor familie, vrienden en zakenrelaties maak nü alvast uw keuze uit onze nieuwe kollektie drukkerij lakenman ochtman bv jannewekken 11 zierikzee 0111^-16551 Kaart uit 1608 ZIERIKZEE - In het begin van de zeventiende ('gouden') eeuw wanneer de welvaart in Holland en Zeeland sterk toeneemt ontstaat bij de goed gesitueerde bewoners in deze gewesten meer en meer de behoefte om de wanden van hun grote huizen te versieren met schilderijen en grote decoratieve kaarten. Deze kaarten waren vaak in drukwekkend van afmeting en zeer samengesteld van vorm. Het omvangrijke middenblad kreeg soms een extra brede marge, die bestemd werd voor kleine gravu res met verschillende voorstellin gen. Een van de meest belangwek kende is de fraai gegraveerde kaart van Holland met het breed voerig opschrift Comitatus Hol- landia t Graeffschap Hollandt. In kartografisch opzicht is deze kostbare uitgave, die in 1608 het licht zag, ook bijzonder interes sant voor onze kennis van Schou wen. Weliswaar in een hoek weg gedrukt, is het eiland Schouwen voor een zeer groot deel (en Duve- Detail van een grote kaart van het graafschap Holland (1608):Schou wen en Duvelant". landt voor een klein deel) erg ge detailleerd weergegeven. Nadere bijzonderheden over de uitgave zijn op de kaart in een car touche vermeld. Het unieke ka rakter werd benadrukt door een verbod op namaak: ,,met expres verbodt niet naghemaect te mo- ghen werden..." In de brede rand werden fraaie kleine stadsgezichten gegraveerd. Dordrecht, Den Briel en Delft zijn daarbij, maar geen Zeeuwse ste den. De kaart was immers in de eerste plaats bedoeld voor bestu ren en andere belanghebbenden in Holland. Dat een gedeelte van de Zeeuwse eilanden mede op kaart werd gebracht mag in feite als een 'toegift' worden beschouwd. Dit verklaart ook dat Schouwen en Duiveland binnen het totale kaartbeeld op een minder gunsti ge plaats zijn getekend. De geïnte resseerde kaartlezer moet dit maar op de koop toe nemen. Vermeldenswaard zijn tevens de fraaie randgravures aan de boven zijde van de kaart alwaar zeer ge varieerde taferelen en personages zijn afgebeeld. 'Boven' Schouwen zien we enkele personen, die als Piscatores of Visschers zijn geken merkt. Professor dr ir C. Koeman, hoogleraar in de geschiedenis van de kartografie heeft in zijn hand boek (verschenen in 1983) enkele van die decoratieve kaarten be sproken. Daarbij komt ook de bo vengenoemde kaart ter sprake. Koeman bestempelt deze catego rie als 'één-blad kaarten', en ver meldt daarbij dat zij bijzonder zeldzaam en decoratief zijn. De hier besproken kaart draagt de naam Willem Iansz. als kaartma- ker. Deze is identiek aan Willem Iansz. Blaeu; deze naam werd bij alle kaartenliefhebbers een be grip. Ondanks de betrekkelijk kleine ruimte die aan de eilanden Schou wen en Duiveland was toegemeten is het niettemin verbazingwek kend hoeveel plaatsen van groot tot heel klein toch nog op het kaartblad werden ingetekend. 'Zircz:zee' en Brouwershaven mochten uiteraard niet ontbreken, maar we staan versteld bij het le zen van de namen van Duvedyc, Sonnemaer, Beldert en Bomme- nee. Op enigszins primitieve wijze zijn ter hoogte van Scharendijke kleine duinformaties aangegeven. Al met al raakt men op het Schouwen-Duivelandse gedeelte van het enorme kaartblad niet gauw uitgekeken. Hoewel minder bekend mag bij een kartografisch overzicht van dit gedeelte van Noord-Zeeland de kaart van 1608 zeker niet over het hoofd worden gezien! WIEBE KEIKES De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge zonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Abri Moriaanshoofd Na heel veel geharrewar en erger nis komt er dan eindelijk een abri op