Voortbestaan basisschool Noordgouwe veilig gesteld Beter Wonen start met nieuwbouw Vogelvereniging Zang en Kleur houdt tentoonstelling Zierikzee Veel belang stelling intocht Sinterklaas Westerschouwen stelt haar begroting vast Voor IS naar deurloo ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE t ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 27 november 1989 Nr. 24651 3 ROTTERDAM - Het Rotterdamse gemeentebedrijf ROTEB, onder an dere belast met het inzamelen van huisvuil en bedrijfsafval, sluit bin nenkort een proef af waarbij kunst stof wordt gescheiden van afval dat bedrijven aanleveren. Op deze wijze wordt voorkomen dat het kunststof in de verbrandingsovens van de RO TEB terecht komt. Vervolg van pagina 1 waar hij werd toegesproken door As- selbergs. „Het is maar goed dat U per boot naar Zierikzee bent gekomen Sinter kaas. Want als U met de koets geko men was, had U tol moeten betalen op de Zeelandbrug", aldus Assel- bergs. De burgemeester was wel enigszins teleurgesteld dat de Goed heiligman niet op het paard, maar in een rijtuigje naar het Havenplein ge komen was. Hij vroeg zich bezorgd af of er iets met de schimmel was. „Nor maal kom ik altijd op mijn paard, maar deze tijd is een drukke tijd voor mij en door het vele paardrijden op de daken heb ik pijn aan mijn bips gekregen", verklaarde Sint Nicolaas de burgemeester en de aanwezigen. Na deze officiële ontvangst maakte de Sint nog een rondje langs de kin deren. „Zijn jullie allemaal lief ge weest? Staan jullie niet in het boek?", vroeg hij de kindertjes, waarop hij veel nee-geschud zag. Dat de Goed heiligman bij veel kinderen toch een grote mate van respect afdwingt, was te zien aan de bange gezichtjes, waar van bij sommigen de tranen nog niet helemaal verdwenen waren. Of dit alles nog niet genoeg was voor de kinderen van Zierikzee, maakte Sinterklaas ook nog zijn op wachting in de Concertzaal. Aan on geveer vijfhonderd kinderen werd een Sinterklaasprogramma geboden. „Daar kan Sint Nicolaas natuurlijk niet ontbreken", liet een Piet weten. Zierikzee tekent altijd voor de grootste intocht van de Goedheilig man. Maar Sinterklaas laat zich ook in andere plaatsen zien. Elders in de ze krant een foto-verslag van foto graaf Joop van Houdt. Sinterklaas bracht zaterdag ook een bezoek aan Renesse, Haamstede, Zonnemaire, Dreischor, Brouwershaven, Nieuwer- kerk en Bruinisse. Volgende week gaat hij naar Noordgouwe. BURGH-HAAMSTEDE - De ge meenteraad van Westerschouwen komt maandag 4 december in het ge meentehuis te Burgh-Haamstede bij een voor de vaststelling van de be groting 1990. De openbaar toeganke lijke vergadering begint om 14.00 Advertentie NOORDGOUWE - De openbare basisschool in Noord gouwe kan blijven bestaan, doordat het de laatste school in het dorp is. De laatste drie jaar waren er minder dan 50 leerlingen. Volgens de algemeen geldende regels zou de school daarom moeten worden gesloten. Voor de laat ste basisschool in een kleine kern ligt de bestaansgrens echter bij 23 leerlingen als er binnen een straal van 1500 meter niet een andere basisschool is. Het gemeentebestuur van Middel burg moet op korte termijn komen tot een nieuwe spreiding in de open bare basisscholen. Het laat zich aan zien, dat het huidige aantal scholen te groot wordt voor het leerlingenaan bod. Het dagelijks bestuur van de provincie heeft dat als voorlopig standpunt ingenomen bij de beoorde ling van de instandhoudingsverzoe- ken voor openbare basisscholen in de provincie. Behalve verzoekep van Middelburg zijn beoordeeld het voortbestaan van openbare basis scholen in Vlissingen, Noordgouwe en Zaamslag. In Middelburg en Vlissingen doet zich het probleem van de concentratie - of zwart-wit - scholen voor. De open bare basisscholen Zuidburch en San- denburg in Middelburh worden er mee geconfronteerd. Over de Zuidburch stellen gs, dat de school over drie jaar minder dan 75 leerlin gen had, maar dat het aantal over drie jaar