Duiveland verhoogt de hondenbelasting |g Schouwen-Duiveland Regenachtige intocht van Sinterklaas in Ouwerkerk Het gemeentehuis Nieuwerkerk wordt beveiligd tegen inbraak streeknieuws Voor naar deurloo Commissie vergadering Duiveland BEL 01110-14739 52 ploegstoffen FOTOBOEK 4 Kosten 15.000 gulden NIEUWERKERK - De gemeenteraad van Duiveland heeft met algemene stemmen besloten het gemeentehuis te Nieuwerkerk nog dit jaar te laten beveiligen tegen in braak. De kosten hiervoor bedragen 15.000 gulden. Al leen de PvdA-er A. J. C. Melieste uitte enkele bedenkin gen tegen de investering. Ouwerkerk is de beurt gevallen als eerste Sinterklaas te verwelkomen. (Foto: Joop van Houdt). Grote belangstelling ondanks miezirg weer „Is het nu niet een beetje overdre ven om zoveel geld uit te geven aan beveiliging tegen inbraak. Alleen omdat er de laatste tijd enkele keren is ingebroken. We moeten een beetje voorzichtig met het geld omsprin gen". Al eerder Maar raadsvoorzitter burgemeester A. Bergshoeff wees hem erop dat de plannen om het gemeentehuis te ^be veiligen al dateren van ver voor de re cente inbraken. „We hebben de pre- ventiegroep van de politie al lang geleden gevraagd om te onderzoeken op welke wijze het gemeentehuis het beste beveiligd zou kunnen worden". De reden daarvoor was onder ande re dat de taak om paspoorten en rij bewijzen uit te geven zou worden overgeheveld van de provincie naar de gemeenten. Dat is inmiddels ge beurd en omdat het gemeentehuis van Duiveland op dit moment nog niet is beveiligd worden die waarde volle papieren 's nachts opgeborgen in kluizen bij drie andere gemeenten in de regio. OUWERKERK - „De mensen van Hummedummedum zijn uit hun hum". Dat zongen 15 leerlingen van basis school 't Stoofje uit Ouwerkerk in een korte musical ter ere van de intocht van Sinterklaas in het dorp. Een musi cal over een dorpje waar de Goedheiligman geen bezoek aanbrengt omdat dat van de oude baas wat al te veel ge vraagd is. Ouwerkerk staat zeker niet model voor Hum medummedum, want vaak komt de Spaanse kinder vriend daar op Schouwen-Duiveland het eerst aan. Ondanks het wat miezerige weer was de belanstelling voor de intocht van Sint Nicolaas in Ouwerkerk groot. men is. „Ik heb het er vorig jaar ook al met u over gehad, maar ik kom er nu nog eens op terug1'. Donderdagmiddag, zo'n twintig minuten voor de klok van vieren. De kinderen krijgen nog even wat aller laatste instructies over hoe zich te ge dragen als de Goedheiligman zijn en tree maakt. Stipt op tijd, zelfs iets te vroeg, verschijnt Sinterklaas, deze keer niet bovenop zijn schimmel, maar comfortabel gezeten in een klein open rijtuig. Muziek Hij wordt vooraf gegaan door men sen van muziekvereniging Nieuw Le ven en begeleid door een flinke scha re Pieten. Burgemeester A. Bergs hoeff staat al klaar om zijn hoogge- eerde gast te ontvangen. „U bent dit jaar vroeg", begint Bergshoeff zijn welkomstwoord. „En wij vinden het een hele eer dat u hier eerder komt dan in Zierikzee". Bergshoeff is zo vrij Sint-Nicolaas nog eens te herinneren aan het feit dat het dorpshuis van Ouwerkerk nog steeds niet onderhanden geno- „Wij als gemeente willen het dorps huis wel opknappen, maar het be stuur van de provincie vindt het te duur. Dat vinden wij geen stijl. Kunt u daar nou niet eens iets van gaan zeggen", pleit Bergshoeff. Sinter klaas antwoordt gevat