Naast dorpsbinding speelt ook lokale bewustzijn rol KRONIEK 1989 Een zeldzaam zilveren zegelstempel Weer meer water sporters in Brouwse jachthaven Nieuwe bergingen op begraaf plaatsen Woningbouw Brouwershaven Restauratie verzamelde werk van Jacob Cats Uitbreiding rioleringstelsel Zonnemaire Herbestrating Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag '28 november 1989 Nr. 24652 5 Vijftig jaar Schouwen-Duiveland gebundeld in Kroniek van Stad en Lande BROUWERSHAVEN - De belangstelling van waterspor ters voor de jachthaven van Brouwershaven groeit nog steeds. In de periode van een januari tot 1 september 1989 werd de haven door 265 boten meer bezocht dan in dezelfde periode in 1988. Het aantal overnachtingen in de haven groeide in een jaar tijd met 1362. Dat houdt in dat in januari tot en met augustus van dit jaar 13.637 overnachtin gen werden geregistreerd. Om dat die groeiende belangstel ling voor de haven ook meer geld in het laatje brengt voor de gemeente Brouwershaven wil het college van burgemees ter en wethouders de tarieven in 1990, zowel voor vaste lig- f>laatshouders als voor passan- en, handhaven op het niveau van 1989. Uit de opbrengst van deze gelden in 1989 is een be drag van 80.000 gulden toege voegd aan de onderhoudsreser- ve voor de jachthaven. Uit deze pot wil men in 1990 het ver nieuwen van de steigers in de vishoek van de haven verder realiseren. Het betreft de laat ste fase van deze renovatie. Tfe- vens bestaat het plan om in 1990 uit deze onderhoudsreser- ve een voorziening te realise ren voor de opvang van afge werkte olie. ZIERIKZEE - Het dorp, zoals Wim Sonneveld het ly risch en met de nodige weemoed bezong bestaat alleen nog in boeken en chansons en ook de dorpsbewoner wiens horizon niet verder reikt dan de grenzen van zijn dorp is hedentendage niet of nauwelijks meer te vinden. De alom optredende schaalvergroting, de opkomst van de industrie, de betere ontsluitingen, de toegenomen mo biliteit en het wegvallen van de regionale culturele ver schillen hebben een ander soort dorpen doen ontstaan. De veranderingen die zich in de afgelopen vijftig jaar op het platteland van Schouwen-Duiveland hebben voltrok ken is door een aantal auteurs onder wie de sociaal geo graaf drs. F. Thissen in de Kroniek van de Vereniging Stad en Lande Schouwen-Duiveland op een rijtje gezet en nader toegelicht. De omslag van de veertiende kroniek van Stad en Lande wordt gesierd door 'n symbolische afbeelding van Theo Voorzaat. BROUWERSHAVEN - Het Brouw se college van b en w heeft in de be groting 1990 een bedrag van 60.000 gulden opgenomen voor de vervan ging van de bergingen die op de be graafplaats in Brouwershaven en in Dreischor staan. Als reden van de vervanging voert het college aan dat effectief gebruik van beide gebouw tjes niet meer mogelijk is. BROUWERSHAVEN - Het Brouw se college van burgemeester en wet houders wil in de komende jaren zijn inspanningen vooral richten op de bouw van woningen in de vrije sector in de gemeente Brouwershaven. Dat zegt men in een toelichting op de gemeentelijke begroting 1990. Voor 1990 is een contingent van zes woningen in de premie-sfeer aange vraagd. Koophuizen waarbij de ko pers op de aankoopsom een subsidie van de rijksoverheid krijgen. Het Brouwse college van b en w denkt dat op grond van de huidigde economi sche situatie voldoende belangstel ling zal bestaan voor de aankoop van deze huizen in de gemeente Brou wershaven. Men wil de nieuwe wo ningbouw inpassen binnen de be bouwde kommen. Het in ontwikke ling nemen van meer grootschalige woningbouwplannen binnen