Veel belangstelling voor intocht van Sinterklaas en Zwarte Pieten „Als je gaat graven kom je echt van alles tegen" HOUDT HET DROOG! DE ZIERIKZEESCHE COURANT Inbraak in sportcomplex Krayestein Bltr zierikzeescherffl nieuwsbode Ski Korenbloem wordt opgeknapt ^2Pelbu^ H 6' Li C. ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 27 NOVEMBER 1989 146'ste jaargang Nr. 24651 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Boos De ouderraden zijn boos op de samenwerking met de Zierikzeese ondernemers. (Pag. 2). Zang en Kleur Vogelvereniging Zang en Kleur hield in Zierik zee een vogeltentoonstelling. (Pag. 3). Foto's De diverse intochten van Sinterklaas in foto reportage-vorm door Joop van Houdt. (Pag. 4). Hegemonie Mevo breekt succesvol de hegemonie van sv WIK. 4-1. (Pag. 6). Kinderen zijn kleine mensen en mensen grote kinde ren. Trezzadoro de eerste woorden van de burgemees ter, gericht aan de Sint. Waarop de Goedheiligman verklapte dat dit het eerste cadeautje was voor Zierikzee. Een van de hoofdpieten kon het niet laten grapjes te maken. Op het mo ment dat Asselbergs met de Sint stond te praten, hield de Piet een marionette-popje op de schouders van de burgemeester. De Pieten hadden al te lang stilge zeten. Zij snelden naar de kinderen toe en 'strooiden al wat lekkers', of stopten Spaanse pepernoten en schuimpjes in de handen van de kin deren. Er waren kleine kinderen bij die uit voorzorgsmaatregel een plas tic zakje hadden meegenomen om de zoetigheid van de Pieterbazen in te doen. De Sint liet weten dat er in Zie rikzee en omstreken geen stoute kin deren waren. Dat was volgens hem ook de reden dat zijn Pieten geen ech te zak bij zich hadden. Het waren meer tasjes, waarin het snoepgoed bewaard werd. Van enige jongelui viel te betwijfe len of zij kwamen om de kinder vriend te begroeten of de Pieten met het felbegeerde snoepgoed. Het was maar goed dat de Pieten hard konden lopen om deze lieden te ontwijken, ondertussen speurend naar de kleine kindertjes. Dit om hen snel iets lek kers toe te stoppen. Sinterklaas was inmiddels bij het caleche aangeko men en werd in dit rijtuigje samen met de burgemeester door de men senmenigte naar het Havenplein ge bracht. Ook hier stonden mensen te wach ten. De straten van de Nieuwe Haven naar het Havenplein waren even druk bevolkt met kinderen die achter het rijtuigje aanliepen. De meest luie Pieten hadden op de politie-auto hun vervoer gevonden. Vanaf het dak zwaaiden zij de kinderen toe. Bij aan komst op het plein maakte de kinder vriend een rondje langs de kinderen om hen een handje te geven. Hierna werd- hij verwacht in de muziektent vervolg pagina 3 BURGH-HAAMSTEDE - Afgelo pen weekend is er ingebroken in het sportcomplex Krayestein, aan de Krayensteinseweg in Burgh-Haam- stede. Het dievengilde ging er met een buit van drieduizend gulden van door. Ze kwamen het sportcomplex binnen door de deur te forceren. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's WA> Verwachting tot dinsdagavond: Af en toe zon Vannacht veel bewolking en een mi nimumtemperatuur van omstreeks 4 graden. Overdag af en toe zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 7 graden. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 31 nov.: Woensdag: Zonneschijn: 40%. Kans op neerslag: 10% .Min.temp.: 0 graden .Middagte^mp.: 5 graden Windkracht: oost 3 Donderdag: Zpnneschijn: 30% Kans oj^neerslag: 10% Min.temp.: -1 graad Middagtemp.: 4 graden Windkracht: oost 3 Vrijdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: -1 graad Middagtemp.: 4 graden Windkracht: variabel 2 ZON- EN MAANSTANDEN 28 nov. Zon op 08.21, onder 16.34 Maan op 08.55, onder 15.57 Nieuwe Maan: 28 nov. (10.41) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Onder invloed van een hogedrukgebied boven de Britse ei landen en een lagedrukgebied dat over Zweden zuidwaarts trekt, wor den nog steeds over de Noordzee wol kenvelden aangevoerd. Het blijft ko mende nacht dan ook bewolkt en het wordt ook niet zo koud. De tempera tuur daalt tot ongeveer 4 graden, aan de kust iets hoger en meer landin waarts iets lage2". Morgen overdag is de depressie ver der weggetrokken en komt het hoge drukgebied meer naar ons toe. Dit be tekent dat de aanvoer over de Noordzee stagneert en krijgt de zon meer kans. Er is dan ook af en toe zon en de temperatuur loopt op tot onge veer 7 graden. De nadering van het hogedrukgebied betekent eveneens dat er weinig wind is. Intocht Zierikzee als vanouds het grootst Op het moment dat burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs bij 't Luitje aankwam was het voor alle aanwezi gen duidelijk: het was bijna zover. Asselbergs zou als eerste burger van Zierikzee een welkomstwoord rich ten tot Sint Nicolaas. Het lange wach ten van de kinderen werd beloond. De stoomboot kwam in zicht, met bo venop het dek de Goedheiligman en zijn dansende Zwarte Pieten. Ook showkorps Rust Roest was op de boot present. Even leek het er op dat de Spaanse boot de afmeerplaats, waar normaal de passagiersboot van firma den Breejen lag, voorbij zou varen. ,,Ho, schipper, ho. U gaat te ver", liet de Sint via een microfoon aan de ka pitein van het schip weten. lokatie bij 't Luitje gevuld met men sen en kleine kinderen die allen ge tuige wilden zijn van de aankomst van de Goedheiligman. Ook op de dijk stonden de kinderen in volle ver wachting op de komst van die boot uit Spanje. „Wat een feest, wat een feest", aldus Dick Dool die via een microfoon de mensen welkom heette en hiermee probeerde de sfeer te verhogen. Door de aanwezigen werd meegezongen en op het moment dat de eerste klanken van de stoomboot over de haven vloeiden, werd de spanning vergroot. De ouders, hun kinderen en andere belangstellenden, die zich verzameld hadden werden met dranghekken, ter hoogte van'de openbare toiletten te gengehouden. Dat zorgde voor pro blemen op het moment dat muziek vereniging Kunst en Eer met het majorettenkorps de Ministars door de menigte moest. Een Haamsteedse Piet gluurt nieuwsgierig door het gordijn. (Foto: Joop van Houdt). Wat het weer betrof hadden de Sint, zijn Zwarte Pieten en de aanwezigen bij 't Luitje niet te klagen. Het war me zonnetje en de matige vrieskou waren de ingrediënten die bij het weertype dat past bij de aankomst van de Sint horen. De vrieskou maak ten het geloofwaardig dat het bijna december is. Rond de klok van éénen had zich al een aantal kinderen met hun ouders verzameld om van een goed plekje verzekerd te zijn en om de aankomst van de stoomboot uit Spanje goed te kunnen zien. Om de tijd te doden stonden drie meisjes een handklapspelletje te doen onder de klanken van Sinter klaasliedjes. Naarmate de aankomst van Sint Nicolaas naderde, werd de De kinderen op de dijk, die het beste zicht hadden op de aankomst, zwaaiden de Spaanse delegatie toe en riepen naar de Sint en zijn Pieten in de hoop op respons. Sommige Pieten konden niet wachten totdat de boot was afgemeerd en sprongen al naar de kant, waar zij enkele daar aanwe zigen de hand schudden. Omdat de Sint al een jaartje ouder is, volgens Asselbergs zo'n driehonderd jaar, had hij iets langer tijd om voet op Zierik zeese bodem te zetten. „Sinterklaas, wat hebt U een prachtig weer meegebracht", waren ZIERIKZEE - Hij komt, hij komt, die lieve goede Sint", klonk het zaterdagmiddag uit vele kindermondjes. De kinderen hadden zich verzameld aan 't Luitje in Zierikzee, waar de Goedheiligman voet op Zierikzees grondgebied zette. Met een stoomboot kwam hij uit de richting Spanje met Zwarte Pieten. Naast Zierikzee werden nog enke le plaatsen met een bezoek van Sinterklaas vereerd. Uitvoering preventieplan voor Bruse havens verloopt volgens planning BRUINISSE - „Als je gaat graven kom je van alles te gen, maar tot dusverre heeft dat nog geen echte proble men opgeleverd. Je moet zo nu en dan een beetje impro viseren", aldus A. A. Verschoor, adjunct-directeur van de dienst gemeentewerken Bruinisse. De uitvoering van het preventieplan, dat vervuiling van de haven in de toe komst moet voorkomen, verloopt volgens de planning. „Als alles goed gaat zijn we over een week of drie klaar", aldus Verschoor. Uitvoering van het preventieplan wordt door Rijkswaterstaat als voor waarde gesteld wil men in Bruinisse beginnen met de sanering van de ver vuilde havenbodem. Eigenlijk was het de bedoeling dat het werk aan het preventieplan afgerond zou zijn voor dat men met het baggeren gaat begin nen, maar dat zit er in Bruinisse niet in. Zoals het zich nu laat aanzien wordt begin december gestart met de sanering. Gezamenlijk Uitvoering van het preventieplan vergt niet alleen een investering van de gemeente Bruinisse. Ook de bui tendijkse bedrijven moeten hun steentje hieraan bijdragen. Het leeu- wedeel van het werk komt echter voor rekening van de gemeente. Het grootste karwei is het aanleggen van riolering in het havengebied en het aansluiten daarvan op de bestaande riolering. Tot nu toe loosden de bedrijven hun afvalwater, uit toiletten en keu ken, rechtstreeks in de haven. Door