REBECCA VALDEN, huisarts Schelde Trio in Op Volle Toeren Omroep Zeeland blijft bezorgd over ontvangstmogelijkheden Midden- schouwen onderhandelt over nieuwe bestemming' kruisgebouw Toekennen subsidies milieufonds Morsige Types in Brogum 8 Gezamenlijk plan voor aanvraag uit provinciale subsidiepot 6 SCHARENDIJKE - De gemeente Middenschouwen is in onderhande ling om een nieuwe bestemming te vinden voor het Groene Kruis-ge- bouwtje in Scharendijke. Het betreft één van de kruisgebouwen die door het kruiswerk afgestoten gaat wor den. Dat werd gisteren, woensdag, bekend gemaakt tijdens de gemeen teraadsvergadering. In eerste instantie hield burge meester W. den Boer van Midden- schouwen in zijn antwoord op vragen van PvdA-raadslid G. A. M. Cobussen nog een slag om de arm. Later liet hij zijn reserves varen en stelde dat de gemeente in gesprek is met een gega digde voor het Groene-Kruisgebouw. Kerkwerve Ook het kruisgebouw in Kerkwer ve verliest op termijn zijn functie. Wat er in de toekomst met dat ge bouw gaat gebeuren is nog niet be kend. Op vragen van VVD-raadslid J. M. van Langeraad antwoordde de burgemeester dat er zich inderdaad een gegadigde heeft aangediend voor het Trace-gebouwtje. Iemand uit Loo- perskapelle wilde het gebouwtje als zomerwoning gaan gebruiken. Op de plaats waar het gebouwtje nu staat is dat echter planologisch niet haal baar. MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten hebben uit het milieufonds aan de Zeeuwse Milieufederatie een subsidie van 8.925,— toegekend voor de organisatie van een studie dag over ecologisch groenbeheer. Uit twee onderzoeken van de Milieufede ratie is gebleken dat een aantal ge meenten in Zeeland het gebruik van bestrijdingsmiddelen in de afgelo pen jaren heeft verminderd of be paalde schadelijke middelen niet meer gebruikt; andere gemeenten daarentegen hebben nog geen plan nen voor een alternatief groenbe heer, omdat hen de kennis ontbreekt. De consulent natuur- en milieu educatie heeft een bijdrage van 9.320,ontvangen in de kosten van het project „Krities consumeren". De bijdrage dient onder andere voor de bestrijding van de kosten van de - dit najaar - gehouden studiedag en de produktie van de Groene gids voor Zeeland. Kleinere bedragen zijn toegekend aan de Kamer van Koophandel voor Midden- en Noord-Zeeland voor een voorlichtingsbijeenkomst over bo demverontreiniging op in gebruik zijnde bedrijfssterreinen, de stich ting Reinwater voor de „varende klas" en de werkgroep natuur- en milieu-educatie Walcheren KNNV voor de natuurgidsencursus. Het bestuur van de vereniging i.o. „Opslag en reiniging van spoelwa ter" heeft een stimuleringssubsidie van 1.000,— uit het milieufonds ont vangen. De vereniging wil een mobie le spoelinstallatie aanschaffen die bij toerbeurt door de leden (op Schou- wen-Duiveland) kan worden ge bruikt. Het restant van het milieufonds - ruim 25 mille - is gereserveerd voor het onschadelijk maken van afge dankte koelkasten in een zg. sloopstraat. ZIERIKZEE - Het Schelde Trio timmert al heel wat jaartjes aan de weg en hun inspanningen zijn niet tevergeefs, zo is al meerdere keren gebleken. Sinds kort ligt hun nieuwe single in de platenzaak en binnenkort is het Schouwse ge zelschap te zien in het Tros-televisieprogramma Op Volle Toeren. Het is voor het Schelde Trio de tweede keer dat zij vervielkomd worden door presentator Chiel Montagne. Eerder waren zij in het programma te gast toen een eerdere single als tip werd gepresenteerd. Uiteraard presenteert het Schelde Trio in het programma van Montagne de nieuwe single die de titel 'Ik hoor nog zijn kreet in de golven' draagt. Op kant b van de single staat het instrumentale Sailors Memory. De aflevering van Op Volle Toeren waarin het Schelde Trio te gast is wordt uitgezonden op