de ge meente wijst men op dit moment af. Schouwen-Duiveland in de afgelo pen vijftig jaar. De ene na de andere ontwikkeling deed zijn invloed op het voormalige eiland gelden. De strijd tegen het water resulteerde in een aantal dammen en een brug, die tevens een verbinding met de andere eilanden vormden. Ook economisch onderging Schouwen-Duiveland de nodige veranderingen. De landbouw, lange tijd de belangrijkste bron van bestaan moest pas op de plaats ma ken ten gunste van recreatie en toe risme. Leesbaar Die vele veranderingen die zich tus sen 1939 en 1989 op bestuurlijk, maat schappelijk, economisch en land schappelijk gebied hebben voltrok ken zijn ter gelegenheid van het vijf tigjarig bestaan van Stad en Lande door verschillende auteurs (onder wie oud-burgemeester van Zierikzee, mr F. Th. Dijckmeester) op prettig leesbare wijze belicht. Daarmee biedt de Kroniek een schat aan ken nis over het recente verleden van de regio, waarin nieuwe ontwikkelingen soms regelrecht botsten met eeuwen oude tradities maar soms ook een wankel evenwicht vormden. Een broos evenwicht dat in de vorm van een wat wiebelende koorddanser te rug lijkt te kómen in de illustratie van Theo Voorzaat, die de omslag van dit Jaarboek siert en die de Kroniek mede to£ een waardevolle aanwinst van de verzameling heemkundige boekwerken maken. Wie hier op Schouwen-Duiveland BROUWERSHAVEN - Het dage lijks bestuur van de gemeente Brou wershaven wil in 1990 het oude boek laten restaureren dat het verzamelde werk van Jacob Cats omvat. De leren rug van het boek is gescheurd en ook het sluitwerk functioneert niet goed meer. De kosten van de restauratie zijn nog niet precies bekend. Voorlo pig heeft het dagelijks bestuur van de gemeente Brouwershaven in de begroting 1990 een bedrag van 1000 gulden opgenomen voor de restaura tie. neerstrijkt komt al snel tot de conclu sie dat de Tweede Wereldoorlog en vooral ook de Watersnoodramp van 1953 worden beschouwd als een breukvlak van twee duidelijk ver schillende perioden. Ook in de Kro niek van Stad en Lande komt deze tweedeling in verschillende verban den naar voren. In de geschiedenis van de dorpen op Schouwen-Duiveland zoals die door de sociaal geograaf drs. F. This sen is beschreven, blijkt de kerk een belangrijke bindende schakel te zijn geweest. Thissen verwijst daarbij naar Brijdorpe en Looperskapelle. Deze kenden na het verdwijnen van de kerk een periode van terugval. Ook nu nog is de aanwezigheid van een kerkgebouw bepalend voor het aanzien van menig dorp op Schouwen-Duiveland. Maar de tijd dat de kerk als de belangrijkste voor ziening van een dorp wordt geziep is voorbij. Die rol is overgenomen door met name de basisschool. Ook de aanwezigheid van winkels en een bushalte worden als belangrijke pluspunten van een dorp gezien. Waar de dorpen in de jaren voor de Tweede Wereldoorlog min of meer op zichzelf staande en geïsoleerde leef gemeenschappen waren luidde de Tweede Wereldoorlog een periode van nauwere contacten met andere nederzettingen en schaalvergroting op. De aanleg van dammen en een brug doorbrak het isolement waarin Schouwen-Duiveland met zijn vele nederzettingen eeuwenlang had ver keerd. Voor de Tweede Wereldoorlog had elk dorp een eigen karakter, dat tot uiting kwam in het eigen dorpsdia lect, de speciale feesten en ook in het politieke stemgedrag. Bovendien be stond er tussen de dorpen onderling een zekere rivaliteit. Veel van die cul turele eigenheid is na de Tweede We reldoorlog ter ziele gegaan. Alleen de traditie van het Straofeest heeft de aanslag van de moderne tijd over leefd en