er weer boven komt. Op ba sis daarvan kan de Zuidburch blijven bestaan. Prognoses in de verdere toe komst duiden erop, dat in 2010 de school opnieuw in haar voortbestaan wordt bedreigd. De dreiging hangt overigens meer Middelburgse open bare basisscholen boven het hoofd. In de Magistratenwijk is ruimte voor drie scholen, onder meer door de rea lisering van de Erasmuswijk, maar nu al wordt voorzien, dat op de mid dellange termijn er een moet worden gesloten. Ook voor de Sandenburchschool geldt, dat er drie jaar minder dan 75 leerlingen waren. Voor de toekomst wordt hierin geen verbetering gezien. Gs vinden, dat de school twee jaar de tijd moet krijgen om een fusiepart ner te zoeken. Tegelijkertijd kan aan een nieuw spreidingsplan worden ge werkt en aan een oplossing van de concentratie van van oorsprong bui tenlandse leerlingen. Komende in- standhoudingsverzoeken van de ge meente te Middelburg zullen worden beoordeeld naar de voortgang van de nieuwe spreiding van scholen. Bezinning Ook voor Vlissingen vinden gs, dat bezinning op de spreiding gewenst is. De Paauwenburgschooi, die ook als concentratie - of zwart-wit - school wordt aangemerkt, heeft de laatste drie jaar minder dan 75 leerlingen ge teld. Het Vlissingse gemeentebestuur kan aantonen, dat het aantal over drie jaar weer wordt overschreden, waardoor het voortbestaan kan wor den verzekerd. Nu al is er groei in de school. Gs zijn het er niet mee eens, dat Vlissingen in de wijk Paauwen- burg bewust streeft naar een grote en een kleine openbare basisschool. De Paauwenburgschooi is de kleine en zal daardoor steeds op de rand van opheffing blijven balanceren. Zodra de groei namelijk doorzet, zouden kinderen moeten worden verwezen naar de andere school in de wijk. Gs zien meer in een spreiding op gelijk waardige basis. Overigens spreken zij er hun waardering over uit, dat de school weer een be ere afspiegeling vormt van de wijk, wat onder meer is te danken aan het beleid van de ge meente om ce wijk te verbeteren en daarbinnen het wederzijdse begrip tussen de verschillende bevolkings groepen te vergroten. Gs hebben hun voorlopig stand punt gebaseerd op het advies van de adviesgroep planning basisonder wijs. Het standpunt wordt voorge legd aan de afdeling basisonderwijs en speciaal onderwijs van de provin ciale onderwijsraad. Nadat de afde ling zich heeft uitgesproken, bepalen gs hun definitief standpunt. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF ZIERIKZEE UW De Stichting Unie van Vrijwilli gers, afdeling Zierikzee, vergadert woensdag 29 november in het UVV- gebouw. De vergadering begint om 09.30 uur en op de agenda staat onder meer de kerstmiddag. HAAMSTEDE Afgestudeerd Aan de Landbouwuniversiteit te Wageningen is Mardie Hack uit Haamstede afgestudeerd in de rich ting voeding van de mens, met de spe cialisatie Marketing en Public Relati ons. RENESSE IJsvereniging In het Wapen van Zeeland houdt de IJsvereniging Renesse dinsdag 28 no vember om 20.00 uur haar ledenver gadering. Naast de huishoudelijke stukken komt ook de begroting voor 1990 aan de orde. Verder staat er on der meer een bestuursverkiezing op de agenda. Periodiek aftredend zijn mevrouw A. C. Hotman en de heren G. Kooman en H. Kosten. De heren zijn herkiesbaar. Vogeltentoonstelling De Vogelvereniging de Schouwse zanger houdt donderdag 30 november en vrijdag 1 en zaterdag 2 december een vogeltentoonstelling in het dorpshuis van Renesse. Er zijn 475 vo gels, waaronder kanaries, prachtige tropen en parkieten. Natuurlijk is er ook een rad van avontuur. De ten toonstelling is donderdag geopend van 20.00-22.00 uur, vrijdag van 19.00- 22.00 uur en zaterdag van 11.00-18.00 uur. NOORDWELLE Plattelandsvrouwen De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, afdeling Noordwelle en omstreken, viert donderdag 30 no vember Sinterklaas in het dorpshuis te Noordwelle. Het is de bedoeling, dat de leden allen een al dan niet zelf gemaakt pakje