De vogeltrek gaat gepaard met vele 'raamslachtoffers' Moriaanshoofd krijgt toch haar eigen abri Staatsloterij Als u weet hoe snel er een deuk in uw auto zit, neem dan ook een verzekering die snel uitbetaalt. 'Kinderopvang op maat' aangeboden in Zierikzee OLIESTOOKINSTALLATIES DEURLOO B.V. Fabrikanten bezuinigen op veiligheid auto's 20 De verleiding van het grote geld De bank met de S doet meer voor alle zekerheid. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 21 november 1989 Nr. 24648 5 Triptiek, afkomstig uit de St. Lievens Monsterkerk te Zierikzee. In de vorige eeuw voor veel geld verkocht naar het buitenland... DEN HAAG - Een aantal auto-fa- brikanten beknibbelt bewust op de passieve veiligheid van hun produkt om hun type zo goedkoop mogelijk op de markt te kunnen brengen. Dat concludeert de Consumentenbond nadat zij elf typen auto's heeft onder zocht op ruim vijftig punten. Uit het onderzoek blijkt dat in de categorie kleine middenklassers de Volvo 340 en de Opel Kadett de best.e bescherming bieden, de Citroën BX de slechtste. Die resultaten komen min of meer overeen met uitgebreide re onderzoeken, verricht door de zusterorganisatie van de Consumen tenbond in Engeland, ook daar scoort Volvo samen met Audi-VW en Saab hoog terwijl Citroën en de driewieler Reliant Rialto veel minpunten verga deren. Het bewust beknibbelen op de pas sieve veiligheid van auto's illustreert' de Consumentenbond met het voor beeld Toyota. ,,Het stuurwiel van de geteste Toyota biedt de bestuurder een geringere bescherming dan het in Engeland gemonteerde stuur". ZIERIKZEE - De Stichting Vrouwenemancipatie Zee land heeft het bulletin Kinderopvang op maat gepresen teerd aan de gemeente Zierikzee. Bij afwezigheid van wethouder P. de Rijke overhandigde emancipatiewerk ster C. Visser het bulletin aan gemeentesecretaris M. J. Walraven. Met Kinderopvang op maat biedt de Stichting Vrouwenemancipatie Zeeland gemeentebestuurders een overzicht van voor- en nadelen van de diverse kinderopvangvoorzieningen. Ook in Zeeland is er tekort aan kin deropvang. Als plattelandsgebied vereist Zeeland netwerken van op el kaar afgestemde voorzieningen. Het bulletin dient als steuntje in de rug voor Zeeuwse gemeentebesturen om, met behulp van Oortgelden. kinder opvang op maat van de gemeente te realiseren. Om goede regelgeving tot stand te brengen die kwaliteit van kinderop vang zowel voor gebruikers als werk nemers waarborgt. Bij de aanbieding sprak emancipatiewerkstrr Visser, één van de samenstelsters, de hoop uit dat de gemeente Zieril :e het bul letin kan benutten bij haar kinderop- vangbeleid. Gemeentesecretaris Wal raven bracht de toezegging van het college van b en w over om het aange boden bulletin in de eerstkomende collegevergadering te behandelen. Onduidelijkheid Vervolgens ging Walraven in op de onduidelijkheid die er nog is over de gelden die van het rijk naar de ge meenten komen ten behoeve van kin deropvang, de zogenaamde Oortgel den. Volgens voorlopige berekenin gen zou do gemeente Zierikzee uitko men op veertien kindplaatsen. Een definitieve verdeelsleutel voor de Oortgelden ontbreekt echter nog. De gemeente wil wachten op de beslis ing over deze kinderopvanggelden. Walraven noemde ook de door de Vereniging van Nederlandse Ge meenten toegezegde informatie en modelverordening, die de gemeente als leidraad wil gebruiken. Tot slot attendeerde Walraven op de algeme ne beschouwingen waar kinderop vang door de meeste partijen aan de orde wordt gesteld. De gemeente heeft, gelet op alle ge gevens, tijd nodig om de balans op te maken, aldus Walraven. Woordvoer ster Visser van de Stichting Vrouwen emancipatie Zeeland benadrukte de mogelijkheid om alvast een model te maken, een plan op maat, in samen werking met bestaande voorzienin gen en het bedrijfsleven. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS TEL. 01110-16255 Vogelbescherming gaat landelijke inventarisatie maken SCHOUWEN-DUIVELAND - Wie in een vogelrijk gebied als Schouwen- Duiveland een blik naar boven werpt, maakt goede kans vogels in de trek te zien. Het gebied rond de Oosterschelde heeft nog steeds een grote aantrekkings kracht op vogels. Maar met de vogeltrek neemt ook het aantal 'glas slachtoffers' onder de vogelpopulatie sterk toe. Glazen puien kosten jaarlijks levens van vele duizenden vogels, die op doorreis zijn. Ook de laatste weken zijn er tij dens de vogeltrek weer diverse meldingen binnengekomen bij de landelijke vogelbescherming. Meldingen van vogels, die zich dood vliegen tegen glas. Vooral kleine vogels als goudhaantjes, mezen en soms ook roofvogels als de sperwer. In woonhuizen, kanto ren, scholen en fabrieken wordt veel glas toegepast. Het is goed koop, praktisch en mooi, maar voor de vogels heeft het nadelen. Het komt regelmatig voor, dat vogels zich tegen ramen, schei dingswanden of transparante ge luidsschermen te pletter vliegen. Een vliegende vogel ziet namelijk het landschap achter het scherm, terwijl hij het dodelijke obstakel niet herkent. De Vereniging voor Veldbiologie heeft besloten een onderzoek te starten met als the ma 'raamslachtoffers'. Inventariseren Dit betekent dat er komend jaar op een aantal plaatsen in het land bij glazen obstakels geïnventari seerd gaat worden hoeveel vogels zich doodvliegen. Tbvens worden bij een aantal objecten middelen beproefd die het doodvliegen kun nen voorkomen. Gedacht wordt aan aluminium stroken op glaspuicn en mogelijk kan hier cn daar de beplanting aangepast gaan worden. Wie een doodgevlogcn vogel vindt kan dit melden bij de vogelbescherming. Particulieren kunnen ook bij zich zelf te rade gaan of zij een vogel- vriendelijk huis hebben. Bij de vogelbescherming zijn stickers te koop om op de ramen tc plakken. College stelt raad krediet voor SCHARENDÏJKE - Als de gemeen teraad akkoord gaat met het voorstel van het college van b en w krijgt Mo riaanshoofd alsnog haar eigen abri. Het college stelt de raad voor een krediet van 6650,- beschikbaar te stellen om de abri te kunnen realise ren. Het voorstel komt aan de orde op de gemeenteraadsvergadering van woensdag 29 november. Het heeft even geduurd, maar nu ziet het er dan toch naar uit dat de abri bij Moriaanshoofd er daadwer kelijk komt. Over.de lokatie is meer malen overleg gepleegd met provin ciale waterstaat. Hieruit is gebleken dat gedeputeerde staten slechts me dewerking willen verlenen aan de plaatsing van een abri bij Moriaans hoofd als aan bepaalde voorwaarden voldaan wordt. Er mag geen reclame op de abri aangebracht worden en de abri moet zich in de noordoostelijke berm van de weg bevinden. Gedeputeerdestaten stellen daar wel wat tegenover. Zij zijn bereid de secundaire werkzaamheden vopr hun rekening te nemen, zoals het verleg gen van het fietspad, het rooien van y.o'n 70 vierkante meter beplanting en het aanleggen van. een perron. Voor aanschaf en plaatsing van de abri blijft voor de gemeente een investe ring van 6650,- over. ZIERIKZEE - In deze trekking, van de 799e Staatsloterij, 2e trekking 20 november 1989, ruim 268.000 prijzen samen zo'n 10.000.000,-. 20 20 200 2.000 2.000 2.000 2.000 20.000 20.000 20.000 200.000 prijzen prijzen prijzen prijzen prijzen prijzen prijzen prijzen prijzen prijzen prijzen prijzen van 50.000,- van 20.000,- van 2.000,- van 1.000,- op alle lotnummers 071837 op alle lotnummers 082759 op alle lotnummers 058577 van van van van van van van van 250,- 250, 100,- 100,- 50.- 50,- 50,- 20, op alle eindcijfers op alle eindcijfers op alle eindcijfers op alle eindcijfers op alle eindcijfers op alle eindcijfers op alle eindcijfers op alle eindcijfers op alle eindcijfers 5363 577 272 295 423 70 15 67 0 Kunst uit Zierikzee ZIERIKZEE - Serieuze liefhebbers vau oude kunst zullen waarschijn lijk met instemming kennis hebben genomen van de opzienbarende transactie waarbij de regenten van de Stichting Burgerweeshuis te Zie rikzee voor het indrukwekkende bedrag van vier ton een kostbaar kunstwerk hebben verkocht aan het Zeeuws Museum te Middelburg. Men zal het geld erg goed kunnen gebruiken want het weeshuisgebouw is dringend aan kostbaar herstel toe. Voorzitter mi'. W. H. Klaassen van het regentencollege heeft te vens verklaard dat het schilderij werd verkocht.omdat het te kost baar was geworden om te bewaren in een besloten ruimte als de re gentenkamer van het Burgerwees huis". Dit laatste valt niet te ont kennen maar heeft men nog wel even overwogen om het waarde volle stuk, dat tot het Zierikzeese kunstbezit behoort, een plaats te geven in één der beveiligde stad huisruimten? Voor het overige kan men er vi e de men heben dat het