Werkend Zeeuws trekpaard staat centraal op open dag Intredende winter levert extra werk voor eilandelijke bedrijven Auto total loss na rit door de berm Inbraak in auto DE SCHELPHOEK BEL 01110-14739 „Als het kouder wordtkomen de telefoontjes" ZIERIKZEE - De afgelopen lange warme zomer begint steeds meer plaats te ruimen voor kille dagen. De wind waait om het huis en regen en hagel kletteren tegen de ramen. Het is dé tijd om de gordijnen vroeg te sluiten en lekker bij de kachel te kruipen. Maar wat als ineens blijkt dat deze het niet doet, of dat er een nieuwe verwar mingsinstallatie moet worden aangelegd. Uit navraag bij een aantal installatiebedrijven op Schouwen-Duive- land blijkt dat sommige van deze bedrijven met de intre dende winter hoogtijdagen maken. De koude periode staat nu onher roepelijk voor de deur. Volgens P. D. Deurloo van installatiebedrijf Deur- loo uit Schuddebeurs is dit voor hen een topseizoen. Van de ongeveer drie honderd installaties die door dit be drijf in een jaar worden aangelegd, worden ongeveer tweehonderd vijf en- twintig plaatsingen tussen septem ber en maart verricht. ,,De stroom die niet gedacht heeft aan verwar ming komt nu op gang", aldus Deur loo. Op de vraag of de vacatures in deze krant met de vraag naar een allround cv-monteur en een service-onder houdsmonteur verwarmingstechniek betrekking hebben op de drukke werkzaamheden zegt Deurloo: ,,De vacatures vloeien daaruit voort. Dat is ieder jaar hetzelfde en heeft een tij delijke oorzaak". Volgens hem zijn er mensen die bellen met de vraag of er even een verwarming aangelegd kan worden. ,,In de zomer zijn mensen zich niet zo bewust van de noodzaak van verwarming. Maar op het mo ment dat het kouder wordt dan ko men de telefoontjes". Zuinig Het is volgens Deurloo niet zo dat er in deze tijd meer om energiezuini ge installaties gevraagd wordt. ,,Dat was zes a zeven jaar veel erger. Toen werd het door de politiek meer bena drukt". Het is gebleken dat mensen eerder kiezen voor een financieel zui nige dan een energie-zuinige installa tie. .Negentig procent van de mensen bespaart liever één gulden dan ener gie". Voor de firma A. van de Hoek uit Brouwershaven is het niet drukker met het aanleggen van de verwar mingsinstallaties. „Het kan ook zijn dat wij te uitgebreid zijn, zodat het niet opvalt of de installatie-afdeling meer werkzaamheden verricht", al dus Van de Hoek. Hij zegt wel dat het tegen de winter drukker is dan in mei/juni, maar niet zo bijzonder dat het echt opvalt. „Verschrikkelijk. We kunnen het ei genlijk niet aan", dit zegt mevrouw H. C. Ooms-Droog, van installatiebe drijf Ooms te Zierikzee, op de vraag of het bedrijf iets merkt van de steeds meer terrein winnende koude. „En een ander probleem is dat we niet aan vakbekwaam personeel kunnen ko men". Dat is voor Ooms de reden dat de klanten soms moet doorsturen. Het installatiebedrijf legt centrale verwarming aan in nieuwe huizen, maar ook oude huizen waarin zich nog geen installatie bevindt of waar het weer tijd is voor een nieuwe. De wachtlijst van het bedrijf is ech ter niet zo lang. „Binnen een maand worden mensen wel geholpen. We kunnen mensen toch niet in de kou la ten zitten". Tussen de gewone karwei en in komen bij het bedrijf ook spoedgevallen binnen, als een ver warming niet meer aan wil. Deze spoedgevallen werkt het bedrijf er tussen door af. ;,Wij denken zo: elke klant is er één". Winter Het in Dreischor gevestigde bedrijf Folmer ervaart de tijd dat de winter nadert als een altijd drukke tijd. „Mensen komen er dan achter dat de ketel schoongemaakt of vervangen moet worden, of dat er radiatoren bij geplaatst moeten worden", aldus me vrouw C. Folmer. Het bedrijf is in de ze voor hun drukke tijd dan ook met De intredende winter; ook een drukke tijd voor installatiebedrijf Folmer uit Dreischor. (Foto: