'Sommige huisartsen kijken niet positief tegen het onderzoek aan' 'Het is een druppel op een gloeiende plaat maar we moeten er iets aan doen' DEURLOO B.V. Rioleringswerken 4 Voor naar deurloo Rode Kruis Schouwen-Westhoek steunt orthopedische werkplaats in Angola T ii SCHARENDIJKE - „Het is een druppel op een gloeien de plaats, maar wij vinden dat wij daar als Rode Kruis- afdeling iets aan moeten doen". Aan het woord is P. Ver schuur, bestuurslid van de afdeling Schouwen-Westhoek van het Rode Kruis. Deze afdeling wil een orthopedische werkplaats in het Angolese Viana steunen met een gift van 1730,-. Geld dat afkomstig is van collectes en giften van de inwoners van Schouwen-Duiveland. „Ik denk dat het goed is als de mensen weten wat er met dat geld ge beurt", aldus Verschuur. Met een bedrag van 1730,- steunt de afdeling Schouwen Westhoek de ortho pedische werkplaats in het Angolese Viana. Volgens Verschuur speelde de afde ling Schouwen-Westhoek van het Ro de Kruis al langer met de gedachte om het geld dat via acties en dergelij ke bij de afdeling binnenkomt niet al leen aan te wenden voor de aankoop van materiaal maar ook te gebruiken om projecten in de Derde Wereld te steunen. Niet eenmalig „Je moet dit ook niet zien als een malig", stelt penningmeesteresse M. Brink. ,,Ik denk dat we serieus na moeten denken over ons beleid wat dit betreft in de negentiger jaren". Schouwen-Westhoek is zeker niet de eerste Rode Kruis-afdeling die op het idee is gekomen om een project in de Derde Wereld te steunen. Voor Schou wen-Duiveland is het wel een pri meur. Dat een Rode Kruis-afdeling daar bij in eerste instantie zoekt naar een project dat zich op het medische vlak bevindt ligt voor de hand. Verschuur: „Via het hoofdbestuur van het Rode Kruis zijn we bij dit project in Ango la uitgekomen". Angola is een land dat twee keer zo groot is als Frankrijk en 8,7 miljoen inwoners telt. Sinds de onafhanke lijkheid in 1975 woedt er een interne oorlog. Na Vietnam is Angola het land met het grootste aantal mensen waarvan een of meerdere lichaams delen geamputeerd zijn. Deze grote groep mensen wordt een steeds groter sociaal probleem voor het land. Werkplaats Het Angolese Rode Kruis is een nog jonge vereniging. Zij heeft in samen werking met een Liga-gedelegeerde een project opgezet voor hulp aan geamputeerden en het Nederlandse Rode Kruis gevraagd een orthopedi sche werkplaats op te zetten en wel in Viana, een stadje op 17 kilometer van Luanda. Behalve het voorzien van geampu teerden van een prothese wil men via de werkplaats ook Angolezen oplei den tot orthopedische technici. Ver der is het de bedoeling dat er in de werkplaats prothesen, krukken en wellicht ook rolstoelen gemaakt gaan worden. Men hoopt dat de werkplaats bin nen vijf jaar zelfstandig verder zal kunnen gaan. Het Nederlandse Rode Kruis wil, verdeeld over die vijf jaar, ruim 2000 mensen aan een passende prothese helpen. Voor 1730,- kan een van de vele oorlogsslachtoffers die een arm of been kwijtgeraakt is let terlijk weer op de been geholpen wor den. Inclusief alle medische onder zoeken, revalidatie en nazorg. Het bestuur van de afdeling Schou wen-Westhoek is overtuigd van het nut van het steunen van een dergelijk project. Daarbij komt dat men graag het idee, dat volgens hen nog steeds bij een aantal mensen leeft, wegne men dat het geld dat men bijvoor beeld bij een collecte aan het Rode Kruis geeft alleen maar ten bate van de eigen organisatie zou worden ge bruikt. „Wij willen ook een corresponden tie opzetten met de mensen van het project in Angola", aldus Verschuur. „We willen de mensen hier duidelijk maken wat er precies met hun geld gebeurt". Volgens Verschuur hebben nog steeds behoorlijk wat mensen geen goed idee van wat het Rode Kruis is en doet. „Je hoort toch nog vaak de opmerking 'Daar word je toch voor betaald', aldus Verschuur. Hij bena drukt dat het werk voor het Rode Kruis niets anders is dan vrijwilli gerswerk. Vrijwilligerswerk dat be paald niet vrijblijvend is. Er worden hoge eisen gesteld aan de vrijwilliger en in de regel heeft men er bijzonder veel voor over. Paraat Zo wordt de ambulance