Verkiezingen steken kop op tijdens begrotingsraad 'We zijn samen gekomen en nu gaan we ook weer tegelijkertijd weg' lievanse Verkoop Reparatie Kruiswerk Commisie- vergadering midden- en kleinbedrijf Westerschouwen Bezetting vuurtoren ter sprake tijdens commissie vergadering ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 24 november 1989 Nr. 24650 3 Commandant en ondercommandant verlaten Bronwse brandweerkorps •0 TECHNISCH INSTALLATIE BURO Elektrische apparaten Televisie - Video HiFi - Huishoudelijk enz. 01114-1368 - 01119-1634 Aan de lauwe reacties vanuit de le denvergadering was het niet te mer ken, maar de Kruisvereniging Schouwen-Duiveland staat roerige tijden te wachten. Het gros van de kleine zo ingeburgerde ivijkgebouw- tjes wordt afgestoten en maakt plaats voor vijf moderne goed geou tilleerde centra. Daarnaast heeft de eilandelijke kruisvereniging op last van rijksplannen een eerste aanzet gegeven tot het opgaan in groter ver band. Die twee dingen samen maak ten van de algemene ledenvergade ring min of meer een historische bijeenkomst. En hoewel de vergade ring deze keer zeker niet slecht be zocht werd, waren de reacties zeer lauw. Slechts één van de aanwezigen zag in de opheffing van de wijkge- bouwen reden om zijn bezorgdheid te uiten. De overigen lieten de voorne mens gelaten over zich heen komen. Wetend, dat er weinig aan te veran deren is. Voorzitter De Jonge gaf dui delijk aan, dat de kruisvereniging niet anders kan doen dan zakelijk in te springen op maatschappelijke ver anderingen. Wat dat betreft is er wei nig plaats voor sentiment. En hoewel De Jonge aangaf daarvoor ivel oog te hebben, moest ook hij constateren dat die sentimentele gevoelens het toch verliezen van de financiële rea liteit. De kruisvereniging heeft een uitvoerige inspraakronde gehouden. Alle afdelingen in de regio - de zoge naamde contactcommissies - zijn ge hoord en hebben hun zegje kunnen doen. Tijdens de ledenvergadering (de vereniging telt meer dan 8000 le den: slechts een handjevol geeft acte de présence) hebben alle leden zich ook kunnen uitspreken. Dat is niet gebeurd en eigenlijk is dat opmerke lijk. Want de veranderingen zijn toch van een dusdanige omvang, dat het iedereen aangaat. Desalniettemin heeft het bestuur de knoop moeten doorhakken en moet ze voor de ko mende jaren alle vertrouwen en mo gelijkheden krijgen de nieuwe opzet te realiseren. De ervaring leert, dat pas op het moment dat de gebouw tjes gaan verdwijnen (over ruim drie jaar) de kritiek los zal barsten. Maar ja, eens ben je te laat. AvdW BROUWERSHAVEN - Ruim 26 jaar geleden werd het korps Brouwershaven ver sterkt met twee nieuwe brandweerlieden. Piet Smalheer en Rinus van der Weele. Tij dens het werk voor de brandweer groeide hun vriendschap tot een zo hechte band dat kortgeleden zelfs bleek dat zij al een poos eikaars brandweerlaarzen droegen. „Toen we de spullen verhuisden naar het tijdelijke brandweeronderkomen aan de Oude Ha ven bleek dat ik de linkerlaars van Rinus droeg en Rinus al meer dan een jaar die van mij". In januari 1976 werd Smalheer commandant en Van der Weele ondercommandant van het Brouwse brandweerkorps. Op een januari 1990 stoppen ze beiden met hun werkzaamheden voor de brandweer. „We zijn samen gekomen en nu gaan we ook tege lijkertijd weer weg". Smalheer nog drie jaar brandweer commandant kunnen blijven en Van der Weele is 50 jaar. Als gewone brandweerman zou hij nog vijf jaar en als (nieuwe) commandant zou hij nog tien jaar bij de brandweer mogen blijven. ,,We hebben het gevoel dat voor de brandweer een tijdperk is af gesloten en zien het niet zitten om nu persé te blijven zitten tot je een oude vent bent. We hebben er alle vertrou wen in dat binnen het Brouwse brandweerkorps jongere brandweer lieden zijn met capaciteiten om het korps te leiden op de manier die te genwoordig verreist is". Over wie dat gaan worden willen beide brandweerlieden nog niets kwijt. ,,De namen circuleren al op het stadhuis te Brouwershaven maar ze worden pas over een paar weken bekend gemaakt. In elk geval voor een januari". Het vertrek van Smal heer en Van der Weele houdt