Joop van Houdt). deze klussen bezig. In nieuwe huizen wordt door hen soms een installatie aangelegd. „Vanaf augustus/september is het hier een gekkenhuis". De klanten moeten als de opdracht niet urgent is een paar weken op de reparatie wachten. „Maar als er bijvoorbeeld een ketel uit elkaar knalt, dan ko men we dat vanzelfsprekend in één dag maken", aldus mevrouw Folmer. Zij vult dit aan met hetzelfde devies als mevrouw Ooms: „We kunnen die mensen toch niet in de kou laten zit ten". Ondanks de goede zorgen van deze Schouwen-Duivelandse bedrijven, blijft het een vervelende zaak als de warmtebron er op een dag mee op houdt. Zo'n moment komt nooit gele gen. Niet alleen voor de portemon nee, maar ook het gemis van een behaaglijke warmtebron is niemand toe te wensen. ZIERIKZEE - De personenauto van A. V. uit Zierikzee was total loss na een eenzijdig ongeluk waarbij de auto een stuk door de berm naast de weg reed. Het ongeluk gebeurde woensdag om ongeveer 12.55 uur op de Lange Blokweg te Zierikzee waar A. V. met zijn personenauto reed. Om onbeken de redenen raakte hij met het voer tuig van de weg af in de berm waar hij volgens de politie over een af stand van ongeveer 30 meter door de bossage langs de weg heen reed. Het voertuig werd daarbij zo zwaar be schadigd dat het als total loss moest worden beschouwd. ZIERIKZEE - Op de parkeerplaats Beddeweeg te Zierikzee werd tussen 7 en 9 november een personenauto opengebroken. Het betrof het voertuig van P. B. M. van de V. uit Zierikzee. De dieven sloegen een raampje van de auto in en namen kleding mee die in de auto lag. Advertentie Hold Restaurant EEN MENU WAARVAN DE BEREIDING 25 I AAR VERGDE. 'n Kwart eeuw geleden werden de eerste voorberei dingen gepleegd voor het tongstrelende feestmenu van deze maand. T'oen werd de eerste steen gelegd voor Hotel restaurant de Schelphoek dat zou uit groeien tot een gastronomisch rustpunt in het gelijknamige natuurresenmt, met een faam tot over de landsgrenzen. De inspirerende complimenten van onze gasten gedurende die tijd maakten de totstandkoming van een wel zeer bijzonder jubileummenu mogelijk. De symbolische prijsƒ64,89. 5 min na Neeltje lans, richting Zierikzee. Serooskerkseweg 24,4327 SE Serooskerhe. Telefoon: 01117 -1212. Keuken geopend van 12.00 tot 15 00 uur en van 1730 tot 21.00 uur. 's Maandags gesloten. ZIERIKZEE Welfareverkoop Dinsdag 14 povember houdt de vrij willige Welfare van het Rode Kruis weer een verkoping in de grote zaal van bejaardencentrum Borrendam- me in Zierikzee. De verkoping begint om 14.00 en duurt tot ongeveer 16.00 uur. Er is een ruim aanbod van diver se handwerken en ook dit jaar zijn er weer verscheidene attracties. Informatieavond SVOZ De Stichting Vrijwilligers Overleg Zorgsector houdt woensdag 15 no vember een informatieve avond voor alle vrijwilligers van de bij de stich ting aangesloten organisaties. Hoofd- wijkverpleegkundige I. Dekker licht de nieuwe ontwikkelingen in het kruiswerk toe. Er is gelegenheid tot het stellen van vragen. De bijeen komst begint om 20.00 uur en wordt gehouden in De Lichtboei aan de Poststraat in Zierikzee. Eucharistieviering Zaterdag 18 november wordt een Eucharistieviering gehouden in het parochiecentrum aan de Mosselstraat in Zierikzee. Deze begint om 19.00 uur en duurt tot 20.00 uur. Aanslui- Film in de maak over het Zeeuws trekpaard ZIERIKZEE - Voor de tweede keer dit jaar houdt de Stichting Het Werkend Trekpaard Zeeland een open dag en wel op zaterdag 11 november. Op vijf verschillende plaatsen kan men terecht om de trek paarden aan het werk te zien. Volgens de stichting groeit de belangstelling voor het werkend trek paard, zowel bij het publiek als bij de trekpaard houders zelf. De stichting bestaat één jaar en heeft er in dat jaar 200 donateurs bijgekregen. Trekpaarden hebben lange tijd een hoofdrol