de aanleg van riolering en de aan sluiting op de gemeentelijke riole ring komt aan die situatie een einde. Daarnaast heeft men ook te maken met de vervuiling van hemelwater. Tbt nu toe kwam ook dat water in de haven terecht. Nu komt er een aantal straatkolken dat het voor de bedrij ven mogelijk maakt dat vervuilde water verantwoord te lozen. De be drijven op hun beurt moeten ervoor zorgen dat de steigers bij hun bedrijf waterdicht zijn. Het vervuilde hemelwater komt dan allereerst in een speciale schei dingsinstallatie terecht. In deze in stallatie wordt het water gezuiverd. Verschoor: „Het water dat daar uit •komt voldoet aan de eisen zoals Rijkswaterstaat die stelt. Er blijft wel iets van vervuiling inzitten, maar dat is niet meer dan 20 milligram per liter". Na zuivering wordt het ver vuilde hemelwater geloosd in de ha- Ven. Het is de bedoeling dat op gezette tijden wordt gecontroleerd of de scheidingsinstallatie haar taak naar behoren vervult. „Maar de capaciteit van de installatie is zo groot dat het filter misschien maar één keer per jaar vervangen hoeft te worden". .De scheidingsinstallatie staat nu nog op het havenplateau in Bruinisse te wachten op het moment dat hij in gegraven wordt. Dat wordt nog een flink karwei want het gaat om een ge vaarte van zo' n zes meter lang en tweeëneenhalve meter hoog. Het is de bedoeling dat de kolos in de loop van volgende week geplaatst wordt. Het rioolgemaal dat het afvalwater naar het gemeentelijk rioleringnet moet pompen is inmiddels geplaatst. Afgewerkte olie Ook nog op het programma staat het plaatsen van een aantal Haven Ontvangst Installaties waarin men afgewerkte olie, verfresten en derge lijke kwijt kan. „In de meeste geval len zijn hier al mogelijkheden voor bij de bedrijven. De HOI's zijn een soort verdere perfectionering van dat systeem", aldus Verschoor. Verder is het de bedoeling dat de schippers hun bilgewater niet op het open water lozen. Ook dat vervuilde water zou opgevangen moeten wor den. Hoe dat precies in het vat gego ten gaat worden is nu nog niet te zeg gen. „Er ziin verschillende mogelijkhe den", alaus Verschoor. „Het kan door een speciaal schip opgehaald worden, maar je kunt ook een mogelijkheid scheppen op de wal". Hij stelt dat het in ieder geval voor de schippers aan trekkelijk gemaakt worden om hun bilgewater even vast te houden totdat ze het op een verantwoorde manier kwijt kunnen. Aanpassingen Zoals al aangestipt heeft de uitvoe ring van het preventieplan ook gevol gen voor de bedrijven. „Ze zullen hun manier van werken aan moeten pas sen", aldus Verschoor. Zo gelden bij voorbeeld voor jachtwerf Van Dui- vendijk bepaalde restricties. De hel ling moet aangepast worden en be paalde werkzaamheden mogen al leen nog op de wal verricht worden. Voor wat betreft scheepswerf Van Duivendijk moeten de puntjes nog op de i gezet worden. ZONNEMAIRE - Uit de begroting van de gemeente Brouwershaven blijkt dat molen de Korenbloem die in de polder bij Zonnemaire staat in 1990 zal worden opgeknapt. Het gemeentebestuur heeft overeenstemming bereikt met de eigenaar van de molen makelaar P Korstenbroek over de voorwaar den waaronder de molen kan worden aangekocht De Rijksdienst voor de Mo numentenzorg maakt een restauratieplan op. De kosten voor de (zeer nodige) opknapbeurt van de molen hangen sterk af van de uitslag van dit plan. Voor alsnog gaat het college van b en w er van uit dat een bijdrage van dc gemeente van 100.000 gulden voldoende is. Het prov>inciaal bestuur betaalt 25 procent van de aankoop- en restauratiekosten en de rijksoverheid 70 procent van de restauratiekosten. JA, WIJ HOUDEN HET DROOG DEZE HERFST Noteer ons voor een kwartaalabonnement met ingang van heden 43,50 per kwartaal) Een wettig betaalmiddel, bank- of girocheque, met daar op het verschuldigde bedrag. I 43,50, hebben wij bij gesloten. Stuur ons de paraplu geel/zwart f met de kleuren bordeaux [}QN Naam Adres Plaats Postcode Telefoon en neem een abonnement op dé krant van Schouwen-Duiveland. Maandag Dinsdag - Donderdag Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland. De ingevulde en ondertekende bon, met wettig betaalmiddel, in een gesloten envelop, zonder postzegel, sturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, abonnementen administratie. Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. LET OP!! De nieuwe abonnee mag de afgelopen 3 maanden geen abonnee zijn geweest". dé krant van schouwen - duiueland!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1