PvdA pleit voor instellen commissie cultuurbeleid VVD en CDA: pleitbezorgers voor regionale Milieudienst WATERSTANDEN DEURLOO BV. Voor naar deurloo Protestbrief gemeenten 2 Cultuurgebeuren vergt bredere opzet dan alleen praten over Concertzaal ZIERIKZEE - Een commissie cultuurbeleid, samenge steld uit raadsleden en niet-raadsleden die meer inhou delijk over het cultuurbeleid kunnen spreken dan dat nu in de commissie Concertzaal mogelijk is. Deze wens uitte de Zierikzeese PvdA-fractie tijdens de behandeling van de begroting voor 1990. De kritiek van de sociaal-demo craten op het beperkte werkveld van •de commissie Concertzaal is niet nieuw. Ook dit jaar kaartte de PvdA de taak van de commissie Concert zaal aan door te stellen dat „via deze commissie cultuuruitingen in de Con certzaal mogelijk moeten worden ge maakt die breder en pluriformer zijn dan wat momenteel het geval is". Mo menteel wordt de Concertzaal vooral gebruikt voor de voorstellingen van Uit in Zeeland, de jaaruitvoering van Kunst en Eer en meer van dergelijke wat grotere evenementen. De PvdA pleit al jarenlang voor een meer mul tifunctioneel karakter van de Con certzaal. Niet geschikt Over die multifunctionele functie van de Concertzaal merkte burge meester mr J. J. P. M. Asselbergs op dat in de commissie Concertzaal de conclusie was getrokken dat deze niet geschikt is als multifunctioneel on derkomen. De suggestie van een bre der samengestelde commissie Cul tuurbeleid achtte burgemeester As selbergs zeker zinvol. „Persoonlijk meen ik dat de zeer beperkte taakstelling het werken van de com missie Concertzaal bemoeilijkt" al dus Asselbergs. Ook de in de maak zijnde subsidie regeling voor beeldende kunstenaars leverde vanuit met name de PvdA vragen op. Deze had in eerste instan tie moeite gehad met de voorwaarde dat alleen Zierikzeese kunstenaars die in het adressenbestand van de Zeeuwse Culturele Raad zijn opgeno men, in aanmerking komen voor deze regeling. De argumenten van het col lege om deze voorwaarde te handha ven hadden die bezwaren weggeno men. Hoe die aankoopregeling er exact uit komt te zien kon het college op dit moment nog niet mededelen omdat een definitief voorstel op later tijd stip aan de raad zal worden voorge legd. Wel bleek uit de woorden van wethouder J. Groen dat er voor deze regeling maximaal 2500,- beschik baar zal zijn. Brogum The continuing story of Brogrum, oftewel het verhaal waaraan nooit een einde komt. Ook bij de behande ling van de begroting voor '90 kwam deze jeugdsoos herhaaldelijk ter sprake. Met name RU-vertegenwoor- diger W. F. Sprengelmeijer ging uit gebreid in op de financiële perikelen (exploitatietekorten) van Brogum. De Steeg De opmerking van het college dat het zorg baart dat het exploitatiete- kort van Brogum een structureel ka rakter krijgt was voor Sprengel meijer reden om donderdagmiddag uitgebreid op deze kwestie in te gaan. De RU-vertegenwoordiger bleek moeite te hebben om de houding van het CDA jegens Brogum te kunnen vatten. Aan de hand van een recensie van het optreden van Kamagurka in Brogum stelde Sprengelmeijer het onbegrijpelijk te vinden dat het CDA achter dergelijke activiteiten staat. Te duur „Kijk het is nooit mijn bedoeling geweest om Brogum de nek om te draaien, maar Brogum is gewoon te duur. Bij de aankoop en de verbou wing van de Brogum-boerderij heb ik de bui al zien hangen" aldus de verte genwoordiger van klein rechts, die voorstelde dat Brogum naar een an dere en minder dure locatie zou om- Mocht de Brogum-boerderij leeg komen dan had Sprengelmeijer een alternatief. Discotheek De Steeg, die volgens Sprengelmeijer een bron van ergernis en overlast is voor omwonen den zou daar ondergebracht kunnen worden. Die overlast is volgens Sprengelmeijer niet te