van de af deling Schouwen-Westhoek bemand door vrijwilligers. „Vaak wordt er niet bij stilgestaan dat de mensen van die ambulance 24 uur per dag pa raat moeten zijn en ook over behoor lijk wat kennis moeten beschikken", aldus Verschuur. Hetgeen in de prak tijk inhoudt dat de vrijwilligers flink wat vrije tijd in moeten leveren om de nodige cursussen te kunnen volgen. Het takenpakket van het Rode Kruis liegt er niet om. Sinds de op heffing van de BB heeft men er al leen maar taken bijgekregen en vol gens de criticasters binnen en buiten de organisatie staat daar eigenlijk veel te weinig overheidsgeld tegen over. Dat maakt het Rode Kruis voor een groot deel afhankelijk van giften. Door de bank genomen tast het pu bliek aardig in de buidel, maar net feit dat een organisatie als het Rode Kruis staat of valt met de inzet van vrijwilligers staat buiten kijf. Overi gens gaat 50 procent van de inkom sten van een Rode Kruis-afdeling naar het hoofdkantoor. De overige 50 procent mag de afdeling in kwestie naar eigen goeddunken besteden. Apparatuur Tot één van.de taken van het Rode Kruis behoort medische hulp bij ca lamiteiten. Nog niet zo lang geleden werd in de Westhoek een grootscheep se oefening gehouden waarbij naast Rode Kruis ook brandweer en politie betrokken was. Bij die oefening werd nog eens overduidelijk bewezen hoe belangrijk goede verbindingsappara- tuur is. Goede apparatuur kost veel geld en verbindingsapparatuur staat dan ook hoog genoteerd op het verlang lijstje van de afdeling. „En wat we ook heel graag zouden willen hebben is een eigen mobiel onderkomen, een verbindingscommando-wagen", al dus colonnelid W. Bezuyen. „We mogen nu hiervoor een caravan van iemand gebruiken, maar het zou veel makkelijker zijn als we zelf iets dergelijks zouden hebben", aldus Be zuyen. De afdeling heeft in Haamste de in de Beatrixscnool haar eigen on derkomen. Daar is ruimte voor het geven van cursussen en dergelijke. „Maar dat is eigenlijk een beetje te klein aan het worden", aldus Bezuy en. Zorg Ook binnen de afdeling Schouwen- Westhoek van het Rode Kruis heeft men te kampen met vergrijzing. Over het aantal vrijwilligers heeft men niet te klagen. „Maar we kunnen er natuurlijk altijd meer gebruiken", al dus Bezuyen. „Vooral jongeren tusen de 20 en 30 jaar zouden we goed kun nen gebruiken". Alles bij elkaar beschikt de afde ling Schouwen-Westhoek van het Ro de Kruis over een dikke zestig vrij willigers. Onder hen ook de mensen van de Welfare. Wie het idee oppert dat Welfare ge lijk staat aan een naaikransje kan op een heftige reactie rekenen van me vrouw A. van der Waal. Zij stelt dat de Welfare-afdeling heel wat meer dóet dan handwerken. „Sociaal con tact staat voorop", aldus Van der Waal. Zij stelt dat het er vooral om gaat mensen in contact te brengen met andere mensen. „We zijn in sa menwerking met de UW ook bezig met activiteitenbegeleiding in het ziekenhuis. Alles draait om sociaal contact". Meningen over preventief borstkanker-ondersoek verdeeld ZIERIKZEE - Een jaar nadat het Rotterdamse IKR (Integraal Kanker Centrum) in Goes een dependance oprichtte, waar vrouwen zich op vrijwillige basis preventief kunnen laten onderzoeken op borstkanker, maken daarvan per week ongeveer hon derd vrouwen gebruik. Ze komen uit heel Zeeland, maar niet zo vaak uit Schouwen- Duiveland, zo blijkt uit diverse reacties. Volgens medisch coördinator van het IKC, J. J. Paulides uit Rotterdam komt dat omdat de drempel voor deelname aan het onder zoek voor vrouwen op Schouwen-Duiveland extra groot is vanwege de reisafstand. Uit reacties van diverse huisartsen op Schouwen-Duiveland blijkt dat er nog andere drem pels zijn. „Sommige huisartsen kijken niet positief tegen het onderzoek aan", al dus Paulides. „Iedereen weegt op zijn manier de voor- en nadelen af. Een van de resultaten van het onderzoek kan zijn dat vrouwen voor nader on derzoek worden doorgestuurd naar het ziekenhuis terwijl daarna blijkt dat. er toch niets aan de hand is. Dat de onregelmatigheid die wij op de fo-- to opmerkten een onschuldige oor zaak had. Dan hebben de vrouwen heel wat angst en emoties doorge maakt die