wordt nog steeds in een aan tal Schouwse dorpen gevierd. Herindeling De schaalvergroting die na '45 op trad resulteerde in 1961 in een ge meentelijke herindeling, waarbij de achttien gemeenten tot zes bestuurlij ke eenheden werden samengevoegd. Behalve het verlies aan eigenheid en zelfstandigheid betekende die schaal vergroting ook een verlies aan voor zieningen in die dorpen. Het ene na het andere dorps winkeltje dolf in de strijd tegen het grootwinkelbedrijf (in onder andere Zierikzee en Nieu- werkerk) het onderspit. De auto maakte het verloren gaan van dorps winkeltjes voor de dorpelingen min der problematisch. Een probleem is wel het woningaanbod in de kleine kernen. Uit een onderzoek van de Vrije Universiteit bleek dat meer dan de helft van de vertrekkers uit de kleine kernen vanwege het woning aanbod in het dorp min of meer nood gedwongen is verhuisd. De wens van met name jonggehuwden om binnen niet al te lange termijn geschikte woonruimte in het dorp te vinden strookt niet met het geringe aantal nieuwe woningen dat in de kleine kern wordt aangeboden. Andere redenen voor vertrek zijn de gevolgen van de afnemende werk gelegenheid ter plaatse en het afkal vende voorzieningenniveau, waarvan het al dan niet voortbestaan van een basisschool van doorslaggevende be tekenis is. Het in stand houden van een basisschool wordt in alle gemeen ten van dooslaggevend belang gezien bij het voortbestaan van dorpen als volwaardige leefgemeenschappen. Kende de dorpsbewoner in het ver leden een emotionele gebondenheid aan zijn dorp, tegenwoordig is er min der sprake van deze dorpsbinding". Dorpen fungeren nu meer als woon kernen met een' eigen karakter. Wel wordt gesproken van een lokaal be wustzijn dat tot uiting kan komen in allerlei activiteiten zoals het organi seren van een actie voor het behoud van het kerkorgel zoals in Kerkwerve en ...het lid zijn van een vereniging als Stad en Lande, die onder meer de bestudering van de lokale en regiona le geschiedenis propageert. In tegen stelling tot de gebondenheid aan het eigen dorp behoeft dit lokale bewust zijn niet gebonden te zijn aan het ge boren en getogen zijn in een bepaald dorp. Dit lokale bewustzijn speelt op Schouwen-Duiveland naast de tradi tionele dorpsbinding een steeds be langrijker rol. Met name het histori sche karakter van plaatsen als Drei schor en Noordgouwe is voor niet ge boren en getogen „Schouwen-Duive- landers" een aanleiding om interesse te hebben in de woonomgeving. In tegenstelling tot de landelijke tendens waarbij regionaal-culturele verschillen meer en meer verdwijnen blijkt dat op Schouwen-Duiveland de verschillen tussen Zierikzee en het- omringend platteland toenemen. Het ziet er naar uit dat die verande ringsprocessen nog niet ten einde zijn. Allerlei maatschappelijke ont wikkelingen zoals meer vrije tijd zul len ook in de toekomst hun stempel op het nederzettingspatroon van Schouwen-Duiveland drukken. Behalve de bijdrage van drs F. Thissen over de veranderende dorps gemeenschappen op Schouwen-Dui veland bevat deze veertiende Kro niek van Stad en Lande ook een artikel van mr. F. Th. Dijckmeester over de veranderingen in het leven op Schouwen-Duiveland in de afgelo pen vijftig jaar. Drs M. C. Verburg behandelt in het jaarboek de econo mische ontwikkeling van het vroege re eiland, terwijl drs P. F. Vleugel de veranderingen binnen het vervoer heeft beschreven. Veranderingen bin nen natuur en landschap worden door Ad Beenhakker behandeld, ter wijl de agrarische ontwikkelingen op Schouwen-Duiveland door ir C. M. Volker en Jozina Boogert onder de