icvense 'Ik kan altijd nog naar mijn keukentje gaan om even te roken' Eind december opening Restaria De Witte Molen in Scharendijke IÏ1E8 Westerschouwen bedeelt welzijnsbeleid te karig: Voor naar Deurloo Verkoop Reparatie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Roken Thema-avond witte en zwarte vrouwen Westerschouwse fractie stelt verhouding college/raad aan de orde II moIHLI ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 10 november 1989 Nr. 24642 gen. „Bij ons mocht al nooit gerookt worden tijdens de vergaderingen". Bij de gemeenteraadsvergaderin gen in Brouwershaven was dat tot nu toe wel het geval, hoewel men een rookvrije periode in acht neemt. Een van de raadsleden die daarna altijd direct een sigaret opsteekt is P. van der Meide. ,,Ik rook twee pakjes shag per week. Dat zijn de spanningen waarschijnlijk". Maar ondanks deze gewoonte staat Van der Meide posi tief tegenover het nieuwe rookver bod. Roken is een stuk verslaving. Als het niet vrijwillig aan banden ge legd kan worden om de niet-roker te beschermen is het goed dat via een wet te doen. Ik ben dan ook beslist niet van plan om via omwegen te pro beren er onderuit te komen. Ik denk wel dat ik me zal moeten beheersen als ik niet mag roken. Maar dat is niet verkeerd", Advertentie Dc nieuwe Suzuki Ai to G'LX. Raaazend knap. Al vanaf f 14.195,- letcl alleteringskostenl AUTOBEDRIJF ISTA OOSTERUND - 01114-1495 MAASTRICHT - Commissaris van de Koningin in Limburg dr. J. Kre- mers heeft in Maastricht het eerste exemplaar van de Grote atlas van Limburg in ontvangst- genomen. De De fractie is bang dat door de stief moederlijke bedeling dit als gevolg kan hebben dat er geen jongerenbe leid en geen ouderenbeleid zal ko men. Ook een consequentie is volgens haar dat de behandeling van een sub sidieverzoek langer zal duren en dat er weinig geluisterd zal worden naar de wensen van de eigen bevolking. Hoewel de fractie wel begrip heeft Advertentie voor het feit daf een recreatiebeleid tijdrovend is moet het volgens haar ,niet zo zijn dat de eigen bevolking de dupe hiervan wordt. Of dat zij het idee krijgen niet serieus genomen te worden door het gemeentebestuur. De partij geeft in de reactie op de begroting 1990 aan, dat zij minimaal één keer per jaar een hoorzitting wil houden in elke kern. De PvdA hoopt door de hoorzittingen een beter beeld te krijgen van wat er in de kernen leeft en waar de wensen van de inwo ners liggen. Het moet volgens haar dan echter wel zo zijn dat er daadwer kelijk naar de bevolking geluisterd wordt. TECHNISCH INSTALLATIE BURO Elektrische apparaten Televisie - Video HiFi - Huishoudelijk enz. 01114-1368 - 01119-1634 Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 18.00 uur: 01110-16551 of 01113-1766. Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels)' f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Wie echter alleen maar even een snelle hap wil kan bij De Witte Molen ook terecht. In het cafégedeelte kan men zaken als een uitsmijter bestel len en ook bestaat de mogelijkheid om aan een aparte counter snacks af te halen. Wie er de voorkeur aan geeft om rustig een wat uitgebreidere maaltijd te nuttigen kan terecht in het restaria-gedeelte. Ten gerieve van de clientele is dit gedeelte van het cafégedeelte afge scheiden. In de aankleding van de ruimte wordt geen verschil gemaakt tussen cafégedeelte en restariage- deelte. Wie alleen maar komt om de dorst te lessen of een verkwikkend kopje koffie te nemen kan aan de bar plaatsnemen. Verder is het de bedoe ling dat er een aparte biljartzaal bij komt. Alles bij elkaar is er in de restaria plaats voor zo'n 40 mensen. De Bruyn stelt dat het zeker niet de bedoeling is om van het nieuwe hore cabedrijf een seizoenszaak te maken. ,,We gaan gewoon het hele jaar door", aldus De Bruyn. Overigens gaat De Bruyn het be drijf niet zelf