gespeeld in de Zeeuwse landbouw. Tot aan de komst van de tractor vormden ze de belangrijkste krachtbron op het boerenbedrijf. Nu zijn er nog 'een paar honderd trekpaarden over. Enthousiaste liefhebbers er varen het omgaan met trekpaar den als een waardevolle hobby. De stichting Het Werkend Trekpaard Zeeland heeft als doelstelling het behouden van werkende trekpaar den en werktuigen. Ploegwerk Nog altijd zijn er 25 landbouw bedrijven waar nog met trekpaar den wordt gewerkt. Op enkele daarvan wórdt bijna al het voor komende werk met trekpaarden gedaan. Eerder verzorgde de stich ting tijdens de Zeeuwse ploeg- kampioenschappen een ploegde- monstratie met trekpaarden. „De onderlinge wedstrijd tussen de Ook op Schouwen-Duiveland wordt door een enkeling nog gewerkt met Zeeuwse trekpaarden. (Foto: Joop van Houdt). vijf ploegers gaf het unieke beeld van vijftien trekpaarden op één veld". Het is de ervaring van de stich ting dat een open dag vooral veel amateur-fotografen en filmers trekt. „Voor hen die de paarden liever zonder publiek en vlaggen voor de lens hebben biedt de open dag een uitstekende mogelijkheid om in alle rust een plaatje te schieten". Om de binding piet de donateurs te vergroten overweegt het be stuur van de stichting extra activi teiten op te zetten. Voor de komen de winter wordt gedacht aan een donateursdag of avond waarop historische filmopnamen getoond kunnen worden. Gemeld wordt verder dat de Leidse cineaste Met- je Postma vergevorderde plannen heeft om een 66 millimeter film te maken over het Zeeuwse trek paard. Document De film moet een 'Zeeuws docu ment' worden waarbij de glorie tijd en de geleidelijke teruggang van het trekpaard op het boeren bedrijf geschetst wordt tegen de achtergrond van de ontwikkelin gen in de landbouw en verschil lende historische gebeurtenissen. De film wordt een drieluik. In ieder deel worden de ver schillende aspecten van het wer ken en omgaan met trekpaarden in voorjaar, zomer en najaar in beeld gebracht. Ook wordt aan dacht besteed aan de am bachtslieden die in het verleden hun nering hadden aan de trek- E aarden, zoals bijvoorbeeld de oefsmid en de gareelmaker. Op de open dag kan men terecht op vijf adressen in Zeeland: de fam Mol (Weelweg 25, Waarde), fam. De Visser (Vrijburgstraat 46, Vlissingcn) A. Paauwe en A. Ver- hage (Schellachseweg 2a, Gapin- ge), L. de Visser (Zandweg 54, Rit- them), C. Maurice en A. Hart- hoorn (Notboomdijk, Nisse). Het laatste duo doet voor het eerst mee. tend wordt in een bijeenkomst een ze vental jubilarissen van het St. Willi- brordus zangkoor gehuldigd. CNV-Subdistrictsraad Maandag 27 november vergadert de CNV-Subdistrictsraad Schouwen- Duiveland in de Gereformeerde kerk aan de St. Domusstraat in Zierikzee. Aan de orde komt een nabespreking van de familie-avond van 3 november en een nabespreking van de viering van het 80-jarig bestaan. Districtsbe stuurder L. Q. Phernambucq verzorgt een inleiding over de consequenties van het nieuwe belastingsstelsel voor werknemers. De vergadering begint om 19.30 uur. Sinterklaasmiddag Zaterdag 2 december wordt in Kin derboerderij De Punt in Zierikzee een Sinterklaasmiddag gehouden voor kinderen van vier tot tien jaar. De middag is bedoeld voor kinderen van leden en donateurs van de kin derboerderij. Wie mee wil doen aan de Sinterklaasmiddag moet zich voor 22 november inschrijven. Er wordt een video-film vertoond en uiteraard komen Sint en Piet ook langs met een zak vol cadeautjes. SCHARENDIJKE CBTB-vergadering De kring Schouwen-Duiveland van de CBTB-West-Nederland houdt don derdag 16 november haar najaarsver gadering in De Putmeet in Scharen- dijke. P. M. Top, de nieuwe assuran- tie-medewérker van de Onderlinge Waarborgmij uit Goes, houdt een in leiding over actuele zaken op verze- keringsgebied. Er is gelegenheid tot het stellen van vragen. De