Geslaagde koopochtend voor gehandicapten in Zierikzee Nog geen zekerheid over bouw consistorie bij kerk in Burgh Haven van Brouwershaven is wél sterk verontreinigd BIEFSTUKDAG Keurslagerij De Jonge HOUDT HET DROOG! DE ZIERIKZEESCHE COURANT zierikzeeschei nieuwsbode! Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Wijkgebouw Een aantal kleine kernen op Schouwen- Duiveland raakt het wijkgebouw kwijt. (Pag. 2). Hogenaar De gemeente Westerschouwen gaat zelf het voormalige pand van Hogenaar aanpakken. (Pag. 4). De Lelie De gemeente Middenschouwen wil molen De Lelie kopen en restaureren. (Pag. 7). Indoor Indoorwedstrijden raken bij steeds meer ruiters in trek. (Pag. 9). DONDERDAG 23 NOVEMBER 1989 146ste jaargang Nr. 24649 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Verantwoordelijkheid moet men op zijn schouder nemen: men kan haar niet onder zijn arm dragen. New York business calendar ZIERIKZEE - Dinsdag werd voor de zestiende keer een koopochtend voor gehandicapten gehouden in een wa renhuis in Zierikzee. Zestig gehandicapten hadden zich aangemeld voor wat inmiddels tot een jaarlijkse traditie is uitgegroeid. Het initiatief voor de koopochtend kwam zestien jaar geleden van de Unie van Vrijwilligers (UW). Sinds de oprichting van de Stichting Vrijwilli gers Overleg Zorgsector is de koopochtend een regionaal gebeuren waar vrijwilligers van verschillende organisa ties hun medewerking aan verlenen. taxi's ter beschikking stelden werden de mensen naar Zierikzee vervoerd. „Vroeger deden we dat met particu liere auto's, maar dat was een ontzet tend gedoe", aldus mevrouw Van der Linde van de UW, ,,Dus we zijn heel blij met de medewerking van Lem- som en Van der Slikke". Pluim Zij wil ook graai* een pluim op de hoed van de Hema steken. Dit waren huis in Zierikzee heeft zich volgens haar van meet af aan zeer positief op gesteld en zorgde ook dit jaar dat er bij het kopje koffie na afloop een traktatie voor iedereen was. Na het winkelen werden vrijwilligers en ge handicapten ontvangen in het Her vormd Kerkcentrum waar men onder andere Sint Nicolaas kon begroeten. Verder was er een humoristische voordracht van een in Schouwse kle derdracht gestoken medewerkster van het Welfarewerk in de Westhoek. Oorspronkelijk kwamen alleen ge handicapte bewoners van Zierikzee in aanmerking voor de koopochtend. In die beginfase ging het om een Advertentie Vrijdag en zaterdag 250 gram f 7,75 Noordstraat 45 Burgh-Haamstede koopavond, maar sinds de oprichting van de SVOZ is er sprake van een koopochtend. De koopochtend is be doeld voor mensen die niet meer zelf standig kunnen winkelen. Vrijwilligers Een dergelijk project staat of valt met de inzet van vrijwilligers en daarover heeft men, in ieder geval dit jaar, niet te klagen. Zestig vrijwilli gers zorgden voor de begeleiding van de rolstoelgebruikers terwijl een aantal andere vrijwilligers een zaal in het Hervormd Kerkcentrum in or de maakte om de mensen na het win kelen uit te kunnen laten puffen on der het genot van een kopje koffie. De groep gehandicapten, voor het overgrote deel rolstoelgebruikers, was afkomstig uit verzorgingshuizen in Bruinisse, Haamstede en Zierik- Dankzij de medewerking van twee taxibedrijven die gratis hun rolstoel- Drukte dinsdag in het Zierikzeese warenhuis: men kreeg 60 gehandicapten met hun begeleiders op bezoek. (Foto: Joop van Houdt). Brief kerkvoogdij rakelt discussie op BURGH-HAAMSTEDE - De Kerkvoogdij van de Her vormde Gemeente Burgh heeft bij de gemeente mede werking gevraagd bij het bouwen van een consistorie bij de historische kerk; een kerk die gebouwd is rond de tachtigjarige oorlog. Deze aanvraag heeft al eens eerder bij de commissie ruimtelijke ordening van de gemeente Westerschouwen gelegen. Op dat moment kon de com missie het niet eens zijn met de plannen van de kerkelij ke gemeente. zijn niet ter zake kundig of iets mooi is of niet. De brief van de Hervormde Gemeente heeft voor mij de doorslag gegeven", aldus het RU-commissie- lid J. van den Berge. Ook voor de CDA-er J. W. Geleijnse waren de ar gumenten in de brief doorslaggevend om volledig akkoord te gaan met de plannen. De PvdA had hierover een andere mening. „Tijdens de commissieverga dering van 24 mei werd er unaniem besloten dat we geen aanbouw aan de historische kerk wilden. Twee van onze fractieleden vinden nog steeds dat we dit niet moeten doen", vertel de J. C. Hendrikse. Hij vulde aan dat de kerk tot nu toe nog nooit proble men gegeven had. 