Vijftig* jaar Schouwen-Duiveland belicht door jarige vereniging Ouderraden Zierikzee boos over de slechte samenwerking met ZOC 1 "apin WATERSTANDEN Aanhangwagen met afvalhout in brand Auto-inbraken in Den Osse 2 Vereniging Stad en Lande organiseert symposium met genodigden ZIERIKZEE - De Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland bestaat dit jaar vijftig jaar. In het kader van dit jubileum, werd er een symposium gehou den. Een symposium dat de titel 'Schouwen-Duiveland de afgelopen vijftig jaar' mee kreeg. Een avondvullend programma waarvoor sprekers waren uitgenodigd die op de een of andere manier betrokken zijn of zijn geweest met het Schouwen-Duiveland van vijftig jaar geleden tot nu. De genodigden hebben allen een hoofstuk voor hun rekening genomen in de Kroniek van het land van de zeemeermin, die de vereniging jaar lijks uitgeeft. De ondertitel van de veertiende Kroniek is Schouwen- Duiveland 1939-1989. Het symposium werd verdeeld in twee onderdelen: voor de pauze hielden de genodigden een korte inleiding en na de pauze was er een forum-discusie gepland. De forum-discussie werd voorgezeten door burgemeester mr J. J. P. M. As- selbergs. De vereniging had hem be reid gevonden aan deze avond mee te werken. Aanwezigen kregen de gele genheid in de pauze schriftelijk vra gen te stellen. De eerste spreker was mr F. Th. Dijkmeester die van 1956 tot 1965 burgemeester was van Zierikzee. Hij sprak over de veranderingen van het leven op Schouwen-Duiveland in de afgelopen vijftig jaar. „Niemand heeft zoveel veranderingen meege maakt, dan wij", begon Dijkmeester. Hij doelde hiermee niet alleen op de technolochische veranderingen die op de hele wereld plaatsvinden, maar zeker ook op de veranderingen op het eiland. Isolement De grootste veranderingen vonden plaats nadat het isolement van Schouwen-Duiveland werd opgehe ven, het bevolkingstal steeg en het toerisme snel toe nam. voor die tijd kennde het eiland nauwelijks cam pings of jachthavens. Dr C. A. van Swigchem sprak over de zorg voor monumenten. Voor hem is deze zorg te onderscheiden in twee punten. Het ene punt is de mens die moet zorgen voor de monumenten. „Er moet een beroep gedaan worden op de waakzaamheid van mensen", aldus Van Swigchem. Het blijkt vol gens hem dat er nu al praktijken zijn dat er binnen de gemeenten goed en niet goed wordt samengewerkt. Het andere punt zijn de objecten. „We moeten ook aandacht vragen voor de randgevallen. Een monument wordt als zodanig erkend. Daarnaast zijn er objecten die die titel nooit halen. Maar zonder die ob jecten kun je geen totaalbeeld ge ven", vertelde Van Swigchem. 'Vijftig jaar economische ontwik keling' werd ter sprake gebracht door drs M. C. Verburg. Volgens Verburg bracht het isolement waarin Schou- wen-Duivelant tot in 1965 verkeerde extra vervoerskosten met zich mee. „Toeristisch was het eiland moeilijk bereikbaar en nu zijn er drie miljoen overnachtingen per jaar", aldus Ver- burg. Op het moment dat de het ei land een vaste oeververbinding kreeg, was er een burgemeester die zich afvroeg of er nu een gevangenis in zijn plaats moest komen, omdat gevangenen via de weg het eiland af konden, was een anekdote van de eco noom. Het thema 'veranderd vervoer' werd aan de orde gesteld door drs. P. F. Vleugel. Voor Vleugel is er een scheiding te treffen wat het vervoer betreft: voor 1965 en na 1965. Voor dat jaar was er de oorlog waarin het ver voer werd gevorderd en in '53 was