dat het eigen lijk allemaal niet zoveel uitmaakt. „Twee ton, vier ton....Wat maakt het nou uit hoeveel tonnen je op een rijtje zet". Verlegen Nadat de kinderen de goedheilig man toegezongen hebben gaat het richting auberge La Butte. Daar staat al een speciale stoel voor hen klaar en mogen de allerkleinsten even op zijn knie zitten. De kleintjes reageren verschillend op de verschijning van Sinterklaas. Eén van hen zet het on middellijk op een huilen als ze een maal op de knie van de Sint heeft plaatsgenomen. Een ander weet de zenuwen beter onder bedwang, al komen er zeer ti mide antwoorden op de vragen van de Sint. De wat oudere kinderen zit ten inmiddels al vol ongeduld in het dorpshuis te wachten op de Sint en zijn gevolg. Een aantal Pieten zijn hun baas al vooruit gesneld en houden de kinde ren 'rustig' met grollen en grappen. De binnenkomst van Sinterklaas maakt het er in het Ouwerkerkse dorpshuis niet rustiger op. Na een kort welkomstwoord aan het adres van de Sint is het tijd voor de spe ciaal voor deze gelegenheid ingestu deerde musical Hummedummedum. Nep-Sint Vijftien leerlingen van 't Stoofje zetten hun beste beentje voor ten overstaan van hun schoolgenoten, en uiteraard de hooggeëerde gast uit Spanje. De burgemeester van het dorp, compleet met hoge zij e en een wat overbemeten ambtsketen, maakt zijn entree. Hij wordt geflankeerd door de fraai uitgedoste dorpsveld wachter en moet zijn dorpsgenoten het droeve nieuws brengen dat de Sint dit keer niet naar Hummedum medum komt. Uiteraard brengt dat nieuwe grote treurnis teweeg bij de kinderen van Hummedummedum. Waarop de bur gervader met het vermetele plan komt om een nep-Sinterklaas naar Hummedummedum te laten komen. Ibt welke verwikkelingen dat leidt verklappen we hier niet. Het stuk moet tenslotte nog op verschillende andere plaatsen opgevoerd worden. De waardering voor de prestaties van de spelers was in Ouwerkerk in ieder geval zeer groot. SCHOUWEN-DUIVELAND Amnesty International In de maand november is er op ne gen plaatsen op Schouwen-Duiveland gelegenheid om persoonlijk te pro testeren tegen politieke onderdruk king. Het gaat in alle gevallen om mensen die onrechtmatig gevangen gehouden worden en/of gemarteld. Door te schrijven wordt er een beroep op de autoriteiten aldaar gedaan, om de gevangenen in kwestie vrij te la ten of om te stoppen met de martelin gen. Deze maand gaat het om Bohdan Klimchak uit de Sovjet-Unie. Deze man zit een straf van vijftien jaar ge vangenis uit en vijf jaar interne ver banning, wegens een poging het land te verlaten. In 1978 stak hij de grens over naar Iran, waar hij om politiek asiel vroeg. Dit werd hem geweigerd en men stuurde hem terug waarna hij veroordeeld werd wegens verraad. Een andere persoon is Ali Idrissi Kai- touni uit Marrokko. Deze schilder en dichter werd in mei 1982 veroordeeld 'tot vijftien jaar gevangenisstraf na dat hij een gedichtenbundel had ge publiceerd. Amnesty International is van mening dat de gedichten die Kai- Advertentie NIEUWERKERK - De vaststelling van een nieuw gemeentelijk rampen plan en de verordening die daarop betrekking heeft. Dat is een van de onderwerpen die wordt besproken tijdens de openbare vergadering van de Duivelandse adviescommissie al gemene zaken. De commissie vergadert op donder dag 30 november om 19.30 uur in het gemeentehuis te Duiveland. Men