Uitbreiden opvang asielzoekers in Zierikzee wellicht mogelijk 'Uitkijken dat we tarief straks niet rigoreus moeten verhogen' SGP-er A. IJzelenberg door kiesvereniging op onverkiesbare plaats DE ZIERIKZEESCHE COURANT WA> ffif P 8ar Gemeente Westerschouwen overweegt de adoptie van een dorpje in Roemenië ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Overlast Reddingsbrigade Vogels Mosselloop Meeuwen zorgen voor overlast op vuilstort en Nog geen Westerschouwse goedkeuring voor Tijdens de vogeltrek vliegen duizenden vogels Er is een groeiende interesse voor de Mossel- nevengelegen akkers. (Pag. 2). grote investeringen reddingsbrigade. (Pag. 3). zich dood tegen glas. (Pag. 5). loop van Delta Sport. (Pag. 7). DINSDAG 21 NOVEMBER 1989 146ste jaargang Nr. 24648 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De mensen wie wij een steun zijn, geven ons houvast in het leven. Ebner-Eschenbach Volgens vrijwilligers is in Zierikzee uitbreiding van het aantal opvangplaatsen mogelijk ZIERIKZEE - Het is niet uitgesloten dat het aantal op vangplaatsen voor asielzoekers in de toekomst in Zierik zee wordt uitgebreid met één woning. B en w van Zierik zee staan daar in principe welwillend tegenover. Dit blijkt uit de reactie van het college naar aanleiding van de vragen die PvdA en CDA over het eventueel opnemen van meer asielzoekers heeft gesteld. Het college geeft bij monde van wethouder J. Groen (welzijn) toe dat ook Zierikzee door het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur is gevraagd om het aantal opvang plaatsen voor asielzoekers uit te brei den. Alvorens hierover een besluit te nemen willen b en w eerst de betrok ken vrijwilligers, de Federatie Maat schappelijke Dienstverlening en de Intergemeentelijke Sociale Dienst raadplegen over de haalbaarheid om meer asielzoekers op te vangen. Al leen wanneer die voldoende moge lijkheden daartoe hebben kan tot uit breiding worden overgegaan. Inmid dels hebben de vrijwilligers te ken nen gegeven dat in Zierikzee uitbrei ding mogelijk is. B en w zijn in prin cipe akkoord met de uitbreiding van de opvangcapaciteit met een woning. Regeling Het college is het niet met de PvdA eens dat het maar moeilijk te vatten is dat de nieuwe subsidieregeling voor beeldende kunstenaars beper kingen heeft. Alleen geldt voor kun stenaars die in het adressenbestand van de Culturele Raad voorkomen. Als het aan de sociaaldemocraten zou liggen geldt die nieuwe regeling voor alle beeldende kunstenaars in Zierik zee. Het dagelijks bestuur meent ech ter dat het voorkomen in het adres senbestand van de Zeeuwse Culturele Raad een voorwaarde dient te zijn om voor deze regeling in aanmerking te kunnen komen. In Zierikzee voldoen acht kunstenaars aan die voorwaar de. Opname in het adressenbestand van deze Culturele Raad biedt de ga rantie dat het professionele kunste naars betreft die een opleiding aan de academie voor beeldende kunsten hebben gevolgd, dan wel kunstenaars die door eigen inspanningen voldoen aan redelijke eisen van vakbe kwaamheid. Daarnaast moet de kunstenaar ,,zijn beroep" ook actief uitoefenen. Dat kan zijn via opdrachten, het in richten van tentoonstellingen (mini maal twee in drie jaar tijd), het aan kopen van werk door een der musea voor moderne kunst dan wel door de overheid. Overdracht Naar aanleiding van de vragen van Reformatorische Unie, CDA en VVD over de stand van zaken bij de over dracht van de Rijksscholengemeen schap Professor Zeeman aan de ge meente merkt het college op dat er momenteel overleg wordt gevoerd met de rector van deze scholenge meenschap. In dit overleg wordt over en weer informatie uitgewisseld over de werkwijze van gemeente en schoolorganisatie. Door dit overleg moeten mogelijke knelpunten vroeg tijdig worden opgespoord en opge lost. Zeldzame vorm Die overdracht van dit schoolge bouw van rijk naar gemeente zal in de vorm van een gemeenschappelijke regeling voor bestuur en beheer wor den gegoten. Een vrij zeldzame vorm, want voor zover bekend bij het colle ge is er in Nederland slechts een zo'n gemeenschappelijke regeling be kend. Wat het beheer van de school be treft richt de blik van het college zich verder dan alleen Schouwen-Duive- land. De mogelijkheden voor een goed beheer van de scholen is gebaat bij een breed draagvlak. Daarvoor denken b en w aan regio's als Goeree- Overflakkee en West-Brabant. 