Vanitas- schilderij van Adriaen Coorte bij het Zeeuws Museum ongetwijfeld in goede handen is en in ieder ge val door Zeeland werd behouden Slechter verging het een onver vangbare triptiek, oorspronkelijk afkomstig uit de Zierikzeese Sint Lievens Monsterkerk, die voor een fors bedrag uit Zierikzee naar het buitenland verdween Volgens de beschikbare gege vens bevond het kostbare drie luik, dat omstreeks het jaar 1500 werd geschilderd, zich in het inte rieur van de Sint Lievens Monster kerk te Zierikzee. Bij de nadering van de Beeldenstorm achtte men het verstandig om de triptiek, die het Laatste Oordeel voorstelt, naar veiliger oorden over te bren gen. Enkele bestuurders van Zie rikzee hebben daarbij onmiddel lijk gedacht aan het stadhuis, In een der stadhuisruimten stond reeds een altaar; daar paste het uitstekend bij.... Behalve het centrale deel met het Laatste Oordeel toonde de triptiek op een tweetal vleu gelstukken de afbeeldingen van respectievelijk Philips de Schone en Johanna van Arragon. Op de achterzijde was Sint Lieven af- beeeld. Het staat niet vast wie de schilders van het importante kunstwerk zijn. Zonder bewijs gronden, aldus oud-conservator C. Postma, worden Jacob van Lae- them en de Meester van Affligem genoemd, ,,doch wellicht is het beter een onbekend Zeeuws schil der voor de maker te houden". Men kan zeggen dat de kerkelij ke triptiek tijdens het verblijf in het Zierikzeese stadhuis min of meer werd .gedegradeerd" tot schoorsteenstuk in de Vroed schapskamer. Of het daar in de loop der jaren veel aandacht heeft getrokken vermeldt de historie niet. Vast staat dat het gedurende zeer lange tijd op dezelfde plaats bleef, om precies te zijn tot het jaar 1776 toen het gehele stadhui sinterieur zeer grondig werd ge wijzigd. Het kunstwerk werd toen enigs zins uit het zicht gehaald; het ver dween naar de modellenkamer waar tal van bruggen, gebouwen en andere objecten in miniatuur werden bewaard. Hoewel het kunstwerk daar ongetwijfeld minder aandacht kreeg was men het toch niet geheel en al verge ten. Dat bleek in 1809 toen koning Lodewijk Napoleon een bezoek aan Zierikzee bracht en 's zondags in de Roomskatholieke kerk de mis zou bijwonen. Het leek een goede gedachte om ter verfraaiing van de vrij sobere kerkruimte de triptiek in het interieur op te stel len. Het is niet zeker of het stads bestuur de triptiek aan de RK- parochie ten geschenke gaf of al leen maar uitleende. In ieder geval bleek het achteraf geen gelukkige greep te zijn geweest om het sa mengestelde religieuze schilderij uit handen te geven. Omstreeks het midden van de 19de eeuw begon de ..aftakeling" van het kunstwerk. Het werd in delen uit elkaar genomen; de vleu gelstukken werden in 1872 te Lon den geveild! Enige tijd later maakte het deel uit van de verzamelingen van het Koninklijk Museum van Schone Kunsten te Brussel. Dit museum zag kans om in 1920 ook het be langrijke middengedeelte van het altaarstuk te verwerven. „Seder- tien is het Zierikzeese altaarstuk bij onze zuiderburen te bezichti gen". (Postma). Het is schrijnend te weten dat naar alle waarschijnlijkheid de geldelijke opbrengst van het eeuwenoude paneel (het zal niet weinig zijn geweest) door de Rooms-Katholieken van Zierikzee is benut voor de aanleg van gas verlichting in hei; kerkgebouw. In 1951 is het drieluik gedurende korte tijd terüg geweest in ons land. Het was toen te zien op de schitterende tentoonstelling ..Bourgondische Pracht" in het Rijksmuseum te Amsterdam... Wiebe Keikes :ï&t Een ongeluk zit altijd in een klein hoekje. Of het nu gaat om uw auto, uw huis, uw inboedel of uw leven: risico's loopt ieder mens. Daarom is het ver standig om u deskundig te laten verzekeren tegen een aantrekkelijke premie. Bij de bank met de S bent u voor verzekeren aan het juiste adres. Niet alleen omdat u bij ons de premie zonder extra kosten per maand mag betalen, maar ook omdat we de tijd nemen om uw verzekeringen goed te laten aansluiten bij uw persoonlijke omstan digheden. En mocht er ooit onverhoopt iets mislopen, dan kunt u ervan op aan dat uw schade snel wordt afgehandeld. Da's toch goed om te weten. Wilt u meer informatie, kom dan even langs bij ons kantoor. spaarbank Nutsspaarbank Zierikzee, Havenpark 16, tel. 0III0-I405I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 5