wijten aan .na latigheid van de exploitant. Spren gelmeijer plaatste De Steeg op gelijk niveau met milieuhinderlijke bedrij ven als De Betoncentrale, transport bedrijf Van der Wekken en de firma Groenleer^ die naar het industrieter rein zijn verplaatst, cq wordt ver plaatst. Volgens de RU-vertegen woordiger zou de exploitant van De Steeg graag naar elders gaan. De PvdA-fractie vond het geen goe de zaak dat telkenmale het voortbe staan van Brogum aan de orde werd gesteld. Niet alleen voor het bestuur van deze jeugdsociëteit alswel voor de subsidiegevers zijn die sombere berichten geen stimulans. De sociaal democraten stelden dan ook voor om na te gaan welke structurele maatre gelen geschikt zijn om de problemen te lijf te gaan. Het standpunt van Sprengelmeijer over Brogum ontlokte zowel bij bur gemeester Asselbergs als bij wethou der De Rijke enkele „gekruide" op merkingen. Vage klachten over overlast door bezoekers van De Steeg kunnen volgens burgemeester Assel bergs niet worden gehonoreerd om dat de gemeente dan geen poot heeft om op te staan. Alleen dan wanneer er processen-verbaal zijn opgemaakt kan het gemeentebestuur ingrijpen door de ontheffing om tot 04.00 uur geopend te zijn, in te trekken. Assel bergs merkte daarbij op dat ook ge dacht moet worden aan de belangen van de ondernemer. Asselbergs wees Sprengelmeijer erop dat hij als be stuurder de zaken realistisch moet bezien en moet weten wat wel en wat niet naar buiten toe kan. Dit omdat het anders op stemmingmakerij zou lijken. Ik onderschat niets, ik schat het alleen beter in dan u" sneerde de burgemeester naar aanleiding van de opmerking van de RU-man dat hij de overlast van De Steeg onderschatte. Moeite „Ik weet niet wat ik met zo'n man moet. Ik dacht dat hij makelaar in discotheken was. Hij had bijna al za ken gedaan" omschreef wethouder De Rijke zijn gedachten over Spren gelmeijer. De Rijke merkte nog eens op dat hij zich bij herhaling heeft uit gesproken voor het openhouden van Brogum, maar niet tot elke prijs. Vol gens de wethouder jeugd- en jonge renwerk ziet het financiële plaatje van Brogum er nu goed uit. Manhuisstraat Laat er maar eèns een onderzoek komen naar de kosten van oudbouw (verbouwing van het schoolgebouw in de Manhuisstraat) en die van nieuwbouw. Zo bepleitte het CDA naar aanleiding van de ontwikkelin gen rond het gebouw in de Man huisstraat. Dit oude schoolgebouw, waar nu onder andere de Zeeuwse Dag- en Avondscholengemeenschap is ondergebracht zou na de over dracht van het gebouw door de dienst der domeinen aan de gemeente dienst moeten gaan doen als sociaal- cultureel centrum. Met name de financiële consequen ties hiervan waren voor de vier frac ties donderdagmiddag aanleiding om hierop nader in te gaan. Met name het alternatief, de vroegere Prinses Juli- anaschool aan het Jannewekken werd aangehaald. Volgens wethouder J. Groen is deze school met zo'n tien lokalen vol wanneer de onderwijs voorzieningen die nu in de Man huisstraat zijn ondergebracht naar de school aan het Jannewekken worden verplaatst. Voor het CDA is het dan ook zaak om uit te zien naar andere locaties waar verenigingen en clubs onderge bracht kunnen worden. Om die reden pleitte mevrouw M. A. Bij de Vaate- Rozendaal dan ook voor een lijst van leegstaande schoolgebouwen en - lokalen en andere ruimten. De PvdA pleitte ervoor dat nagegaan wordt of het complex in de Manhuisstraat, wanneer het geen sociaal-cultureel centrum wordt, wellicht een woon functie (zoals De Mossele) kan krij gen. Hierover zal contact met Beter Wonen en de dienst der domeinen op genomen worden opgenomen. Daar naast zal ook een vergelijking wor den gemaakt tussen de kosten van nieuwbouw (in bij voorbeeld Poort ambacht 9) en het prijskaartje dat aan het opknappen van het gebouw in de Manhuisstraat hangt. Welke oplossing er ook wordt gekozen, het gaat volgens wethouder Groen hoe dan ook geld kosten. De vroegere Prinses Julianaschool aan het Jannewekken wordt door de Zierikzeese raad gezien als een goed alterna tief van het gebouw aan de Manhuisstraat, maar voldoende ruimte heeft deze school niet om alle verenigingen op sociaal-cultureel en educatief terrein te huisvesten. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF ROTTERDAM - Voorzitter Kam- minga van de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf pleit voor de komst van de commissaris in het Midden- en Kleinbedrijf (MKB). Deze commissarissen (het liefst ex-onder nemers)-zouden vooral een gewichti ge rol kunnen spelen bij het leggen van contacten die met name voor jon gere ondernemers van belang zijn. VEENDAM - Als de gemeenteraad van Veendam instemt met de plannen voor een opvangcentrum voor 275 asielzoekers aan de Greihoek in Veendam, zullen bewoners van deze wijk de gemeente de rekening pre senteren. Uit vrees voor waardever mindering van hun huizen zal een aantal bewoners schadeclaims bij de gemeente indienen. Zierikzeese college koestert bedenkingen ZIERIKZEE - ,,-Als een milieudienst in groter verband nu niet haalbaar is, waarom wordt er dan niet nagegaan of een voorloper van zo'n dienst niet mogelijk. Bij een sa menwerkingsverband komt er geld beschikbaar dat ge bruikt kan worden voor het in huis halen van de beno digde kennis". De Zierikzeese liberaal J. J. Geleijnse bleek tijdens de behandeling van de begroting voor 1990 evenals de Christendemocraten duidelijke voordelen aan zo'n gemeenschappelijke aanpak te zien.. Het milieu kwam tijdens deze mid dagzitting op verschillende wijze aan de orde. Behalve de discussie over het tot stand komen van één milieudienst voor Schouwen-Duiveland, kwamen ook de sanering van de Zierikzeese haven en de nagenoeg lege pot voor de verplaatsing van milieuhinderlij ke bedrijven aan de orde. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Zierikzee Roompot Buiten Bruinisse Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 25 november 01.20 150 07.30 -113 13.35 138 19.40 -134 26 november 02.05 154 08.10 -117 14.20 146 20.20 -131 27 november 02.40 157 08.40 -121 15.00 153 20.50 -128 25 november 00.00 147 06.25 -104 12.20 135 18.35 -128 26 november 00.35 153 06.50 -111 12.55 145 19.10 -128 27 november 01.15 158 07.25 -118 13.30 154 19.40 -126 25 november 01.20 160 07.35 -119 13.35 148 19.45 -141 26 november 02.05 164 08.05 -124 14.20 155 20.20 - 140 27 november 02.45 167 08.40 -130 15.00 162 20.50 -138 25 november 01.30 169 07.35 -124 13.45 156 19.50 -147 26 november 02.05 174 08.10 -130 14.20 166 20.25 - 145 27 november 02.45 178 08.45 -135 15.00 174 21.00 -143 De VVD, die (evenals de andere fracties) het college in zijn algemene beschouwingen had gevraagd of een gemeente wel in staat is om de mi lieuproblematiek doeltreffend te lijf te gaan en of het niet veel beter zou zijn dat er voor Schouwen-Duiveland één milieudienst zou komen, kreeg niet veel steun van het college. Reeds in zijn schriftelijke beantwoording op deze vraag had het college laten weten oprdit moment om tal van uit eenlopende redenen weinig te voelen om de Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland uit te bouwen naar een ge zamenlijke milieudienst. Daarbij is Schouwen-Duiveland met een relatief geringe milieube lasting volgens het college ook niet geeigend om er een volledig geoutil leerde milieudienst op na te houden. Ook tijdens de behandeling van de begroting hield wethouder P. de Rij ke voet bij stuk om eerst binnen de reinigingsdienst de zaken op een rij tje te zetten. Te volgend Zaken als milieubeheer en afval verwerking zijn zaken waarover eerst