'Burghenaar „Dat ik een Burghenaar ben heeft geen invloed op mijn mening. Ik heb nog meegeholpen om de huidige con sistorie op te bouwen", liet J. C. de Feiter (VVD) weten. Hij vervolgde met, te zeggen dat het hier om zijn persoonlijke mening gaat en niet om die van zijn fractie, omdat hij niet heeft kunnen overleggen over dit punt. „Ik heb de brief niet gelezen en zou het jammer vinden als het prach tige gezicht van de kerk verloren Voor de voorzitter van de commis sievergadering, J. L. Niemantsver- driet-Leenheer heeft de toelichting van de kerkelijke gemeente het colle ge doen besluiten om te zoeken naar een oplossing. A. Wiggers, lid van de kerkvoogdij, werd de mogelijkheid geboden de brief nogmaals toe te lichten. „Het is jammer dat de heer De Feiter de brief niet gelezen heeft. Het doet ons ook pijn dat de aanblik van de kerk veranderd wordt. We zijn alleen dolblij dat de consistorie meer gestalte kan geven aan onze kerkelij ke gemeente". De kerk werkt volgens Wiggers van binnenuit en niet van buitenuit. „Het gaat ons er om wat de kerkelij ke gemeente wil en daarmee moeten VVD-er J. C. de Feiter: ,,Ik heb nog meegeholpen om de huidige consisto rie op te bouwen". De welstandscommissie was in eer ste instantie tegen het bouwen van een consistorie. De mening van de welstandscommissie was dat uitgere kend op het meest landelijk aantrek kelijk stukje een gebouwtje ge plaatst moest worden. Na een gesprek tussen W. Van Meerten, direc teur gemeentewerken, met de kerke lijke gemeente bleek het voor hen erg belangrijk te zijn. „Als het voor het functioneren belangrijk is dan moe ten we het gebouwtje maar neerzet ten". Maar met veel mitsen en maren, liet de directeur de commissieleden weten. Er werd door de kerkelijke ge meente een plan ingediend waarop positief antwoord verwacht werd van de monumentendienst, wat men niet kreeg. Een ander plan werd echter door de monumentendienst wel goed gekeurd. Het plan dat deze week ter discussie gesteld werd tijdens de commissievergadering ruimtelijke ordening gaat over een gebouwtje dat tegen de kerk aangebouwd moet wor den. Om het verzoek van de Neder landse Hervormde Gemeente nog eens extra kracht bij te zetten, werd een brief verzonden naar het college van burgemeester en wethouders. De commissieleden hadden hier van ook een exemplaar "ontvangen. Het bleek een brief die voor twee fracties doorslaggevend was. „Wij Bewering van Brouwse wethouder Van Ast wordt in twijfel getrokken BROUWERSHAVEN - Rijkswaterstaat ingenieur J. C. Speksnijder heeft verbaasd gereageerd op de verzekering, die de Brouwse wethouder Ph. J. van Ast (VVD), tijdens de jongste raadsvergadering in Brouwershaven heeft gedaan. Van Ast garandeerde de raadsleden dat de haven van Brouwershaven praktisch niet is verontreinigd. Een onderzoek in 1987 wijst volgens Speksnijder juist het tegendeel uit. Met name de oude jachthaven van Brouwersha ven is volgens hem „sterk verontreinigd". De VVD-wethouder refereerde tijdens de laatste gemeenteraads vergadering ook aan die proefne ming van twee jaar geleden. Daar in staat volgens hem. dat zowel de oude als de nieuwe haven prak tisch niet chemisch zijn verontrei nigd. Van Ast gaf antwoord op vragen van zijn partijgenoot J. K. Goemans. Die vroeg zich af of er in de haven gebaggerd moet wor den. En of er genoeg reserve is op gebouwd als verontreiniging zich in de Brouwse haven zou voor doen. De wethouder stelde dat tij dens het onderzoek op twee plaat sen een „zeer lichte verontreiniging is geconstateerd". Prioriteit Speksnijder laat zich wat min der positief uit over de haven van Brouwershaven. Hij noemt het een „behoorlijke vervuiling", maar de verontreiniging staat nog niet op de prioriteitenlijst. „Ieder iaar dienen we bij de minister een lijst in, waar plaatsen op staan. die moeten worden gesaneerd. Brouwershaven heeft nog niet die hoogste prioriteit gekregen, maar moet in de nabije toekomst wel ge saneerd worden", aldus Speksnij der, die belast is met alle sane ringswerkzaamheden in Zeeland. Met name het havenkanaal, van de sluis naar de oude jachthaven, is verontreinigd met stoffen die vallen onder categorie 3. Dat wil zeggen een sterke verontreini ging. In totaal zijn er vier catego rieën. Klasse één en twee is min der verontreinigde baggerspecie en drie en vier betekent sterk ver ontreinigd. Indien daar sprake