wil bij het vaststellen van het rampen plan uitgaan van een nieuw model dat het mogelijk maakt dat de ram penbestrijding in de hele provincie Zeeland volledig op elkaar is af gestemd. Tijdens de vergadering komt verder een financiële bijdrage ter sprake die de gemeente zou moe ten bijdragen aan het Rode Kruis ten behoeve van de hulpverlening bij rampen op Schouwen-Duiveland. Verder bespreekt men een aantal grondzaken. De vergadering begint om 19.30 uur en kan door iedere be langstellende worden bijgewoond. Advertentie KETEL VERNIEUWEN (Ö0k S AVONDS EN IN HEI WEEKfNOl INSTALLATIEBEDRIJF D. OOMS PvdA en VVD-fractie stemmen tegen NIEUWERKERK - Hondenbezitters die in de gemeen te Duiveland wonen moeten met ingang van een januari 1990 meer hondenbelasting gaan betalen. Voor mensen die maar één hond hebben is de tariefsverhoging mini maal; van 50 naar 51 gulden per jaar. Maar voor een twee de en derde hond moet voortaan 75 en 99 gulden worden betaald in plaats van de tot nu toe gebruikelijke 50 gul den, Namens zijn fractie liet ook C. J. Hillebrand (PvdA) weten de nood zaak van de hondcnbelastingvcrho- ging niet in te zien. „Het zijn de ba zen die overlast veroorzaken en niet de dieren". Hillebrand was het ook niet eens met het uitgangspunt van het college van b en w dat meerdere honden houden een luxe is. „Meerde re auto's hebben is ook een luxe. Maar toch betaal je voor de tweede auto hetzelfde bedrag aan wegenbe lasting als voor de eerste. Dat moe ten we bij honden ook maar zo hou den vinden wij". Het besluit om de hondenbelasting op bovengenoemde wijze te verhogen kwam met een zeer kleine meerder heid tot stand. De zes raadsleden van de SGP/RPF-fractie en de CDA-frac- tie stemden voor en de vijf raadsle den die in de PvdA-fractie en de VVD- fractie zitten stemden tegen. Ergernis „De honden kunnen een grote er gernis zijn", onderkende W. P. Stou ten (VVD). „Maar dat probleem wordt niet opgelost door verhoging van de hondenbelasting. Voor een echte oplossing is het nodig de menta liteit van de baas te veranderen". Als tweede reden om tegen het voorstel van burgemeester en wethouders te stemmen haalde hij de gemeentebe groting 1990 aan die vorige maand door de gemeenteraad werd bespro ken. „Tben zijn we overeengekomen dat er volgend jaar geen belasting verhogingen hoeven te komen. Nu zijn we vier weken verder en het eer ste voorstel voor belastingverhoging is er al". Maar de overige raadsleden (van de SGP/RPF en het CDA) stemden zon der enig commentaar in met het voor stel van burgemeester en wethou ders. En zij waren met één persoon meer. Raadsvoorzitter burgemeester A. Bergshoeff probeerde nog om de VVD en de PvdA-raadsleden alsnog over te halen. „Het voorstel om de be lasting te verhogen is louter bedoeld om een drempel op te werpen. Om zo veel mogelijk te voorkomen dat men sen een tweede en nog meer honden nemen. Financieel zal de belasting verhoging voor de gemeente niet veel Binnenkort is dat niet meer nodig want de gemeenteraad ging unaniem akkoord met het voorgestelde bevei ligingsplan. Uiteraard werd niets be kend gemaakt over de wijze waarop 'dat wordt uitgevoerd. Bouwplannen Tijdens de gemeenteraadsvergade ring werd verder besloten om een ar tikel 19 procedure te starten om J. D. Dane uit Oosterland in de gelegen heid te stellen zijn winkelpand via een verbouwing uit te breiden