1990-maatregel economisch zelfstandig Zoals bekend zullen in 1990 meisjes van achttien jaar en ouder als econo misch zelfstandig worden be schouwd. Een maatregel met ver strekkende gevolgen, die in Zierikzee niet onopgemerkt voorbij zal gaan. B en w willen dit jaar in een schrijven aan de doelgroep wijzen op de conse quenties van deze maatregel. Ook neemt het college de suggestie van het CDA over om het project Met een knipoog naar morgen op te vra gen bij de gemeente Borsele. Dit pro ject wil de beeldyorming bij de jonge ren wat meer in de pas laten lopen met deze 1990-maatregel. In samen spraak met de directies van de open bare basisscholen en met de besturen van de bijzondere basisscholen zal worden nagegaan of dit project ook in Zierikzee kan worden gebruikt. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De tarieven voor de Brouwse jachthaven blijven ongewijzigd. Kritische kanttekeningen bij niet verhogen liggelden Brouwse jachthaven BROUWERSHAVEN - ,,We moeten uitkijken dat we straks niet voor een rigoreuze verhoging van de liggel den komen te staan. Ik heb dat eerder gezien". Dat was de kritische kanttekening van PvdA-woordvoerder C. J. de Munnik bij de behandeling van het voorstel van het college om ook dit jaar niet over te gaan tot verhoging van de tarieven voor de jachthaven van Brouwershaven. Overigens ging De Munnik, net als de andere raadsle den, verder helemaal akkoord met het collegevoorstel. Al een aantal jaren achter elkaar zijn de tarieven voor de jachthaven van Brouwershaven niet verhoogd. Volgens het college is dat ook dit jaar niet nodig. Domweg omdat ondanks het feit dat de tarieven niet verhoogd zijn de exploitatie van de jachthaven naar wens verloopt. Volgens het colle ge zal ook het achterwege laten van verhogingen ook nu de exploitatie van de jachthaven niet in gevaar brengen. Baggerwerk Van de kant van de gemeenteraad werd dat niet betwist. Wel zei VVD- woordvoerder J. K. Goemans dat het nog maar de vraag is of de onder- houdsreserve toereikend is als bij voorbeeld de haven uitgebaggerd moet worden en men te maken krijgt met vervuild havenslib. ,,Ik ben bang dat de reserve dan ontoereikend is", aldus Goemans. Raadslid R. J. van der Wekken (CDA) schaarde zich achter de opmer kingen van Goemans. PvdA- voorman De Munnik vulde daarop aan dat in de toekomst wellicht ook nog enige steigers in de jachthaven vervangen zullen moeten worden. Wethouder Ph. J. van Ast stelde in antwoord op de opmerkingen uit de raad dat de onderhoudsreserve vol gens het collegê groot genoeg zal blij ken om ook onverwacht investerin gen te kunnen plegen. ,,De reserve is nu ruim 302.660,- maar daar komt nog eens zo'n 80.000,- a 90.000,- bij zodat we straks tegen de vier ton zit ten". aldus Van Ast. Niet nodig Volgens de wethouder is baggeren van de jachthaven vooralsnog niet noodzakelijk. ,,Er wordt regelmatig gepeild en tot nu toe zijn er geen ver ondiepingen geconstateerd", aldus Van Ast. Voor wat betreft eventuele vervuiling van de Brouwse havenbo dem stelde Van Ast dat uit een onder zoek twee jaar geleden gebleken zou zijn dat er praktisch geen sprake is van vervuiling. ,,Bij dat onderzoek werd op twee plaatsen een zeer lichte verontreini ging geconstateerd", aldus