dinsdag 12 de cember. Directeur-hoofdredacteur Flip Feij ontevreden over antwoorden minister May-Weggen OOST-SOUBURG - Omroep Zeeland blijft bezorgd ovèr de ontvangstmogelijkheden van de programma's, die met ingang van 1 januari aanstaande worden uitge zonden. De regionale omroep is ontevreden over de ant woorden, die de nieuwe minister van verkeer en water staat, mevrouw J. R. H. May-Weggen, heeft gegeven op vragen van de Zeeuwse CDA-Tweede Kamerleden Evers- dijk en Beinema. Directeur-hoofdredacteur Flip Feij noemt de antwoorden een aanfluiting: „De antwoorden ademen de geest van de PTT-oude stijl. Zo van: Wij geven wat technische informatie, we zeggen dat we ons best doen, we beloven wat voor de toekomst en intussen hou den we alles bij het oude. De Zeeuwse luisteraars zijn de dupe en zo langzamerhand is het tijd, dat de provinciale staten er ook bij de minister op gaan aandringen, dat we voor de jaarwisseling nog uit de brand worden gehol pen". De zorg van de Zeeuwse regionale omroep geldt de FM-frequentie 101.9 MHz van de zender Goes, die in veel gebieden in de provincie wordt gestoord door de Belgische zender Egem, die op de FM-frequentie 102.1 ZIERIKZEE - Wie van cabaret houdt dient zich vrijdag 1 december te vervoe gen bij jeugdsoos Brogum in Zierikzee. Dan is er een optreden van het caba retduo Morsige Types. Hun programma heet Potters dakterras en handelt over de wederwaardigheden uan Nicolai Lefevre en Hans-Otto Ferguson, twee balorige salonsocialisten die onder het genot van een goed glas whisky de wereldproblemen wel even oplossen. In de ogen van het duo is de wereld hartverscheurend simpel: alle vrouwen zijn dom, alle mannen zijn hufters en de rest van de mensheid valt te verdelen in stoute homo-ambtenaartjes en joed vermomde marsmannetjes. 'Voel je al wat. ik voel nog niets' is hun ijfspreuk en om dat te bewijzen slaan ze elkaar met planken voor het hoofd en zetten elkaar op de elektrische stoel om ook dat gevoel eens aan den lijve te ondervinden. Potters dakterras kortom is een aaneenschakeling van de meest absurde experimenten. Eigenlijk hebben de testpersonen maar één ge brek: ze zijn zo sentimenteel als de pest. Het optreden van Morsige Types be gint om 21.30 uur. i i MHz een BRT-programma doorgeeft. Volgens minister May-Weggen heeft de BRT naar aanleiding van de Zeeuwse klachten inmiddels maatre gelen genomen door de zogenaamde frequentiezwaai van Egem te beper ken tot de maximaal toegestane waarde. Belabberd Flip Feij; „Eind vorige week zijn er nog vier mannen van de PTT in Zee land geweest om met een speciale meetwagen peilingen te verrichten op de Westkappelse zeedijk. Daar is nog eens bevestigd, dat de Belgische zen der nog altijd onaanvaardbaar in ons vaarwater zit. De resultatren van die metingen zijn niet in de antwoorden van de minister meegenomen. Overi gens zijn er nog zeker vijf andere plaatsen te noemen, waar de ont vangst belabberd is". Bovendien heeft de Zeeuwse om roep dinsdagmorgen in het nieuwe studiogebouw in Oost-Souburg zelf nog metingen verricht met een geijk te ball-ontvanger, die voor dit soort dingen wordt gebruikt. Daarbij is komen vast te staan, dat de invloed van Egem al sterk is op 30 KHz boven de Zeeuwse frequentie van de zender Goes. De minister bereidt de Zeeuwen er op voor, dat de situatie nooit opti maal zal worden: „Omdat de zender Egem op een buurkanaal uitzendt zal enige hinder ook in de toekomst niet kunnen worden uitgesloten. Erbij komt, dat Egem ook verticaal gepola riseerd is, waardoor de signalen juist bij mobiele ontvangst sterker door komen dan de horizontaal gepolari seerde signalen van Goes". Maatregelen Minister May-Weggen deelt in haar antwoorden mee, dat er op twee pun ten maatregelen worden genomen om de Zeeuwse situatie te verbeteren. Om