SAMAN B.V. Constructeurs en Installateurs Overhaaste vlucht ooievaars kondigt strenge winter aan gemeente Z I I rikzee Een erg opwindend intermezzo ar Laat ons niet stranden met de haven in zicht. 400.000 perdaq. Het milieu kan hét niet meer verwerken. j DIERENBESCHERMING j Dan niet overhaastmaar nog juist vóór de invallende winter uw oude gasverslin- dende CV-ketel laten vervangen door een nieuwe C.V.-ketel, eventueel door een NEFIT- COMBI, (Verwarming en warm water in één toestel!) Nefit-Combi een doorbraak in betaalbaar totaal comfort Echt warm water comfort Draai de warmwaterkraan open en binnen luttele seconden is er warm water, veel warm water met een volle straal. Stap onder de douche en doe of het niet op kan, de één vlak na de ander, eventueel tien achter elkaar of meer. Het warme water blijft gul stromen. Het kan inderdaad niet op, er volgt nooit meer een koude douche. 1 O*' I» Geen wachttijden NEFIT-COMBI MET GEDEMONTEERDE MANTEL Geld verspillende waakvlam ontbreekt Nefit-Turbo: doorbraak in milieuvriendelijk stoken Offerte en inlichtingen tijdig aanvragen bij: Inderdaad: SAMAN B.V. voor verwarming en warm water Julianastraat 40 - 4301 NC ZIERIKZEE 01110-12647 01110-12647 01110-12647 01110-12647 01110-12647 01110-12647 Vloot voor Zierikzee (1809) ZIERIKZEE - Terwijl-de Napoleontische legers aan verre grenzen strijd lever den kabbeflde het dagelijks leven op Schouwen-Duiveland tamelijk rustig voort. Zo nu en dan drong iets van het oorlogsrumoer door; het was weinig ver ontrustend. De inwoners van Stad en Lande waren na veertien jaar een beetje gewend geraakt aan alles wat Frans was. En dat bleek niet gering te zijn. Toch zou het jaar 1809, in het bijzonder de augustusmaand, voor de burgers van Zie rikzee een enerverend verloop krijgen. "Na het luisterrijk bezoek van koning Lodewijk Napoleon ver spreidde zich enkele weken later, met de snelheid van een aanwak kerend vuurtje het angstaanja gend gerucht dat een Engelse vloot onderweg was ter voorberei ding van een landing op Schou wen-Duiveland! De onrust onder de burgerij groeide met de dag... De vrij geïsoleerd levende eiland bewoners konden het allemaal maar ternauwernood verwerken. Eerst een jarenlange confrontatie met de Franse „bezetters" en ken nismaking met Franse wetten en dan in het midden van de zomer- 1809 de onverwachte nadering van Engelse oorlogsbodems. De Zie- rikzeese commandant van de bur germacht Rost van Tonningen had een vooruitziende blik. Nog voor de eerste Engelse schepen in zicht waren liet hij bij verschillende winkeliers zoveel mogelijk bus kruit opkopen om dit te gebrui ken bij de vervaardiging van scherpe patronen. Men kon ten slotte nooit weten.... Op zaterdag 29 juli was het zover. Nadat via de zogenaaamde optische telegraaf was doorgegeven dat vijandelijke schepen ter hoogte van Domburg waren gesignaleerd, verschenen nog diezelfde dag Engelse oorlogs schepen op de Oosterschelde: „in den namiddag van denzelfde dag kwam een gedeelte der vijandelij ke Vloot, van de Roompot en het Veergat, de Schelde opzeilen, be staande uit 8 Linieschepen, 10 Fre gatten en 32 Brikken, tot zelfs voorbij het Havenhoofd dezer Stad en wierpen aldaar hun an kers". Eenheden van de Bataafse vloot hadden opdracht gekregen een confrontatie te vermijden; zij trokken zich bij de nadering van de Engelsen al spoedig terug: „de Hollandsche Kanonneerbooten en andere vaartuigen retireerden tot op den hoek van Ouwerkerk". Vers water Hoewel de stad zich enigermate had ingesteld op een treffen met de Engelse vijand gebeurde er voorshands niets. Er werd geen schot gelost! Namens de Engelse vice-admiraal Keats kwamen zon dag 30 juli drie zee-officieren naar Zierikzee om met burgemeester Nicolaas de Kater te onderhande len nadat zij aan laatstgenoemde hadden gevraagd „of zij van de zij de van de Stad eenige vijandelijk heden te wachten hadden". Dat bleek nogal mee te vallen. De Zie- rikzeese burgemeester maakte er geen geheim van dat de stad „van Gezicht op een deel van de Bataafse Vloot omstreeks 1809 naar een schilderij door Engel Hoogerheijden. (Overl. 