van is, is sanering noodzakelijk. De nieuwe jachthaven behoort daarentegen tot de klasse één en is dus schoon. Dc verontreiniging is ontstaan door teer-achtige produkten, uit laatgassen en olie, zo laat Spek snijder weten. „Tber-achtige pro dukten, die vroeger op boten werden gesmeerd". Speksnijder reageert dan ook zeer verrast op de uitspraken van Van Ast, die hij - volgens Speksnijder - nooit had Wethouder Ph. J. van Ast. mogen doen. „Dat kan hij ook niet zeggen, want de wethouder is op de hoogte, althans zijn medewer kers. dus met deze uitspraken houdt hij het volk voor het lapje", aldus Speksnijder, die stelt dat de gemeente al lange tijd op de hoog te is van de verontreiniging. Van Ast reageert gebelgd op de uitspraken van Speksnijder. „De haven van Brouwershaven is niet verontreinigd. Speksnijder moet eens ophouden met zijn verhaal over verontreiniging, want de ha ven is maar licht verontreinigd", aldus Van Ast. die zijn standpunt baseert op het onderzoek van twee jaar geleden. we contact houden", aldus het lid van de kerkvoogdij. Vervolgens wees hij erop dat de autochtone bevolking niet meer naar de kerk komt, terwijl de groep recreanten die de diensten bijwoont steeds groter wordt. Hier mee doelde Wiggers ook op de finan ciële positie van de kerkgemeen schap. „Vanuit de consistorie kan bijvoorbeeld koffie gedronken wor den, om op die manier contacten te onderhouden met de kerkgangers", verduidelijkte Wiggers. De architect die door de kerk in de arm genomen is, liet de commissiele den weten het gebouw zo laag en zo -klein mogelijk gehouden te hebben. „Ik denk dat het niet zo zal opvallen". Voor de WD-er De Feiter was het be toog niet naar tevredenheid. Hij wil eerst met zijn fractie praten. „Ik geef toe dat ik zeer weinig in de kerk kom, maar ik draag de kerk een warm hart toe", aldus de Feiter. Ook de PvdA-er wilde eerst met zijn fractie praten voor een beslissing te nemen. Afgesproken werd dat de burgemeester binnen veertien dagen bericht zou ontvangen van beide frac ties hoe zij hier tegenover stonden. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WA> ffih PE bitr Verwachting tot vrijdagavond: Regen of natte sneeuw Veel bewolking. Af en toe wat regen en vooral in het oosten ook natte sneeuw. Minimumtemperatuur onge veer 3 graden. Middagtemperatuur tussen 7 graden in het westen en 3 graden langs de oostgrens. Wind uit west tot noordwest, matig, aan de kust af en toe krachtig, wind in de namiddag of avond draaiend naar noordoost. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 27 nov. Zaterdag: Zonneschijn: 60% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: -2 graden Middagtemp.: 4 graden Windkracht: variabel 2 Zondag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 70% Min.temp.: -3 graden Middagtemp.: 6 graden Windkracht: west 5 Maandag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 4 graden Windkracht: noordoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 24 nov. Zon op 08.15, onder 16.38 Maan op 04.09, onder 14.31 Nieuwe Maan: 28 november (10.41) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een uit noordelijke breedten afkomstige storing bepaalt vannacht en op vrijdag ons weer. Wij krijgen het komend etmaal daarom te maken met veel bewolking waaruit af en toe neerslag kan vallen. Deze bewolking verhindert de ko mende nacht de uitstraling. Boven dien voert een westelijke wind tijde lijk wat minder koude lucht vanaf de Noordzee ons land binnen. De ko mende nacht zal het dan ook nergens vriezen. en neem een abonnement op dé krant van Schouwen-Duiveland. Maandag - Dinsdag Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland. De ingevulde en ondertekende bon. met wettig betaalmiddel, in een gesloten envelop, zonder postzegel, sturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, abonnementen administratie. Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. LET OP!! De nieuwe abonnee mag de afgelopen 3 maanden geen abonnee zijn geweest dé krant van schouwen - duiveland! ït JA, WIJ HOUDEN HET DH00G 0EZE HERFST Noleer ons voor een kwartaalabonnement met ingang van heden I 4350 per kwartaal) Een wettig betaalmiddel, bank- of girocheque, met daar op het verschuldigde bedrag l 4350. hebben wij bij gesloten. Stuur ons de paraplu geel/zwari T met de kleuren: bordeaux 0ON Naam Adres. Plaats Postcode Telefoon 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1