te beginnen zal de hulpzender Philippine (98.8 MHz op de FM) ver sneld - volgende week - in dienst wor den gesteld. Vervolgens zal nog in de cember worden begonnen met het stapsgewijs verhogen van het zend- vermogen van de Zeeuwse frequentie in Goes. De minister in haar ant woord op de Kamervragen: „Naar verwachting zal daarmee de ont vangst van de regionale omroep in de gehele provincie aan de eisen vol doen". De Zeeuwse radio-directeur Flip Feij blijft cynisch: ,,De hulpzender Philippine wordt erbij gesleept. maar die is uitsluitend bedoeld voor verbetering van de ontvangst van Omroep Zeeland in de uiterste hoe ken van Zeeuwsch-Vlaanderen. Een versnelde indienststelling heeft geen invloed op de ontvangst van de zen der Goes op Walcheren, Schouwen- Duiveland, Tholen en op de Bevelan- den. Bovendien is ons altijd verze kerd, dat Philippine voor 1 januari 1990 in bedrijf zou zijn". Ook met de vermogensverhoging van de Goese zender heeft hij moeite: „In de eerste plaats gaat het stapsge wijs, zoals de minister zegt. We heb ben van de mensen die het moeten gaan uitvoeren al vernomen, dat het maximale vermogen bij lange na niet voor 1 januari gerealiseerd kan zijn. Bovendien is het de bedoeling, dat we meteen in stereo gaan uitzenden en dat betekent een extra verlies van vermogen. Het zou weieens kunnen dat de voorgenomen vermogensver hoging net genoeg is om het verlies door de toepassing van stereo te com penseren. Wij moeten dit niet pik ken", aldus Feij, die het bestuur van de Stichting Omroep Zeeland wil voorstellen de druk op de politiek in Den Haag te vergroten. Hoe? Ja gezegd De radio-directeur-hoofdredacteur: „De Zeeuwse Kamerleden willen we van onze opvattingen op de hoogte stellen en ook het Commissariaat voor de Media volgt de kwestie nauw gezet. Het zou plezierig zijn als ook de Zeeuwse staten zich achter ons streven naar verbetering zouden stel len. Daar is tenslotte ja gezegd tegen onze komst. En dan zal de techniek een goede uitvoering van de plannen toch niet in de weg mogen staan", al dus Feij. Vrijdag 1 december Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur Tao Tao, 26-delige serie ani matiefilmpjes voor kinderen. Afl. 12 15.55 uur De vrijdag is anders, geva rieerd actualiteitenprogramma. 17.30 uur Journaal 17.40 uur 100 jaar tekenfilm, serie over de geschiedenis van de teken film. Afl. 4. 18.15 uur Kruispunt-TV, tweeweke lijks magazine met informatie uit kerk en wereld. 19.00 uur Journaal. 19.21 uur Volmaakte vreemden, co medyserie. 19.48 uur Waku waku, spelprogram- ma. 20.20 uur Ook dat nog, programma over absurde problemen van kijkers. 21.07 uur Anita in Ahoy, optreden van Anita Meyer in Ahoy. Deel 2. 21.57 uur Brandpunt, actualiteitenru briek. 22.30 uur Journaal. 22.45 uur De moord op Elizabeth Nightingale, 2-delige Engelse mis daadserie. Deel 2. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Gloss, 31-delige Nieuw- Zeelandse serie. Afl. U. 16.55 uur Jaap Aap presenteert weg- trekkers en animal crackers, met An- dré van Duin en Ferry de Groot. 17.07 uur Dieren in het wild, serie na tuurfilms met Nederlands commen taar. 17.31 uur Heathcliff Co, tekenfilm serie. Herh. 17.44 uur Bassie en Adriaan en de verzonken stad, kinderserie. 18.15 uur TROS Popformule, poppro gramma. 18.50 uur Alf, comedyserie. 19.15 uur 'Allo' Allo', 6-delige Britse comedyserie. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur De mini playbackshow, vijf kinderen imiteren hun idool. 21.29 uur De TV-dokter, adviezen van huisarts Ferdinand Zwaan. 21.30 uur Jongbloed en Joosten, pro gramma met actuele zaken uit binnen- en buitenland. 22.04 uur De TV-dokter, adviezen van huisarts Ferdinand Zwaan. 22.05 uur TROS Sport. 22.35 uur Derrick, Duitse misdaadse rie. 23.35 uur Journaal. Nederland 3 09.00,13.00 en 17.