tevens in dat er twee nieuwe brandweerlieden voor het Brouwse brandweerkorps nodig zijn. „De Brouwse brandweer omvat altijd 30 mensen. Vijftien in het korps Dreischor en vijftien in het korps Brouwershaven". De keerzijde van het werk hebben beide brandweerlieden ook genoeg ondervonden. De confrontatie met de slachtoffers van een ongeval of brand. „Dat veroorzaakt soms een beeld dat je lang bij je houdt. Som mige brandweerlieden kunnen er he lemaal niet tegen. Die moet je het ook niet laten doen vind ik", aldus Smalheer. „Naam van Reformatorische Unie ivordt prijsgegeven Achterban Achter vele vragen die het CDA het college had gesteld bleek een filoso fie schuil tegaan. De vragen warer. tijdens openbare fractievergaderin gen over de algemene beschouwingen door de achterban aangedragen en door de fractie overgenomen. Een strategie door het CDA volgens me vrouw Bij de Vaate-Rozendaal ook in de toekomst wil blijven volgen. DEN HAAG - Minister Tbr Beek van defensie betreurt de gang van za ken rond een prestatieloop voor ma rinemensen waarbij de derde-prijs winnaar de marinevrouw Katinka Wiltenburg haar prijs niet kreeg uit gereikt. Dit bleek uit antwoorden van de minister op vragen van de VVD-fractie in de Tweede Kamer. Volgens Tbr Beek was de weigering weliswaar in overeenstemming met de KNAU-reglementen omdat er slechs drie deelneemsters waren aan de prestatieloop in de categorie „da mes 10 kilometer", maar dit was niet aan de deelneemsters meegedeeld. Advertentie De brandweerlieden van het korps Brouwershaven hebben elkaar altijd goed kunnen opvangen wanneer ze schokkende dingen moesten meema ken. „Als het erg is geweest gaan we na afloop altijd bij elkaar zitten in de brandweergarage. Dan laten we een pot koffie aanrukken en gaan er uit voerig over praten. Want als je dat niet doet, als je je ervaringen moet opkroppen kun je het niet verwer ken. Misschien zou het goed zijn als brandweerlieden bij grote calamitei ten professionele hulp kregen. Want sommige dingen zijn moeilijk te ver werken. Daar ben je een poos mee be zig". Vertrouwen Vanaf een januari is dat allemaal verleden tijd voor Smalheer en van der Weele. Dan rukt het brandweer korps vaft'Brouwershaven uit zonder hen. „We hebben alle vertrouwen in ROTTERDAM - Binnen enkele ja ren zullen alle tankwagens in Neder land zijn voorzien van een „damp- retourinstallatie", waarmee benzine dampen die vrijkomen bij het laden en lossen kunnen worden opgevangen en teruggeven aan het depot waar het laden of lossen plaatsvindt. Dat ver wacht directeur G. Kabel van het Rot terdamse bedrijf Tiro Thnker Service. BURGH-HAAJYISTEDE - De com missie midden- en kleinbedrijf van Westerschouwen vergadert op don derdag 30 november in het gemeente huis te Burgh-Haamstede. Het re creatie-overleg tussen gemeente en provincie komt tijdens de vergade ring aan de orde. Ook de voortgang rapportage over attractief perspec tief en centrumstudie Renesse staat op de agenda. De openbare vergade ring begint om 15.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE - De bezet ting van de vuurtoren in Wester schouwen komt aan de orde tijdens de openbare commissie-vergadering algemene en bestuurlijke zaken in het gemeentehuis te Burgh-Haam stede. De vergadering wordt gehou den op woensdag 29 november en be gint bm 16.00 uur. Een ander punt op de agenda van de vergadering is de naamgeving van de wegen bij zeebad Nieu w-Haamstede. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF De twee scheidende brandweerlieden De reden voor dat afscheid zijn de veranderingen die de afgelopen jaren zijn ontstaan binnen het werk van brandweerlieden. „Die veranderin gen zijn zo ingrijpend dat als het wa re een nieuw tijdperk is aangebro ken". Een tijdperk waarin het werk van brandweerlieden volgens beide brandweermannen steeds meer van zijn vrijwillige karakter verliest. „Het is natuurlijk nog steeds vrij- Smalheer (r) en Van der Weele. (Foto: willigerswerk. Maar door alle cursus sen en oefeningen waaraan men moet deelnemen krijgt het steeds meer een professioneel karakter. Het vergt steeds meer vooropleiding en intel lectuele capaciteiten