1809). alle middelen van tegenweer ge heel ontbloot was". Verder maakte hij melding van de gewapende burgerij in het stadhuis „tot bewa ring der inwendige rust". Gerust gesteld vertrokken de Engelse af gevaardigden in alle vriend schap... Dat wij zo gedetailleerd zijn ingelicht over het verloop der enerverende maar met een sisser aflopende gebeurtenissen danken wij aan het nauwkeurig verslag dat tijdgenoot Olivier Groeneyk op basis van een door hem bijge houden dagboek aan ons heeft overgeleverd. De taferelen die orts door de kroniekschrijver' worden ge schetst zouden voldoende stof op kunnen leveren voor een schilder achtige film maar dan wel in ver traagde vorm. Uit alles krijgt men de indruk dat een en ander in een kalme en welwillende sfeer verliep. Wellicht waren beide par tijen gelukkig dat het niet tot oor logshandelingen was gekomen. Ondertussen lagen de schepen met een groot aantal matrozen en soldaten aan boord te dienen op de Oosterschelde. Het stads bestuur werd verplicht om voor voldoende levensmiddelen te zor gen alsmede voor vers water. Dit laatste lijkt eenvoudig maar was het niet. Het bleek die augustus dagen van 1809 warm en droog te zijn zodat bij burgemeester en wethouders weldra de vrees toe nam „dat de ingezetenen (van Zie rikzee) eerlang gebrek stonden te lijden aan versch water". Om die reden werd een verbod uitgevaar digd dat het de burgers verboden zou zijn „om derzei ver straten met regenwater te schuren of de glasramen te wassen"! Nadat tien dagen later Middel burg zich aan de Engelse invasie troepen had overgegeven moest ook Zierikzee er alsnog aan gelo ven. Het kwam tot een formele ca pitulatie van geheel Schóuwen- Duiveland. Burgemeester De Ka ter voelde zich al niet meer geheel veilig en verliet de stad om in Hol land „onder te duiken". Uiteraard werd hem dit niet in dank afgeno men. Zierikzee kreeg een bezet ting van honderdnegen Engelse soldaten en een aantal officieren. Omdat de burgemeesterzetel on bezet was trad staadssecretaris baron A. J. F. W. von Dopff tijde lijk op als zijn waarnemer... Ge lukkig voor de bevolking, duurde de bezetting slechts kort. Al op 7 september werd de Engelse vloot zeilree gemaakt. Spoedig zeilde men weg van stad en eiland; de burgerij herademde. Het was tot opluchting van velen een storm in een glas water geweest.' WIEBE KEIKES ('omissies De commissie Publieke werken vergadert woensdag 8 no vember 1989 om 19.30 uur in de raadzaal van het stadhuis. De postbussen voor het postkantoor in de Poststraat zijn niet voor iedereen gemakkelijk bereikbaar. Om dit te ver beteren is er een plan gemaakt waarbij onder andere een verhoogd plateau voor het postkantoor wordt aangebracht. De voorbetering van het rioleringsplan voor de Scheeps- timmerdijk is afgerond. Met de uitvoering zal in het voor jaar van 1990 begonnen worden. In verband hiermee is het gewenst dat het plan thans besteksgereed gemaakt wordt. Doordat Zierikzee een bijdrage krijgt van 300.000,- uit de provinciale „knelpuntenpot" voor de herinrichting van het centrumgebied zal hiermee in het voorjaar van 1990 worden begonnen. In de periode van januari t/m november 1990 wordt het centrum van Zierikzee overhoop gehaald. Dit houdt uiteraard beperkingen in voor het verkeer en het ge bruik van de openbare ruimte gedurende deze periode. Om dat deze maatregelen zo ingrijpend zijn wordt overlegd ge voerd met direct betrokkenen en aanwonenden. Daarnaast wordt u geïnformeerd via deze wekelijkse rubriek. Bij de herinrichtingsplannen wordt bijzondere aandacht geschonken aan de voetgangers. Langs het Havenplein en het Havenpark wordt een afscheiding door middel van paaltjes aangebracht tussen de rijbaan en de voetgan- gersstrook. De