Herfst 1989 zeer zacht Ook Zierikzee kende ooit een bloeiende Waalse kerkgemeente Schouwen-Duiveland Hulpjes van Sinterklaas Aanrijding Loslopend paard FOTOBOEK Eerste paal nieuwbouw project in Nieuwerkerk tllElW1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 30 november 1089 Nr. 24653 ZIERIKZEE - Een groot huis, een trein, beesten, koppen en grote dominostenen. Dat alles en nog veel meer werd gemaakt tijdens de sur prisemiddag die plaats vond in buurt- en club huis De Lichtboei te Zierikzee. De belangstelling van kinderen om deel te nemen aan deze jaar lijkse traditie was deze keer bij zonder groot. Ongeveer veertig kinderen kwamen naar De Licht boei om Sinterklaas een handje te helpen door het maken van een surprise. Twee zalen Er waren twee zalen voor nodig om hen allemaal voldoende ruim te te geven bij het maken van hun creaties. De leiding van het buurt en clubhuis was niet zo verbaasd over deze ernorme belangstelling omdat de wekelijkse woensdag middagclub tegenwoordig ook zeer druk wordt bezocht. Men had dan ook gezorgd voor een grote hoeveelheid af val mate riaal dat als basis kon dienen voor de diverse surprises. De kin deren werden daarbij helemaal vrijgelaten. De jeugdige hulpen van Sinterklaas die al een idee hadden voor de surprise die ze wilden maken gingen gelijk aan de slag. En de kinderen bij wie de inspiratie een handje geholpen moest worden konden voor hulp en advies terecht bij stagiaire Ma rian van Dam uit Ooltgensplaat of een van de vier vrouwen die als vrijwilligster de woensdagmid- dagclub-bijcenkomstcn in De Lichtboei begeleiden. Het tot stand komen van de sur prises werd zeker gestimuleerd door de Sinterklaasmuziek op de achtergrond. En men hoefde ook niet met een lege maag te werken want alle kinderen kregen limo nade en een zakje met strooigoed. De herfst 1989 was zeer zacht, zonnig en droog. Zo blijkt uit gegevens van het KNMI in De Bilt. De gemiddelde temperatuur in de afge lopen drie maanden was 11,3 graden tegen over 10,4 graden nor maal. Daarmee be hoort de herfst 1989 tot de vier zachtste van de ze eeuw. De zon scheen gedurende 360 uur ter wijl een gemiddelde van 292 uren normaal is. Droog was het ook in de- afgelopen drie maanden. Gemiddeld viel over het hele land 145 millimeter neerslag terwijl het langjarig ge middelde in deze tijd van het jaar 214 milli meter is. Nu maar af wachten wat voor win ter het wordt. ders aangetrokken om 's zondags voor te gaan. In de periode van 1587 tot 1828 heeft de Waalse kerk in Zie rikzee 23 predikanten gehad. Enkele daarvan zijn in Zierikzee gestorven en begraven. Gehoorzaal Tben de opheffing vrijwel vast stond kwamen de kerkvoogden van de Hervormde Gemeente en gecom mitteerden van de Waalse gemeente overeen dat het kerkgebouw aan de stad Zierikzee zou worden geschon- DEN HAAG - De CDA-fractie steunt het voorstel van werkgevers en werknemers om aftopping van het reiskostenforfait uit te stellen mits dat de schatkist niets kost. ZIERIKZEE - Een bouwvakker die met een plank de weg opliep zou de oorzaak zijn geweest van een aanrij ding waarbij twee personenauto's be hoorlijk werden beschadigd. Het ongeluk gebeurde dinsdagmor gen om ongeveer 9.15 uur op de Nieu we Kooiweg bij Zierikzee. C. A. V. uit Haarlem moest afremmen omdat een werkman vanaf de werkplaats van een in verbouw zijnd benzinestation de weg opliep met een plank op zijn schouder. J. A. van K. uit Nieuwer- kerk werd door het remmen van de voor hem rijdende auto zo verrast dat hij niet meer tijdig kon reageren en op de achterzijde van de auto van de Haarlemmer botste. Beide auto's werden beschadigd. BURGH-HAAMSTEDE - In de dui nen van Burgh-Haamstede