Moriaanshoofd, maar wat veroor zaakte nog veel meer ergernis bij mij de abri wordt aan de verkeerde kant van de weg geplaatst. De abri op Moriaanshoofd komt te staan aan de kant van de weg waar de bus richting Haamstede gaat. Wat wil nu het geval, alle scholie ren die opstappen gaan richting Zie rikzee en die abri is bedoeld voor die scholieren! Voordat ik (want ik ben zo'n scho lier) samen met de anderen op de bus stap staan we eerst in de (toekomsti ge) abri te wachten totdat de bus komt. Als die eraan komt moeten we snel de weg oversteken naar de goede bushalte, want anders rijdt de bus door!! Het is een drukke weg, dus u begrijpt: levensgevaarlijke situaties. Op een dorp ben ik zoiets nog nooit tegengekomen en staat er aan iedere kant van de weg een abri voor het comfort van de reizigers. Dat is voor de plattelandsjeugd zeker niet nodig? Wij reizen toch ook elke dag met de bus en het is daar heel erg koud 's morgens vroeg, dat kan ik u wel ver tellen! Ik hoop dat alle lezers van de Zié- rikzeesche Nieuwsbode indien dat dit niet kan en dat er heel gauw een abri aan de goede kant van de weg moet komen! Anette v. d. Have Moriaanshoofd Tekenen van hoop op een gezonde samenleving". Daar komt in het kort de uitslag van de hoorzitting van 27 november jl. van de emancipatie-nota op neer. Onder voorzitterschap van wethouder J. Groen, werd in het stad huis de concept-emancipatienota door een aantal vrouwen uit onze ge meente doorgenomen en nader beke ken. Op enkele op- en aanmerkingen na en nog enige aanvullingen kon men zich in deze nota wel vinden. De wens is dat deze nota niet een stuk papier is en blijft, maar dat er mee en naar geleefd wordt, en op tijd aanvullin gen krijgt als dat nodig is. Zowel vrouwen als mannen moeten samen bouwen aan een gezonde en rechtvaardige samenleving: niet of, of; maar altijd en - en. Samen op weg, zorgend en wakend over en voor el kaar op elk gebied en voor de toe komst. Dat is ook waar de Nederlands Christenvrouwenbond voor staat in haar beleid. E. P. TUITMAN-v. d. MAAS Afd. Zierikzee NCVB Naar aanleiding van uw stukje over pakketten naar Polen sturen, wil ik even opmerken dat het zich aansluiten bij de stichting Sztafeta geen kosten met zich meebrengt. De kosten die u betaalt zijn puur voor de vracht van het pakket. Wij zelf sturen steeds de pakketten mee tot onze volle tevredenheid. W. Bax-Olvier Dreischor Beursbericht Markt Goes dinsdag 28 november 1989 Aardappelen Bintje, veldsgewas: directe levering 24 tot 26 cent per kg. 0 mm opwaarts, binnenlandse kwaliteitssortering 26 tot 27 cent per kg. Voeraardappelen 8 cent per kg. Exclusief BTW. Notering Rotterdamse beurs d.d. 27-11-89: 40-50 mm (huidvast) 21 tot 22 cent per kg; 50 mm opwaarts (huid- vast) 32V2 tot 33 cent per kg. Uien Zaaiuien: directe levering 27 tot 37 cent per kg. Exclusief BTW. Vlas Ongerepeld, op auto geleverd 40 tot 53 cent per kg. Afwijkende partijen 30 tot 39 cent per kg. Exclusief BTW. L Granen*,zaden ègt, peulvruchten. r Prijzen per 100 kg en exclusief BTW. Brouwgerst 52,00; gerst (uit maal) 35,25; voergerst 38,50; tarwe (16% vocht) 39,00 tot 40,50; haver tot 34,25; erwten (kleine groene) 62,00 tot 65,50; capucijners 72,00; karwij, prima doorsneekwa liteit 137,50; Blauwmaanzaad, pri ma doorsneekwaliteit 187,50; brui ne bonen, vrij van halve en grond, 18% vocht, 161,00. Hooi en stro Prijzen per 1000 kg en exclusief BTW: Weidehooi 175,00 tot 220,00; weidehooi, 2e snede 160,00 tot 170,00; dijkhooif 140,00 tot 170,00; Veldbeemd 50,00 tot 80,00; tarwe- stro 75,00 tot 85,00; gerstestro 75,00 tot 92,50; bruine bonenstro tot 55,00; raaigras 50,00 tot 60,00. DALERVEEN - Op 6 en 12 decem ber zal de boerderij