de watersnood waarin vervoer alleen mogelijk was over het water. Na '65 was Schouwen-Duiveland niet langer een eiland door het gereed komen van de Zeelandbrug en de Grevelingen- dam, met alle veranderingen van dien. „Een dommelend eiland werd ruw wakker geschud", vertaalt Vleu gel de situaties die daar op volgden. De landbouw werd ter sprake ge bracht door ir C. M. Volker: „Land bouw is altijd ontzettend belangrijk geweest. Stilstand betekende achter uitgang". Volgens Volker vekopen boeren wat ze produceren, maar ei genlijk zou het andersom moeten zijn: ze moeten produceren wat ze verkopen. „De agrariër moet verder kijken dan zijn bedrijf lang is". Hij noemde bijvoorbeeld het kamperen bij de boer en het verkopen van zui- velprodukten. Volgens Volker zijn er nog te weinig agrariërs die dat doen. „Wat er in 1965 is gebeurd is het erg ste wat een eiland kan overkomen. Het was geen eiland meer", begint ir A. J- Beenhakker zijn inleiding over het toekomstperspectief voor natuur en landschap op Schouwen-Duive land. De natuurwaarde is volgens hem het hoogst bij een isolement. „De duinen van Schouwen behoren bij de mooiste van de wereld. Ook de wateren horen hierbij. Deze moeten beschermd worden". Beenhakker is van mening dat een isolement tussen toeristen en natuurwaarden gehand haafd moeten worden. Hiervoor dienen er grenzen gesteld te worden. „Deze grenzen zijn hard nodig. Want in tegenstelling tot wat de bloemisten beweren, houden bloe men niet van mensen en we moeten proberen deze bloemen te behou den". Drs F. Thissen lichtte een tipje van de sluier op over de dorpen var Schouwen-Duiveland - Voetspoor van een veranderde samenleving. Hij doet onderzoek naar de woon- en leef situaties op het Nederlandse platte land. Hierin constateert hij onder an dere dat de traditionele dorpsbin ding op Schouwen-Duiveland lang zaam verdwijnt, maar de nieuwe be woners van een dorp willen zich graag als dorp onderscheiden. De pauze werd door de aanwezigen bij het symposium gebruikt om de gehoorde materie tot zich te laten doordringen en om onder het genot van koffie of een ander drankje het een en andere te bepraten met andere toehoorders. Voor de leden en niet- leden van Stad en Lande was er te vens de mogelijkheid om het verha lenboek Veraelen van 't eiland Schou- wen-Duuveland of het muziekbandje Het lied van ons eiland aan te schaf fen. Een verkoop waaraan A. de Vin en A. Leydekkers een hele drukke taak hadden. Ook vond er goede af trek plaats van eerder verschenen Kronieken. Onderwerpen Na het horen van de inleidingen kon al gesteld worden dat het ene on derwerp niet helemaal losstond van het andere onderwerp. Er zijn telkens raakvlakken. Iets wat duidelijk uit de forum-discussie bleek. Aan Ver burg werd de vraag gesteld of er een toekomst mogelijk is voor distribu tiebedrijven in Zierikzee. Dit met be trekking tot een eventuele Wester- schelde-verbinding. Er zou volgens Verburg dan om een toekomstvoorspellinkje gevraagd worden. „We kunnen misschien wel de tol wat hoger maken om het isole ment, waarover Beenhakker sprak, te vergroten", grapte Verburg aan het adres van Benhakker. Hij ging verder met te zeggen dat hij geen gouden bergen kon beloven, maar als er een doorverbinding komt naar het zuiden er goede mogelijkheden zijn. Vleugel vulde dit aan door te zeggen dat hier zeker perspectieven voor zijn. „Maar dat brengt weer andere con sequenties met zich mee, zoals bij voorbeeld het aanleggen