meebrengen. BROUWERSHAVEN Playback Met groot succes is afgelopen zater dag de tiende Playback-show in Brouwershaven gehouden. Een boor devol Tbnnenmagazijn genoot van in totaal 21 „artiesten" in twee groepen verdeeld. Eén groep voor de jeugd tot twaalf jaar en een groep voor boven de twaalfjarigen. Naast de optreden de groepen en solozangeressen, zoals Annie Schilder, Europe, Tina Turner en David Bowie en Tight Ifit werden er ook verschillende prijzen verloot. De Playback-show heeft grote be kendheid. Niet alleen in Brouwersha ven, maar ook in de naaste omgeving en zelfs daarbuiten. Ieder jaar weer doet een vaste groep jeugdigen mee, maar ieder jaar wordt de deelne merslijst ook weer met nieuwe na men aangevuld. Voor de organisatie, de plaatselijkse middenstand, reden genoeg om dit festijn ieder jaar weer op te pakken. Een drie koppen tellen de jury, bestaande uit Jaap Jong- schaap uit Zierikzee, Fien Bos uit Schuddebeurs en Hans Kik uit Brou wershaven nam de moeilijke taak op zich om de prijzen te 'verdelen'. De winnaar van de jongste groep was Wendy Langelaar uit Brouwersha ven. Zij immiteerde Tina Turner. De tweede prijs was voor David Bowie en Tina Turner, geplaybackt door Ju- dith Gabboort uit Renesse en Bianca Fischer uit Brouwershaven. De derde prijs werd toegekend aan de uit Brou wershaven komende Nelleke van Dongen, die als Annie Schilder ten tonele verscheen. Drie prijzen gingen er ook naar de oudere groep. De eer ste prijs was voor Angelique de Graaf en Vivian van Burg uit Zierikzee voor hun optreden als Meatloaf. De tweede prijs ging naar Pat Boone, die door de dames Carola van Ast, Lizet- te en Janina van der Schelde uit Brouwershaven werd geïmmiteerd. Tenslotte kregen Salt 'n Peper de der de prijs in handen. Daarvoor waren Inge Marchand en Yuri van Beveren uit Brouwershaven verantwoorde lijk. SIRJANSLAND Contactorgaan Het Reformatorisch Contact Or gaan Schouwen-Duiveland komt don derdag 30 november bijeen in de gro te zaal van de Nederlandse Hervorm de kerk te Sirjansland. De vergade ring begint om 19.45 uur en ds C. Oor schot, Hervormd predikant te Dor drecht, houdt een inleiding met als onderwerp Leren uit de beloften. Na de pauze kunnen er vragen gesteld worden. BRUINISSE Zijpe nog steeds in Zijpe De veerpont Zijpe ligt nog steeds in de tramhaven van Zijpe alsof ze nog even ligt te wachten op de volgende overtocht. Toch is het al weer ander half jaar geleden dat de eigenaar ZWN de pont uit de vaart nam na het gereed komen van de weg over de Philipsdam, 6 juli 1988. Maar de ZWN is er nog steeds niet in geslaagd de pont te verkopen. De ZWN hecht er aan een goede bestemming voor de pont te vinden volgens de heer Kloosterziel, hoofd technische zaken van de ZWN: „Slopen kan altijd nog". Geruchten in Bruinisse als zou de pont naar Parijs verkocht worden om als veer op de Seine te gaan dienen wilde Kloosterziel bevestigen noch ontkennen. Overleden Cornells Haeck In de leeftijd van 82 jaar is overle den de heer Cornelis Haeck, oud- Bruenaar. Al op jonge leeftijd werd de ondernemende Haeck hoofd van de school in Heerhugowaard in Noord-Holland. Tijdens de Duitse be zetting in de Tweede Wereldoorlog werd Haeck samen met Sicco Mans- hold hoofdfiguur in het georganiseer de verzet tegen de Duitsers in de Kop van Noord-Holland. In die tijd zat Marinus Meeuwsen, het pas overle den raadslid van Bruinisse en zwager van Haeck, in het verzet in Amster dam. De heer Haeck viel tenslotte toch in handen van de bezetters. Maar een dag voordat hij door de Duitsers zou worden gefusilleerd werd hij dóór het verzet bevrijd uit de gevan genis van Haarlem. Na de oorlog werd Haeck voor de keus gesteld. Of de politiek in gaan of z'n oude werk weer opnemen. Zoals bekend koos Sicco Manshold voor de politiek maar Haeck, teleurgesteld door de houding van de politiek in en kort na de oorlog koos voor z'n oude vak. Eerst weer hoofdonderwijzer in Heerhugowaard, later in Ridderkerk. Aan