in een commissie gesproken moet worden, alvorens deze in het bestuur van de Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland aan de orde worden gei steld. Volgens de Zierikzeese PvdA- fractie voert de gemeente te veel een volgend beleid. Voor het college kun nen dergelijke kwesties in de com missie publieke werken ter discussie worden gesteld. PvdA-woorvoerder D. van der Wekken merkte in dit ver band op het niet te begrijpen dat de Advertentie Springtij: 30 november Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 VVD-raadslid J. J. Geleijnse bleek tijdens de behandeling van de begro ting en voorstander van een milieu dienst op Schouwen-Duiveland te zijn. andere fracties (CDA,RU en VVD) zo lang moesten nadenken over het ver lenen van subsidie aan de Zeeuwse Milieufederatie, opsteller van het rapport over Huisafval. De pot voor de verplaatsing van mi lieuhinderlijke bedrijven blijkt na genoeg leeg te zijn. Geprobeerd zal worden in geval een onvoorziene mee vallers zijn deze pot wat aan te vul len. Iets dat ook geldt voor de reserve herbestratingen. In dit verband pleit te hét CDA ervoor om voor de ver schillende reserves voor milieuzaken tot een grote pot samen te voegen- Een suggestie die door het college na der zal worden bezien. Sanering De sanering van de havens heeft in IZierikzee enige vertraging opgelo- jpen. Voor het CDA was dat donder dagmiddag reden om naar de oorzaak •van deze vertraging te vragen. Vol- Igens wethouder P. de Rijke is die ver traging niet zozeer te wijten aan de Tjaggerwerkzaamheden zelf maar aan bet opslaan van de vervuilde bag gerspecie bij Hansweert. Dit heeft een vertraging van zo'n zes weken op geleverd. De gemeente Zierikzee heeft er op aangedrongen dat deze werkzaamheden voor het toeristen seizoen in 1990 afgerond zullen zijn. Voor CDA-woordvoerder mevrouw M. A Bij dc Vaate-Rozcndaal is het wel zaak dat de beheersmaatregelen (ge bundeld in een preventieplan) rond zijn wanneer de Zierikzeese havens weer schoon zijn. Zoals het er nu naar uitziet zal volgend jaar ook worden begonnen met de sanering van het terrein van metaalhandel Groenleer. De provincie heeft inmiddels toege zegd volgend jaar met de sanering te willen beginnen. Uitvoering van de werkzaamheden is alleen dan moge lijk wanneer het bedrijf naar het In dustrieterrein is verplaatst. Herinrichting- Om de overlast van de herinrich ting van de binnenstad voor bewo ners en ondernemers zoveel mogelijk te beperken kwam VVD- woordvoerder J. J. Geleijnse met het voorstel om meerdere werkploegen en gedurende meer dan acht uur per dag aan de slag te gaan. Aan dat idee zaten volgens wethouder De Rijke wel wat kanttekeningen. Ten eerste zette hij een vraagteken of die werk wijze de kwaliteit van het werk wel ten goede zou komen. Een andere moeilijkheid was het feit dat de aan besteding nog niet rond is. Pas nadat een aannemer is gevonden kunnen volgens de wethouder publieke wer ken dergelijke zaken worden bespro ken. Geleijnse zag het anders; de libe raal meende dat dergelijke eisen in het bestek (voorafgaande aan de aan besteding) opgenomen zouden kun nen worden. ZIERIKZEE - De gemeenten Brou wershaven, Bruinisse, Duiveland, Middenschouwen, Westerschouwen en Sint Philipsland protesteren in een brief aan de minister tegen be zuinigingen op het schoonmaakon derhoud op scholen. Eerder protesteerden Vlissingen, Middelburg, Zierikzee en Terneuzen tegen de bezuinigingen. Ook de be sturen van het bijzonder basisonder wijs in Vlissingen hebben laten we ten niet blij te zijn met de maatregel van het rijk. „Genoemde gemeenten behoren tot de grotere gemeenten in de provincie Zeeland. Geconcludeerd zou kunnen worden dat het verant woord schoonhouden van basisscho len slechts in grotere gemeenten