met landerijen in het Drentse Dalerveen, waarvan oud staatssecretaris A. J. Evenhuis juri disch eigenaar is, in het openbaar worden verkocht. ZIERIKZEE - Het Landbouwschap wil dat het kabinet snel duidelijk maakt hoe het bedrijven in land- en tuinbouw denkt te ondersteunen bij aanpassingen in het produktiepro- ces. Het schap èrkent met het kabinet de noodzaak van aanpassingen om de produktie beter af te stemmen op de markt en het milieu. Het mist in de regeringsverklaring de wijze waarop het kabinet dit wil verwezenlijken. Het kabinet geeft bovendien niet aan hoe de aanpassingen moeten worden gefinancierd. N In de regeringsverklaring mist het schap voorts een aanpassing van het verplaatsingsbesluit voor mestpro- ducerende bedrijven en invulling van het landinrichtingsbeleid. Salineke, 29-11 van Rotterdam naar Port Clarence Nedlloyd Amersfoort, 28-11 van Paas eiland naar Lae Nedlloyd Dejima, 29-11 te Port Ke- lang verw. Nedlloyd Delft, 27-11 van Ibkio naar Hongkong Nedlloyd Neerlandia, 28-11 47-2 wzw Flores naar Felixstowe Nedlloyd Rotterdam, 28-11 te Sou thampton Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Broek in Waterland (toez.) (part-time) H. J. Ekker, wonen de te Utrecht, te Hall C. J. Kraai te Drunen en Vlijmen-Hedikhuizen en Engelen (Herv.-Geref.). Aangenomen naar Egmond aan Zee en Egmond Binnen raw, R. Olden- boom, kand. te Amsterdam en vic. te Utrecht, naar Ridderkerk F. Wijn horst te Ochten, naar Ten Boer Y. Buurma, kand. te Groningen. Bedankt voor De Krim C. Haas noot, kand. te Lisse. Gereformeerde Kei-ken Benoemd te Oosterbeek tot bij stand in het pastoraat (part-time) L. de Nood te. Gent (Verenigde Prot. Kerk in België), die deze benoeming heeft aangenomen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Baflo i.c.m. Warffum, te Beverwijk, te Franeker-Sexbierum i.s.m. Arum en te Zuidwolde (Gr.) drs. E. Brink, kand. te Kampen. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Terneuzen L. Huis man, 1.1.' zend.pred. te Zuid-Afrika, wonende te Vlaardingen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Musselkanaal-Valther- mond drs. E. Brink, kand. te Kam pen. Bedankt voor De Bilt-Bilthoven C. Bijl te Zwolle-centrum. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Westkapelle J. Kareis te Rijssen, te Zoetermeer A. Bac te Bodegraven. Bedankt voor Aalburg J. Mijnders te Veenendaal. De paden op, de lanen in... in Zóas gezeid, d'r kon gin blind paerd schae doe in ,,de Eenhoorn"! D'r stong 'n zwaere, oute taefel mit daeroméne vier van die rechtvaerdige stoelen. De leunieng vó je rik stong as 'n kaesse recht overènde. Ange was t'r nie bie! 'k Most anêêns dienke an die ou derwetse kèrrekbanken: „Rechtop m'n zeune, of j't lendeschot kriegt of nie"! De vier bédden, twêê an twêê bóve mekaore, zaege d'r noe nie trek uut om d'r in te kroelen.... As je deu aol te wilde kluchten uut 't bóveste bed zou klappe kö je die ziekewaegen wè bestèlle. Mè, je zü begriepe, vó ons was de laegte ööge genog in, zóès laeter blie- ke, de reize op z'n eige 'n klucht wae m'n onz' anden an vol adde! Dan was t'r oak nog 'n sóórt rechbankje. Dae stong 'n gasstel op. In 'n paer kasjes kó je dan nog 'n paer potten in pannen vinde, borren, koppen in schuttels in nog 'n bitje klein gesnor: vurkens, messen in 'n an tieke kurreketrekker. D'r was meer op drank gere kend dan op eten - d'r was 'n eetuus bie d'n ingang - want 'n blikopener was niet te vinden. Bóve j'n óöd, in de nokke van 't onderkommen, was 'n spaerlampe. 'n Kraene!? Óma. Water kó je gaen aele, gewoon mit 'n emmer, in 'n kot an d'andere kant van de weië. Dae kö je j'n eige oak wasse, schêêre, onder de does in nae 't uusje. Zóès je ziet, aolles was t'r mè lag wè 'n ènde uut mekaore. 