wal gezet De Koningin Beatrix heeft drie zee lui opgepikt van de Filippijnse tan ker General Valerianus welke een dag eerder schipbreuk hadden gele den in de Golf van Biskaja. Kapitein Jan Koek uit Dordrecht en twee mede-opvarenden waren met de sleepboot Rilland, laatstelijk van sleep- en bergingsbedrijf Muller, op weg naar Oporto in Portugal om een sleep op te halen toen de sleepboot in zeer zwaar weer verging. Nadat het bilge-alarm was afgegaan dat er wa ter in de machinekamer kwam was er geen houden aan en moest het drietal in de dinkey, de reddingsboot. Na een tijdlang gigantisch door elkaar ge klutst te zijn in de dinkey werden ze opgepikt door de Filippijnse tanker. Maar de tanker voer ons land voorbij richting Oslo en zodoende werd de Koningin Beatrix ingeschakeld die de drenkelingen bij de Noordhinder overnam en naar Hoek van Holland bracht. ZIERIKZEE - Volgende week wordt gestart met de bouw van in totaal 17 huurwoningen in diverse kernen op Schouwen-Duiveland. De woningen wor den, in opdracht van woningbouwvereniging Beter Wonen te Zierikzee, ge bouwd door Bouwbedrijf Boogert uit Oosterland. Het ontwerp ervan is van Leo de Jonge Architecten te Rotterdam. In Bruinisse worden aan de Singel zes aanpasbare bejaardengeschikte ééngezinswoningen gebouwd. Deze woningen hebben een woonkamer, slaapkamer, badkamer en keuken op de beganegrond en één slaapkamer op de verdieping. De netto maand- huur van deze woningen zal ongeveer 495,- gaan bedragen. In Ellemeet verrijzen vijf aanpas bare bejaardengeschikte ééngezins woningen aan de Heerenisstraat. Drie daarvan zijn gelijk aan die in Bruinisse. De overige twee hebben twee slaapkamers op de verdieping en een tweede toilet. De huurprijs Vereniging bestaat vijftien jaar ZIERIKZEE - Vogelvereniging Zang en Kleur, afdeling Schouwen-Duiveland, heeft afgelopen vrijdag en zaterdag haar jaarlijkse tentoonstelling gehouden. Aan de ten toonstelling deden 470 vogels mee, verdeeld in vijfentwintig soorten. Elke soort heeft een kampioen en een eerste en tweede prijs. De keuring van de vogels gebeurde de avond voor de tentoonstelling. De bekendmaking van de prijswinnaars vond plaats tijdens de opening van de tentoonstelling. De vogels zijn gekeurd door zeven keurmeesters en drie aspirant-keur meesters van de Nederlandse Bond voor Vogelliefhebbers. „Er wordt dan onder andere gelet op de houding, de vorm en de kleur van de vogels", ver telt Nico van Burg, die ringencom- missaris is bij de vereniging. Op de vraag waarom er zoveel keurmees ters zijn zegt Van Burg: „Een kanarie- keurmeester mag geen andere vogels keuren". De vogelvereniging onderhoudt ook nauwe contacten met een Belgi sche vogelvereniging uit Schoven. ,,Wij hebben ook bij hen meegedaan aan hun tentoonstelling en daar zelfs goede resultaten geboekt", aldus de ringencommissaris. Voor Van Burg is het kweken van vogels een hobby. „Je leert ook een heleboel andere liefheb bers kennen en krijgt er kennissen door. Ik doe bijvoorbeeld vaak mee aan tentoonstellingen in Brabant. Die mensen leer je kennen en die zie je dan één keer per jaar". Prima Volgens Van Burg is de tentoonstel ling prima verlopen. „Zoals ieder jaar". Tijdens de tentoonstelling was er ook een Rad van Avontuur. „Dat Rad van Avontuur draagt eigenlijk de tentoonstelling, want er zijn veel kosten verbonden aan zo'n tentoon stelling en wij draaien zonder subsi die van de gemeente", vertelt Van Burg. Degene die het Rad laat 'draai en' is Jan Pipping. de voorzitter van de vereniging. „Hij doet dat ieder jaar en er is echt niemand die dat be ter kan dan hij", laat Van Burg weten. De vogelvereniging bestaat uit ne gentig leden maar heeft volgens de ringcommissaris ook ondersteunen de leden. „We houden vergaderingen en zijn veel tijd kwijt met de jaar lijkse tentoonstelling". De winnaars krijgen een mooie beker en volgens, Van Burg is het meer de eer om iets te winnen. „Niet alle leden doen mee met de tentoonstelling. Bij