werd dinsdagmiddag een loslopend paard aangetroffen. Het dier werd om ongeveer 14.00 uur bezweet en met een zadel op aan getroffen door een wandelaar. Op zijn verzoek deed mevrouw M. P. uit Burgh-Haamstede aangifte bij de po litie van de vreemde vondst. Die lichtte manege Lisiduna in waarvan het dier waarschijnlijk afkomstig was. De berijder of berijdster van het dier is bij de politie niet bekend ge worden. EINDHOVEN - Zes zogenaamde ex perimentele .kaalplukteams" van de politie hebben sinds april vijftien miljoen gulden afgepakt van crimi nelen. In de regio Eindhoven was de buit tot nu toe het grootst. De rol van Nederland als wijkplaats voor geloofsvervolgden ken. Het zou kunnen dienen als ge hoorzaal of schoollokaal. De bouw van het postkantoor en het voormali ge gebouw van de rijksscholen ge meenschap aan de Manhuisstraat heeft het voormalige Waalse kerkge bouw inmiddels aan het gezicht ont trokken. Behalve de Bruse familie Jumelet staan in de registers van de Waalse kerk ook Zierikzeese families vermeld, onder andere De Brouw, Schuurbeque Boeye, Van der Baan en Van der Vliet. S. A. Jumelet Azn. Met dank aan Jac. Schot BWzn. NU BIJ DE BOEKHANDEL! ZIERIKZEE - De geschiedenis herhaalt zich. Overal ter wereld trekken mensen weg omdat ze zich in hun ei gen vaderland gediscrimineerd of bedreigd voelen. Nu zijn het onder andere de Oostduiters die in West-Duits- land een nieuw bestaan proberen op te bouwen. In vroe ger tijden waren het bijvoorbeeld de Franse hugenoten die naar Nederland vluchtten omdat zij in hun eigen land om hun geloof vervolgd werden. Ook Zierikzee heeft een bloeiende Waalse gemeente gekend. Er werd al in 1587 een Waalse gemeente gesticht in wat toen één van de belangrijkste handelssteden van Holland was. Amsterdam, Arnhem, Delft, Dor drecht, 's-Gravenhage, Groningen, Zwolle, Haarlem, 's-Hertogenbosch, Eindhoven, Leiden, Middelburg, Bre da, Nijmegen, Rotterdam en Utrecht. Dat zijn de plaatsen waar nog restan ten aanwezig zijn van de eens zo tal rijke Waalse gemeenten in Neder land. Onder de predikanten nog steeds mensen met Franse namen: Fromont, Lenoir en Gigandet. Er wordt in de Waalse gemeenten nog steeds in het Frans gepreekt en gezongen. Destijds was het Frans ook de voertaal in de hogere kringen. De laatste woorden van de Prins van Oranje, toen hij door Balthazar Ge- rards werd neergeschoten, werden ook in het Frans uitgesproken. Zo werd het in ieder geval vroeger ver teld bij de les vaderlandse geschiede nis. Ook lange tijd daarna was het in bepaalde kringen nog gebruikelijk om onder elkaar de Franse taal te be zigen. Vandaar misschien dat in Den NIEUWERKERK - Maandag 4 de cember wordt in Nieuwerkerk de eerste paal geslagen van een nieuw bouwproject van de Christelijke Wo ningbouwvereniging. Het gaat om de bouw van zes be- jaardengeschikte woningen. Wethou der A. van Klinken is bereid gevon den de officiële handeling te verrichten. Het slaan van de eerste paal staat gepland voor 11.00 uur. Daarna is er een bijeenkomst in De Blauwe Keet. Haag de Waalse gemeente nog steeds floreert. Zoals al aangestipt werd in Zierik zee in 1587 al een Waalse gemeente gesticht. Een groep, waarschijnlijk voor Alva uitgeweken, Nederlanders wendde zich tot de vroedschap van Zierikzee met het verzoek zich in de stad te mogen vestigen. Zij kregen al snel de boodschap dat ze welkom wa ren in Zierikzee. De stad kreeg er een paar schepen bij. En een 'menigte volk'. Marcheville Al snel na hun komst kreeg de Waalse gemeente gestalte. De eerste predikant van de gemeente werd Jac ques de Saint Armand, afkomstig uit het Franse Marcheville. Hij begon zijn werk op 13 juli 1587 voor een sa laris