runnen. Dat laat hij aan zijn zoons over. ,,We hebben in St. Wil- lebrord twee bedrijven en het is de bedoeling dat éen van de twee ver kocht wordt. We waren al jaren op zoek naar een geschikte lokatie in GRONINGEN - Het hangt er vanaf welke soort zink het is geweest, maar in het algemeen is zink veel minder giftig dan lood. Dat verklaarde de Groningse GG en GD milieu-arts F. Duijm in een eerste reactie op het be richt dat het veevoer mogelijk vergif tigd is geweest met zink in plaats van lood. Wanneer veehouders en hun fa milieleden melk hebben gedronken van koeien die giftig veevoer hebben gegeten en in de melk zat zink in plaats van lood, dan zou dat voor de volksgezondheid geen direct risico opleveren, aldus Duijm. Zeeland en ik denk dat dit een heel goed plekje is", aldus De Bruyn. Schouwen-Duiveland is bij De Bruyn zeker niet onbekend. ,,Wij ko men hier al jaren en toen ik hier een keer bij kennissen op bezoek ging zag ik dat de zaak afgebrand was". Aan leiding voor De Bruyn om het pand eens van dichtbij te inspecteren. ,,De schade viel me eigenlijk mee", stelt hij. Na enig wikken en wegen besloot De Bruyn dan ook dc stap te wagen. ,,Ik weet gewoon dat dit goed gaat lo pen", aldus De Bruyn. ,,Als ik daar Cwijfels over had gehad zou ik er nooit aan zijn begonnen". De formule van de restaria is dat de klant dezelfde service krijgt als in een restaurant. Het onderscheid met een restaurant is dat de klant volle dig vrije keus heeft over wat hij op zijn bord wil hebben. Het voedsel De werkzaamheden voor het realiseren van restaria De Witte Molen zijn in volle gang. Vanaf 1 januari is niet langer de lucht te snijden, maar de spanning. De rokers in de samenleving dienen zich dan eindelijk te schikken naar de niet-rokende meerderheid. Vanaf 1 januari is roken in openbare gebou wen uit den boze. Wat bezielt die niet-rokers eigenlijk. Rokers hebben toch ook rechten? Naast rechten op huisvesting, voeding, onderwijs en vrije meningsuiting, is het in Neder land een groot goed dat er ook vrij heid op het eigenhandig verpesten van de longen bestaat. Vanaf 1 janua ri wordt de stevige roker beperkt in zijn streven naar zwartgekleurde longen. Er gaan ongetwijfeld slacht offers vallen. Niet uitgesloten moet worden, dat rokers door de stretige maatregel geforceerd worden tot het opgeven van roken. Nooit meer zul len zij een sigaret opsteken en daar mee zijn ze (om een flauwe woordspeling te gebruiken) de si gaar. Een andere nare bijkomstig heid is, dat de stoppers geld gaan overhouden. Geld dat anders naar de sigarettenboer gaat. Wie begeleidt de stoppers in het herbesteden van die gelden? Zonder goede hulp is het niet uitgesloten dat de stoppers het zicht op hun plotseling ontstane ri ante financiële positie verliezen. Met alle kwalijke gevolgen van dien. Kortom, de 1 januari-maatregel zal voor veel rokers tot gevolg hebben, dat ze én ongevraagd schone longen krijgen én geld overhouden. En dat zonder erom te hebben gevraagd. Wat is de macht toch oneerlijk ver deeld in de wereld. AvdW Ps: Schrijver van deze column heeft een rook-moyenne van 20 sigaretten per dag en bivakkeert dagelijks in openbare gebouwen. Meningen over rookverbod in openbare gebouwen verdeeld ZIERIKZEE - „Ik hoef er geen probleem van te maken. Ik heb altijd nog mijn keu kentje waar ik even naar toe kan gaan om te roken. Maar voor mij hoeft die nieuwe bepaling in de wet niet. Ik vind het een rare boel dat door de rijksoverheid zomaar kan worden opgelegd dat je niet mag roken". De conciërge in het gemeentehuis te Burgh- Haamstede, L. J. Bouman is niet blij met de nieuwe bepaling in de Tabakswet op grond waarvan het vanaf een januari 1990 verboden is om te roken in openbare gebou wen. Vanaf die datum verdwijnen de asbakken uit vergaderzalen, leslokalen, kantines en loket- wacht- en recreatieruimten. Ook op