loep worden genomen. Drs E. P. BROUWERSHAVEN - Het Brouw se college van burgemeester en wet houders heeft in de begroting 1990 een bedrag van 150.000 gulden opge nomen om het rioleringstelsel in de gemeente verder uit te breiden. Men wil dit doen door het traject aan de Oostweg te Zonnemaire ver der door te trekken. Ook worden in 1990 de pompen van de rioolgemalen in Brouwershaven en Noordgouwe vervangen. De reden hiervan is dat de pompen afgeschreven zijn en dus aan vervanging toe. De kosten hiérvan be dragen 45.000 gulden. Tenslotte trekt het college van b en w in de begroting 1990 10.000 gulden uit om het uit 1982 daterende rioleringsplan aan te pas sen aan de milieu-aspecten die de laatste jaren actueel zijn geworden. BROUWERSHAVEN - Het dage lijks bestuur van de gemeente Brou wershaven heeft 187.500 gulden uit getrokken om in 1990 een aantal wegen opnieuw te bestraten. Het gaat om wegen binnen de diverse be bouwde kommen in de gemeente. Bestraat worden de Baanstraat te Brouwershaven, een gedeelte van de mr Pieter Moggestraat te Dreischor en een gedeelte van de Dokter Wort- manstraat te Noordgouwe. Een ge deelte van de Heereweg te Noordgou we en de Stoofweg te Noordgouwe. Het gedeelte van de Rietdijk dat bin nen de bebouwde kom van Zonnemai re ligt heeft zijn karakter als water- schapsweg verloren. Het Waterschap Schouwen-Duiveland is van plan dit weggedeelte in 1990 nog een opknap beurt te geven en het vervolgens per een januari 1991 in eigendom over te dragen aan de gemeente Brouwersha ven voor een symbolisch bedrag van een gulden. Uiteraard is de gemeente daarna verantwoordelijk voor het be heer en onderhoud van het stuk weg dat ongeveer 465 meter lang is. Botman, drs P. J. van den Heuvel en dr C. A. van Swighem tenslotte com pleteren het geheel met een verhan deling over de zorg voor monumen ten in de afgelopen vijftig jaar. De Kroniek van het Land van de Zee- Tal van instanties en voor aanstaande particulieren hielden er een eigen zegelstempel op na; de Zierikzeese patriciër Gilles (of: Gillis) van IJsselsteijn was in het bezit van een heel fraai en zeer cu rieus exemplaar. Dit zeldzame ze gelstempel van zilver, vervaar digd in het laatst van de 18de eeuw, kwam na allerlei omzwer vingen tenslotte door schenking terecht in de museale verzameling van Zierikzee. Tegenwind Het zag er voor Gillis van IJs selsteijn (1751-1794) aanvankelijk rooskleurig uit. Zijn ouders waren niet onbemiddeld; zelf kon hij veel besteden. Hij liet huizen bou wen en deed in het begin voordeli ge zaken. Later had Gillis te kam- meermin, zoals het jaarboek van Stad en Lande officieel heet is ver krijgbaar bij de penningmeester A. L. Patmos van de Jaarboekcommis sie, telefoon 01110-12155 en bij de boekhandel. eerst moest Gillis een akkoord sluiten met zijn schuldeisers, die hem ook in Amsterdam niet met rust hadden gelaten. Ver van zijn geboortegrond, in het eerder genoemde Sint George del Mina overleed hij in het begin van het jaar 1794. Uit zijn verbin tenis met Adriana Bal (1751-1788) had hij twee nakomelingen: een dochter Helena (1776-1848) en een zoon Nicolaas Jan. Laatstgenoem de was op 2 oktober 1777 te Zierik zee geboren en stierf even als zijn vader ver van huis; hij verdronk 1 februari 1803 voor de kust van Barbarije....' Boekbandje Langs welke wegen het fraaie 89/308. Een rechtgeaarde Brouwenaar zult u nooit over het centrum van zijn wootiplaats horen spreken want dan heeft hij het over het ..Voornomme". Hier zien we dan een deel van dat Voornommemaar voor alle duidelijkheid hebben we het verder dan toch maar over de