Stoffel Zondervan uit Bru stuurman bij de Rijnvaart Kunst in De Burght November is de Slachtmaand Oplossing fotopuzzel van Stad en Lande I a I i 1 ZIERIKZEESCHE H 1 Itfll i l NIEUWSBODE H i 4 lil* J| HOUDT HET DROOG! zien. Vaak zien we een duidelijke grens tussen de vruchten van de zo merbloei en die van dé herfstbloei. Zij zijn gescheiden door een kaal stukje stengel. In mijn tuin krijgen zij in deze tijd volop bezoek van me zen, vinken en puttertjes en soms zelfs sijzen, die de zaadjes uit de doosvruchten peuteren. Lijsters en groenlingen doen zich te goed aan de bottels van de rozen; de lijsters slik ken de bottels in hun geheel in, ter wijl de groenlingen ze open hakken om de vruchtjes te bereiken, die ze met hun harde snavel kraken. Zij gaan zo wild in de bottels te keer, dat de grond er onder met vruchtjes be zaaid is. B URGH-HAAMSTEDE - Tot 30 november is er in Christelijk Cultureel Centrum De Burght in Bur gh-H aamstede werk te bezichtigen van de kunstenares Janny van Wijngaarden-Goedhart. Als kind hanteerde Janny van Wijngaarden-Goedhart (1944) schetsbloc en potlood om uiting te geven aan haar drang tot expressie en nog beleeft ze aan deze vorm veel plezier, hoewel ze ook - en met succes - regelmatig in de weer is met verf en kwast. In de omgeving van haar woonplaats, Zwammer- dam, heeft ze diverse cursussen gevolgd die haar in het vak een eind op weg hebben geholpen. Momenteel is ze in Gouda lid van de De Goudse Streek, waar door docenten van de academie les wordt gegeven. Por trettekenen is een van haar favoriete bezigheden, maar daarnaast neemt haar water- en olieverfwerk ook een voorname plaats in. Daar voor kiest ze in hoofdzaak onderwerpen uit de natuur in de geest van haar grote voorbeeld Marjolein Bastin. De expositie van Janny van Wijngaarden-Goedhart is dagelijks voor iedereen gratis toegankelijk tussen 9.00-12.00 uur, 14.00-17.00 uur en van 19.00-22.00 uur. ZIERI&ZEE - Deze sombere herfstmaand begint met twee ^langrijke dagen: Allerheiligen en Allerzielen. Hoe h/t weer op Allerheiligen ook is, de winter nadert nu snd. Let u maar eens op beide boerengezegden: „Als het mtt Allerheiligen sneeuwt, Leg dan uw pels gereed", maai/ook: „Geeft Allerheiligen zonneschijn, Dan zal het spoe/ig winter zijn". Allerzielensneeuw voorspelt een zachi voorjaar. Eind oktober worden de akkers al groen van het winterkoren, dat pas goed gedijt als er een vorstperiode komt. Te vroege koude kan echter fu nest zijn en daar slaat waarschijnlijk het volgende gezegde op: 'Als Sint Andries onder sneeuw moet bukken, Zal dat jaar geen koren lukken'. In li deze gevallen zou het weer op één dig beslissend zijn voor het weer in ddnaaste- of zelfs verwijderde toe komt. Dergelijke voorspellingen ko men zelden uit en doen ze het wel, danzal dit toeval zijn. lèn derde belangrijke dag in no vember is Sint-Maarten, de feestdag vojr de kinderen. Ook nu nog trek- kei zij in verscheidene delen van ons and bij avond langs de huizen met :eh lampion, vaak gemaakt van een linke voederbiet. Zij zingen dan iedjes, die meestal uitlopen op het ragen van iets lekkers (Een noot, en appel of een peer en 'k kom het ele jaar niet weer) aan 'de rijke man, 2ie veel geven kan'. Jammer genoeg ijiaakt 'de rijke man' er zich tegen woordig vaak van af met een onaar- dg woord. In andere delen van het land ziet hen al dagen voor de elfde november dfe houtstapels groeien en de kinde- 2i doen zelf hun best om die zo groot pgelijk te krijgen. We stappen van