Schouwen-Duiveland. De meningen over de nieuwe maatregel zijn verdeeld. ZIERIKZEE - Op initiatief van de werkgroep Vrouw en Geloof wordt op woensdag 22 november in de Drie hoek te Zierikzee een thema-avond gehouden over witte en zwarte vrou wen. Uitgangspunt bij de thema-avond is een brief die een feministische, les bische zwarte vrouw Audre Lorde tien jaar geleden schreef aan de femi nistische theologe Mary Daly. Zij geeft daarin aan hoe in de feministi sche theologie zwarte vrouwen keer op keer worden ontkend in hun be staan. ,,De geschiedenis van witte vrouwen die niet in staat zijn om te luisteren naar wat zwarte vrouwen hebben te zeggen of een dialoog met hen staande te houden is lang en ont moedigend". Tijdens de thema-avond wordt de brief van Audre Lorde als uitgangspunt voor de discussie ge bruikt. Aanvang 20.30 uur. Advertentie Vanaf één januari 1990 mag niet meer worden gerookt in openbare ruimten. Uit hoofde van zijn functie ver blijft conciërge Bouman vaak in de openbare ruimten van het gemeente huis te Haamstede. Alle raads- en commissievergaderingen zit hij uit om de koffie en, als het lang duurt, een drankje te verzorgen. Vanaf een januari kan hij tussen deze werk zaamheden door zijn pafke niet meer opsteken. En dat valt niet mee. ,,Ik ben een verwoed roker. Ik rook van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Der tig of meer sigaretten per dag, ik tel ze niet. Ik begrijp wel dat anderen daar last van kunnen hebben. Maar toch vind ik het een rare boel dat de rijksoverheid mensen dwingend kan opleggen dat zij niet meer mogen ro ken in bepaalde ruimten. Maar het is een voorschrift van de minister hè. Dat is onze baas, dus zal er wel niets aan te doen zijn. Ik betwijfel wel of mensen zich aan de nieuwe bepaling zullen houden. In het begin zal dat wel het geval zijn. Maar op den duur niet denk ik". Blij mee Hennie Gilden-van Geesbergen uit Zierikzee behoort tot de niet-rokers. De groep die het ministerie wil be schermen via het invoeren van de nieuwe wettelijke bepaling. En Hen nie is daar blij mee. „Eindelijk. Nu heb ik een stevig steun in de rug. De behoefte aan een rookvrije ruimte wordt nu beter bespreekbaar". Van wege een een allergie voor tabaks rook vraagt Hennie Gilden al sinds 1981 of men niet wil roken in de ruim ten waar zij komt. Fiks „Het begon er mee dat ik in een ruimte waarin fiks werd gerookt'al- tijd een schorre stem kreeg, alsof ik heel verkouden was. In de daarop vol gende nacht werd ik dan wakker van wege afschuwelijke hartkloppingen. Dat bleek te komen omdat mijn slijmvliezen door de rook verdik'ten waardoor ik niet genoeg adem meer kon krijgen. In het Dijkzigt zieken huis hebben ze naar aanleiding van deze klachten ondekt dat ik aller gisch was voor tabaksrook. Maar af gezien daarvan heb ik nog steeds moeite met mensen die vinden dat het hun vrijheid is om te roken. Ik vind dat een mens op dat gebied pri mair recht heeft op frisse lucht. Als mensen graag willen roken moet daar maar een aparte gelegenheid voor worden geschapen". Voor PvdA-raadslid G. J. W. van de Salm uit Burgh-Haamstede blijkt het nieuwe rookverbod aanleiding om helemaal te stoppen met roken. Ik ben al een keer eerder gestopt met ro ken. Maar toen ben ik zo onverstan dig geweest om na een paar maanden er weer een op te steken. Nu rook ik vooral 's avonds omdat ik er vanwege mijn werk als fysiotherapeut overdag niet veel gelegenheid voor heb". Van de Salm vindt de nieuwe maatregel redelijk. „Ik heb de laatste tijd nogal wat mensen gesproken die bijeen komsten niet kunnen bezoeken om dat ze last hebben van sigaretten rook. Tranende ogen, schorre kelen, benauwdheid. Ik denk dat het voor rokers gemakkelijker is om zich aan te passen dan voor die mensen om met die verschijnselen te kampen". Van de Salm wacht niet tot het van kracht worden van de nieuwe wet om te