van een vierbaansweg, die opnieuw aansluit op de routes in de buurt van Rotter dam", aldus Vleugel, waarmee hij weer op het terrein van Beenhakker komt. Dijkmeester zei over de verbin ding over of onder de Westerschelde dat men in Zeeuws-Vlaanderen nog niet gebrand is op die verbinding. „De consequentie hiervan is niet te overzien". Tijd te kort Het bleek, gezien de vele vakken nis aanwezig, dat de tijd om alle vra gen te beantwoorden te kort was. Slechts enkele vragen werden door de genodigden ter discussie gesteld. Duidelijk bleek dat economische be langen niet altijd stroken met de mi lieu-belangen. Hierover zal nog lang gepraat worden door allerlei instan ties om 'de gulden middenweg' te kie zen en zo te proberen om op die ma nier de natuur te beschermen, maar ook financiële aspecten te laten meespelen. EGMOND - Het Instituut Epidemi ologie van de Erasmusuniversiteit in Rotterdam stelt een onderzoek in naar de oorzaken van ziekte en inva liditeit bij ouderen. Doel van de stu die onder 12.000 mensen van 55 jaar en ouder is aanbevelingen te kunnen doen om de ziekteverschijnselen te kunnen voorkomen. ZIERIKZEE - In de nacht van za terdag op zondag moest de Zierikzee- se brandweer uitrukken voor een brandje achter het pand van een drukkerij aan het Jannewekken te Zierikzee. De brandhaard was een aanhang wagen beladen met afvalhout die aan de achterzijde van het pand bij de fietsenstalling stond geparkeerd. De politie sprak het vermoeden uit dat het vuur was aangestoken. Door tij dig ingrijpen van de brandweer bleef de schade beperkt tot de aanhangwa gen zelf. Het brandje vond plaats om ongeveer 02.30 uur. BROUWERSHAVEN - In het bun galowpark Den Osse nabij Brou wershaven werden in de nacht van zaterdag op zondag twee auto's open gebroken. De slachtoffers waren twee Duit sers. Uit de ene auto, waarvan de ei genaar niet bekend was bij de politie, werd een radio/cassetterecoraer ge stolen. Uit de andere auto die eigen dom is van L. V. uit Dortmund wer den tennisrackets en kleding gesto len. De waarde van de gestolen goe deren is niet bekend. Smet op Sinterklaas-intocht ZIERIKZEE - De ouderraden van de Zierikzeese basis scholen zijn hevig verontwaardigd over de manier waar op de organisatie verlopen is van de intocht van Sint Ni- colaas. De Zierikzeese Ondernemers Centrale (ZOC) had de ouderraden in 1987 reeds gevraagd om hun medewer king te verlenen bij het tot stand brengen van het pro gramma. Dit werd toegezegd, maar - zo laten betrokke nen weten - nu blijkt dat zij totaal niet gekend zijn in de voorbereidingen van het programma. Na afloop van het Sint Nicolaas- programma in de Concertzaal barstte de bom voor Maaike 't Mannetje, lid van de ouderraad van basisschool Binnen de Veste en voor Ella Groe nendijk en Thea Bevelander, leden van de ouderraad van basisschool het 't Kofschip. Hun ervaringen worden volgens hen onderschreven door alle ouderraden van de Zierikzeese basis scholen. Na de intocht van Sinterklaas in 1987, werd door W. Gudde, bestuurs lid van de ZOC, gevraagd of de ouder raden wilden meedenken over het Sint Nicolaasprogramma om zo een leuke invulling van de middag te krijgen. Het overleg zou ook eerder moeten plaatsvinden, zodat het een leuk kinderfeest zou worden. „Er zouden voorstellen van de ouderraad naar de ZOC gaan en deze organisatie zou dan eigen ideetjes toevoegen", al dus Maaike 't Mannetje. 