de weersvoorspel lingen af en gaan eens kijken naar de verschijnselen van deze herfstmaand. In oktober spraken we al over herfst kleuren en bladval, maar we schon ken toen geen aandacht aan het wa ter, dat in sloten, kanalen en plassen toch voor een belangrijk deel het ge zicht van ons land bepaalt. Het groe ne wateroppervlak wordt donker. De drijvende bladeren van waterlelie en gele plomp verkleuren en vergaan; de planten zullen het volgend voorjaar weer uitlopen uit knoppen, die aan de dikke wortelstok zitten. De drijvende rozetten van de krab- benscheer zinken en verrotten, maar In samenwerking met de Nieuwsbode ZIERIKZEE - Op 24 november houdt de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland een symposium getiteld Schouwen- Duiveland in de afgelopen vijftig jaar. Om 19.15 uur begint deze avond in de Concertzaal van restaurant Mondragon te Zierikzee. In het zojuist verschenen mededelingenblad (nr. 66) staan korte samenvattingen van de te behandelen onderwerpen. Eigenlijk was deze 20e fotopuz zel veel te gemakkelijk. Er is de laatste tijd nogal wat aandacht voor de Vismarkt aan de St. Do- musstraat te Zierikzee. Op het mo ment wordt er driftig gewerkt, de vismarkt en de woningen van het St. Jacobshuis worden gerestau reerd. Vanaf 1804 werd hier de vis markt gehouden. Het houten huis je is het afslagershuisje. De manden met vis werden fn het midden van de omheining gezet. (Zie o.a. Zierikzee zoals het was). De winnaar is: H. Bouwens-v. d. Klift, Steenbank 2, 4301 ZX Zie rikzee. De commissie Kleine monumen ten wil ieder die één of meerdere keren een oplossing ingestuurd heeft daarvoor graag bedanken. Door deze puzzel moesten we steeds de geschiedenis van Schouwen-Duiveland induiken en raakten daardoor zeer geboeid. Vele oplossingen brachten leuke details aan, die soms nergens te boek staan. KIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 10 november 1989 Nr. 24642 Mijmeringen langs de waterkant Stuurman Zondervan (midden) met zijn collega's. tegelijk werd dan door het Binger Loch gevaren waarna de sleepboot weer terug ging om het volgende schip op te halen. Boven Bingen, waar de stroom weer rustiger is, werd de sleep weer geformeerd. Het gebergte heeft stuurman Zon dervan altijd bekoord. Ondanks, of misschien wel juist omdat hij een kind van het platteland was met een onbegrensde hang naar het water. Dat word je in een vissersplaats als Bru met de paplepel ingegoten. Z'n vader was Willem Zondervan uit Har- dinxveld die op een baggermolen werkte begin deze eeuw bij de aanleg van de Vluchthaven van Zijpe. Leerde in die periode z'n moeder, Anna Voor- bei jtel uit Bruinisse kennen. Stoffel Zondervan werd 82 jaar geleden ge boren in het huisje waar nu de Oud heidskamer in de Oudestraat in is ge vestigd. Z'n vader had inmiddels net baggeren opgegeven en zich als mos selkweker in Bruinisse gevestigd, Daar op de houten hogaars Bru 128 van z'n vader, voer Stoffel van z'n 12e tot z'n 17e levensjaar. Doorliep daar de harde leerschool van zeilen en va ren, in een slechte armoedige tijd in de mosselsector. Stoffel zag in de mosselen geen toekomst en zodoende kwam hij op de sleepvaart terecht. Voer op de Woutrina uit Dordt, de Wacht am Rhein uit Duisburg, de Hy dra uit Lobitli en tot de Tweede We reldoorlog op de Modir van de SHV. In de oorlog kwam hij op de sleep boot Ina van de firma Hudig en Ve der terecht. Die voer met sleepsche- pen vanaf Rotterdam en Amsterdam naar Maasbracht. Na bepaalde tijd dook