achteraf onnodig bleken. Dat is een nadeel dat bij ieder bevol kingsonderzoek voorkomt. Dat is de algemene bijwerking. Maar voor een aantal huisartsen is het reden om hun patiënten af te raden er aan te begin nen". Zelf begonnen Het Integraal Kanker Centrum, waarvan Paulides medisch coördina tor is, startte in 1986 op eigen initia tief met preventief onderzoek naar borstkanker. „We zijn begonnen om dat de rijksoverheid al jaren spreekt over het opzetten van een landelijk bevolkingsonderzoek naar borstkan ker, maar het er nooit van komt". In september 1988 werd in Goes een tweede centrum opgezet om vrouwen in het zuidelijke deel van de regio ge makkelijker in de gelegenheid te stellen zich regelmatig preventief te laten onderzoeken op borstkanker. „Bij die gelegenheid hebben we al le huisartsen in Zeeland op de hoogte gesteld van het centrum in Goes. Ze konden folders en posters bestellen voor in hun wachtkamer. Om er aan mee te werken dat bij zoveel moge lijk vrouwen van 40 jaar en ouder de mogelijkheid van zo'n preventief on derzoek bekend werd". De screening op borstkanker kost de deelneem sters 55 gulden en is volgens Paulides bedoeld voor vrouwen die nog geen klachten hebben. „Er is geen ver- wijskaart nodig. Men kan op eigen initiatief een afspraak maken. Het onderzoek duurt ongeveer een kwar tier. In die tijd wordt een röntgenfoto van de horst gemaakt en worden via Advertentie een kort vraaggesprek gegevens uit de voorgeschiedenis van de vrouw genoteerd die van belang kunnen zijn bij het ontstaan van kanker". Uit telefonische informatie blijkt dat de folders en posters over het pre-' ventief borstkankeronderzoek van het IKR lang niet in alle wachtka mers van de huisartsen op Schouwen- Duiveland liggen. Een aantal artsen was niet bereid om hierop een toe lichting te geven. Een van de artsen die dat wel wilde was A. M. Dor- restein uit Bruinisse. „Een groot na deel van het preventieve onderzoek naar borstkanker door het IKR is dat het een commercieel gebeuren be treft. Behalve op ideële gronden wordt het ook gedaan vanuit het oog merk winst te maken". Een uitgangspunt dat een nadelige invloed kan hebben op de vrouwen die aan het onderzoek deelnemen vol gens de Bruse huisarts. „Patiënten die eenmaal op vrijwillige basis een preventief ondeftoek hebben laten doen, krijgen daarna regelmatig een oproep voor een herhalingsonder zoek. In principe na anderhalf jaar. Maar ik heb gehoord dat het IKR die periode, afhankelijk van de toeloop van vrouwen, soms verkort tot een jaar om de omzet te vergroten. Dat kan schadelijk zijn omdat de deel neemsters vaker een dosis röntgen stralen te verwerken krijgen", aldus de Bruse huisarts. „De kwaliteit van de platen waar mee de foto's in Rotterdam en Goes worden gemaakt is niet slecht. Maal ais men een commercieel produkt maakt houdt dat ook in dat men pro beert zo rendabel mogelijk te wer ken. Dat betekent onder andere dat men de apparatuur blijft gebruiken tot ze helemaal versleten is. En dat terwijl er inmiddels al niéuwe appa raten op de markt zijn gekomen waarbij de helft minder röntgenstra ling wordt gebruikt voor foto's". Een van die apparaten staat in het ziekenhuis te Dirksland en daarom stuurt Dorrestein zijn patiënten lie ver daarheen dan naar Goes voor het laten maken van een preventieve borstfoto. „Ze hoeven dan ook geen eigen bijdrage van 55 gulden te beta len omdat het ziekenfonds de kosten vergoedt. Eigenlijk zou die appara tuur ook in het ziekenhuis in Zierik- zee moeten staan. Op het hele eiland is geèn mogelijkheid om een goede borstfoto te maken terwijl er in Goes nu twee apparaten staan. Die van het IKR en een hele nieuwe, moderne in het ziekenhuis". Haken en ogen Een andere huisarts op Schouwen- Duiveland die wel wil reageren, maar zijn naam niet ir? de krant wil, is van mening dat er veel haken en ogen zitten aan het preventieve on derzoek op borstkanker zoals dat door hét IKR wordt gedaan. „Ik denk dat het onderzoek te kort schiet door de wijze waarop het nu wordt uitge voerd. Eigenlijk heeft zoiets alleen zin als beleidsmatig wordt georgani seerd dat alle vrouwen er aan deel ne men. Door