pro blemen oplevert", aldus de brief. De brief vervolgt: „Niets is minder waar. Ook in onze gemeenten wordt dc huidige krappe Londo-normering als zeer knellend ervaren". „Verlaging van deze normen zal het ondoenlijk maken de schoonmaaksi- tuatie op een aanvaardbaar niveau te handhaven", aldus de brief. De brief eindigt met een oproep aan het adres van de minister. „Wij dringen met klem aan op een drastische verrui ming van de schoonmaaknormen". November/december Neeltje Jans Expositie Cees de Valk, woensdag t/m zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Tot en met 25 november Burgh-Haamstede Tentoonstelling Muziek en Zang in de Westhoek, toen en nu in de Bewaer- schole. Geopend maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Vrijdag 24 november Zierikzee Symposium Schouwen-Duiveland in de afgelopen 50 jaar. Concertzaal. 19.15 uur. Vogeltentoonstelling Zang en Kleur. Graanbeurs. 19.30 tot 22.30 uur. Oosterland Rommelmarkt/verkoping in voor- kerk Nederlandse Hervormde kerk. 14.00-17.00 uur en 19.00-21.00 uur. Zaterdag 25 november Zierikzee Vogeltentoonstelling Zang en Kleur. Graanbeurs. 13.00 tot 22.30 uur. Concert van Ars Musica in de Luther se kerk. Aanvang 20.00 uur. Burgh-Haamstede Concert trio 1 in jeugdsoos Big S. Aanvang 21.00 uur. Renesse Ophalen oud papier door Luctor et Emergo. Vanaf 08.30 uur. Brouwershaven Play-backshowvin het Tonnenmaga- zijn. Aanvang 20.00 uur. Maandag 27 november Zierikzee Schrijfavond Amnesty International in de voormalige huishoudschool. Be gin 19.00 uur. Vergadering sub-districtsraad CNV in Gereformeerde kerk. Aanvang 19.30 uur. Haamstede Schrijfavond van Amnesty Interna tional in de zaal van de Gereformeer de kerk. Begin 19.00 uur. Brouwershaven Schrijfavond van Amnesty Interna tional in de zaal bij de Gereformeer de kerk aan het Bostonplein. Begin 19.00 uur. Ouwerkerk Schrijfavond van Amnesty Interna tional ten huize van de familie Rouw aan de Ring 28. Begin 19.00 uur. Dinsdag 28 november Zierikzee Ingebruikname vernieuwd wijkge- bouw door Meer Bewegen voor Oude- ,/ren. Vanaf 14.00 uur. Commissie ruimtelijke ordening, in dustrie, recreatie en toerisme in stad huis. 20.00 uur. Burgh-Haamstede St. Nicolaasmiddag, Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen afde ling Westerschouwen. In zaal Gere formeerde kerk, Hogezoom 5. 14.00 uur. Renesse Ledenvergadering ijsvereniging Re nesse bij Vlaander. Aanvang 20.00 uur. Scharendijke Schrijfavond van Amnesty Interna tional in de zaal bij de Gereformeer de kerk. Begin 19.00 uur. Noordgouwe Schrijf dag van Amnesty Internatio nal ten huize van de familie Murphy aan de Dr. Wortmanstraat 23. Begin 9.30 uur. Dreischor Lezing Nut en Genoegen over expedi tieschip Plancius. Dorpshuis. 20.00 uur. Nieuwerkerk Schrijfavond van Amnesty Interna tional in de zaal bij de Gereformeer de kerk aan de Badhuisstraat. Begin 19.00 uur. Oosterland Schrijfavond van Amnesty Interna tional in de consistorie van de Neder landse Hervormde kerk. Begin 20.00 uur. Woensdag 29 november Burgh-Haamstede Openbare commissie-vergadering al gemene en bestuurlijke zaken in ge meentehuis. 16.00 uur. Dreischor Sinterklaasavond NBvP. Dorpshuis. 20.00 uur. Donderdag 30 november Zierikzee Dansmiddag in dansschool Kramer, door ANBO. Aanvang 14.00 uur. Stichting Jeugd Schouwen-Duive land bestaat 15 jaar. De Driehoek, Kerkhof NZ 8. Vanaf 19.30 uur. Commissie algemene zaken. Gemeen tehuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Openbare commissievergadering midden- en kleinbedrijf in het ge meentehuis. 15.00 uur. Haamstede Middag 70+ van Hervormde Vrou wendienst in Winterkerk. 14.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SGHUDD§BEURS - TEL. flHBUÜffW K

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 2