hij onder maar werd tijdens razzia's opgepakt om in Duitsland te werk te worden gesteld. Hij werd als stuurman op een tanker te werk gesteld die op de Duitse ka nalen voer om de Duitse oorlogsin dustrie op gang te houden. Enkele zinnen die echter een wereld van dra matiek in zich houden. De schepen werden regelmatig door Engelse bommenwerpers aangevallen waar bij de bemanning zich ijlings aan wal begaf om dekking te zoeken. Ook was er bijna geen eten meer in dat laatste oorlogsjaar. De bemanning die onder dwang aan boord was stal de smeerolie uit de machinekamer om te ruilen met boeren langs het ka naal voor eten. Na de oorlog kwam Stoffel terug op Bruinisse en werd kapitein op de sleepboot Hellegat van de RTM, de Rotterdamsche Tramweg Maatschap pij die de veerponten van en naar Schouwen-Duiveland exploiteerde. De Hellegat trok het sleepschip van Flora en fauna in vogelvlucht en neem een abonnement op dé krant van Schouwen-Duiveland. Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u fe I thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! i?_ En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra f s I met alle informatie over het bedrijvige leven öp B f I I Schouwen-Duiveland. I f »I j x I O r; QJ 01 oa Deingevuldeenondertekendebon, met wettig betaalmid- lol I del, in een gesloten envelop, zonder postzegel, sturen B s f naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, abonnementenadmi- g nistratie,Antwoordnummer 12,4300VB Zierikzee. 5 I v S=s3 I LET OP!!! 5 I t i i De nieuwe abonnee mag de algelopen 3 maanden geen jï! abonnee zijn geweest. o dé krant van schouwen-duiveland! de met reservevoedsel gevulde sten gel bevat knoppen, waaruit straks het jonge leven weer opbloeit. Kik- kerbeet, fonteinkruiden, blaasjes- kruid en waterpest maken de win- terknoppen die door hun gewicht zinken; zij lopen in het voorjaar weer uit. Veel kroosblaadjes worden wit, maar zij verdwijnen pas na een flinke vorstperiode. Met het kouder worden van het wa ter neemt de activiteit van de water dieren af. De kikkers komen van het land naar het water toe; zij overwin teren, althans voor een belangrijk deël, in de modder. Droedoornige ste kelbaarsjes zoeken de bodem van die pere kanalen op en langs de kust presteren zij het zelfs om uit het zoete water naar de zee te verhuizen. Ande re zoetwatervissen gaan in de buurt van de bodem een tijdperk van min dere activiteit tegemoet. Zichtbaar Waterslakken en waterinsecten blijven vaak nog zichtbaar tot de vorst invalt. De watervlooien maken wintereieren met dikke wand. Ais de vlooien zelf sterven blijven de eieren, die koude en eventueel zelfs droogte kunnen verdragen over. Aan zee merken we dat strandkrab- ben en garnalen wat dieper water op enige afstand van de kust opzoeken. In de duinen en op andere plaatsen waar teunisbloemen groeien, hebben we kans nog een enkele topbloem te N oordhellingen Op noordhellingen in de duinen, maar ook wel in het bos, zijn de ach terkanten van de bladeren van de eik varen dicht bezet met haast uitpui lende sporenkapsels. Als het straks gaat vriezen lijkt het of de bladeren verdrogen; kort na de vorst staan ze er echter weer fris bij. Heeft u buiten wel eens gezocht naar de vlak op de grond liggende voorkiemen van de varens? Het is vaak zeer moeilijk om ze te vinden, maar toch de moeite waard het een te proberen. De bladval gaat nog steeds door. Het gewicht van het water, dat uit ge condenseerde mist ontstaat is vaak al voldoende om het