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 10.00 uur Nieuws uit de natuur. Afl. 10. 11.00 uur School-tv-weekjournaal. Afl. 11. 18.00 uur Paspoort. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 18.55 uur Het klokhuis, kinderpro gramma. 19.10 uur Graaf Duckula, tekenfilm serie. 19.35 uur Leontyne, serie documen taires over de belevenissen van een bemanning aan boord van de Leonty ne, een schip dat in zeven maanden via de Thames in Engeland en het Ka naal naar Wenen voer. Afl. 9. 20.00 uur Journaal. 20.20 uur Jimmy's, wekelijkse serie over de belevenissen in het grootste Engelse streekziekenhuis van Enge land. 20.45 uur Honderd meesterwerken, internationale serie over honderd bij zondere schilderijen. 20.55 uur Alaska, Nederlandse speel film. 21.41 uur Concertino voor harp en strijkers. 22.00 uur NOS-laat, achtergrondin formatie over politiek, economie, kunst en wetenschap. 22.45 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie. 17.30 uur Sinja Mosa, Braziliaanse serie met Lucelia Santos. Afl. 65. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie. Afl. 95. 18.05 uur Plons, afl.: Plons bouwt een huis. 18.10 uur Mik, Mak en Mon. Kinder serie. Afl. 13. Met: Stef Danhieux, Goeie Derick, Daisy Haegeman e.a. 18.20 uur Schoolslag, spelprogramma voor scholieren. 19.00 uur Uitzending door derden 19.25 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Buren, Australische serie. Afl. 247. 20.25 uur Weekendfilm: Starman, Amerikaanse speelfilm. 22.15 uur Korte film. 22.25 uur Kunst-zaken. 22.30 uur Nieuws. 22.45 uur Weerbericht. Aan si. Paardenkoersen 22.50 uur Filmspot. Achtergrondin formatie bij de filmactualiteit. 23.20 uur De rokken van de revolutie, Franse serie. 00.40 uur Coda. Te donkergroen, te vochtig wordt mijn tuin, van Lisbeth van Thillo. BRT 2 18.40 uur Nieuwskrant 18.45 uur Babel. Wekelijkse nieuws brief voor Marokkaanse migranten. 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 895. 19.25 uur 2x7. tv-spelletje met Mark Demesmaeker. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Wie slim is, sorteert, 7- delige serie over afvalverwerking. Afl. 3. 20.30 uur AIDS, 5-delige informatie ve serie. Afl. 3. 21.30 uur Binnenskamers, serie met hoogtepunten uit de klassieke ka mermuziek. ZIERIKZEE - Een regionale werk groep houdt zich momenteel bezig met het bedenken van culturele acti viteiten om zodoende aanspraak te kunnen maken op een provinciale subsidie ten einde het toeristensei zoen te verlengen. Het bestaan van deze regionale werkgroep werd door burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs van Zierik zee bekend gemaakt naar aanleiding van een vraag van het CDA-raadslid mevrouw M. A. Bij de Vaate-Rozen- daal. Verwijzend naar een publikatie over de drie ton die de provincie voor culturele evenementen beschikbaar wil stellen ten einde het toeristensei zoen te verlengen, vroeg zij de Zierik- zeese burgemeester of deze hiermee bekend was en zo ja welke activitei ten hij hiervoor bij de provincie zou willen aandragen. Dit gebaar van de provincie is, zo bleek uit zijn woorden, op Schouwen- Duiveland regionaal opgepakt. In september is hiervoor zelfs een regio nale werkgroep in het leven geroepen die bestudeert hoe Schouwen-Duive- land hierop als regio in kan spelen. Op dit moment gaat de gedachte uit naar een evenement met Kamermu ziek, waarbij de provinciale subsidie het aantrekken van topattracties mo gelijk moet maken. Volgens burge meester Asselbergs is het zo dat ook de gemeenten een substantiële bij drage zullen moeten leveren. Een de finitieve aanvraag wordt voor 15 ja nuari 1990 bij de provincie ingediend. ALKMAAR - De kiezers hebben in groten getale verstek laten gaan bij raadsverkiezingen voor vijf hei-inge deelde gemeenten in noordelijk Noord-Holland. Het opkomstpercen tage schommelt tussen 50 en 60 pro cent, hetgeen 20 tot 30 procent lager is dan bij de reguliere raadsverkiezin gen in 1986. 