commissieleden zullen de keuze van deze markeringspalen bespreken. De mogelijkheid van het plaatsen van schotelantennes, waarmee commerciële satelietstation kunnen worden ont vangen, wordt besproken aan de hand van notities van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de Dienst Ge meentewerken. Indien u belang heeft bij een van de agendapunten, of u wilt gewoon eens komen kijken hoe het er bij de gemeente aan toe gaat, dan bent u van harte welkom. hoeft u niet van te voren aan te melden. Een fotocopie met de agenda punten en een korte toelichting is beschikbaar. Voorafgaande aan de behandeling van een agendapunt mag u het woord voeren. Tijdelijke afsluiting' Visstraat In verband met de uitvoering van herbestratingswerk- zaamheden in de Visstraat zal deze straat, afhankelijk van de weersomstandigheden, van maandag 13 t/m vrijdag 17 november a.s. geheel afgesloten zijn voor alle verkeer. De afsluiting zal duren zoveel korter als mogelijk of zoveel lan ger als noodzakelijk zal blijken. Iedere dag gooien we met z'n allen 400.000 lege batterijen weg Dat zijn er 400.000 te veel. Wint in iedere batterij zitten schadelijke stoffen die het milieu langzaam maar zeker kapot maken Gooi batterijen dus niet weg. maar breng ze weg Als u niet weet waar. vraag het dan aan de reinigingsdienst van uw gemeente Gooi chemisch afval niet weg. Maar breng't weg. Sofi-nummer: gevaarlijk of onschuldig Het sofinummer. De een ziet het als een gevaar voor de privacy van de moder ne mens, een ander heeft er géén enkele moeite mee. Tbch blijft er voor velen een gevoel van onzekerheid: het begrip „sociaal-fiscaal nummer" klinkt dreigend. En wat houdt het nu precies in? Al vele jaren Voor de goede orde: bijna iedere volwassen Nederlander heeft al vele jaren een nummer, dat tot vorig jaar „fiscaal nummer" heette. Het is toegekend aan alle mensen die be lasting en premies betalen. Het is ingevoerd omdat veel mensen bijvoorbeeld Jansen of de Vries heten en een num mer altijd uniek is. Dat nummer staat voor één persoon en dat voorkomt veel zoekwerk, vergissingen en onduidelijk heid. Uitbreiding voor de sociale zekerheid Nieuw per 1 januari 1989 is dat het reeds bestaande fiscale nummer nu ook wordt gehanteerd in de Verzekerden administratie, dus bij bedrijfsverenigingen. Het fiscaal nummer heet nu Sofi-nummer. Die koppeling is logisch: bij gebruik van hetzelfde nummer zijn er enkele belangrijke voordelen. Eén daarvan is al genoemd: er zijn vele mensen bij de bedrijfsvereniging ingeschreven met dezelfde naam die alleen via hun adres of geboortedatum herkenbaar zijn. Een persoonsnummer bespaart veel tijd. En een tweede voordeel is dat de belastingdienst en de bedrijfsverenigin gen beide'de zekerheid hebben dat ze met dezelfde persoon te maken hebben. Dat kan van belang zijn bij het vaststel len van een inkomen van die persoon, het toekennen van uitkeringen en de controle op de juistheid van het inkomen dat door de persoon met dat Sofi-nummer in totaal wordt opgeven. Dus toch een gevaar? Die conclusie is niet juist voor wie gewend is bij het aanvra gen van een uitkering of bij zijn/haar belastingaangifte al le gegevens correct in te vullen. In veel gevallen zal dan ook geen uitwisseling van gegevens bijv. tussen de belasting dienst en de bedrijfsvereniging plaatsvinden. Dat zal meestal wel gebeuren als iemand die werkzaam is in ver schillende branches een uitkering aanvraagt. Of wanneer er op goede gronden ernstige verdenking bestaat van frau de voor wat betreft de betaling van premies of belastingen. Het Sofi-nummer maakt het moeilijker gegevens te ver zwijgen,of onjuist te vermelden. Sofi-nummer en gemeente Het Sofi-nummer is geen gemeentelijke zaak, maar van de rijksbelastingen en de bedrijfsverenigingen. Tbch hebben ook de sociale dienst en er mee te maken omdat bij uitke ringen bijv. in het kader van de Bijstandswet het Sofi- nummer