om al die kennis te kunnen opnemen. En er gaaf ook steeds meer tijd in het brandweer- werk zitten. Vroeger stond het woord vrijwillig bij de brandweer nog met grote letters geschreven. Maar door op van Houdt). de specialisaties die tegenwoordig nodig zijn begint het werk van een brandweerman meer op dat van een beroepskracht te lijken". Van der Weele en Smalheer hebben daar wel begrip voor. Maar ze voelen er zich niet meer zo bij thuis. „We la ten die specialisaties graag over aan jongeren binnen het Brouwse brand weerkorps". Met zijn 57 jaar zou ZIERIKZEE - „Dit college van b en w werkt bijzonder constructief en plezierig samen met respect voor eikaars opvattingen. Als college-lid en collegiaal bestuurder is mijn belangrijkste wens de komende raadsperiode met hetzelfde college de Zierikzeese gemeenschap te mogen dienen". Deze toekomstwens, geuit door de leden van het college was voldoende voor het ontstaan van een verkie zingsvonkje binnen de Zierikzeese gemeenteraad. L. J. van Gastel vroeg zich af of de wat raadselachtige woorden van Van der Wekken betekende dat er een col lege zonder VVD zou komen. Aanleiding voor het onstaan van dit verkiezingsvonkje was de vraag van het CDA wat burgemeester en wethouders komend jaar graag zou den willen bereiken. Zowel burge meester mr J. J. P. M. Asselbergs als de wethouders L. J. van Gastel, J. Groen en P. de Rijke hadden die vraag beantwoord met de wens om ook na de verkiezingen samen verder te mogen gaan. Kwinkslag waarschijnlijk ook door andere insi ders zal zijn gemaakt, leverde van de zijde van Van der Wekken een nogal heftige reactie op omdat hij dergelij ke bewoordingen niet gebruikt had. „U moet de zaak niet op z'n kop zet ten, u hebt het zo gesteld" aldus de PvdA-er. Collega-wethouder P. de Rij ke kon niet nalaten om te melden dat hij blij was niet op deze stelling te zijn ingegaan. We zullen volgend jaar W. F. Sprengelmeijer (RU):Algeme ne Beschouwingen moeten geen vra genuurtje worden wat anders verzinnen anders wordt het kinderspel" aldus De Rijke. Na zeventien k,eer deelgenomen te hebben aan de algemene beschou wingen, was het nu voor het laatst dat de Reformatorische Unie bij de behandeling van de begroting aan wezig was. De nieuwe kieswet be paalt volgens RU-vertegenwoordiger W. F. Sprengelmeijer dat plaatselijke politieke groeperingen bij de Kamer van Koophandel geregistreerd die nen te staan en dat hun bestaan ook notarieel moet zijn vastgelegd. Om die reden wordt bij de komende ge meenteraadsverkiezingen de naam RU prijsgegeven en zullen SGP, RPF en GPV weer onder hun eigen naam aan deze verkiezingen deelnemen. RU-vertegenwoordiger Sprengel meijer merkte naar aanleiding van de ruim tachtig vragen die het CDA het college had gesteld op dat de Al gemene Beschouwingen geen vragen uurtje moeten worden. Het stak de voerder D. van der Wekken aanlei ding om namens zijn partij ook een wens op tafel te leggen. „De wens van de Partij van de Ar beid is goede verkiezingen. Dat zou eventueel kunnen betekenen dat uw wens om met hetzelfde college verder te gaan weieens niet in vervulling zou kunnen gaan" orakelde de sociaal democraat. WD-wethouder L. J. van Gastel preciseerde deze wat raadsel achtige uitspraak van Van der Wek ken door te stellen dat die goede ver kiezingen zoals de PvdA dit ziet wellicht een college zonder deelname van de WD inhoudt. De wethouder vond het des te meer verbazingwek kend omdat de PvdA-wethouder eveneens de wens tot een verdere sa menwerking van het huidige college na de verkiezingen had bepleit. Die kernachtige constatering die Voor mevrouw M. A. Bij de Vaate- Rozendaal die tijdens de behandeling van de begroting in het Stadhuis na mens het CDA sprak was dat aanlei ding om schertsend op te merken dat er voor het college eigenlijk geen ver kiezingen behoeft te komen. Deze kwinkslag was voor PvdA-woord- D. v. d. Wekken (PvdA) wenste goede verkiezingen, die weieens zouden kunnen betekenen dat de wens van het college om samen verder te gaan niet in vervulling zal gaan. M. A. Bij de Vaate-Rozendaal (CDA) wil ook in de toekomst de stem van de CDA-achterban laten