31 „Nu moet het kind nog aangegeven worden", zei Rebecca. „Hoe doen we dat?" De man keek bedenkelijk. „Ik moet morgenochtend al heel vroeg met de truck naar Meppel en Steen- wijk", zei hij, „en ik weet helemaal niet hoe laat ik terug kan zijn. Dat hangt van het uitladen af. Maar zelfs als dat vlot gaat, kan het toch nog wel een uur of zes worden. En dat is te laat voor het bevolkingsregister". Rebecca dacht na. Volgens de bepa lingen moest de vader de aangifte doen of de dokter die de bevalling had verricht, of iemand die erbij was geweest. De eerste die in aanmerking kwam, de vader, was hier niet aanwe zig Zij zou het dus zelf moeten doen of mevrouw Meijer, maar die kon nu niet of heel moeilijk weg Zij zou misschien iemand anders in het huis kunnen vragen om een oogje op Ina en de baby te houden, maar dat leek haar, gezien de omstandighe den, voor de jonge moeder ook weer niet zo prettig. „Ik zal het zelf doen", zei zij. „Ik kan er gemakkelijk even langs rijden". „Wat nu toch vervelend dat ik weg moet", zei de man. Het klonk ontevre den. „O, dat is helemaal niet erg. Het is maar een kleine moeite. Geef me de papieren maar, Ina". De jonge vrouw reikte haar een dikke, gele enveloppe over, die zij uit haar tasje had genomen. Rebecca zocht eruit wat zij nodig had en gaf haar de rest terug. Tben stond zij op. „En nu ga ik er gauw vandoor", zei zij. „Morgen breng ik de papieren te rug, maar ik weet niet hoe laat. Jullie zien me wel verschijnen". Zij besloot te gaan eten in een Chi nees restaurant. Enkele huizen ver der vond zij er een. Het was een klei ne gelegenheid, zoals er zoveel zijn in de oude stad, maar reeds bij de eerste hap proefde zij dat de keuken er uit stekend was. Tbrwijl zij aan haar eenzame maal tijd zat, dacht zij weer aan de naam van het dorp waar Ina was geboren. Zij wist zeker er nooit te zijn geweest maar in welk verband kende zij die naam dan toch? Tben zij thuis het telefoonboek had opengeslagen en haar vinger langs de korte rij namen gleed om de medicus op te zoeken, die zij wilde vragen naar Ina's stiefvader te gaan, wist zij het plotseling. „F. Damiaanse, huis arts", las zij. Zij sloot haar ogen. Felix Hoe lang was het geleden dat zij hem voor het laatst had gezien en hem die klap had toegediend toen zij hem op zijn kamer met Lugina Mols betrapte? „Bent u niet de dochter van eh de overleden mr. Valden, die zijn kan toor aan de Keizersgracht had?" Nog precies herinnerde zij zich de woor den en vooral de toon waarop het meisje ze had uitgesproken, en waar mee zij haar toen zo deerlijk had ge- Door MENNO DE MUNCK troffen. Felix Haar handen speel den met het snoer van de telefoon. Als zij En toen dacht zij ineens aan Peter en aan de woorden, die zij zich in de afgelopen nacht ook van hem had herinnerd. „Draai die schakelaar om!" zei zij hardop, terwijl zij de haak opnam. Even later zei een stem aan haar oor: „Met mevrouw Dami aanse". „U spreekt met de waarneemster van dokter Brox in Amsterdam", zei Rebecca. „Is uw man aanwezig?" „Jazeker. Een ogenblikje". Zij hoorde de vrouw zijn naam roe pen. Hij liet niet lang op zich wach ten. „Met Damiaanse". „Dag Felix", zei zij. „Dit is Rebecca Valden. Ik zit hier in Amsterdam in de praktijk van „Met wie?" onderbrak hij haar. Zij noemde nogmaals haar naam. Het bleef een ogenblikje stil. Tben zei hij: „Rebecca „Ja „Eh hoe eaat het met je?" Het klonk alsof hij net nauwelijks durfde vragen. „Heel goed. En hoe maak jij het?" „Best". „Ik bel je op over een vervelend ge val. Ik had vannacht een partus en Zij vertelde het hem zo kort moge lijk. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 6