met de voormalige brandweergarage in het centrum van het dorp die nij heeft aangekocht. Zoals bekend wordt mo menteel op het industrieterrein te Oosterland een nieuwe brandweerga rage gebouwd. Het beroepschrift van Th. Haring uit Rotterdan werd ongegrond ver klaard. Zoals eerder werd gemeld diende de Rotterdammer dat in om dat de gemeente Duiveland weigerde hem vergunning te geven voor het bouwen van een terras-overkapping bij zijn recreatiewoning op de Salva- torhoeve te Ouwerkerk. Met de onge- grondverklaring van het beroep schrift handhaafde het gemeentebe stuur zijn afwijzing. touni schrijft niet pleiten voor ge weld en dat hij alleen gevangen geno men is wegens de vreedzame uitoefe ning van zijn recht op vrijheid van meningsuiting. Voor Chang Ui Gyun uit Zuid-Korea kan deze maand ook geschreven worden. Deze 38-jarige uitgever zit een straf uit van acht jaar op grond van de nationale veilig heidswet. Hij zou een Noord-Ko- reaanse spion zijn, maar volgens Am nesty International is hij gevangen gezet wegens het praten met Noord- Koreanen over de hereniging van Ko rea. Hij werd vijfentwintig dagen volstrekt afgezonderd gevangen ge houden en is ook ernstig gemarteld. Niets bij zijn proces ondersteunde de aanklacht dat hij opgetreden zou zijn kis spion voor Noord-Korea. Op tnaandagavond 27 november vindt de perste schrijfavond plaats in de voor malige huishoudschool aan het Jan- newekken te Zierikzee, aanvang 19.00 uur. ZIERIKZEE Zangdienst In de Gasthuiskerk te Zierikzee is er zondag 26 november een zang- dienst, die om 18.30 uur begint. De sa menzang begint om 18.20 uur, terwijl de kerk 20 minuten eerder open gaat. Medewerking wordt verleend door het Hervormd Kerkkoor Zierikzee en organist Mar van der Veer. In deze dienst staat niet de preek centraal, maar geeft ds N. de Boo na een schriftlezing kort tekst en uitleg. Tij dens de dienst wordt het thema Hei lig is zijn naam belicht. ANBO Beentjes van de vloer voor de Zie- rikzeese leden van de Algemene Ne derlandse Bond voor Ouderen. In plaats van de gebruikelijke thema middag wordt donderdag 30 novem ber een dansmiddag gehouden. Deze dansmiddag die wordt aangeboden door dans- en balletschool Kramer in 't Vrije staat in het teken van dansen als de veleta, de wals, kruispolka en foxtrot. Deze „swingende" middag begint om 14.00 uur, de zaal gaat een half uurtje eerder open (13.30 uur). Als warming-up voor dit dansgebeu- ren biedt dansschool Kramer de be langstellenden een kopje koffie aan, terwijl er in de pauze dansde- monstraties worden gegeven. BRUINISSE Veilig Verkeer Nederland Het leuke met het leerzame vereni gen. Dat was gisteren, donderdag, de opzet van Veilig Verkeer Nederland toen ze op de openbare basisschool De Meerpaal een poppenkastvoor stelling brachten. „Op een speelse wijze de kinderen met het verkeer in aanraking brengen", lichtte mevrouw A. J. Kleine-Piening uit Kamperland toe. „De kinderen op een speelse ma nier kennis laten maken met het ver keer, ze er op wijzen wat veilig is en Advertentie 704 verschillende gordijnstoffen vindt u inde kollektie bij 't lange uus interieurvormgeving die zich onderscheidt van anderen havenpark 26-28 zierikzee 01110-13727 wat beslist niet gedaan moet worden op straat of op de stoep. Dat is wat we op een leuke, maar vooral voor de jongeren begrijpelijke manier over willen brengen" vertelt