Centraal goederenmagazijn voor college bespreekbaar sci Meeuwen zorgen voor overlast op vuilstort en nabijgelegen akkers WATERSTANDEN (V DEURLOO B.V. Voorl I naar deurloo Subsidie voor vergroten van verkeers veiligheid Achttien maanden voor oplichting Zware vrachtwagens in centrum Zierikzee zorgen voor overlast ZIERIKZEE - Het college van b en w van Zierikzee is bereid om de haalbaarheid van een centraal goederen magazijn ten behoeve van de bevoorrading van winkels in het centrum te onderzoeken, wanneer de Zierikzeese Ondernemers Centrale daarom verzoekt. Dit melden b en w naar aanleiding van vragen van de PvdA over zo'n buiten de stad gelegen bevoorradingsscentrum. Het idee van zo'n centraal goede renmagazijn, van waaruit kleinere voertuigen de winkels in de binnen stad zouden kunnen bevoorraden is niet iets van het afgelopen jaar. Enke le jaren terug lanceerde de PvdA een dergelijk idee dat nu ook binnen de gelederen van de Zierikzeese Onder nemers Centrale (ZOC) hoorbaar is. Volgens de sociaaldemocraten erkent de ZOC nu ook de onhoudbare situa tie die ontstaat door het bevoorraden van winkels door zware vrachtauto's. Voor de PvdA is dat een teken dat de tijd rijp is om zich over een idee te be raden. Het college blijkt daartoe best bereid te zijn, wanneer de ZOC hier toe een verzoek indient. Wel is het zo dat het gemeentebestuur er niets voor voelt om voor de financiële con sequenties op te draaien. De tweede fase van de herinrich ting van de binnenstad wordt vol gend jaar geheel uitgevoerd. De werkzaamheden beginnen in februa ri en duren voort tot juli, waarna de ze na het toeristenseizoen weer wor den opgepakt. Dit meldt het college naar aanleiding van vragen die CDA, PvdA en RU over deze werkzaamhe den hebben gesteld. Door die herinrichting zullen met Advertentie ZIERIKZEE - Het dagelijks be stuur van de provincie heeft ruim 46 duizend gulden subsidie toegekend aan organisaties en instellingen, die de verkeersveiligheid vergroten. Voor een verkeerseducatiecursus voor jongeren van zestien en zeven tien jaar krijgen de gemeentebestu ren van Goes, Kapelle, Reimerswaal, Borsele en Wissenkerke gezamenlijk maximaal 10 duizend gulden. Per deelnemer gaat het om een bij drage van 20 gulden. Het gemeente bestuur van Tbrneuzen krijgt 9 dui zend gulden voor het project Veilig naar de grote school. Het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) krijgt 7.750 gulden voor de aanschaf van teksthoezen, die kun nen worden gebruikt bij verkeersvei- ligheidsacties op de weg, zoals alco holcontroles. De stichting Verpleeg- en Rusthui zen Zeeland in Middelburg krijgt ruim 3,3 duizend gulden voor ver- keerseducatie aan geestelijk gehan dicapte bewoners van een sociowo- ning. Aan de hand van de ervaringen bij dit project willen gs bekijken of er ook geld beschikbaar is om de bewo ners van vier andere socio-woningen de verkeerslessen te laten volgen. Het bestuur van de afdeling Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen van Veilig Ver keer Nederland krijgt 5.825 gulden voor een verkeersinformatiedag. De afdeling Sas van Gent/Axel van Vei lig Verkeer Nederland krijgt 2.625 gulden voor een verkeerseducatiepro- ject in het basisonderwijs. Voor de basisscholen in de gemeente Valke- nisse is ruim 1,4 duizend gulden be schikbaar. De gemeente Oostburg krijgt voor verkeersleskisten voor het voortgezet onderwijs 866 gulden. Oostburg heeft ook een verzoek inge diend voor subsidie in de kosten van een verkeerstuin. Gs willen eerst na dere informatie voordat zij daarover een beslissing nemen. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Zierikzee Roompot Buiten Wemeldinge Doodtij 22 november Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 22 november 10.35 112 04.30 - 90 23.20 138 16.55 -131 23 november 11.45 119 05.45 - 98 18.05 -134 22 november 09.50 104 03.50 - 81 22.20 130 16.20 -122 23 november 10.50 112 05.25 - 89 23.15 139 17.25 -126 22 november 10.50 122 04.15 - 95 23.30 149 16.50 -136 23 november 11.55 130 05.55 -102 18.10 -139 22 november 10.45 124 04.30 -100 23.35 153 17.05 -141 23 november 11.55 132 05.45 -107 18.10 -145 den. Het ontwerp-preventieplan met onder meer de aansluiting van de Scheepstimmerdijk op de riolering heeft inmiddels mondelinge goed keuring van de provincie gekregen. Een schriftelijke bevestiging van de ze goedkeuring wordt binnenkort verwacht. Een inventarisatie van bedrijven die in het kader van milieuhinder in aanmerking komen voor verplaat sing zou een goede zaak zijn luidt de mening van de PvdA. Inmiddels blijkt door b en w een eerste aanzet daartoe te zijn gedaan. In het kader van de wet op de Stads- en dorpsver nieuwing is aan gedeputeerde staten een (vrijblijvende) opgaaf gedaan over bedrijven die de komende vijf jaar wellicht in aanmerking voor ver plaatsing kunnen komen. Hondepoep Het college gaat bij de gemeente Tilburg verder een exemplaar van de verordening ter beteugeling van de hondepoep aanvragen. Met name de christendemocraten pleitten in hun algemene beschouwingen voor een dergelijke verordening die hondenbe zitters ertoe verplicht om de uitwerp selen van hun viervoeter op te rui men. Het college acht het niet uitgeslo ten dat ook in Zierikzee zo'n verorde ning zou worden vastgesteld. Er moet echter voor gewaakt worden dat het naleven van de bepalingen uit die verordening ook controleerbaar is. De enige oplossing van het honde- poep-probleem verwachten b en w van de „baasjes". Een goede mentali teit blijkt allesbepalend te zijn voor het al dan niet oplossen van dit pro bleem. Ondanks dit standpunt zijn b en w bereid om bij de gemeente Til burg zo'n verordening op te vragen. name de horeca-terrassen door het aanbrengen van fysieke afscheidin gen wat meer worden geordend. Daarnaast zijn die uitdijende terras sen toch vooral een mentaliteits kwestie. Het college bezint zich mo menteel op het vaststellen van maatregelen tegen dergelijke uitwas sen maar realiseert zich dat dat een voudiger gezegd dan gedaan is. Wegenbeheer Het wegenbeheer zal in de toe komst worden herzien. Aanvankelijk was er in de wijzigingsplannen geen taak voor de waterschappen wegge legd. Dat is later bijgesteld, wanneer gemeenten en waterschappen tot overeenstemming over het beheer kwamen dan weerhield niets het wa terschap ervan om als wegenbeheer der op te treden. Op Schouwen-Duiveland zijn wa terschap en gemeenten tot een ak koord gekomen. De wegen buiten de bebouwde kom worden voor zover het geen provinciale of rijkswegen zijn ondergebracht bij het waterschap. Heeft zo'n weg echter ook een duide lijk gemeentelijk belang dan kan de gemeente het beheer op zich nemen. Voor Zierikzecbetekent dit dat een aantal kleine wegvakken die binnen de bebouwde kom liggen en nu nog in beheer bij het waterschap zijn in de toekomst over zullen gaan naar de gemeente. De Heuvelsweg wordt door de gemeente overgedragen aan de provincie. Hoe staat het met de sanering van de onderwaterbodems? Een vraag die bij de meeste fracties leeft. Die sane ring van de havenbodems heeft, zo blijkt uit de woorden van het college enige vertraging opgelopen. Ver wacht wordt dat de Zierikzeese haven omstreeks april '90 schoon zal zijn. Behalve het verwijderen van het ver vuilde slib moeten ook kosten wor den gemaakt voor het treffen van pre ventieve maatregelen. Havengelden De kosten ervan zullen voor zover mogelijk worden verhaald op de ge bruikers van de haven, bij voorbeeld door het verhogen van de havengel- UTRECHT/DEN HAAG - De Con sumentenbond gaat alle Nederlandse vrouwen waarvoor hij heeft bemid deld in de zogenoemde Dalkonschild- affaire de vraag voorleggen of zij op vrijwillige basis akkoord gaan met de inhouding van een vergoeding voor de hoge