laatste blad tot val len te brengen. Jonge eiken en beu ken houden hun blad dikwijls vast tot in het voorjaar de knoppen gaan uitlopen. Op de grens tussen blad steel en bladkussen ontstaat bij hen in het najaar nog geen scheurweefsel. Op de vroege voorjaarsbloeiers en op de noten zal ik in het artikel over de cember'Wintermaand' terugkomen. ARIE HEIJBOER de RTM, meestal van Zijpe naar Nu- mansdorp. Het sleepschip vervoerde drie tot vier spoorwagons die veelal geladen waren met fruit dat van Haamstede naar Rotterdam moest. Na enkele jaren vertrok Zondervan naar z'n laatste werkgever, Rijkswa terstaat. Daar werd hij schipper op de vlet Vosvliet. Die vlet was werk zaam voor Grondmechanika, het bo demonderzoek ten behoeve van de Deltawerken. Stoffel Zondervan, va rensman in hart en nieren die op groeide tussen de zeilen en het stoom en eindigde bij het technisch hoog standje van de Deltawerken. „Op het water is elke dag anders", mijmert Stoffel nog dagelijks. j Huizer BRUINISSE - Dikte rookwolken verlaten de grote schoorsteen ten teken dat beide stoommachines vol xermogen leveren. De brugsleepboot Modir van de Steenkolen Handelsvereniging (SHV) kruipt met eep snelheid van zes kilometer per uur de Rijn op. Stuurman Stoffel Zondervan uit Bruinisse kijkt tevreden achterom naar de stran- gen, de als een snaargespannen staande staaldraden die de sleepboot met de zes Rijna ken verbindt. Zolanj die strak staan is de sleep onder controle. Zondervan stuurt de slee); door de binnenbochten, zo dicht mojelijk on der de wal waar de minste stroom staat. De stuurman kent elke klip of Stuurmal Stoffel Zondervan. ondiepte van de 1000 kilometer lange rivier. Vadertje Rijn kent geen gehei men voor Stoffel. De nu 82-jarige praat graag over de Rijnvaart die hem zo na aan het hart lag en nog ligt. Nimfen De nimfen van de Lorelei die er om bekend stonden de varensgezellen met hun verleidelijke gezang te beto veren zodat ze met hun schip te plet ter voeren op de rotsen hadden op Stoffel Zondervan geen vat. Daar is de Bruenaar te nuchter voor. Maar hij genoot wel intens van het landschap dat langzaam voorbij gleed. Vooral de bergen van het Zevengebergte, van Koningswinter tot Rudesheim. Met z'n Lorelei, Drachtenfels, z'n prachti ge kastelen die getuigden van een rijk en machtig verleden maar ook z'n pittoreske dorpjes zoals Sarïkt Goar, Kaub, Boppard en tientallen andere. Hij genoot ook van de krachtige ri vier als opponent om met al die Rijn aken tegenop te torsen, van die apar te sfeer in het gebergte als de loodsen aan boord kwamen en van de strijd om door het Binger Loch te komen, de stroomversnelling bij Bingen waar zelfs de krachten van de sleep boot te kort schoten en er tijdelijk een voorspanboot bij kwam. De Rijn vaart in al z'n facetten, gezien in het licht van ruim 50 jaar geleden toen er nog geen duwboten of radarsyste men waren en de stoomsleepboten met hun vele kasten er achter beeld bepalend waren op de rivier. En niet in ae laatste plaats de enorme Duitse radarsleepboten met hun grote schoeprad er^n. Op de Modir, de sleepboot waar Zondervan stuurman w^s, bestond de bemanning verder nog uit de kapi tein, twee matrozen, twee machi nisten en drie stokers. De Modir voer vaak met zes aken vanaf het Ruhrge- bied naar boven, naar Straatsburg. Maar vooral bij een hoge waterstand moest dan vanwege de onstuimige stroom de hele sleep in Salzij ont bonden worden. Met één sleepschip

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 5