stoppen met roken. „Nee, niet op een januari maar daarvoor al". Hoewel hij sinds tien jaar tot de groep niet-rokers behoort heeft raadslid W. P. Stouten uit Oosterland zo zijn twijfels over de nieuwe wette lijke bepaling. „Op zich is het na tuurlijk wel goed dat er minder wordt gerookt in openbare gebou wen. Maar ik vind het te ver gaan dat dat van overheidswege wordt verbo den. De rokers zouden hun eigen ver antwoordelijkheid moeten kennen en wat vaker uit zichzelf moeten vra gen of er bezwaar tegen bestaat dat ze roken". Een ander bezwaar van Stouten tegen het rookverbod in openbare gebouwen komt voort uit de vrees dat een doeltreffende con trole niet mogelijk zal zijn. „Er zijn toch geen maatregelen mogelijk als mensen zich niet aan het verbod hou den?". Bij de gemeenteraadsvergade ringen van Duiveland, die Stouten als VVD-raadslid altijd bijwoont, zal de nieuwe wettelijke bepaling niet veel veranderingen met zich mee brengen. „Bij ons mocht al nooit ge- PvdA reageert op gemeentebegroting 1990: BURGH-HAAMSTEDE - De Westerschouwse fractie Mensen die hier komen eten moeten met een voldaan gevoel weer naar huis gaan van de Partij van de Arbeid is bang- dat het welzijnsbe leid, in de breedste zin van het woord, stiefmoederlijk bedeeld dreigt te worden in de gemeente Westerschou wen. Dit omdat het recreatiebeleid te veel tijd en mens kracht vraagt. De socialistische fractie zegt dit naar aan leiding van de gemeentebegroting 1990. Zitting SCHARENDIJKE - Als alles meezit opent eind decem ber een nieuw horeca-bedrijf haar deuren in Scharendij ke: restaria De Witte Molen. „Een restaria is eigenlijk een soort veredeld cafetaria", aldus C. de Bruyn uit St. Willebrord. Hij is de nieuwe eigenaar van het eerder dit jaar door brand zwaar beschadigde hotel-café-restaurant naast molen De Lelie langs de Elkerzeeseweg. „Het is de bedoeling dat iemand die bij ons komt eten daarna weer met een voldaan gevoel naar huis gaat", aldus De Bruyn. Hij heeft alle vertrouwen in de toekomst van restaria De Witte Molen. BURGH-HAAMSTEDE - De frac tie van de PvdA in de gemeente Wes terschouwen stelt de verhoudingen tussen het college en de raad ter dis- cusie. Dit gebeurt in de reactie die de fractie heeft gemaakt ten aanzien van de gemeentebegroting 1990. De socialisten zijn van mening dat er te weinig samenspel bestaat, te vaak ir ritaties zijn over en weer en er te re gelmatig chaotische discussies plaatsvinden, met daaruit voort vloeiend onduidelijke besluitvor ming. De socialistische partij is niet ge lukkig met deze gang van zaken. De PvdA wil de verantwoordelijkheid noch bij het college noch bij de raad leggen. Ten aanzien van dit punt la ten ze dan ook weten: Waar er twee kijven hebben er twee schuld. De PvdA stelt voor om hier tijdens een commissievergadering algemene be stuurlijke zaken op terug te komen om op die manier een poging te doen om tot een beter samenspel van de raad en het college te komen. En niet dat de gemeenteraad deze zitting aangrijpt om eigen beleids voornemens en het gevoerde beleid te gaan verdedigen. Iets wat in het ver leden nogal eens gebeurde, volgens de fractie. De partij schrijft in haar reactie dat de inwoners daadwerke lijk gehoord moeten worden om zo een steentje bij te kunnen dragen aan in het gemeentebeleid. Ten aanzien van het onderwijs in de kleine kernen is de fractie van me ning dat de basisscholen in deze ker nen open moeten blijven. Het luiden van de noodklok voor de basisschool in Serooskerke is (nog) niet nodig. Voor de school in Noordwelle echter wel. „Door de gemeenteraad moet dan ook alles geprobeerd worden om deze school te laten bestaan", laat de PvdA in haar reactie weten. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF wordt, om de woorden van De Bruyn te gebruiken, per eenheid besteld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3