vergade ring begint om 20.00 uur. KERKWERVE Oefenavond EHBO In het verenigingsgebouw in Kerk- werve wordt woensdag 15 november een oefenavond van de EHBO-vereni- ging Middenschouwen gehouden. Aan de oefenavond wordt meege werkt door mensen van de Landelij ke Organisatie Tbt Uitbeelding van Slachtoffers (LOTUS). De oefenavond begint om 20.00 uur. DREISCHOR Uitwisselingsconcert Op zaterdag 11 november vindt in de Nederlandse Hervormde kerk in Dreischor een uitwisselingsconcert plaats tussen de Koninklijke fanfare Accelerando uit St. Annaland en fan fare Crescendo uit Dreischor. Cres cendo verzorgt het eerste gedeelte van het concert waarna Accelerando het overneemt.' Na de pauze geven beide fanfares een gezamenlijk con cert. Het gehele concert staat onder Advertentie KETEL VERNIEUWEN IÓÓK S AVONDS EN IN HU WffKENOl INSTALLATIEBEDRIJF D. OOMS leiding van dirigent Pierre van Broekhoven. Gespeeld worden stuk ken van onder andere Prichard, K. Vlak, H. Kolditz en Jac. de Haan. Het concert begint om 19.30 uur. DREISCHOR Collecte De collecte ten bate van het werk van de Nederlandse Brandwonden Stichting heeft in Dreischor een be drag van 386,45 opgebracht. Gevers en collectanten hartelijk dank. DUIVELAND Burgerlijke stand In de periode van 12 oktober tot en met 8 november zijn in de gemeente Duiveland 10 kinderen geboren. In Oosterland zijn dat: Neeltje Kaste- leijn, Anthony Johannes Bolle, Leen- dert Frans de Bruine, Cornelia Pie- ternella van Dijke, Raisa Roelien van 't Hoff, Johan Jacob Otte, Johannes Jacob de Bruine en Davina Marina Morks. In Nieuwerkerk werd gebo ren Willem Pieter Kik en in Ouwer- kerk zag Maartje Emma Varel het le venslicht. Overleden zijn Johannes van Dijke (87) uit Nieuwerkerk, Lau rens Jacob Eenennaam (87) uit Nieu werkerk en William van Gemeren uit Oosterland. Twee trouwpartijen in de gemeente Duiveland. C. M. Donse laar uit Oosterland gaf het ja-woord aan C. H. Bal uit dezelfde plaats. N. C. Boogert trad in het huwelijk met L. J. Bolier. OOSTERLAND Dorcas-verkoopdag De vrouwenvereniging Dorcas houdt dinsdag 14 november haar jaarlijkse verkoopdag van zelfge maakte goederen. Onder andere aan wezig is een boekenstand. De ver koopdag wordt gehouden in De Oos terhof en gaat om 14.30 uur van start. De opbrengst van de verkoopdag komt ten goede aan de Stichting Ge handicaptenzorg Adullam. JACOBAHAVEN Open dag Zaterdag 18 november houdt het veldstation van de Dienst Getijdewa teren van Rijkswaterstaat aan de Ja- cohaven een open dag. In het veldsta tion wordt onderzoek verricht in verband met het beheer van de zoute wateren. Het onderzoek is gericht op bodemdieren als mosselen, kokkels en zeesterren. Nagegaan wordt wat de invloed is van de bodemdieren op de kringloop van stoffen in de natuur. Dit houdt verband met de mogelijk heden van de mosselkweek in de OoS- terschelde en de bestrijding van over bemesting in andere getijdewateren. Ook wordt .aandacht besteed aan de effecten van vervuiling. Bezoekers zijn welkom tussen 10.00 en 16.00 uur. Het veldstation is te bereiken via de dammenroute via de afslag de Ban- jaard. Verder is de route met borden aangegeven. GOES Reünie In verband met het 10-jarig bestaan van de Stichting Opleidingsschool voor Ziekenverzorgenden in Goes wordt op 17 november een feestelijke reünie gehouden, waarbij alle huidi ge en voormalige medewerkers en leerlingen worden uitgenodigd. De reünie wordt gehouden in De Prins van Oranje in Goes en begint om 20.00 uur. Wie (nog) geen uitnodiging heeft binnengekregen en graag de reünie bij wil wonen kan contact op nemen met de opleidingsschool (01100-14746/14169). HOLTEN - Het streek vervoerbe drijf OAD werkt aan een systeem van openbaar vervoer dat passagiers in staat stelt voor de deur van hun huis in en uit te stappen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4