veel le den bestaat er een drempelvrees om af te gaan". Bij een tentoonstelling kunnen kwekers met meerdere vogels mee doen. „Ikzelf doe bijvoorbeeld met veertien vogels mee. F. Tuns doet met vijftig vogels mee. Hij heeft 'met de meeste vogels op de tentoonstelling ingeschreven". Prijzenschema 1989 f Kanaries pigment zonder rood: Kampioen EK BM, N. van Burg; le prijs EK, N. van Burg; 2e prijs EK, M. A. Landman. Kanaries pigment met rood: Kam pioen EK BM, D. Hameeteman; le prijs EK, P. Aarnoutse; 2e prijs EK, N. van Burg; 3e prijs EK, P. Aarnout se. Kanaries vetstof zonder rood: Kam pioen EK, M. A. Landman; le prijs Aandacht voor de bijna 500 vogels. (Foto: Joop van Houdt). EK, J. de Meij; 2e prijs EK, D. H. Hoogerwerf. Kanaries vetstof met rood: Kam pioen EK BM, F. Tuns; le prijs EK, F. Tuns; 2e prijs EK, F. Tuns; 3e prijs EK, A. Soeteman. Kanaries phaeo's: Kampioen EK Bondskruis, M. A. Landman. Postuurkanaries hoofdgroep 9+10 11 13: Kampioen EK BM, W. J. de Jonge. Postuurkanaries hoofdgroep 12: Kampioen EK, C. Everaers; le prijs EK, S. van Dongen. Europese vogels: Kampioen EK, R. Poelman. Japanse Meeuwen: Kampioen EK BM: M. G. de Jonge; le prijs EK, A. B. Verstrate. Zebravinken: Kampioen EK BM, W. M. van Sluys; le prijs EK, A. E. Sa- venye; 2e prijs EK, W. M. van Sluys; 3e prijs EK, A. E. Savenye. Tropen hoofdgroep 9: Kampioen EK BM, W. M. van Sluys; le prijs EK, J. W. van de Zande; le prijs EK, P. Vroegop; 2e prijs EK, M. G. de Jon ge; 2e prijs EK, M. Verstrate; 3e prijs EK, M. G. de Jonge. Tropen hoofdgroep 20 22: Kam pioen EK, L. J. Lukus. Grasparkieten: Kampioen EK j- BM, M. Verweel; le prijs EK, J. M. Sinke. Agaporniden: Kampioen EK BM, R. Roctus; le prijs EK, R. Roc- tus. Grote parkieten hoofdgroep 25 26: Kampioen EK, H. Bos; le prijs EK, S. Landman; 2e prijs EK, C. L. Jonker; 3e prijs EK, H. Bos. Duiven: Kampioen EK BM. M. S. van Hekke. Kwartels: Kampioen EK, J. D. Geelhoed; le prijs EK, M. S. van Hek ke. Kampioen alle vogels OEK: J. Kos ter. 9 stammen kanaries: Kampioen EK, N. van Burg; le prijs EK. D. H. Hoogerwerf. 8 stammen Europese vogels, zebra- vinken, Japanse meeuwen, kwartels: Kampioen EK, R. Poelman; le prijs EK, A. Stoel. 6 stammen tropen: Kampioen EK, P. Vroegop; le prijs EK, J. W. van de Zande. Japanse meeuwen, tropen: le prijs OK, M. S. van Hekke. Grasparkieten: le prijs OK. J. M Sinke. Agaporniden: le prijs OK: I. L. den Boer. Grote parkieten, duiven: le prijs OK: I. Zorge. Kanaries: le prijs OK: D. Hameete man. Derby-kampioen: M A. Landman. Jeugdkampioen: M. Verstrate. le prijs jeugd: P. Berrevoets. van deze woningen zal gemiddeld 588,- per maand gaan bedragen. In Renesse tenslotte bouwt Boogert zes van deze woningen aan de Maurits- weg. Drie met drie kamers en drie met \ier kamers. De bruto maand- huur van deze woningen zal gemid deld op 573,- uitkomen. Type De wonipgen, die nu worden ge bouwd, zijn van een type dat al op Schouwen-Duiveland staat. Herha ling van een woningtype levert een voordeel op in de ontwerpkosten en verlaagt daarmee de huurprijs. Aan pasbaar betekent dat de woningen bereikbaar en bezoekbaar zijn voor rolstoelgebruikers en op eenvoudige wijze, tegen geringe kosten, kunnen worden aangepast aan de handicap van de bewoner(s). De woningen heb ben bovendien een flexibele indeling. De kamers op de begane grond kun nen tot een Z-kamer worden samen gevoegd en als er één grote kamer op de verdieping is, dan kan die eenvou dig in twee kamers worden geplitst. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 18.00 uur: 01110-16551 of 01113-1766. Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071. 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43.50; per jaar f 166.00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van dé lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 C9nt per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6°/o B.T.W. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3