'k Zè mè zegge, vanuut d'n achtertuun tuus bekéke, 'n ènde trug nae af.... Zó'n kampement- ouwer dienk oak bie z'n eige: „Aolles aerd- in naegel- vast, 't zaekje 'n bitje simpel ouwe, want je weet nie wie j'over de vloer kriegt!". De man ei geliek. Noe ad die ut oak nog 'n soort waranda! Kiek. in dae begon vó ons de weelde van tuus wï 'n bitje te schémeren. M'n adde naemelijk twêê makkelijke tuunstoeltjes in de koffer lègge.... M'n zouë dae, bie wieze van spreken, as 'n paer kolonisten in Indië, in de zonne gae zitte in d'n Bram uutange, lekker ach terover mit 'n koel(?) glas naes je. M'n adde dan wè gin taefeltje in de vloer was 'n soort „plankier", ma goed, 'tad wat, in.... m'n waere mit fekansie in dan mö je nie zó nauw kieke.... Niewaer? 't Was bloed-êêt! M'n stonge tussen dat blóóte gedoe op die weië d'r wè wat antiekereg bie. Omda m'n on derweg nog èrreges waere wéze éte è'k m'n bieze in m'n stropdasse nog an in kó je mï moeders 'n 's zon- dagskuirtje deu 't Sliengerbos maeke. Tjah, dat bf je vroeger zó biegebrocht. Afijn, êêst de auto uutpakke. Aol de eige, vertrouwde spulletjes wiere nae binne gedróge, was't 'n veruuzieng. Mit 'n gevoel van vei- lig'eid over m'n lei'k de slaepzakken over de „brit- ;sen". 'k Èbb 't nie zó op vreemde laekens, lae sta, me trassen.... Ziezo, de deure dicht, vanwége d'n inkiek, in uut 't igoeie pak. De korte broek an - waedeu 'n paer bléke- Ige bêênen an de waereld wiere getóönd - in 'n luchtig ■overèmmetje mit de kraege zóvèrre ópe, dat 'r boven 't derde knoopje nog 'n gries bost-aertje nae buute kan kieke... Moeder de vrouwe was oak op de luchti ge toer anders ad ze wè gezeid: „Arjaon, ou je fesoen 'n bitje, d'r is gin muus die nae je kiekt!". Nêêë, m'n waere anêêns êêmae angepast, nae m'n dochte! Vó •ons gevoel was 't net of m'n op 't tenêêl moste. In aol die jaeren sinds m'n „tentevolk" waere was t'r êêl wat veranderd, dat kó je op je klompen anvoele. 'n Korte broek, wied, tot net boven je knieën, sportkou sen in gimschoenen waere d'r nie mi bie. Moeders kon d'r eige in d'r „blommegen" fladderbroek in d'r blóó te schoeren oak, zonder op te vaollen, an d'n volke tóöne. In dan kom de êêste roep: „Waeter"! Pak j'n emmer op in wandel! Mit de onwennig'eid van 'n ventje die vó de êêste keer nae schóle gaet, liep 'k mit m'n emmer nae 't waskot. Onderweg 's wat knikke in dienke: „Lach, huil en bewonder...!" Mit m'n blékege bêênen voeld'k m'n eige net 'n onriepen •aerpel... ARJAON ZIERIKZEE - Cebeco Agrifac BV heeft in nauwe samenwerking met Cebeco Mechanisatie BV, Loonbedrijf Rooden- burg en Van der Vlugt en Loonbedrijf gebr. Smits een nieuwe brinkerrooimachine ontwikkeld. Door een speciale construc tie heeft het lossen van de bunker tijdens het rijden geen invloed op de rooidiepte en de werking van de ontbladermachine. Nadat de bieten zijn gelicht komen ze op een reinigingsbed met vijf vijzels. Dat geeft een directe reiniging achter de scharen. Op deze manier blijft er altijd vlak land achier. Na het rooien komen de bieten op vijf reinigingszonnen. De bietenstroom van de ene op de andere zon is een geleidelijke, min of meer natuurlijke, constante stroom waardoor er weinig beschadigingen ontstaan. Voor de besturing van de machine zijn verschillende mogelijkheden: normale vier- wielbesturing, automatische besturing op de voorwielen en achterwielbesturing. De rooier is voorzien van een geluid sarme ruimzichtcabine. De machine is totaal bijna 4 meter hoog, ruim 12 meter lang en 3,30 meter breed. Op de weg kan het gevaarte een snelheid van 30 kilometer per uur halen.'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 7