extra kosten die de bpnd in deze zaak heeft moeten maken. Dit hebben bestuur en directie van de bond tijdens een vergadering in Utrecht besloten. ROTTERDAM - De rechtbank in Rotterdam heeft de 31-jarige Vlaar- dinger F. van V. veroordeeld tot acht tien maanden gevangenisstraf waar van zes voorwaardelijk. De eigenaar van een administratiekantoor heeft volgens de rechtbank zeker tachtig keer valsheid in geschrifte gepleegd door de aanvraagformulieren voor levensverzekeringen vals op te ma ken. Hij maakte daarbij gebruik van na men en persoonlijke gegevens van cliënten van zijn kantoor. Met het vals opmaken van de formulieren streek Van V. ongeveer zeshonderd duizend gulden provisie op, voorna melijk van Delta Lloyd. In het vonnis hield de rechtbank rekening met het feit, dat Van V. al twee keer eerder wegens oplichting is veroordeeld. De officier van justitie eiste twee weken geleden anderhalf jaar onvoorwaar delijk tegen Van V. Je kunt je geld maar eenmaal uitgeven. Door de uitvoer van enkele grote en kostbare werkzaamheden blijft er voor de post herbestratingen f 80.000,- over. (Foto: Joop van Houdt). Het is niet zo plezierig voor de mensen die er werken SEROOSKERKE - „Tja, wat is overlast. Het is in ieder geval niet prettig voor de mensen die er werken", aldus W. D. Scheele van de Reinigingsdienst Schouwen-Duive land en hij heeft het over de overlast die men op de vuilstortplaats aan de Hoosjesweg in Serooskerke on dervindt van het grote aantal meeuwen. Hij stelt dat niet alleen de mensen die op de vuilstort werken last hebben van de indringende aanwezigheid van de vogels. „Als er met machines gewerkt wordt nemen ze de wijk naar de nabijgelegen akkers", aldus Scheele. En dat is voor de boeren weer minder leuk. Door een aantal mensen wordt de sterk gegroeide populatie van zilver meeuwen als een plaag ervaren. In Yerseke kunnen ze erover meepraten. Daar werd men geconfronteerd met het feit dat de vogels in groten getale de mosselverwaterplaatsen opzoch ten om daar hun voedsel vandaan te halen. Experimenten De mosselkwekers staken de kop pen bij elkaar en zonnen op een oplossing van het meeuwenpro bleem. Afschieten van de dieren bleek in de praktijk onvoldoende soe laas te bieden en stuitte bovendien op bezwaren uit kringen van vogelbe scherming. Men vond het ei van Co lumbus in de vorm van één van de na tuurlijke vijanden van de zilvermeeuw: de valk. Een valkenier werd in de arm geno men en dat idee bleek een schot in de roos. De valk fungeert als een soort waakhond. Zodra de meeuwen te dicht in de buurt dreigen te komen hoeft de valk maar even zijn snavel te laten zien en de meeuwen zoeken een beter heenkomen. Navraag leert dat ook voor wat be treft de vuilstortplaats bij Seroosker ke met een valkenier geëxperimen teerd is. „Het werkt heel goed, maar het is voor ons te duur om op de vuilstortplaats in Serooskerke con stant een valkenier te stationeren", aldus Scheele. „We hebben ook wel vogels afgeschoten, maar dat is ook geen goede oplossing". Overspanning In een onlangs door het Rijks Insti tuut voor Natuurbeheer uiitgebracht rapport met de titel 'De relatie tussen zilvermeeuwen op vuilstortplaatsen en schade op mosselpercelen in Zuid- West Nederland' pleit auteur Noord huis ervoor om vuilstortplaatsen te beschermen tegen al te overdadige aanwezigheid van zilvermeeuwen door het afval af te dekken. De meeuwen komen immers op de vuilstortplaats af omdat door het omwoelen van het afval door de ma chines het voedsel voor hen voor het oprapen ligt. Noordhuis gaat er in het rapport van uit dat als ervoor gezorgd wordt dat de meeuwen niet meer zo makke lijk bij het voedsel kunnen ze na ver loop van tijd elders hun heil zullen zoeken. Hij pleit voor het afdekken van het afval middels het overspan nen van de vuilstortplaats met netten of draden. Onbekend In zijn rapport doet