Geen verhoging liggelden voor Brouwse jachthaven Toekomst van Brogum steeds onzekerder door geldgebrek Landbouwschuur door uitslaande brand volledig in de as gelegd DE ZIERIKZEESCHE COURANT Commissie grond-en pachtzaken m* pa eitr Inbraak in winkel aan Oude Haven Zierikzee Brand in caravan te Bruinisse Diefstal surfplanken Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Volkstuintjes Muziek Toneel Bekerwedstrijd Zeven Zierikzeeënaren kregen een geldprijs De harmonievereniging Nut en Uitspanning Behalve toneel brachten de leden van de To- Zierikzee won de bekerwedstrijd tegen Middel voor de wijze waarop zij hun volkstuin verzorg- gaf een extra concert vanwege promotie naar neelvereniging Ouwerkerk ook zang en muziek burg via strafschoppen. (Pag. 6). den. (Pag. 2). de eerste afdeling. (Pag. 3). bij hun jaarlijkse voorstelling. (Pag. 4). MAANDAG 13 NOVEMBER 1989 146ste jaargang Nr. 24643 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Een wijs man zorgt voor de toekomst als voor het he den. Publilius Syrus UTRECHT - De algemene inspectie van de rijkspolitie laat zich bij haar contacten met overheid, politiek, be stuur en Openbaar Ministerie advise ren door het Haagse public relations- bureau Boetes. Het inschakelen van het PR-bureau is niet aangegeven door de komst van regionale politie, aldus PR-woordvoerder A. Geelof. Het contact tussen de inspectie en Boetes is afgelopen voorjaar tot stand gekomen. BURGH-HAAMSTEDE - Het gronduitgiftebeleid in Noordwelle en Serooskerke. Dat is één van de za ken die a<m de orde komt op de ver gadering van de commissie grond- en pachtzaken van de gemeente Wester- schouwen van woensdag 22 novem ber. De vergadering begint om 19.30 uur. Verder op de agenda van de com missievergadering een verzoek van de kerkeraad van de Hervormde Ge meente Burgh om ruimte voor het in richten van een crèche en een verzoek tot aankoop van een perceel grond aan de Zoom in Renesse. Ook aan de orde komt het gebruik van het Weel- tje in Serooskerke. Aandacht verder voor een perceel grond aan de Hoge- weg. Dit in verband met kwaliteits verbetering van camping Duinrand. De stukken liggen voor het publiek ter inzage op woensdag 22 november tussen 19.00 en 19.25 uur. RU wil discotheek de Steeg in pand Julianastraat ZIERIKZEE - Een meerderheid binnen de Zierikzeese gemeenteraad heeft ernstige twijfels over het bestaansrecht van jeugdsoos Brogum. CDA, VVD en RU willen hierover een duidelijke uitspraak van het college nu de tekorten van Brogum steeds meer van structurele aard zijn. Alleen de PvdA houdt in haar al gemene beschouwingen vast aan het voortbestaan van het jongerencentrum. De WD spreekt in haar algeme ne beschouwingen evenals het col lege van burgemeester en wethou ders van een zorgelijke situatie. „Indien de ingezette tendens zich voortzet zullen wij als raad een beslissing moeten nemen. Of de subsidie van Brogum structureel verhogen of de soos sluiten. Hoe ver willen en kunnen we gaan?", aldus de liberalen. De fractie wacht de cijfers van 1990 af, maar stelt nu al dat er niet langer onbe perkt meer subsidiei kan worden verleend „hoe spijtig dit ook voor de jongeren is" Het CDA heeft geen problemen met de activiteitensubsidie, maar wel met de overige financiële in jecties naast de huursubsidie. „Wanneer deze tendens doorgaat, zullen we maatregelen moeten ne men en ons afvragen of Brogum nog wel bestaansrecht heeft". Het CDA heeft wel de indruk dat het Brogum-bestuur zijn uiterste best doet om orde op zaken te stellen, maar tevergeefs. De Steeg Dat de Reformatorische Unie problemen heeft met de geld stroom naar Brogum is bekend. Ook nu weer stelt de RU, dat er gezocht moet worden naar een nieuw gebruik voor het pand aan de Julianastraat. Wat de RU be treft kan discotheek de Steeg naar Brogum toe, omdat het bedrijf volgens de fractie niet in de Zie rikzeese binnenstad behoort. „De geluidsoverlast en het verstoren van de nachtrust zijn voldoende motieven om te zoeken naar een oplossing". De eigenaar van de Steeg is op advies van de RU in middels in overleg getreden met de burgemeester, mr J. J. P. M. As- selbergs. Hoewel CDA en VVD minder ze kerheid kunnen geven over de toe komst van Brogum, is de PvdA re soluut in haar standpunt. Brogum De RU-fractie van W. F. Sprengel- meijer heeft al een nieuwe be stemming voor het Brogum-pand: discotheek de Steeg. neemt een belangrijke culturele plaats in en als de (financiële) si tuatie wijzigt dient de gemeente haar verantwoordelijkheid te ne men. Welke deze is geven de socia listen niet aan, maar uit de woordkeuze in de algemene be schouwingen moge blijken, dat Brogum wat de PvdA betreft moet blijven. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's 'Exploitatie jachthaven komt niet in gevaar' BROUWERSHAVEN - Als het aan het college van b en w van Brouwershaven ligt gaan de liggelden voor de Brouwse jachthaven in 1990 niet omhoog. Volgens het college kan men verhoging achterwege laten zonder dat de exploitatie van de jachthaven in gevaar komt. „Deze verwachting is gebaseerd op de, tot op heden voor het jaar 1989 verkregen gelden", aldus het college. „Door handhaving van de tarieven zal de gemeente zich niet uit de markt prijzen". Het voorstel komt aan de orde op de gemeenteraadsvergadering van maandag 20 november. De vergadering begint om 19.30 uur. De tarieven voor de Brouwse jacht haven zijn al vier jaar lang niet ver hoogd. De tarievenbeschikking werd vastgesteld in 1975 en werd voor de laatste keer gewijzigd in november 1985. Voor de exploitatie van de jacht haven is wel jaarlijks een trendmati ge aanpassing van de tarieven met drie procent doorgevoerd. Niet nodig Het college stelt in haar toelichting op het voorstel om de liggelden niet te verhogen dat verhoging simpelweg niet nodig is. Ook voor 1989 heeft men meer geld binnengekregen dan aanvankelijk verwacht was. „Ook voor 1990 verwachten wij dat de op brengst van de liggelden gelijke tred zal houden met dit jaar", aldus het college. Het college tekent daarbij aan dat ook de stand van de onderhoudsre- serve zeer gezond is. „Zodanig dat deze reserve voldoende mogelijkhe den biedt om in de nabije toekomst, wanneer dit noodzakelijk zou zijn, grote investeringen te kunnen doen". De verordening in kwestie regelt de tarieven voor het gebruik van de jachthaven inclusief de tarieven voor het gebruik van elektrische stroom, voor vaste gebruikers en passanten. Het gaat om liggelden in alle catego rieën. Ook de tarieven voor gebruik van de hellingbaan wil het college niet verhogen. Watersportvereniging Ook op de agenda van de raadsver gadering het voorstel van het college om met de watersportvereniging Brouwershaven een overeenkomst aan te gaan voor wat betreft huur en verhuur van gedeelten van de jacht haven. Ook die tarieven wil het colle ge niet verhogen. De watersportver eniging huurt jaarlijks van de gemeente in totaal 24.793 vierkante meter water in de jachthaven. „Ook voor het jaar 1990 zal er spra ke zijn van een volledige bezetting van de te verhuren gedeelten van het water", aldus het college. Het gaat om een huursom van in totaal 408.356,-. Verder stelt het college de raad voor de subsidieaanvraag van Prima Donna, een werkgroep voor lesbische vrouwen in Zeeland, af te wijzen. Het college voert als argument voor die afwijzing aan dat de gemeente heel voorzichtig moet zijn in het aangaan van nieuwe financiële verplichtin gen. Apart Het college voert nog meer motie ven aan om de subsidie-aanvraag af te wijzen. „Een belangrijk motief om geen subsidie toe te kennen is tenslot te het feit dat voor de ondernomen ac tiviteiten een aparte werkgroep in het leven is geroepen zonder dat dui delijk is waarom de werkzaamheden niet mogelijk zijn via bijvoorbeeld de Stichting Vrouwenemancipatie of via de regionale vrouwenontmoetings centra". „Vooral dit laatste lijkt goed moge lijk", aldus het college. „Gedacht zou bijvoorbeeld kunnen worden aan het organiseren van bijeenkomsten ver deeld over de vrouwenontmoetings centra in Zeeland, waardoor het dan vanzelf onderdeel zou uitmaken van de activiteiten van de diverse reeds gesubsidieerde centra". Ook stelt het college de raad voor de subsidie-aanvraag van de juristen vereniging Pro Vita af te wijzen. Naast de terughoudendheid bij het aangaan van nieuwe financiële ver plichtingen speelt er bij het college iets anders mee. „De subsidiëring van een organisatie waarvan het werk is gericht op de beïnvloeding van bepaalde onderdelen van de lan delijke wetgeving ligt niet op de weg van de gemeente ZIERIKZEE - Uit een winkel van het Legerdes Heils aan de Oude Ha ven te Zierikzee werd in de nacht van donderdag op vrijdag een geldbe drag van 3000 gulden gestolen. De dieven kwamen het gebouw bin nen door middel van braak. Namens het Leger des Heils deed C. C. uit Zie rikzee aangifte van de diefstal. Bij het gestolen bedrag van 3000 gulden moet nog de schade door braak wor den geteld. BRUINISSE - De brandweer van Bruinisse moest zondag in actie ko men vanwege brand in een caravan op camping Bruinisse. De caravan was van H. B. uit Sche- veningen. Volgens de politie werd de brand vermoedelijk veroorzaakt door de oliekachel in de caravan. H. B. was niet in zijn caravan aanwezig toen de brand zondagmiddag om on geveer 16.00 uur uitbrak. De brand weer van Bruinisse bluste het vuur maar van het vakantieverblijf bleef niets meer over. De schade bedraagt ongeveer 8.500 gulden. Verwachting tot dinsdagavond: Af en toe zon In de nacht en vroege ochtend een enkele mistbank en een minimum temperatuur van 6 graden vlak aan zee tot om het vriespunt elders in het land. Overdag af en toe zon en droog. Middagtemperatruur ongeveer 12 graden. Weinig wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 17 nov.: Woensdag: Zonneschijn: 30%. Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: noord 3 Donderdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: oost 4 Vrijdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag-: 10% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 14 nov. Zon op 07.58, onder 16.50 Maan op 17.05, onder 10.04 Laatste Kwartier: 20 nov. (05.44) HET WEEROVERZICHT DE BILT - In de algemene drukver- deling boven onze omgeving komt ook morgen maar weinig verande ring. Een hogedrukgebied boven de Noordzee, dat wel onder invloed van een Oceaandepressie wat naar het zuiden beweegt maar toch dicht in de buurt blijft. Het weer voor morgen zal daarom niet veel van dat van van daag verschillen. De lucht is wat dro ger geworden maar desondanks kan er vannacht en in de vroege ochtend weer een enkele mistbank ontstaan. De temperatuur daalt dan tot om het vriespunt, alleen vlak aan zee komt het kwik niet veel lager dan een graad of 6. Overdag is er wel wat sluierbewolking maar de zon onder vindt daar maar weinig hinder van. De temperatuur loopt op tot ongeveer 12 graden en er is weinig wind. SCHARENDIJKE - Van de auto van J. B. R. uit Haaften werden za terdagmiddag aan de Brouwersdam twee surfplanken gestolen. De surfplanken waren middels spanbanden bevestigd aan het dak van de auto. De dieven sneden de spanbanden door en gingen met de surfplanken aan de haal. De diefstal werd gepleegd tussen 15.30 en 16.00 uur. De totale schade is onbekend. Aan de Boerenweg te Zierikzee ZIERIKZEE - De land- boifwschuur van A. van der S. aan de Boerenweg te Zie rikzee is zondagmiddag door een uitslaande brand geheel verwoest. Volgens een voorzichtige schatting van brandweercomman dant H. J. Fierens bedraagt de schade zeker 250.000 a 300.000 gulden. De brand werd zondagmiddag om ongeveer 14.30 uur ontdekt door me vrouw Van der S. Tben ze ging kijken waar haar zoon bleef omdat er nog gegeten moest worden zag ze rook en vuur uit de schuur naast de boerderij komen. Het vermoeden bestaat dat de brand is veroorzaakt door kort sluiting. In de schuur stond een che misch middel dat was bestemd om de gladiolenbollen mee te bewerken die eveneens in de landbouwschuur la gen opgeslagen. De technische re cherche van de rijkspolitie is begon nen met een onderzoek naar de oorzaak van de brand. Uitslaande brand Tben de Zierikzeese brandweer en kele minuten na de melding bij de boerderij aan de Boerenweg aan kwam was al sprake van een uit slaande brand. Óver de hele lengte van de schuur sloegen de vlammen uit het dak. De brandweer was uitge rukt met groot materieel: twee blus- voertuigen, een hulpverleningswa- gen en een bestelbusje. De 21 aanwezige brandweerlieden gingen het vuur te lijf met twee hoge druk- en zes lage drukstralen en een water kanon dat per minuut 2500 liter wa ter op het vuur spoot. „We hebben de brand gewoon ver zopen. Gelukkig was er water genoeg voorradig in de sloten", aldus Fie rens. Een uur na aankomst kon de brandweercommandant het sein brand meester geven. Men was nog tot ongeveer 18.00 uur bezig met het nablussen. Tben stonden alleen de muren van de schuur nog overeind. En ook die liet Fierens neerhalen in verband met instortingsgevaar als het hard zou gaan waaien. Zoals gewoonlijk trok de brand veel belangstellenden. De brandweer had daarvan geen hinder omdat de politie het gebied rondom de brand afzette en het publiek op veilige af stand hield. Ook de burgemeester van Zierikzee mr J. J. P. M. Assel- bergs en wethouder P. de Rijke gaven door hun aanwezigheid blijk van hun belangstelling en medeleven met de familie Van der S. De eigenaar van de schuur was verzekerd tegen brand. GELEEN - Een recente inval bij een bedrijf van DSM Limburg in Geleen door de Dienst Inspectie Arbeidsza ken (DIA) van het ministerie van so ciale zaken en werkgelegenheid zijn enkele tientallen buitenlandse werk nemers ontdekt zonder de vereiste werk- en verblijfsvergunning. De brandweer kon niet voorkomen dat de schuur aan de Boerenweg volledig in vlammen opging. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1