mevrouw Kleine-Piening van Veilig Verkeer Nederland groep Kamperland. Met een poppenkastvoorstelling treken ze langs de Zeeuwse scholen om de jeugd de fundamentele leefregels van het verkeer bij te brengen maar ook waar het spelende kind vaak in de fout gaat. Herkenbare situaties zoals die dagelijks voorkomen en waaraan bijna iedereen gewens is zonder die te herkennen als gevaarlijk. Via het poppenspel kwamen die situaties aan het licht en de kinderen van de groe pen één tot en met vier reageerden spontan als er foute dingen in het ver keer gebeurden. Het verkeersspook probeerde de kinderen steeds op het verkeerde.been te brengen, maar Jan Klaasen kon in samenwerking met de kinderen het spook steeds overwin nen. In dat poppenspel kwamen steeds allerlei verkeerssituaties voor zoals technische uitrusting van de fiets maar ook verkeersgedrag, het niet fietsen op de stoep of spelen op straat. Daan de Rijke, secretaris van de WN afdeling Duiveland, sprak er z'n vreugde over uit dat de doelgroep jeugd op een zo speelse wijze leert ove de gevaren die in het verkeer loe ren, in situaties die ze elke dag tegen komen. Op school De Meerpaal had den de kinderen al projekten ge maakt over het verkeer zoals een ver keersplein met straten en huisjes en verkeersborden gemaakt. GRIJPSKERKE Jubileum Esti De Tbekomst, de fabriek voor gevelelementen in Grijpskerke viert op 1 december het 55-jarig bestaan van het bedrijf. opleveren. Bovendien is Duiveland een van de weinige gemeenten waar nog geen progressief tarief geldt voor meerdere honden". PvdA en WD bleven tegen. Het collegevoorstel werd dus met de krappe meerderheid van een stem aangenomen. Het hondenbelasting tarief voor mensen die een kennel hebben blijft gehandhaafd op 250 gulden per jaar. Het verzoek om een aanvullende subsidie van de stichting Vervoer Be oefenaars Gehandicapten Sport Schouwen-Duiveland werd door alle raadsleden positief beoordeeld. De stichting heeft 3000 gulden extra no dig om het vervoer van gehandicap ten op Schouwen-Duiveland naar sportzalen ook de laatste drie maan den van dit jaar te kunnen blijven doen. De gemeente Duiveland subsi dieerde de stichting al enkele jaren met 100,- per jaar plus drie cent per inwoner. Met algemene stemmen werd besloten hieraan dit jaar nog eens 10 cent per inwoner toe te voe gen. NU BIJ DE BOEKHANDEL! Omdat dit jaar door woningcorpo raties minder vaak dan werd ver wacht een beroep is gedaan op de pot stads- en dorpsvernieuwing van de gemeente Duiveland, besloten de raadsleden de gelden in deze pot an ders te verdelen. Van het onderdeel woningcorporaties werd 2000 gulden overgeheveld naar de onderdelen par ticuliere woningverbetering en de verwerving, verbetering en sloop van panden. Reneaae Geschenkenhuis Hoogerhuis, Hogezoom ZOO Burgh-Haamtfede Geschenkenhuls Goudzwaard. Noordstraat 33 Nieuwerkerk Boekhandel S J de Feller. Stekelstraat 6 Brulnlaae Novalu*-Braber. Korte Rmg 18, Muziekcentrum Brumisse. Kerkstraat 14 Zierikzee Boekhandel Volken, Havenplein 5. Boekhandel De Vnes, Havenplein 14. Boekhandel AKO. Appelmarkl 8. De Zeeuwse Boekhandel en UI1geveri|. Korte St Janstraat 17 FOTOBOEK SCHOUWEN-DUIVELAND IS EEN UITGAVE VAN DRUKKERIJ LAKENMAN i OCHTMAN BV Jannewekken 11 Zierikree Telefoon 01110-1BSS1 f Hel«o<o»oe*r"Ua"''OPe> verWi|9BB!"-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4