nodig is. Daarom zal de sociale dienst, wanneer er aanvragen voor een uitkering worden ingediend, altijd in formeren naar het Sofi-nummer. Wanneer nog geen Sofi- nummer is toegekend kan een advies worden gegeven hoe zo'n nummer kan worden aangevraagd. Een folder met informatie over het Sofi-nummer staat in het Postbus 51 informatierek in het stadhuis. Wijziging' monumenten De burgemeester maakt bekend dat Waaijers Administra tiekantoor, Oude Haven 39b, alhier en de Algemene Bank Nederland, Vijzelstraat 32 te Amsterdam aanvragen om vergunning ingevolge artikel 11, lid 2, sub a van de Monu mentenwet hebben ingediend ten behoeve van de verbouw van resp. het pand Oude Haven 39b en Oude Haven 9. Genoemde aanvragen met bijbehorende bescheiden liggen met ingang van 8 november a.s. gedurende veertien dagen voor een ieder ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, van 09.00-12.00 uur ter inzage. Gedurende de hierboven genoemde termijn kan een ieder zijn bezwaren tegen het verlenen van een vergunning op grond van artikel 11 van de Monumentenwet aan het college van burgemeester en wethouders, Postbus 5003, 4300 KA Zierikzee, schriftelijk kenbaar maken. Gemeenschappelijke regeling' Burgemeester en wethouders van Zierikzee maken bekend dat gedeputeerde staten van Zeeland bij hun besluit van 10 oktober 1989 goedkeuring hebben verleend aan de gemeen schappelijke regeling ten behoeve van de commissie als be doeld in artikel 6j van de Wet op de bejaardenoorden. Deze regeling is aangegaan door de colleges van burge meester en wethouders van de gemeente Brouwershaven, Bruinisse, Duiveland, Middenschouwen, Westerschouwen en Zierikzee De gemeenschappelijke regeling treedt in werking op 1 december 1989. Concept-emancipatienota De conceptnota emancipatiebeleid Zierikzee is op 28 augus tus 1989 aan de adviescommissie voor het welzijnsbeleid in de gemeente Zierik zee voorgelegd. De bevindingen van de commissie zijn thans als bijlage bij de nota gevoegd. Over de conceptnota zal op maandag 27 november 1989 van gedachten kunnen worden gewisseld. Het gemeentebe- stuur nodigt daar toe belanghebben den uit om op deze avond om 19.30 uur sr-T W aanwezig te zijn in L-1 i F) mQi het stadhis aan de Meelstraat. Op aanvraag zal een exemplaar van de nota ter beschikking worden gesteld. U kunt daartoe contact opne men met de heer L. Hooghiemstra van de afdeling Welzijn, c.a., telefoon 01110-13151, toestel 431. Gemeente Zierikzee NIEUWS is de wekelijkse mededelingenrubriek van de ge- meente. Redactie: Bureau Voorlichting, Postbus 5003, 4300 KA Zierikzee. Tel. 01110-13151 MONUMENTENSTAD - PAREL AAN DE OOSTERSCHELDE A L - B O N l I B I J V Ja. ik help! Ik Meun ook de lampagnc voor een bclcrc dicrcnuet en maak vandaag nog een I bedrag v an l over op giro- rthentan ,t9S»<i utv. de Dierenbescherming. I Jciircubhd DH R Je contributie a accepigirokaari aüukntnoi p) J DcnHttfcOY.t Campagne Wetgeving' Het gjng juist zo goed met onze strijd Ik wil nog wel mCtr doen! Ik geel me op ah voor een betere dicrenwctgeving, Ruim een hdvandcDicrrnbc^bcmung Daarvoor om half miljoen Nederlanders betuigden hun J*"*' adhesie Bovendien stond dc meerderheid t 12s - per u.ir i.k .i van de Tweede Kamer achter ons. heb ontvangen 7 Tijdens de behandeling van dc dierenwetJ NUM in de Tweede Kamer viel het kabinet Alles staat dus weer op losse schroeven Dat bete- I SIRM' kent: opnieuw de schouders eronderf Maar I Trffl. zonder geld kan dat niet Ook niet zonder nieuwe leden, want hoe méér leden des te méér invloed op de politiek Dc Dierenbescherming vraagt u dus: help ons waar u kan. Laat ons niet stranden Vul deze bijval-bon in cn stuur deze vandaag i I nog op naar dc Dierenbescherming. Antwoord- nummer 2105.2508VD Den Haag. Unvclop niet dichtplakkcn Een postzegel mag wel. maar hoeft niet I mei dc haven in zicht

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 8