van driehonderd gulden per jaar. De Waalse gemeente kreeg, naar het gebruik van die tijd, een kerke lijk zegel. Ook kreeg de Waalse gemeente de beschikking over een leegstaande kerk van het Gasthuis. De annalen vermelden verder dat Antonie Lan- cel er de voorzanger was. Toen ds. De Saint Armand in 1593 overleed werd hij opgevolgd door Jean de Quesnet. Na een jaar dienst keerde hij terug naar Frankrijk. Zijn opvolger was Nicolas Bayard en hij hield het wat langer uit in Zierikzee. Hij overleed in 1617 en in zijn laatste levensjaren moest hij 'zijn' kerkge bouw weer afstaan aan de inmiddels sterk gegroeide Nederduits Her vormde gemeente. School De Waalse gemeente in Zierikzee kreeg een schoolgebouw toegewezen om hun erediensten in te houden. Aan deze kerk werd in 1657 een consisto riekamer toegevoegd. Na de herroe ping van het edict van Nantes kwam een nieuwe stroom vluchtelingen op genaa>d. 9 en de 0U'N6la^Ca^r,ion9en £.eo Ideaa t>i'\ vetwWa ,t>oek i a\ \ang °P gang. Onder hen bevonden zich ook geheven. Na de dood van ds. Hartman de broers Abraham, Jean en Daniël in 1826 werden predikanten van el- Jumelet. De laatste staat te boek als de stamvader van alle Jumeletten van Bruinisse. Om de nieuwe inwoners van Brui nisse ter wille te zijn werd in 1686 be sloten om ook in de Gereformeerde kerk wekelijks een dienst in het Frans te houden. Daar bleef het niet bij. Toen de Waalse predikant ds. Massis overleden was besloot men niet één, maar twee predikanten te beroepen: Anthony Rey en Isaac de Claux. Geen rust De refugees hadden heel wat voor hun kerk over, maar ook Zierikzee was hen zeer ter wille. De nieuwe kerk kreeg op kosten van de stad een torentje en een luidklok. In 1795 werd een nieuw orgel in gebruik genomen. Veel rust werd de Franse vluchtelin gen echter niet gegund. De Franse re volutie werkte door in Nederland en de Patriotten kregen steeds meer macht. Op de dag dat het nieuwe orgel in gewijd werd circuleerde reeds het ge rucht dat vanuit Bergen op Zoom 800 Franse soldaten Zierikzee binnen zouden komen. De refugees beseften wat dat betekende: de Franse over heid probeerde de protestanten het leven zuur te maken. Een en ander had zijn weerslag op de Waalse gemeente. Tot 1809 werd de gemeente nog door twee predikanten bediend, maar toen ds. Maquette af scheid nam bleef ds. Henri Hartman alleen over. Hij was dominee van de Waalse gemeente in Zierikzee 1774 tot 1826 en moest in die 52 jaar met lede ogen aanzien hoe de Waalse gemeente steeds verder achteruitging. Voortbestaan Het voortbestaan van de gemeente dreigde in gevaar te komen. Tben ko ning Willem II Zierikzee bezocht nam Hartman de gelegenheid te baat om hem te vragen de gemeente toch in stand te houden. De koning deed die belofte. Een delegatie van de kerke- raad reisde naar Brussel om de ko ning nog eens aan zijn belofte te her inneren. Zij spraken de vorst in het Neder lands aan. Willem I reageerde daarop met de opmerking dat zij helemaal geen Frans sprekende voorgangers nodig hadden. Ze spraken immers perfect Nederlands. In 1828 werd de Waalse gemeente bij koninklijk besluit van 16 juli op- Renesse Geschonkenhuis Hoogerhuis, Hogezoom 200 Burgh-Haamstede Geschenkenhuis Goudzwaard. Noordstraat 33 Nieuwerkerk Boekhandel S J de Peiler, Stekelstraat 6 Bruinisse Novalux-Braber. Korte Ring 16: Muziekcentrum Bruinisse. Kerkstraat 14 Zierikzee Boekhandel Volken, Havenplein 5, Boekhandel De Vries, Havenplein 14, Boekhandel AKO, Appelmarkt 8. De Zeeuwse Boekhandel en Uitgeverij. Korte St. Janstraat 17. FOTOBOEK SCHOUWEN-DUIVELAND IS EEN UITGAVE VAN DRUKKERIJ LAKENMAN OCHTMAN BV i l 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 5