het hap-snap-beleid dat nu woi-dt gehanteerd wordt de echte risico-groep niet bereikt. Alleen een klein groepje vrouwen dat angstig is om borstkanker te krijgen neemt het initiatief om zich preventief te laten onderzoeken". Huisarts A. \V. van Geer uit Zierik- zee is het in zoverre met zijn collega eens dat ook hij een van overheids wege georganiseerd screeningson- derzoek waarbij alle vrouwen vanaf een bepaalde leeftijd worden opge roepen de meest ideale situatie zou vinden. „Maar ik sta ook positief te genover de wijze waarop het IKR nu preventief onderzoek doet. Dat biedt een goede mogelijkheid om tegemoet te komen aan de wens van vrouwen die zekerheid willen: Ik vind name lijk dat mensen ook in belangrijke mate zelf verantwoordelijk zijn voor hun lichaam. Vrouwen die de behoef te hebben om zich regelmatig preven tief te laten onderzoeken op borst kanker kunnen dat nu op eigen initiatief laten doen. Zonder verwijs- briefje van de huisarts". Van Geer zegt dat hij de vrouwen die met informatieve vragen over dit onderwerp op zijn spreekuur komen altijd wijst op de mogelijkheid van het IKR-onderzoek. „Nee, de folders heb ik niet maar ik sta heel positief tegenover het onderzoek omdat daar bij ook altijd een mammagrafie (röntgenborstfoto) wordt gemaakt. Tot nu toe hebben mij daarover ook geen negatieve berichten bereikt". Uit de berichten die hij vanuit Goes ontvangt is Van Geer gebleken dat uit zijn praktijk ongeveer drie vrouwen per twee maanden gebruik maken van het preventieve borstonderzoek van het IKR. Gereserveerd „Omdat er op dit moment nog geen algemeen duidelijk oordeel bestaat over het nut van het onderzoek neem ik een nogal gereserveerd standpunt in", aldus J. Roth die werkzaam is in de praktijk van huisarts L. Bruel in Brouwershaven. „Landelijk is nog een hele discussie gaande over het nut van preventief borstonderzoek omdat het niet voor 100 procent ze kerheid zou geven. Door verkeerde uitslagen kan een afwijking over het hoofd worden gezien waardoor aan vrouwen valse zekerheid wordt gege ven. Of ze worden onnodig behandeld omdat een afwijking wordt geconsta teerd terwijl er niets aan de hand blijkt te zijn". Dat alles is voor Roth reden om vrouwen niet rechtstreeks te stimu leren om een preventief onderzoek te laten doen. „Als vrouwen er zelf naar vragen informeer ik ze natuur lijk over de mogelijkheid in Goes. En vrouwen die tot een bekende risico groep horen worden altijd doorge stuurd naar het ziekenhuis in Goes om een mammagrafie te laten ma ken. Ik heb overigens de indruk dat heel wat vrouwen al weten van de mogelijkheid om zich op eigen initia tief kunnen laten onderzoeken bij het IKR te Goes". Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 JONGENS KLEDING ZONNEMAIRE - De Julianastraat te Zonne- maire is gedurende vier dagen afgesloten omdat daar werkzaamheden worden verricht aan de riolering. Volgens W. de Visser van de civiel tech nische afdeling van de gemeente Brouwersha ven is de straat vrijdag middag weer toeganke lijk voor verkeer. De werkzaamheden omvatten de vervanging van ongeveer 50 meter betonnen rioleringsbuis van ongeveer twintig jaar oud. Het gaat om een stuk buis dat eer der versleten is dan de overige rio leringsbuizen in Zonnemaire. Dat komt volgens De Visser omdat in dertijd betonnen buis werd ge bruikt die aan de binnenkant nog niet was behandeld met een coa ting. Persleiding Doordat op de rioleringsbuizen vanaf Noordgouwe tot in de Julia nastraat te Zonnemaire de druk staat van een persleiding bevond zich in het gedeelte te Zonnemaire meer samengeperste lucht. Onder invloed daarvan vonden chemi sche reacties plaats die een snelle re slijtage van dat stuk buis ver oorzaakten. De werkzaamheden om dat stuk rioolbuis te vervangen begonnen dinsdagmorgen en duren tot don derdag (vandaag). Daarna moet de bestrating in de Julianastraat worden hersteld. De nieuwe riolc- ringsbuizen die nu werden ge plaatst zijn aan de binnenkant wel voorzien van een coating zo dat ze beter zijn bestand tegen de processen die zich onder invloed van de grote luchtdruk afspelen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4