Van Ast. ,,Ik ben ervan overtuigd dat als de haven blijft draaien zoals hij nu draait eventuele calamiteiten op te vangen zijn". Zonder discussie of hoofdelijke stemming ging de raad verder ak koord met het voorstel van het colle ge om ook de huursom voor een ge deelte van de jachthaven dat aan de Watersportvereniging Brouwersha ven verhuurd wordt niet te verhogen. Ook in 1990 is het door de WSV ge huurde gedeelte weer helemaal vol geboekt volgens het college. Het gaat om een huursom van 408.356,- DEN HAAG - Voor de hoge snelheidstrein (TGV) van Parijs via Brussel naar Amsterdam moet een nieuwe spoorwegverbinding worden aangelegd vanaf de Belgische grens tot Rotterdam. De verbinding zal zo veel mogelijk langs de autoweg Antwerpen-Breda-Rotterdam moeten gaan lopen. Een „zwaar" onderzoek zal echter eerst moeten uitwijzen of het milieu hiervan niet te veel hinder ondervindt. 'Na de watersnoodramp waren wij ook blij met alle hulp'' BURGH-HAAMSTEDE - „Ik wil geen appels met pe ren vergelijken, maar na de watersnoodramp in 1953 wa ren wij ook blij met alle hulp die we kregen uit de hele wereld". Dit waren de woorden van het Westerschouwse PvdA-raadslid G. J. W. van der Salm in zijn pleidooi om een dorp in Roemenië te adopteren. Reden tot dit betoog was de beslissing van burgemeester en wethouders om het verzoek tot deze adoptie, die gericht was aan alle Ne derlandse gemeenten, naast zich neer te leggen. Tijdens de rondvraag van de ge meenteraadsvergadering in het ge meentehuis te Burgh-Haamstede wees de PvdA-fractie er op dat met de adoptie van een dorp, druk uitgeoe fend kan worden op de Roemeense re gering om haar, zoals de fractie ze in de brief noemt, snode plannen om 700 dorpen uit de weg te ruimen te doen mislukken. In de brief worden b en w tegelijkertijd ter verantwoording ge roepen met de vragen welke motie ven er aan deze beslissing ten grond slag hebben gelegen en waarom de commissie algemene bestuurlijke za ken niet heeft geadviseerd bij deze beslissing. Wethouder dr H. J. van Zuylen: „Wij hebben ons afgevraagd of dit een taak is van de gemeente, maar vinden het meer een taak van de rege ring". De wethouder heeft Roemenië reeds eerder bezocht en kwam tijdens de raadsvergadering tot de conclusie dat directe hulp aan dit land onmoge lijk is. „Het land gedraagt zich geslo ten en onmogelijk Van Zuylen voeg de hier aan toe dat ditzelfde gebeurt in Amerika, Midden-Amerika en ook Azië eri dat het voor een gemeente niet haalbaar is om op al die plaatsen hulp te* bieden. Dat de negatieve beslissing ten aanzien van de adoptie niet in de commissie ABZ is geweest noemde de wethouder een schoonheidsfoutje. Van der Salm vroeg zich af waarom het geen gemeentelijke taak zou kun nen zijn. „Nergens ter wereld wor den plannen gemaakt om 700 dorpen met de grond gelijk te maken. Alle culturele en religieuze aspecten moe ten verdwijnen en er moet de nieuwe mens komen wonen, zonder enige cultuur of religieuze achtergrond". Het PvdA-fractielid zei zich er be wust te zijn, dat directe hulp vol strekt onmogelijk is. „Maar via gees telijke hulp kunnen wij als West- Europese gemeente de mensen laten weten dat we hen steunen en meele ven". Tijdens zijn pleidooi maakte hij volgens zijn eigen zeggen een krom me vergelijking naar 1953. „Wij wa ren toen ook blij met het medeleven van mensen over de hele wereld". Postzegel „Het hoeft niets te kosten; af en toe een postzegel", sloot Van der Salm zijn betoog af. Op de vraag van Van Zuylen hoe die post dan bij die men sen komt, zonder dat deze geopend wordt reageerde Van der Salm met: „Ik schrijf en telefoneer regelmatig met mensen uit Roemenië. De brie ven komen inderdaad soms geopend aan en tijdens het bellen is er de kans dat je afgeluisterd wordt altijd aan wezig, maar contact is nog steeds