Markt. Links op de hoek zien we de kruideniers winkel van Kees de Jonge, die tevens de functie van stadsomroeper vervulde. Omdat de winkel waarschijn lijk te weinig opleverde om vrouw en kroost aan de kost te houden had hij nog tal van andere baantjes. Rechts van De Jonge was al weer een kruidenierswinkel en die was van Jan Pleune. Rechts op de stoep van Pleune stonden destijds twee regenbakken, namelijk een van Pleune zelf en de andere behoorde bij het aan grenzende Hotel Bellevue. In 1934 was C. A. Blom exploitant van Bellevue. In vroeger jaren had Brouwers haven ook een eigen weekmarkt, die dan op vrijdag gehouden werd. De boeren uit de omgeving brachten dan hun boter en eieren naar de Brouwse middenstanders en kwamen dan in Bellevue bijeen. De meeste boe ren kwamen met hun Gelderse wagen naar de smalstad en deze stonden dan keurig op een rij geparkeerd op het Havenplein. Met de Brouwse kermis werd er in de bovenzaal van Bellevue, dat naast café ook een hotelfunctie vervulde, altijd gedanst en was het er zeer druk. Janus van Nieuwenhuize, gehuwd met Anne- bet E. Slager, was de laatste kastelein van Bellevue die hier de glaasjes vulde. Correspondentie over deze rubriek: Cor Pols. Postbus 30, 4300 AA Zierikzee. Tel. (01110) 12754. Zilveren zegelstempel, afkomstig van Gillis (of Gilles) van IJsselsteijn te Zierikzee. Eitid 18de eeuw. (Stadhuismuscum Zierikzee.) pen met tegenwind; financieel ging het hem steeds slechter. De geldelijke problemen ..waren grootendeels veroorzaakt door den vierden Engelschen oorlog welke aan handelsondernemingen groote slagen toebracht". (P. D. de Vos). Hoewel hij jarenlang veel aanzien had genoten als wijnko per, keurmeester van de meekrap, als schepen, als heemraad en lan drechter van Schouwen, als com missaris van de Slavenbeurs en als pensionaris-honorair, werd zijn positie door de toenemende geldzorgen ondergraven In het nauw gedreven nam Gillis de wijk naar het buitenland. Nadat hij ontslag had genomen uit het ambt van baljuw, verliet hij op 28 april 1790 voor altijd ziin woonplaats Zierikzee.... Tot de herfst van dat jaar verbleef hij te Amsterdam alwaar hij benoemd was tot fiscaal van de kust van Afrika Sint George del Mina. Het kostte hem nog veel moeite om naar Afrika te vertrekken; allcr- zegelstempeltje dat Gillis destijds heeft gebruikt tenslotte toch in Zierikzee terecht is gekomen (of aldaar misschien is gebleven na zijn vertrek) weten we niet. Het voorwerp belandde in ieder geval in 1964 door schenking in de stede lijke kunst- en oudhedenverzame- ling. Het zilveren zegelstcmpel is uitgevoerd in de vorm van een boekbandje met uitschuifbaar frame waarin draaibaar een ovaal cachet is gemonteerd. Op de voor zijde is het familiewapen IJs selsteijn aangebracht; aan de keerzijde bevindt zich het mono gram G. V. Y., de initialen van de vroegere gebruiker. Het kleinood is ongetwijfeld een kunstwerkje van grote waarde en verfijnde uit voering. Bovendien uiterst zeld zaam. Het is interessant te weten wie de eerste eigenaar van dit laat-18de ceuwse voorwerp is ge weest; spijtig genoeg kennen we de maker niet. Wiebe Keikes Antiek uit Zierikzee ZIERIKZEE - Zegelstempels zijn grotendeels in onbruik geraakt. Vroeger waren zij erg belangrijk. Gewichtige documenten en brieven, ook al waren deze al van een of meer handtekeningen voorzien, kregen vaak nog een karakteristiek stempel opgedrukt. Was- en later lakze gels (al dan niet onder papierruit) benadrukten de betekenis, die de opstellers aan het geschreven stuk hechtten. I V

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 5