Noordhuis de suggestie om de vuilstortplaats aan de Hoosjesweg als proefgebied te ge bruiken om dit systeem uit te testen. Volgens de auteur zijn er in het bui tenland goede ervaringen opgedaan met soortgelijke oplossingen. Overi gens is men bij de reinigingsdienst niet op de hoogte van het rapport van Noordhuis. „Ik heb het in de krant gelezen", aldus Scheele, „Maar verder is het idee bij ons volslagen onbe kend. We wachten het verder maar ge woon af". November/december Neeltje Jans Expositie Cees de Valk, woensdag t/m zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Tot en met 25 november Burgh-Haamstede Tentoonstelling Muziek en Zang in de Westhoek, toen en nu in de Bewaer- schole. Geopend maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Dinsdag 21 november Zierikzee Fractievergadering PvdA in stad huis. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Commissie welzijn in gemeentehuis. 19.30 uur. Commissie ruimtelijke ordening in gemeentehuis. 19.30 uur. Bijeenkomst NCVB in zaal bij Gere formeerde kerk. Spreker notaris mr. W. H. Klaassen. 19.45 uur. Bruinisse Welfare Rode Kruis. In 't Opper. Van 14.00 tot 16.00 uur. Bijeenkomst Helpt Elkander. De Cleenne Mossel. 18.00 uur. Woensdag 22 november Zierikzee Kindertheater-atelier Zolderkolder. Zolder OBS Binnen de Veste. 13.30 tot 16.30 uur. Bijeenkomst NCVB ouderen in Her vormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Algemene ledenvergadering Kruis vereniging. Wijkgebouw. 19.30 uur. Commissie welzijn met voorafgaand hoorzitting ontwerp jaarprogramma sociaal-cultureel werk in stadhuis. 19.30 uur. Thema-avond over witte en zwarte vrouwen. De Driehoek. 20.&0 uur. Kerkwerve Bijeenkomst NCVB in 't Zuudènde. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Commissie grond- en pachtzaken. Ge meentehuis. 19.30 uur. Donderdag 23 november Zierikzee Raadsvergadering begroting 1990. Stadhuis. 14.00 uur. Verkoping Welfare Rode Kruis in gro te zaal De Wieken. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Commissievergadering openbare werken in het gemeentehuis van Wes- terschouwen. 19.30 uur. Renesse Algemene najaarsvergadering VW in hotel Apollo. 20.00 uur. Nieuwerkerk Vergadering van de gemeenteraad. Gemeentehuis. Aanvang 20.00 uur. Vrijdag 24 november Zierikzee Symposium Schouwen-Duiveland in de afgelopen 50 jaar. Concertzaal. 19.15 uur. Vogeltentoonstelling Zang en Kleur. Gi-aanbeurs. 19.30 tot 22.30 uur. Oosterland Rommelmarkt/verkoping in voor- kerk Nederlandse Hervormde kerk. 14.00-17.00 uur en 19.00-21.00 uur. Zaterdag 25 november Zierikzee Vogeltentoonstelling Zang en Kleur. Graanbeurs. 13.00 tot 22.30 uur. Concert van Ars Musica in de Luther se kerk. Aanvang 20.00 uur. Brouwershaven Play-backshow in het Tbnnenmaga- zijn. Aanvang 20.00 uur. Maandag 27 november Zierikzee Vergadering sub-districtsraad CNV in Gereformeerde kerk. Aanvang 19.30 uur. Dinsdag 28 november Zierikzee Ingebruikname vernieuwd wiikge- bouw door Meer Bewegen voor Oude ren. Vanaf 14.00 uur. Commissie ruimtelijke ordening, in dustrie, recreatie en toerisme in stad huis. 20.00 uur. Burgh-Haamstede St. Nicolaasmiddag, Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen afde ling Westerschouwen. In zaal Gere formeerde kerk, Hogezoom 5. 14.00 uur. Renesse Ledenvergadering ijsvereniging Re nesse bij Vlaander. Aanvang 20.00 uur. Dreischor Lezing Nut en Genoegen over expedi tieschip Plancius. Dorpshuis. 20.00 uur. Woensdag 29 november Dreischor Sinterklaasavond NBvP. Dorpshuis. 20.00 uur. Donderdag 30 november Zierikzee Stichting Jeugd Schouwen-Duive land bestaat 15 jaar. De Driehoek, Kerkhof NZ 8. Vanaf 19.30 uur. Advertentie Scheele: ..Niét zo leuk voor de mensen die er moeten werken". (Foto: Joop van Houdt). INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL 01110-16255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 2