mo gelijk". Meer informalie Voordat burgemeester J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer de hamer op de tafel liet neerkomen, werd met de raadsleden afgesproken dat er eerst meer informatie verkregen wordt over de adoptie van een dorp en dat het dan besproken wordt tijdens de commissie algemene bestuurlijke za ken. Verwachting tot woensdagavond: Bewolkt Veel bewolking en mogelijk wat re gen. Minimumtemperatuur om streeks 3 graden, middagtempera- tuur ongeveer 7 graden. Zwakke tot matige wind, eerst oostelijk, in de loop van de dag draaiend naar noor delijke richtingen, aan de kust toene mend tot vrij krachtig. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 25 nov.: Donderdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 40% Min.temp.: -1 graad Middagtemp.: 6 graden Windkracht: noord 4 Vrijdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: -2 graden Middagtemp.: 6 graden Windkracht: noordwest 3 Zaterdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 1 graad Middagtemp.: 6 graden Windkracht: noordwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 22 nov. Zon op 08.12, onder 16.40 Maan op 01.49, onder 14.09 23 nov. Zon op 08.13, onder 16.39 Maan op 02.59, onder 14.20 Nieuwe Maan: 28 november (10.41) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Het komend etmaal speelt de strijd tussen zachte lucht uit het zuiden en koude lucht uit het noorden zich boven ons land af. Dat gaat in ieder geval gepaard met de nodige bewolking, maar of er ook re gen valt is op dit moment nog moei lijk te zeggen. Wel vrij zeker is dat de koude lucht het uiteindelijk gaat winnen. Het meest waarschijnlijk is dat het noorden van het land zonder slag of stoot veroverd wordt, terwijl in het zuiden wat regen verwacht mag worden. Komende nacht blijft de temperatuur overal ruim boven nul en overdag wordt het circa 7 graden. De wind, die eerst nog oostelijk is, draait morgen overdag naar noorde lijke richtingen en neemt toe tot ma tig. Na morgen kan het 's nachts weer licht gaan vriezen. APELDOORN - De brand - vorige week woensdagochtend - in het Apel- doornse caravanbedrijf Paradiso blijkt te zijn aangestoken. De Apel- doornse politie heeft na tips uit de bevolking en een uitgebreid recher che-onderzoek twee jongens aange houden die hebben bekend de brand te hebben aangestoken. BRUINISSE - Hoewel hij er zelf geen uitlatingen over wil doen, is er reden, om aan te nemen dat het Bruse raadslid A. IJzelenberg is opgestapt, omdat de SGP-kiesvereniging hem op een onverkiesbare vijfde plaats heeft gezet voor de komende gemeenteraadsverkiezingen in maart 1990. SGP-fractievoorzitter L. J. van den Bos zegt niet op de hoogte te zijn van de reden van het plotselinge vertrek van IJzelenberg. Maar ook hij neemt aan, dat de verkiezing van de Kies vereniging hieraan ten grondslag ligt. Van den Bos betreurt het acute vertrek van IJzelenberg. „Hij had de rit gewoon kunnen uitzitten", aldus de fractievoorzitter. Er is nog onduidelijkheid over de (tijdelijke) opvolger van IJzelenberg. Het is niet zo dat de nummer vier van de vorige lijst (de fractie telt drie le den in de Bruse raad) automatisch in de raad komt. Volgens Van den Bos is binnen de kiesvereniging de af spraak gemaakt, dat alleen SGP-ers klein rechts zullen vertegenwoordi gen. Oude lijst En de eerste SGP-er op de oude lijst is J. de Waal. Van den Bos weet niet of De Waal zich inmiddels bereid heeft verklaard zitting te nemen tot maart 1990. Na de verkiezingen heeft de Fractievoorzitter Van den Bos: Jammer SGP als derde man J. Bogert op de lijst staan. Bogert heeft korte tijd in de raad gezeten na het overlijden van de heer Slingerland. Bogert stelde zich toen niet beschikbaar voor een nieuwe periode; nu wel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1