doorklinken bij de Algemene Beschouwingen. De- 'ze keer resulteerde de invloed van de achterban in een groot aantal vra gen. vertegenwoordiger van klein rechts dat datzelfde CDA maandagavond tijdens de raadsvergadering ge vraagd had haar de herbestra- tingsplannen voor het Vrijpoortje. Een soortgelijke vraag had hij eerder in een commissievergadering aan de orde gesteld. Wethouder De Rijke on derscheidde wel duidelijk enig ver schil omdat het CDA het college had gevraagd of die herbestrating nog voor de Kerstvakantie kon worden uitgevoerd. Een onmogelijke zaak, maar wel wordt geprobeerd deze her bestrating voor of tijdens de herin richting van het Havenplein mee te nemen. de jongeren die het dan moeten doen". Naar verwachting wordt in de eerste maand van het nieuwe jaar ook officieel afscheid genomen van beide brandweerlieden. Dat aantrekken van nieuwe brand weerlieden blijkt niet meer zo ge makkelijk te gaan als in de tijd dat Smalheer en Van der Weele bij het korps kwamen, zo blijkt uit hun ver halen. „Vroeger was het vanzelfspre kend dat je als jongen zijnde bij de sport én bij de brandweer zat. Je werd gewoon gevraagd en dan ging je. Afhankelijk van zijn beroep bracht iedere brandweerman zijn eigen des kundigheid mee. Een timmerman wist hoe een houten gebouw geblust moest worden en een boer wist waar op eerst gelet moest, worden bij het blussen van een boerderij. Tegen woordig wordt er bij het zoeken naar een nieuwe .brandweerman vooral op gelet of hij kan leren. Aan de ene kant is dat goed natuurlijk omdat de brandweer de kennis in huis moet hebben om calamiteiten met gevaar lijke stoffen te kunnen aanpakken. Maar het begint ook steeds meer op een beroepsaangelegenheid te lij ken". Smalheer en Van der Weele houden heel wat herinneringen over aan hun periode bij de Brouwse brandweer. „De grootste en moeilijkste brand die we hebben meegemaakt was na tuurlijk die bij meubelhuis Paauwe in Zonnemaire. Daar stonden we machteloos tegenover". Smalheer herinnert zich nog goed hoe die brand werd gemeld als 'een brandje aan de Zuidweg'. „Het was tussen de middag, we zaten te kaarten in de kantine toen die melding binnen kwam. Het was een van de voorbeel den dat je als brandweerman nooit staat kunt maken op een brandmel ding. De ene keer is het sterk over dreven en de andere keer lijkt het een klein brandje en dan kom je voor zo iets te staan als toen bij Paauwe". Eenmaal begonnen met het opha len van herinneringen komt de ene na de andere brand weer tevoorschijn in het geheugen van de commandant en ondercommandant. „Die brand in die sleepboot op de Grevelingen. Daar zat 32 ton olie in. We zijn van 's mor gens 11.00 uur tot 's avonds 18.00 uur bezig geweest met blussen". Smal heer: „Mijn eerste brand als comman dant was in een supermarkt in Den Osse. De brandhaard was een koel kast met gasflessen die een voor een ontploften. Het leek wel of het weer oorlog was". Kik Na 26 jaar krijgen Smalheer en Van der Weele nog steeds een kik als er brandalarm is. „Er wordt wel eens gezegd dat elke brandweerman een pyromaan is. Hoewel niet letterlijk zit daar toch wat in. Een brandmel ding veroorzaakt altijd een zekere opwinding die zich gaat ontladen. Maar ik denk dat dat niet alleen het geval is bij brandweermensen. Dat zie je aan de grote hoeveelheden nieuwsgierigen die altijd komen kij ken bij een brand. Men vindt het een sensatie". Advertentie De nieuwe Suzuki Swift GLX. Raaazend mooi. Al vanaf f22,595,- (eid alleveringskosten) AUTOBEDRIJF ISTA OOSTERLAND - 01114-1495 AMSTELVEEN - De Ziekenfonds raad heeft ingestemd met het advies, de mogelijkheden voor intensieve thuiszorg op kosten van het zieken fonds uit te breiden. Hiermee is een bedrag van 100 miljoen gulden per jaar gemoeid. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee: postbus 1, 4300 AA Zierikzee: telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 18.00 uur: 01110-16551 of 01113-1766. Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0.80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) 1 6,60. Contracttarieven op aanvraag, De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3