1988 Doordat de aankomst van de Sint Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-mcteoccntrum Zeeland t.o.v. NAP. Zierikzee Roompot Buiten Bruinisse Wemeldingc Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 28 november 03.15 159 09.15 -126 15.30 159 21.25 -125 28 november 01.45 162 07.55 -124 14.05 162 20.15 -124 28 november 03.20 169 09.15 -136 15.40 167 21.30 -136 28 november 03.15 181 09.20 -141 15.35 181 21.35 -140 Springtij: 30 november Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 in 1988 in samenwerking met het Ne derlands Omroep Bedrijf gebeurde, bleven deze afspraken liggen. De ou derraden waren het er over eens dat de intocht te chaotisch was en dat kinderen bij de aankomst aan 't Luit je niets konden zien. Hiervoor had den zij het idee bedacht om de intocht in de Oude Haven te laten plaats vin den. „Dat was in 1983 ook gebeurd en dat was een groot succes", vertelt Ella Groenendijk. De kinderen konden rond het water staan en alles goed zien. Een ander idee was om de groep kinderen te scheiden in twee groe pen. „De groepen één en twee van al le basisscholen in de Concertzaal en de groepen drie en vier in de Graan- beurs, waar dan een film gedraaid kon worden en de Sint zou beide groepen bezoeken", vertelt Ella Groenendijk. Deze en nog meer voor stellen zijn in september in een brief gezet en naar de ZOC gestuurd. „Hierop hebben we niets meer ge hoord". Door middel van een telefoonge sprek drie weken later met Gudde, kregen de ouderraden te horen dat zij op net eind van diezelfde week een brief zouden ontvangen, die niet kwam. „De datum van de intocht, 25 november, stond in februari al vast. Via de krant hebben we toen moeten vernemen dat de intocht verzet was naar achttien november. Opnieuw vonden er telefoongesprekken plaats tussen de ouderraden onderling. „Daarna hebben we met Gudde ge beld en een afspraak met hem ge maakt, om met alle ouderraden en de ZOC om de tafel te gaan zitten", aldus Maaike 't Mannetje. Eén van de vragen van de ouder raad was, waarom de ZOC geen ant woord heeft gegeven op de brief. Het antwoord van Gudde wds volgens El- la Groenendijk dat de ZOC de brief naast zich neergelegd had. In de ogen van de ouderraden met de achterlig gende gedachte: waar bemoeien die lui zich mee. „Dat terwijl wij ge vraagd zijn mee te overleggen en mee te werken aan het programma", rea- K geert Maaike 't Mannetje veront waardigd. Gudde kwam volgens hen toen ook nog met het voorstel om met de kinderen naar de Graanbeurs te gaan, omdat de Concertzaal bezet was. Onmogelijk „Wij als ouderraden hebben daaropv gereageerd door te zeggen dat het on mogelijk is om met vijfhonderd kin deren in de Graanbeurs te zitten. Al kijk je alleen maar naar het brandge vaar. Je kunt daar nooit snel genoeg uit met vijfhonderd kinderen. Wij als ouderraad zijn er toch verantwoorde lijk voor", verklaren Ella en Maaike. Gudde heeft toen laten weten alsnog te proberen de intocht naar vijfen twintig november te verzetten, wat lukte. Te mager programma In de opzet van de ZOC zou de ou derraad met kinderen in een speciaal vak gaan staan. Iets wat zij niet zagen zitten omdat dat veel te gevaarlijk zou zijn. Door de ouderraad is toen besloten om daar niet aan mee te wer ken. Ouders zouden zelf met hun kin deren naar de aankomst gaan. Op dat moment was het programma al kant en klaar. „Het programma was vol gens ons te mager en we waren bang dat er een herhaling zou plaatsvin den van '87 toen het allemaal te chao tisch was en dat er te veel leegten vie len", vertelt Ella. Een ander punt waar de ouderra den het ook niet over eens waren, was het aantal begeleiders. Dit mochten er maar veertien zijn. „Voor de ouderraden was dat de reden om ons in eerste instantie terug te trek ken. Veertien mensen op vijfhonderd kinderen, dat kan toch niet". Iaat El- la weten. Dit terugtrekken werd op schrift gesteld en door de directies en dc ouderraden ondertekend en naar de ZOC gestuurd. „Nadat de ZOC de brief ontvangen had, kregen we al heel snel een tele foontje van Gudde met een uitnodi ging voor de ouderraden om met Gudde, ZOC-voorzitter Den Reijer en Van der Zwan (Concertzaal -red.) rond de tafel te gaan zitten", aldus Maaike 't Mannetje. Er is toen, vol gens Ella, door Den Reijer toegege ven dat het een fout van de ZOC ge weest is om niet te reageren op de eerste brief. „Maar hij wilde daar verder niet meer over praten en zich alleen toeleggen op de aankomst. Van der Zwan wilde het aantal begelei ders verhogen tot tweeëntwintig", vertellen Ella en Maaike. Op de vraag van de ouderraden hoe de tijd zou worden overbrugd als de eerste groep kinderen in de Concert zaal zou zijn, kregen zij als antwoord dat alles prima voor elkaar zou ko men. Ook de vraag van de ouderra den om het programma in te korten naar 16.00 uur werd positief beant woord. „Van der Zwan deed zelf de toeschietelijke suggestie dat de zaal versierd mocht worden met tekenin gen van de kinderen. Dit zou een aan tal mensen van de ouderraden doen op vierentwintig november. Op die dag kregen we van Gudde te horen dat de Concertzaal verboden terrein was voor ouderraden", aldus Maaike. Zoveelste Dat was voor de ouderraden de zo veelste keer dat er een idee de grond ingeboord werd. „Daar komt nog bij dat de kinderen die op 't Luitje ston den niets konden zien van de aan komst, omdat er een boot voorlag. Diegenen, waarvoor het feest be doeld was konden' niets zien", aldus Maaike verontwaardigd. Vanuit de ouderraden kwam er nog meer kri tiek. Op het Havenplein zou een vak gemaakt worden voor de kinderen en de ouders, maar in het vak was de muziek opgesteld en de politiebus, die gedeeltelijk voor de muziektent stond. Een ander kritiekpunt was dat de groep die als eerste naar de Con certzaal moest niets van het program ma op het Havenplein meemaakte „Wat het programma in de zaal be treft hebben ze ons in de waan gela ten dat het programma door Dick Dool, Mar van der Veer en een goo- chelpiet gebracht zou worden. De Sint zou zich onderhouden met de kinderen die hem tekeningen aan konden bieden. De kinderen zijn to taal niet aan bod geweest. Wij als ou derraden hadden meer voor de kinde ren gewild. De musical was leuk, maar het was geen feest voor de kin deren", verklaren Ella en Maaike. Pieten te snel klaar Volgens de leden van de ouderraad wilden de Pieten ook snel terug naar de boot, om hun zondagse kleding uit te trekken, want ze liepen door de hal met hun kleding al half uit. Het dankwoordje Van Sinterklaas aan de ZOC en de ouders 'die zonder morren hadden meegewerkt aan de intocht en het verdere programma' deed voor de ouderraden de deur dicht. „Er is ons gevraagd om mee te werken, maar we worden totaal niet in het programma gekend. Het enige wat we mochten doen was de kinderen be geleiden. Dat is geen overleg", klinkt het verontwaardigd. De ouderraden zijn kwaad. De hele situatie wordt besproken tijdens een vergadering, waarna ze op zeven december met de ZOC rond de tafel gaan zitten om hun verontwaardiging te laten blijken. Gudde laat desgevraagd weten geen commentaar te willen geven op de beschuldigingen van de ouderra den. November/december Neeltje Jans Expositie Cees de Valk, woensdag t/m zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Maandag 27 november Zierikzee Schrijfavond Amnesty International in de voormalige huishoudschool. Be gin 19.00 uur. Vergadering sub-districtsraad CNV in Gereformeerde kerk. Aanvang 19.30 uur. Haamstede Schrijfavond van Amnesty Interna tional in de zaal van de Gereformeer de kerk. Begin 19.00 uur. Brouwershaven Schrijfavond van Amnesty Interna tional in de zaal bij de Gereformeer de kerk aan het Bostonplein. Begin 19.00 uur. Ouwerkerk Schrijfavond van Amnesty Interna tional ten huize van de familie Rouw aan de Ring 28. Begin 19.00 uur. Dinsdag 28 november Zierikzee Ingebruikname vernieuwd wijkge- bouw door Meer Bewegen voor Oude ren. Vanaf 14.00 uur. Commissie ruimtelijke ordening, in dustrie, recreatie en toerisme in stad huis. 20.00 uur. Burgh-Haamstede St. Nicolaasmiddag, Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen afde ling Westerschouwen. In zaal Gere formeerde kerk, Hogezoom 5. 14.00 uur. Renesse Ledenvergadering ijsvereniging Re- nesse bij Vlaander. Aanvang 20.00 uur. Scharendijke Schrijfavond van Amnesty Interna tional in de zaal bij de Gereformeer de kerk. Begin 19.00 uur. Noordgouwe Schrijf dag van Amnesty Internatio nal ten huize van de familie Murphy aan de Dr. Wortmanstraat 23. Begin 9.30 uur. Dreischor Lezing Nut en Genoegen over expedi tieschip Plancius. Dorpshuis. 20.00 uur. Nieuwerkerk Schrijfavond van Amnesty Interna tional in de zaal bij de Gereformeer de kerk aan de Badhuisstraat. Begin 19.00 uur. Oosterland Schrijfavond van Amnesty Interna tional in de consistorie van de Neder landse Hervormde kerk. Begin 20.00 uur. Woensdag 29 november Burgh-Haamstede Openbare commissie-vergadering al gemene en bestuurlijke zaken in ge meentehuis. 16.00 uur. Dreischor Sinterklaasavond NBvP. Dorpshuis. 20.00 uur. Donderdag 30 november Zierikzee Dansmiddag in dansschool Kramer, door ANBO. Aanvang 14.00 uur. Stichting Jeugd Schouwen-Duive land bestaat 15 jaar. De Driehoek, Kerkhof NZ 8. Vanaf 19.30 uur. Commissie algemene zaken. Gemeen tehuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Openbare commissievergadering midden- en kleinbedrijf in het ge meentehuis. 15.00 uur. Haamstede Middag 70+ van Hervormde Vrou wendienst in Winterkerk. 14.30 uur. Brou wersh a ven Sint Nicolaasmiddag bejaardensoos. Gebouw Bostonpleinkerk. 14.30 uur. Nieuwerkerk Pakjesavond plattelandsvrouwen Duiveland in dorpshuis. 19.30 uur. Sirjansland Bijeenkomst Reformatorisch Contac torgaan in grote zaal Ned. Herv. kerk. 19.45 uur. Zaterdag 2 december Zierikzee Sinterklaasmiddag kinderboerderij de Punt. 13.30-16.00 uur. Uitvoering Cantare in RK-parochie- centrum. 20.30 uur. Haamstede Barbershopuurtje in Ridderzaal Slot Haamstede met medewerking van The New Hope Singers. Aanvang 16.00 uur. Woensdag 6 december Zierikzee Kindertheater-atelier Zolderkolder. Zolder OBS Binnen de Veste. 13.30 tot 16.30 uur. Zaterdag 9 december Zierikzee Postzegelbeurs Philatelica in Huis van Nassau. 10.00-17.00 uur. Burgh-Haamstede Jaarlijkse clubkampioenschappen werkhondenvereniging Schouwen- Duiveland op terrein aan Hogezoom. Vanaf 13.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF K

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 2